"Aysun Kaba" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aysun Kaba" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aysun Kaba

Zarafet ve şıklık insanın içinden gelir

20 Mayıs 2019

DENİZ ÜZEL VE İKLİM GÜNEŞ İLE 5 SORU 5 CEVAP

“Stil sahibi olmak” ya da “rahat olmak” arasında seçim yapmadan da pijama tercih edilebileceğini düşünerek çıktıkları yolda, “Pijamare” karmasını kurdular.
Hatat markanın, DNA’sını bile çıkarmışlar:
“Günün her saati giyilebilecek; şık, rahat ve zamansız pijamalar.”
İşte, bu iki kardeşin moda yolculuğunu ve artık şehir şıklığında da giyilebilir halde tasarladıkları Pijamare markasını konuştuk.

1- Markanızın oluşumunu ve sizi tanımak isteriz?

Yazının devamı...

Gül Erçetingöz ile 5 soru 5 cevap

13 Mayıs 2019

Sevgili Gül Erçetingöz, cemiyetin sevilen simalarından. Stiliyle, güler yüzüyle ve yardımseverliğiyle her zaman ilgi odağı... Sosyal medyada ‘Bugün nerede ne giydi?’ merakı uyandıran, ciddi takipçileri olan ve yaptığı davetlerle ses getiren birisidir. Kendisiyle güzel sohbetimizi okumanız dileğiyle.
1- Gül Erçetingöz’ü sizden dinlemek isteriz?
İyi bir anneyim, kızım Burcu Kıratlı’nın en iyi ve yakın arkadaşıyım. Tabii oda benim en iyi arkadaşım. 17 yaşında anne oldum. Bu da yıllar içinde aradaki yaş farkını kapattı. 19 yıldır evliyim sevgili ve şefkatli bir eşim, çok çok iyi arkadaş ve dostumdur. Problem ve sorun çözmede üstüme yoktur diyebilirim. Sevdiklerime karşı ‘hayır’ım yoktur. Neşeli, gülmeyi seven, eğlendiren ve eğlenmeyi bilen mutlu bir kadınım.
2- Her zaman stili olan birisiniz. Kadınlarımıza stilini oluşturmalarında neler tavsiye edersiniz?
Tavsiye edeceğim tek şey, vücutlarını iyi keşfetmeleri ve yakışanı giymeleri. Herkesin kendine ait stili vardır. Ben mesela Elie Saab veya Zuhair Murad kadını değilimdir. Çünkü ben zaten uzun boylu, biraz iri kemikli görünen bir kadınım. Gösterişli, allı, pullu, püsküllü giysiler beni daha fazla görünen ve olduğumda fazla gösterişli bir görünüm verir bu da kişiyi alaturkalaştırır. O yüzden vücuduma uygun seçimler yapıyorum. Örnek verirsek 50 yaş sonrası kadınlarda sarı ve uzun saça karşıyım. Dinamik bir görünüm vermiyor.
3- Sosyal medyada ciddi takipcisi ve fanları olan birisiniz. Ve muhteşem bir anneniz var bende annenize hayranım. Sizi bu kadar sevmelerinin nedeni?
Annem Fatma Miray! O bir melek, o bir anne, o en tatlım... Fedakar ve her şeye gülerek ve sevgiyle yaklaşan bir annem olduğu için çok şanslıyım. Bende annem gibiyim. Sosyal medyada gördüğünüz gibiyim ondan dolayı seviliyorum. Olduğunuz gibi davranırsanız, sosyal medyada izleyenler hemen keşfediyorlar. Doğallık, samimiyet olunca çok rahat tahlil edebiliyorlar. Beni de ondan çok seviyorlar.

Yazının devamı...

Bu yaz sezonunun stil kodları

9 Mayıs 2019

Başarısının sırrını, insanın işine olan sevgisi ve ilgisine bağlayan Ceren Can’a, bu yaz sezonunun stil kodlarını sordum.
İlk cümlesi, “Eskilere dönüşüyle ama aynı zamanda yenilikleriyle de dikkatleri üzerine çekecek bir yaz sezonu olacak gibi görünüyor” oldu.
Ve şöyle devam etti:

FAVORİ RENK: NUDE BEJ

“Yeri geldiğinde atletik, yeri geldiğindeyse partilemeyi iyi biliyor. Renklerle arası iyi olan sezon kadını, formal bir görünüme bile renk katabilecek kadar enerjik olabiliyor. Varla yok arası bir etki yaratan ve her ten rengine kolayca uyum sağlayan nude bej, yaz sezonunun favori rengi. ‘Uzun ve cool görünmeliyim’ diyerek tek renk giyinmeyi sevenlerin dolaplarını şenlendirecek. Beraberinde hardal sarısı, lila gibi renkleri de sürükleyerek yaza damgasını vuracak. Ayrıca bu sezon, sokaklarda daha fazla beyaz sever kadınlar göreceğiz. Bizleri çabasız şık yapan takımları hayatımıza sokmaya başlayalım. Romantizm ve şıklığın statü simgesi olan dantel, hanımefendi kimliğinden sıyrılıp, istediği zaman sportif ve çocuksu olabiliyor. Moda sektörünün çiçeklerle olan ilişkisi bitmek tükenmek bilmiyor. Baharı çiçeklerin her rengiyle karşılamakta ısrarcı. Desen üstüne desen durumuna en çok yakışan trend olmaya aday.

Yazının devamı...

Sezonun rengi kırmızı

5 Mayıs 2019

MURAT TÜRKİLİ İLE 5 SORU 5 CEVAP

Tabii, bu markaları merakla takip eden moda tutkunları en çok “Bu yaz hangi parçalara yatırım yapmalıyız?” sorusuna yanıt arıyor.
* * *
Baharla birlikte yeşeren ve çiçek açan doğa gibi, moda da adeta yeniden canlanıyor.
O canlılığın yaşandığı markalardan biri de hiç şüphesiz, Beymen.
* * *
Evet, bu hafta “5 Soru 5 Cevap”ta, Beymen Artistik Direktörü Murat Türkili var.

Yazının devamı...

Meltem Sönmez ile 5 soru 5 cevap

2 Mayıs 2019

STİL SAHİBİ OLMAK ŞIK VE RAHAT HİSSETMEKTİR

Ventulus markasını kurarak hayallerini gerçekleştirdi. “Herkesin sevdiği işi yapması gerekiyor” sevdiğiniz işi yapmak mutluluk ve başarı getiriyor diyerek sohbetimize başlıyoruz.

1-Ventulus markanızın oluşum hikâyesini öğrenmek isteriz?

Yaklaşık 10 yıl öncesine dayanıyor. Üniversiteye başladığım ilk yıl karar vermiştim. İsmimin kendimde çok yansıması olduğu için Latince ‘Meltem rüzgârı’ anlamına gelen Ventulus’un marka tescilini de o yıllarda aldım. Kullandığımız ürünlerin kendini ifade etmenin yolu olduğuna olan inancım kendi markamı kurmamı sağladı. Üniversite yıllarımda modayla ilgili birçok eğitim aldım. Türkiye’nin ünlü markalarında staj yapma imkânım oldu. Şuanda da hala mezun olduğum Bilgi Üniversitesi Marka Okulu yüksek lisans programında eğitim alıyorum. Herkesin sevdiği işi yapması gerektiğini savunuyorum. Aile işimiz çok farklı olsa da sevdiğim işi yapabilmek adına çok emek verdim. Bu nedenle markayı kurma sürecim uzun ve öğretici bir süreçti, bu kadar süre bekleyerek yolumuzu net bir şekilde hem ben hem de Ventulus markası buldu.


Yazının devamı...

Zamanın değerini bil insanlık için faydalı ol

29 Nisan 2019

ASLIGÜL ATASAGUN CEBİ İLE 5 SORU 5 CEVAP

Liseyi, İstanbul’daki Fransız Pierre Loti’de okumuş. Üniversiteyi ise Washington DC’de. Fransızca, İngilizce ve İtalyanca biliyor.
Haberciliğe, 1999 senesinde New York’ta NBC televizyonunda ‘maaşlı stajyer’ olarak başlamış. John F. Kennedy Junior, eşi ve baldızının uçak kazasında hayatlarını kaybettiği gün, Star TV’den ‘bunu haber olarak geçmesini’ istemişler. Bu üzücü haberle, mesleğe ilk adımı atmış.
* * *
Aslıgül Atasagun Cebi, uzun bir süredir TGRT Haber’de ‘Dün, Bugün, Yarın’ adlı programıyla her pazar izleyici karşısına çıkıyor.
* * *
Televizyon camiasında en beğendiğim isimlerden biri olan Aslıgül Atasagun Cebi’yi yakalamışken, meslek hayatından modaya ‘merak edilen’ şu 5 soruyu yönelttim.

Yazının devamı...

Korkmayın! Siz de deneyin

25 Nisan 2019

Bazı insanlar, şunu düşünür:
Çok fazla kıyafetim var!
Peki bu iyi mi?
Bu şekilde mutlu muyuz?
Ve en önemlisi de, bunca kalabalığa/kıyafete rağmen “giymek için hiçbir şeyimiz olmadığı” konusunda şikâyet ederek neden her sabah o gardırobun önünde duruyoruz?
Bu soruların cevaplarını bilmeliyiz.

Yazının devamı...

Zarif ve fit görünmenin dört önemli ipucu

21 Nisan 2019

1-Karışıklıkdan uzak durun: Yatay çizgiler, büyük ve göze çarpan desenlerden uzak durun. Karışıklık her zaman sizi olduğunuzdan daha iri gösterir. Desen yerine çizgili kumaşları seçebilirsiniz.
2-Fazlalıklardan kaçının: Fazla abartı ve gereksiz aksesuarlar sizi ağırlaştırır, yorgun ve silik gösterir, özellikle saçlar çok sade olmalıdır.
3-Dokusu yumuşak olan korseleri seçin: İç çamaşırı seçiminiz en az kıyafetleriniz kadar önemlidir. Giydiğiniz korse sizi fazla sıkıyorsa çıkıntılar yapar; bu da giysinize ve dolayısıyla size kötü bir görüntü verdirir. Çorap korseleri tercih edin. Günümüzde o kadar ince ve iz bırakmayan korseler yapılıyor ki, kolaylıkla her yerde bulabilirsiniz. Bu tür korseler hem sıkmaz hem de gereksiz çıkıntılar yapmaz. İpek pantolonunuzun ve ipek elbisenizin içinde de sizi daha rahat hissettirir. Ten rengi alırsanız her giysinizin içine rahatlıkla giyebilirsiniz.
4-Tonsürton giyinin: Baştan aşağı tek renk giyerseniz daha ince görünürsünüz, renkle bedeninizi kesmeyin. Siyah pantolon giydiğinizde üzerine beyaz giyip bölmeyin ya üstüne siyah giyinin ya da açık renk gömlek giydiğinizde açık renkte pantolon giyin. Ayakkabınız da aynı renk olursa daha ince ve daha uzun görünürsünüz. Açık renkler kilolu gösterir diye bir düşünceye kapılmayın eğer giydiğiniz kıyafet kilolu bölgenize oturmuyorsa ve kumaş akan bir kumaşsa sizi daha zarif ve elegan gösterir.

ANNELER STİLLERİNİ ÇOCUKLARINA DANIŞIYOR

Birkaç gün önce Us Akademi Koleji’nde ilköğretim öğrencileriyle moda sohbetine katıldım. Şimdiki çocuklar o kadar bilinçli ki, modanın ekonomisinden, doğru giyinmek, renkler ve stil üzerine muhteşem konuşmalar yaptılar. Ama en büyük şikâyetleri neler mi?
Anneler dikkat!

Yazının devamı...
Aysun KABA Kimdir?

.