GeriAyşe ARMAN Türkiye’de ilk biyonik göz ameliyatı gerçekleşti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’de ilk biyonik göz ameliyatı gerçekleşti

Ümran Özçelik 20 yıl sonra yeniden görebilecek


Türkiye’de ilk biyonik göz ameliyatı gerçekleşti

Ben çok çok acayip bir şeye tanık oldum. Akla ziyan bir şey! Düşündükçe “Allah, Allah nasıl oluyor da oluyor” dediğim bir şey.
Dünyada 131 tane olmuş.
132’ncisi Türkiye’de... Dünya çapında bir göz uzmanı olan Profesör İoannis Pallikaris’in İstanbul’da gerçekleştirdiği bir operasyon.
Biyonik göz operasyonu.
Gözümün önünde Ümran Özçelik’e yapıldı. Gözünün arkasına, cep telefonuna takılır gibi çip takıldı ve bir hafta sonra da 20 yıldır görmeyen Ümran Özçelik yine benim gözümün önünde o çip sayesinde ilk ışığı gördü...
Üç aylık eşleştirmeler sonucunda, görme kabiliyeti daha da artacak.
Ama siyah-beyaz görecek...
Benim gerçekten aklım uçtu.
Buyrun buradan okuyun...

Türkiye’de ilk biyonik göz ameliyatı gerçekleşti

Sizi tanıyabilir miyiz?
- Tabii. Adım Dilek Ümran Öztürk. Ben Ümran’ı kullanıyorum. 71 doğumluyum. Koç burcuyum. Burcumun bütün özelliklerini taşıyorum...
Nedir o özellikler?
- Lider ruhluyum. İnatçıyım. Azimliyim. Eğlenceliyim. Ve yüzde 100 görme engelliyim! (Gülüyor) Bu, tabii Koç burcu özelliği değil!
Ne zamandır görme engellisiniz?
- Büyük kızım Gözde’yi 22 yaşında doğurdum. O zamanlar az da olsa görüyordum. Gözde iki yaşına geldiğinde tamamen gitti. Görme kaybı, Türk filmlerindeki gibi “küt” diye olmuyor. Zaman içinde hissettirmeden yavaş yavaş gerçekleşiyor! Bir gün bakıyorsunuz gözlerinin rengini göremiyorsunuz, sonra gözlerini, sonra burnunu, gittikçe her şey silikleşiyor, yok oluyor...
Peki neden olurmuş?
- Akraba evliliği. Annemle babam kardeş çocukları. Bizim oralarda mal dışarı gitmesin diye böyle bir adet var. Ama Allah’tan yeni nesil bu konuda daha dikkatli, artık akraba evliliğini tercih etmiyor.
Hastalığınızın tam adı ne?
- Retinitis Pigmentosa. Halk arasındaki deyişle tavuk karası.
Gözlerinizde hiç mi ışık yok yani?
- Sadece geceyi gündüzü ayırt edecek kadar.
Tavuk karası öngörülemiyor mu?
- Öngörülüyor. İstanbul’da beni meşhur göz doktoru Papadopulos’a götürdüler. Muayene etti, teşhisi koydu.
Tedavisi yok mu?
- Hayır. Yavaşlatılabiliyor ama ilerlemesi durdurulamıyor. Ben Almanya’ya da gittim, orada lafı eveleyip, gevelemiyorlar, “40’ınızdan sonra kör olacaksınız” dediler. Eklediler: “Çocuk doğurmayın! Gebelik, hastalık sürecini hızlandırabilir...”
Siz, iki tane doğurdunuz...
- Evet. Gerçi ‘doğurabilir raporu’ alıp doğurdum. Dünyada çocuk sahibi olmaktan güzel ne var? Her türlü bedeli ödemeye hazır oluyor insan. Özge, 98 doğumlu. Onu hiç görmedim...

23 yıldır evliyiz eşimi sadece dört sene görebildimTürkiye’de ilk biyonik göz ameliyatı gerçekleşti


Eşinizle nasıl tanıştınız?
- Eşimle, kuzenim arkadaş. Benim fotoğrafımı görmüş pek beğenmiş, “Tanıştırsana” demiş kuzenime, “Sana köfte ısmarlarım!” Bir köfteye gittim anlayacağınız! Tanıştık. Beğendik birbirimizi. Arkadaşlık teklif etti. Eşimle çok severek evlendim ben. 23 yıldır evliyiz. O zaman gözlük kullanıyordum, hastalığımı da biliyordum, eşime, “Benimle evlenmek istiyorsun ama kör olacağı haberin olsun” dedim. “Mahsuru yok. Gözünün görmesi önemli değil. Kalbin görsün yeter” dedi.
Siz nesinden etkilendiniz eşinizin?
- Mütevazıdır, kibardır, dürüsttür, iyi kalplidir, çaktırmaz ama çok da romantiktir! Evlendiğimizden beri duygularımız hiç değişmedi, birbirimize pek düşkünüz. Bizim ailecek içimiz, dışımız bir. Neysek oyuz. Çocuklarımıza da öyle öğrettik...
Eşinizi ne kadar görebildiniz?
- 4-5 sene sadece.
Eğer gözleriniz açılırsa, ona yeniden aşık olursunuz belki...
- Yeniden âşık olma ihtimalim yok çünkü ben ona hala aşığım!Türkiye’de ilk biyonik göz ameliyatı gerçekleşti

AYDA YÜRÜMEK GİBİ BİR ŞEYTürkiye’de ilk biyonik göz ameliyatı gerçekleşti

Size de mucize gibi geliyor mu?
- Gelmez mi? Geliyor tabii. Ayda yürümek gibi bir şey!
Sizinle nasıl temasa geçtiler?
- Daha önce burada katarakt ameliyatı olmuştum. Aradılar, “Böyle bir tedavi var, denemek ister misiniz?” dediler. “İsterim” dedim. Ameliyat üç saat sürecek, gözüm birkaç gün kapalı kalacakmış. Bu süreçten sonra makinayla uyum sağlanacak. Eşleşme sağlanır, vücut çipe adapte olursa sistemi açacaklar. Üç ay içinde de inşallah aşama aşama görmeye başlayacağım.
Müthiş gerçekten!
- Evet. Gözlüğü taktığım ve makineyi açtığım zaman, gözlüğün ortasına yerleştirilmiş kamera görüntüyü çipe ulaştırıyor. Çip elektrotlarla sinir uçlarını uyarıyor. Önce insanları bir kütle halinde göreceğim. Gözünün rengini, burnunun şeklini göremeyeceğim. Ama şimdilik. Teknoloji ilerledikçe neden olmasın? Bütün bunlar benim gibi 20 yıldır görmeyen biri için ne kadar büyük bir mutluluk anlatamam!
Her şey yolunda gider ve görürseniz ilk ne yapmak istiyorsunuz?
- Küçük kızımı, Özge’mi hiç görmedim ben. Onu görmek istiyorum!

Gözümün arkasına çip yerleştirecekler


Türkiye’de ilk biyonik göz ameliyatı gerçekleşti

Peki hiç mi tereddüt etmediniz?
- Ettim etmesine ama hayat, korkakları sevmez. Kendime sorduğum soru şu oldu: “Ne kaybederim ki?” Bir taraftan da inanılmaz heyecan verici. İnsanlık için de, benim için de önemli adımlar bunlar.
Sizin önünüze konan hedef nedir?
- Her şey yolunda giderse, ilk etapta yavaş yavaş siyah beyaz görmeye başlayacağım. Algımla birleşeceği için de daha iyi sonuçlar elde edeceğiz. Gözlük, çip ve algı. Üçünün birbirine uyum sağlaması ve sabır lazım.
Filmlerdeki gibi küt diye açılmayacak yani gözünüz?
- (Gülüyor) Hayır, hiçbir şey filmlerdeki gibi olmuyor! Gözümün arkasına bir çip yerleştirecekler. O da elektrotlarla sinir uçlarına bağlanacak. Gözüme, özel bir gözlük takacağım. Onda da bir kamera olacak. İkisinin uyum sağlaması gerekiyor. Eğer işler yolunda giderse, hepsi birbirine bağlanıyor. Ve görüntüler siyah beyaz beliriyor.
Nasıl yani?
- Cep telefonlarının gelişimini düşünün, o hesap! Gün geçtikçe de bu teknoloji de gelişecek belki günün birinde, görüntü renkli de olacak.


İlk etapta siyah-beyaz göreceğim


Türkiye’de ilk biyonik göz ameliyatı gerçekleşti

Bu ameliyat için Kütahya’dan geldiniz...
- Evet, koşarak hem de. 600 kişi arasından kriterlere uygun iki kişi seçilmiş, biri benim.
Nasıl hissediyorsunuz?
- Çok heyecanlıyım. Benden önce bu ameliyatı olan yok. Bu operasyon belki de yeni bir çığır açacak. Ben hayatım boyunca engelliler için farkındalık yaratmaya çalıştım. Üç yıl önce özürlü memurluk sınavına girdim, 42 yaşında devlet memuru oldum. Milletvekili aday adayı da oldum. Hep bir şeyler deniyorum. Engelliyim diye köşe yastığı olmayı kabul etmiyorum. Bugüne kadar engelimle barışık oldum ben. Zaten mesele, insanların zihinlerindeki engeli kaldırabilmek. Böyle bir ameliyat şansı bulmuşum, reddetmem mümkün mü?

Yaşayan efsane İoannis Pallikaris: Yaptığımız şey tam bir bilim kurguTürkiye’de ilk biyonik göz ameliyatı gerçekleşti


Yaşayan en iyi cerrahlardan biri olarak kabul ediliyor. Tüm dünyada tanınan bir hekim. Adı, üniversitelere veriliyor. Geliştirdiği ‘Lasik yöntemi’ literatüre geçti, bu yöntem sayesinde milyonlarca insanın hayat kalitesi arttı. Giritli. Çok renkli. Ve gerçek bir Türkiye âşığı. Yedi senedir danışmanlık verdiği hastanenin medikal direktörü oldu. Ümran Öztürk’e de ilk biyonik gözü o ve ekibi taktı.
Bu operasyonu hepimizin anlayabileceği gibi anlatır mısınız?
- Retina Pigmentosa, halk arasında Tavuk Karası diye bilinen genetik bir hastalık. Bu hastalar, 20 yaşlarına kadar görürler. Sonra 5 ile 10 yıl arasında görmelerini kaybederler. Çünkü retina ışığı algılama özelliğini kaybeder. Alıcı hücreler bozulur. Bozulduğu için de ışığı alıp, görme siniriyle beyne iletemezler...
Peki siz n’apıyorsunuz?
- Bu operasyonla, o ölü hücrelerin yerine bir çip koyuyoruz. O çip, bozulan fotoreseptörlerin işlevini görüyor. Üzerinde 60 tane elektrod var. Kameradaki her bir yer, bir elektrodu uyarıyor. Ve böylelikle o uyaran, bir ışık, bir gölge şeklinde algılanıyor. Bunların 60’ı birleştirildiğinde gölgeleri, şekilleri, kapıyı, pencereyi algılamak mümkün oluyor...
Telefonun içine çip takıyorsun, telefon çalışıyor. Bunun gibi bir şey mi?
- Aynen öyle!
Bir bilim kurgu işlemi gibi de algılanabilir mi?
- Doğal bir gözün içine siz doğal olmayan bir şey koyuyorsunuz ve ondan doğal fonksiyonun yapmasını bekliyorsunuz. O yüzden evet, tam da bilim kurgu! Görme algısını tekrar oluşturabilmek için biyonik bir şeyden yardım alıyoruz
Dünyada yaygın bir yöntem mi?
- Henüz çok yeni. Sadece dokuz ülkede uygulanıyor. FTA dediğimiz bir ilacın ya da operasyonun uygulanabilmesi için onay alınan bir kurum var, işte bu da FTA’den onay almış tek biyonik göz operasyonu. Bir başka deyişle, göz içi implant...
Türkiye’de ilkti öyle mi?
- Evet. Dünyada bugüne kadar bu operasyondan 131 tane yapıldı, Ümran Hanım 132’nci vaka.
Peki görüntü neden siyah-beyaz?
- Çünkü renkli görmek için daha fazla elektrod gerekli. Hepsini oraya sığdırabilmek mümkün değil. Teknoloji ilerledikçe o küçük alana daha fazla şey sığabilecek, o zaman renkli görmek mümkün olabilecek.
SENİN NEREN ENGELLİ?!Türkiye’de ilk biyonik göz ameliyatı gerçekleşti


Bir sürü insan benim görmediğime inanmıyor, “Sen numara yapıyorsun” diyordu. Neden biliyor musunuz? Çünkü kendine güveni olan engellilere çok alışık değil bu toplum. Hep aciz, hep zavallı olmamız gerekiyor ya... Bir keresinde otobüse bindim. Engelli kartımı gösterdim. “Senin neren engelli?” dedi şoför! Dilenci gibi dolaşmazsan engelli olamıyorsun ya! Bir kere de Sağlık Müdürlüğü’nü gittim, kibarca görevlinin karşısına oturdum ve “Engelli haklarını öğrenmek istiyorum” dedim. O kadar şaşırdı ki. “Siz engelli misiniz?” dedi, “Evet” dedim. “Engelli böyle olmaz” dedi. Haklarımı aramam hoşlarına gitmedi. Ben de “Bugüne kadar benim ihtiyacım yok, başkaları faydalansın diye düşünüyordum. Ama size inat, devletin bana verdiği bütün engelli haklarından sonuna kadar faydalanacağım” dedim. O günden beri faydalanıyorum. O yüzden bu ameliyat çok önemli. Görme engellilerin bağımsız yaşayabilmelerini sağlayabilmek için bir adım...

Sevilmekten güzel bir şey var mı?Türkiye’de ilk biyonik göz ameliyatı gerçekleşti

Ne mutlu bana ki, Kütahya’da sevilen, sayılan biriyim. Herkes merakta. Herkes aradı. Hatta, engelli arkadaşlarım ziyaretime geldiler. Bu kadar çok sevilmekten daha güzel bir şey yok!


Türkiye’de ilk biyonik göz ameliyatı gerçekleşti
Türkiye’de ilk biyonik göz ameliyatı gerçekleşti


Işığı gördüm, ötesi var mı?Türkiye’de ilk biyonik göz ameliyatı gerçekleşti

Ümran Hanım heyecandan ölüyoruz! Hadi anlatın... Ameliyat nasıl geçti?
- Bomba gibi! Ben üç saat sürecek diye girdim, altı saat sürmüş! Doktorlarımız çok ince eleyip, sık dokumuşlar. Ben farkında değilim tabii, üç kere genel anestezi vermişler. Ertesi sabah, hiç ameliyat olmamışım gibi kalktım. Kızlarım ve eşim başımda. Duygusal anlar yaşadık tabii. Artık biyonik gözlü kadınım!
Tek göz mü biyonik?
- (Gülüyor) Evet! Bu operasyon, tek göze uygulanıyor. En uygun olana karar veriyorlar, ona çip takıyorlar...
Eeee?
-Eee’si, şimdi ameliyatın üzerinden bir hafta geçti, hastanedeki herkes bana Bayan Argus diyor! Demin de biliyorsunuz eşleşme gerçekleşti...
Evet, bilim kurgu filminden bir sahne gibiydi. Bizim için çok heyecanlıydı, siz ne hissettiniz?
- Benim için müthiş bir şeydi, ışığı gördüm daha ötesi var mı? Işığı görmek, ameliyatın başarılı olduğunu gösteriyor. Ama tabii çok çalışmamız gerekiyor...
Siz demin tam olarak ne gördünüz, tanımlayabilir misiniz?
- Kuvvetli bir flaş çakıyormuş gibi düşünün. Çeşitli yerlerden gelen ışık huzmeleri gördüm. Atari oyunu gibi... Uzay savaş gibi... Çocuklar gibi seviniyordum ışık gelince. Aynı şekilde bu ana tanıklık eden herkes de çok sevindi. Doktorlar ‘ince ayar’ yapıyorlar, bu çalışma üç ay kadar devam edecek. Benim her şeyi net göreceğim diye bir beklentim yok. Öyle bir vaatte de bulunmadılar zaten. Ama ne kadar görebilirsem o kadar faydadır...
Bir cihazın düğmesine basınca, insanın yeniden ışığa kavuşması bilim kurgu gibi değil mi?
- Kesinlikle öyle! Ama teknoloji böyle bir şey. Her geçen gün de gelişiyor. Bu ameliyatlar da daha gelişecek.


Türkiye için bir milatTürkiye’de ilk biyonik göz ameliyatı gerçekleşti

20 yıldır görmemiş biri için bu sözünü ettiğiniz şeyler bu ne anlama geliyor?
- Mucize! Rüya! Bakın, başka insanlara bağımlı yaşamak zor. O yüzden hayat kalitem yüzde 1 bile artsa, benim için muhteşem bir gelişme! Ki bugün ışığı görünce anladım ki çok daha fazlası olacak...
Sizin durumunuzda olanlara bu ameliyatı tavsiye eder misiniz?
- Kesinlikle! Bir baston bile hayat kalitemizi yükseltiyor. Bu ise teknoloji harikası bir şey. Bugün benim için bir milat. Benim için, etrafım için, çocuklarım için, eşim için... Aslında Türkiye için bir milat. Ben insanlara umut olacağıma inanıyorum. Daha çok çalışacağım, daha iyi sonuçlar için uğraşacağım...
Yeniden görmeye başlarsanız, öncelikle küçük kızınızı görmek isteyeceğinizi ya, büyüğü alınmaz mı?
-Yok canım. İkisi de benim için birbirinden değerli. Ama büyüğünü bir buçuk yaşına kadar olsa da gördüm. Çok tatlı bir suratı vardı, “Maymunum” diye severdim onu. Ve “Marulum.” Küçük kızım Özge’yi ise hiç göremedim. Şöyle doyasıya bakmak istiyorum ona...


Kendimi 6 milyon dolarlık adam gibi hissediyorumTürkiye’de ilk biyonik göz ameliyatı gerçekleşti

Şimdi nasıl hissediyorsunuz?
- Sürekli kızlarıma ve eşime sarılmak istiyorum. Eskiden ‘6 Milyon Dolarlık Adam’ vardı, onun gibi bir şey oldum ben diyorum, kendimle dalga da geçiyorum.
Bunun adı biyonik göz ya, o gözlük hep gözünüzde mi olacak?
- 24 saat takamam tabii. Ama normal gözlük takıyor insanlar, bu da benim için öyle olacak, bu gözlüğü taktıkça yaşam kalitem artacak. Toplum içinde insanlar garipseyebilir, “Aaa kadına bak ne tuhaf bir gözlük takmış” diyebilir, gerçi ben aldırmam öyle şeylere, belki yeni bir moda yaratırım ne dersiniz?


Engelliler açısından sınıfta kalmış bir ülkeyizTürkiye’de ilk biyonik göz ameliyatı gerçekleşti

Türkiye’de engelli sayısı yüzde 10. Her yüz kişiden 10’u engelli. Eskiden, “Ölsün de kurtulalım!” diyorlardı, şimdi devlet maaş bağladı ya, parasını almak için bakıyorlar. Öyle bir zihniyet var. Engellilerine sahip çıkmak açısından, sınıfta kalmış bir ülkeyiz. O yüzden de bu konudaki farkındalığı arttırmak gerekiyor. Bakın ben bile korkuyorum dışarı çıkmaya, çünkü ummadığım yerde çukurlar var. Kılavuz yollar yaptılar ama sadece şehrin merkezlerine. İyi ama biz orada yaşamıyoruz ki...

X

Trafik kazası değil trafik cinayeti!

BAŞTAN anlaşalım...

Bu olaylar kaza filan değil, cinayet!

Trafik cinayeti... Sakın “trafik kazası” demeyin yani. Ağzınızı alıştırın. Trafik cinayeti. Trafik cinayeti. Literatüre böyle yerleşsin. İşleyen de “trafik cinayeti işlemiş bir katil” olarak. Ve bu suça insan hayatına kast etmiş, onu hayattan silmiş birine verilecek ceza verilmesi gerekiyor.

Artık yeter ya!

Binlerce insan bu ülkede yollarda öldürüldü; yaya geçitlerinde, karşıdan karşıya geçerken, otobüs duraklarında beklerken...

Günahsız insanlar zamansız bir şekilde can verdiler, hayattan silinip gittiler. Buna sebep olanlarsa özgür. Nasıl oluyor da trafikte can alanlar o ya da bu sebeple yırtabiliyor?  Akıllara ziyan bir durum.

‘TAKDİRİ İLAHİ’ YA DA ‘KADER’ DEĞİL BU! CİNAYET

İngiltere’de beni en çok çarpan yayaların üstünlüğü oldu. İnanılır gibi değil. Yaya geçinden geçerken kralsın, bütün araçlar duruyor. Durmak zorunda.

Yazının Devamını Oku

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hepimize kutlu olsun!

BUGÜN, o gün.

Yaşasın 29 Ekim! Yaşasın Cumhuriyet! Bugün ülkemizin doğum günü. Ata’mızı bir kez daha saygı ve minnetle anma günü. Birbirinden güzel Cumhuriyet Bayramı ve Atatürk videoları yapılmış sosyal medyada. Bayılıyorum izlemeye. Her yerde bayrağımızı görmeye de bayılıyorum. Dibine kadar, bütün ülkede, her şehirde, her semtte kutlanmalı. Yer gök Atatürk ve Türk bayrağı olmalı. Sadece Türkiye’de değil, biz de burada Londra’da kutlayacağız. Çünkü en büyük bayram, bu bayram. Yaşasın Cumhuriyet! 

ANNEMİ BİZ, BİZİ UNUTTUĞU SABAH KAYBETTİK ASLINDA...

HAYATIMIN bu döneminde yaşlanmak, yaşlılık ve çevremizdeki yaşlılara kafayı takmış durumdayım. Ben de İclal Aydın gibi, yaşlılığın bize anlatıldığından farklı olduğuna inanıyorum. Çünkü pek çok şeye tanık oluyorum. Ve hayatın ileri dönemleri beni korkutuyor. O yüzden ne zaman İclal’le bir araya gelsek, romanlar, edebiyat, ilişkiler üzerine konuşuyoruz. Ama kızı kadar, Alzheimer hastası annesini de merak ediyorum. Onun annesiyle ilgilenmesine; annesini yanına, İzmir’e, alt katına almasına, bebekler gibi bakmasına içim titriyor. Biz yeni çıkan ‘Kalbimin Can Mayası’ romanı üzerine buluştuk, pazar başlayan söyleşinin devamı bugüne kaldı.

- Yaşlılık bizim bildiğimiz gibi bir şey mi?

Değil Ayşe.

- Annenin durumu nedir? En son röportajda bebek olmuştu, şimdi nasıl?

Çok zayıfladı, küçücük kaldı. Bir emanet can bize... Annem biliyorsun Alzheimer. Annemi biz, bizi unuttuğu sabah kaybettik aslında... Bazen çok mutsuz oluyorum. Durup dururken ağlamaya başlıyorum. “İnsanın dünya üzerindeki serüveni bu kadar hüzünlü olmamalı!” diyorum. Ne kadar güzel, becerikli, bilgili bir kadındı. Nasıl silindi her şey? Annem ne yaşadığının bilincinde bile olmadan nefes alıp veriyor... Kim neden gidiyor, kim neden kalıyor anlamaya çalışıyorum. Kim kimin öğretmeni, kim ne ile görevli? Zor sorular bunlar. Biz şimdi ondan emanet kalan o cana göz kulak oluyoruz. Bazen onu yıkarken, giydirirken, “Biz ne olacağız, nasıl olacağız?” diye düşünüyorum. Çok acı bütün bunlar..

Yazının Devamını Oku

Romanlarımdaki birbirine bağlı ve düşkün aile... Çoğumuzun hasreti!

Hep sevdim onu. Yaratıcılığını, çalışkanlığını, inişlerini-çıkışlarını, gamzelerini, kızıyla ilişkisini, annesiyle ilişkisini, yazarlık macerasını, oyunculuğunu... Cesur kararlar alan, hayatı korkmadan dibine kadar yaşayan, bedeli neyse de ödeyen bir kadın İclal Aydın. Şimdilerde, yeni kitabı ’Kalbimin Can Mayası’ çıktı. İmzadan imzaya, röportajdan röportaja koşuyor. 9 yaş küçük eşinden bu yaz ayrıldı, kızı ve alzheimer’lı annesiyle İzmir’de yeni bir hayata yelken açtı. Yaşadıklarını, İzmir’deki apartman hayatını, komşuluk ilişkilerini öyle güzel anlatıyor ki... İzmir’de aradığı mutluluğu bulmuş. “80’lerin Türkiye’sinde yaşıyor gibiyim” diyor. Romanlarının bu kadar çok satmasının sırrı ise, başlıkta gizli...

Yahu senin sırrın nedir? Bir önceki kitap 220 bin mi ne sattı...

- (Gülüyor) Aslında ciltli kapak, özel basımla beraber 230 bine ulaştı!

Oha yani! İnsanlar samimiyetine mi, hikâyenin kurgusuna mı, kalemine mi, sana mı bayılıyor, nedir?

- Belki söylediklerinin hepsinden bir parça vardır, bilmiyorum. Sürükleyici ve sıcak aile hikâyeleri anlattıklarım. Her kitapta, bir sonraki için düğümler atıp bırakıyorum. Sanıyorum o çözülmeleri merak etmeleri de bir etken...

Yeni kitabın, ‘Kalbimin Can Mayası’ da çıktı. Bir yapbozun parçaları misali, büyük bir resmi tamamlayan, diğer üç romanına eklenen yeni bir parça... Güzel olanı, bu dört romanı hangi parçadan okumaya başlarsan başla, eksiklik hissetmiyorsun. Bunu özellikle mi yaptın?

- Kesinlikle! Her kitap bitiminde bir sonrakinin kurgusu, öyküsü hazır oluyor kafamda. Hatta bazen yazdığım kimi bölümleri çıkarıp “Bunu, diğer kitaba saklayayım” diyorum. Kitapların bağımsız okunması benim için çok önemli. Hangisinden başlarsan başla, bir şekilde hikâyeye girersin. Altı kitapta bitecek bu seri inşallah. Geriye iki kitap kaldı...

BİR SÜREDİR KORE DİZİLERİNE SARDIRDIM

Yazının Devamını Oku

Yoksa siz Bahar’ın ilikli kemik suyu çorbalarını içmediniz mi?

O, Bahar Şamhili Tanju. İkimiz de yıllardır medyanın içindeyiz, hiç tanışmamıştık. Kuaförde yan yana saçlarımızı kestirirken tanıştık. Benim hafif soğuk algınlığım vardı, öksürüyordum, burnumu çekiyordum. “Dur!” dedi ve mutfağa gitti, bana nefis bir çorba hazırladı. Kendi ürettiği ilikli kemik suyu çorbası. İçine zencefil, limon, zerdeçal, karabiber filan da koymuş. Nasıl nefis olmuş anlatamam.Eskinin reklamcısı, şimdinin girişimcisi, ‘Gurvita’nın yaratıcısı Bahar. Nasıl mı giriyor bu işe? Hastalanıyor. Erken yaşta kemik erimesi teşhisi konuluyor. Doktorlar ilaç tedavisinin yanında kemik suyu ve sakatat çorbalarını tüketmesini öneriyorlar. İnanılmaz faydasını görüyor, bağışıklık sistemi kuvvetleniyor, iyileşiyor. O da kendisine iyi gelen bu şeyi, insanların hizmetine sunmaya karar veriyor...

Seni tanıyalım...

Ben Bahar. İstanbul’da doğdum, büyüdüm. Çocukken televizyon reklamlarına bayılır, reklamcı olmak isterdim. İşletme okudum, sonra kendimi bir şekilde medya dünyasında buldum. Ve tüm profesyonel kariyerim boyunca, Türkiye’nin en büyük medya gruplarından birinde reklam ve pazarlamadan sorumlu genel müdür ve icra kurulu üyesi olarak çalıştım.

Şimdi peki?

Şimdi artık girişimciyim! İlikli kemik suyu ve sakatat çorbaları üretiyorum. Aslında sağlık veren sular da diyebiliriz. Müthiş bir tutkuyla yapıyorum. 50 yaşımda kendimi hiç aklımda yokken, girişimci olarak buldum. Şunu da öğrendim: İnsan “Ben girişimci olayım” diyerek girişimci olmuyormuş. Mutlaka bir derdine, ihtiyacına bulduğu çözümü hayata geçirmesiyle girişimci oluyormuş.

Senin derdin neydi?

Dört yıl önce erken yaşta kemik erimesi teşhisi konuldu bana. Doktorlarım ilaç tedavisinin yanında kemik ve bağ dokuyu güçlendirmek için kolajen, jelatin ve aminoasit zengini kemik suyu ve sakatat çorbalarını mutlaka tüketmemi önerdiler. Sürekli olarak kullandım ve inanılmaz faydasını gördüm. Gerçekten de bağışıklık sistemim kuvvetlendi. Dayanıklılığım arttı. Kendimi çok daha enerjik hissettim. Bunun yanında sağlıklı kilo verdim. Cildimde gözle görülür bir fark oluştu. Ama bir sorun vardı.

Nedir o?

Yazının Devamını Oku

THE BODRUM CUP

İşte budur!

Yılın ‘Bodrum zamanı’ budur!

Bu mevsimde Bodrum’u ve Bodrum ruhunu yaşamayan ne demek istediğimi anlayamaz, hissedemez.

İki gündür buradayım, o kadar sevdim ki gidesim yok.

Burada kalasım, kök salasım var.

Tek kelimeyle şa-ha-neee...

*

Yazın farklı bir Bodrum yaşıyoruz biz.

Hep derlerdi de anlamazdım.

Yazının Devamını Oku

Emine Bulut davasından çıkan kararı alkışlıyoruz!

BİLİYORSUNUZ, Emine Bulut davasında karar verildi.

İşte budur!!!

Kararı alkışlıyoruz.

Bu kararı verenleri de bütün yüreğimizle kutluyoruz. Hatta yanımızda olsalar, yemin ederim, boyunların atlayıp yanaklarından öpeceğim! Öyle mutlu oldum. Aslında olması gereken oldu, ama genellikle olması gereken olmadığı için bu kararla çok mutlu olduk.

TCK madde 82/1-a ve b bendinden ‘tasarlama ve canavarca hisle öldürme’den ceza verilmedi. Sadece 81. maddeye göre ceza kuruldu. Yani ‘haksız tahrik’ ve ‘takdiri indirim’ uygulanmadı.

Cani MÜEBBET hapis aldı!

Evet, o bir can aldı, günahsız bir kadının canını aldı, onu feci bir şekilde öldürdü.

Ama KENDİSİ DE YAŞARKEN ÖLECEK!

Son nefesini verinceye karar yaptığı şeyin bedelini çekecek, çeksin. Tabii ki hiçbir şey

Yazının Devamını Oku

İbrahim Çolak Sadece cimnastikte değil efendilikte de şampiyon!

Onlar iki kardeş. Cimnastik sporuna tutkuyla bağlı iki kardeş. İsmail ve Yılmaz Göktekin. İsmail Göktekin ayrıca milli cimnastikçi. Şu anda da federasyonda görevli. Dünya şampiyonumuz İbrahim Çolak’ı eğiten, yetiştiren onlar. İzmir’de Şavkar Cimnastik Kulubü efsane bir külüp. Aile kulübü gibi. İşte orada, kendileri gibi cimnastiğe gönül veren gençlerle harikalar yaratıyorlar.

İbrahim’in başarısında abi-kardeş inanılmaz emeğiniz var. Kaç sene oldu İbrahim Çolak’la bu yolculuğa çıkalı?

19! 2000’de tanıştık ve bu uzun ve zorlu yolculuğa çıktık. Müthiş bir sporcu ve yolculuk arkadaşıdır İbrahim. Antrenörü olmak ikimize de gurur veriyor...

Gerçekten onun ilkokula bile gitmeden önceki kısa pantolonlu halini hatırlıyor musunuz?

(Gülüyor) Elbette! Bize geldiğinde henüz 5 yaşında bir çocuktu. Ama yaşıtlarına göre inanılmaz güçlü bir çocuktu. Biz bütün minikleri bir testten geçiririz, cimnastiğin hangi dalına daha uygun olduklarını anlamak için. İbrahim’den şınav çekmesini istedik. Ve abimle ağzımız açık kaldı...

Gerçekten o bücür haliyle 40 şınav mı çekti?

Evet! Makine gibiydi, sürekli şınav çekiyordu. O yaşta bir çocuğun yapması gereken şınav, en fazla 10 olmalıydı. Oysa İbrahim 40 tane çekti, durdurmasak devam edecekti...

Onun gelecek vaat eden bir sporcu olacağını nasıl anladınız? Sadece çok güçlü olması mı?

Cimnastiğe gelen bütün çocuklar sağlık için spora başlarlar, sonrasında kontrol antrenmanlarımızda onları kuvvet ve esneklik testine sokarız. İbrahim geldiğinin ilk haftasında dikkatimizi çekti. Hızlı, kuvvetli, kararlı ve çok istekli bir çocuktu. Abim Yılmaz’la onu ilk gördüğümüzde, “Yaşasın! Gelecek vaat eden bir sporcu adayı” dedik, yanılmamışız...

Yazının Devamını Oku

Dünya jimnastik şampiyonumuz İbrahim Çolak: Jimnastik yapmasaydım mahallemden dışarı çıkamazdım!

Müthiş bir şey başardı. Hepimizi mest etti. Dünya çapında gururlandırdı. 24 yaşında pırıl pırıl bir genç. Mütevazı, sevimli, yakışıklı... Geçen hafta Dünya Artistik Jimnastik Şampiyonası’nda halka dalında altın madalya alan İbrahim Çolak’tan söz ediyorum. Beş yaşından itibaren bir adanmışlık onunki. Ve deli bir gibi emek. Röportajda da okuyacaksınız, 19 yıldır bu ana hazırlanıyor. Hiçbir başarı kolay elde edilmiyor yani. Tesadüf mesadüf yok. Üstelik tatil yapma hakkı da yok. Bir hafta sonra Olimpiyatlara hazırlanmaya başlayacak. Salı günü, onu beş yaşından bu yana çalıştıran antrenörlerle tanışacaksınız. Bu başarı onların da başarısı. Tebrik ediyorum.

Fotoğraflar: Emre YUNUSOĞLU
◊ Müthiş bir başarı elde ettin! Dünya Şampiyonu oldun. Gururumuzsun, genç sporculara rol modelsin. Neler hissediyorsun?

- Çok mutluyum. Kelimelerle ifade edilemeyecek kadar. Biraz şaşkınım da. Rüyada gibiyim sanki. Sporculuk kariyerimdeki üç hedef madalyadan biriydi, gerçekleşti.

Öbür ikisi ne peki?

- Biri Avrupa Şampiyonası’nda madalyaydı, 2018’de kazandım. Geriye Olimpiyatlar kaldı. İnşallah orada da madalya alacağım.

Fizik kurallarına aykırı hareketler yapıyoruz

İnsan Dünya Şampiyonu olduğunda nasıl bir duygu seline kapılıyor? Dans etmek mi istedin? Koşup antrenörüne sarılmak mı? Kız arkadaşını aramak mı? Sosyal medyaya post atmak mı?

- (Gülüyor) Ben ağlarım diye düşünüyordum ama ağlamadım. Sadece İstiklal Marşı okunurken biraz gözlerim doldu. İçimden hep “Şükürler olsun, emeğimin karşılığını aldım!” diyordum. Gerçekten çok çalıştım. Zaten başka türlü bu başarı elde edilemiyor. Tam 19 yıl bu 90 saniye için çalıştım! Sonuç açıklandıktan sonra bir fotoğrafım var; kollarım yanda açık, bağırıyorum. İşte orada bir mutluluk patlaması yaşıyorum. Türkiye ekibinden ilk gördüğüm kişiye koşup sarıldım. Aslında antrenörümü arıyordum, meğer tam arkamdaymış, sonra ona sarıldım. Çünkü tek başına elde ettiğim bir başarı değil bu, birlikte yaptık ne yaptıysak. Bende inanılmaz emeği var.

Yazının Devamını Oku

Jimnastik yapmasaydım mahallemden dışarı çıkamazdım!

Müthiş bir şey başardı. Hepimizi mest etti. Dünya çapında gururlandırdı. 24 yaşında pırıl pırıl bir genç. Mütevazı, sevimli, yakışıklı... Geçen hafta Dünya Artistik Jimnastik Şampiyonası’nda halka dalında altın madalya alan İbrahim Çolak’tan söz ediyorum. Beş yaşından itibaren bir adanmışlık onunki. Ve deli bir gibi emek. Röportajda da okuyacaksınız, 19 yıldır bu ana hazırlanıyor. Hiçbir başarı kolay elde edilmiyor yani. Tesadüf mesadüf yok. Üstelik tatil yapma hakkı da yok. Bir hafta sonra Olimpiyatlara hazırlanmaya başlayacak. Salı günü, onu beş yaşından bu yana çalıştıran antrenörlerle tanışacaksınız. Bu başarı onların da başarısı. Tebrik ediyorum.

Müthiş bir başarı elde ettin! Dünya Şampiyonu oldun. Gururumuzsun, genç sporculara rol modelsin. Neler hissediyorsun?

- Çok mutluyum. Kelimelerle ifade edilemeyecek kadar. Biraz şaşkınım da. Rüyada gibiyim sanki. Sporculuk kariyerimdeki üç hedef madalyadan biriydi, gerçekleşti.

Öbür ikisi ne peki?

- Biri Avrupa Şampiyonası’nda madalyaydı, 2018’de kazandım. Geriye Olimpiyatlar kaldı. İnşallah orada da madalya alacağım.

FİZİK KURALLARINA AYKIRI HAREKETLER YAPIYORUZ

İnsan Dünya Şampiyonu olduğunda nasıl bir duygu seline kapılıyor? Dans etmek mi istedin? Koşup antrenörüne sarılmak mı? Kız arkadaşını aramak mı? Sosyal medyaya post atmak mı?

- (Gülüyor) Ben ağlarım diye düşünüyordum ama ağlamadım. Sadece İstiklal Marşı okunurken biraz gözlerim doldu. İçimden hep “Şükürler olsun, emeğimin karşılığını aldım!” diyordum. Gerçekten çok çalıştım. Zaten başka türlü bu başarı elde edilemiyor. Tam 19 yıl bu 90 saniye için çalıştım! Sonuç açıklandıktan sonra bir fotoğrafım var; kollarım yanda açık, bağırıyorum. İşte orada bir mutluluk patlaması yaşıyorum. Türkiye ekibinden ilk gördüğüm kişiye koşup sarıldım. Aslında antrenörümü arıyordum, meğer tam arkamdaymış, sonra ona sarıldım. Çünkü tek başına elde ettiğim bir başarı değil bu, birlikte yaptık ne yaptıysak. Bende inanılmaz emeği var.

Yazının Devamını Oku

‘Fame’ müzikali aralıkta İstanbul’a geliyoooo

Her hafta bir müzikal izliyoruz Alya’yla. Bizimki ‘Londra Anlaşması’! Herkes buraya Ankara Anlaşması’yla geliyor ya, bizim de kendi aramızda yaptığımız böyle bir anlaşma var. İkimiz de müzikal izlemeyi çok seviyoruz. Hatta birazdan Fame müzikaline giriyoruz.Evet, popüler kültürün efsaneleri arasında yer alan o meşhur müzikalden söz ediyorum. Biz West End’de izleyeceğiz. Siz ise 10-15 Aralık tarihleri arasında Zorlu PSM’de.Sadece 8 performans için İstanbul’a geliyorlar. 75. yılını kutlayan Yapı Kredi ana sponsorluğunda Türk izleyicisiyle buluşacaklar. Ben 80’lerin ikonu olan bu müzikali izlemek için heyecanlıyım. Alya, “Artık yeter yazdığın, hadi içeri girip izleyelim!” diyor. Ben gidiyorum. Sizi bu müzikalle ilgili bilgi aldığım, Piu Entertainment’tan Cemil Demirok’la baş başa bırakıyorum. İzlenimleri sonra paylaşırım.

Fame’i kim getiriyor?

Piu Entertainment olarak biz! Çok da heyecanlıyız. Güzel bir iş. Türk izleyicisi de sevecek diye düşünüyoruz. Gerçekten keyif alacakları bir müzikal. Ana sponsorumuz Yapı Kredi. 75. yıl etkinlikleri kapsamında, 80’lerin ikonu bu müzikali İstanbul’a taşıyoruz.

Kaç kişilik bir ekip geliyor?

46.

Birebir aynı cast mı?

Evet, evet. West End’de şimdi sizin izleyeceğiniz cast’ın aynısı. Sadece Mika Paris yerine Josie Benson İstanbul’da sahneye çıkacak. Tek değişiklik bu.

OSCARLI KÜLT MÜZİKAL AYAĞIMIZA GELİYOR

Yazının Devamını Oku

İngiliz kraliyet ailesine beşik Pınar’dan

Yürünmeyen yollarda yürüyen girişimci kadınları yazmaya çalışıyorum denk düştükçe. Çünkü başarılarıyla hepimize ilham verdiklerine inanıyorum. Pınar Yar Gövsa onlardan biri. New York ve Milano’da eğitim almış bir tasarımcı. ‘LilGaea’ onun markası. Çocuklara ödüllü tasarımlar üretiyorlar. Pınar aynı zamanda üç kız çocuğu annesi. İngiltere kraliyet ailesinin son bebeği doğduğunda ‘Our Royal Baby’ isimli bir kitap hazırlandı. Bu kitaba girebilen tek Türk markası ve tek tasarımcı Pınar oldu. Birkaç hafta önce de Junior Design Awards’ta ‘en iyi beşik’ ödülünü aldı. Yakaladım, sordum...

- Heyyyoooo! Pınar seni tebrik ediyorum. 3 çocuk annesi bir mobilya tasarımcısısın. Veeeee çocuklara ödüllü tasarımlar yapıyorsun. Junior Design Awards’ta daha yeni “en iyi beşik kategorisi”nde ödül aldın! İngiliz firmaları arasında ödül alan tek Türk firmasının. Neler hissediyorsun?

Haber geldiğinde havalara uçtum! “İşte budur!” dedim. En şahanesi de İngiltere’de, dünya markaları arasında Türkiye’yi temsil etmek ve ödüle layık görülmek...

- Onaylanmış gibi hissediyor musun?

Kesinlikle! Doğru yolda olduğumun kanıtı oldu.

- İngiliz kraliyet ailesinin senin tasarımını seçmesi ne anlama geliyor? Senden daha iyi beşik yapan yok mu dünyada?

Tabii ki vardır, olmaz mı? Aynı soruyu ben de onlara sordum, “Neden ben?” diye. Çok araştırdıklarını, ürünlerimi özgün bulduklarını, tasarladığım tüm odaların iyi bir aile yaşantısına örnek teşkil ettiğini söylediler. 30 yıllık kraliyet muhabiri Robert Jobson, her şeyimizi araştırmıştı. Pek gururlandım.

Yazının Devamını Oku

Babası Tuğba’ya şiddet uygulamaya devam etsin mi istiyorsunuz?

Geçen hafta da yazdım. Sosyal medyaya yansımasaydı kimsenin ruhu bile duymayacaktı. Babası tarafından şiddete uğrayan Tuğba’dan söz ediyorum. Çığlıkları hâlâ hepimizin kulağında. Bu hep böyle oluyor. Önce mağduriyet haberi/görüntüleri ortaya çıkıyor, herkes destek veriyor. Derken bir başka görüntü ortaya atılıyor ve bu sefer de arkasından küfür kıyamet...Tuğba’nın Hayko Cepkin’in konserine giderken bir fotoğrafını yayınlayıp kıza “satanist” dediler, “Uyuşturucu kullanıyor” dediler. Ben de açtım, avukatı Turgay Özcan’a sordum...

O görüntüler karşısında hepimiz dehşete düştük. Bir baba, kızına resmen girişiyordu, inanılmaz bir şiddet uyguluyordu. O kızın adı Tuğba’ydı. Sizin de müvekkiliniz... 

Evet.

Tuğba nerede, ne durumda şu anda?

Haluk Levent’in, Ahbap grubunun ve belediyenin katkılarıyla ona tutulan evde yaşıyor. Yüzde 87 engelli annesiyle birlikte. Tuğba gece gündüz ona bakıyor. Hakkında çıkan yalan yanlış haberlere çok üzüldü tabii. Ama güçlü bir kız.

Nasıl bir hikâye onunki? 19 yaşında gencecik bir kızdan söz ediyoruz değil mi?

Evet, omuzlarında çok ağır bir sorumluluk var. Biz aslında bir çocuktan söz ediyoruz. 19 nedir ki? Annesi 11 ay önce beyin kanaması geçiriyor. Tuğba o sırada çalışıyor, işinden ayrılmak zorunda kalıyor ve önce hastanede annesine bakıyor. Annesinin her türlü ihtiyacını o karşılıyor. Annesini yediriyor, içiriyor, altını temizliyor... Hem hastabakıcısı hem hemşiresi hem de her şeyi. Bizzat tanık olduğum bazı şeyler var. Annesiyle ifadesi alınırken birlikteydim. 25 dakika filan sürdü, bana 25 saat gibi geldi. Normal ağızdan beslenemiyor, aldığı her şeyi geri çıkarıyor. Sürekli birinin yardımına ihtiyaç duyuyor. Otururken, yürürken, konuşurken, beslenirken, hareket ederken... Gece gündüz birinin onunla ilgilenmesi gerekiyor. Bütün o yük, 19 yaşındaki o kızın omuzlarında.

‘SATANİST O... UYUŞTURUCU KULLANIYOR’ DİYE İĞRENÇ İFTİRALAR ATTILAR!

Yazının Devamını Oku

Şule Çet soruşturmasında bence eksikler var

PROFESÖR Sevil Atasoy çok yönlü bir hoca.

Bir sürü işin altından kalkıyor. Bu arada Birleşmiş Milletler Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu üyesi. Dünyanın çeşitli coğrafyalarında tecrübelerini paylaşıyor. Yeni çıkan kitabı ‘Çürük Elmalar ve Masum Mahkûmlar’ vesilesiyle buluştuk.

Pazar başlayan röportaj bugün de devam ediyor...

- Suçu aydınlatma konusunda biz ülke olarak ne vaziyetteyiz?

Her ülkenin polis teşkilatının yıldızlaşan soruşturmaları var. Ama herkes her suçu aydınlatamaz. Türkiye’nin de yıldızlaşan soruşturmaları var. Mucizeler kimi zaman otopsi salonunda, kimi zaman olay yerinde, kimi zaman da laboratuvarda yaşanır. Ayakkabıya takılıp kalmış bir cam parçası, kurbanın saçları arasındaki bir yaprak bile soruşturmayı başarıya götürebilir. İntihar süsü verilen cinayetleri, kaza sanılan intiharları, hatta cinayet sanılan intiharları... Kısacası, bazen fail tarafından sahnelenen, bazen olay yerini inceleyenlerin düştüğü tuzaklar ya da onaylama önyargısıyla hareket ettiği durumlarla karşılaşılabilir. Burada mesele, “olay yeri incelemesi”nin iyi yapılması...

- Bir türlü sonuçlanamayan Şule Çet davasında sizce sorun ne?

Bence soruşturmada eksikler var.

- Filmlerin, romanların ya da sosyal medyanın suç oranını arttırdığı, suça teşvik ettiğini iddiası için ne diyeceksiniz?

Suçu arttırdığını kesin olarak kanıtlayan bilimsel bir araştırma bulunmuyor. Ama bunların intiharı özendirdiği muhakkak! Romalı din bilgini Tertullianus, “Şu oyunları izlemeyin, toplumu şiddete ve kan dökmeye yöneltiyor!” demişti. Sözünü ettiği gladyatör dövüşleriydi. Demek ki 1800 yıldır aynı şey söyleniyor.

Yazının Devamını Oku

Profesör Sevil Atasoy, yeni kitabı ve televizyon programıyla huzurlarınızda... Dikkat! Mutfaktan katil çıkabilir! Canı isterse sizi baştan çıkarır, isterse başka bir âleme yolcu eder!

O, Profesör Sevil Atasoy. Adli tıp konusunda uzman. Hocaların hocası... Saygın, bilgili, donanımlı. Ve ölümüne çalışkan. Uykusunda bile çalışıyor! Düşünün bu (‘Çürük Elmalar ve Masum Mahkûmlar’) dokuzuncu kitabı. Aynı anda üniversitede bölüm kuruyor, ders veriyor, televizyon programı yapıyor ve işiyle ilgili dünyayı geziyor. Çünkü ülkeler onun uzmanlığına ihtiyaç duyuyor ve davet ediyor. Birleşmiş Milletler Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu üyesi. Dünyada, Türkiye’den çok daha meşhur yani. Ben hep çok sevdim. Çünkü analitik, net, açık ve direkt. Dan dan dan, ne düşünüyorsa söylüyor. Yakaladım, sordum.

Fotoğraflar: Emre YUNUSOĞLU

Sizdeki enerji kimsede yok! Bir taraftan dünyanın dört bir yanına yaptığınız mesleki seyahatler, bir taraftan üniversitede hocalık, bir taraftan yeni kitap, bir taraftan da TLC’deki yeni program... Pek çok program yaptınız bugüne kadar, yakında başlayacak bu programın diğerlerinden farkı ne?

- ABD’de çözümü yıllar, hatta on yıllar almış, gazetelerde defalarca manşet olmuş, TV programlarında tartışılmış, kimi yakın zamanda sonuca ulaşmış, kimi hâlâ tartışılan vakalarla ilgili bir program bu. Cinayetler, intiharlar, kazalar... Her bir bölümün içine girerek yorum yapmamı istediler.

Delil avcısı, haksız mahkûmiyetleri önler

Sizi nasıl buldular?

- Sanırım dünyada, Türkiye’de olduğumdan daha meşhurum! Hele Amerikan ve Avrupa kriminalcileri arasında... Birçoğunu şahsen tanırım. 1980’lerden başlayarak profesyonel derneklere de üyeyim.

Siz, bir ‘delil avcısı’sınız. Bu tam olarak ne demek?

- ‘Delil Avcısı’, “Ben yaptım!”, “Ben gördüm” ya da “O yaptı” diyenlere itibar etmeyen, yani gördüğüne, duyduğuna inanmayan; bir suçu mutlaka delillendirmeye çalışan, haksız mahkûmiyetlerin ancak böyle önlenebileceğine inananları tanımlayan bir kavram. 2005-2010 arasındaki Hürriyet Pazar ekinde yazdığım sayfanın da adıydı bu. Kanat Atkaya’yla Ertuğrul Özkök’ün birlikte buldukları bir isim.

Yazının Devamını Oku

Olmaz olsun böyle babalar!

ALIN size bir iğrenç vaka daha!

Sosyal medyaya yansımasaydı, kimsenin ruhu bile duymayacaktı...

Babası tarafından şiddete uğrayan Tuğba...

“Yardım edin!” çığlıkları hâlâ hepimizin kulağında.

Bu babası kızın ya... Öz babası!

Var mı dünya üzerinde böyle bir adilik!

Resmen işkence ediyor kıza...

Ve biz bu görüntülere tesadüfen ulaşabildik. Engelli -belki de engelli dememek gerekiyor, yüzde 87- ve özel durumda olan annesi tarafından çekilen bu görüntülere...

Bunun üzerine Aile ve Sosyal Çalışma Bakanlığı,

Yazının Devamını Oku

Cinsellik eğitimi aslında ‘Bedenin senindir!’ eğitimi... Seksolog Rayka Kumru’dan kapsamlı cinsellik eğitimi kitabı: ‘Hoş Geldim'

RAYKA Kumru, yaptı yine yapacağını!

O şahane bir seksolog, danışman ve eğitmen. İnsan “seksolog” lafını duyunca önce bir “Bu ne ya!” oluyor di mi? Ben olmuştum. Karşımda inanılmaz donanımlı birini görünce de şaşırmıştım. Sıkı bir eğitimi var. Önce The University of British Columbia’da sosyoloji ve cinsellik bilimlerinde lisans eğitimi, ardından Curtin Üniversitesi’nde seksoloji yüksek lisansı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde pazarlama iletişimi yüksek lisansı. tabukamu.com ve reglhikayeleri.com web sitelerinin de kurucusu. Dünyayı takip eden, açık beyinli biri. Avrupa Seksoloji Federasyonu Genç Komitesi üyesi ve araştırmacısı, Dünya Cinsel Sağlık Derneği, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ve Amerikan Cinsel Eğitmenler, Danışmanlar ve Terapistler derneklerinin de üyesi.

Çok faydalı bir kitaba imza attı. Çocukları olduğu kadar yetişkinleri de aydınlatacak bir kitap: ‘Hoş Geldim’. Sadece bilgilendirici değil, eğlenceli de...

Ben Alya’dan biliyorum, sorduğu milyonlarca soru arasında en üst sıralarda yer alan soru, “Ben dünyaya nasıl geldim?”di. Ben hiç “Yavrum, seni leylekler getirdi!” demedim. Ama zorlandım, çünkü çok ayrıntıya girmek de istemedim. O zaman tabii Rayka’nın kitabı da yoktu. ‘Hoş Geldim’, benim gibi bocalamak istemeyen ebeveynlerin hayatını kolaylaştıracaktır. Rayka’yı yakaladım, sordum...

- Nerden çıktı bu kitap? Hangi amaca hizmet etmek için yazıldı?

Çocukların en sık sorduğu, ebeveynlerde da en çok panik yaratan soru: “Ben nereden geldim?”. Bu sorunun temelinde varoluşçu bir yaklaşım olsa da ebeveynler tamamen cinsellikten ibaret olduğunu ve çocuklarının yaşlarına uygun olmayan bir şey merak ettiğini düşünebiliyor. Yalan söylemekle kafa karıştırıcı bilgi vermek arasında gidip gelebiliyor. İşte bu kitabı, bu süreçte çocukların “Ben nereden geldim?” sorusunu cevaplamak isteyen tüm anne-babalar ve yetişkinler için hazırladık.

Piyasadakilerden farkı ne?

Hem dili hem de çizimleri farklı. Kitap, “Ben nereden geldim?” sorusunun cevabı arayan, kendine bugüne kadar anlatılan hikâyeleri sorgulayan bir çocuğun ağzından yazıldı.

- N’apıyor bu çocuk?

Yazının Devamını Oku

Haklılar, sesim bir süre sonra kulak tırmalıyor. Ameliyat gerekiyor NODÜL VARMIŞ

ON parmağında on marifet bir kadın Gupse Özay. Hem yazıyor, hem yönetiyor hem de oynuyor. Yakında yeni filmi ‘Eltiler Savaşı’ vizyona girecek. Çocuklar için de bir karakter yarattı, iki yeni çocuk kitabı yazdı. Konuşacak çok şey vardı, pazar başlayan röportaj bugün de devam ediyor...

‘Deliha’ları çok sevdim ben. Sen o seriyle erkek komedi dünyasına kafa mı tuttun?

Deliha’nın ilk filmi çok yadırgandı başta. Afişte tek başına bir kadın karakter o kadar az ki! Türkiye’de de dünyada da. Erkeğin kadın komedisine bilet alması zor. Hâlâ da zor. Bütün dünya kadınları olarak bu önyargıyı kırmaya çalışıyoruz. O yüzden, erkek komedi dünyasına değil de seyircinin önyargısına kafa tuttum diyelim. 

Seni Recep İvedik mizahı yapmakla eleştirdiler, buna vereceğin cevap nedir?

Şahan’ın çok üstüne gidiyorlar, gittiler. Komedinin amacı güldürmek. Ve mizahın farklı çeşitleri var. Biri İngiliz komedisi sever, diğeri Amerikan. Biri diyalogdan hoşlanır, diğeri beden komedisinden. Benim o noktada eleştirildiğim için üzüldüğüm şey şuydu: Başka bir filmi taklit etmişim gibi lanse edildi. Oysa kendi küçüklüğümde de olduğu gibi, erkekler tarafından kabul görmek veya kendini savunmak ve korumak amacıyla hafif erkeksi hale girmek zorunda kalmış, sevimli ama kaba saba bir kız çocuğu hikâyesiydi o. Yeri gelmişken kendimi de eleştireyim...

Evet, dinliyorum...

İlk filmde cinsiyetçi birkaç şakam vardı. Uyardılar. O yüzden sonraki filmde hepsini yok ettim! Çünkü haklılardı. Artık Deliha’yı kıyafet alışverişi, kuaför, makyaj ve zayıflama çabaları olan “müzikli bir güzelleştirme fırtınası” içinde göremeyecekler. 

‘ELTİLERİN SAVAŞI’ GELİYOR

Yazının Devamını Oku

Şuh ve biri ölmüş gibi bakıp aynı anda seksi olması gereken bir poz veremem ben!

Fırlama, matrak, enerjik ama... En önemli özelliği bence zeki, meraklı ve gözlemci olması. Ve çok üretken. Gupse Özay’ı ‘Yalan Dünya’ ile tanıdık, sonra ‘Deliha’lar geldi. Hem yazdı hem oynadı hem yönetti. Kilolar alıp verdi. Kim ne derse desin, çok iyi işlere imza attı. Ülkenin en beğenilen erkek oyuncularından biriyle beraber. Şimdi de iki yaratıcı çocuk kitabı yazdı. Hoş fikirler var içinde: Komşunun ev terliği, sokak terliği olmak istiyor, asık suratlı birinin bıyığı, adamdan kurtulmak istiyor. Yarattığı Jüpi karakteriyle çocukların ilgisini fena halde çekecek gibi. Pek çok soru sordum, buraya bu kadarı sığdı. Devamı salıya...

Sen benim için bu ülkedeki en yetenekli kadınlardan birisin. Yazıyorsun, çiziyorsun, düşünüyorsun, gerçekleştiriyorsun... Hayal ettiğin rol için manyak kilolar alıp sağlığını tehlikeye atıyorsun. Senaryoyu yazıyor, oynuyor, bir de üstüne filmi yönetiyorsun...

- Çok teşekkür ederim. İnsanın hayran olduğu bir kadından övgü duyması çok güzel.

ÜRETMEK TÜM KADINLARA ÇOK YAKIŞIYOR

Şimdi de çok farklı iki çocuk kitabı yazdın. Harbi yaratıcı kitaplar. Bütün bunları niye yapıyorsun?

- Ya ben boş duramıyorum, üretmeyi seviyorum. Denemeyi seviyorum, denemekten de korkmuyorum. Neyi sevip neye dokunmam gerektiğini iyi biliyorum galiba. İlkokulda tahtaya çıkıp kendi yazdığım skeçleri oynayıp bütün sınıfı güldürürdüm. Bayramlarda da evde yapardım. Yani özünde insanları güldürmeyi ve ortamı yumuşatmayı seviyorum. Bu da seçtiğim alanlarda proje üretmemi sağlıyor. Üretmek insana iyi geliyor.

Sence insanlar seni anlıyorlar mı? Çabanı, kendini ne kadar paraladığını...

- Anlayan da oluyor, gıcık olan da! Ben anlayıp ilham alsınlar istiyorum. Özellikle kadınlar. Çünkü durmadan üretmek ve çabalamak hepimize çok yakışıyor.

Yazının Devamını Oku

Dezavantajlı gruplara can suyu veren sosyal girişim: ‘JOON’

Bugün o gün. Yürünmemiş yollardan yürüyen kadınları yazdığım gün. Onlar 4 kadın. ‘Tasarım’ı bir araç olarak kullanarak dezavantajlı grupların yaratıcı ve üretken hayatlar sürmesini sağlamak için ‘Joon’u kurdular. Ben Duygu Vatan’la röportaj yaptım. Ama Azra, İrem ve Cansu da var. Onlar sosyal girişimci. Temel amaçları kâr elde etmek değil, sosyal fayda yaratmak. Göç, çalışma hayatındaki cinsiyet ayrımcılığı, engelli bireylerin karşılaştığı fırsat eşitsizliği gibi sorunlara değiniyorlar. Bu koşulları kabul etmeyen ve herkes için eşit bir dünya yaratmaya çalışan koleksiyonlar yapıyorlar. Bence müthişler! Çok gençler, çok ileri görüşlüler, ben inanıyorum ki ülkemiz böyle gençler sayesinde ilerleyecek...

Seni tanıyalım...

Ben Duygu. 26 yaşındayım. ODTÜ İşletme mezunuyum. Okurken bölüme bir türlü ısınamadım, kendimi çok ait hissetmiyordum. Yaratıcılığıma engel olan, zihnimi baskılayan bir tarafı vardı. Bir şirketin hayallerinin peşinde koşturmak tüm topluma, en çok da kendime haksızlık etmek gibi geliyordu. Ben insana dokunan bir iş yapmak istiyordum. Yan dal olarak ürün tasarımı okumaya karar verdim. Bir ürünün tasarımı süreci insanlığa dair o kadar çok şey söylüyordu ki. Ben de hayatımın direksiyonunu buraya kırdım, yüksek lisansımı da gene bu bölümde, sosyal inovasyon için tasarım alanında geçtiğimiz ay tamamladım. Eşzamanlı olarak da hayatıma Azra ve “Joon” girdi.

‘Joon’ neyin nesidir? Kimin sesidir?

“Joon”, eşitsizlikleri ortadan kaldıran bir dünya yaratmak isteyen ve tüm gücünü kuvvetini buna vakfetmeye hazır iki kadının hayali aslında. Benim ve Azra’nın. Sonra İrem ve Cansu da eklendi bize. Dezavantajlı üreticilerin ekonomik olarak güçlenmelerini sağlayan, bunu da bunu tasarımın sihirli değneğiyle gerçekleştiren bir köprü kurmaya çalışıyoruz...

‘Joon’un anlamı ne? Uydurduğunuz bir kelime mi, bir anlamı var mı?

Farsça “Can, yaşam” demek.

Yanlış anlamıyorum dimi? Siz dezavantajlı grupların -kadınlar, engelliler ve mülteciler gibi- üretmesi için çabalıyorsunuz... Neden?

Yazının Devamını Oku