GeriAyçe BÜKÜLMEYEN Yaşam enerjiniz yoksa hiçbir ilaç işe yaramaz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yaşam enerjiniz yoksa hiçbir ilaç işe yaramaz

 

 

Türkiye Homeopati Derneği Başkanı İzmirli doktor Günnur Başar, homeopatinin daha iyi anlaşılması ve yaygınlaşması için eğitim veriyor. Şeker, yüksek tansiyon gibi kronik hastalıkların aslında doğada var olmadığını, bunları yaratan faktörün, bugün uygarlık dediğimiz stresli hayat olduğunu anlatıyor. Doktorların, hastaya çok zaman ayrılmasından dolayı gelir kaybı oluşması, ilaçların da çok ucuz olmasından dolayı iyi bir kazanç sağlamamasından dolayı homeopatiyi tercih etmediğini vurguluyor. Başar, yıllarca sektörde çalıştıktan sonra ilaçların sadece belirtileri yok ettiğini, hastalığın devam ettiğini anlayarak bu işi bırakmış ve homeopatiye yönelmiş. Amacı daha doğal yöntemlerle sadece hastalığı değil, insanı iyileştirmek...

MESLEK HAYATIMDA BAŞIMA TAŞ DÜŞTÜ, YÖNÜMÜ DEĞİŞTİRDİM
- Ne üzerine eğitim aldınız?
- İzmirliyim, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Taksim Hastanesi’nde aile hekimliği ihtisası yaptım. Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi’nde biyomedikal masteri yaptıktan sonra yurtdışında bu kez gen üzerine tıp eğitimi aldım. Daha sonra psikoterapi ve homeopati eğitimleri alınca bu alanı seçtim.
- Doktor olur olmaz homeopatiyle mi tanıştınız?
- Önce klinisyen olarak çalıştım. Sonra poliklinik alanda biyomedikal, genetik üzerine çalıştım. Uzun yıllar da ilaç sektöründe çalıştım. Hatta dünyanın en önemli ilaç firmalarında üst düzey görevlerde bulundum. Her ayın yarısını yurtdışında geçiriyordum. Ama ben meslek hayatımı ikiye ayırıyorum. Bir yerlerde başıma bir taş düştü, yönümü değiştirdim.

Yaşam enerjiniz yoksa hiçbir ilaç işe yaramaz

GEÇİRMİYOR SADECE BELİRTİLERİ YOK EDİYOR
- Ne oldu da yönünüz değişti, bir hastalık ya da farklı bir olay mı geldi başınıza?
- Hayır, öyle bir şey olmadı. İlaç sektöründe çalışırken ilaçların çok da etkili olmadıkları fikri gelişmişti bende. Gerçek şu ki, ilaç ruhsatla satılıyor ve ruhsat demek bu ilaçları belli dozlarda belli bir endikasyonda belli bir populasyonda satabilirsiniz demek. Bunun için de insanlar üzerinde denemeler yapılması gerekli. İşte bu denemeler gösteriyor ki, hiç bir ilaç yüzde 70’in üzerinde başarılı olamıyor. Yüzde 70 olansa gerçek tedavi değil, semptom yani belirtilerin ortadan kaldırılmasıdır. Yani tansiyonunuz ya da şekeriniz varsa ömür boyu ilaç kullanacaksınız. Hatta depresyonunuz, astımınız varsa da aynı şekilde ömür boyu ilaç kullanacaksınız. Çünkü hastalık yok olmadığı için aynı semptom her gün yeniden üretiliyor. Yani bu gerçek bir tedavi değil.
- Peki semptomların kalkması da önemli değil mi?
- Günlük hayatta yaşamı kolaylaştırabilir belki ama şeker hastasıysanız ve 10 yıl ilaç kullanıp şekerinizi normal tutsanız bile 10 yıl sonra bu hastalığın bedendeki hasarları mutlaka görülür. Göz bozulur, kalp bozukluğu, böbrek bozukluğu olabilir. O nedenle şimdi sadece ilaç kullanımı önerilmiyor. Zaten dediğim gibi sadece yüzde 70 kişide semptomlar kalkar, yüzde 30’da o bile kalır. Plasebo yani aslında gerçek ilaç olmadığı halde ilaca benzer haplar verilen ve bunu bilmeyen yüzde 20’lik bir grupta da iyileşme görülüyor. Kendinden iyileşme de mümkün olabiliyor.

GENÇKEN BAZI ŞEYLERİ FARKETMEDEN İLAÇ SEKTÖRÜNDE ÇALIŞTIM
- Tüm bu düşüncelerle siz ilaç sektöründe nasıl çalıştınız peki?
- Mesela, ruhsata başvuracağız ama etkinlik oranı yüzde 60-65’te kalır, başvuramayız. O zaman başka istatistik verilerle birleştirilir, farklı tetkikler yapılır, istenilen sonuca ulaşılır. Benim işim de buydu zaten. Ama insan gençken bunları farketmiyor, sonrasında anlıyorsunuz ki aslında gerçek tedavi yöntemini satmıyorsunuz, belirtileri giderici bile değil çoğu ama, işte satılıyor ve kullanılıyor. Bunları farketmeye başlayınca başıma taş düşme olayı başlamış oldu.
- Sonra ne yaptınız?
- Ben zaten çocuk sahibi olduğumdan o yoğunlukta çalışamıyordum. Dünya Sağlık Örgütü’nün bir projesi için psikoterapi eğitimleri almıştım. Daha önce de psikoloji ve onkoloji alanlarında çalıştığımdan, özellikle kanserli hastalara gönüllü destek grupları yaptım sanat terapisiyle. Hatta şimdi hala üniversitede sanat terapisi okutuyorum. Yurtdışında bir seminerde de bu tezimi sunduğumda bir burs teklifi aldım ve homeopatiye geçtim.

HASTALIK DEĞİL İNSANIN İYİLEŞMESİ ESASTIR
- Homeopati yeterince biliniyor mu sizce?
- Homeopati henüz hiç bilinmiyor. Dünyada çok yaygın, Avrupa’da nüfusun yarısı artık homeopatik yöntemleri kullanırken bizde çok çok düşük. Homeopati 250 yıl önce de vardı. Ama 100 yıl önce akut hastalıklara yönelik ilaçlar çıkış belirtileri de anında yok edince insanlar bunu iyileşme sanarak ilaçlara yöneldi. Hatta bu yüzyılın başında Amerika’da onlarca homeopatik tıp okulu varken o dönemde hepsi kapandı. Fakat 60’lardan sonra tekrar yükselmeye başladı, yine üniversitelere girdi.
- Homeopati ile ilaç tedavisi arasındaki fark nedir?
- Homeopatiyi doğal, yan etkisiz, tedavi edici ve bütünsel bir tedavi olarak tanımlıyoruz. Yani homeopatiyle belirtileri değil, hastalığı yok ediyorsunuz. Tamamen doğal maddeler yani bitkiler, mineraller ve hayvan dokularından yapılıyor. Belirtilerin altında yatan gerçek sebepleri bulmaya ve bunları iyileştirmeye odaklanıyoruz. Homeopatinin hastalık tanımlaması da farklı. Bir bünye tipi tanımlanarak, o bünyeye uygun tedaviler belirleniyor. Yani homeopatide insan iyileşiyor, bunun sonucu olarak hastalıklar da iyileşiyor. Yani ilaçlarla hastalığın belirtilerini kaldırıp insanları yine hasta ve ilaçlara bağımlı olarak yaşamaya mahkum etmiyoruz.

SADECE FİZİKSEL DEĞİL, DUYGUSAL VE ZİHİNSEL OLARAK DA ELE ALIYORUZ
- Her rahatsızlığın altında farklı bir neden olabilir mi?
- Mesela migrenle gelen kişinin aslında sadece migreni olmuyor. Bununla birlikte mutlaka bir sıkıntısı, rahatsızlığı, anksiyetesi oluyor. O kişiyi birey olarak ele alıp onun özelliklerine göre bir tedavi uygulanıyor. Altında yatan nedenlerde bulunmaya çalışılarak onlar da iyileştirilmeye çalışılıyor. Zaten kanser ya da bu tip ağır bir kronik hastalık geçirenler sonrasında tamamen farklı kişiler oluyorlar.
- Neden?
- Çünkü biz hastalığı sadece fiziksel düzlemde tanımlamıyoruz. Hastalığın fiziksel, duygusal ve zihinsel boyutları da vardır. Bunlar her hastalıkta da geçerlidir. En basitinden dirseğinizi çarptığınızda bile sadece fiziksel acı hissetmezsiniz. Kimi korkar acı çekmekten, kimi öfkelenir kendine, yani mutlaka beraber gelen bir duygu vardır. Yani herkesin farklı duygusal tepkileri vardı. 10 tane mide ülseri hastasına aynı ilacı verirsiniz ama birebir görüştüğünüzde kimin üzülünce midesi ağrıyordur, kiminin kaygılanınca, kiminin soğan yiyince. Bunların hepsine mide ülseri demek 4 bacaklı herşeye masa demeye benzer fakat bugünkü tıp herşeyi etiketlemeye meyillidir.
- Yani herkesin bünyesi farklı…
- Tabii, salgın hastalık oluyor. Bu salgından ölenler de oluyor, az hasarla atlatanlar da oluyor. Yani herşey sizin bünyenize ve reaksiyonunuza bağlı.

Yaşam enerjiniz yoksa hiçbir ilaç işe yaramaz

EN AZ 2 SAAT GÖRÜŞÜYORUZ KENDİSİNİ ANLATIYOR
- Siz gelen kişiyi tanımak için neler yapıyorsunuz?
- Önce görüşüyoruz. 1-2 saat kendisini, hastalıklarını anlatıyor. Her türlü alışkanlığı şğrenmeye çalışıyoruz. Hatta eskiden homeopatlar gidip 24 hastayla birlikte yaşarlarmış. Laboratuvar yöntemlerini de kullanıyoruz ve hormonlarını gerekirse takip ediyoruz.
- Peki tüm homeopatlar sizin gibi doktor mu?
- Değil ama olanlar daha avantajlı. İzmir’de Klasik Homeopati Derneği var. Buradakiler doktor ama İstanbul’da daha farklı bir model uygulanıyor. Doktorların yanı sıra, eczacı ya da diğer sağlık profesyonellerine hatta olmayanlara da kullanabilecekleri kadar eğitim veriliyor. Zaten yurtdışında birçok anne evine homeopati kitapları alıp çocukarına kullanabiliyor.
- Homeopatik ilaçlar nasıl ilaçlar?
- Eskiden 300 homeopatik ilaç biliniyorken şimdi 3 bin tane biliniyor. Bu da çok gelişen bir alan. Bunlar tamamen doğal, ileri derecede sulandırılıyor. Bazı homeopatik ilaçların belirli kullanım alanları var. Ama kişiye özel ilaç kullanılırsa tedavi oranı yüzde 90-95 olabilir. Homeopatiden fayda gören çok insan var. Yani 10 yıl migreni olan kişi iyileşebiliyor. Homeopati ilaçlarına en iyi cevabı çocuklar ve bebekler verebiliyor, çünkü yaşam gücü en yüksek olanlar onlar. Yani ilaçlar sizin enerjinizle çalışıyor.

YURTDIŞINDAN GETİRİYORUZ PARA ALMIYORUZ
- Çocuklara çok antibiyotik kullanıyoruz diye üzülen ebeveynler oluyor…
- Doğru, biz çocuklara hiç antibiyotik kullanmıyoruz. Çok hastalanan çocuk homeopatiyle az hastalanıyor. 22 yıllık tıp doktoruyum. Bana yetişkin hastalığı diye öğretilen herşeyi bugün gençlerde ve çocuklarda görüyorum. Kimse bunun sebeplerini, neden çocuk yaşlara indiğini sorgulamıyor da yeni ilaçlar bulmaya çalışıyor. Onlara da ilaç satacaklar çünkü. Aslında homeopati dışında hiçbiri yaşam enerjinizi artırmıyor öyle olunca da hiçbiri işe yaramıyor.
- Homeopatik ilaçlar eczanede mi satılıyor?
- Avrupa’da evet ama burada henüz değil. Gerçi birkaç senedir Sağlık Bakanlığı, Avrupa Birliği’yle uyum yasaları çerçevesinde bu ilaçlara izin verdi. Ama biz Türkiye’de olmadığı için yurtdışından getiriyoruz. Hatta ilaçlar için para almıyoruz çünkü çok ucuz. Zaten yaygınlaşmamasının en büyük nedeni de bu, büyük paralar kazanılacak bir alan değil. Öte yandan doktorlar da tercih etmeyebilir çünkü her hastaya 1-2 saat ayırmak gerekiyor. O zaman günde 20 hasta değil, 4-5 hasta görebilirsiniz.

TÜM KRONİK HASTALIKLAR UYGARLIĞIN ESERİDİR
- Sanki birçok hastalık bizden kaynaklanıyor gibi bir algı oluştu bende…
- Bakın, akut hastalık ve kronik hastalık arasındaki fark önemlidir. Akut olan herkesin hatta hayvanlarında başına gelebilir ama kronik hastalık sadece insanların ve insanlarla yaşayan hayvanların başına gelebiliyor. Yani doğada kronik hastalık diye bir şey yok. Yani yüksek tansiyonu olan tavşanlar, şekeri olan kaplanlar, depresyonu olan goriller diye birşey yok. Ama insanlarla yaşayan ve bir odaya hapsedilen hayvanlarda bu hastalıkların hepsi oluyor. Bizler de trafikte sıkışarak, işte öfkelenerek, hırslanarak stresi arttırıyoruz. Yani uygarlık stres faktörünü yaratıyor ve bu stres de tüm bu kronik hastalıkları yaratıyor. Kısaca kronik hastalıkları uygarlık yaratıyor.

X

Şehirden köye başarı hikayesi

GİZEM ve Cahit Uslu, uzun yıllar İzmir’de özel sektörde çalıştıktan sonra bir gün doğdukları, büyüdükleri memleketlerine dönmeye ve her şeye sıfırdan başlamaya karar vermişler.

Gizem’in anlatımıyla, “Kurumsal bir firmaya girip çalışmalıydık diye kodlanmıştık adeta. Çünkü sistem bizi buna mecbur bırakmıştı... Her şey sistemin tam istediği gibi ilerliyordu. Çıkalım diye gayret ettikçe bu çemberden, merkeze daha çok yaklaşıyorduk aslında. Bir yandan borç ödüyor, diğer yandan daha çok borçlanıyorduk... Derken oğlumuzun doğumuna tam bir hafta kala kurumsal hayat ile bağlarımız kopartıldı. İşte tam o gün biz kenara çekildik ve gerçekleşen hayallerimizi izlemeye koyulduk. O gün farkında değildik ama çark bizden yana dönmeye başlamıştı artık. Hep bebeğimizi alışveriş merkezlerinin lunaparklarında büyütmekten korkmuş, memleketimizin toprağına dokunarak büyüsün istemiştik. Hayallerimiz gerçek oluyordu; memleketimize dönüyorduk.”
Memleketleri olan Kırkağaç, Öveçli Köyü’ne dönerek Karşı Köyden isimli bir gıda firması kuran çift önce çevrelerindekilerin tepkisi ile karşılaşmış.
Yapamazsınız diyen mi arasınız, gülüp geçen mi? Ama onlar kendilerine inanarak daha da çok çalışmışlar ve Cahit’in gıda mühendisi olmasının da verdiği tecrübeyle zeytin ve zeytinyağının yanında erişte, reçel, pekmez, marmelat, salça ve sirke üretimlerine yoğunlaşmışlar. Bugün 200’den fazla ürün ile özellikle fermente ürünlerde çok iddialılar. Coğrafi işaretli Kırkağaç kavunundan pekmez, reçel ve marmelat ya da kombu çayı gibi arge denemeleri de mevcut.
Bugün binlerce insan Karşı Köyden’e güveniyor ve gönül rahatlığıyla onların ürünlerini tercih ediyor. Onlar da bu güveni boşa çıkarmamak adına var güçleriyle çalışıyorlar. Hatta şimdi tüm ürünlerin yanısıra çok hassas bir alan olan bebek gıdası sektörüne de girmeye hazırlanıyorlar.
Karşı Köyden’in ürünlerini tüm satış sitelerinde ya da web sayfalarında bulabilirsiniz. Ama Gizem ve Cahit’in samimi, sıcacık sohbetleri ve genç yaşlarına ragmen sahip oldukları bilgelikleriyle tanışmak isterseniz İzmir-İstanbul Kırkağaç çıkışına birkaç kilometre olan Karşı Köyden’e çay içmeye uğrayın derim.

Yazının Devamını Oku

Çamların gölgesinde yöresel lezzetler

YURTDIŞINDA yaşayan insanların aklının bir köşesi her zaman memleketlerinde olur. Onlar için bir şeyler yapmak, doğup büyüdükleri yere faydalı olmak vardır hep akıllarının bir yerinde. Eşim Amerika’daki George Mason Üniversitesi’nde dekan olarak çalışmaya başladığından beri biz de Manisa Kırkağaç için bir grup kurarak, yöresel ve kültürel zenginliklerini tanıtalım istedik. Önceleri sosyal medyada oluşan Kırkağaç Tarihi Gurme Şehri grubu, şimdilerde somut adımlarla ilerlemeye başladı.


Biliyorsunuz, bu tip gruplar için en zor olan halkın yararına olacak somut adımların atılması olur. İşte bu nedenle grubun bugün geldiği noktayı çok önemsiyorum. Kurulan dört ayrı çalışma grubundan biri olan Kadın ve Genç Girişimcileri Destekleme Grubu yöresel lezzetleri ve el emeği ürünleri sunacakları bir Pazar hazırlamaya başladı.
19 Haziran Cumartesi günü Kırkağaç Belediyesi’nin desteğiyle tahsis edilen Küçük Çam Şehitler Parkı’nda kurulacak Yöresel Yemekler Pazarı’nda, Kırkağaç’tan geçen, yolu Kırkağaç’a düşen, en önemlisi bu güzel lezzetleri tatmaya giden herkes sağlıklı bir şekilde yapılmış, temiz ve başka yerlerde bulunmayan lezzetlerle tanışacak. Bu güzel girişimin, her Salı ve Cumartesi günü tekrar edilerek daha geniş kitlelere yayılması sağlanacak.
Kırkağaç’a adını veren o güzelim çam ağaçlarından oksijen depolamak ve tadına doyulmaz yöresel lezzetler eşliğinde bir gün geçirmek için bu Cumartesi mutlaka Kırkağaç’a uğrayın derim…
Hem şirin bir Ege ilçesinde tamamen halk insiyatifi ile başlayan bu anlamlı girişime destek olun hem de kendinize doğa içerisinde güzel bir gün hediye edin.

Yazının Devamını Oku

ABD’den Egeli hasta çocuklara

ROTARY toplumsal anlamda yaşanan her türlü soruna çözüm bulmak için çalışanları bir araya getiren bir sivil toplum kuruluşu. Diğerlerinden ayrılan en büyük özelliği uluslararası bir ağa sahip olması ve bu nedenle de kaynaklarının son derece zengin ve geniş olabilmesi. Bunun en güzel örneği, Ege Üniversitesi Hastanesi Çocuk Gastroentrolojisi Bölümü’ne yapılacak önemli bir cihaz yardımı ile yaşandı. Ege Bölgesi’nde bulunmayan, Türkiye’de ise sadece bir hastanede bulunan Pediatrik Endoskopi Cihazı ile binlerce çocuğun yaşadığı önemli bir sağlık sorununa müdahale edilebilecek.


Amerika’ya geldiğimde bana samimiyetle kucak açan Arlington Rotary Kulübü ve yine Türklerin üyesi olduğu Metro Bethesda Kulübü’nün çalışması ile birçok Amerikalı kulüp destek verdi ve toplamda 50 bin dolar olan cihazın alınması için gereken süreç tamamlandı.
Projenin sahibi olan İzmir Kordon Rotary Kulübü öncülüğündeki Türk kulüpleri ve Amerika’nın yanısıra, İtalya, Hindistan’dan da destek bulan bu proje ile alınacak cihaz önümüzdeki günlerde Ege Üniversitesi Hastanesi’ne teslim edilerek hasta çocukların tedavisinde kullanılmaya başlanacak.

Yazının Devamını Oku

Kırkağaç gurme kent olma yolunda

DOĞMA büyüme İzmirliyim, ama evlendikten sonra kaydım eşimin memleketi Kırkağaç’a geçti. Kırkağaç Manisa’ya bağlı, arkasında ihtişamlı Yunt Dağı, ufkunda ise Bakırçay ile bereketlenmiş Kırkağaç Ovası bulunan tarihi bir ilçe. Osmanlı döneminde şehzadeler yetiştirilen bir yer olduğundan Medreseler Şehri de deniyor.


Ben Kırkağaç ile yakınlaşmaya başlayınca, bir yemek düşkünü olarak en çok dikkatimi çeken kendine has mutfağı oldu. İzmir’e sadece 1,5 saat uzakta olmasına rağmen hiç duymadığım yemeklerle tanıştım. Şimdi bunları daha fazla tanıtmak ve geleneksel tatları yaşatmak adına Kırkağaç Tarihi Gurme Şehri Grubu ile birlikte çabalıyoruz. Eşim Alp Özerdem’in kurduğu bu grubun üye sayısı iki ayda 6 bin kişiye yaklaştı. Grubun amacı Ege’nin bu güzel ilçesini bir çekim merkezi haline getirmek. Bunu da Kırkağaç yemekleri, tarihi binaları yoluyla yapmak.

MAHREÇ’LERİNİ İSTİYOR
Aslında Kırkağaç denilince akıllara hemen kavun gelir. Şimdi tıpkı Kırkağaç kavununun aldığı coğrafi işaret gibi öne çıkan farklı lezzetleri hem ‘Kırkağaç Çakal Pideli Paça’, hem de ‘Çakal Pidesi’ için Mahreç adı verilen coğrafi işareti almak için çalışılıyor. Böylelikle Kırkağaç’a gelecek insan sayısını artırmak ve restoran, lokanta ve esnafın da bundan faydalanmasını sağlamak planlanıyor. Kırkağaç’ın tarihi binaları restore edilerek kadınların ev yemekleri servis edebileceği, gençlere de iş imkanı olabilecek bir gastronomi merkezi yaratmak için çalışan grubun girişimi birçok ilçe için örnek olacak nitelikte. Tamamen sivil insiyatif ile başlayan ve yerel yöneticilerin de gereken yerlerde desteğini alan bu girişim Ege’nin bu güzel ilçesini hakettiği yere getirme yolunda oldukça önemli bir adım atıyor.

Yazının Devamını Oku

Doktorlara ne kadar şükretsek az

UZAKTA yaşayanların en büyük korkusu ve hayali sevdiklerine kavuşma ya da kavuşamama halidir.

O nedenle Türkiye’den gelen her telefon, her haber sevinç ile aynı anda hafif bir ürpertiye de neden olur. Geçen hafta ben bunun ne demek olduğunu yakından deneyimledim. Babamın kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırıldığı haberini aldığım gece yarısı ve takip eden günler yaşadıklarım kolay olmadı. Belki eskiden olsa ilk uçakla gelme hali, pandemi nedeniyle 72 saatlik test yaptırma ve Türkiye’de karantinaya girme haline dönüşmüş olunca ben gelene kadar tüm operasyonlar yapılıp babamın eve çıkmasıyla sonuçlandı. Hayatı boyunca sigara içmeyen, günde 10 bin adım atan ve kendisine iyi bakan babamın bu yaşam anlayışı sayesinde iyileşme süreci hızlandı. Bundan sonrası yine kendisine ve bedenine iyi bakmakla daha da iyiye gidecek.

İYİ Kİ VARSINIZ
Yaşanan ilk büyük krizi atlatmada ailemin çabuk müdahalesi ve ambulansın 7 dakikada gelip babamı Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yetiştirmesi büyük önem taşıyor. Ya hastanedeki doktorlar ve tüm sağlık çalışanları... Babamın başından ayrılmayan kardeşlerimin ifadesine göre tüm doktor ve sağlık personelinin sadece babama değil (benim gazeteci olduğumu bilen yoktu), tüm hastalara gösterdiği ilgi ve özene ne kadar teşekkür etsek az. İzninizle ben, benim gibi onlara minnet borçlu tüm hasta yakınları adına köşemden teşekkür etmek istiyorum. Dr. Cenk Ekmekçi, Dr. Selim Ekinci, Dr. Kaan Eroğul, Dr. Kultuhan Eren Hazır, Gamze Topçuoğlu, Ümit Yanıçun, Hakan Sakarya, Burcu Tüfekçi ve tüm kardiyoloji servisine minnetle teşekkür ediyorum. Bu kişiler adını öğrenebildiğimiz doktor ve sağlık personeli. Onlar gibi yüzlercesi, tüm hastalar için gece gündüz çalışıyor. Bu derece stresli işlerine rağmen güleryüz ve müthiş bir sabır ve anlayışla hasta yakınlarını da teselli ediyor ve her soruyu yanıtlıyorlar. Onların bu mütevazi ve olumlu halleri ‘dünyada iyi şeyler de oluyor’ düşüncesini ve umutları yeşertiyor. İyi ki varsınız ve inanın çok değerlisiniz...

UMUT DEMİŞKEN
Babam hayat boyu, bedenini zararlı olan şeylerden koruduysa da ruhunu ve kalbini zararlı ve olumsuz düşüncelerden aynı başarıyla korudu mu emin değilim... Her akşam seyredilen olumsuz haberler, yaşanan olayların olumsuz yanlarını gözden kaçırmayayım derken fazla büyütme, çözümün kendisinde olmadığı sorunlarla uykularını kaçırma, geçmişi tekrar tekrar düşünme gibi aslında birçoğumuzun normal yaşam rutini haline getirdiği alışkanlıklar, kimbilir bizlerde nasıl bir etki yaratıyor... Bunlar benim yorumlarım çünkü bu tip rahatsızlıkların sadece bedensel değil, stres ve sıkıntı kaynaklı da olabileceğini düşünüyorum ki aslında bu yönde bilimsel açıklamalar da var. Zaten babam da hastane yatağında sürekli kendisinden bir yaş büyük biri Amerika’ya başkan olabiliyorsa, kendisinin de iyi olabileceğini düşündüğünü söyledi. Olumlu örneklere bakmanın faydası bu olsa gerek... Her zaman kolay olmasa da iyiyi, umudu ve hayatı seçmek...
Not: Son teşekkürüm bana destek veren ve kaygılarımı azaltan sevgili Deniz Sipahi ve tüm gazete ekibimize...

Yazının Devamını Oku

Depremde hasar gören sadece binalar değil

İZMİR çok büyük bir deprem yaşadı, tarihinde ender olan bir felaket geçirdi.

 

Yaşadığımız binalarda hasar olsa da olmasa da ruhlarımız, psikolojimiz hasarlı. Bunun bilincinde olan Türkiye Psikiyatri Derneği Ruhsal Travma ve Afet Psikiyatrisi Çalışma Birimi Halka Yönelik bir bilgilendirme hazırlamış. Doktor arkadaşım sevgili Işınay Ünal’ın paylaşımıyla haberdar olduğum bilgilendirmeden sizler ve özellikle çocuklar için seçtiğim bazı bölümleri aktarıyorum.


Tüm bilgilendirmeye BURADAN ulaşabilirsiniz.

DEPREMDEN SONRA RUHSAL AÇIDAN KENDİNİZİ NASIL HİSSEDİYORSUNUZ?
Depremin olumsuz etkilerini yaşadınız. Şimdi bir yandan yaşam normale dönmeye başlarken sizin de ruhsal açıdan bunlardan az ya da çok etkilenmeniz doğal. Bunları yalnızca siz değil deprem bölgesindeki herkes yaşadı. Herkes korktu. Sıradan bir korkudan çok bir dehşet duygusuydu yaşanılan. Çoğu insan sizin gibi çaresiz hissetti.

KENDİNİZİ DAHA İYİ HİSSETMEK İÇİN NELER YAPABİLİRSİNİZ

Yazının Devamını Oku

Washington nere Kayseri nere?

DAHA önce anlatmıştım.

Haziran sonunda oğlumun üniversite sınavında İzmir’de olabilmek için eşimle yaşadığım Amerika’dan tek gidebildiğim yer olan İngiltere’ye geçtim. Bir şekilde Türkiye’ye gelebilirim diye umuyordum. Ama gidince gördüm ki bu o kadar da kolay değil. Bir kere Avrupa Birliği hava sahasını üçüncü ülkelere açma işini elinden geldiğince geciktireceğe benziyor. Ayrıca İngiltere ile diğer ülkeler arasında da gerek Brexit’in etkileri, gerekse İngiltere’nin sayıları nedeniyle sıkıntılar yaşanıyor.
Anladım ki, bu pandemi sırasında İngiltere’de de geçirilecek günlerim varmış. Ben vardığımda İngiltere henüz karantina kuralını başlatmamıştı ama ben yine de kendimi evde karantinaya aldım. Bu arada, bazı acentelerin Türkiye’deki çeşitli yerlere kiralık uçaklarla uçuş gerçekleştirdiğini öğrendim. Bunlardan birini aradığımda geçen hafta Adana’ya bir uçuş olduğunu, birkaç gün sonra ise Kayseri’ye olacağını ve sadece ona yer olduğunu söylediler. Hiç düşünmeden bileti aldım.
Sonuçta, İngiltere’de tek başıma 14 gün geçirdikten sonra Londra’dan Kayseri’ye uçtum. Uçaktan inmeden astronot gibi giyinmiş sağlık görevlileri tarafından tüm bilgilerimiz alındı, ateşlerimiz ölçüldü, termal kameralardan geçerek ve ev karantinasında kalacağımıza dair yasal belge imzalayarak çıktık.
Ülkeye gelmek için Washington DC’den yola çıkıp ve Kayseri üstünden gireceğim hiç aklıma gelmezdi. Ama işte böyle ilginç bir dönemde yaşıyoruz.
Üç ayrı ülkede bu dönemi geçirmiş olmam farklı gözlemler yapmamı sağladı açıkçası. Ama bu başka bir yazının konusu olsun. Ben esas İngiltere’de yalnız geçirdiğim dönemden bahsetmek istiyorum;
Bir kere tüm bu dönemi sevdiklerinden uzakta, yalnız başına geçirenlere karşı şu anda büyük sempati duyuyorum. Hiç kolay değil.
Sadece beden sağlığı değil, böyle belirsiz bir dönemde uzun zaman yalnız kalanların mental sağlığı için de bir şeyler yapılmalı ve isteyenlere psikolojik destek verilmeli.

Yazının Devamını Oku

Korona döneminde uçak yolculuğum

 KORONA salgın dönemine eşimin işi nedeniyle bulunduğum Amerika’da yakalandım. Haberlerde yayınlanan fecaat haberlerini ben de gördüm ama bu süreci olabilecek en rahat ve huzurlu şekilde geçirdiğimi söyleyebilirim. Haberler ayrı bir yazı konusu...


Neyse, bu süreç içerisinde 3 kez Türk Hava Yolları ile Türkiye’ye gelmek üzere bilet aldım. THY her seferinde yolculuğa 1 hafta – 10 gün kala biletlerimi iptal etti ama her seferinde de kuruşuna kadar iade etti. En son artık Amerika uçuşlarının çok geç açılacağı haberleri dolaşmaya başlayınca Türkiye’ye ulaşmanın farklı yollarını aramaya başladım. Bu sırada İngiltere’de yaşayan bir arkadaşım kısa süre önce oğlunun New York üzerinden Londra’ya İngiliz Havayolu British Airways ile rahat bir şekilde geldiğini söyledi. Hemen kontrol ettim ve Washington DC’den Londra’ya her akşam bir uçuş olduğunu gördüm. Açıkçası ben de şaşırdım ama araştırınca anladım ki ne Alman Havayolu Lufthansa ne de British Airways Amerika uçuşlarını kesmemiş. Sadece azaltmış.
Böylelikle İngiltere’ye geçebileceğimi, Avrupa’dan ülkeme ve üniversite sınava girecek olan oğluma daha kolay ulaşabileceğimi düşünerek yola çıktım.

BİLET FİYATLARI DEĞİŞMEMİŞ
Washington’da havalimanı oldukça boştu. Ama yine de farklı yönlere giden yolcular vardı. Hatta Amerikalı bir öğrenci grubu aynı tip kıyafetleriyle sanırım bir kampa vs gidiyorlardı. Londra uçağının olduğu yere geldiğimde bekleyen 40 civarı insan vardı. 400 kişilik uçakta 40 kişi. Bu bilet fiyatlarını şimdilik etkilememişti. Her şeye rağmen her gün sadece 40 kadar yolcu ile okyanus aşırı uçan bir havayolunun aynı hatta daha ucuza bilet satmasına şaşırdım. Fakat şunu da eklemeliyim şu anda bilet fiyatları gittikçe artmaya başladı.

ÖKSÜRÜK VARSA GELME

Yazının Devamını Oku

Korona sonrası dünya nasıl olacak

EN çok merak edilen soruyu afet yönetimi konusunda kitapları bulunan bir uzman olan Prof. Alpaslan Özerdem’e sordum. Bakın neler söyledi;

 


Korona sonrasında dünyanın nasıl değişeceğine dair pek çok tahmin var. Çoğuna göre ‘Salgın sonrası dünya’ siyasi ve ekonomik düzende derin sarsıntılar geçirecek kasvetli bir yer. Hatta korku, belirsizlik, otoriter yönetişim ve sosyo-ekonomik felaketler dünyası.
Bunun yanı sıra, insanlığın bu krizi, yaşama, tüketme ve toplumlarımızı yönetme alışkanlıklarımız gibi ‘eski normalden’ çıkarılan derslerle, daha iyi bir dünya inşa etmek için bir fırsat olarak kullanabileceğine dair güçlü bir inanç ve umut da var. ‘Daha iyi dünya’ gündemi için üç ana risk ve bunların nasıl önlenebileceğine gelince...


İlk olarak; salgının etkisi azaldığında ve bir alışkanlık haline dönüştüğünde, ‘öğrenilecek dersler’ gündeminin çekiciliğini kaybetme riski var. ‘Eski normal’e dönmek ve bu rahatlatıcı eğilimle günah keçisi bulmaya çalışmak daha cazip hale gelebilir. Buna engel olmak için önce, ‘eski normal’ hakkındaki ‘gerçeği’ bulmalıyız. Bu da mutlaka insanlığın açgözlülüğü, kibri, acımasızlığı ve cehaletinin etkisini yansıtmalı. İkincisi, ‘eski normal’den yararlanan siyasi ve sosyo-ekonomik çıkar grupları, ülkeler ve şirketler böyle bir değişikliğe direnebilir. Bunun için de ekonomik zorlukları bahane edebilirler. Başka bir deyişle, salgın sonrası politika oluşturma tamamen ekonomik bir bakış açısıyla yönlendirilebilir. Bu da gereken sosyo-politik reformların gerçekleştirilmesini zorlaştırır. Buna karşı yapılabilecek en önemli aksiyon, salgın sonrası dünyada aşamalı bir değişiklik isteyen tüm paydaşların, bu tek gündem maddesine odaklanması ve kaynaklarını koordine edebilmesi. Bu felaketin yarattığı fırsat penceresinin sonsuza dek orada olmayacağını unutmayalım.


Yazının Devamını Oku

Amerika’dan korona günlüğü

KORONAVİRÜSÜN yeni yayılım merkezi olarak gösterilen Amerika ile ilgili haberler çoğunlukla endişe verici fakat doğruyu söylemek gerekirse dünyanın birçok yerinden çok da farklı bir durum yok.

Virüsün en büyük yayılma yeri New York şehri. Neredeyse 19 milyonluk nüfusuyla dünyanın en büyük metropollerinden olan şehrin merkezinin son derece sıkışık ve kalabalık bir yaşam şeklini benimsediği düşünülürse buna şaşırmamak gerekli. Müze, sanat merkezi, kütüphane gibi büyük kalabalıkların ve turistlerin ziyaret ettiği merkezler; her daim çok kalabalık caddeler, metro ve otobüsler, restoran ve kafeler bu virüsün birçok kişiye kolayca bulaşmasını sağlamış olmalı. İtalya ve İspanya’daki yoğun vaka sayısı için de bu etkenler sözkonusu olabilir.
Şu anda New York’taki vakalar hastanelerin kapasitesini çoktan aşmış görünüyor. Tüm ülkedeki vaka sayısına göre ölüm oranı yüzde 5’lerde. Bu oran İspanya’da yüzde 10, İtalya’da ise yüzde 15 civarında.

AFRİKA KÖKENLİLER
Amerika’daki bir başka ilginç gelişme ise ölümlerin Afrika- Amerikalılar arasında fazlalaşmış olması. Bazı eyaletlerde bu oran yüzde 70’leri bulmuş durumda. Bunun nedeni ise bu kişilerin çoğunlukla daha kötü sosyal koşullarda yaşıyor olması nedeniyle daha çok kronik hastalıklarının bulunması ve sağlık sistemine ulaşmalarının zorluğu olarak gösteriliyor.
Benim bulunduğum Washington DC ve Virginia’da ise durum orta seviyede görünüyor. Market, eczaneler ve eve teslim restoranlar dışında her yer kapalı. Okullar bu yılı kapatarak tamamen elektronik eğitime geçti. Sokağa çıkma yasağı yok fakat yoğun tavsiye var. Geniş caddelerin ve büyük parkların olduğu bir yerde yaşadığımdan insanlar sokaklarda birbirlerine yaklaşmadan spor, yürüyüş ve koşu yapabiliyor. İnsanlar sakin görünmekle birlikte yarının getireceği belirsizliğin endişesinden ancak böyle uzaklaşıyorlar.

Yazının Devamını Oku

Benim koronodan anladıklarım

* AKLIMIZI öyle tembelleştirip kısa yoldan yargılamaya öyle alışmışız ki, hayatımız söz konusu olduğunda bile düşünüp tahlil etmektense tanıdık gelen alışkanlıklarla devam etmeye, bildiğimiz gibi yaşamaya çalışıyoruz. Değişimin en büyük düşmanı da bu zaten...

 

* Magazin ve eğlence hayatın tadıymış ama tüm hayatımızı öyle kaplayıp bizi sersemletmiş ki, şimdi önümüze çıkan hayata dair bilimsel içerikli programlar ilaç gibi geliyor.
* İçi boş siyaset yapan ve dini manipülasyon için kullanan kişilerin konuşmaları, hatta bağrışmalarına o denli alışmışız ki, tartışma programlarında şimdi mantıkla konuşan, birbirinin sözünü kesmeyen ve kibarca söz alan bilim adamlarının aklı başında konuşmalarıyla ruhumuz da temizleniyor...
* Teknolojilerimiz gelişmiş olsa da, uzaya gitsek de, nükleer silahlar üretsek de asla atalarımızdan daha akıllı değiliz. Eve gelen misafiri kibarca dezenfekte eden kolonya ikramı, sirkeli sularla temizlikleri geçtim, mevsimine göre tarım yaparak bitkilerden güç verici besinler üreten, ayın ve güneşin hareketlerini çıplak gözle uzun uzun inceleyip doğal takvimler yapan ve yaşam döngüsünü buna göre belirleyen antik dönem insanından bile akıllı değiliz... (Merak edenler Hürriyet’te yayınlanan ‘Yazılıkaya’nın 3200 Yıllık Sırrı’ yazısına bakabilir.)
Ve bana göre en önemlisi:
* Doğanın bizlerin korumasına, merhametine ihtiyacı yok, hatta hiç olmadı. Doğa kendisini korumayı biliyor. Bunu da öyle fırtınalara ve tsunamilere bile gerek olmadan gözümüzle göremeyeceğimiz kadar küçücük bir varlıkla yapabiliyor. Bizim, sadece doğaya saygı göstermemize ve doğa ile nasıl uyumlu yaşayabileceğimizi anlamaya ihtiyacımız var.
O da kendi iyiliğimiz için...

Yazının Devamını Oku

Keten Tarımı Ege’de

 KADINLAR bir araya gelince hem de bilinçli, farkındalığı yüksek kadınlar buluşunca gerçekten güzel şeyler oluyor. Tıpkı Döngü Tarım Koopeartifi’nde olduğu gibi...


Kadınların kurduğu Döngü Kooperatifi, 2019 yılında Bartin ve Kastamonu’da keten ekimi yaptıktan sonra hasatı tamamlayarak ilk ürünlerini elde etti. Amaç, tarımı desteklemek ve ileri AR-GE yöntemleriyle birçok alanda kullanılabilecek farklı ürünler elde etmek olduğundan, bu kez Ege Bölgesi’nde keten ekimine başlandı. Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran ile yapılan görüşme sonrasında 5 dönümlük bir arazide keten yetiştirilmek üzere iş birliğine karar verildi. Bu ekim neticesinde keten tarımının bölge iklim koşullarındaki verimi, toprak analizleri, hasat teknikleri ve avantajları ölçülebilecek. Böylelikle, mayıs ve haziran aylarında yapılacak hasat sonrasında çiftçileri bilgilendirebilecek bir rapor hazırlamak mümkün olacak.

SAĞLIK İÇİN ÖNEMLİ
Her ne kadar yapılan çalışmaların sonucunda somut ürünler elde edilmiş olsa da bu tip çalışmaların gerçek değeri, bu yöndeki çalışmalara ilham vermesi. Özellikle tarıma yönelme ve bilimsel tekniklerle ürün yetiştirme konusunda örnek oluşturan bu çalışmalarını, ‘Yaşamın Döngüsüne Katkı Ver’ adında bir pojeye dönüştüren Döngü Kooperatifi, daha geniş kesimlere ulaşmayı hedefliyor. Kitlesel fonlama sitesi Fongogo’daki projeye destek verenler hem bu çalışmanın tanıtımı için yapılacak belgesele katkı veriyor hem de ilk hasat sonucu elde edilen sağlık açısından değeri tartışılmaz olan keten ürünlerine sahip olabiliyor. Hem çevre korumasına, hem ülke tarımına, hem de kadın dayanışmasına örnek oluşturan bunun gibi projelere çok ihtiyacımız var...

Yazının Devamını Oku

Somalı kadınların el emeği ABD’de

 WASHINGTON DC’de sivil toplum kuruluşu Anatolian Artisan, 20 yıldır Türkiye’de üretilen el emeği kültürel eserleri hem tanıtmak hem de düşük gelirli kadınlara maddi destek olmak için çalışıyor.

Trabzon, Samsun, Kars gibi sehirlerde benzer faaliyetler uzerinde çalışan Anadolu Artisan son projesiyle Somalı kadınlara destek veriyor. 2014’teki Soma kömür madenlerindeki patlama sonucu hayatlarını kaybeden ya da işsiz kalan madenci ailelerini desteklemek amacıyla başlatılan proje kapsamında, uluslararası tasarımcıların verdiği eğitim sonucu geleneksel becerilerini kullanan kadınlar, çağdaş ürünler oluşturuyor. Kooperatifleşen Somalı kadınların ürettiği ürünler dernek aracılığı ile hem ABD hem de Turkiye’de satışa sunuluyor.
7 Aralık’ta gerçekleştirilen kermeste, Soma’daki Rota Anadolu El Sanatları Kooperatifi’ndeki kadınların atık plastiklerden yaptığı fonksiyonel dekoratif ürünler ve Ağlasunlu kadınların yaptığı seramikler satıldı. Suriyeli mülteci kadınlarla da proje geliştirerek destek veren Anadolu Artisan, Anadolu halk sanatlarının en güzel örneklerini Amerika’ya tanıtıyor.

Yazının Devamını Oku

Müştemilat Kumpanya ile köylere iyi müzik

 İZMİR, Seferihisar’da 6 yıl önce başlayan ‘Müştemilat Kumpanya’ adlı oluşum ile farklı müzikler sadece şehir merkezinde değil, kasaba ve köylerde de dinlenir hale geliyor.

Veysel Eryürek öncülüğünde başlayan projenin en büyük destekçisi Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer. Daha önce sadece Seferihisar’da düzenlenen konserler Büyükşehir’in desteğiyle şimdi İzmir’in birçok köyüne gidiyor. Piyanist – Şef Cemile Cabbar yönetimindeki Müştemilat Mandolin Orkestrası’na müthiş yetenekli sanatçı Serap Tamay eşlik ediyor. Bir süredir İzmir’de yaşayan dünyaca tanınmış Arp Sanatçımız Şirin Pancaroğlu da dünya müziklerinden örnekler sunuyor. Dinleyicilerle sohbet edip, bilgilendiren Pancaroğlu belki de hayatlarında ilk kez Arp gören çocuklara unutulmaz bir deneyim yaşatıyor. Müştemilat Konserlerine katılmaktan büyük memnuniyet duyan Şirin Pancaroğlu anlatıyor...


- Sizin bu projeye katılımınız nasıl gerçekleşti?
- Bu projenin temeli Seferihisar ilçesinde 6 yıl önce atılmıştı. Ben de İstanbul’dan takip ediyordum, ne güzel ve özel işler yapıyorlar diye. Sonra 2017’de ben buralara yakın, Urla’ya taşınca araştırdım. Veysel Eryürek adında bir kültür insanı gönül vermişti Seferihisar’a kaliteli müzik götürmeye ve herkesi ikna etmiş, Belediye Başkanı Tunç Soyer de desteklemişti. Seferihisar’daki yerel kültür ateşi çok etkileyiciydi bu çalışmaların sonucunda. Sonra Veysel Eryürek projeyi genişletirken ben de dahil oldum. Tunç Soyer’in desteğiyle ekim ayından bu yana köylerde konser yapıyoruz, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle dışarıdan yaptığımız bir kumpanya projesi bu. Veysel Eryürek yerelde çok sıkı çalışıyor; konserler köylüler ve çocuklarla dolup taşıyor.

- Nerelerde konser verdiniz?

Yazının Devamını Oku

Kırkağaç’tan Washington’a

MANİSA Kırkağaç’ta yetişen Prof. Alp Özerdem, uzun yıllar İngiltere’de akademisyenlik yapmasının ardından Amerika’nın en önemli eğitim kurumlarından George Mason Üniversitesi’ndeki ilk Türk dekan oldu.

 ‘Anlaşmazlık Çözümü ve Barış İnşası’ konularında yıllardır çalışan Prof. Özerdem’e eşim olması nedeniyle bu sayfada yer vermemek, onun hikayesinden ilham alabilecek gençlere haksızlık olacaktı.


- Seni Amerika’nın en önemli üniversitelerinden birine dekan olmaya götüren eğitim hayatından bahseder misin?
- İlk ve orta öğrenimimi doğup büyüdüğüm Manisa’nin Kırkağaç ilçesinde yaptım. Sonrasında İzmir Atatürk Lisesi var ki, benim hayata hazırlanmamda, hep faydasını gördüğüm iş etiği ve disiplin kurallarını anlamamda bambaşka yeri oldu. Üniversite konusunda da şanslıydım, çünkü İstanbul Teknik Üniversitesi gibi köklü bir üniversiteye, İnşaat Mühendisliği’ne gittim. Ancak topluma sosyal anlamda entegre bir alanda çalışmak istiyordum. Bu nedenle İngiltere’de yükseklisans ve doktora öğrenimimi Anlaşmazlık Çözümü ve Barış İnşası olarak seçtim. York Üniversitesi’ndeki doktoramı Bosna-Hersek’in savaş sonrası yapılanması üzerine yaptım ve daha sonra 20’ye yakın çatışmalardan etkilenen ülkede araştırma yaptım. George Mason Üniversitesi’ne dekan olarak gelmeden önceki 10 yılda İngiltere’deki Coventry Üniversitesi’nde büyük bir Barış Çalışmaları Merkezi’nin kuruculuğu, yöneticiliği ve üniversitenin rektör yardımcılığı görevlerinde bulundum.

TOPLUMSAL GELİŞME İÇİN ÖĞRETMENLERE YATIRIM YAPILMALI

- Kırkağaç’ta bir öğrenciyken ya da sonrasında bir gün bu noktada olabileceğini hayal etmiş miydin?

Yazının Devamını Oku

Çeşme’de çocuklar Astronomi Okulu’na

NEDENSE bilimi hayatımızdan soyutlayarak sadece okullar ve biliminsanlarına bırakmışız.

Çeşme Jump Start’da, Astronomi Okulu açan Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serdar Evren ve Jump Start kurucuları Yonca Temizocak O’Mahony ile eşi Ryan O’Mahony’in dediği gibi, bilim hayatımızın her alanında olduğundan herkes, hele ki çocuklar rahatça öğrenebilir.

- Astronomi Okulu projesi nasıl ortaya çıktı?
Serdar Evren: Uzun yıllardır çocuklar için astronomi etkinliği yapıyorum. Geçen sene Jump Start ile Çeşme’de düzenlediğimiz etkinliğimiz çok ilgi görünce bu yaz astronomi okulu açalım istedik. Bu birliktelik kışın da devam edebilir.
Yonca Temizocak O’Mahony: Serdar Hoca gibi çok değerli bir bilim insanı ile onun da hep istediği astronomi okulunu düzenlerken amacımız, çocukların yazı eğlenceli, aktif geçirmeleri için, onları bir adım ileriye götürebileceğine inandığımız etkinlik ve atölyeler yapmak. Serdar Hoca’nın anlatımı ile astronomiyi anlamamak ve sevmemek mümkün değil.

PROF. SERDAR EVREN
ASTRONOMİ HAYATIN HER ALANINDA VAR

Yazının Devamını Oku

Uzaktan bakınca seçim

KUŞKUSUZ İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri hepimizi etkiledi. Uzaktan bakınca ülkede birçok şeyin değiştiğini söylemek mümkün. Bakın neler değişti:


İNANÇ: Birçok insana göre bu seçimde sadece belediye başkanları değişmedi. Siyasette yeni bir anlayış, umut, bir şeylerin değişeceğine olan inanç belirdi.
GENÇLER: Seçimin esas değişimi gençlerle oldu. Belki aynı yaşta bir oğlum olduğundan, Berkay beni çok ama çok etkiledi. Onun o naif, sevecen, umut dolu bakışları ve heyecanını her gördüğümde gözlerim doluyor. Bu gençleri yeniden bu ülkeye inandıran ve heveslendiren bir değişim başladı.
ANLAYIŞ: Bu seçim hem AKP, hem de CHP’deki köhnemiş anlayışları yıkması bakımından da bir mihenk taşı oldu. İzmir, Ankara, İstanbul başta olmak üzere birçok yerde özellikle CHP’nin gösterdiği adaylar daha önceleri kıdem, ahbaplık ya da yumuşak üslupları nedeniyle öne çıkarılmazlarken bu seçimde Kemal Kılıçdaroğlu’nun da desteğiyle aday oldular ve kazandılar. Bu anlamda Kılıçdaroğlu’nun dirayetli duruşu da bu sonuçları getirdi denebilir.
SAĞDUYU VE DURUGÖRÜ: Kendisini bilgi, mütevazılık, mağduriyet, cömertlik gibi binbir kisvenin ardına saklayabilen ve bizim toplumun baş derdi olan kibire karşı dayanıklılığımız arttı.
Değişim güzel ve herkes için yararlı, hele ki dönüşüme el verirse...

Yazının Devamını Oku

Gelin, bu perşembe tanışalım

HADİ bu perşembe tanışalım... Alsancak’ta, kitap imza günümde. ‘Gizemli Işığın İzinde’ kitabını sizlere anlatmak istediklerim için yazdım...

Ne mi anlatıyorum? Bizlere kim olduğumuzla ilgili anlatılmayanlardan bahsediyorum.

Nereden geldiğimizle ilgili, kimlere ait olduğumuzla ilgili gizlenenlerden bahsediyorum.
Orta Asya diye tutturulsa da bizim aslında bu topraklara ait olduğumuzun, Anadolulu olduğumuzun kanıtlarından bahsediyorum...
Ege’nin gerçek tarihinden bahsediyorum.
Neredeyse hiç bilmediğimiz gizemli uygarlık Luvi’lerden, Atalarımızdan bahsediyorum.
İçlerindeki ışığı bulmak için cesaretle yeni bir hayata atılan bir kadın ile bir erkeğin hem Luvileri hem de birbirlerini ve aşkı bulma hikayelerini anlatıyorum. Selimiye’de başlayan öykü İstanbul ve İngiltere’nin ardından İzmir’de son buluyor. Kimbilir, belki İzmir’de daha yeni başlıyor, İzmir’den devam edecek.
Hadi gelin, 30 Mayıs Perşembe günü saat 17.00 - 19.00 arası Alsancak D&R’da buluşalım, konuşalım...

Yazının Devamını Oku

Yılın Tiyatro Ödülü Ürkmezli kadınların

Tunç Soyer önderliğinde kurulan Ürkmez Kadın Tiyatrosu, kadınların sorunlarına sahneden ses vererek çok başarılı oyunlar sahneliyor.

3 ayrı yerde 11 farklı tiyatro ekibi ve 200’ü aşkın oyuncusuyla bir sezonda 8 farklı tarzda oyun sergileyebilen İzmir’in tek tiyatrosu olan Seferihisar Belediye Tiyatrosu’na bağlı Ürkmez Kadın Tiyatrosu, Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri’nde ‘Yılın Anadolu Tiyatrosu’ seçildi. ‘Göksel Kortay Özel Ödülü’nü yönetmen Vedat Murat Güzel’in aldığı törende, Seferihisar’daki çalışmaları dolayısıyla sanata destek veren ‘Yerel Yönetici Ödülü’ de Tunç Soyer’in oldu.

HER YIL YENİ BİR OYUN HAZIRLIYORUZ
VEDAT MURAT GÜZEL (YÖNETMEN)
O dönem Seferihisar Belediye Başkanı olan Tunç Soyer, ‘Ürkmez bize bağlandı, orada da kültür sanat etkinliği yapalım’ deyince, gittim ve kadın katılımcılar olduğunu gördüm. Böylece Kadın Tiyatrosu’nu kurduk. Şu an 3 erkek katılımcımız da var. Her yıl bir kadın oyunu seçerek çalışıyoruz. Tiyatroyu araç olarak kullanarak kadınlarımızın hayatında fark yaratmaya çalışıyoruz. Annem adına yazdığım ‘Kız Çocuğu’ oyunumuzla aldığımız ödülü ise Anneler Günü ertesi almam çok anlamlı oldu. ODTÜ Tiyatro Şenliği, İzmir Uluslararası Tiyatro Festivali’ne katıldık, Avrupa turnesine çıktık.

TORUNUM ‘ARTİST ANNEANNEM GELDİ’ DİYOR
MÜJGAN HASDEMİR (79)

Yazının Devamını Oku

İngilizler Ege’yi çok seviyor

Birleşik Krallık Büyükelçisi Dominick Chillcott, İzmir ile İngiltere arasındaki ilişkileri güçlendirmek için geçtiğimiz hafta İzmir’e geldi.

Brexit sonrası Türkiye ile ilişkilerin daha iyi olacağına inandığını ifade eden Büyükelçi, İzmir ve çevresinde turizm alanında büyük gelişme olduğunu, her yıl yüzde 35 oranında artış yaşandığını anlattı.

- İzmir’e gelişinizin nedeni nedir?
- Önceki yıllarda İzmir ve çevresi ile ticari ilişkilerimize gereken değeri vermemişiz. Şimdi bunu değiştirmek istiyoruz. İzmir Konsolosluğu’ndaki arkadaşlarımız, ülkelerimiz arasındaki ticaret için çalışıyor. Buradaki genç, dinamik, açık görüşlü iş gücüne ve potansiyele uygun projeler geliştirmek istiyoruz. Teknoparklar ve serbest bölge ilgimizi çekiyor. Geçen yıl ve bu yıl ticaret hacmimiz hızla büyümeye başladı. Bu konuda daha fazla işbirliği olacağını umuyoruz.


İNGİLİZ TURİST SAYISI
HER YIL YÜZDE 35 ARTIYOR

- Ticari işbirliğini geliştirmek için buradasınız yani...

Yazının Devamını Oku