Toplam 4.4 milyon genç eğitim ve üretim dışı

GENÇ nüfusu ile övünen Türkiye’de 15-24 yaşları arasında 4.4 milyon genç, eğitim ve üretim dışında bulunuyor. Her 100 genç erkeğin 23’ü, her 100 genç kızın 55’i iş ve eğitim hayatında yer almıyor.

Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İşgücü İstatistikleri veri tabanından yararlanarak hazırladığı "Gençliğin Háli" raporu, Türkiye’de 4 milyon 422 bin gencin atıl bırakıldığını ortaya koydu.

"2007 İşgücü Anketi" sonuçlarına göre, Türkiye’de 15 ile 24 yaş arasında, 5 milyon 830 bini kız, 5 milyon 441 bini de erkek olmak üzere 11 milyon 271 bin genç bulunuyor. 11 milyon 271 bin gençten sadece 3 milyon 425 bini çalışıyor, 3 milyon 424 bini öğrenci olduğu için üretime katılmıyor. 4 milyon 422 bin genç ise ne üretimde ne de eğitimde yer alıyor.

Umutsuz olduğu için iş aramıyor

Atıl gençlerin sadece yüzde 19’u işgücü piyasasına girmek için yolları zorluyor. 4.4 milyon atıl gençten 836 bini iş arıyor. Diğerleri geleceklerine yatırım yapmaktan tamamen yoksun bulunuyor Atıl gençlerin yüzde 14’ünü oluşturan 600 bin işsiz genç, çalışmak istediği halde "umutsuz" olduğu için iş aramıyor.

Genç kızların durumu ise daha da kötü. Her 100 genç erkekten 23’ü çalışma veya eğitim hayatı içinde yer almazken, bu sayı kızlarda 55’e yükseliyor. 5 milyon 830 bin genç kızdan 1 milyon 508 bini eğitimine devam ederken, 1 milyon 140 bini çalışıyor. Atıl kızların sayısı ise 3 milyon 182 bine ulaşıyor. Atıl gençlerin yüzde 72’si kızlardan oluşuyor.

Verimli çağlar boşa gidiyor

RAPORA ilişkin değerlendirmelerde bulunan ATO Başkanı Sinan Aygün, Türkiye’nin 4.4 milyon gencine ne iş ne de eğitim olanağı sağlayabildiğini belirterek, "Gençlerimizin en verimli çağları boşa gidiyor. Sadece gençlerin gelecekleri değil, ülkenin de geleceği kararıyor" diye konuştu. Ailelere bakabilecekleri sayıda çocuk sahibi olmaları önerisinde bulunan Aygün, "Eğer iyi bir gelecek sunamayacaksanız fazla çocuk yapmayın" dedi.

Yenibiriş’ten ATO işbirliği

ANKARA’lı firmaların eleman ihtiyaçlarını gidermeyi ve Ankara’da iş arayan kişilerin istihdam edilebilirliğini arttırmayı amaçlayan Ankara Ticaret Odası Özel İstihdam Bürosu, üye firmalara ait iş ilanlarını yayınlamak üzere yenibiriş.com ile işbirliği yaptı.

Danışmanlığını yaptığımız firmalar adına yayınladığımız eleman ilanlarını bundan sonra yenibiriş.com adresinden de takip edebilirsiniz.

Eleman Seçme ve Yerleştirme hizmetimizden yararlanmak için, atonet.org.tr adresinden ’İstihdam Bürosu’na giriş yaparak süreç hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Türkiye’de Özel İstihdam Bürosu kuran ilk sivil toplum örgütü olan Ankara Ticaret Odası, işverenlerin nitelikli ve kalifiye elemanlara ulaşması için danışmanlık hizmeti sunuyor.

2005 yılında resmi olarak faaliyete geçen Büro aracılığıyla üç yılda 368 kişi işe yerleştirildi. Bugüne kadar bine yakın firma bu hizmetten faydalandı ve halen faydalanıyor. Şu anda ise büro aracılığıyla yayınlanan 70 aktif iş ilanı bulunuyor. Bu iş ilanlarına ATO’nun internet sitesinin yanısıra bundan sonra yenibiris.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

Ankara Ticaret Odası bu hizmeti sunarken, hiçbir şekilde işveren ve iş arayandan ücret almıyor.

ODTÜ Teknokent KOBİ’leri eğitiyor

KOBİ’ler ve iş dünyasına yönelik performans artırıcı eğitimler düzenleyen ODTÜ Teknokent, girişimcilik ve Ar-Ge konularında irili ufaklı pek çok firmaya yol gösteriyor. Bugüne kadar 200’e yakın firmanın yararlandığı ODTÜ Teknokent eğitim paketlerini, akademsiyenler ve iş hayatına hazırlanan öğrenciler de yakından takip ediyor.

İki yıldır devam eden eğitimlerde, firmaların yönetici ve çalışanlarına fayda sağlayacak konular seçiliyor. İş ve ürün geliştirme eğitiminden KOBİ-Banka ilişkisi eğitimine, Ar-Ge Başvurusu hazırlamadan lojistik yönetimine kadar pek çok konuyu kapsayan eğitimler ise alanında uzman kişiler tarafından sunuluyor. Savunma Sanayinde Alt Yüklenicilik gibi özel konuların da seçildiği eğitim paketlerinde en çok ilgiyi ise proje yönetimi ve Ar-Ge başvurusu hazırlama konuları çekiyor.

Başta KOBİ’ler olmak üzere herkese açık eğitim paketlerine yeni konular da eklenmeye devam edecek. İlerleyen günlerde, teknoloji yönetimi, yenilikçi ekip oluşturma, uygulamalı yeni iş geliştirme programı ve sistem mühendisliği yapıtaşları konularında da ODTÜ Teknokent tarafından eğitim programları düzenlenecek.
Yazarın Tüm Yazıları