Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İzmir organ naklinden referans merkezine doğru

EGE’de özel sağlık sektörü hareketlenirken, organ nakillerinde de önemli yatırımlar var.

Türkiye’de en fazla organ nakli yapan ekip Medical Park’ın bünyesinde bulunuyor ve sanırım Dokuz Eylül ve Ege üniversite hastaneleriyle birlikte İzmir, organ nakillerinde ileriki günlerde referans merkezi haline gelebilir. İzmir Üniversitesi’nin afilasyon ile işbirliği içinde bulunduğu Medical Park İzmir Hastanesi, Sosyal Güvenlik Kurumu ile de anlaşmasını da imzaladı.
Toplamda 45 bin 609 metrekare alana kurulu hastanede, 10 tanesi engelli yatağı olmak üzere toplam 244 adet hasta yatağı, dahili-cerrahi yoğun bakım, koroner yoğun bakım, kuvöz–yeni doğan yoğun bakımı ile toplamda 78 yoğun bakım yatağı mevcut. 7 adet ameliyathane, 2 adet kardiyovasküler cerrahi ameliyathanesi, 4 adet kadın doğum ve göz hastalıkları müdahale salonu bulunan hastanede, beyin ve sinir cerrahisi, ortopedi ve travmatoloji, psikiyatri, büyük bir çocuk sağlığı ve hastalıkları merkezi, çocuk cerrahisi, estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi ve kozmotoloji - güzellik merkezi de bulunuyor.

Üniversite hastanesi oluyor

İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Anabilim Dalları kuruluşunun YÖK Genel Kurulu’ndan aldığı onay ile hastane, artık Tıp Fakültesi Hastanesi misyonunu da üstlenecek. Afiliasyon çalışmaları tamamlanan hastane-üniversite işbirliği sayesinde, tıp öğrencilerinin eğitim gördüğü kapsamlı bir hastane olacak.
Onkoloji ve kemik iliği gibi branş alanları da çok yakında hizmet vermeye başlayacak. Üstelik kemik iliği nakillerinde SGK’lı hastalardan fark ücreti alınmadan.

X