İhtiyacın yoksa Verrr gitsin

Özellikle Gezi olayları sonrası artan duyarlılıkla paylaşım kültürü yayılmaya başladı. İnternet üzerinden ihtiyacınız olmayan eşyaları ihtiyacı olanlara gönderebilir veya başkalarına fazla gelen ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Haberin Devamı

 

2012’nin sonlarına doğru herkes şu meşhur 21.12.2012’de ne olacağını merak ediyordu. Kimine göre kıyamet kopacak, kimine göre Marduk dünyaya çarpacaktı.


Dünya karanlığa gömülecek, elektrik kesilecek, pek çok kişi aklını kaçıracak ve her şeyin normale dönmesi aylar sürecek, yanardağlar patlayacak, yer yarılacak, bir gezegen çarpacak dünyanın sonu gelecek iddiaları dolaşıyordu.


Ama bir de bu tarihin insanoğlunun varoluşunu kökten değiştirecek milat olduğunu savunanlar vardı. İnsanoğlu yeni bir bilinç seviyesine yükselecek, bundan sonra her şey daha iyi olacaktı.


New Age hareketinin takipçileri, insanoğlunun yeni bir bilince yöneldiğine, zaten bugüne kadar sürdürdüğü uygarlığını ve bilincini değiştirmezse asıl kıyametin o zaman geleceğini savunuyorlardı.

 

Haberin Devamı

KURTARICI KUŞAK

 

Bizim “İndigo çocuklar”, uzmanların “homo noeticus” dediği çocukların homosapiens’ten sonraki halka olduğuna inanılıyor. 1982-2003 döneminde doğan bazı çocukların, anne ve babalarından daha zeki, daha donanımlı dünyaya geldiklerine inanılıyor. Kimi uzmanlara göre onlar, 21 Aralık’tan sonra gireceğimiz “foton kuşağı”nda dünyayı kurtarmakla görevli.

 

İhtiyacın yoksa Verrr gitsin


Ölüm ötesi uzmanı Amerikalı P.M.H. Atwater, şöyle tanımlıyordu söz konusu nesli:


“Bu çocuklar, daha önce de özellikle de insan nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarında dünyaya gelmiştir. Şimdi davrandığımız gibi devam edemeyiz, aksi halde kendimizi mahveder, Ortaçağ düşüncelerine geri döneriz. Bu çocukların hem pozitif hem de negatif özellikleri var. Bir kere daha zekiler, daha çok biliyorlar, farkındalar, gönüllüler, psişik özellikleri var, dürüstlüğe, insan haklarına önem veriyorlar. Ancak aynı zamanda öfkeli ve sabırsızlar. Dürüstlük arıyorlar, yalanla karşı karşıya kaldıklarında çok sabırsız oluyorlar. Eğer onların öfkelerini yönetebilirsek, dünyayı kurtarabiliriz. Onların sabırsızlıklarını fark ederek onlara yardımcı olabiliriz. Paranıza, yaşınıza, mevkinize önem vermiyorlar. İlişkilerinde ne kadar samimi olduğunuza bakıyorlar, bekletmeye gelmiyorlar.”

Haberin Devamı

Yukarıdaki tarif size biraz tanıdık gelmedi mi? Tüm bu İndigo çocuklarla ilgili bilgileri, 21 Aralık 2012’den tam 10 gün önce yayınlanan bir yazı dizisi için toplamıştım. O zaman, mevcut senaryolardan biriydi sadece. Gezi olaylarından sonra Y Kuşağı olarak tanımladığımız kuşak, onlar olabilir mi?


2013: TEKAMÜL YILI


İçinde bulunduğumuz süreci mitlerle, parapsikolojiyle, astrolojiyle açıklamaya girişiyor değilim. Ama tüm kalbimle 2013’ün ‘tekamül yılı’ olduğuna inanıyorum. Vicdanın, adaletin, dayanışmanın, sürdürülebilirliğin kıymetli olduğu zamanlara geldiğimizi umuyorum.


Ve gelelim asıl konuya…


Özellikle Gezi olayları sonrası artan duyarlılıkla paylaşım kültürü yayılmaya başladı. İnternet üzerinden ihtiyacınız olmayan eşyaları ihtiyacı olanlara gönderebilir veya başkalarına fazla gelen ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Haberin Devamı


Paylaşım kültürü, bizim için ithal bir şey değil elbette. Ancak şehirlileştikçe, yanı başımızdakine yabancılaştıkça unuttuğumuz bir şey. Ve şimdi yeniden hatırladığımız…

/images/100/0x0/55ea0ee5f018fbb8f8685bf6
Yetenek, tecrübe ve sahip olunanların paylaşıldığı sistemler giderek artıyor. Örneğin Zaman Bankası Zumbara…

 


Zumbara, para yerine zamanın kullanıldığı, yetenek ve tecrübelerin paylaşıldığı bir topluluk. 2011’den beri var. Üyelerinin hizmet verdikleri saat kadar hizmet almalarını sağlamaya yönelik alternatif bir ekonomik sistem platformu.  Bugün verdiğiniz 2 saatlik hizmet sonucunda ister bir kişiden 2 saat, ister ayrı kişilerden birer saat hizmet alabiliyorsunuz. Dilerseniz faydalanmak istediğiniz bir hizmet çıkana kadar bekliyorsunuz.

Haberin Devamı


Sonra Eşya Kütüphanesi’nden bahsetmek lazım. Aysu Erdoğdu ve Ayşe Gökçe Bor’un projesi. Bu sistemde sahip olduklarınızı başkalarına  ödünç veriyor ya da başkalarından kısa süreli ihtiyaçlarınızı ödünç alıyorsunuz.  İhtiyacımız olmayan şeyleri bile satın aldığımız şu günlerde yeni bir bakış açısı kazandırabilir.


İnternete girip eşya paylaşım yazdığınızda Ankara, İstanbul, İzmir, Çanakkale, Diyarbakır, Eskişehir’den gruplarla karşılaşıyorsunuz.


Freecycle uluslararası bir organizasyon. İstanbul, Ankara ve İzmir’de de üyeleri var.


Ve tabii Verrr.com…

 

 

İhtiyacın yoksa Verrr gitsin


Geri dönüşüm yerine yeniden kullanımı destekleyen bir platform. “Geri dönüşümde de ortaya çıkan bir atık var, bu işlem için de kaynak tüketiliyor” diyorlar.

Haberin Devamı


1 Ocak 2013’ten beri hizmet veriyor. Üyeler Türkiye’nin her yerinden her yerine, artık ihtiyaç duymadıkları eşyalarını gönderiyor. Ya da tam tersi; ihtiyacınızı yazıyorsunuz, birisi ‘adres ver göndereyim’ deyiveriyor.


Bunların hepsi tüketmek değil paylaşmak üzerine kurulu sistemler. Bir parçası olmaya ne dersiniz?

 

 


http://twitter.com/alısveriscadisi


Yazarın son yazıları

#2   Temmuz 2013 Bunlar insanı alışverişten soğutur
#28 Haziran 2013  Alışveriş yapmadan yaşamak mümkün
#3   Haziran 2013  İçimden yazmak gelmiyor
#27 Mayıs 2013  Eminönü’de fare var
#24 Mayıs 2013 Alışveriş bağımlısı mısınız?
#20 Mayıs 2013   Muhteşem Gatsby etkisi: 20 maddelik alışveriş listesi


YAZARIN TÜM YAZILARI İÇİN >>

 

Yazarın Tüm Yazıları