Hayvanseverler AVM’ye karşı

İstanbullu hayvanseverler, Bakırköy’deki Capacity Alışveriş Merkezi’ne karşı imza kampanyası başlattı. Nedeni, AVM’nin kuşlar konmasın diye pervazlara çivi yerleştirmesi.

Haberin Devamı

Change.org üzerinden başlatılan imza kampanyasında amaç, 7 bin 500 imzaya ulaşıp AVM yönetimini, binanın dışındaki pervazlara yerleştirdikleri çivileri kaldırmaya ikna etmek. Bu haliyle, pervazlara konmaya çalışan pek çok kuşun yaralanmasına sebep olabilir çünkü. Zaten söz konusu çivilere rağmen tek ayağı üzerinde konmayı başarmış bir martının fotoğrafı da eklenmiş dilekçeye. Kampanyayı başlatan bir İstanbullu, ama memleketin dört bir yanından imza ve destek veren var. Bu yazı yazılırken 5 bin 859 imzaya ulaşmışlardı.


Dilekçede şöyle deniyor:


“Bizler hayvanseveriz ve hayvanlara zararı olduğunu düşündüğümüz için bu çivilerin sökülmesini talep ediyoruz...
Capacity’nin yapımını gerçekleştiren Uzman İnşaat, Keleşoğlu İnşaat, Gül İnşaat, Beyaz İnşaat, Zirve İnşaat Firmalarından ve projenin mimarı Muammer Bakır’ın da bu konuda hassasiyetimize ilgi göstermelerini rica ediyoruz.
Bizler kuşlar yuva yapsın diye evlere kuş evleri ekleyen insanların torunlarıyız, ne zaman bu kadar duyarsız olduk...”


Son derece haklı bir talep. Ama bir madalyonun diğer yüzü var.
Kuşlar, özellikle de güvercin ve serçeler halka açık pek çok yer gibi AVM’ler tarafından da “baş belası” kabul edilir. Bunun pek çok nedeni var. Kondukları yüzeyde bıraktıkları dışkıyla meydana getirdikleri fiziki görüntü ve hasar, bunların içinde en masum olanı. Ancak aynı yolla insanlara zararlı bazı bakteri ve mantarların bulaşmasına neden olabilirler. Büyük marketlerin bazılarında, çatının içinde uçuşan serçeler görürsünüz. Bu da aslında gıdaların saklanma koşulları bakımından sağlıklı bir durum değildir.   

Haberin Devamı

Fakat insanoğlu doymak bilmez hırsıyla, hayvanlara pek az yaşam alanı bıraktığına göre kuşları kendinden uzak tutmak için çividen daha ‘insani’ yöntemler bulmalı. Üstelik bu yöntemi bulmak hiç de zor değil. İnternette yapılan kısa araştırma bile, önünüze pek çok alternatif koyuyor. Mesela...


1. İyi bir yalıtımla kuşları içeri sızmasını baştan engellemek


2. Ancak kuşların duyabildiği ve onları uzak tutan ses dalgaları yayan cihazlar


3. Su fıskiyeleri yerleştirmek.


4. Yansıyan yüzeyler kullanmak. Ben bunu tecrübe ettim, yansıma hakikaten kuşları uzak tutuyor. Bunun için bir kaç CD yeterli olabiliyor.


5. Baharat kullanmak. Hayır, kuşların üzerine dökmeyeceksiniz elbette. Özellikle güvercinler baharattan uzak duruyor. En iyi seçim karabiber, kimyon gibi güçlü kokular yayan baharatlar olacaktır. Kondukları yere düzenli olarak dökün yeter.


6. Konmalarını istemediğiniz yerlerde beslenme kaynağı bulunmasını engellemek.

 

Haberin Devamı

 Hayvanseverler AVM’ye karşı

 

 Fotoğrafa bakınca insanın içi acıyor

 

 

 


http://twitter.com/alısveriscadisi


Yazarın son yazıları

 

#12 Temmuz 2013 Pazar günü giysi takasında buluşalım
#5   Temmuz 2013 İhtiyacın yoksa Verrr gitsin
#2   Temmuz 2013 Bunlar insanı alışverişten soğutur
#28 Haziran 2013  Alışveriş yapmadan yaşamak mümkün
#3   Haziran 2013İçimden yazmak gelmiyor
#27 Mayıs 2013  Eminönü’de fare var


YAZARIN TÜM YAZILARI İÇİN >>


 

Yazarın Tüm Yazıları