EKSTRA
MENÜ

Mustafa Aşkar

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 156 haberi bulunmuştur.

Mustafa Aşkar Haberleri

’Namaz kılmayan hayvandır’ diyen ilahiyatçı: Canlı yayın kazasıydı

’Namaz kılmayan hayvandır’ diyen ilahiyatçı: Canlı yayın kazasıydı

Katıldığı bir televizyon programında, "Namaz kılmayan hayvandır" sözleri nedeniyle ’Halkın bir kesimini alenen aşağılamak’ suçundan hakim karşısına çıkan ilahiyatçı Mustafa Aşkar, kendisini, "Canlı yayın kazasıydı" diye savunarak, özür diledi. Mahkeme, aralarında 2 CHP’li milletvekilinin de bulunduğu bazı kurum ve kişilerin duruşmaya katılma taleplerini reddetti.

17.01.2017Gündem
Namaz kılmayan hayvandır sözlerine Sokratesli savunma

'Namaz kılmayan hayvandır' sözlerine Sokrates'li savunma

Prof. Dr. Mustafa Aşkar hakkında, bir televizyon kanalında iftar programında sarf ettiği, "namaz kılmayan hayvandır" sözleri nedeniyle, "halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan dava açıldı. Prof. Aşkar savcılık ifadesinde, "Sokrates'in 'insan konuşan bir hayvandır' şeklindeki beyanının da bir hüküm cümlesi değil, ancak ilmi bir tespit olduğunu, kendisinin de bu minvalde ergonomik açıdan hayvanların namaz kılma yetisinin olmayacağına ilişkin ilmi bir tespit yapmak istediğini" iddia etti.

24.08.2016Gündem
Cemalnur Sargut: Sadece miden değil dilin, elin, kulağın ve gözün de oruç tutacak

Cemalnur Sargut: Sadece miden değil dilin, elin, kulağın ve gözün de oruç tutacak

Gündüz kuşağında her gün ekranda canlı yayın yaptığım yıllarda tanıdım ismi güzel, içi güzel Cemâlnur Sargut’u. Bir değil, beş değil, onlarca kez konuğum oldu. Doyamadığım bilgilerini, sohbetlerine katılarak ve kitaplarını okuyarak çoğaltmaya çalıştım.Bugün iki sayfa yetmedi tabii bize. Onun hoşgörüsünü, derin bilgilerinden faydalanmayı ve nezaketle bizlere aktardığı İslamiyeti onun bakış açısı ile dinlemeyi çok seviyorum. Bilgileri bize aktarırken, içinde korku ve tehdit içermeyen ifadesi umarım size de iyi gelir...

21.06.2016Magazin
Cübbeli Ahmet Hoca: Laflara dikkat edeceksin

Cübbeli Ahmet Hoca: "Laflara dikkat edeceksin"

‘Cübbeli Ahmet Hoca’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, TRT’de “Namaz kılmayan hayvandır” tartışmasına girdi.

17.06.2016Gündem
TRT 1 ve TRT Avaz’a “Namaz kılmayan hayvandır” cezası

TRT 1 ve TRT Avaz’a “Namaz kılmayan hayvandır” cezası

RTÜK, TRT 1 ve TRT Avaz’da yayınlanan “Ramazan Sevinci” programına konuk olan Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aşkar’ın, “Namaz kılmayan hayvandır” sözü nedeniyle iki kanala da yaptırım uygulama kararı aldı.

16.06.2016Gündem
Numan Kurtulmuştan Mustafa Aşkarın sözlerine tepki

Numan Kurtulmuş'tan Mustafa Aşkar'ın sözlerine tepki

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Başbakanlık muhabirleriyle bir restoranda iftarda bir araya geldi. Kurtulmuş, Prof. Dr. Mustafa Aşkar'ın TRT'nin canlı yayınında 'Namaz kılmayan insanlar hayvandır' sözleri üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı ve TRT Genel Müdürlüğü'ndeki ilgilileri bu konuyla ilgili uyardığını bildirdi.

14.06.2016Gündem
Binali Yıldırım: Halt etmiş... Saçma... Zırva...

Binali Yıldırım: Halt etmiş... Saçma... Zırva...

Kütahya'ya maden işçileriyle beraber iftar yapmak için gelen Başbakan Binali Yıldırım, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin geçtiğimiz gün TRT ekranlarında yayınlanan 'Ramazan Sevinci' programında Prof.Dr. Mustafa Aşkar'ın söylediği 'namaz kılmayan hayvandır' sözlerini hatırlatması üzerine Başbakan, "Halt etmiş, saçma, zırva. Dinimiz hoşgörü, kardeşlik dinidir. Bu ve buna benzer sözler asla kabul edilemez. Eğer böyle bir laf ettiyse çok büyük hata etmiştir. Hatanın da ötesinde saçmalamıştır. Zırva... Bu tip sözlerin yüzde 99'a yakını Müslüman olan bir ülkede değeri yoktur' yorumunda bulundu

14.06.2016Haber
Başbakan Binali Yıldırım: Halt etmiş... Saçma... Zırva...

Başbakan Binali Yıldırım: Halt etmiş... Saçma... Zırva...

Başbakan Binali Yıldırım, Kütahya’nın Tavşanlı İlçesi’ne bağlı Tunçbilek Beldesi’ndeki Garp Linyitleri İşletmeleri’nde (GLİ) yeraltı kömür ocağına inip işçilerle iftar yaptı. Başbakan Yıldırım, TRT’deki programda ’namaz kılmayan hayvandır’ diyen Prof. Dr. Mustafa Aşkar için ise, "Halt etmiş. Kim söylediyse zırva" dedi.

14.06.2016Gündem
flash

flash

14.06.2016Kütahya
Mustafa Aşkar hakkında suç duyurusu

Mustafa Aşkar hakkında suç duyurusu

TRT 1 yayınlanan iftar programında "Namaz kılmayan hayvandır" cümlesini sarf eden Prof. Dr. Mustafa Aşkar hakkında, "Halkın bir kesimini aşağılama" ve "Hakaret" iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu

14.06.2016Gündem
TRT sunucusu Serdar Tuncerden özür

TRT sunucusu Serdar Tuncer'den özür

TRT'de Ramazan ayına özelolarak Serdar Tuncer'in hazırladığı "Ramazan Sevinci" adlı programakonuk olan Prof. Dr. Mustafa Aşkar, geçtiğimiz akşam tartışmalara nedenolan ifadeler kullandı. Programı hazırlayan ve sunan Tuncer ise sözkonusu ifadelerin onaylanamayacağını açıklayarak, özür diledi. Prof. Dr.Akşar, "Namazı hayvanlar kılmaz, namaz kılmayan hayvandır" ifadelerinikullanmıştı.

14.06.2016Haber
TRT programcısından da hayvan sözü için açıklama

TRT programcısından da 'hayvan' sözü için açıklama

TRT'de Ramazan ayına özel olarak "Ramazan Sevinci" adlı programı hazırlayıp sunan Serdar Tuncer de 'namaz kılmayan hayvandır' sözleri için açıklama yaparak, söz konusu ifadelerin kabul edilemeyeceğini belirtti.

14.06.2016Gündem
Prof. Dr. Mustafa Aşkarın sözlerine inceleme

Prof. Dr. Mustafa Aşkar'ın sözlerine inceleme

TRT 1’deki Ramazan programında eski İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Aşkar’ın, “Namaz kılmayan hayvandır” sözü büyük tepki çekti. Diyanet’ten “Kuran ayetlerinden ve konuya ilişkin diğer metinlerden böyle bir çıkarımda bulunmak, İslam’ın hikmet dili ve rahmet mesajıyla bağdaşamaz” açıklaması geldi. RTÜK üyesi İsmet Demirdöğen, konunun incelemeye alındığını, bu düşünceleri taşıyan insanların tedavi edilmeleri gerektiğini söyledi.

13.06.2016Gündem
Aşkarın odasına afiş astılar

Aşkar'ın odasına afiş astılar

 İlahiyat Profesörü Mustafa Aşkar’ın  'Namazı hayvanlar kılmaz' sözüne tepki gösteren bir grup öğrenci Aşkar'ın Ankara Üniversitesi'ndeki odasına “Atatürk’ün üniversitesine ‘Laik’ değilsin Mustafa Aşkar" yazan afiş yapıştırdı

13.06.2016Gündem
CHPli vekilden çok sert sözler

CHP'li vekilden çok sert sözler

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Namaz kılmayan hayvandır" açıklamasını TRT'dekiiftar programında söyleyen Prof. Mustafa Aşkar'a 'meczup' diyerek, "Amaasıl onu TRT'ye böyle bir önemli yayın kuruluşuna çıkarıp böyle birprogram yaptıran olsa olsa hayvandır, eşek oğlu eşektir" dedi.

13.06.2016Haber
Namaz kılmayan hayvandır diyen Mustafa Aşkar özür diledi

'Namaz kılmayan hayvandır' diyen Mustafa Aşkar özür diledi

TRT'de, Ramazan ayı dolayısıyla ekrana gelen 'Ramazan Sevinci' adlı programa katılan ve çok tartışılacak bir açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Mustafa Aşkar özür diledi ve sözlerinin çarpıtıldığını iddia etti.

13.06.2016Gündem
Kendi üniversitesi de o profesöre tepki gösterdi

Kendi üniversitesi de o profesöre tepki gösterdi

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Ünal, Prof. Dr. Mustafa Aşkar'ın TRT'de sarfettiği "Namazı hayvanlar kılmaz, namaz kılmayan hayvandır" sözleri ile ilgili açıklama yaptı.

13.06.2016Gündem
Diyanetten namaz kılmayan hayvandır sözleri için açıklama

Diyanet'ten 'namaz kılmayan hayvandır' sözleri için açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığı, Prof. Dr. Mustafa Aşkar'ın TRT'de sarfettiği "Namazı hayvanlar kılmaz, namaz kılmayan hayvandır" sözleri ile ilgili açıklama yaptı.

13.06.2016Gündem
TRTdeki tepki çeken sözler için Bakanlar Kurulu sonrası açıklama

TRT'deki tepki çeken sözler için Bakanlar Kurulu sonrası açıklama

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından kameraların karşısına geçen Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, TRT ekranlarında yayınlanan bir programda sarf ettiği, "Namazı hayvanlar kılmaz, namaz kılmayan hayvandır’ sözleriyle tepki çeken Prof. Dr. Mustafa Aşkar ile ilgili soruyu cevapladı.

13.06.2016Gündem
Mustafa Aşkar: Namaz kılmayan hayvandır

Mustafa Aşkar: Namaz kılmayan hayvandır

TRT'de, Ramazan ayı dolayısıyla ekrana gelen 'Ramazan Sevinci' adlı programa katılan Prof. Dr. Mustafa Aşkar, çok tartışılacak bir açıklamada bulundu.

12.06.2016Haber
TRT canlı yayınında söyledi: Namaz kılmayan hayvandır

TRT canlı yayınında söyledi: Namaz kılmayan hayvandır

TRT'de, Ramazan ayı dolayısıyla ekrana gelen 'Ramazan Sevinci' adlı programa katılan Prof. Dr. Mustafa Aşkar, çok tartışılacak bir açıklamada bulundu.

12.06.2016Gündem
YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Yavuz Atar oldu

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Yavuz Atar oldu

YÖK Başkanlığı’na Prof. Dr. Yekta Saraç’ın atanmasının ardından boşalan Başkan Vekilliği’ne, Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz Atar atandı. Prof. Dr. Saraç Başkanlığı’nda toplanan Genel Kurul’da, 14 devlet üniversitesinde yapılan seçimle rektör adayları arasından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulmak üzere, her üniversite için 3’er aday da belirlendi. Ayrıca devlet üniversitelerin 40 fakültesine dekan atamaları da yapıldı. Bazı vakıf üniversitelerinin rektör ve dekan adayları için de olumlu görüş bildirildi.

14.11.2014Eğitim
Mehmet Akif Ersoy anılıyor

Mehmet Akif Ersoy anılıyor

Mehmet Akif Ersoy, ölümünün 73. yılında düzenlenen çeşitli törenlerle anılıyor.

26.12.2009Gündem
Vehbi Koç Ödülü’nün yeni sahibi Prof. Dr. Hüseyin Vural

Vehbi Koç Ödülü’nün yeni sahibi Prof. Dr. Hüseyin Vural

Vehbi Koç Vakfı tarafından, insanların yaşam kalitesinin artırılmasına katkıda bulunan kişi ve kurumları teşvik etmek amacıyla her yıl; kültür, eğitim ve sağlık alanlarından birine verilen Vehbi Koç Ödülü, bu yıl eğitim alanındaki öncü nitelikteki çalışmalarından dolayı İlköğretim Okullarına Yardım (İLKYAR) Vakfı ve vakfın kurucusu Prof. Dr. Hüseyin Vural’a verildi.

26.02.2021Eğitim

Yazar Sonuçları

Güldürmeyin yahu ne soruşturması

ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde görevli Yrd. Doç. Dr. Abdullah Akın hakkında soruşturma başlatılmış.

28.02.2018

Sadece miden değil dilin, elin, kulağın ve gözün de oruç tutacak

Gündüz kuşağında her gün ekranda canlı yayın yaptığım yıllarda tanıdım ismi güzel, içi güzel Cemâlnur Sargut’u. Bir değil, beş değil, onlarca kez konuğum oldu. Doyamadığım bilgilerini, sohbetlerine katılarak ve kitaplarını okuyarak çoğaltmaya çalıştım.Bugün iki sayfa yetmedi tabii bize. Onun hoşgörüsünü, derin bilgilerinden faydalanmayı ve nezaketle bizlere aktardığı İslamiyeti onun bakış açısı ile dinlemeyi çok seviyorum. Bilgileri bize aktarırken, içinde korku ve tehdit içermeyen ifadesi umarım size de iyi gelir...

21.06.2016

‘Liselerde gericiliğe geçit vermeyeceğiz’

TARİHTE on beşliler ne zaman ayağa kalktıysa, devrim gerçekleşmeden oturmadılar.

16.06.2016

‘İskelet mozaiği’nin raporu bekleniyor

HATAY Büyükşehir Belediyesi’nin üç yıl önce teleferik inşaatı sırasında bulunan mozaik için kazıyı yapan ekibin başkanı Mustafa Kemal Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hatice Pamir’in kazı ile ilgili raporu bekleniyor. O zaman Hatay’ın değeri daha iyi ortaya çıkacak.

14.06.2016

Hayırlı reytingler olsun hocam

‘TELEVİZYON vaizlerinin reytingle imtihanı’ başlıklı yazımın daha mürekkebi kurumadan bakın neler oldu.

14.06.2016

Ağlanacak hale gülmek

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “güvence” verdi ve “Merak etmeyin, sizin güvenliğiniz de teminat altında” dedi.

14.06.2016

Acaba konuşmayı provoke edenler kimlerdi?

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözlerinin “provoke edildiğini” söyledi.

13.06.2016