Manavgat'ta alevlerin ortasında kalan işçilerin telsizde söyledikleri ağlattı: Son dakikaya kadar ayrılmayacağım bölgeden

Antalya'nın Manavgat ilçesindeki ormanlık alanda yangına müdahale eden bir arazöz ekibi, alevlerin arasında zor anlar yaşadı. Arazöz ekibi, birden yükselen alevler karşısında zor duruma düşünce telsizden destek talep etti. Arazöz ekibine ''Tehlikeli bir durum varsa aracı terk et. Helikopter su atacak'' denildi. Arkadaşlarının araç dışında olduğunu belirten arazöz ekibinden bir işçi telsiz anonsunda,"Onlar gelmeden gitmem buradan, helikopter gelsin su atsın" dedi. Ekip arkadaşları adına konuşan işçinin, "Son dakikaya kadar ayrılmayacağım bölgeden, helikopter su atsın" anonsunu duyan mesai arkadaşları gözyaşlarına hakim olamadı.

Haberin Devamı

İlçede 28 Temmuz'da başlayan orman yangınlarına havadan ve karadan müdahaleler sürüyor. Orman işçileri, zaman zaman birden yükselen alevler karşısında hayati tehlike atlatıyor. Kimi zaman alevlerin ortasında kalan işçiler, sarp ve tehlikeli arazilerde kullandıkları telsizlerle koordine oluyor.

Kızıldağ Mahallesi'nde yerleşim yerlerini de tehdit eden ormanlık alandaki yangına müdahale eden S30 kodlu bir arazöz ekibi, birden yükselen alevlerin arasında kaldı.

Manavgatta alevlerin ortasında kalan işçilerin telsizde söyledikleri ağlattı: Son dakikaya kadar ayrılmayacağım bölgeden

Yaşadıklarını telsizde amirlerine aktararak hava desteği isteyen ekibin çabası Anadolu Ajansı (AA) ekibinin kamerasına yansıdı.

Arazöz ekibinin çağrısı üzerine Yangın Yönetim Merkezine yapılan anonsta "Acil olarak S30'un olduğu yere helikopterin su atması gerekiyor, araç yanacak." uyarısı yapıldı.

Haberin Devamı

Manavgatta alevlerin ortasında kalan işçilerin telsizde söyledikleri ağlattı: Son dakikaya kadar ayrılmayacağım bölgeden
Endişeli ses tonuyla tekrar destek isteyen arazöz ekibine, "Tehlikeli bir durum varsa aracı terk et. Helikopter su atacak." yanıtı verildi.

Arkadaşlarının araç dışında olduğunu belirten arazöz ekibinden bir işçi, telsiz anonsunda,"Onlar gelmeden gitmem buradan, helikopter gelsin su atsın" ifadelerini kullandı. Orman İşçisine bu kez, "Özgür, helikopter geliyor, güvenli bölgeye kaç, aracı boşalt." talimatı verildi.

Manavgatta alevlerin ortasında kalan işçilerin telsizde söyledikleri ağlattı: Son dakikaya kadar ayrılmayacağım bölgeden
Ekip arkadaşları adına konuşan işçinin, "Son dakikaya kadar ayrılmayacağım bölgeden, helikopter su atsın" anonsunu duyan mesai arkadaşları gözyaşlarına hakim olamadı.

Anonsun ardından alana kısa sürede helikopterle müdahale edildiği, büyük tehlike atlatan işçilerin yangına müdahaleye devam ettiği öğrenildi.

İŞTE O ANONSLAR:

-Yangın yönetim merkezi: Yangın yönetim aracı! Acil olarak S-30'un olduğu yere helikopterin su atması gerekiyor. Araç yanacak arkadaş var içinde...

Haberin Devamı

(Araçtaki bir ormancı: Araba yansın)

-Yangın yönetim merkezinin Özgür'e anonsu:Tehlikedeysen aracı terk et. Helikopter gelecek su atacak!

Özgür: Onlar gelmeden gitmem ben buradan, helikopter gelsin su atsın...

-Yangın yönetim merkezinin Özgür'e anonsu: Özgür, Özgür helikopter geliyor, helikopter geliyor... Sen aracı terk et... Boşalt... Güvenli bölgeye kaç...

Özgür: Ben anlamam ağabey güvenli bölgeden. Bunda 80 milyonun hakkı var... Ben bunu bırakmam son dakikaya kadar...


Haberle ilgili daha fazlası: