YGS'ye geri sayım: Soru iptalinde katsayı artacak

Güncelleme Tarihi:

YGSye geri sayım: Soru iptalinde katsayı artacak
Oluşturulma Tarihi: Şubat 24, 2017 00:04

Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklikle ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda iptal edilen soruların artık değerlendirme dışı bırakılacağı ve eskisi gibi tüm adaylar tarafından doğru cevaplanmış olarak kabul edilmeyeceği duyurulmuştu. YGS öncesi bu değişikliğin adayları nasıl etkileyeceğini araştırdık. Uzmanlara göre uygulama diğer soruların her birinin katsayı değerinde az da olsa artışa yol açacak.

Haberin Devamı

Üniversite maratonunun ilk adımı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 12 Mart’ta yapılacak. Adayların 9 Aralık tarihli yasal değişiklik sonucu, ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda iptal edilen soruların değerlendirilmeye alınmayacağını hatırlamasında fayda var. Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat Kanunu’ndaki değişiklik şöyleydi: “Sınavlardan sonra Başkanlık veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.”


Eski haliyle, bir sınavda iptal edilen soru varsa herkesçe doğru yapılmış sayılıyordu. Artık iptaline karar verilen soru değerlendirmeye girmeyecek. Örneğin YGS Türkçe testinde 40 sorudan 1’inin iptali halinde sınav 39 soru üzerinden değerlendirilecek. Bu durum “Puanlar ve sıralamalar etkilenir mi?” sorusunu akıllara getirdi. Düzenlemeyi eğitim uzmanları şöyle yorumladı:

OLUMLU BİR UYGULAMA
Salim Ünsal (Kültür Eğitim Kurumları Eğitim ve Rehberlik Direktörü): Değerlendirmede hatalı sorunun doğru kabul edilmeyip, değerlendirme sistemine katılmamasıyla Türkiye ortalamaları iptal edilen soru sayısı kadar düşebilir. Örneğin iptal edilmeden doğru kabul ediliyorken 19.309 çıkan Türkçe ortalaması, 1 sorunun iptal edilip değerlendirme dışı kalması durumunda 18.309 olur. Bu da ilk bakışta başarı ortalamasının düştüğü izlenimi verebilir. Ancak bu uygulama en azından iptal sorulardan dolayı suni bir başarı algısını da engeller, bu açıdan olumlu bir değişiklik. Bir diğer konu hesaplama, ortalama ve standart sapma değerlerine göre yapılacağından ortalamanın genel olarak 1 net azalmış olması, katsayılara olumlu yansıyacağından her bir sorunun katsayı değerinde küçük de olsa bir artışa yol açar. Bu da adayların iptal edilen sorudan dolayı puan kaybı yaşamasının önüne geçer. Yani hesaplama 160 değil, eğer 2 soru iptal edilmişse 158 soru üzerinden olur ve 158 soruyu doğru yapan aday 500 tam puanı alır.

SIRALAMA DEĞİŞMEZ
Cihan Yeşilyurt (Fen Bilimleri Temel Liseleri Rehberlik Koordinatörü): Sıralamalarda bir değişiklik olmaz. Çünkü tüm öğrenciler değerlendirildiği için sıralamayı değiştirmez. Uygulamada çok değişen bir şey yok. Sadece biraz daha kafa karıştırıyor. Çok da gerekli bir uygulama değil. Hatalı sorunun öğrenciye verdiği zarar soruyla inatlaşması, uğraşması ve sonuca ulaşamaması. Bu, öğrencinin sınav stratejisini de etkileyebiliyor. Biz öğrencilere sorularla inatlaşmayın. Yanlışsa boşuna uğraşmış olursunuz diyoruz.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!