MENÜ

Ygs

Ygs ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ygs haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.948 Ygs haberi bulunmuştur.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl yapılan, Türkiye'deki ve bazı yabancı ülkelerdeki yükseköğretim kurumlarına öğrenci yerleştirmeye yönelik bir sınavdır. Öğrenciler, bu sınav sonucuna göre bir yükseköğretim programına yerleştirilirler.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı, 1974 ve 1975 yıllarında aynı gün sabah ve öğleden sonra birer olmak üzere iki oturumda, 1976-1980 yıllarında aynı günde ve bir oturumda uygulanmış; 1981'den itibaren iki basamaklı bir sınav haline getirilmiştir. İki basamaklı sınav sisteminde ilk basamağı oluşturan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) nisan, ikinci basamağı oluşturan Öğrenci Yerleştirme Sınavı (ÖYS) ise haziran ayı içinde uygulanmıştır.

1974'ten itibaren adaylardan yükseköğretim programlarına ilişkin tercihleri de toplanmış ve adaylar puanlarına ve tercihlerine göre yükseköğretim programlarına merkezi olarak yerleştirilmiştir.

1982'den itibaren ortaöğretim kurumlarından adayların diploma notları toplanmaya başlanmış ve bu notlar Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) adı altında belli ağırlıklarla sınav puanlarına katılmıştır.

1987'den itibaren, yükseköğretim programları ile ilgili tercihlerini belli alanlarda toplayan adaylara, sınavda belli testleri cevaplama, diğerlerini cevaplamama olanağı tanınmıştır.

1999'da iki basamaklı sınavın ikinci basamağı (Öğrenci Yerleştirme Sınavı ÖYS) kaldırılmış, sınav ÖSS adı altında tek basamaklı bir sınav haline getirilmiştir. Sınavın tek basamaklı olarak uygulanmaya başlanmasıyla birlikte bazı yükseköğretim programlarının puan türleri de değiştirilmiştir. Ayrıca adayların OBP'lerinin mezun oldukları ortaöğretim kurumunun ÖSS ham puan ortalamalarına göre ağırlıklandırılmasıyla oluşturulan Ağırlıklı Orta Öğretim Başarı Puanı (AOBP) hesaplanmaya başlanmış ve ortaöğretimdeki alanlardan mezun olanların aynı alandaki yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerinde AOBP’lerinin yüksek bir katsayıyla, mezun oldukları alanlar dışındaki yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerinde ise AOBP’lerinin düşük bir katsayıyla çarpılması uygulamasına geçilmiştir. ÖSS'de soru tipi ve konu dağılımı/müfredat açısından bir değişiklik yapılmamıştır.

2003'te ÖSS ve AOBP puan sistemi ile AOBP'nin çarpıldığı katsayılar değiştirilmiştir.

2006'da yapılan değişiklikle soruların bir kısmı önceki yıllarda olduğu gibi ÖSS tipinde sorulmuş, bir kısmı ise tüm lise müfredatı göz önünde tutularak hazırlanmıştır. Sınavın tek basamak olarak uygulanmasına devam edilmiştir.

2010'da çift aşamalı sınav sistemine geçilmesi kararlaştırılmıştır. Sınavlar YGS ve LYS'den oluşacaktır. YGS'yi geçen öğrenciler LYS'ye girme hakkı kazanacaklardır.

Katsayı uygulaması

1998 yılına kadar İmam Hatip Liselerinin başarı ortalamalarının diğer lise ve ortaöğrenim türlerine göre yüksek oluşu nedeniyle 1999 tüm meslek liselerine ÖSS ile birlikte uygulanmaya başlanmıştır. Ortaöğretimden mezun olunan alanın, yükseköğretimde devamı niteliğindeki alanları tercih eden öğrencilerin ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları yüksek katsayıyla, başka bir alandaki (Alan dışı) programı tercih eden öğrencilerin ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı ise daha düşük bir katsayıyla çarpılmaktadır. Öğretmen Liseleri, İmam Hatip Liseleri ve diğer meslek liseleri mezunlarının kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarına girişlerinde de ek puan verilmektedir. 2010'da uygulanmaya başlanacak yeni ÖSS sistemi ile birlikte katsayı uygulaması kaldırılacak, sınava giren herkesin katsayısı 0,15 ile çarpılacaktı. Fakat yeni bir itiraz ile bu uygulama şu anda uygulanmayacaktır.

Ygs Haberleri

Yetenek zamanı

Yetenek zamanı

Üniversite tercih işlemleri bitti ancak yetenekli öğrenciler için heyecan sürüyor. Özel yetenekle öğrenci alan bölümlere başvurular devam ediyor. Yetenek sınavına girebilmek için YGS’de 150 barajını geçmiş olmak gerekiyor. Her üniversite kendi sınavını yaparak öğrencilerini seçiyor.

27.7.2017EğitimHürriyet Yazarı
Nizip GASMEKte, yaz kursları

Nizip GASMEK'te, yaz kursları

Nizip GASMEK'te, yaz kursları

27.7.2017NizipHürriyet Yazarı
Tercih yapacak öğrenciler için danışma merkezi oluşturuldu

Tercih yapacak öğrenciler için danışma merkezi oluşturuldu

Tercih yapacak öğrenciler için danışma merkezi oluşturuldu

27.7.2017KayseriHürriyet Yazarı
LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYM LYS takvimi

LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM LYS takvimi

LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Sınav ve tercih telaşını geride bırakan üniversite adaylarının yeni gündemi bu soru oldu. 2017 LYS tercihleri 18-26 Temmuz tarih aralığında alındı. Tercih hakkını elde etmiş olan binlerce aday, ÖSYM'nin resmi sayfası üzerinden işlemlerini gerçekleştirdi. Şimdi ise tüm adayların gözü kulağı LYS tercih sonuçlarında!

27.7.2017EğitimHürriyet Yazarı
Adilcevaz’da yaz kurslarına yoğun ilgi

Adilcevaz’da yaz kurslarına yoğun ilgi

Adilcevaz’da yaz kurslarına yoğun ilgi

26.7.2017AdilcevazHürriyet Yazarı
Yurtdışında eğitim hayal değil

Yurtdışında eğitim hayal değil

OECD’nin 2015 verilerine göre, dünya üzerinde toplamda 4.6 milyon uluslararası öğrenci bulunuyor. 2002’de bu sayısının 2 milyon olduğu düşünüldüğünde artık daha fazla sayıda gencin kendi ülkesi dışında eğitim fırsatlarının peşine düştüğü görülüyor. ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve Avustralya gibi büyük oyuncuların yanı sıra özellikle Avrupa’da Polonya gibi diğer ülkeler de ortaya koydukları stratejik planlarla “Yarışta ben de varım” diyor. Uluslararası Eğitim Danışmanları Derneği (UED), geçen haftalarda yayınladığı rehberde bu ülkelerde eğitim almak isteyenlerin merak ettiği soruları cevaplandırdı. İşte ABD, Kanada, Avustralya, Almanya, Avusturya, Polonya ve İngiltere’de lisans eğitimi için aranan kriterler:

25.7.2017EğitimHürriyet Yazarı
LYS tercih sonuçları o tarihte mi açıklanıyor 2017 üniversite tercih sonuçları

LYS tercih sonuçları o tarihte mi açıklanıyor? 2017 üniversite tercih sonuçları

LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak konusu hakkında detayları sorgulamayı sürdüren adaylar, ÖSMY'nin bu hususta yapacağı açıklamanın tarihini merak ediyor. 2017 LYS tercih sonuçları bilgisine göre hangi üniversiteyi kazandıklarını öğrenecek olan adaylar, dönem başına doğru kayıtlarını gerçekleştirecek. Peki, LYS üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, detaylı bilgiler

25.7.2017EğitimHürriyet Yazarı
Bu burslar sizi cezbedecek

Bu burslar sizi cezbedecek

Tercih dönemi geldi, çattı. LYS’den geçerli not alan adayları, şimdi üniversite seçimi bekliyor. Vakıf üniversitelerini tercih edecek adaylar için önemli kriterlerden biri de, burs. Bazı yükseköğretim kurumları, adayları ‘özel’ burslarıyla etkiliyor. Bu zorlu dönemde sizlere rehberlik etmesi için bu fırsatları araştırdık.

24.7.2017EğitimHürriyet Yazarı
Görme engelli Huzeyfenin LYS başarısı

Görme engelli Huzeyfe'nin LYS başarısı

2017 Lisans Yerleştirme Sınavı sonucunda yerleştirme puanı da dahil edilerek YGS-4 türünde Türkiye 6'ncısı olan doğuştan görme engelli Huzeyfe Aydın, toplumun geneline hitap edebilecek bir alanda uzmanlaşmak istiyor.

23.7.2017KampüsHürriyet Yazarı
Üniversite adaylarının rehberi YÖK Atlas oldu

Üniversite adaylarının rehberi YÖK Atlas oldu

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) hizmete sunulan YÖK Atlas Sistemi, 2017 tercih döneminde üniversite adaylarının yoğun şekilde başvurduğu bilgi kaynaklarından oldu.

23.7.2017EğitimHürriyet Yazarı
ÖSYM tercih kılavuzu kullanacaklar dikkat Bu kriterlere dikkat edin

ÖSYM tercih kılavuzu kullanacaklar dikkat! Bu kriterlere dikkat edin!

ÖSYM tercih kılavuzu aracılığıyla işlemleri gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar, konuyla ilgili detayları araştırmaya başladı. Yüz binlerce adayın en iyi üniversitede eğitim alabilmek için dikkatle incelediği ÖSYM tercih kılavuzu, 26 Temmuz tarihine kadar işlem görmeye devam edecek. Tercih işlemleri öncesinde adayların bazı hususlarda dikkat etmesi gerektiğini duyuran uzmanlar, yanlış tercih konusunda uyardı. İşte, 2017 ÖSYM tercih kılavuzu ve adayların dikkat etmesi gereken bazı hususlar

22.7.2017EğitimHürriyet Yazarı
Astsubay başvuru sonuçları açıklandı MSB astsubay MYO sonuçları

Astsubay başvuru sonuçları açıklandı! MSB astsubay MYO sonuçları

Astsubay başvuru sonuçları, Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) tarafından adayların erişimine açıldı. YGS'den geçer puan alan öğrencilerin müracaat edebildiği astsubay başvuru sonuçları, Milli Savunma Bakanlığı tarafından erişime açıldı. Peki, kazanan öğrencilerin bundan sonra neler yapması gerekiyor? İşte, Astsubay başvuru sonuçları ve detayları

21.7.2017GündemHürriyet Yazarı
Üniversite adaylarına danışmanlık

Üniversite adaylarına danışmanlık

Çankaya Belediyesi’nin üniversite tercihinde bulunacak gençler için sunduğu danışmanlık desteği 26 Temmuz’a kadar devam edecek.

21.7.2017AnkaraHürriyet Yazarı
LYS tercihleri ne zaman bitecek 2017 LYS tercih kılavuzunda dikkat edilmesi gerekenler

LYS tercihleri ne zaman bitecek? 2017 LYS tercih kılavuzunda dikkat edilmesi gerekenler

LYS tercihleri birçok öğrenci tarafından ilgiyle takip ediliyor. 18-26 Temmuz tarihleri aralığında gerçekleşecek olan 2017 LYS tercihleri, kılavuz bilgileri ve tercih robotu aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Peki, LYS tercihleri öncesinde neler yapılması gerekiyor? Tercih işlemleri gerçekleştirilirken nelere dikkat edilmesi gerekli? İşte, ÖSYM internet sitesi üzerinden yapılacak tercihlerle ilgili detaylı bilgiler

21.7.2017EğitimHürriyet Yazarı
Büyükşehirden, Tercih hizmeti

Büyükşehirden, 'Tercih' hizmeti

Büyükşehirden, 'Tercih' hizmeti

20.7.2017KayseriHürriyet Yazarı
LYS tercihlerinde hangi bölümlerin puanı değişti

LYS tercihlerinde hangi bölümlerin puanı değişti?

LYS 2017 sınavından başarılı puan öğrencilerin dikkat etmesi gereken önemli konular var. 2017 LYS tercihleri geçtiğimiz günlerde ÖSYM tarafından yüz binlerce öğrencinin erişimine açılmıştı. LYS tercih işlemlerinin başlamasının ardından şimdi de öğrenciler LYS tercihleri için son günün ne zaman olduğunu merakla sorguluyorlar. Öte yandan LYS tercihlerinin nasıl yapılacağı da merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki, 2017 LYS tercihleri için son gün ne zaman? LYS tercihleri nasıl yapılır? İşte, LYS tercihlerinin tamamlanması için ÖSYM tarafından belirlenen o tarih.

20.7.2017GündemHürriyet Yazarı
Yetenekle üniversiteli olmak isteyenler koşullara dikkat

Yetenekle üniversiteli olmak isteyenler koşullara dikkat!

Sanat, spor ya da müzikle ilgili bir alanda yükseköğretime devam etmek isteyenlerin sınav puanlarının yanı sıra üniversitelerin yetenek sınavlarını da geçmesi gerekiyor.

20.7.2017EğitimHürriyet Yazarı
2017 LYS tercihleri için son gün ne zaman LYS tercihleri nasıl yapılır

2017 LYS tercihleri için son gün ne zaman? LYS tercihleri nasıl yapılır?

2017 LYS tercihleri geçtiğimiz günlerde ÖSYM tarafından yüz binlerce öğrencinin erişimine açılmıştı. LYS tercih işlemlerinin başlamasının ardından şimdi de öğrenciler LYS tercihleri için son günün ne zaman olduğunu merakla sorguluyorlar. Öte yandan LYS tercihlerinin nasıl yapılacağı da merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki, 2017 LYS tercihleri için son gün ne zaman? LYS tercihleri nasıl yapılır? İşte, LYS tercihlerinin tamamlanması için ÖSYM tarafından belirlenen o tarih.

19.7.2017EğitimHürriyet Yazarı
LYS’de puana göre tercih yapan kaybediyor

LYS’de puana göre tercih yapan kaybediyor

LYS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte milyonlarca üniversite adayı için zorlu bir dönem başladı. 18 Temmuz’da başlayan 26 Temmuz’da sona erecek olan tercih döneminde öğrencilerin dikkat etmesi gerekenleri vurgulayan Açı Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni Nurcan Eğribaş, tercih edilmesi düşünülen bölümün puan türünün değişmiş olabileceğini söyledi. Eğribaş, tercih kılavuzunun dikkatli incelemesini ve adayların tercihlerini yaparken puanları değil başarı sıralarını dikkate almaları gerektiğini belirtti.

19.7.2017KampüsHürriyet Yazarı
Mersin Büyükşehirden ücretsiz üniversite kursu

Mersin Büyükşehir'den ücretsiz üniversite kursu

Mersin Büyükşehir'den ücretsiz üniversite kursu

18.7.2017MersinHürriyet Yazarı
GKVlilerin tercih heyecanı

GKV'lilerin tercih heyecanı

GKV'lilerin tercih heyecanı

18.7.2017GaziantepHürriyet Yazarı
Puan türü değişen bölümlere dikkat

Puan türü değişen bölümlere dikkat

Bu yıl kılavuzda puan türü değişen bölümlere dikkat! YGS ile girilen bazı bölümlerin puan türü değişti. Tercihlerinizi yapmadan bunları gözden geçirmenizde yarar var.

17.7.2017EğitimHürriyet Yazarı
2017 LYS tercihleri ne zaman sona erecek LYS tercih robotu nasıl kullanılır

2017 LYS tercihleri ne zaman sona erecek? LYS tercih robotu nasıl kullanılır?

2017 LYS tercihlerinin ne zaman sona ereceği binlerce Üniversite hayali kuran öğrenci tarafından merak edilen konular arasında yer almaya başladı. LYS sınav sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından tercih işlemlerine odaklanan öğrenciler tercihlerini yapmaya başladılar. Tercih robotunun nasıl kullanılacağını merak eden öğrenciler internetten araştırma yapmaya başladı. Öte yandan öğrenciler LYS tercihlerinin ne zaman sona ereceğini merak ediyorlar. Peki, 2017 LYS tercihleri ne zaman sona erecek? LYS tercih robotu nasıl kullanılır?

16.7.2017EğitimHürriyet Yazarı
CHPli İrgil: ÖSYM denince akla kifayetsiz bir kurum geliyor

CHP'li İrgil: ÖSYM denince akla kifayetsiz bir kurum geliyor

CHP'li İrgil: ÖSYM denince akla kifayetsiz bir kurum geliyor

15.7.2017OsmangaziHürriyet Yazarı
İki yeni bölüm yüzde 100 burslu

İki yeni bölüm yüzde 100 burslu

4 bine yakın öğrencinin eğitim gördüğü bir vakıf üniversitesi, bu yıl yeni açılan mekatronik mühendisliği ile iş sağlığı ve güvenliği bölümlerine yüzde 100 burslu öğrenci alacak.

15.7.2017EğitimHürriyet Yazarı
Bahçeşehir Koleji Trabzon Fen ve Teknoloji Lisesi açılıyor

Bahçeşehir Koleji Trabzon Fen ve Teknoloji Lisesi açılıyor

Bahçeşehir Koleji Trabzon Fen ve Teknoloji Lisesi açılıyor

15.7.2017TrabzonHürriyet Yazarı
Emine Örnek’te gelenek başarı

Emine Örnek’te gelenek başarı

Emine Örnek’te gelenek başarı

15.7.2017MerkezHürriyet Yazarı

LYS sonuçları için flaş karar! 2017 LYS puanları yeniden hesaplandı

LYS sonuçları için ÖSYM'den flaş bir adım atıldı. 14 Temmuz akşamı konuyla ilgili açıklamada bulunan ÖSYM, toplam 7 bin 84 üniversite adayının puan hesaplanma işleminde yanlışlık olduğu, bu hususta yapılan incelemeyle birlikte LYS puanlarının yeniden hesaplandığı bilgisini verdi. LYS sonuçlarının yeniden hesaplanmasında adayların başarı sıralamalarının olumlu yönde değişiklik gösterdiğini belirten ÖSYM, hata nedeniyle özür diledi

15.7.2017GündemHürriyet Yazarı
ÖSYM: LYSde yanlış hesapladık özür dileriz

ÖSYM: LYS'de yanlış hesapladık özür dileriz

ÖSYM, LYS sınavında 7 bin 84 adayın puanının yanlış hesaplandığını belirterek özür diledi. Ösym erişime açılan yeni hesaplamada başarı sıralamalarında genelde yukarı yönde bir değişiklik gerçekleştiğini açıklandı.

14.7.2017EğitimHürriyet Yazarı
LYS de 7 bin 84 adayın yerleştirme puanları yeniden hesaplandı

LYS 'de 7 bin 84 adayın yerleştirme puanları yeniden hesaplandı 

LYS 'de 7 bin 84 adayın yerleştirme puanları yeniden hesaplandı 

14.7.2017AnkaraHürriyet Yazarı
Furkan, eğitimde Diyarbakırın gururu oldu

Furkan, eğitimde Diyarbakır'ın gururu oldu

Furkan, eğitimde Diyarbakır'ın gururu oldu

14.7.2017MerkezHürriyet Yazarı
LYS şampiyonunu şaşkına çeviren telefon 2 saat önce ondan öğrendi

LYS şampiyonunu şaşkına çeviren telefon! 2 saat önce ondan öğrendi

Lisansüstü Yerleştirme Sınavları'nda (LYS) 5 puan türünde Türkiye birincisi olan Konyalı görme engelli üniversite adayı Fulya Akkaya'nın, sonuçlar açıklanmadan önce ÖSYM Başkanı Ömer Demir tarafından aranarak tebrik edilmesi üzerine, kendisine şaka yapıldığını zannettiği, aynı numarayı arayıp şaka olmadığını anlayınca büyük sevinç yaşadığı öğrenildi.

14.7.2017GündemHürriyet Yazarı
Üniversite taban puanlarına nasıl erişilir 2017 LYS tercihleri ne zaman yapılacak

Üniversite taban puanlarına nasıl erişilir? 2017 LYS tercihleri ne zaman yapılacak?

Üniversite taban puanlarına nasıl bakılacağı yüz binlerce öğrenci tarafından en çok merak edilen detaylar arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. 2017 LYS sınav sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından gözler artık LYS tercihlerinin yapılmaya başlanılacağı zamana çevrildi. LYS tercihleri yapmadan önce Üniversitelerin taban puanlarını görmek isteyen öğrenciler ise konuyu internetten araştırıyorlar. Peki, Üniversite taban puanlarına nasıl erişilir? 2017 LYS tercihleri ne zaman yapılacak?

13.7.2017GündemHürriyet Yazarı
LYS tercih robotu nasıl kullanılır 2017 LYS tercih kılavuzu yayımlandı

LYS tercih robotu nasıl kullanılır? 2017 LYS tercih kılavuzu yayımlandı

LYS tercih robotunun nasıl kullanılacağı yüz binlerce Üniversite hayali kuran öğrenci tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer aldı. LYS tercih robotunun kullanımı LYS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından oldukça rağbet gördü. ÖSYM tarafından da LYS tercih kılavuzu yayımlandı. Peki, LYS tercih robotu nasıl kullanılır?

13.7.2017GündemHürriyet Yazarı
Kamu Başdenetçisi Malkoç: ÖSYM, 9.45 kararımıza uymadı

Kamu Başdenetçisi Malkoç: ÖSYM, 9.45 kararımıza uymadı

Bursa’da konuşan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “ÖSYM yaptığı sınavlara getirdiği 9.45 kuralıyla ilgili, ÖSYM Kamu Denetçiliği Kurumunun 9.45’le ilgili tavsiye kararına uymadı, ama biz onun takipçisi olacağız. O konuda haklıyız” dedi.

13.7.2017EğitimHürriyet Yazarı
Kamu Başdenetçisi Malkoç: ÖSYM, 9.45 kararımıza uymadı

Kamu Başdenetçisi Malkoç: ÖSYM, 9.45 kararımıza uymadı

Kamu Başdenetçisi Malkoç: ÖSYM, 9.45 kararımıza uymadı

13.7.2017MerkezHürriyet Yazarı
Akademi Liseli görme engelli Enesin LYS başarısı

Akademi Liseli görme engelli Enes'in LYS başarısı

Akademi Liseli görme engelli Enes'in LYS başarısı

13.7.2017İzmitHürriyet Yazarı
Üniversite taban puanları nasıl öğrenilir LYS tercihleri ne zaman başlıyor

Üniversite taban puanları nasıl öğrenilir? LYS tercihleri ne zaman başlıyor?

Üniversite taban puanları aracılığıyla tercih işlemleri için hazırlıklarını sürdüren adaylar, tercihlerin ne zaman yapılacağını merak etmeye başladı. ÖSYM tarafından 18-26 Temmuz aralıklarında gerçekleştirileceği duyurulan LYS tercihleri, üniversite taban puanları bilgisini öğrenen adaylar tarafından şimdiden hazırlanmaya başlandı. İşte, YGS ve LYS ile alan bölümlerin üniversite taban puanları bilgisi

13.7.2017EğitimHürriyet Yazarı
LYS tercih robotu rağbet görüyor 2017 LYS tercih kılavuzu

LYS tercih robotu rağbet görüyor! 2017 LYS tercih kılavuzu

LYS tercih kılavuzu aracılığıyla üniversite seçimleri için hazırlık devam ediyor. 18-26 Temmuz aralığında gerçekleşecek olan işlemler, tercih robotu aracılığıyla rahatça gerçekleştirilebilecek. Adaylar, almış oldukları puan türlerine göre tercihlerini gerçekleştirecek. Tercih robotu, bu esnada en çok kullanılan araçlar arasında yer alacak. İşte, LYS tercih kılavuzu ve diğer konularla ilgili detaylı bilgiler

13.7.2017GündemHürriyet Yazarı
Hocayken atıldı öğrenci dönüyor

Hocayken atıldı öğrenci dönüyor

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Genel Kamu Hukuku bölümünde araştırma görevlisiyken ihraç edilen Dr. Cenk Yiğiter, LYS sonucunda Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni kazandığını duyurdu. Yiğiter, “Cebeci’ye öğrenci olarak girebilmek hem mutluluk veriyor hem hüzünlendiriyor” dedi.

12.7.2017GündemHürriyet Yazarı
YGS-5 ve YGS-6 bölümleri hangileridir Taban puanları nedir

YGS-5 ve YGS-6 bölümleri hangileridir? Taban puanları nedir?

YGS-5 ve YGS-6 bölümleri, tercih döneminin başlamasına yakın gündemde yer alan konulardan birisi oldu. YGS-5 ve YGS-6 bölümleri kapsamında başarı sıralamalarına göre tercih işlemlerini gerçekleştirecek olan adaylar, taban puanları ve sıralama detaylarını sorgulamaya başladı. Peki, YGS-5 ve YGS-6 ile alan bölümler hangileridir? İşte, detaylı bilgiler

12.7.2017GündemHürriyet Yazarı
YGS-3 ve YGS-4 ile alan bölümler hangileri

YGS-3 ve YGS-4 ile alan bölümler hangileri?

YGS-3 ve YGS-4 bölümleri, sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından birçok aday tarafından sorgulanmaya başlandı. YGS-3 ve YGS-4 bölümleri kapsamında almış oldukları puanı değerlendirmek isteyen adaylar, hangi bölümlerde tercih yapabileceklerini sorgulamaya başladı. Peki, YGS-3 ve YGS-4 bölümleri ile alan bölümler hangileridir? İşte, bölümlerini seçmek isteyen üniversite adaylarının merak ettiği bölüm detayları

12.7.2017GündemHürriyet Yazarı
YGS-1 ve YGS-2 bölümleri hangileridir Taban puanları kaç

YGS-1 ve YGS-2 bölümleri hangileridir? Taban puanları kaç?

YGS-1 ve YGS-2 ile alan bölümler, tercihlerini bu bölümlerden yana kullanacak olan öğrenciler tarafından sorgulanmaya başlandı. LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından puan türlerine göre tercihlerini gerçekleştirmek isteyen adaylar, YGS-1 ve YGS-2 puanları ile alan bölümler hakkında bilgi edinmek istiyor. Peki, YGS-1 ve YGS-2 puanları ile alan bölümler ve taban puanları hakkında bazı bilgiler

12.7.2017GündemHürriyet Yazarı
2017 LYS sonucu ardından tercih süreci başlıyor... LYS tercihleri ne zaman

2017 LYS sonucu ardından tercih süreci başlıyor... LYS tercihleri ne zaman?

LYS sonuçları ÖSYM'nin günler öncesinden de bildirdiği gibi 11 Haziran Salı günü açıklandı. Zorlu bir hazırlık ve sınav sürecini geride bırakan tüm adaylar şimdi aldıkları puan ve sıralamaları doğrultusunda LYS tercihlerini gerçekleştirecekler. Üniversite adaylarının 24 tercih hakkı bulunacak. İşte LYS sonuç sorgulama sayfası ve LYS tercihleri ne zaman sorusunun yanıtı!

12.7.2017EğitimHürriyet Yazarı
Puana göre tercih yapan kaybediyor

Puana göre tercih yapan kaybediyor!

LYS sonuçlarının açıklanmasıyla beraber tercih maratonu başlayacak. Tercih konusunda dikkat edilmesi gereken pek çok noktaya dikkat çeken uzmanların önerilerine kulak verin: Sonuçları çok iyi okuyun. Ön lisans ve lisansta tercih yaparken puanları değil başarı sıralarını dikkate alın. 2017 ÖSYS Kılavuzunu mutlaka inceleyin.

12.7.2017KampüsHürriyet Yazarı
2017 LYS sonuçları neden hala açıklanmadı Sosyal medyada ÖSYMye sonuçları için büyük isyan

2017 LYS sonuçları neden hala açıklanmadı? Sosyal medyada ÖSYM'ye sonuçları için büyük isyan

2017 LYS sonuçlarının açıklanması beklenirken öğrenciler tarafından geri sayım devam ediyor. ÖSYM tarafından yapılan açıklamayla birlikte binlerce öğrenci sabahtan itibaren sınavın açıklanacağı sonuç sorgulama sayfasına kilitlendiler. LYS sınav sonuçlarının hala açıklanmamasıyla birlikte sosyal medyada binlerce öğrenci ÖSYM'yi eleştiri yağmuruna tuttu. Sınavın açıklanmasını büyük bir sabırsızlıkla bekleyen öğrenciler sınavın saat kaçta açıklanacağını da öğrenmek istiyorlar. Peki, 2017 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, sosyal medyadan gelen tepkiler.

11.7.2017EğitimHürriyet Yazarı
LYS sonuçları için geri sayım başladı.. 2017 LYS sonuçları ne zaman ve saat kaçta açıklanacak

LYS sonuçları için geri sayım başladı.. 2017 LYS sonuçları ne zaman ve saat kaçta açıklanacak?

2017 LYS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı yüz binlerce öğrenci tarafından en çok sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer alıyor. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen beş oturumlu LYS sınavlarının tümü 18 Haziran günü yapılan edebiyat-coğrafya sınavıyla tamamlanmıştı. ÖSYM tarafından verilen tarihe göre LYS sonuçları bugün itibariyle yüz binlerce öğrencinin erişimine açılacak. LYS sonuçlarının ne zaman ve saat kaçta açıklanacağını merak eden öğrenciler ise hala araştırmaya devam ediyor. Peki, 2017 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?

11.7.2017GündemHürriyet Yazarı
2017 LYS sonuçları için tüm gözler ÖSYMde ÖSYM LYS sonuçları saat kaçta açıklanacak

2017 LYS sonuçları için tüm gözler ÖSYM'de! ÖSYM LYS sonuçları saat kaçta açıklanacak?

2017 LYS sonuçları için büyük heyecan binlerce öğrenci tarafından devam etmeye devam ediyor. Beş oturumuyla gerçekleşen LYS sınavının açıklanması için tüm gözler artık ÖSYM'ye dikilmiş durumda. ÖSYM'nin verdiği tarihe göre 2017 LYS sonuçları bugün itibariyle binlerce öğrencinin erişimine açılacak. LYS sonuçlarının hala açıklanmamasıyla ilgili olarak sosyal medyada öğrenciler, ÖSYM'ye eleştiri yağmurunda bulundular. Peki, ÖSYM LYS sonuçları saat kaçta açıklanacak? İşte, LYS sınav sonucunun saat kaçta açıklanacağı ile ilgili detaylar.

11.7.2017GündemHürriyet Yazarı
LYS sonuçlarının açıklanacağı saat belli mi ÖSYM takvimine göre LYS sonucu...

LYS sonuçlarının açıklanacağı saat belli mi? ÖSYM takvimine göre LYS sonucu...

LYS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı soruları yerini saat araştırmalarına bıraktı. Bu yılın sınav takvimine göre sonuçların 11 Temmuz'da açıklanacağı bilgisini veren ÖSYM, resmi sayfası üzerinden yaptığı duyuruyla LYS sonuçlarının bugün açıklanacağını bir kez daha hatırlattı. Üniversite adayları net saat umuduyla sık sık ÖSYM'nin resmi sayfasını ziyaret ediyor. Peki LYS sonuçları ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

11.7.2017EğitimHürriyet Yazarı
50 öğrencinin alınacağı bölüme bin 236 başvuru

50 öğrencinin alınacağı bölüme bin 236 başvuru

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu için açılan 50 öğrenci kontenjanı için bin 236 aday sınava girdi.

9.7.2017EğitimHürriyet Yazarı