Yeşim İşgüzar Orak
Yeşim İşgüzar Orak
Yeşim İşgüzar Orak

Kavurmaya yağ eklemeyin

Bir Kurban Bayramı klasiği olan kavurmanın, etin yağsız ya da az yağlı kısmı ile yapılması gerektiğini belirten Uzman Diyetisyen Yeşim İşgüzar, kavurma tüketimi ve kurban etinin saklanma koşulları hakkında bilgi verdi.

Haberin Devamı

Kavurma yaparken etin but kısmını kullanmak gerekir. Lezzet açısından ilave edilen kuyruk yağının tüketilmesi, yüksek kolesterol ve doymuş yağ içeriğinden dolayı kalp ve damar hastaları açısından riskli olduğu için et, görünür yağlarından tamamen temizlenmelidir. Ayrıca et zaten yağ içeriği bakımından yüksek olduğu için pişirilirken ekstra yağ eklenmesine gerek yoktur.

Etin ateşe yakın olması, hem kanserojen öğelerin oluşumuna neden olur hem de B1, B12, folik asit gibi vitaminlerin kaybına yol açar. Doğru pişirme yöntemi kadar etin içinin ve dışının iyi pişmiş olması çok önemlidir. Etin çiğ ya da az pişmiş olması, hem besin değerini düşürmekte hem de içeriğindeki mikroorganizmalar sebebiyle besin zehirlenmesine yol açar.

TEKRAR TEKRAR ISITMAYIN

Yeniden ısıtma söz konusu olacaksa, besin kalitesi ve sağlık açısından kavurmayı bir kereden fazla tekrar ısıtma işlemi yapmayın. Bir kez daha yeniden ısıtma yapıldığında ise gıdaların bütün kısımlarının en az 75C’ ye ulaşması gerektiğini unutmayın.

Haberin Devamı

KURBAN ETİ 24 SAAT BEKLETİLMELİ

Kurban kesildikten hemen sonra 'ölüm katılığı' denen durumdan dolayı kasları kasılır ve sertleşir. Bu durumdaki et lezzetsiz olmakta ve sindirimi zorlaşmaktadır. Bu katılığın geçmesi için hayvan kesildikten sonra 24 saat buzdolabında bekletilmeli daha sonra tüketilmelidir. Böylece et suyunu çeker ve pişirilmeye daha uygun hale gelir.

Kesilen etler buzdolabı ya da dipfirzde bekletilebilir. Etler buzdolabı poşetinde ya da yağlı kağıda sarılarak buzdolabında 2-3 gün; buzlukta -2˚C de 7 gün; derin dondurucuda ise -32˚C de maksimum 3 ay bekletilebilir.

Dondurulmuş etler pişirilmeden önce mikrodalga fırında, akan soğuk suyun altında bekletilerek ya da buzdolabında çözdürülmelidir. Çözdürülmüş etlerin yeniden dondurulması hem sağlık açısından riskli hem de besin değerini düşüren bir uygulamadır.