Sağlığınız için yaz hem fırsat hem de en büyük tuzak!

Yaz geldi, geçiyor. Bu güzel mevsimin getirdiği tüm fırsatlardan yararlanın. Hemen şimdi başlayın...

Haberin Devamı

Yaza girerken hepimiz kilo vermeye çalışıyorduk. Şimdi birçoğumuz sıcakların etkisiyle ve biraz da denize girip çıkmanın sayesinde, kendimizi daha ince veya en azından biraz toparlanmış hissediyoruz. Şu deniz kıyısında, iskelelerin üzerinde yenilen yemekler, davetler de olmasa, kızartmalar insanı baştan çıkarmasa, dondurmalar bu kadar çeşitli ve lezzetli olmasa, her gittiğimiz yerde önümüze soğuk karpuz konmasa, belki çok daha iyi durumda olacağız. Ya biraya ne demeli? Her fırsatta bira veya meşrubat içmek istiyoruz. Bütün bunlar zevkli ama faturası ağır oluyor…

Sebze ve meyve bolluğundan yararlanma

Yazın hamur işlerini veya tatlıları pek canımız çekmiyor. Bu daha iyi beslenmek için gayet iyi bir fırsat. Yaz mevsiminin tuzakları daha farklı… Bazılarımız yaz keyiflerinin cazibesinden kendini gayet iyi koruyabiliyor. Bu mevsimdeki sebze ve meyve bolluğundan akıllıca yararlanıyor. Kola yerine su içmeyi, kavun-karpuz yerine salatalık yemeyi, dondurma yerine meyveleri tercih edebiliyor. Bazıları da kaçmaktan kovalamaya vakit bulamadığımız bu çılgın yaz telaşı içinde ne yediğinin veya ne içtiğinin farkında bile olamıyor…

Haberin Devamı

Bazı tavsiyeleri uygulayabiliriz

- Her zaman ama özellikle yaz boyunca daha fazla su içmeye çalışın. Sabah uyanır uyanmaz, muhakkak 1 bardak su için. Gün boyunca en az 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Bunun için yanınızda bir bardak dolusu suyu devamlı bulundurun. Nereye giderseniz gidin, önce su isteyin.

- Kilolu insanlara dikkat ederseniz, bu kişiler genellikle öğün atlarlar, kaçamakları aç kalarak dengelemeye çalışırlar. Bu gibi davranışlardan kaçının. Öğün atlamak veya aç kalmak asla zayıflamaya yardımcı olmaz.

- Yaz mevsiminin en büyük tuzaklarından birisi, kızartmalar ve yağlı soslar. Oysa fırında pişmiş veya közlenmiş sebzelerle öğünlerinizin lezzetini artırabilirsiniz. Yaz yemekleri içinde taze bamya, semizotu, közlenmiş patlıcan ve biber, barbunya fasulyesi, börülce, deniz börülcesi, taze fasulye ve bol soğanla, domatesle yapılan rengarenk salatalar, sizi kızartmalardan uzak tutacak kadar lezzetli hazırlanabilir. Yemeye salata ile başlarsanız bu size çok yardımcı olabilir.

Haberin Devamı

- Özellikle semizotunu çok fazla tüketmeye çalışın. Semizotu çok zengin bir omega 3 kaynağıdır. Akdeniz ve Ege balıklarının omega 3 açısından ne kadar yeterli olduğu kuşkuludur. Bu nedenle semizotu bizim için çok değerlidir.

- Hava ne kadar sıcak olursa olsun, sabah kahvaltısını ihmal etmeyin. Kolay değil ama akşam yemeklerini de elinizden geldiği kadar erken saatte yemeye çalışın.

- Her şeyi elden geldiğince yavaş yiyin ve her lokmayı iyice çiğneyin.

- Kavun-karpuza karşı dikkatli olun. Bunları ölçülü tüketmeniz daha iyidir. Çünkü bu meyveler kan şekerini çok hızlı yükseltirler. Dolayısı ile kendinizi halsiz hissetmenize ve kolayca kilo almanıza neden olurlar.

Haberin Devamı

- Light meşrubatlara karşı da dikkatli olun. İçindeki tatlandırıcıdan, renklendiricisine kadar hiçbir açıdan yararlı sayılmazlar. Bir bardak soğuk su, maden sodası veya taze meyve suyu, meşrubatların tümünden daha iyidir ve size daha fazla ferahlık verir.

- Yazın sıcaktan yürümek kolay olmaz. Herkes sabahın erken saatlerinde yürüyüşe çıkamaz. Ama ne var ki, denize gireriz. Denize veya havuza sadece serinlemek için girmeyin. Suya girdiğiniz zaman en az 20 dakika kadar kulaç atıp yüzün. Yüzmek en kaliteli sporlardan birisidir. Vücut ağırlığınızı hissetmeden, belinize, bacaklara, omurgaya yük bindirmeden, tüm kasları ve akciğerleri çalıştırır.

Haberin Devamı

Yaz geldi, geçiyor. Bu güzel mevsimin getirdiği tüm fırsatlardan yararlanın. Hemen şimdi başlayın...

Yazarın Tüm Yazıları