Doğadaki renklerin sağlığımız için anlamı

Sağlığımızı pozitif duygular sağlayan canlı renklere borçluyuz. Yediğimiz yiyeceklere bir de bu gözden bakarsak bazı şeyler değişecektir. Şeklimizden düşüncelerimize, duygularımızdan söylemimize kadar yaşamımız her yönüyle evrim geçirecektir.

Haberin Devamı

Doğada gözümüzün gördüğü her şey renklerden oluşur. Hatta ruhsal durumumuzu bazı renkler etkiler. Bu durumda hayat renklerden oluşuyorsa gıdaların da bir rengi var demektir. Bir ressamın tuvaline koyduğu renkler bir süre sonra tabloda canlanır. Renklerin canlılığı ressamın oluşturduğu tabloda hareketlenir, baktıkça bizim de ruhumuz şenlenir. İşte yememiz gereken sebze ve meyvelerin de bu canlı renkleri arkasında bizim sağlıklı yaşama iksirimiz yatmaktadır. Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, mor… Bunlar yaşamın, sağlığın, her gün hayata yeniden neşeyle başlamanın renkleridir.

Doğa ananın rengi "yeşil"

Yeşil doğanın ana rengidir. Ağaçlar, yapraklar, otlar, çimenler… Bu renk “klorofil”in rengidir. Klorofil, güneş ışığını enerjiye dönüştürür ve yeşilliklerin yaşamasını, soluk almasını sağlar. Bu dönüşüm olmasaydı gezegenimizde yaşam olmazdı. Doğa için bu kadar değerli olan yeşil rengin vücudumuz için farklı olması ne mümkün? Nitekim tüm yeşil sebze ve meyveler bizim için olağanüstü bir değer taşırlar.

Haberin Devamı

Tüm lahana çeşitleri, Brüksel lahanası, brokoli bizi kansere karşı koruyan gıdalardır. Brokolide bol miktarda krom bulunur. Krom kan şekerini ayarlar. Yine yeşil bir meyve olan avokadoda kalbimizi ve hafızamızı koruyan magnezyum vardır. Uzmanlar, sindirimi çok rahat olan avokadoyu, özellikle bebeklerin ilk maması olarak tavsiye ediyorlar. Bu meyvenin içerdiği E vitamini kalbe iyi gelirken, yüksek potasyum ve magnezyum oranı depresyona neden olan uyuşukluğu engelliyor, kalbimizi ve beynimizi koruyor. Koyu yeşil yapraklı sebzeler Karoten, E vitamini, K Vitamini ile doludur. K vitamini kanın akışkanlığı için son derece önemlidir.

Yeşilbiberlerde ve narenciyelerin kabuklarında rutin adı verilen bir madde bulunur. Rutin kolon tümörlerini önler ve kolesterolü düşürür, C vitamininin kullanılmasına yardım eder. Bezelye de çok önemlidir. B vitamini ve protein deposu gibidir.

Yeşillerin en önemlilerini sayacak olursam, zor bir seçim ama şöyle özetleyebilirim: Salatalık (kabuklu) , Brüksel lahanası, brokoli, bezelye, lahana (anti kanser ve anti aging diyetlerin baş gıdasıdır) marul, ıspanak, enginar.

Haberin Devamı

Hayati öneme sahip her şeyin rengi "kırmızıdır"

Domates, vişne, kiraz, çilek… Özellikle domates ve çilek C vitamini bakımından son derece zengindir. Kirazlar bioflavonoidlerle doludur. Bunlar kansere karşı savaşan komandolar gibidir. Domates bizi kanserden koruyan başka bir maddeyi, likopen almamızı sağlar. Çilekte de likopen vardır. Ama domatesin fazla bilinmeyen yönü, aynı zamanda uykumuzu düzenleyen ve bağışıklık sistemini koruyan melatonin kaynağı olduğudur.

Dikkatin rengi "sarı"

Limon, greyfurt, balkabağı, kavun, tohumlar... Limon ile greyfrutun ne kadar yararlı olduğunu, ne kadar zengin birer C vitamini deposu olduklarını bilmeyen yoktur. Bal kabağı ve tohumlarda ise cholin denilen bir madde bulunur. Bu madde B vitamini ile birlikte sinir sistemimizin dengesi için gereklidir. Ya muz? Muz zengin bir potasyum kaynağıdır ama melatonin bakımından da zengindir. Uyku sorunları çekiyorsanız akşamları size bir muz yemenizi öneririm. Sarılara devam edersek soğan, selenyumla doludur. Selenyum stratejik bir maddedir. E vitaminini selenyum olmadan kullanamayız.

Haberin Devamı

Hayat içerisinde karşılaştığımız en sık iki renk beyaz ile siyahtır. Ama her ikisini de var eden renkler vardır. Siyahın da arkasında beyazın da... Kırmızı, sarı, yeşil gibi.

Sağlığımızı bu pozitif duygular sağlayan canlı renklere borçluyuz. Yediğimiz yiyeceklere bir de bu gözden bakarsak bazı şeyler değişecektir. Şeklimizden düşüncelerimize, duygularımızdan söylemimize kadar yaşamımız her yönüyle evrim geçirecektir. Doğada bulunan renkli şeyleri yersek eğer daima sağlıklı, genç, dinamik bir hayatımız olacaktır.

Yazarın Tüm Yazıları