Serkan Tutar
Serkan Tutar
Serkan Tutar

Pideyi iftarda mı, sahurda mı yemeli?

Pidenin tüketim miktarına ilişkin beslenme uzmanından uyarı!

Haberin Devamı

Ramazan ayının gelmesi ile sofralarımızda yerini alan pide, iyi bir karbonhidrat kaynağı olmasının yanı sıra iyi bir enerji kaynağıdır da. Özellikle karbonhidrattan zengin besinlerin fazla tüketilmesi vücutta depo yağ miktarının artmasını tetikleyen unsurlardan biridir. Bu nedenle ramazanda sofralarımızda bulunan pidenin tüketim miktarına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Diyetisyen ve NLP Uzmanı Serkan Tutar, şunları aktardı:

Pideyi, tam tahıl ekmeklerinden ayıran en önemli özellik kan şekerini hızlı yükseltmesi yani daha kısa süre tokluk sağlamasıdır. Bu sebeple sahurda tam tahıl ekmeğinin tercih edilmesi daha doğru bir seçim olacaktır. Pide daha çok iftarda tercih edilebilir. Ayrıca tokluk hissinin geç oluşması nedeni ile pide tüketim miktarı genelde bireylerin dikkat etmediği konulardan biridir.

Haberin Devamı

Pide içerisinde bulundurduğu sodyum, potasyum, magnezyum ve fosfor nedeni ile iyi bir mineral kaynağıdır. Özellikle tansiyon sıkıntısı ve şeker hastalığı olan bireyler daha dikkatli tüketmelidir. 2 boğumlu bir pidenin, 1 dilim ekmeğe eş olduğu unutulmamalı ve tüketim miktarı buna göre ayarlanmalıdır.

Ramazan pidesi nasıl yapılır? İzlemek için tıklayın.

[video=hurriyetaile_video/ramazanpidesi.flv]