Pedofili (sübyancılık) hastalığı nedir?

Son dönemlerde iyice yaygınlaşan ve üzücü olaylara sebep olan ‘pedofili’ halk dilinde sübyancılık olarak da bilinir.

Haberin Devamı

PEDOFİLİ NEDİR?

Günümüzde özellikle sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile birlikte geçmişten beri sıklıkla yaşanan çocuk istismarı vakalarını çok sık duyuyoruz. Son dönemlerde iyice yaygınlaşan ve üzücü olaylara sebep olan ‘pedofili’ halk dilinde sübyancılık olarak da bilinir.

Amerikan Psikiyatri Birliği'nin Zihinsel Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabı tanımına göre pedofili; en az altı ay boyunca tekrarlayan cinsel fanteziler, dürtüleyici istekler ya da bir çocukla cinsel etkileşimi içeren davranışlar olarak adlandırılır.

Pedofili (sübyancılık) hastalığı nedir

PEDOFİLİ TANISI NASIL KOYULUR?

Kişinin pedofili tanısı alabilmesi için 16 yaşından büyük olması ve cinsel istismarda bulunduğu çocuğun ya da kişinin de kendinden en az beş yaş küçük olması gerekiyor. Diğer istismar durumlarına kıyasla pedofil bireylerin büyük çoğunluğunun erkek olduğu saptanmıştır. Ancak bu durum sadece erkeklere özgü değildir ve kadın pedofiller de vardır. Pedofili çocuğu soyma, okşama, cinsel organını dokunma, müstehcen yayınlar izletme veya bu yayınlara konu etme ve tecavüz gibi eylemlerin biri ya da birkaçının görüldüğü bir psikoseksüel hastalıktır.

Pedofili (sübyancılık) hastalığı nedir

PEDOFİLİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR? PEDOFİLİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Pedofili olgusu pedofilik bireylerin tercih ettiği yaş gruplarına göre değişiklik gösterebilir. ‘Pedofiller’ ergenlik öncesi yaş grubunda olan çocukları tercih ederken ‘Hebefiller’ ergenlik sonrası yaş grubunda olan çocukları tercih ederler. Sadece çocuklara cinsel arzusu olanlar seçici pedofili, hem çocuklara hem de yetişkinlere cinsel arzusu olanlar seçici olmayan pedofili olarak adlandırılırken fiziksel olarak sadece bebekleri veya olgunlaşmış çocukları tercih eden pedofili grupları da vardır. Bu bireyler internet ortamını mağdur kişiyi belirleme, onun hakkında bilgi edinme ya da fantezi geliştirmek için kullanırlar.

Pedofili (sübyancılık) hastalığı nedir

PEDOFİLİK BİREYLERİN KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ VE EYLEMLERİ NASILDIR?

Tacizci bireyin, sıklıkla çocuğun yakın çevresinden olduğu görülür. Bu bireyler çocuğun ailesinden, akrabalarından, komşularından olabileceği gibi çocuklara yakın olabilecek; bakıcı, servis şoförü, öğretmen vb. mesleklerden kişiler de olabilir. Pedofilik bireyler genellikle çocuğun ve ailenin güvenini kazanmak ve çocuklara yakın olabilmek için bu tür meslekleri seçerler. İstismar olayından sonra bunu sıklıkla inkar ederler, ‘çocuğu kucaklamak ya da sevmek suç mu?’ şeklinde savunma üretirler, ‘sadece bir kez oldu’ diyerek olayı küçümseyebilirler veya çocuğa yardım etmek isteyen kişilere saldırabilirler.

PEDOFİLİNİN SEBEPLERİ NELERDİR? PEDOFİLİ TEDAVİ EDİLİR Mİ?

Pedofili birçok sebebi olan kompleks bir hastalıktır. Bu hastalığın tam bir tedavisi olmayabilir. Kişideki cinsel dürtüler tamamen kaybolmayabilir fakat pedofili tedavisinde psikoanalitik ve davranışçı terapi teknikleri kullanılarak olumlu sonuçlar elde edilebilir.

Pedofili (sübyancılık) hastalığı nedir

AİLELER ÇOCUKLARINI PEDOFİLİK BİREYLERDEN NASIL KORUYABİLİR?

  • Çocukların cinsel istismarı yeni karşılaştığımız bir durum değildir. Bu konuda ailelerin çocuklarını pedofilik bireylerden korumak için bilgi sahibi olmaları ve önlemler almaları gereklidir. Öncelikle çocuklar aileleri tarafından koşulsuzca sevileceğini, ona inanılacağını bilmek ister.
  • Pedofillerin taciz ettikleri çocuklara artık internet üzerinden ve sosyal medya platformlarını kullanarak kolayca ulaşabildiklerini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu anlamda özellikle çocuklar söz konusu olduğunda yaptığımız paylaşımlara çok dikkat etmek, çocukların her anını paylaşmamak ilk koruma adına önemli bir adım.
  • Ayrıca çok küçük yaşta çocukların ellerine son model ve gelişmiş teknolojik aletleri verirken nerelere nasıl ulaşabildiklerini kontrol etmemiz gerekiyor.
  • Son derece masum gibi görünen pek çok oyunun çocukları tacize ve tehditlere açık hale getirdiğini unutmamak gerek.
  • Aile içinde koruma önlemleri olarak çocuklarınıza her koşulda onları dinleyeceğinizden ve destek olacağınızdan emin olmalılar ve size güven duymalılar.
  • Çocuklara iyi ve kötü dokunuşun ne demek olduğu küçük yaşlardan itibaren öğretmeye başlayarak kendi beden algılarını ve özel bölgelerini ayırt etmelerini sağlayabilirsiniz.
  • Bunu öğretmenin birinci koşulu aynı zamanda ebeveyn olarak sizlerin de çocukların sınırlarına saygı göstermeniz ve mahremiyet alanlarına girmemenizdir.
  • Bunların yanında çocuğunuzun davranışlarını ve arkadaş çevresini ona güvensizlik hissi vermeden gözlemleyebilirsiniz.
  • Pedofiliye uğrayan çocukların çoğu bu durumdan dolayı kendini suçlar ve bunu kimseyle paylaşmak istemezler. Eğer yaşı çok küçükse zaten olayın farkında dahi olmayabilir. Ailelerinin gözünde değerlerinin yiteceği endişesine kapılabilirler. Bu sebeplerden dolayı aileler çok dikkatli olmalıdır.
  • Bir şeylerden şüphe duyduğunuz takdirde çocuğunuzla iletişim kurmalı ve mutlaka profesyonel yardım almalısınız.

Çocuklarınızı bu olumsuzluklardan koruyabilmemiz umuduyla… 

Yazarın Tüm Yazıları