Eşiniz nasıl bir baba?

Bebek daha doğmadan annesini algılıyor. Peki ya, babasıyla ne zaman iletişim kuracak?

Haberin Devamı

Annelik kavramı tüm toplumlarda baskın bir biçimde kabul görür. Buna karşın babalık farklı bir yerdedir. Bazı erkekler ilgili bir babayken bazısı ise çocuğun durumundan bihaberdir. Peki, sizin eşiniz nasıl bir baba?

Baba Süreci Seyreder

Bebek daha doğmadan annesini fiziksel bir varlık olarak algılarken baba ona tamamen yabancı ve dışarıda bir varlıktır. Anneyle bebek arasındaki biyolojik ve duygusal bağ, gebelikle beraber başlamıştır ancak erkek, bu bağı kendisi kurmak zorundadır. Maalesef baba, bu birlikteliğe çok gecikmeli olarak katılır ve aslında babalık görüldüğünden daha zordur. İnsanlar evlenirler ve bu evliliğin doğal sonucu olarak en kısa sürede çocuk sahibi olmaları beklenir. Çocuk doğduğu andan itibaren de, daha önce toplum içindeki eş ve kadın/erkek olarak üslendikleri rol, bir anda anne baba statüsüne yükselir. Bir canlının sorumluluğunu taşımak, onu yetiştirmek dünyanın en ağır ve en ciddi görevi olmasına karşın “Bu durumun üstesinden gelebilir miyiz?” sorusu üzerine düşünülmez bile... Oysa can alıcı soru şudur: “Bu sorumluluğu almak için yeterli olgunlukta ve bilinçte miyiz?”

Haberin Devamı

Erkeğe Yardım Elinizi Uzatın

Tüm bu duygu karmaşasının altında ifade edilemeyen bir başka beklenti yatar; iyi bir baba olmak. Henüz tanımadığı ve sevip sevemeyeceği konusunda kuşkular yaşadığı bu küçük varlık için toplumun da ondan beklediği iyi bir baba olmasıdır. Erkeklerin genel olarak babalık hakkındaki endişelerini başkalarıyla paylaşmadıklarını bilmek gerekir. Bu durumda babaya yardım elini yine anne ve daha önceden baba olmuş yakınlar uzatmalıdır.

• Baba olmakla ilgili bir kitap okuması,

• Benzer kaygıları yaşamış insanların deneyimlerini dinlemesi,

• Artık günümüzde yaygınlaşmaya başlayan anne baba destek gruplarına katılması,kendisini hazırlaması ve bu süreci daha hasarsız geçirmeyi sağlaması için etkili olacaktır.

Doğumdan sonra babanın bebeğiyle zaman geçirmesi endişelerini gidermede çok etkili olacaktır. Bu tip kaygılar yaşayan baba adayları, gerçekte hayatlarının çok ciddi bir biçimde değişeceğinin farkındadırlar. Bütün korkuları ve endişeleri de buradan kaynaklanmaktadır.

Haberin Devamı

Anneler, bebeğin her ihtiyacıyla sadece kendilerinin ilgilenmeleri gerektiğini düşünseler de;

• Bebeğin beslenmesini babaya bırakmak,

• Banyosunu babaya yaptırmak,

• Bebeği uyutmasını istemek,

• Babanın ona ninni söylemesi,

• Bebeğin alışverişinde babanın fikrini almak, onun düşüncelerini ve beğenilerini dikkate almak,baba ve çocuk arasında paylaşılan zamanı artırarak bağlılığı güçlendireceği gibi baba için kuvvetli bir terapi yöntemidir de.

Bu nedenle bebekle ilgili her tür sorumluluğun, her tür eğlencenin ve bakımın içine babayı da katmak onun içini rahatlatacaktır.

Psikolog Serap Duygulu

Yazarın Tüm Yazıları