Dünya Ne Kadar Küçüktür?

Bir sosyal psikolog olan Stanley Milgram 1967 yılında bir teori ortaya koyuyor ve diyor ki, dünyadaki herkes birbirine 6 kişi uzaklıktadır.

Haberin Devamı

Bir sosyal psikolog olan Stanley Milgram 1967 yılında bir teori ortaya koyuyor ve diyor ki, dünyadaki herkes birbirine 6 kişi uzaklıktadır. Dünyanın diğer bir ucundaki bir insanın dünyanın başka bir ucunda bulunan hiç tanımadığı bir insana altı kişi aracılığıyla ulaşabileceğini öne süren bir teori bu.

Teori bir takım deneylerle test ediliyor ve adı da 'Dünya Küçüktür-Smallworld' olarak biliniyor. Milgram, dünyanın herhangi bir yerindeki hiç tanımadığınız insanlara ulaşmak için en fazla 6 kişilik tanışıklığın yeterli olduğunu iddia ederek, hedef kişiye ulaşmak için bu 6 kişiyi doğru belirlemeniz gerektiğine işaret ediyor.

Örneğin; Türkiye'de normal bir hayat yaşayan, ortalama bir bireyin Amerika Birleşik Devletleri başkanına ulaşmasını sağlayacak 6 kişinin olmasını yeterli bulan bu teoriye göre bir takım deneyler yapılıyor ve Milgram hipotezini ispatlamayı başarıyor. Ancak istatiksel verilerin yetersizliği nedeniyle çalışma bilimsel bir sonuca ulaşamıyor.

Haberin Devamı

Bu teori aslında çok ilginç ve çok küçük yüzdelerde gerçekleşmiş bile olsa, çok önemli bir saptama yapıyor.

Eğer hedefleriniz belirsiz ise kim olursanız olun, hiçbir sonuca ulaşamazsınız. Ama eğer hedefleriniz netse, idealleriniz ve amaçlarınız varsa, kim olursanız olun, kime ulaşmak isterseniz ulaşıyorsunuz.

Hepimiz hayal kurarız, hepimiz pek çok şeyin gerçekleşmesini isteriz. Ancak hayallerimizi kişileştirmeyi unuturuz. Yani hayallerimizin içine figürler yerleştirmeyi ihmal ederiz. Oysa bu figürlerdir hedeflerimize ulaşmamızı sağlayacak 6 kişi. O 6 kişiyi doğru seçersek, hedefimize ulaşmamızı sağlayacak 6 adımı doğru atarsak, bizi ne durdurabilir, yolumuzdan kim çevirebilir? Kendi engellerimizi kendimiz oluşturmuyorsak, başka ne engel olabilir?

Kendinize bir iyilik yapın ve bir hedef -amaç- niyet listesi yapın. Sonra en tepedeki hedefe ulaşmanızı sağlayacak 6 kişiyi saptayın. Listenizdeki kilit noktalara bu 6 kişiyi yerleştirin ve zaman zaman listenizi güncelleyin. Sonra bakın bakalım, kime ulaşabiliyorsunuz, ne kadar sürede ulaşabiliyorsunuz ve eğer ulaşamıyorsanız sizi engelleyen nedir? Bu soruların yanıtını bulunca sorunun nerede olduğunu anlayacaksınız.

Haberin Devamı

Düşünün ki, hedeflerinize en fazla 6 kişi ve en fazla 6 adım uzaktasınız. Bu kadar kısa mesafedeyken vaz mı geçeceksiniz, geri mi döneceksiniz? 

Bütün dileklerinizin gerçek olacağı bir hafta diliyorum.

Yazarın Tüm Yazıları