İntihara eğilimli misiniz?

İntihar düşünceleri, psikiyatrik tedaviler ile geçer çünkü altında yatan depresyonun tedavi edilmesi bu isteği ortadan kaldıracaktır.

Haberin Devamı

  • Zaman zaman intihar düşünceleri gelip, ölüp kurtulayım der misiniz?
  • Hastalıklarınız geçmiyor ve yaşam çekilmez hale geliyor mu?
  • Geçmişte intiharı denediğiniz oldu mu?
  • Zaman zaman kendinize zarar verici davranışlarınız olur mu?
  • Ailenize, sevdiklerinize kızıp kendimi öldürürsem onlar bunun acısını çekerler diyor musunuz?
  • Yaşamı kaldıramıyorum, her şey ağır geliyor diyor musunuz?
  • Kendinizi yapayalnız ve desteksiz hissediyor musunuz?
  • İntihar edenleri savunur onların çaresiz olduğunu öne sürer misiniz?
  • Ailenizde geçmişte intihar eden oldu mu?
  • Öfkelendiğinizde anda gözünüz bir şeyi görmez ve kendinize zarar vermeye kalkar mısınız?

"Hayır"ların sayısı fazla ise...

Cevaplarınızdaki “Hayır” ların sayısı “Evet”lerin sayısından fazla ise intihara eğilimli değilsiniz. Ölüm zaman zaman kurtarıcı gibi geliyordur ama yaşama daha bağlı olmak sizi kurtarıyor. İntihar kişinin çaresizliğinde ortaya çıkan bir duygu olup bununla baş edebilmek zaman zaman güç gelse de yaşamınıza son vermek çözüm değildir. İntihar düşünceleri depresyonla ortaya çıktığı için depresyonun tedavi edilmesi intihar düşüncelerini kaldıracak, terapiler intihar düşüncesini kurtarıcı olmaktan çıkaracaktır. İntihar düşünceleri aklımıza geldiği zaman bunu mutlaka yakınlarınızla paylaşmalı ve onların yardımını almalısınız. Öyle ki çaresizlik düşüncelerini yenmeli ve intihar düşüncelerinden uzaklaşmalısınız. İnsan yaşadığı sürece her şeyin bir çözüme ulaşabileceğini unutmamalı ve önce çözüm yollarını aramalıyız.

"Evet"lerin sayısı fazla ise...

Cevaplarınızdaki “Evet” lerin sayısı “Hayır”lardan fazla ise yaşamınızda intihar eğilimleri olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de daha önce intihar girişimi olduysa, ailede intihar etmiş bir kişi varsa... Psikiyatrik açıdan intihar bir çaresizliğin, depresyonun sonucudur. İntihar düşüncelerini mutlaka yakınlarımızla paylaşmalı ve onlardan yardım istemeliyiz. “İnsanlar bana ne yapabilir, dertlerimi mi azaltacaklar? Doktorun verdiği ilaçlar sıkıntılarımı mı atacak, terapi ile sorunlar ortadan kalkacak mı?” düşünceleri insanda bu çaresizliği daha derinleştirebilir. Öyle ki artık her şeyin umutsuz olduğunu düşünebiliriz. İntihara gençlerde, kronik hastalığı olanlarda, kadınlarda daha çok rastlanmakta olup erkekler daha az başvurmaktadır ama erkeklerdeki ölüm oranı daha yüksektir. Bizi üzen yakınlarımızı, sevdiklerimizi ölümümüzle cezalandırmak isteyebiliriz. Ölümümüz onları üzer ama biz öldükten sonra arkamızdan üzülmeleri yerine varlığımızda bize olan davranışlarını değiştirmeye çalışmak, bizi sevmeyen sevgilinin yerine seven birisini bulmak intihar etme gerekçesini ortadan kaldıracaktır. Bugün canımıza kıyma isteğinin yerini yarın “İyi ki yapmamışım” düşüncesine çevrildiğini yaşayarak görmeliyiz.

İntihar düşünceleri psikiyatrik tedaviler ile geçer çünkü altında yatan depresyonun tedavi edilmesi bu isteği ortadan kaldıracak, psikoterapiler yardımıyla yaşadığımız sıkıntılarla baş etmeyi öğrenmemiz intiharı çözüm olmaktan çıkaracaktır. Yaşayan insana yardım edilebileceğini düşünüyorum. O yüzden intihar etmeden önce bu yardım arayışında bulunmalıyız.

Yazarın Tüm Yazıları