Oya Neva Demirkol
Oya Neva Demirkol
Oya Neva Demirkol

Zencefil çayı kilo vermeye yardımcı oluyor

Çaylardan, kremlere kadar birçok alanda kullanılan zencefilin özellikle gribal enfeksiyonlara karşı çok etkili olduğunu söyleyen Diyetisyen Oya Neva Demirkol, zencefil ve zencefil çayının faydaları hakkında önemli bilgiler verdi.

Haberin Devamı

Zencefilin binlerce yıldır mutfaklarda ve kimi sağlık sorunlarında kullanılması elbette ki tesadüf değil! Yiyeceklerin emilimini kolaylaştırarak sindirim sistemine yardımcı olan bu lezzetli baharat, mide bulantısı gibi problemlere de deva oluyor. Eğer zaman zaman midede oluşan şişkinlikten veya yanmalardan dert yanıyorsanız üzülmeyin. Bir fincan zencefil çayı bütün bu dertlerinize deva olabilir.

Soğuk algınlığında veya gribal enfeksiyonlarda annenizin size ballı zencefil çayı içirmeye çalışması hoşunuza gitmeyebilir; fakat inanın tadından hoşlanmadığınız bu karışım size zannettiğinizden fazla yarar getiriyor. Yüksek antioksidan içeriğe sahip bu harika baharat bağışıklığınızı desteklediği gibi anti-inflamatuar özelliğiyle de vücuttaki iltihabı azaltmak için elinden geleni yapıyor. Zencefilin bu etkisi romatoid artrit hastalığında ağrıların ve iltihabın azaltılmasında da oldukça etkili. Doğal bir ağrı kesici olan zencefili kadınlar özel günlerinde yaşadıkları sancıları hafifletmek için rahatlıkla kullanabilirler.

Haberin Devamı

DOĞAL SAKİNLEŞTİRİCİ ETKİSİ

Baskın tadı ve kokusu sebebiyle kimileri zencefilden çok da hoşlanmıyor. Ancak bu baskın tat ve koku hakkında bilmeniz gerekenler var. Örneğin bu kokunun aromaterapi etkisine sahip olduğundan dolayı yatıştırıcı ve sakinleştirici olarak kullanılabilmesi. Araştırmalar zencefilin bu etkisinin migren ataklarında bile kullanılabileceğini ve migren semptomlarının kontrol altına alınabileceğini gösteriyor.

ZENCEFİL HAMİLE KALMA ŞANSINI ARTIRIYOR

Zencefil çayının etkileri bunlara sınırlı değil. Özellikle erkeklerde üreme sistemine de etki eden bu muhteşem kaynak sperm kalitesini de arttırarak hamile kalma şansını arttırıyor. Yapılan araştırmalar yararları saymakla bitmeyen zencefilin, yumurtalık kanserini tedavi edebildiğini ve kolon kanserine karşı da koruyucu olduğunu söylüyor.

Beslenme ve kilo verme hakkında biraz merakı olan kimseler zencefil çayının kilo vermeye yardımcı olduğunu da duymuştur. Zencefil bunu nasıl mı başarıyor? Elbette ki o harika ve eşsiz aromasıyla. Ara öğünlerinizde 1 fincan kadar limonlu zencefil çayı tüketerek hem önüne geçemediğiniz iştahınızı dizginleyebilir hem de metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Zencefili beslenme programınıza eklediğinizde onun pek çok mucizesini de hissetmiş olacaksınız. Ancak sadece zencefil çayını mucize besin olarak görmemeli ve size uygun sağlıklı ve dengeli bir beslenme programıyla beraber zencefil çayı tükettiğinizde kilo kaybının etkili olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Haberin Devamı

ZENCEFİL ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Zencefil çayını hazırlamak için bir parça taze kök zencefili 1 bardak suyun içerisine atın ve üzerine 1 elmanın çeyreğini rendeleyin. Hazırladığınız karışımı yaklaşık 10 dakika kadar kaynatın. Daha sonra içerisine 1 limonun yarısını sıkarak ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz. Zencefilin tadına biraz değişiklik katmak isteyenler çaylarını 1 çay kaşığı bal, nane yaprakları, tarçın veya karanfil ile tatlandırabilirler. İçinde bulunduğumuz sıcak günlerde sıcak çay içme fikri size çok da uygulanabilir gelmiyorsa, çayınızı demledikten sonra oda sıcaklığına gelmesini bekleyebilir ve içerisine birkaç parça buz katarak soğuk çay şeklinde tüketebilirsiniz.

Haberin Devamı

2 YAŞINDAN KÜÇÜK BEBEKLERE VERİLMEMELİ!

Her ne kadar zencefilin ciddi zararları ve yan etkileri olmasa da ölçüyü aşmamak önemli. Hamilelerin bile bulantıları önlemek amacıyla günde 1 fincanı aşmadan tüketebilecekleri bu leziz baharat, 2 yaşından küçük bebeklerde sindirim veya gaz sıkıntılarını çözmek amacıyla dahi olsa kesinlikle kullanılmamalıdır. Ayrıca bulantılara karşı zencefil çayı tüketmek isteyen hamileler, çaylarını farklı baharatlarla karıştırmadan tüketmelidirler. Sağlıklı bireyler günlük 4 gramdan fazla zencefil tüketmemeye ve günde 3-4 bardaktan fazla zencefil çayı tüketmemeye özen göstermelidir.