Anneniz hangi model?

Duygusal konuşmalar, eşlerin desteği ile çocuklardan gelen hoş jestler ve dostların hatırlanmasıyla geçen güzel bir Anneler Günü'nün ardından gelin şapkayı önümüze koyalım ve kendimizi biraz olsun irdeleyelim.

Haberin Devamı

Duygusal konuşmalar, eşlerin desteği ile çocuklardan gelen hoş jestler ve dostların hatırlanmasıyla geçen güzel bir Anneler Günü'nün ardından gelin şapkayı önümüze koyalım ve kendimizi biraz olsun irdeleyelim. 

Nasıl bir anneyiz? Ya da uzmanlara göre “hangi modeliz?” Anneliğin modelleri de olur mu demeyin! Aslında annenizin size karşı davranış ve tutumlarından onun nasıl biri olduğunu anlamınız mümkün. 5 farklı modele dikkat çeken uzmanlar her modelin davranış biçiminin farklılık gösterdiğine vurgu yapıyor.
Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver her annenin bir modeli olduğunu söylüyor. Mükemmeliyetçisinden, tepkileri öngörülemeyene, en iyi arkadaşlık yapandan, öncelik bende diyene kadar 5 farklı modeli anlattı.

Haberin Devamı

Aşağıdakilerden hangisi sizin anneniz ya da siz hangisiniz? Bakın karar verin.

Mükemmeliyetçi anne:

Aşırı kontrolcüdür. Kaygılıdır. Çocuğunun hataları konusunda hassastır ve bunları aynı zamanda kendi hatası gibi görür. Anne kendini sürekli sorgulayan ve eleştiren bir yapıdadır. Çocuk da hata yapmaktan korkar bu sebeple. Anne her sorunda önce kendini hatalı gördüğü için çocuk da kendine karşı aşırı eleştirel bir yapıdadır. Çocukta yetersizlik hissi ve duygusal boşluk hissi hâkimdir. Bu çocuklar çalışkan olurlar ve başkalarının fikirlerine çok önem verirler.

Tepkileri öngörülemeyen anne:

Kaygılı, öfkeli, duygularını düzenlemekte zorlanan bir annedir. Duygularını düzenleyemediğinden sıradan olaylar karşısında kriz yaşayabilir ve çocuk da şaşkına dönebilir. Çocuklar duyguları okumayı öğrenir, ama bu bazen duygular karşısında zorlanmaya neden olur. Çocuk annenin kaotik dünyasını anlamaya çalıştığı için insan ilişkilerini ve insanların duygularını çözmede usta olabileceği gibi zihin okuma ve yanlış yargılara varma davranışı da olabilir.

En iyi arkadaş anne: Anneliğin sorumluluklarından biri olan sınır koymaktan kaçınan anne çocuğuna kendi akranı gibi davranır. Sınırlarını bilemeyen çocuk aslında etkin bir anneden mahrum kalır. Bu çocuklar sorunları karşısında yardım istemekten çekinirler, hatta akıllarına bile gelmez, çünkü sorumluluk hep kendilerinde olduğunu düşünürler. Yakın ilişkilerde reddedilme kaygısı yaşarlar. Eleştiriye hassasiyetleri yüksektir.

Haberin Devamı

Öncelik bende anne tipi (Narsistik anne):

Bu anneler çocuklarını kendilerinin uzantısı gibi görürler. Anne, çocuğu kendinden ayrı görmez. Çocuk annenin güzelliğini, aklını, başarılarını öne çıkaran bir varlık gibidir. Çocuk anneye bağımlı gibidir. Kendi ihtiyaç ve isteklerinden ziyade annenin istek ve ihtiyaçları ön plandadır, bu sebeple çocuk kendi kararlarını verme becerisinden yoksun kalır.

İdeal anne: Dengelidir. Çocuğunu kendine özel ihtiyaçları, beklentileri ve becerileri olan ayrı bir birey olarak görebilir. Anne kendi bireysel ihtiyaçlarını kenara koyup çocuğuna öncelik verebilir. Annenin kendisi mükemmel değildir, hataları da olsa gerçek bir insandır ve sorunlar karşısında tahammüllü olabildiğini ve bazen de her şeyi çözemeyeceğini gösterir çocuğa. Bu çocukların öz güveni iyi gelişir ve ilişkilerde başkalarının bireysel farklılıklarına saygılıdırlar ve farklılıkları kabul edebilirler.

Yazarın Tüm Yazıları