Nilçin Doyran Bengisu
Nilçin Doyran Bengisu
Nilçin Doyran Bengisu

“Çocuğuma matematiği nasıl sevdirebilirim?”

Matematik dersini eğlenceli hale getirmenin yollarını öğrenmek için mutlaka okuyun!

Haberin Devamı

Matematik dersi çoğu çocuk için adeta bir baş belasıdır. Sayılar, semboller, işlemler, problemler ve çarpım tablosu… Halbuki bu ders, çocuklar için doğal yollarla eğlenceli hale getirilebilir. Uzman Pedagog Nilçin Doyran Bengisu, işte tam da bu noktada imdadınıza yetişiyor ve çocuklara matematiği sevdirmenin yollarını anlatıyor…

Çocukların yapısal özellikleri ya da aileden gelen genetik geçişleri ile birlikte bazı çocuklar sayılarla uğraşmayı severken bir kısmı da sayılardan uzak durur, sayıları öğrenemez, matematik sembollerini karıştırır, dört işlem yapmakta zorlanır, problemleri bir türlü anlamaz ve en önemlisi de çarpım tablosunu ezberlemekte zorlanır. Ayrıca sağlarını sollarını karıştırırlar, yönleri ile ilgili zorlanırlar, zaman kavramları oturmamıştır, hatta bir kısmı müzik notalarını da sembollerden oluştuğu için öğrenemez.

Çocuğunuz “öğrenme güçlüğü” yaşıyor olabilir

Okula başlamadan bu sorunu daha okul öncesi dönemde anlamak mümkün. Çocuğunuz sayıları ve geometrik şekilleri öğrenemiyorsa, sayıları karıştırıp ters kopyalıyorsa, yönünü tayin etmekte zorlanıyorsa, zaman kavramlarını karıştırıyorsa, diskalkuli (matematiksel alanda öğrenme güçlüğü) yaşıyor olabilir.

Sayılar ile ilgili hesaplarda, dört işlem becerilerinde, problemleri kavramada, işleme dönüştürmede, sembolleri anlamada ve çarpım tablosunu ezberlemede zorlanmak, matematiksel öğrenme güçlüğünün belirtileri arasındadır.

Özellikle çarpım tablosunu ezberlemek, çocukları olduğu kadar aileleri de yıpratan bir süreçtir. Ancak çarpım tablosunu ezberleyemeyen her çocuk, öğrenme güçlüğü yaşıyor demek değildir, bunu aileler bilmelidir. 

Matematiği eğlenceli hale getirin. Nasıl mı?

Öğrenme sürecini etkileyen birçok faktör vardır, bunlardan biri de motivasyondur. Çocuk, öğrenmesi gereken konuya merak duymalı yani o konuyla ilgilenmelidir. Bu nedenle, matematiği çocuk için eğlenceli hale getirerek öğretmeye çalışmak daha kolay olacaktır.

  • Matematik ile ilgili kavramları, işlemleri, sembolleri, problemleri ve çarpım tablosunu evde oyunlarla daha keyifli hale getirebilirsiniz.
  • Sayıları ve sembolleri birer kartona yazarak hafıza oyunları oynayın.
  • Tombala tarzında eğlenceli kartlar hazırlayarak bir oyun yaratabilirsiniz.
  • Çarpım tablosunu okurken sesini kaydedin ve daha sonra bunu sık sık ona dinlettirin.

Gerekiyorsa uzmandan yardım alın

Çocuğunuzun öğrenme güçlüğü belirtilerini taşıdığını düşünüyorsanız bir uzmandan yardım almalısınız. Uzman çocuğunuzun öğrenme güçlüğü yaşayıp yaşamadığını belirledikten sonra size nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda kılavuzluk edecektir.