GeriM. Bülent Tıraş Bebek isteyenler ilişki sıklığını ne zaman artırmalı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebek isteyenler ilişki sıklığını ne zaman artırmalı?

Bebek isteyenler ilişki sıklığını ne zaman artırmalı?

İşte en şanslı günleriniz…

Bebek sahibi olmak isteyenler için hangi günlerde ve hangi sıklıkta ilişkiye girilmesi gerektiğini, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş anlattı.

Çiftlerin bebek sahibi olabilmeleri açısından ilişki sıklığı ve ilişkiye girilen günler önemlidir. Bebek sahibi olmak isteyen çiftler açısından bunu değerlendirmek için ilişki sıklığını ve ilişkiye girilecek günleri erkek ve kadın açısından ayrı ayrı değerlendirmek ve buna göre ilişki sıklığını belirlemek gerekir.

Özellikle kadında adet döngüsünün, yumurtlama gününün bilinmesi ya da tahmin edilip buna göre ilişki sıklığının belirlenmesi döllenme ihtimalini artıracak ve çiftlerin bebek sahibi olma şansı yükselecektir.

İlişki sıklığı konusunda tavsiyeler vermeden önce şu da bilinmelidir ki; ilişki sırf çocuk sahibi olmak amacıyla yapılan bir şey değildir. Böyle düşünülürse sadece üreme içgüdüsünün tetiklenmesi sonucu yapılan bir şey haline gelir. Cinsellik ve çiftler açısından değerlendirince ilişkiyle ilgili yapılacaklar bir noktada çiftlere özel olmalıdır. Bu sebeptendir ki çiftlere hangi sıklıkta ilişkiye girmeleri gerektiği konusunda hekimin sadece tavsiyeleri olabilir, dayatmaları olamaz.

İlişki sıklığını ne zaman artırmak gerekir?

Kadının adet döngüsü açısından incelendiğinde, döllenme olasılığının en yüksek olduğu günler kadının adet görmesinden sonraki 10. gün ile 16-18. günler arasını kapsar. Bunun dışında da ilişki sıklığını belirlemek için bir diğer yöntem de şöyle uygulanır: Adet döngüsü kadınlarda farklı zamanlarda tamamlanır. Dolayısıyla yumurtlama günü de farklı günlerde olur. Mesela adet döngüsü 28 gün olan bir kadında yumurtlama günü 14. gün, 29 gün olan kadında 15. gün, 30 gün olan kadında 16. gündür. Yani adet döngüsü süresinden 14 çıkararak yumurtlama gününü elde ediyoruz. Kanamanın olduğu gün 1. gün kabul ediliyor. Bu şekilde her kadın için ayrı yumurtlama günleri bulunur.

Çiftler kanamanın olduğu günden itibaren yumurtlama gününü hesaplayarak bugünden önceki 4 ve sonraki 4 gün içinde ilişkiye girme sıklıklarını artırmalılar. Böylece döllenme ihtimali daha yüksek olur. 28 günlük döngüye sahip olan kadınlar için bunlar 10-18. günler arasıdır.

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin söylediğimiz yönteme göre bulunan günler arasında ilişki sıklığını arttırması gerekmektedir.

GEBE KALMA DÖNEMİNİZİ HESAPLAYIN

False