3D burun estetiğiyle ön görünüm imkanı

Burun, yeni şekli nasıl olacak diye en fazla endişelenilen estetiklerden biridir. 3D burun estetiği, bu endişelere cevap vermek için kullanılan teknolojiler arasındadır.

Haberin Devamı

Burnundaki şekil ve işlevsel bozukluk nedeni ile estetik olmaya karar veren kişiler için belirlenmesi en zor olan şey yeni burnun şeklidir. Kişi, burnunun kendisini rahatsız eden yönlerini bilir ama ideal şeklin nasıl olması gerektiğine karar veremez.

3D burun estetiği bu aşamada devreye girerek, kişinin simülasyon görüntüleri üzerinden burun tasarımı yapılmasını ve 3D olarak görüntülenmesini sağlar. Cerrah muayene esnasında hastanın yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve video görüntülerini alarak işleme başlar. 3D tasarım cihazları aracılığı ile hastanın gerçeğe en yakın simülasyon görüntüleri oluşturulur. Ardından simülasyon görüntüsü üzerinden altın oran hesaplamaları yapılır. Son olarak, cerrah sanatsal bakış açısını kullanarak yüze her açıdan tam uyum sağlayacak en ideal burun tasarımını yapar.

Haberin Devamı

HASTA TASARIM SÜRECİNE DAHİL OLUR

Hazırlanan bu gerçeğe en yakın görüntüler; hologram görüntüleme, 3D mask gibi çeşitli üç boyutlu görüntüleme teknikleri kullanılarak hastaya izletilir. Bu sayede hasta tasarım sürecine dahil edilir. Hayal ettiği burun şekline sahip olmak için fikirlerini ve isteklerini cerraha iletme fırsatı bulur. Bunun yanı sıra yeni burun şekline alışma sürecine de adım atmış olur. Çünkü burun estetiğinden sonraki en zorlu süreç, yeni burun şekline alışma sürecidir.

Geliştirilen yeni tekniklerle kırmadan, görünen kesiler açmadan, sadece minimal dokunuşlarla mümkün olan en doğal görünüm başarılı bir şekilde sağlanabilir. Hatta anestezi ve ameliyat korkusu olan hastalar için ameliyatsız likit burun estetiği tekniği seçeneği de mevcuttur. Dolgu ve botoks enjeksiyonlarıyla burun küçültme hariç burundaki birçok sorun giderilebilir.

Hastalar uyuyarak girdikleri operasyondan, 3D burun estetiğiyle nasıl bir buruna sahip olacaklarını bilerek çıkarlar. Nefes almayı sağlayan ateller ve koruyucu burun bantları ile iyileşme sürecini çok daha konforlu geçirebilirler. Yeni burun şekli hemen belirgin olsa da, ilk haftadan başlayarak yaklaşık bir yıl boyunca burnun iyileşme süreci devam eder.

Unutmayın, bir burunda şekil bozukluğu varsa beraberinde mutlaka nefes alma problemi de vardır. Burun estetiği ile hastalar hem şekil hem de nefes alma problemlerinden kurtulabilirler.

Haberin Devamı

Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

Yazarın Tüm Yazıları