"Güncel Öztürk" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güncel Öztürk" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güncel Öztürk

Güncel Öztürk

Meme Büyütme Estetiğinde Doğal Görünüm Artıyor

10 Eylül 2019

Kadınların, doğuştan küçük göğüslere, çocuk sahibi olduktan veya kilo verdikten sonra hacim kaybı yaşamaları veya asimetrik göğüsleri dengelemelerine yardımcı olmaları gibi meme implantları istemelerinin birçok nedeni vardır. En yeni implant seçenekleri ve cerrahi tekniklerle, günümüzde meme büyütme şimdi her zamankinden çok daha doğal görünümlü sonuçlar sağlıyor. Bu sayede kadınların vücut görünümlerini düzeltmeleri ve özgüvenlerini artırmalarına yardımcı olabiliyor.
İstediğiniz güzel sonuçları elde etmenin birçok farklı faktörü olmasına rağmen, modern meme büyütme ameliyatının sunduğu modern tekniklerle, ideal görünüme kavuşmak ve daha iyi hissetmek artık çok daha kolay.

İmplantın boyutu ve şekli kişiye özel belirlenir

Meme büyütme estetiğinde meme implantı ameliyatla süt bezlerinin arkasına yerleştirilerek gerçekleştirilir. Doğal meme dokusuna daha yakın olduğu için genellikle silikon meme implantları tercih edilir. Meme implantının şekline ise hastayla birlikte karar verilir. İki çeşit meme implantı vardır yuvarlak ve damla şekli olmak üzere. Göğsün şekline ve boyutuna karar verirken öncellikle hastanın boyunun uzunluğuna, kilosuna, göğüs kafesi genişliği, bel genişliği gibi genel vücut yapısına bakılır. Yapılan hesaplamalar ile ideal şekil ve boyuta karar verilir. Ardından meme implantının nasıl yerleştirileceğine karar verilir. Cerrahın tecrübeli olduğu yönteme göre meme altından, ucundan ya da koltuk altından kesiler açılarak implant yerleştirilir. Bu tekniklerin hepsinde amaç kesi izlerinin görünmeyecek şekilde gizlenmesidir. Memenin doğal kıvrımlarının altına gizlenecek şekilde yapılmasına özen gösterilir. Günümüzde 3D tasarım cihazları ve hologram görüntüleme teknikleri ile hastanın kendi görüntüleri üzerinden meme tasarımı yapılabiliyor. Bu teknolojiden faydalanarak hangi şeklin ve boyutun daha uygun olduğu ameliyattan önce görülebilir, karar buna göre verebilir.

Kompozit tekniklerle çok daha doğal görünüm

Eğer yeterli meme dokunuz yoksa, kullanılan implantların konturları dışarıdan görünür hale gelebilir. Bu doğal bir görünüm oluşmasına engel olduğu için hem hasta hem de cerrah açısından sonuçlar memnun edici olmaz. Çünkü meme estetiğinin başarılı sayılabilmesi için öncellikle estetik yaptırıldığının belli olmaması gerekir. Göğüsler doğal kıvrımlarını koruyarak yumuşak geçişler yapmalı ve doğal bir görünüme sahip olmalıdır. Estetik sonrası göğüslerin doğal görünüme kavuşması için kişinin var olan meme dokusu, implantın boyutu ve şeklinin vücudun genel hatlarıyla uyumlu olması gerekir. Meme implantı yerleştirildikten memenin konturunu doğal ve estetik hale getirmek için mikro ve nano teknolojileri ile rötuş uygulanabilir.

Temassız teknikle minimal dikiş izi

Yazının devamı...

Ameliyatsız Burun Estetiği Mümkün!

2 Ağustos 2019

Ameliyatsız burun estetiği, en çok talep edilen estetik operasyonlarından biridir, ancak bazı hastalar anestezi, ameliyat korkusu olan ve hemen sonuç almak isteyenler için uygun bir seçenektir. 15 dakikalık burun estetiği olarak da bilinir. Burnu yeniden şekillendirmek için dermal dolgu enjeksiyonları kullanılır. Burnunda şekil bozukluklarından kurtulmak isteyen, ancak ameliyat olmak istemeyen insanlar için cazip bir seçenektir. Sonuçları anından görünür, kesi işlemi uygulanmaz, genel anestezi ya da iyileşme sürecine ihtiyaç olmaz.

Hafif burun eğriliği, burnunda hafif kemeri olan, burun köprüsünde hafif yumru, burun ucunda orta dereceli düşüklükler, yükseltme, belirginleştirme müdahalelere ihtiyacı olan hastalar için uygundur. Burun küçültme hariç birçok burun şekil bozukluğu ameliyat burun estetiği tedavi edilebilir.

Ameliyatsız burun estetiği nasıl yapılır?

Tedaviden önce ekstra rahatlık için tedavi öncesi 20-30 dakika topikal sakinleştirici uygulanabilir. Ardından dermal dolgu maddesi, küçük miktarlarda ve hassas lokasyonlarda cildinize enjekte edilerek burnunuzdaki şekil bozukluklarının tedavisi sağlanır. Daha sonra burun şeklini oturtmak için masaj yapılır. İşlem sırasında hasta tamamen uyanık olur. Aynaya bakılarak prosedürün aşamaları ve sonuçları görülebilir.

İyileşme süreci nasıldır?

Burnu yeniden şekillendirmek için hyalüronik asit dolgu malzemesi kullanılır. Vücudun doğal yapısında ve diğer canlı organizmaların çoğunda da bulunur. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı, yan etki görülme riski düşük olan güvenilir bir malzemedir. Etkisini hemen gösterme özelliği vardır. Çoğu hasta uygulamanın hemen ardından günlük faaliyetlerine döner. Hiçbir belirgin şişme, çürük veya ağrı olmaz. Bununla birlikte, işlemden iki hafta boyunca güneş gözlüğü veya ağır gözlük kullanmaktan kaçınılmalıdır. Sonuçlar genellikle 12-24 ay arasında sürer. Bu sürenin sonunda burundaki düzeltmeleri korumak için hyalüronik asit enjeksiyon işleminin tekrarlanması gerekir.

Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

Yazının devamı...

Botoks mu Yaptırmak İstiyorsunuz?

8 Temmuz 2019

Botulinum toksini nedir?

Botulinum toksin, enjekte edilebilir bir nörotokindir. Nörotoksin tedavileri kaş çatma, gülümseme ve diğer yüz ifadelerinin bir sonucu olarak oluşan dinamik kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır. Tedavi sinir uyarılarının kaslara ulaşmasını kısıtlayarak ve kasların gevşemesini sağlayarak etki ediyor. Sonuç olarak yüz ifadelerinizi yumuşatır ve dinamik kırışıklıkların büyük ölçüde azalmasını sağlar.

Botoks enjeksiyonu hangi alanlarda kullanılır?

Botoks enjeksiyonu her yaştan yetişkin hastanın görünümünü iyileştirmesine yardımcı olabilir, daha genç bir görünüm sağlar, aynı zamanda aşırı endişeli, kızgın vs. görünümü yumuşatır ve sizin daha genç, daha estetik görünmeniz için yardımcı olur. En sık tedavi uygulanan alanlar ise kas aktivitesinin yüz özelliklerini etkilediği alanlardır. Örneğin; glabellar hatları (11 ya da kaş çatma kırışığı), kazayağı gibi göz çevresindeki kırışıklıklar, alın kırışıklıkları, ağız köşelerinin tedavileridir. Cilt kırışığı tedavilerinin dışında burun ucu, kaş kaldırma ve çene estetiği gibi çok sayıda estetik operasyonda da botoks enjeksiyonu uygulanır.

Botoks hangi durumlarda kötü sonuçlar verir?

Bazı kişiler, botoksun sıradan güzellik merkezlerinde ya da tıbbi merkezlerin dışında da yapılabileceğini düşünebilir. Botoks enjeksiyonlarının manikür ya da cilt bakımı ile aynı seviyede olduğunu düşünüyor. Oysaki ameliyatsız tedavi seçeneği olan enjeksiyonlar güvenli ve etkili bir şekilde uygulanması için özel eğitim, bilgi ve beceri gerektiren tıbbi prosedürlerdir. Birkaç haftalık enjeksiyon tedavisi is doğal bir görünüm sağlayabilmek mümkün değildir. Botoks enjeksiyonu uygulamasında yüz anatomini çok iyi bilen, estetik bilgisi olan, bilgili ve tecrübeli cerrahlar seçmeye dikkat edilmelidir.

Botoks enjeksiyonu nasıl uygulanır?

Yazının devamı...

Kadınlar İçin En Uygun Saç Ekimi Tekniği: DHI

25 Haziran 2019

DHI (Direct Hair Implant), saç köklerinin tek tek alınıp direkt ekildiği bir tekniktir. Bu tekniğin sağladığı en büyük avantaj saç ekimi sırasında dikiş ve kesi işlemi yapılmasına gerek olmamasıdır. Bu sayede en çok korkulan iz kalma riski de ortadan kalkar.

Kafa derisinde saç dökülme en çok tepe ve yan bölgelerde ortaya çıkar. Kafanın arka kısmı özellikle erkeklerde testosterona duyarlı bölge olduğu için kolay dökülmez. Bazı durumlarda farklı hastalıklar nedeni ile bu kısımda da saç dökülebilir. Bu nedenle saç ekimi işlemlerinde donör yani alıcı bölge olarak arka kısım kullanılır.

DHI saç ekim tekniğinde özel uçlu aletler kullanılır. Donör bölgeden alınan sağlıklı saç kökleri kanal ya da kök açılmasına gerek olmadan direkt dökülen kısımlara eklenir. Ekilecek kısımda herhangi bir kök ya da kanal açılmaması saç köklerinin daha sık aralıklarla ekilmesini sağlar. Bu sayede daha yoğun saç ekim işlemi yapılabiliyor, böylece daha doğal bir görünüm sağlanabiliyor. Saç ekimi işleminde ekilen saçların hepsi tutunmaz. DHI tekniğinde alınan greftler hiç bekletilmeden direkt ekildiği için canlılıklarını kaybetmez. Böylece tutunan saç köklerinin oranı da diğer tekniklere göre daha fazla olur.

DHI tekniğinde kişiye özel tasarım

DHI saç ekimi tekniğinde kişiye özel tasarım yapılır. Günümüzde 3D simülasyon tasarım cihazıyla yapılan saç tasarımıyla saçınızın ekim işleminden sonraki halini de 3 boyutlu görüntüleriniz üzerinden görebilirsiniz. Saç ekim tasarımında çok önemli olan ön saç çizgisi bu cihaz sayesinde rahatlıkla çizilebilir. Ayrıca DHI tekniğinin sunduğu direkt ekim imkanıyla alınan saç köklerinin yönü de daha doğru belirlenir. İnce uçlu iğneler yardımı ile açılan küçük kanallar sayesinde saçın doğal çıkış yönü korunabiliyor. Saç köklerinin doğal saçla uyumlu olacak şekilde ekilmesi saçın şekillendirilebilmesi ve doğal görünüm için çok önemlidir.

Sizin de saçınız seyreldiyse, saçların kazınmasından ve kafa derisinde açılan kanallar nedeni ile oluşan yaralardan çekiniyorsanız. Ve bu yüzden saç ekimi işleminden uzak duruyorsanız, DHI saç ekimi tekniği tam size göre. Unutmayın, eskisi gibi doğal ve gür saçlara kavuşmak hiç de hayal değil.

Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

Yazının devamı...

Profilden Güzel Görünüyor Musunuz?

12 Haziran 2019

Profilden güzel bir görünüme sahip olmak için çene, burun, alın, elmacık kemikleri, dudak ve gıdının şekli çok önemlidir. 3D simülasyon cihazı ile kişinin kendi görüntüsü üzerinden hazırlanan görüntüsü üzerinden profil hesaplamaları ve düzenlemeleri hasta ile birlikte yapılır. Profilden görünümü bozan yüzdeki şekil bozuklukları tespit edilerek uygulanması gereken operasyonlar planlanır.

Profil estetiği nedir?

Profil görünümü düzeltmek için yapılan operasyonlara profiloplasty denir. Profil estetiğini etkileyen en önemli unsur burundur. Bu nedenle öncellikle burunda şekil bozukluğu varsa öncellikle o düzeltilir. Bunun için rinoplasti tekniklerinden faydalanılır. Ameliyat ile yapılan operasyonların dışında dolgu ve botoks enjeksiyonu gibi ameliyatsız tekniklerden de yararlanılır.

Burun estetiği

Burun estetiği tek başına profilin düzelmesini sağlamaz. Burun estetiğinin yanı sıra çenenin pozisyonu ve şeklinde de düzeltmeler yapılabilir. Burnunuz yüzünüz ile uyumlu hale getirildiği halde profilden hala güzel bir görünüme ulaşılmadıysa sorun çenenizden kaynaklanıyor olabilir. Fazla çıkık ya da fazla geride duran veya fazla büyük ya da fazla küçük olan bir çene de profilin kötü görünmesine yol açabilir. Çene dolgunlaştırma ya da törpüleme teknikleri kullanılarak burnun olması gereken pozisyona ve şekle getirilmesi gerekebilir.

Alın estetiği

Eğer alında bir şekil bozukluğu varsa törpüleme ya da dolgu tekniği kullanılarak düzeltilir. Çıkıksa törpülenir, geride ise dolgu yöntemi ile çıkık hale getirilir. Ayrıca saç çizgisinde bir problem varsa o da lazer ya da saç ekimi teknikleri ile olması gereken pozisyona getirilir.

Yazının devamı...

Masseter Botoksuyla Çene İnceltme

16 Mayıs 2019

Kare ya da aşırı yuvarlak yüz şeklinden memnun olmayan kişiler, ameliyatsız çene inceltme estetiği olan masseter botoksundan faydalanabilir. Bazı kişilerin genetik olarak ya da sonrada çiğneme (masseter) kasları genişler, sonuç kare ve erkeksi bir görünüme neden olur.

Cerrahi teknikler ile yüze daha oval ya da kalp şekli vermek hastalar için uzun iyileşme süreçleri nedeniyle oldukça zahmetli bir tedavi seçeneğiydi. Günümüzde, masseter botoksu olarak bilinen ameliyatsız ve nispeten ağrısız prosedür ile daha estetik bir çene çizgisi ve yüz şekli elde edilebilir.

Nasıl uygulanır?

Masseter botoksu enjeksiyonu ile çene kasları gevşetilir ve zayıflatılarak incelmesi sağlanır. Bu, sayede çene kaslarının boyutu azaltılır. Böylece daha ince bir çene çizgisi ve daha oval ya da üçgen görünen bir yüz görünümü elde edilebilir. Çenenin yeni şekli birkaç hafta sonra tam olarak ortaya çıkar. Enjeksiyon işlemi ortalama 15 dakika içinde ağrı ya da sızı hissedilmeden uygulanabilir. İyileşme sürecine gerek olmaz, öğle arası estetiğidir, yani hastanın hayatı kesintiye uğramaz. Hasta hemen günlük hayatına devam edebilir. Çenenin tam şeklini alması ortalama 1 ay kadar sürebilir.

Kimler için uygundur?

Yuvarlak ya da kare yüz tipine ve geniş bir çene yapısına sahip olan ve bu görünümden memnun olmayan, genel sağlık durumu yerinde olan bütün yetişkinler masseter botoksundan faydalanabilir. Ancak bu prosedür çene kemiği çok geniş olan kişiler için değil sadece kas kütlesi geniş olan kişiler için uygundur. Çenenin geniş ve kalın olması özellik ile kadınlarda erkeksi ve kilolu bir görünüme neden olur. Ameliyatsız botoks enjeksiyonu ile yüz şekli tamamen orantılı ve çok daha estetik bir hale gelebilir.

Masseter botoksunda uygulana enjeksiyon malzemesi saflaştırılmış protein içeriklidir. Baş ağrısı tedavisi, zayıflama operasyonları, ağrı tedavisi gibi birçok tıbbi sorunda da güvenli bir şekilde uygulanmaktadır. Doğru bir teknikle, doğru noktalara uygulandığı sürece doğal görünümlü ve oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Yazının devamı...

Kaş Ekimiyle Daha Doğal Kaşlar

29 Nisan 2019

Yapısal olarak seyrek olan veya hastalık ya da kaza sonucunda kaş kaybı yaşayanlarda DHI yani direkt saç ekimi tekniği uygulanarak saç ekim robotu ya da mikro motorla ense bölgesinden greftler tek tek alınır. Alınan saç köklerinin yerleştirileceği kaş, bıyık veya sakal bölgesi lokal anesteziyle uyuşturulur. Ekimin yapılacağı bölgeye lateral slitle mikro kanallar açılır. Saç ekim uzmanları açılan kanallara alınan greftleri tek tek yerleştirir.

Kaş ekimi nasıl yapılır?

Kaş ekimi kıl kökü nakillerinde en olumlu sonucun alındığı girişimdir. DHI yöntemiyle yapılan kaş ekim işlemi yönü doğru ayarlanırsa doğal olandan ayırt edilemez. Ense bölgesinden alınan saç kökleri ekilecek bölgeye göre yara izi, seyrek olan alan ya da kaş kontörü üzerine ortalama 250 ile 1.000 tel arasında yer alır.

Kaş ekimi sonrası süreç nasıldır?

Kaş ekimi sonrasında, ekilen kıl köklerde doğası gereği belli sürelerde uzama olabilir. Uzayan kıl köklerinin kısaltılması gerekebilir. Bunun için kaş alım işlemi gerçekleştirilen kuaförlerden destek alınabilir. Kaş ekilen bölgedeki kırmızılıklar birkaç hafta içinde geçer. Kollardan, bacaklardan, göğüsten veya enseden alınan greftlerin yerinde de hiç iz kalmaz. 3 haftadan sonra ekilen kaşın bir kısmında dökülme olabilir. Dökülmeden birkaç ay sonra dökülenlerin tamamı kalıcı olarak yeniden çıkar ve kıl kökündeki canlanma bir iki yıl daha sürer. Lokal anesteziyle yapılan kaş ekiminden sonra hafif bir şişme yaşanabilir ama bir iki gün içinde geçer.

Kaş ektirme işlemi kimler için uygundur?

Saç ektirme işlemine engel teşkil edecek tıbbi bir hastalığı olmayan herkes, her yaşta kaş ekimi yaptırabilir. DHI tekniği ile yara izi kalmaksızın doğal bir görünüme kavuşabilir.

Yazının devamı...

Meme Estetiğinden Neler Beklenmelidir?

8 Nisan 2019

Meme büyütme estetiğinden vücudun geneliyle uyumlu olacak şekil ve boyutta doğal görünümlü göğüsler beklenmelidir. Bunun yanı sıra göğüslerin süt bezi ve kanallarına da zarar verilmemeli yani göğüslerin işlevi korunmalıdır.

Meme büyütme ameliyatından önce 3D tasarım ve görüntüleme tekniklerinden de destek almalısınız. Bu size ameliyattan önce ön görünüm imkanı sağlar. Bu sayede şekil ve boyut konusunda daha bilinçli bir karar almanıza yardımcı olur. Daha ideal ve içinize daha fazla sinen bir göğüs şekline sahip olabilirsiniz.

Meme ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Meme ameliyatında önce anestezi uygulanır. Seçenekler arasında intravenöz sedasyon ve genel anesteziyi içerir. Doktorunuz sizin için en iyi seçimi önerecektir. İnsizyonlar göze çarpmayan alanlarda görünür yara izlerini en aza indirecek şekilde yapılır. İnsizyonlar meme implantının tipine, istenen büyütme derecesine, hastanın anatomik özelliklerine ve hasta ile cerrahın tercihine göre değişir. Kesi yapıldıktan sonra, göğüs implantları ceplere sokulur. Kesiler estetik dikişlerle kapatılır. Zamanla kesi çizgileri kaybolacak. Skar kalitesi, genetiğiniz, vücudunuzun nikotine maruz kalması ve enfeksiyon gibi birçok şeye bağlıdır. Meme büyütme sonuçları hemen görülebilir.

Ameliyattan sonra göğüsleriniz gazlı bez sargılarla sarılır ve elastik bir bandaj veya destek sutyen şişmeyi en aza indirir ve iyileşirken memeleri destekler. Birkaç hastanede kontrol altında tutulduktan sonra genellikle aynı gün evinize gidebilirsiniz.

Göğüs büyütme iyileşmeniz sırasında göğüsleriniz gazlı bez sargılarla sarılır ve elastik bir bandaj veya destek sutyen şişmeyi en aza indirir ve iyileşirken memeleri destekler.

Meme şeklinin oturma süreci

Yazının devamı...