Güncel Öztürk

Nazolabial kırışıklıklar nedir, neden olur?

28 Ocak 2024
Günümüzde, cilt yaşlanmasıyla birlikte birçok insan nazolabial kırışıklıklarla karşılaşmaktadır. Bu kırışıklıklar genellikle burun ile ağız kenarları arasındaki derin çizgiler olarak bilinir ve estetik endişelere neden olabilir.

Nazolabial kırışıklıkların oluşum nedenleri anlaşıldıkça, birçok kişi bu sorunu çözmek için dolgu tedavisini tercih etmektedir.

Nazolabial kırışıklıkların oluşumunda birkaç faktör etkilidir!
Yaşlanma: Ciltteki doğal yaşlanma süreci, elastikiyetin azalmasına ve kollajen üretiminin azalmasına neden olarak nazolabial kırışıklıkların oluşumuna katkıda bulunabilir.

Yüz mimikleri: Günlük mimikler, yüz kaslarının tekrarlayan hareketleri sonucunda deride çizgilerin oluşmasına yol açabilir. Nazolabial bölge, gülme, konuşma ve diğer ifadeler sırasında yoğun bir şekilde kullanılan bir alandır.

Yazının Devamını Oku

Meme operasyonlarıyla ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz

26 Kasım 2023
Günümüzde meme operasyonları, meme estetiğini düzeltmek, şekillendirmek veya rekonstrüksiyon yapmak isteyen kadınlar için yaygın olarak tercih edilen estetik cerrahi yöntemler arasında yer alıyor.

Ancak, meme operasyonlarının sadece estetik görünümü değil, aynı zamanda fiziksel rahatsızlıkları da önemli ölçüde azaltabileceği bilinmektedir. Bu operasyonlar, meme ağrılarından kurtulmanın ve hastaların yaşam kalitesini artırmanın etkili bir yolunu sunar.

Meme küçültme cerrahisi

Büyük ve ağır göğüsler, sırt ağrılarına, boyun ağrılarına ve omuz ağrılarına neden olabilir. Meme küçültme cerrahisi, fazla meme dokusunu ve deriyi çıkararak göğüsleri daha küçük, daha hafif ve daha proporsiyonlu hale getirir. Bu operasyon, sırt ve boyun ağrılarını hafifletebilir, aynı zamanda duruşu düzeltebilir.

Meme kaldırma cerrahisi

Yazının Devamını Oku

Cildin elastikiyetini artırmak için neler yapabiliriz?

28 Eylül 2023
Cildin elastikiyetini artırmak, sağlıklı ve genç bir cilt görünümünü korumak veya yeniden kazanmak için önemlidir.

Cilt elastikiyetinin azalmasının birçok nedeni vardır ve bu nedenler yaşa, genetik faktörlere ve çevresel etkenlere bağlı olarak değişebilir.

Yaşlanma

Yaşlanma, cilt elastikiyetinin azalmasının en yaygın nedenlerinden biridir. Yaş ilerledikçe cilt altındaki kollajen ve elastin üretimi azalır. Bu iki protein, cildin sıkılığını ve esnekliğini korumada kritik bir rol oynar.

UV ışınlara maruz kalma

Yazının Devamını Oku

Daha sıkı bir cilde sahip olmak için nelere dikkat etmeliyiz?

29 Mayıs 2023
Aynaya baktığınızda kendinizi yüzünüzdeki deriyi hafifçe geri çekerken ve orada kalmasını dilerken buluyor musunuz? Kollarınızın üst kısmındaki sallanma sizi rahatsız ediyor mu?

Gevşek cildi doğal olarak sıkılaştırmak zordur. Sabır, zaman ve çaba gerektirir. Bu sarkık ciltten nasıl kurtulabileceğinizi öğrenmek için birazdan öğrenecekleriniz sizin için büyük bir kurtarıcı olacak.

Gevşek ve sarkık cilde ne sebep olur?

- Ani kilo kaybı
- Gebelik
- Yaşlanma

Yazının Devamını Oku

Göz çevresi kırışıkları olduğumuzdan daha yaşlı durmamıza neden olabilir

19 Ocak 2023
Yaşlanmak herkes için hayatın inkâr edilemez bir parçasıdır. Her insanda, özellikle de bir kadında farklılık gösteren şey, nasıl yaşlandığımızdır.

Zarif bir şekilde yaşlanmak ve olduğumuz kadar yaşlı görünmemek idealdir. Kadınlar özellikle ulaşılması zor olan bu dengeyi kurmak isterler.

Yaşlandıkça cilt elastikiyetini kaybeder ve bu da kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve sarkmaya neden olur.

Göz çevresinde meydana gelen kırışıklıklar olduğumuzdan daha yaşlı görünmemize neden olur mu?

Göz çevresindeki cilt inceldiğinde ve elastikiyetini kaybettiğinde göz altı kırışıklıkları oluşur ve bu, sık güneşe maruz kalma, sigara içme, tekrarlanan yüz hareketleri ve bazı genetik özelliklerle hızlanabilir.

Yazının Devamını Oku

Yüzdeki akne ve güneş lekeleri tedavi edilebilir mi?

29 Kasım 2022
Güneş lekeleri UV ışınları ile temas sonucu oluşur. Tekrar tekrar güneşe maruz kalmanın bir sonucu olarak zamanla kademeli olarak gelişebilirler. Bu noktalarda oluşan yaşlılık lekeleri, karaciğer lekeleri ve güneş lentijinleri terimlerini de duyabilirsiniz.

Normal cilt renginden daha koyu olan ve görünüşte oluşan bu lekeler hayatımızı tehdit etmese de bazı estetik kozmetik problemlere yol açarak sosyal hayatı kötü yönde etkileyebilir. Bu nedenle cilt lekelerinin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Cilt lekeleri neden oluşur?

Melanin cildimize rengini veren pigment maddesidir. Cilt lekeleri melanin miktarının fazla olduğu bölgelerdir. Melaninin belirli bölgelerde çok fazla birikerek ciltte leke oluşturması gibi durumlar meydana gelebilir. Bu lekelerin bir kısmı doğuştan, bir kısmı ergenlik çağında, bir kısmı yaşlanma ile bir kısmı da güneş veya dış etkenler sonucu oluşan hasarlarla ortaya çıkar.

Güneş lekeleri: Güneş lekeleri özellikle uzun süre herhangi bir güneş koruyucu kullanılmadan güneşe maruz kalındığında ve bazen zamandan bağımsız olarak oluşabilmektedir. Cilt kendini korumak için kalınlaşır ve melanin pigment üretimi artar buna bağlı olarak leke oluşumunda artış görülür.

Gebelik lekesi (melasma): Adı gebelik lekesi olmakla birlikte erkeklerde de görülebilmektedir. Kullanılan doğum kontrol hapları, hormonal yapılar ve hamilelik sırasındaki hormonal değişiklikler nedeniyle, stres, psikolojik faktörler melanin pigmentinin aşırı üretimine neden olabilir; melanin artışı ile yanak, alın ve çene gibi güneşe en çok maruz kalan bölgelerde keskin sınırlı benekler oluşabilir. Genetik yatkınlıkla oluşan melazma gebeliklerde tekrar ortaya çıkabilir.

Çiller: Daha çok güneşin daha fazla etki gösterdiği yanak, burun, alın ve çene bölgelerinde görülen bu lekeler, açık ya da koyu renkli olabilir. Genellikle güneşli mevsimlerde artarken, güneşsiz mevsimlerde azalır veya hafifler.

Mantar hastalıkları: Bazı mantar enfeksiyonları, mantar hastalıkları ciltte lekelenmeye neden olabilir.

Alerjik reaksiyonlar:

Yazının Devamını Oku

Dudak Gençliğin Ve Güzelliğin Simgesidir!

22 Temmuz 2022
Güzel dudak denildiğinde her kültürde akla muntazam kıvrımlı, dolgun ve renkli dudak gelir.

Afrodit dudak şeklinde alt ve üst dudağın kalınlığı birbirine eşittir. Üst dudağın dolgunluğu azalmadan dudak kenarlarıyla birleşir. Hem dolgunluk hem şekil hem de renk açısından çarpıcı bir şekle sahiptir.

Üst dudağın tam ortasından bulunan eros yayı kıvrımı daha belirgindir. Dudak konturu dışa doğru hafif çıkıntı yapacak şekilde oldukça belirgindir. Ayrıca dudak pürüzsüz ve gergin olmalıdır.

Doğal olarak ince, düz ve kıvrımsız yapılı, asimetrik, yaş almaya bağlı olarak hacim ve şekil kaybı olan dudaklara uygulanabilir. Ayrıca dudaklarını daha dolgun ve şekilli hale getirmek isteyen kişilerin dudaklarına da yapılabilir.

Afrodit dudak dolgusu nasıl yapılır?

Yazının Devamını Oku

Yüz bölgesi gençleştirme izsiz yapılabilir mi?

22 Haziran 2022
Cildin doğal yaşlanma sürecinde göz, burun ve ağız çevresinde gözle görülür çizgi ve kırışıklıklar oluşur. Bunun yanı sıra ciltteki kolajen ve elastin kaybı da yanaklarda hacim kaybına neden olabilir.

Estetik cerrahide uygulanan enjeksiyon tedavileri, ameliyat veya iyileşme süresine gerek olmaksızın hacim kayıplarını geri kazandırabilir. Yanak ve çene büyütme bölgesindeki hacim kayıpları için oldukça etkili sonuçlar sağlamaktadır.

Dolgu enjeksiyonu nedir?

Yanak, orta yüz ve çene dokularına doğrudan enjeksiyon için tasarlanan bu tedavi, vücutta doğal olarak oluşan bir şeker olan hyaluronik asitten oluşur. Hyaluronik asit, ciltte doğal hidrasyon ve hacim sağlar, yaşlanma süreci sonucunda yüzün çökmüş veya çukur görünen kısımlarını veya doğal anatomiyi düzeltir.

Dolgu malzemeleri nasıl etki eder?

Yazının Devamını Oku