GeriGizem Şeber Genç kalmanın yeni yolu: Oksijen Diyeti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Genç kalmanın yeni yolu: Oksijen Diyeti

Genç kalmanın yeni yolu: Oksijen Diyeti

Beslenmede en yeni trend!

Besinlerde bulunan bazı öğelerin antioksidan etkisi olduğu ve serbest radikallerin vücutta oluşturduğu zararlı etkileri yok ettiği biliniyor. Amerika Tarım Departmanı (USDA) besinlerdeki serbest radikal yok etme puanını ORAC puanı olarak ölçtü. Kısacası ORAC puanı yüksek besinler, kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor ve yaşlanmayı geciktiriyor. Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber, Oksijen diyetinde adını duyduğumuz ORAC hakkında açıklamalarda bulundu.

Oksijen diyetinde dikkat edilmesi gerekenler

• Oksijen diyetine göre günde 3000-5000 ORAC puanı edecek kadar sebze ve meyve tüketilmesi gerekiyor. Bu yol ile kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltmak, yaşlanmayı geciktirmek ve vücudu serbest radikallerden temizlemek mümkün.

• Kuru meyvelerin, yaş meyvelere göre ORAC değeri daha yüksektir. Bunun sebebi kuru meyvelerin daha az miktarda su içermesi bu nedenle aynı ağırlıkta yaş meyvelere nazaran daha fazla antioksidan içermesidir. Fakat bu durum, sürekli kuru meyveler ile beslenmemiz gerektiğini göstermiyor. Beslenme düzeninde mutlaka bir denge olmalı, tek çeşit beslenmeden uzak durmak önemli.

• Bazı besinlerin ORAC değerleri yüksek fakat günlük tüketim miktarları düşük. Örneğin, baharatlar… Baharatların ORAC değerleri son derece yüksek olmasına rağmen, tüketebildiğimiz miktarları düşük. Bu nedenle günlük oksijen diyetine ve ORAC puanı alımına etkileri çok yüksek değil.

• Günlük ORAC puanını beslenme ile toparlamaya çalışırken, proteinleri ihmal etmemek gerekiyor. Dört ana besin grubundan ikisi olan süt ve süt ürünleri ve et, tavuk, balık, yumurta gibi protein kaynaklarına yeterli önem gösterilmeli.

Bazı besinlerin ORAC puanları  

Genç kalmanın yeni yolu: Oksijen Diyeti

Genç kalmanın yeni yolu: Oksijen Diyeti

Günde 7500 ORAC puanı kazandıran süper içecek

Malzemeler (4 kişilik)

2 su bardağı light süt (400 ml) --- Porsiyon başı ORAC puanı: 1263
4 tatlı kaşığı toz kakao (20 gram) ---Porsiyon başı ORAC puanı: 2233
1 tatlı kaşığı toz tarçın (5 gram) --- Porsiyon başı ORAC puanı: 3344
1 avuç dolusu yaban mersini (70 gram) Porsiyon başı ORAC puanı: 405
1 avuç dolusu böğürtlen (70 gram) --- Porsiyon başı ORAC puanı: 366,5
Buz küpleri

Yapılışı

Tüm malzemeyi blenderin içerisinde iyice karıştırdıktan sonra en son buz küplerini ekleyin ve iyice parçalayarak karışıma yedirin. Soğuk olarak servis edin.  

False