GeriGamze Şenbursa Hangi renk neyi tedavi ediyor?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hangi renk neyi tedavi ediyor?

Hangi renk neyi tedavi ediyor?

Cilt, kalp, sindirim sitemi ve daha birçok sorunu olan kişilere özel renk terapisi…

Metabolizmanın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak için renklerin enerjilerinden yararlanılarak yapılan renk terapisi, birçok hastalığın tedavisinde de kullanılıyor. Renklerin insan hayatında önemli bir yeri olduğunu söyleyen Dr. Fizyoterapist Gamze Şenbursa, terapinin nasıl uygulandığını anlattı ve hangi rengin neyi tedavi ettiğini açıkladı.

Sadece renkli giyinmek veya evinizi o renklerle dekore etmek renk terapisi yapıyorsunuz manasına gelmez. Renk terapisi vücutta var olan beş elementi kullanır; ateş (kırmızı), toprak (sarı), hava (yeşil), su (derin mavi), gökyüzü (açık mavi) renklerle kombinasyonu ve bunların enerjisi ile sizin vücudunuzdaki hastalıkları tedavi eder.

Renk terapisti, renkli şişeleri hastanın problemine göre seçer. Sonra şişenin 4’te 3’ünü su ile ve geri kalan kısmı hava ile doldurur, bu şişeyi güneşten 72 saat korur. Bu süre içinde güneş ışınları renkli şişeden filtre olarak, hava ve su ile birleşir, bunun sonucunda enerji ve rengin vibrasyonlarını kombine ederek, hastanın elementi ortaya çıkarılır. Bu karışımdan sonra hasta tedavi için bu suyu içmelidir. Renk terapistiniz ihtiyacınız olan renklerden oluşan meyve ve sebzeleri belirler. Örneğin; kırımızı ise domates, yeşil ise sebzeler…

Renklerin tedavi ettiği hastalıklar

Mor: Duygusal ve agresif kişilerin tedavisi için uygundur. Ayrıca aşırı yemek isteyenleri sakinleştirir ve yeme isteklerini kontrol altına alır.

Lacivert: Zekayı harekete geçirir. İnsana cesaret, otorite ve iç huzur verir. Göz, kulak, burun ve sinüslerin tedavisinde kullanılır. Damar problemleri (varis), sinir sistemi hastalıkları, çıban, ülser, cilt problemlerinde de kullanılır.

Mavi: Şok geçirenlere iyi gelir. Telaşlı ve korkmuş insanlara yardım eder. Uykudan önce mavi rengine odaklanarak meditasyon yapmak kabus görmeyi önler. Şok veya sinir krizi geçiren insanlara tavsiye edilir.

Yeşil: Stresi azaltır. Kalp sorunu olan insanlara yardımcı olur. Kırık kemiklerin iyileşmesine yardım eder ve dokunun tekrar büyümesini uyarır. Huzurlu bir ortam yaratmak için hamile bayanlara önerilir.

Sarı: Zekayı harekete geçirir. İnsanlarda mutluluk etkisi yaratır. Sindirim sistemini harekete geçirmede ve cilt problemlerini tedavi etmekte yararlı olduğu söylenir.

Portakal rengi: Meyvesi gibi doğaya enerji verir. Safra taşı, sindirim sistemi problemleri, göğüs problemleri ve artritlerde etkilidir. Yalnız ve depresif insanların spiritüel ruhlarını yükseltir.

Kırmızı: Adrenalin salgılanmasını sağlar. Kişinin daha güçlü olmasına yardım eder. Kırmızı renk giymek, anemi ve diğer kan hastalıkları şikayeti olan kişiler için iyidir.

False