Anne-baba kimliğinizi yatak odasının dışında bırakın

Doğumdan sonra kadını bekleyen lohusalık, fizyolojik ve psikolojik zorlukları beraberinde getirebilir. Kadının doğum sonrası bebeğine ve anne kimliğine, erkeğin de baba kimliğine alışması alışma süreci bazen aylarca sürer.

Haberin Devamı

Gebelik döneminde farklılaşan ve seyrekleşen cinsel yaşamın doğumdan sonra eskisi gibi olacağını beklemek gerçek dışı bir beklenti midir?

Karı-kocalık rafa kalkar ve aylarca rafta kalır.Çoğu zaman erkekler bu dönemde cinsel hayata bir an önce dönmek isterler. Kadın ve erkek arasında istenmeyen gerginliklerin yaşanması kaçınılmaz olur.Doğumdan sona ilk ayları geçip de cinsellik yavaş yavaş yaşanmaya başlandığında çok az çift bu durumdan memnudur. Eskiye, doğumdan, gebelikten önceye dair beklentiler, bir an önce eskisi gibi olma beklentileri iki tarafı da zorlar.

Kadının bedenindeki değişimler, hormonal değişimler, yorgunluk, uykusuzluk, çocuğun çok zamanını alması, erkeğin yeterince destek olamaması, kadının cinsel isteğindeki düşüşlerin nedenlerindendir.Lohusalık ve çocuğun ilk yılları geçtikten sonra ise cinsel hayat yavaş yavaş düzene girse de, çift bu kez de monotonluktan, görev gibi olmasından şikâyet edebilir.Evde artık çocuk ya da çocuklar vardır. Öncelikler değişmiştir ve bu alanda karı-kocalığa zaman ayırmak, cinselliğe zaman ayırmak lüksmüş gibi gelebilir ve bu da monotonluğun gelişini kaçınılmaz kılar.

Haberin Devamı

EVLİLİKLERDE YAŞANAN MONOTONLUKTAN KURTULMAK İÇİN NELER YAPILMALI

• Anne babalık kimliğinizi yatağa sokmayın.
• Karı kocalık, sevgililik kimliklerinizin hep farkında olun.
• Çocuğunuzun odası mutlaka ayrı olsun.
• Gebelik ve doğumdan sonra ilişkide sorunlar olduysa, birbirinizi suçlamak yerine anlamayı seçin. Olmuyorsa mutlaka destek alın.
• Çocuklardan sonra evlilik ve ilişki alanınızın eskisi gibi olmayacağını kabul edin, bu dönemin yeni ve kendine has bir evre olduğunu, kendine ait farklılıklar ve güzellikler getirdiğini kabul edin.
• Beklentinizi bu döneme uygun olarak güncelleyin.
• Çocuklardan sonra cinsel hayatın monotonluğu doğaldır ve canlandırmak sizin elinizdedir. Haftada bir gün baş başa bir şeyler yapın ama sadece ikiniz. Birlikte biz alanınızı besleyin.
• Cinselliğin beden ve ruh sağlığı üzerindeki yaralarını hatırlayın ve cinselliği kendiniz ve birbiriniz için isteyin.
• Uykuyu cinselliğe tercih etmeyi bırakın. Uyku ve cinselliğin ve cinsel hazzın beden ve ruh için faydası ayrı ayrıdır. Birbirinin yerine geçmez.
• Doyurucu bir cinsel yaşam oksitosin, seratonin, endorfin vb. hormonların salınımı artırır. Bu ise yorgunluğun ve depresyonun en iyi ilacıdır.

Haberin Devamı

KAYNAK: Mutlu Ailelerin 101 Sırrı/ Sedef Batı

  Anne-baba kimliğinizi yatak odasının dışında bırakın

Yazarın Tüm Yazıları