İlk gece kabusu yaşamayın!

İlk cinsel deneyim hakkında bilinmeyenlerden kaynaklanan ilk gece korkusu, özellikle ülkemizde yeni evlenecek olan çiftlerin kafasını oldukça meşgul eden bir konudur.

Haberin Devamı

İlk cinsel deneyim hakkında bilinmeyenlerden kaynaklanan ilk gece korkusu, özellikle ülkemizde yeni evlenecek olan çiftlerin kafasını oldukça meşgul eden bir konudur. Daha çok heyecanlı ve içe dönük kişilerde görülen ilk gece korkusu; gerdek gecesi ilk kez cinsel ilişkiye girme konusunda çiftin duyduğu endişe, korku veya kaygıyı ifade eder.

Kişinin bu konuyla ilgili hiç bilgisinin olmaması, çevrenin bu konuya yaklaşımı ve yanlış bilgilendirmesi nedeniyle, kadınlarda genellikle aşırı kanama olacağı ya da kanama olmayacağı ve penetrasyon (penis-vajina birlikteliği) sırasında acı çekileceği korkusu gelişirken; erkekler de ise sertleşme sorunu yaşama, erken boşalma ve yetersiz kalma korkusu belirmektedir.

İlk gece kabusunu kadınlar erkeklere göre daha çok yaşıyor. Çünkü Türk toplumunda kızlık zarına abartılı bir önem veriliyor. İlk gece, kadın hem kanama olmasından, hem de olmamasından korkuyor. Çünkü çocukluğundan itibaren “Kızlık zarı ilk cinsel ilişkide kanar!” denilerek yetiştiriliyor. Ama gerçekte cinsel ilişkide alınan hazzın ön planda olduğu bir ilişkide, kızlık zarında meydana gelen açılmanın beynin üst merkezlerinde bilinçli olarak algılanması olasılığı yok.

Düğünden sonra çift, yorgun oluyor. Bir de o gece, cinsel ilişkiye girme mecburiyeti olunca üzerlerinde baskı hissediyorlar. Neyi, ne zaman yaşayacaklarına çift birlikte karar vermelidir. İlk gece sarılıp uyuyabilirler. Sonuçta önemli olan kadın ve erkeğin birbirine alışmasıdır. O gece dinlendikten sonra ertesi gün her şey daha keyifli olacaktır.

Eğer kadın ve erkeğin daha önceden cinsel bilgi ve deneyimi yoksa heyecanlı olmaları doğaldır. Önce konuşup birbirlerini rahatlatmaları ve endişelerini paylaşmaları uygun olacaktır. Başarılı bir ilk gece için erkek, kadının rahatlaması için elinden geleni yapmalı ve sabırlı olmalıdır. Çift uzun bir önsevişme yapmalı ve hazır olduklarında yani kadının vajinası ıslandığında, erkekte ise zevk suyu geldiğinde cinsel birleşmeye geçilmelidir.

Haberin Devamı

Cinsellikten konuşmak, çift için çok yararlıdır. Bizim toplumumuzda her şey el yordamıyla yapılıyor. Ortada sorun olmadığı sürece konuşmaya da gerek duyulmuyor. Oysaki konuşmak için illaki sorun olması gerekmiyor. Biz, çiftlerin her zaman konuşmalarını öneriyoruz. Çünkü konuşmak, cinselliğin en önemli adımlarından biridir. Kadın ve erkek cinsellikle ilgili arzularını birbirine ifade ederse, hem aralarındaki güven gelişir hem de mutlu olurlar.

Haberin Devamı

Utangaçlık farklı, cinsel ilişkiyi istememe ise farklı bir konudur. Utandığı için cinsel ilişkiyi istemeyen birine henüz rastlamadık. Özellikle kadın, cinsellik konusunda ne kadar tutucu yetişmiş olursa olsun, ilk gece de dâhil fazla utangaçlık yaşamıyor. Aslında kadının cinselliğe olan tavrını erkeğin davranışları belirliyor. Erkek karısına yatakta nasıl yaklaşacağını, nasıl davranacağını, onun ruhunu nasıl okşayacağını bilmelidir.

Toplumumuzda evlilik öncesi ilişki çok hoş karşılanmadığı için, “Evlenmeden önce deneyin!” deme hakkına sahip değiliz. Ancak çiftlerin evlenmeden önce kendi ahlaki yargıları içerisinde birbirilerini tanımaları gerekir. Yani cinselliği belli sınırlarda yaşayabilirler. Bu zaten bir ihtiyaç ve dürtüdür, çok fazla bastıramazsınız. Bastırdığınızda daha olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Çift, evlilik öncesi, birbirini tanımaya çalışmalıdır.

Haberin Devamı

Çok eskiden sağdıçlık adını verdiğimiz bir kurum vardı. Sağdıçlar, evlenmeden önce hem kadına hem de erkeğe ilk gece nasıl davranması gerektiğini anlatırlardı. Ancak böyle gelenekler artık yok! Çoğu çift, ilk gece bir şey bilmeden yatağa giriyor. İnternet yanlış bilgiler veriyor. Erkekler tabii ki bu konuyu onlara anlatabilecek birileriyle konuşmalı, bu arkadaş da olabilir bir aile büyüğü de olabilir. Toplumumuzda kadınlara bilgi veren daha az, çoğu kadın cinselliği kimse ile konuşamıyor. Bu nedenle ilk gece endişesi yaşayan çiftler evlilik öncesinde bir cinsel terapistten bilgi ve danışmanlık almalıdır.

İlk gece kimin korunacağına çift, evlilik öncesinde karar vermelidir. Kadın, doğum kontrol hapı ya da erkek prezervatif kullanabilir. Biz, her çiftin evlenmeden önce cinsel danışma alması gerektiğini savunuyoruz. Bu ne demektir? Çiftin evlenmeden önce, cinsel organları ve doğum kontrol yöntemleriyle ilgili bilgi alması demektir.

Haberin Devamı

İlk cinsel ilişkide kadın korkularından dolayı kendini kasabilir ya da erkek aşırı heyecandan dolayı sertleşme sorunu yaşayabilir. Ama bu onların vajinismus ya da iktidarsız olduklarını göstermez. Biz, çiftlere ilk bir hafta içinde ilişki gerçekleşmezse bunun nedenlerini araştırmalarını öneriyoruz. İktidarsızlık tanısı için de kişinin en az üç ay boyunca her ilişkide sertleşme sorunu yaşıyor olması gerekiyor. Ara sıra her insan sertleşme sorunu yaşayabilir. Bunu büyütmemek gerekir. Ama sürekli hale geldiyse tedaviye başvurulmalıdır.

Peki, sağlıklı bir ilk gece ilişkisi için neler yapılmalıdır? İşte kolayca uygulayabileceğiniz tavsiyeler...

• Kendi vücudunuzu fizyolojik ve anatomik olarak tanıyın.

• En doğal cinsel eylem olan mastürbasyon ile kendi bedeninizi ve haz alma şeklinizi keşfetmeyi ihmal etmeyin

• Birbirinizin vücudunu fizyolojik olarak tanıyabilmek ve gevşemek adına birlikte duş alın.

• Çevreden gelen hurafe nitelikli yanlış bilgilendirmelere inanmayın.

• Birbirinize güvenin.

• Hoş vakit geçirerek rahatlayın.

• Ön sevişmeyi es geçmeyin.

• Cinselliği konuşmaktan çekinmeyin.

• Partnerinize karşı anlayışlı olun.

• Cinselliği birlikte öğrenin ve keşfedin.

• Cinsel ilişkiye, en rahat pozisyon olan kadının üstte erkeğin altta olduğu pozisyonla başlayın.

• Gerekirse kayganlaştırıcı krem ya da jel (lubrikan) kullanın.

• İlk gece cinsel birleşme yaşamak zorunda olmadığınızı unutmayın.

• Cinselliği tek bir günle değerlendirmeyin.

• Cinsellik sonrası sevgi dokunuşları gösterin.

• Evlenmeden önce cinsel danışmanlık ya da evlilik ve çift danışmanlığı alın.

Yazarın Tüm Yazıları