Aldatma ve aldatılma

Aldatma veya aldatılma daha çok duygusal boşluklar nedeniyle yaşanıyor.

Haberin Devamı

Sevgi ve Mert 6 senelik evli, iki çocuklu bir çiftti. Terapi almak için başvurma nedenleri ise “aldatma ve aldatılma” problemlerini çözmek istemeleriydi.

Duygusal olarak bir boşluğa düştüğü için aldattığını söyleyen Mert, oldukça üzgündü ve eşinden daha çok kendini suçluyordu. Eşini ilk günkü gibi sevdiğini ve çok pişman olduğunu söylüyordu. Hatta yoğun hissettiği suçluluk duygusuyla eşini aldattığını kendisi itiraf etmiş ve bu sancılı süreci sağlıklı bir şekilde atlatabilmek için evlilik ve ilişki terapisi almak istemişti. Eşinin itirafıyla alt üst olan Sevgi ne yapacağını bilememiş ve öfke nöbetleriyle geçen bir haftadan sonra eşinin teklifini kabul ederek terapi almaya karar vermişti. 6 ay süren bir terapi ile çift sorunlarını halletti ve eskisinden daha güçlü bağlarla karı koca olmaya devam etti.

Haberin Devamı

Aldatma veya aldatılma daha çok duygusal boşluklar nedeniyle yaşanıyor. Aldatılmak kişide özgüven kaybına, artık eskisi gibi yakışıklı veya güzel, seksi veya çekici biri olmadığı düşüncelerine, eşi tarafından beğenilmediği hissiyatına, değersizlik ve çaresizlik duygularına yol açabiliyor. Bu duygularla baş etmek hiç kolay değil… Bu nedenle çiftin evlilik ve ilişki terapisi alması ve konuşarak sorunlarını aşmaya çalışması gerekiyor. Çünkü aldatma bir yol kazasıdır. Terapi sürecinde aldatılan kişinin kendi özgüvenini ve özsaygısını yüksek tutması, aldatılma üzerine eşiyle konuşması, eşinin neden buna ihtiyaç duyduğunu anlamaya çalışması ve kendisine düşen bir pay varsa onu fark etmesi ve değiştirmesi, aldatan kişinin ise samimiyet, dürüstlük ve sabırla güveni yeniden tahsis etmesi önem taşıyor. Barışma ve affetme süreci kişiden kişiye değişmekle birlikte aylarca sürebiliyor.

Cinsel mutluluğu dışarıda arıyorum

12 yıllık evliyim, 3 çocuk babasıyım. İlk başlarda eşime karşı olan cinsel ilgim zamanla azalmaya başladı. Özellikle çocuklardan sonra eşim bana bir kadın gibi değil bir anne gibi gelmeye başladı. Bu nedenle cinsel mutluluğu dışarıda aradım ve eşimi aldatmaya başladım. Ancak geçmişte eşimle hiçbir sorun yaşamazken dışarıda erken boşalma sorunuyla boğuşur oldum. Sizce bunun nedeni nedir, ne yapmalıyım?
F.K./Dikmen

Haberin Devamı

Evliliğinde cinsel yaşamdan payına düşeni alamamış erkekler, kendilerini başka yönlerde yüceltmeye çalışabilir ve Türk aile yapısına çok zarar veren aldatma eğilimi gösterebilirler. Aldatmanın verdiği suçluluk duyguları, yeni bir bedenin keşfinin aşırı heyecanı ve yaşanan gerginlik kaçınılmaz olarak erkeği erken boşalmaya programlayabilir. Rahat olun. Evlilikte tamiri en zor sorunlardan biri olan aldatma, mutlu aile yapısının önündeki en büyük engellerden biridir. Bu nedenle mutluluğu dışarıda aramak yerine, cinsel yaşamınızı renklendirebilmek için aşk oyunlarına yer vermenizde, gerekirse eşinizle birlikte cinsel terapi almanızda ve en önemlisi sizde suçluluk duygularıyla erken boşalmaya neden olan aldatma davranışınızı gözden geçirmenizde fayda var.

Haberin Devamı

Eşim beni aldatıyor mu?

Nerdeyse 7 aylık evli bir bayanım. İlk başta her şey çok güzeldi fakat son zamanlarda eşimi dalıp giderken buluyorum. Nedenini sorduğumda “Yorgunum!” diyor. Tartıştığımız zamanlarda ise sert çıkışları oluyor. Geçtiğimiz ay sohbet ederken, çok sevdiği ve yıllarını geçirdiği sevgilisinden ayrılmak zorunda kaldığını anlattı. Bu nedenle eşime karşı çok kuşkucuyum. Sizce onu düşünüyor mudur? Benden uzaklaşmasından korkuyorum. Ne olur yardım edin.
S.T./Beşevler

Evlenmeden önceki ilişkiler doğal kabul edilmeli ve geçmişte bırakılmalıdır. Önemli olan eşinizin evliliğiniz süresince size ve ilişkinize verdiği değerdir. Evliliğinizden ve eşinizden şüphe duymaktan kaçınmanızda fayda var. Çünkü kuşkucu düşünceler somut bir kanıta dayanmıyorsa sadece ilişkiyi yıpratır. Bu durum ilişkinizi gerginleştirebilir ve içinden çıkılmaz bir hal almasına neden olabilir. Sevginin ve sadakatin bu derecede sorgulanması eşinizde huzursuzluk yaratabilir, aklında olmayan kişiyi ve olayları onun aklına düşürmenize yol açabilir. Bu durumda yapmanız gereken önce kendinize ve eşinize güvenmek, sonra suçlamadan açık iletişim kurarak ilişkinizde rahatsız olduğunuz noktaları onunla paylaşmaktır. Aklınızdan kuşkucu düşünceleri çıkarabilmek adına kendinize yeni uğraşlar bulmak ya da hobiler edinmek de faydalı olacaktır. 

Haberin Devamı

Eşimi bir kez aldattım

2 yıldır süregelen düzenli bir evliliğim var. Geçenlerde işyerindeyken, MSN’de biriyle tanıştım ve kendime çok yakın hissettim. Bu nedenle 2 kez buluştum. Son buluşmada birlikte olduk. Pişman değilim ama çok karışık duygular içindeyim. “Acaba bu zamana kadar yanlış bir insanla mı beraberdim?” diye düşünüyorum. Sanırım hiç tanımadığım bu kişiden etkilendim ama tekrar görüşmeme kararı aldık. Sizce ona âşık mı oldum? Eşimden ayrılmalı mıyım?
B.U./Polatlı

Her kadın kendisiyle ilgilenen, değer veren, iltifat eden birine anlık bile olsa ilgi ve arzu duyabilir. İki yıldır düzenli giden evliliğinizle, bir seferliğe mahsus yaşadığınız heyecanı karşılaştırırsanız yanılgıya düşebilirsiniz. Çünkü yasak ilişkiler insana her zaman daha çekici gelir. Unutmayın karşınıza MSN’de tanıştığınız bu erkek çıkmasaydı, eşinizi sevmeye devam edecektiniz. Demek ki, eşinizle olan ilişkinizde heyecanınızı yitirmişsiniz. Aksi takdirde, hiç tanımadığınız biriyle buluşmaya gitmez ve cinsel ilişki yaşamazdınız. Eğer evliliğinizde yolunda gitmeyen problemleriniz olduğunu düşünüyorsanız, bunu eşinizle bir an önce paylaşmalısınız. Sırf heyecan aramak için eşinizden ayrılırsanız, bir süre sonra pişman olabilirsiniz. Konuşarak her şeyin çözüleceğini unutmayın. Size önerim eşinizle açık bir iletişim kurmanız ve yatak odanızı biraz daha hareketlendirmeniz şeklinde olacaktır.  

Yazarın Tüm Yazıları