"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Buenos Aires Limanı’na talibiz

1 Aralık 2018

- Biz Buenos Aires Kruvaziyer Limanı’na talibiz. Sayın Cumhurbaşkanımız Arjantin Cumhurbaşkanı Mauricio Macri ile ikili görüşmesinde bizden de bahsetse büyük destek vermiş olur.

Ardından limanı anlatmaya başladı:

- Buenos Aires, Arjantin’in ana limanı olmasına rağmen, geçtiğimiz yıllarda Hidrovia Kanalı (Buenos Aires’e girişe imkan veren kanal) geçiş ve liman ücretlerinde yapılan artışlar, önceki hükümetin kötü yönetimi sebebiyle gemi-yolcu trafiğinde ciddi azalma gözleniyor.

Mevcut hükümetin adımlarına işaret etti:

-  Mevcut hükümet kruvaziyer turizmini son derece ciddiye alıyor. Yolucu gemilerini tekrar Buenos Aires’e döndürecek adımları atıyor. Bu önlemlerden bir tanesi de vatandaşlara açık ve yalnızca kruvaziyer gemilerine hizmet verecek, kordon boyuna entegre yolcu limanı sahası yaratmak.

Yolcu terminalini halen Dubai Ports’un işlettiğini vurguladı:

- Mevcut yolcu terminali, yanaşan gemilerden bir hayli uzak mesafeye konumlanmış. Dubai Ports’a verilen liman işletme imtiyazının süresi Kasım 2019’da sona erecek. Dolayısıyla yeni bir ihale açılacak.

Yazının devamı...

‘Üretimsiz kalkınma hayal’ diye yola çıktı, Asya-Pasifik’te ‘en iyi’ oldu

30 Kasım 2018

- Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Kalkınma sanayileşmek demektir” deyişini şiar edindik. “Üretim yoksa kalkınmak hayaldir” dedik. Yılmadan, yorulmadan, işvereniyle, işçisiyle ülkemiz sanayisini büyütmek için çalışıyoruz.

Dünyadaki değişim-dönüşüm sürecine işaret etti:

- Ayrılıkçı siyasi görüşlerin ve korumacı politikaların dikkat çekici bir şekilde yükselişe geçtiği belirsizlik atmosferinde, en büyük mücadele aracımız uluslararası işbirliklerine daha çok tutunmak.

Ardından EBSO’nun ses getiren adımlarına dikkat çekti:

- EBSO, teknopark kurarken, organize sanayi bölgesi oluştururken Türkiye’de ilklere imza attı. Ülkemizin üreten kahramanları sanayicilerimize daha iyi hizmet sunabilmek için kalite yolculuğuna 23 yıl önce başlayıp, 1995 yılında ISO 9000 Kalite Yönetim Standardına sahip Avrupa’nın ilk odası oldu.

Kalite çıtasının her geçen gün yükseldiğini kaydetti:

- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB), Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBRES) işbirliği ile yürüttüğü uluslararası akreditasyon sisteminde, ülkemizde akredite edilen ilk odalar arasında yer aldık.“A Mükemmel” seviyede akreditasyonu yeniledik.

TOBB’un EBSO’yu 364 odaya

Yazının devamı...

Vehbi Koç Vakfı’nda daha çok iş yapmaya paramız yetmiyor

28 Kasım 2018

- Disiplinli, araştırmacı, inatçı. Yani, bir işi kafaya takınca inatla üstüne gider, başarmak isterdi.

Her konuda bilgi ve görüş almaya özen gösterdiğini vurguladı:

- Vehbi Bey hiç bir zaman, “En iyisini ben bilirim” demezdi. Her konuyu uzmanlarından öğrenmeye çalışır, her kademeden personeli dinlerdi.

Vakıf Genel Müdürü Erdal Yıldırım araya girdi:

- Vehbi Bey’le birlikte çalışma şansını yakalayamadım. Ancak, kitaplarını, notlarını okudum. Gördüm ki, hep “en iyi kadrolar” ile çalışmış.

Koç Holding Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Direktörü Oya Ünlü Kızıl, masadaki “Vehbi Koç Anlatıyor” kitabını gösterdi:

- Vehbi Bey’in 1973’te 1987’de kaleme aldığı kitaplarını yeniden derlemenin yeni nesillere çok şey katacağını düşündük. Çalışmalar, Vehbi Bey’in özel sektördeki öncü rolünü, hayırseverlik konusunda attığı adımları bir kez daha anlamamızı sağladı.

Yazının devamı...

Kaşıkçı cinayetini unutturmayacağız

27 Kasım 2018

Hunharca, insanlık dışı cinayet Suudi Arabistan toprakları sayılan başkonsoloslukta işlense de olay İstanbul’da geçtiği için bizim yükümüzü ağırlaştırdı.

Cinayetle ilgili olarak Türkiye’nin üç alanda aktif rol üstlendiğini belirtti:

Sayın Cumhurbaşkanımız dünya liderleri ile çok önemli diplomasi yürüterek ülkemizin tavrını net bir şekilde ortaya koydu.

Uluslararası medyayı bilgilendirme konusunda iyi çalışıldı.

Soruşturmada içtihat oluşturacak çerçevede hareket edildi.

Soruların hâlâ ortada durduğunu kaydetti:

Suudi Arabistan’dan gelen ekibin cinayette rol aldığı kendi açıklama ve soruşturmalarıyla tespit edildi. Ancak, “Talimatı kim verdi?” sorusunun cevabı ortada yok.

ABD Başkanı

Yazının devamı...

Afrin’den gelen zeytinyağı yerli üreticiyi vurur mu

26 Kasım 2018

- Önce hükümetin Afrin’den 50 bin ton zeytinyağını 3’üncü ülkelere satmak üzere Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği üzerinden alacağı haberleri gündeme geldi. Böyle bir kararın ülkemizdeki üreticiyi vuracağı ortadaydı.

Ardından konuya Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklık getirdiğini aktardı:

- Sayın Bakan, Afrin’den şu ana kadar 600 ton zeytinyağı geldiğini, 5 bin tona kadar çıkabileceğini bildirdi. Zaten zeytin üreticisi zarar ediyor. 5 bin ton Afrin zeytinyağının piyasaya girmesi çiftçimize zarar verir.

Manisa Valisi Ahmet Akdeniz, Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, Belediye Başkanı Salih Hızlı, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürü Mehmet Selçuk’un katıldığı buluşmada AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir de söz aldı:

- Zeytinyağının üreticiden çıkış fiyatının düşüklüğünü Afrin’e bağlamak abesle iştigaldir. Bildiğiniz gibi Tarım Bakanımız açıkladı. Afrin’den gelen zeytinyağı miktarı 600 tondur.

Türkiye’nin bu yılki zeytinyağı üretiminin 200 bin tonu bulacağını kaydetti:

- 200 bin tonun karşısında 600 tonun piyasayı etkilemesi mümkün mü? Zeytinyağının üreticiden çıkış fiyatının düşüklüğü tamamen piyasa koşullarından kaynaklanıyor.

Yazının devamı...

Petkim’e bir torun geliyor

25 Kasım 2018

- Socar’ın yatırımlarında ikinci sırada yer alan ülke hangisidir?

Salonda bulunanların çoğunun aklına “Türkiye” gelse de kimseden ses çıkmadı, Ibadov kendi sorusuna yanıt verdi:

- Socar’ın son yıllardaki yatırımlarında birinci sırada Türkiye yer alıyor. Azerbaycan ikinci sırada. 2007’de Petkim’i alarak girdiğimiz Türkiye’de yatırımlarımız 20 milyar dolara doğru tırmanıyor.

Panelin diğer konuşmacıları Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu, ESBAŞ CEO’su Faruk Güler, İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener ve Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’a döndü:

- İzmir ve Ege Bölgesi’nde ihracatın ithalatı karşılama oranı 2019’dan itibaren çok değişecek. Çünkü, yeni yatırımlarımızın cari açığı düşürmeye dönük yıllık katkısı 1.5 milyar dolar olacak.

Türkiye’nin yıllık petrol ürünü ihtiyacının 40 milyon ton olduğunu vurgulayıp, sürdürdü:

- Bunun yüzde 25’ini Star Rafinerisi karşılayacak.

Diğer panelistler ile salondaki izleyicilere,

Yazının devamı...

Pamuk için de lisanslı depoya ihtiyacımız var

24 Kasım 2018

 Vali Mahmut Demirtaş’la sohbetin ardından Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç’i işaret etti:

- Ticaret Borsamızın yeni binası Mayıs 2018’de hizmete girdi. Şahin Bey, borsanın ulaştığı teknoloji düzeyini sizlere göstermek istiyor.

Zeki Kıvanç ve Şahin Bilgiç’le birlikte Adana Ticaret Borsası’na gittik. Bilgiç, borsanın 1913’te kurulduğunu anımsattı:

- Tarihi açıdan Türkiye’nin ikinci borsasıyız. Yeni kompleksimizi 72 bin metrekare alan üzerine kurduk. 50 bin ton hububat kapasiteli lisanslı depolarımız da bu kompleksin içinde.

Beni seans salonunda ilk bilgisayarın başına oturttu:

- Buyurun, birlikte ürün alım denemesi yapalım.

Yürüen banta önce ekmeklik buğday konuldu. Buğdaydan bir avuç aldım, önümdeki kutunun ilk gözüne koydum. O buğdaydan almaya karar verince, ekrandaki ilgili bölüme dokundum. Anında ekrana ilk girilen fiyata 1 kuruş eklendi. Benden başka alıcılar da devreye girdi. 1’er kuruştan fiyat artışı sürdü. Ardından aynı işlemi mısır ve pamuk için de yaptık.

Bilgiç,

Yazının devamı...

Sao Paulo’dan Tekirdağ’a uzandı, TEGV modelini Brezilya’ya götürecek

23 Kasım 2018

Öğücü, dünyanın ikinci büyük selüloz üreticisi Fibria yöneticilerine Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV) anlattı:

- TEGV, ülkemizin çeşitli il ve ilçelerinde bağışçıların desteği ile eğitim parkları kuruyor. Çocuklar okul dışı saatlerinde o park ve birimlerde eğitimi sürdürebiliyor. Biz de Öğücü Ailesi olarak TEGV’e destek vermeye çalışıyoruz.

Fibria yöneticileri geçen nisan ayında İstanbul’a geldiğinde TEGV’in merkezini ziyaret edip, faaliyetleri ile ilgili bilgi aldı. İzmit’e gidip, “Selma-Mesut Kavurt Öğrenim Birimi”ni yerinde gördü. Orada “Algo Dijital” kodlama, “Matematik Fen-Eğlenerek Öğren” gibi etkinliklere katıldı.

Sao Paulo’ya dönünce TEGV’le ilgili araştırmayı sürdürdü. Araşrımadan şu sonuç çıktı:

- TEGV’in hiçbir ideoloji ve siyasetle ilişkisi yok. Özellikle ekonomik nedenlerle eğitimde fırsat eşitliği yakalayamamış kesimlerin çocuklarına destek sağlayan bir modeli var.

Fabria yönetimi, bağış kararı verip, TEGV’i aradı:

- Bize uygun bir yer bulun, Lila Grubu ile birlikte eğitim biriminin kurulmasına destek olalım.

TEGV yönetimi uygun yer arayışları sırasında Tekirdağ’da restora edilmiş bir bina bulundu. Lila-Fibria yönetimi söz konusu binayı TEGV için satın aldı. Alınan bina

Yazının devamı...