"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

İlaçla Özbekistan ve Kazakistan’da 100 milyon doları buldu

7 Mayıs 2018

Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut ve Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Nobel İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ulusoy ile Başkan Vekili Selçuk Tanrıverdi’yi dinliyordu. Araya girip Özbekistan’daki yatırımlarının büyüklüğünü sordum, Ulusoy yanıtladı:

- Biz Özbekistan’a 2002’de yatırımla girdik. 16 yıldır yüzde 100 kendimize ait şirketimiz ve tesislerimizde ilaç üretimi yapıyoruz. Toplam yatırımlarımız 40 milyon doları buldu. En son 2017’nin ikinci yarısında 3 milyon dolarlık ek yatırım yaptık.

Nobel Pharmsanoat’ın cirosunu merak ettim, Tanrıverdi şu bilgileri paylaştı:

- Özbekistan’da 60 farklı ilaç üretimimiz 5.5 milyon kutuyu buluyor.

Ulusoy toplam ciroyu aktardı:

- Kazakistan’da da üretim yapıyoruz. Kazakistan’a da 65 milyon dolarlık yatırım yaptık. İki ülkenin toplam cirosu 100 milyon doları buluyor.

Nobel İlaç’ın 2018 toplam ciro hedefinin 250 milyon dolar olduğunu aktarıp, ekledi:

- Türkiye’den 50 ülkeye toplam 60 milyon dolarlık ihracat yapıyoruz. İhracat pazarımız olan 50 ülkenin 20’sinde kendi kadrolarımızla faaliyet gösteriyoruz.. Yurt dışında yarattığımız istihdam 1300’ü buluyor.

Yazının devamı...

Hyundai, Türkiye’de SUV üretimi için 2021 planı yapıyor

6 Mayıs 2018

- Türkiye’de Kibar Holding’le ortak üretim yapan Koreli Hyundai, bir süredir SUV modelini de ülkemizde üretmek üzere plan yapıyor. Bu planın detayları Cumhurbaşkanı’nın seyahatinde netlik kazanabilir.

Nitekim Erdoğan’ın seyahatinin Seul durağında kabul ettiği Güney Koreli şirketler arasında Hyundai Group da yer aldı. Kabulde Hyundai Group’tan şu kadro hazır bulundu:

- Euisun Chung (Hyundai Motor Company Başkan Vekili), Seung-Tack Kim (Hyundai Rotem Başkan ve CEO’su),  David (Dongwook) Park (Hyundai E&C Başkan ve CEO’su), Byung Kwon Rhim (Hyundai Motor Company Global Operasyonlar Başkanı).

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut’un Cumhurbaşkanı’na eşlik ettiği görüşmede Türkiye-Kore İş Konseyi Başkanlığını da yürüten Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar da ortağı Hyundai yöneticilerinin yanında oldu. Hyundai yönetimi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a özet bilgi verdi:

- 1997’den bu yana ortağımız Kibar Holding’le İzmit’teki Hyundai-Assan fabrikamızda üretim yapıyoruz. Ürettiğimiz otomobilleri iç pazara sunmakla birlikte başta Avrupa ülkeleri olmak üzere ihraç da ediyoruz.

Erdoğan, yatırımlar konusunda kendilerine Yatırım Ajansı’nın rehberlik yapabileceğini anımsatıp, sürdürdü:

- Ülkemizdeki üretim kapasitenizi artırmanızı bekliyoruz. Daha katma değerli modelleri de Türkiye’de üretin.

Hyundai yönetinin yanıtı şöyle oldu:

Yazının devamı...

14 milyon dava düşecek 40 milyar lira getirecek

4 Mayıs 2018

-Hyundai, LG, Daelim, SK ve Hanwha şirketlerinin üst düzey yetkililerini kabul ettim. Güney Koreli firmalar Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü’nde yer aldı.

SK ve Daelim’in 1915 Çanakkale Köprüsü konsorsiyumunda da yer aldığını anımsattı:

- Hepsi Kanal İstanbul projesiyle de ilgileniyor. Çok ciddi önem veriyorlar.

Koreli şirketlerin Türkiye’de yatırımlarının olduğuna değindi:

- Türk mallarının Kore’ye daha fazla girmesini istiyoruz. Ayrıca savunma sanayiinde ortak projeler hayata geçirdik, geçireceğiz, çoğaltacağız. Fırtına obüsleri, Altay, füzeler müşterek yaptığımız projeler.

Ardından Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı pakette yer alan imar barışını sorduk:

- Bir tarafta kentsel dönüşüm sürerken imar barışına neden ihtiyaç duyuldu?

- İmar barışı bana göre çok çok önemli. 14 milyon kadar dava düşecek. Onun bir de getirisi var. Devlete yaklaşık 40 milyarlık bir getirisi olacak. Ülke ekonomisine katkısı olacak. Daha da önemli olan boyut, vatandaşın “Benim akıbetim ne olacak , imar barışı ile birlikte ben evimi konutumu rahatlıkla yapabilecek miyim” sorunu çözülmüş olacak.

Yazının devamı...

Özbekistan’a 24 yıl önce girdi büyüme kapısı yeni açıldı

2 Mayıs 2018

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, masaya uğradı, kendisine eşlik eden Ziraat Bank Özbekistan Genel Müdürü Ercan Bulut’u tanıştırıp söze girdi:

- Merkezi Taşkent’te olan Ziraat Bank Özbekistan’ın yüzde 100’ü bu yılın başlarında bize geçti. Bankamız ilk 4 ayda yüzde 50 büyüdü.

Daha önce bankanın yüzde 50’sinin kendilerine ait olduğunu vurguladı:

- O dönemde hedeflediğimiz büyümeyi sağlayamadık. Bir anlamda durgun bir dönem yaşadık.

Özbekistan’a ilk girdikleri günleri sordum, yanıtladı:

- 24 yıl önce yüzde 50 hisse ile girmişiz. O günlerde 14 milyon dolar yatırım yapmışız.

Bankanın yüzde 100’ünün kendilerine geçişiyle ilgili maliyeti merak ettim, Bulut’a döndü:

- Ödenmiş sermayemiz 30-35 milyon doları buldu değil mi?

Yazının devamı...

Yeni yatırımı 1 milyar lirayı aşacak, yerli şanzıman üretecek

30 Nisan 2018

- Japon Mitsubishi’nin greyder bölümünü satın alınca, önemli bir know-how’a da sahip olduk. İlk kez silindir üretimine girdik. Ayrıca mini ekskavatör üretimine başladık.

Hidromek West Genel Müdürü Stoian Markov, İhracat Müdürü Engin Barutçu ve Tasarım Stüdyo Müdürü Hakan Telışık’ın da yer aldığı ekiple birlikte sohbete oturduğumuzda Hasan Basri Bozkurt’a Ankara’da ASO 1. OSB’deki 1 milyon metrekareyi aşan alanda giriştikleri yatırımı sordum:

- Yeni yatırımımız 1 milyar lirayı aşacak. Belki 1.3-1.5 milyar liraya doğru gidecek.

Söz konusu alandaki yeni tesislerden biri üzerinde durdu:

- 22 bin 500 metrekarelik bölümde bir komponent fabrikası açtık. İş makinelerimizin aktarma organlarını üreteceğiz.

Aktarma organlarından neyi kastettiğini açmasını istedim, sürdürdü:

- Burada şanzıman yapıyoruz. Greyder, kazıcı yükleyici akslarını üretiyoruz. Bir de ekskavatörün kule döndürme dişli kutularını yapıyoruz.

Bu işin Hidromek için tümüyle yeni bir adım olduğunu vurguladı:

Yazının devamı...

‘Ahmad’la ‘Mahmood’u buldu ihracatı 280 milyon dolara ulaştı

29 Nisan 2018

Sri Lanka’dan aldıkları dökme çayı Irak pazarına ihraç eden Altunkaya kardeşler, 2000’li yılların başlarında bölge pazarının taleplerini dikkate alarak üretime de girdi. Çay ve kahve üretip, paketlemeye sıra geldiğinde marka ismi konusuna kafa yoruldu.

Büyük abiler Ahmet ve Mahmut, kardeşlerini topladı, üretecekleri çay ve kahveye isim arayışına girdi. Danışmanlarının bulduğu farklı isimler masaya konuldu. Ancak, akılları İran’daki çay markası “Ahmad”a takıldı:

- Biz de Ahmet’ten yola çıkıp “Ahmad” desek olmaz. En iyisi Mahmut’tan yola çıkıp, “Mahmood” diyelim.

Böylece Altunkaya Grubu’nun çay, kahve, süt tozu gibi ürünleri “Mahmood” markasıyla önce bölge ülkelerine ihracata yöneldi, ardından iç pazara da girdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Gaziantep’teki programlarından biri vesilesiyle Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya ile birlikte grubun kentteki fabrikalarını gezdim.

Altunkaya Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Mahsum Altunkaya, fabrikaları gezerken gıdada 1000’i aşkın çeşitlerinin olduğunu belirtti:

- Gaziantep’teki tesislerimizde kahve ve toz içecek, margarin, ayçiçek yağı, zeytinyağı, sos ve toz gıda üretiyoruz. Çayı Sri Lanka’da üretiyoruz. Irak’ta paketleme tesisimiz var. Dubai’de de doğal sıvı içecek ve süt tozu üretiyoruz.

Tarım ve hayvancılık sektöründe de faaliyet gösterdiklerini aktarıp, diğer şirketlerine işaret etti:

Yazının devamı...

Ev tekstili 3 bakan çıkardı, ihracatının kilosu 10 dolara oturdu

27 Nisan 2018

- Derneğimiz üyeleri arasından AK Parti hükümetlerine 3 Bakan çıktı. Ali Babacan, Nihat Zeybekci ve Mehmet Özhaseki. Sayın Zeybekci’nin eşinin yönettiği şirketi, 24’üncüsü gerçekleşen EVTEKS’e katılıyor.

Ali Rıza Hasoğlu araya girip, “Mr. Stock” adlı toptancı şirketinin kartını gösterdi:

- Özhaseki Bakanım ortağım sayılır. Mr. Stock’ta kardeşiyle ortağım.

Ali Sami Aydın, verdiği 3 Bakan örneği ile 1036 üyeli derneğin gücünü anlatmaya çalışırken, sektörün büyüklüğüne işaret etti:

- Ev tekstili sektörünün iç pazardaki cirosu 12 milyar dolara ulaşıyor. İhracatımız ise bu yıl 3 milyar doları yakalar.

Türkiye’nin ihracat lideri otomotiv sektörü ile karşılaştırma yaptı:

- Bir otomobilin kilosu 7-8 dolara ihraç edilirken, ev tekstilinde kilo başına ihracat 10 dolar dolayında seyrediyor. Ayrıca, bizde ihracat gelirinin yüzde 70’i içeride kalırken, otomotivde yüzde 40’ı geçmiyor. Bizim ürünlerimizde ithal girdi oranı yüzde 30’u aşmaz.

Sektörde tasarım çıtasının yükseldiğini vurguladı:

Yazının devamı...

Türkiye’deyim gitmiyorum

25 Nisan 2018

YILDIZ Holding’in bankalara 6.5 milyar dolarlık kredi borcu pazarlığına ilişkin mektubu göndermeden 5-6 ay önceydi. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, şirketteki kurmaylarıyla durum değerlendirmesi yaptı:

- Şirketlerimizin bankalardan kullandığı 400 ayrı kredi var. Hemen hepsi spot ve rotatif krediler. Yani, vadeleri 6 ay ile 1 yıl arasında değişiyor. Yani, günde 1’den fazla krediye denk geliyor. Bu kredilerin vadelerini uzatmak için bir formül bulmalıyız.

Ülker, borçlarının vadesini uzatma arayışını bankalara nasıl anlatacağını düşünürken, geçmişte adı Emlak Bankası ve Egebank’la çok anılan avukat Aydoğan Semizer’le yolu kesişti. Bu operasyon için danışman seçtiği Semizer’in ilk tavsiyesi şu oldu:

- Öncelikle bankalara, “Biz kredi taksitlerini ödemeyi durduruyoruz” diyeceksiniz. Ödemeye devam ederken masaya oturursanız, her banka kendi ödemesinin sürmesini ister. O zaman da hedeflediğiniz sağlıklı sonuca ulaşamazsınız.

Alacaklı bankalara mektup gönderildi, görüşmeye oturuldu. Ülker ve ekibi tabloyu kendi pencerelerinden açtı:

- 6.5 milyar dolarlık 400 ayrı kredi bizim için indefinite (belirsiz) bir durum yaratıyor. Tamam, ülkemizde kredi sistemi böyle çalışıyor ama bu da uzun vadeli önümüzü görmemizi zorlaştırıyor. Kredilerin vadesini uzatmamız gerekiyor.

Ülker ve ekibi, şu formülü ortaya koydu:

- Biz şirketlerimizin hepsinin borcunu Yıldız Holding’te topluyoruz. Borçlu tek muhatap Yıldız Holding olacak. Siz bize uzun vadeli 6.5 milyar dolar kredi açın. Bankalarınıza olan kısa vadeli borçlarımızı kapatalım. Yıldız Holding uzun vadeye yayılan tek borcu size ödesin.

Yazının devamı...