"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Tepebaşı’ndaki örgütü kapatmayı unuttunuz Paşam

2 Temmuz 2018

- Yarın sabah erkenden özel bir iş için görüşmemiz gerekiyor.

Çelikel, ertesi sabah erkenden şirkete gitti. Ortağı Mimi Ovadia, Mustafa Bayramoğlu, Erbil Töre, sekreteri Fatoş Eray ve Mehmet Eşsiz başta olmak üzere bütün personel kendisini bekliyordu. Eşsiz, konuyu aktardı:

- Dün akşam Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Orgeneral Necip Torumtay ile görüştüm. Bana, “TÜSİAD, senin patrondan rahatsız” dedi. TÜSİAD Başkanı Ali Koçman, bir toplantıda Kenan Evren’in ekibine, “Bütün sivil toplum örgütlerini kapattınız ama Tepebaşı’ndakini unuttunuz Paşam” demiş.

Eşsiz, Koçman’ın komutanlara söylediği şu sözü de aktardı:

- Ali Bey, sizini adınızı da vermiş: “Orada Murtaza Çelikel enine boyuna politika yapıyor. Üzüntüm o ki, öyle bir adam taraftar da buluyor.”

Çelikel, şaşırdı, canı sıkıldı. Dahası tedirgin oldu:

- Çünkü, askeri yönetimin sebepsiz yere gözaltına aldığı insanlar vardı. Gidenlerin bir bölümünden haber de alınamıyordu.

Çelikel,

Yazının devamı...

Kapitalist gibi kazan sosyalist gibi paylaş

1 Temmuz 2018

Davetliler arasında Kaya Erdem, Yavuz Canevi, Lütfullah Kayalar, Nurhan Motugan, Prof. Emre Gönensay, Şerif Egeli, Prof. Çelik Kurtoğlu, Prof. Mustafa Aysan, Tufan Türenç ve Şeref Özgencil gibi isimler var.

Tara, o günlerde henüz fotokopiyle çoğaltılmış, basım hazırlığı süren bir kitap taslağını uzattı:

- Bir göz at bakalım.

Çiğdem Tüzün ve Sühan Muratlı imzalı kitabın adı bana göre iyi seçilmişti:

- Şarık Tara: Sınırların Ötesinde.

Kitapta Enka İnşaat ve Enka Grubu’nun yurtdışındaki başarıları ve Tara’nın iş ilişkisiyle dış dünyada genişleyen siyasi çevresinin Türkiye’ye sağladığı katkı ele alınıyordu.

Ben kitaba bakarken Tara, Rusya’da iş yapmaya başladığı ilk günlerden itibaren sosyalizm ve kapitalizmi daha iyi tahlil ettiğini vurguladı:

- Şu kanıya vardım:

Yazının devamı...

Türkiye’nin muazzam potansiyeli ve etkileyici ekonomik gücü var

29 Haziran 2018

- Birleşik Devletler ile Türkiye arasındaki güçlü ekonomik bağları teşvik etmek bizim için onurdur.

Davis, ABD’nin Türkiye’den aldığı çelik başta olmak üzere bazı ürünlere koyduğu “gümrük duvarı”na, kendilerine ülkemizden verilen aynı tonda yanıta girmek yerine, artan ticaret hacmine değindi:

- 2017’de yüzde 18’lik artışla 20.6 milyar dolara ulaşan ikili ticaret hacmimiz, ekonomik işbirliğimizin gücünü gösteriyor. Bunu, Türkiye’nin Birleşik Devletler’e ihracatındaki yüzde 31’lik artış sürükledi. Ortak çabalarımızla gelecek yıllarda ekonomik ilişkimizi geliştirmeye devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Davis konuşurken, katılımcıların kimler olduğuna baktım:

* Rona Yırcalı, Murat Gigin, Ali Kibar, Ahmet Çalık, Batu Aksoy, Sinan Uzan, Mehmet Ali Berkman, Hakan Binbaşgil, Haydar Yenigün, Kaan Terzioğlu, Sedat Aloğlu, Ali Eren, Agah Uğur, Mehmet Önder, Prof. İlter Turan, Serra Akçaoğlu, Yılmaz Argüden, Şerif Egeli, Davut Ökütçü, Aykut Eken, Ayşem Sargın, Aylin Tülay Özden, İsmail Esin, Hamdi Aydın, Burak Talu, Burak Küntay, Nurdan Erbuğ.

Davis, Türkiye’nin etkileyici şekilde güçlü ekonomiye sahip olduğunu vurguladı:

- Düşük kamu borç seviyesi, dinamik ve genç nüfusu, güçlü iş ahlakı ve sağlıklı girişimcilik ruhuyla Türkiye’nin muazzam bir ekonomik potansiyeli bulunuyor.

24 Haziran seçimine yüzde 87’lik katılımın inanılmaz etkileyici olduğunu kaydetti:

Yazının devamı...

Küsmeyin, partiler üstü kalmaya bakın

26 Haziran 2018

- ABD’deki Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Organ Nakli Merkezi’nin kurucusu Prof. Şükrü Emre burada. Kendisiyle tanışmanızı, sohbet etmenizi isterim.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ve Arslan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Arslan’la birlikte İnönü Üniversitesi’ne gittik. Rektör Prof. Ahmet Kızılay, üniversitenin Karaciğer Nakil Enstitüsü Müdürü Prof. Sezai Yılmaz, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Mahmut Durmuş, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Hakan Parlakpınar, Malatya Valisi Ali Kaban, Emniyet Müdürü Ömer Urhal ve Prof. Emre ile sohbet ettik.

Prof. Kızılay, Prof. Emre’ye fahri doktora unvanı verdiklerini aktardı:

- Hocamıza belgesini takdim edememiştik. Şimdi takdim edeceğiz. Ayrıca Hocamız, üniversitemizde “misafir öğretim üyesi” olarak ders veriyor. Bize çok önemli katkıları oluyor.

Prof. Emre, ABD’ye gitmeden önce İstanbul Tıp Fakültesi’nde doçent olarak görev yaptığını vurguladı:

- ABD’de Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Organ Nakli Merkezi’ni kurdum. Halen orada görev yapıyorum.

Prof. Kızılay araya girdi:

- Şükrü Hocamız, ABD’nin

Yazının devamı...

80 yaşındayım, yine sandık görevlisiyim

25 Haziran 2018

O anda odalarında bulunduğum Hürriyet Yazıişleri Müdürleri Arif Dizdaroğlu, Cenk Öz, İzzet Doğan, Ateş Yalazan, Gökçe Aytulu, Doğaner Gönen ve Haber Koordinatörü Şehriban Oğhan’a ekranda gördüğüm sandık görevlisini işaret ettim:

- Ekranda gördüğünüz Malatyalı işadamı Muammer Şahin...

1980’li yıllarda Hububat ve Bakliyat İhracatçıları Birliği Başkanlığı, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Üyeliği görevlerinde bulunan, ANAP’lı yıllarda Turgut Özal’ın yanında yer alan Muammer Şahin’i aradım, görev yerini sordum, yanıtladı:

- Florya’da Tevfik Ercan Anadolu Lisesi’nde sandık müşahidiyim.

Bulunduğu bölgede en yaşlı sandık görevlisi olarak ilan edildiğini söyleyince yaşını merak ettim, paylaştı:

- 80 yaşındayım, sandıkta görevimin başındayım.

Malatya Eğitim Vakfı (MEV) Kurucular Kurulu Üyesi, Doğanşehir Vakfı (DOVAK) Başkanı Muammer Şahin’e sandık başında ne zamandan beri görev aldığını sordum, anlattı:

- 20 yıldır seçimlerde sandık müşahidi olurum. Son 4 yıldır da Tevfik Ercan Anadolu Lisesi’nde görev yapıyorum.

Yazının devamı...

Bir bitki türü bile eksilse doğanın dengesi bozulur

24 Haziran 2018

- Eşim Nezahat Hanım adına kurduğumuz bu alana başlangıçta “Hatıra Parkı” niyetiyle girdik. 2003 yılında “Botanik Bahçesi” levhası astık.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Müdürü Prof. Adil Güner’in de onayını alarak, şu noktanın altını çizdi:

- Burası 460 dönüm. 1600 çeşit bitki var. Burada “Botanik Bahçe” fonksiyonlarının hepsi yer alıyor. Herbaryum, tohum bankası, kütüphane, araştırma alanları, koleksiyonlar...

93 yaşındaki Nihat Gökyiğit, kızı Vahide Gigin’in yardımıyla bize bahçenin tüm önemli noktalarını gezdirirken şu konuya dikkat çekti:

- Türkiye, dünya kara sathının yüzde 0.6’sına sahip. Bu alanda dünyadaki bitki türlerinin yüzde 2.6’sını yaşatıyor. Yani, biyolojik çeşitlilik açısından ülkemiz çok değerli bir varlığı elinde bulunduruyor.

Biyolojik çeşitliliğin dünyadaki, doğadaki önemine işaret etti:

- Doğanın çok önemli bir dengesi var. Doğadaki varlıkların hepsi birbirine muhtaç. Örneğin, biyolojik çeşitliliği oluşturan varlıklardan biri bile eksilse, doğanın dengesi bozulur. Doğal afetlerin sayısı ve şiddeti artar. Su kıtlığı gündeme gelebilir.

Türkiye’de botanik bahçe sayısının 10’u bile bulmadığını kaydetti:

Yazının devamı...

Bir CEO da 'ürün borsası'na aranıyor

22 Haziran 2018

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 11 Nisan 2017’de “Türkiye Ürün İhtisas Borsası”nın kuruluşunu şöyle duyurdu:

- 6 Nisan 2017 günü Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla “Türkiye Ürün İhtisas Borsası” kuruldu.

Aradan 14 ay geçti, Tüfenkci ile önceki sabah Yeşilyurt’ta (Malatya) Şevket Salik’e ait kiraz bahçesinde buluştuk. Tüfenkci, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Arslan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Arslan, AK Parti Malatya milletvekili adaylarında Selahattin Barış Palandöken’in de katıldığı buluşmada şu mesajı verdi:

- 14 ay uğraştık, sonunda “Ürün İhtisas Borsası”nı kurduk...

Yazının devamı...

30 milyar lira bile tedirgin etti, 300 milyarı bir düşünün

21 Haziran 2018

BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek’le dünyanın en büyük mozaik varlığına sahip Gaziantep Zeugma Müzesi’nde gerçekleşen CNN Türk yayınındayız... Şimşek, öncelikle kurlardaki son dalgayı değerlendirdi:

- Son dalga tümüyle küresel. TL, diğer gelişmekte olan ülkelerle karşılaştırınca daha dirençli kalabildi. Son küresel dalgayı fiyasko ile sonuçlanan “G7 Zirvesi” ile “ticaret savaşları” tetikledi.

ABD’nin parasal sıkılaştırmaya dönük adımlarını artırdığını vurguladı:

- Dünyanın en güçlü ekonomisi olan Çin’in para birimi Yuan’ın bile değeri yüzde 0.5 düştü. Bu, çok rastlanan bir durum değil.

Yazının devamı...