"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Borsazedeye 500 milyon lira ödensin

25 Mart 2018

BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek, Capital ve Ekonomist dergilerinin düzenlediği “Uludağ Ekonomi Zirvesi”nde iş dünyasına, “Borç almayın, ortak alın” çağrısı yaptıktan 4-5 saat sonra Martaş Yönetim Kurulu Üyesi Cem Baver Özalp’le sohbet ederken Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ ile Migros CEO’su Özgür Tort yanımıza geldi.

Karadağ, küçük tasarruf sahiplerinin hisse senedine yatırıma yönelmesi için borsada “barış”a ihtiyaç duyulduğunu savundu:

- Çukurova Elektrik, Kepez Elektrik gibi birtakım şirketlerin küçük hissedarlarının elindeki hisse senetlerinin değeri, söz konusu kuruluşlara yapılan operasyonlar sonrası sıfıra indi. Sermaye piyasamızda bu şekilde batan para 500 milyon lira dolayında. Bu paranın küçük yatırımcıya ödenmesinin bir yolunu bulmalıyız.

Küçük yatırımcının hisse senedine yatırıma soğuk yaklaştığını, küskün olduğunu belirtti:

- Devletimiz 2001 krizi sırasında off-shore hesaplarında batan mevduatları bile ödedi. Hisse senedi yatırımcısının da batan parasını ödemekte yarar var.

İlgili kurumlardan 500 milyon lirayı ödeyebilecek kaynağın rahatlıkla sağlanabileceğini vurguladı:

- 500 milyon lirayı ödemek, belki de Bosra İstanbul’da hisse senedine 5 milyar liralık yatırımın kapısını açacak.

Yazının devamı...

Yabancı, dışarıdaki 1.5 milyar dolarlık yatırıma bakıp Türkiye’yi soruyor

23 Mart 2018

- ABD, İngiltere, İskoçya, Hollanda, Belçika, Almanya...

Esas Gayrimenkul’ün Türkiye dışında sahibi olduğu kiralanabilir alan toplamının 700 bin metrekare olduğunu öğrenince değerini merak etti. Önce bir örnek verildi:

- İskoçya’da sahibi olduğumuz alışveriş merkezinin değeri 240 milyon pound...

Ardından ülke ülke varlıklar sıralandı:

- İngiltere’de 8 alışveriş merkezi ve 6 ofis binası. Manhattan’da (New York) 1 otel, 2 ofis ve rezidans. Almanya’da 170 bin, Belçika ve Hollanda’da 20 bin metrekare kiralanabilir alan.

Derken Esas’ın yurt dışı varlıklarının toplam değerini öğrendi:

- 1.5 milyar dolar...

Sonra Türkiye’deki yatırımlarını inceledi:

Yazının devamı...

Çanakkale Köprüsü 16 milyar dolarlık ekonomi yaratacak

21 Mart 2018

- Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Yatırım ve İşletme A.Ş.

Konsorsiyumun Türk tarafı Limak Holding’in kurucuları Nihat Özdemir ve Sezai Bacaksız ile Yapı Merkezi’nin kurucusu Ersin Arıoğlu, şirketin yönetimine ikinci kuşak temsilcilerini seçti:

- Ebru Özdemir, Serdar Bacaksız, Başar Arıoğlu, Özge Arıoğlu.

4 Türk, 4 Koreli’den oluşan yönetim kurulu görev bölümü yaptı:

- Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Başkan Yardımcısı Başar Arıoğlu.

Köprünün temeli 18 Mart 2017’de atılırken, yönetim kurulu 2.3 milyar Euro’luk kredi için plan hazırladı:

- Kredinin çoğunu başta Kore olmak üzere Uzak Doğu’dan kullanmayı deneyelim.

Özdemir

Yazının devamı...

Tonu 900 dolara gidiyor 6 milyon dolarlık ürün oluyor

19 Mart 2018

- Bizim aile Türkiye’nin en eski meyan kökü ihracatçısı. Meyan kökünün tonu 800-900 dolara ihraç edilir.

Ardından kozmetik üretiminde kullanılan bir maddeyi örnek gösterdi:

- Glabridin adlı bir madde var. Kozmetik endüstrisi cilt beyazlatıcı ürünlerde kullanır. Bu maddenin bir tonu 6 milyon dolardır. Bizim kozmetikçiler de ithal edilen bu maddeyi kullanır.

Meyan kökünden “Glabridin”e geçiş nedenini açtı:

- Glabridin, meyan kökünün işlenmesi ile elde edilir. Yani, tonunu 800-900 dolara ihraç ettiğimiz meyan kökü, tonu 6 milyon dolar olan Glabridin’e dönüşüp, ülkemizin ithalat kalemleri arasına girer.

Türkiye’nin meyan kökü ihracat miktarını sordum, yanıtladı:

- Türkiye, yılda 8-10 bin ton meyan kökü ihraç eder. Buradan elde edilen gelir 10 milyon dolar geçmez.. Genelde 7-8 milyon dolarda seyreder.

Anadolu topraklarından meyan kökü toplanması işini ilk 1887’de ABD’li bir şirketin yaptığını belirtti:

Yazının devamı...

Savaşın göbeğinde 600 milyon dolara 150 fabrika yapıldı

18 Mart 2018

FRANSA’nın Cannes kentinde gerçekleşen dünyanın önde gelen gayrimenkul fuarı MIPIM’deki Gaziantep Standı... Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İmar ve Şehircilik Daire Başkanı İrem Elbeyli’nin başında bulunduğu ekibiyle birlikte ziyaretçilerine stanttaki maketi ve büyük ekrana yansıyan görüntüleri gösterdi:

- İstasyon Kentsel Dönüşüm Projemiz, 2 milyar liralık yatırımla gerçekleşecek. Bu projemiz yabancı yatırımcılara da açık. Gaziantep, zaten yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor. Kentsel dönüşümün de ilgi göreceğini düşünüyoruz.

Stantta kendisine eşlik eden AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Erdoğan ve Ahmet Uzer ile Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nu işaret etti:

- Ben kendimi Gaziantep’in CEO’su gibi görüyorum. Şehrimizin ayırıcı özelliklerinden biri, bir araya geldiğimizde 5 dakika içinde aynı dili konuşmaya başlamamız. Bu da Gaziantep’in ortak akıl ile yönetilmesini sağlıyor.

Şehirdeki kentsel dönüşüm başarısına Şahinbey’den örnek verdi:

- Şahinbey Belediyemiz, 7 bin konutu dönüştürdü.

MIPIM’e katılmalarının nedenini ortaya koydu:

Yazının devamı...

Teşvike hazır 108 milyar liralık 21 stratejik proje var

17 Mart 2018

- Söz konusu paketle ilgili ayrıntı verebilir misiniz?

Çalışmaların önemli ölçüde olgunlaştığını belirtip, sürdürdü:

- Ama son şeklini henüz vermedik. 2017’de olduğu 2018’de de çeşitli sektörlere yönelik bazı kolaylıklar getireceğiz. Bunu yapmakla bazı sektörlerin durgunluk sorunları çözüme kavuşturulacak.

Araya girip, faizlerle ilgili yakınmaları anımsattık, yanıtladı:

- Yüksek enflasyon, yüksek faiz ve kur baskısıyla ilgili köklü bir çözüm üzerinde çalışıyoruz. Kur oynaklığı yüksek faiz ve enflasyonu da körüklüyor. Bu da yatırımcının gelecek öngörülerini ve kararlarını bazen ertelemesine neden oluyor. 2003-2012  döneminde dolar kurunda kayda değer bir değişiklik olmadı. Özel sektör bu dönemde dolar üzerinden borçlanmayı tercih etti. Kurda geçen yıl sınırlı bir dalgalanma oldu. Bu yıl içerisinde oluşabilecek benzer bir gelişmeye karşı Merkez Bankamız ve ekonomi yönetimimiz tedbirleri alıyor.

Ekonominin güçlü ve geçici şoklara karşı hazırlıklı olduğunu vurguladı:

- Hedefimiz 2018’de büyümeye devam etmek. Büyüme, Orta Vadeli Program hedeflerinde olduğu gibi yüzde 5’ten az olmayacak. Yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik kapsamlı bir reform yaptık. Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülkeler arasında ciddi bir iyileşme olmasını bekliyoruz. Meclis’teki torba yasa, KDV reformu ve diğer kanunların amacı yatırımcıyı rahatlatmak.

Teşviklerle ilgili adımlara işaret etti:

Yazının devamı...

Azerbaycan 10.1 milyar getirdi 11.7 milyar dolar çekti

16 Mart 2018

- Başbakan Binali Yıldırım’la Bakü’deyim. Tekfen’in inşa ettiği açık deniz petrol ve doğalgaz platformları Hazar Denizi’nin Bakü’den 120 kilometre mesafede olan noktasında çalışıyor. Bu konuda yeni projeler söz konusu mu?

O sırada Katar’da otoyol şantiyesi ziyareti yapan Birgili’den şu yanıt geldi:

- Azerbaycan’da şu anda deniz platformu işimiz yok. Önümüzdeki yıl yenisine başlamayı programımıza alıyoruz. Şu anda Tekfen İnşaat, Bakü’de Vergi Bakanlığı’nın kulesini inşa ediyor.

Başbakan Yıldırım’ın programında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev başta olmak üzere, Arnavutluk, Moldova, Makedonya cumhurbaşkanları ile ikili görüşmeler ve “6. Küresel Bakü Forumu” oturumlarının yanı sıra iş insanlarıyla buluşmayı da görünce Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Basın Danışmanı İlke Özkan’a mesaj yazıp sordum:

- DEİK, Başbakan’ın Azerbaycan seyahati vesilesiyle toplantı düzenliyor mu?

Şu yanıtı aldım:

- DEİK’in geniş bir organizasyonu söz konusu değil. Ancak, “Türkiye-Azerbaycan İş Konseyi” Başkanımız Selçuk Akat şu anda Bakü’de.

Akat

Yazının devamı...

İstanbul’a ‘Yatırıma En Uygun Şehir’ ödülü

15 Mart 2018

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Erdoğan ve Ahmet Uzer’e dönüp, şu mesajın altını çizdi:

- Dünyada artık şehirler yarışıyor. MIPIM, şehirlerin tanıtım, yatırımcı çekme yarışına girdikleri bir ortam.

İTO Başkanı Öztürk Oran, gruptaki şirket ve kurum temsilcilerine işaret etti:

- Türkiye’den 250 şirket ve kurum, 700 temsilcisiyle MIPIM’de yerini aldı.

Özhaseki ve Oran’ı izleyen gruptaki isimlere dikkat ettim:

- GYODER Başkanı ve Halk GYO Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, Esas Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Kamışlı, DKY İnşaat Onursal Başkanı İbrahim Dumankaya, Oyak Gayrimenkul Geliştirme Koordinatörü Ali Seydi Karaoğlu, İTO Başkan Yardımcıları Dursun Topçu ve Murat Kalsın, mimarlar Gökhan Avcıoğlu ve Kayhan Çakanel, JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş, MIPIM’in Türkiye temsilciliğini de yürüten Alkaş Perakende Hizmetleri’nin Genel Müdürü Yonca Aközer.

Özhaseki, özellikle proje sahiplerine şu mesajı verdi:

- MIPIM’i sadece alışveriş alanı gibi görmeyin. Burada tanıtıma odaklanın.

Yazının devamı...