"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

15 Temmuz’dan sonra ‘eksenimiz’ kaydı, 1004 şirketimiz var

16 Aralık 2018

- 15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminden sonra TMSF’nin “ekseni” kaydı, 1004 şirketimiz oldu...

“Eksen kayması” deyimini TMSF’nin asli görev alanına dikkat çekmek için kullanan Gülal’ın sözünü ettikleri FETÖ’ye kaynak sağlayan ya da destek verdiği şüphesi olan şirketlerdi:

- Biz 1004 şirket için “konkordatonun TMSF’cesi” denebilecek bir adım attık. Geçmiş tecrübelerimiz ve mevzuatın bize verdiği yetkiyle “Ticari, iktisadi bütünlüğü koruma” formülünü uyguladık.

Yönettikleri şirketlerin toplam büyüklüklerini merak ettim, verileri paylaştı:

- Toplam aktif büyüklüğü 55.7 milyar lira. Ciro toplamı da 24 milyar lira. Yönettiğimiz şirketlerin toplam personel sayısı 46 bin 400.

İçi boşaltılmış, kapanma aşamasına gelen bazı şirketleri yaşattıklarını belirtti:

- Plastik ve halı sektöründe önemli yeri olan Naksan’ın içi boşaltılmıştı. Fabrikaları çalıştırdık, 3 bin 600 personel o tesislerden ekmek yiyor. Bu pencereden bakılınca yaptığımız işin sosyal yanı da var.

Yazının devamı...

Özel okullara da özel hastaneler gibi disiplin gerek

14 Aralık 2018

- “Hormonlu Kolej Fiyaskosu” manşetiniz çok doğruydu...

Ardından Medical Park ve Liv Hospital deneyimlerinden yola çıkarak sağlık sektöründe yaşananlara gönderme yaptı:

- Bugün eğitim sektöründe yaşananlar, 6 yıl önce sağlık sektöründe olanlara benziyor. Eğitim sistemimizde özel okul oranı yükseliyor. Sistemdeki payları yüzde 9’a yaklaşıyor.

Özel okulların sistem içindeki payının daha da büyüyeceğini belirtti:

- Zorlananlar, sıkıntı yaşayanlar olsa da özel okulların sistem içindeki payı yüzde 15-20’ye doğru çıkacak gibi görünüyor.

Sağlık sektöründe atılan adımlara döndü:

- 6 yıl önce sağlık sektörünü disipline eden adımlar atıldı. Çok da iyi oldu. Şimdi özel hastaneler çok ciddi denetleniyor. Her önüne gelen hastane açamıyor.

Benzeri bir yol haritasının eğitim sektörü için de çizilmesi gerektiğini savundu:

Yazının devamı...

Dünyada 3 lastikten birine girdi uçakları kompozitle hafifletti

10 Aralık 2018

- Burası Türkiye’de yüksek katma değerli ürün geliştiren önemli bir tesis.

Kordsa CEO’su Ali Çalışkan ile Sabancı Üniversitesi Tümleştirilmiş Üretim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi Direktörü Prof. Mehmet Yıldız’ı işaret etti:

- Burada üniversite-sanayi işbirliği tam anlamıyla uygulanıyor. İlk kez üniversite ile sanayi birlikte nefes alıyor.

Mehmet Yıldız’ın çalışmalarına değindi:

- Mehmet Hoca, kompozitte ciddi bir birikim sahibiydi. Kordsa’nın da kompozit konusunda dünyada önemli bir yeri var.

Merkezin temelinin 2014’te atıldığını anımsattı:

- Merkezi Kordsa ile Mehmet Hoca birlikte tasarladı. Üniversite hocası ile mühendisler aynı çatı altında çalışıyor. Burası sadece Kordsa ve Sabancı şirketlerine değil, tüm şirketlere ürün geliştiriyor. Yani, Türkiye’nin

Yazının devamı...

6 ay gecikti diye yatırılan 65 milyon lira yok sayılır mı

9 Aralık 2018

Yapımı 1996’da başlayan ilk fabrika, 1999’da devreye girdi. Türkiye’nin Cumhuriyet dönemindeki en derin ekonomik krizini yaşadığı 2001’de ikinci fabrikanın temeli atıldı. İkinci fabrikada üretim 2005 yılında başladı. İkinci fabrikada üretim çarklarının dönmeye başladığı 2005’te 3’üncü fabrikanın temeline kazma vuruldu.

3’üncü fabrika 2007 yılında devreye alınırken, 4’üncü fabrika için harekete geçildi. 4’üncü fabrikadan ilk ürün, global krizin başladığı 2008 yılında alındı. Global krize rağmen aile yatırımdan geri durmadı. 2009-2010 döneminde 5’inci fabrikayı da tamamlayıp, üretimini artırdı.

Fabrikaların 5’i de aynı OSB’de bir birine yakın noktalarda yerini aldı. 2010 yılında söz konusu ailenin fertlerinden biri 5 fabrikalarının bulunduğu OSB’nin başkanlığına seçildi. 2012’de diğer fabrikalarına yakın bir arsa, yatırımını gerçekleştiremeyen şirket tarafından OSB’ye iade edildi. O arsayı satın almaya karar verdiler. 139 dönümlük arsa 8 milyon liraya yeni sahibine geçerken “tahsis kuralı” da şöyle işledi:

- 3 yıl içinde planlanan yatırım yapılacak. Bu süre içinde yatırım olmazsa, arsa OSB’ye iade edilecek.

Tahsisli arsa ile birlikte şirkete tanınan teşvik şöyleydi:

- Yatırım bedeline endeksli olarak Kurumlar Vergisi yüzde 10 uygulanacak.

Şirket 2012’de satın aldığı arsa yerine daha önce elinde bulunan, diğer fabrikalarına yakın bir noktada 2013’te 6’ncı yatırımına başladı. 6’ncı fabrika da 2014’te devreye girdi. Şirket 2015’te yatırıma mola verdi. 2012’de satın alınan arsada yatırıma 3 yıllık süre 6 ay geçtikten sonra başlanabildi.

O arsadaki yatırım yavaş ilerlerken, 2017’de 7’nci fabrikanın temeli atıldı. 7’nci fabrika bugünlerde üretime geçmek üzereyken, ilgili Bakanlıktan OSB yönetimine bir yazı gönderildi:

Yazının devamı...

Venezuela’ya ‘ton’ satıyor üretim için zemin yokluyor

7 Aralık 2018

- Dardanel, Venezuela Gıda Bakanlığı ile iyi bir anlaşma imzaladı. Venezuela’ya satmaya başladığı ton balığı konservesini artıracak.

Dardanel Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen’in Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) oluşturduğu 30 kişilik Venezuela iş heyetinin içinde olup olmadığını sordum, telefonuna sarıldı:

- Niyazi Bey’in oğlu Mehmet Önen burada. Çağırıyorum, gelsin kendisi anlatsın.

Kayar, Mehmet Önen’i ararken DEİK Genel Sekreter Yardımcısı Merih Kepez’in iş heyetinin ikili görüşmelerine ilişkin hazırladığı notun Dardanel ile ilgili bölümüne baktım:

- Dardanel, bu yıl Venezuela’ya 17 konteyner ton balığı konservesi ihraç etti. Halen, hükümet ile yaptıkları 18 milyon dolarlık ihracata denk gelen 200 konteynerlik kontrat sürüyor. 2019 yılı Şubat ayı sonuna kadar 200 konteynerlik sevkıyat tamamlanacak.

Dardanel İcra Kurulu Başkanı Mehmet Önen, DEİK Başkanı Nail Olpak, Türkiye-Venezuela İş Konseyi Başkanı Selim Bora, Başkan Yardımcılarından Osman Çalışkan’ın da katıldığı sohbette Venezuela Gıda Bakanı Medina ile görüşmelerini özetledi:

- Venezuela, 2019 Şubat’ı sonrasında da bizden ton balığı konservesi almayı sürdürecek gibi görünüyor. Söz konusu tarihte kontratımız yenilenirse, bu ülkeye ihracatımız 180 milyon dolara kadar ulaşabilir.

Yazının devamı...

Venezuela ile ticaret 1 milyar doları aşıyor işler daha da açılıyor

4 Aralık 2018

Erdoğan ve heyetinin konakladığı otelde bizi ilk karşılayanlar Türkiye’nin Caracas Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türkiye-Venezuela İş Konseyi Başkanı Selim Bora ve Başkan Yardımcısı Faruk Kayar oldu.

Olpak, Venezuela seyahatinin çok verimli gerçekleştiğini paylaştı:

- İş insanlarımız çok verimli ikili görüşmeler yaptı. Somut iş anlaşması yapan şirketlerimiz var.

Şevki Mütevellioğlu araya girdi:

- İkili ticaretimiz 1 milyar 63 milyon doları buluyor. Bunun içinde ihracatımız 81 milyon dolarda kalıyor. Ancak, Venezuela, dünyada en çok Türkiye ile iş yapmak istiyor.

DEİK’in Danışmanı Merih Kepez, ikili görüşmeleri özetleyen bilgi notunu gönderdi:

Türkiye Müteahhitler Birliği: Venezuela Yurtdışı Müteahhitler Birliği AVEXCON ile Latin Amerika ve Karayipler’de müteahhitlik alanında işbirliği yapılması görüşüldü. Ayrıca, Venezuela Turizm Master Planı’nın Türk proje firmaları tarafından yapılması teklif edildi.

Namet: 10 bin ton et anlaşması imzalamayı planlıyor. Ayrıca bir çiftlik yatırımı için görüşmeleri sürüyor.

Yazının devamı...

50 milyon turist yeni istihdam getirecek

3 Aralık 2018

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’la Buenos Aires’te gerçekleşen “G-20 Liderler Zirvesi” sonrasında yaptığımız sohbette ekonomiyi sorduk:

- Para piyasalarında son 1-2 aydır özellikle kurlarda bir rahatlama var. Ayrıca, vergi indirimleri, ilgili sektörleri rahatlattı. Kalıcı rahatlama için atılacak adımlar var mı? İstihdam konusunda yeni bir paket gündemde mi?
Soruyu yanıtlarken işsizlikte mevsimsel etkiye işaret etti:

Yazının devamı...

BBVA’nın zirvesine giden yolu ABD’deki kâr patlaması açtı

2 Aralık 2018

- Tebrikler Onur! İlk global banka CEO’su Türk olmak ne güzel...

Abay’ın paylaşımının ekinde Garanti Bankası’nın hakim ortağı Banca Bilbao Vizcaya Argentaria’nın (BBVA) CEO’luğuna Onur Genç’in atandığı bilgisi vardı:

- Halen BBVA Compas’ın başında bulunan Genç, BBVA global CEO’luğu görevine 31 Aralık 2018 günü başlayacak.

Arşive girip Onur Genç’le Aralık 2016’da yaptığım sohbet sonrası yazdığım yazıya baktım, başlık şöyleydi:

- ABD’deki 90 milyar dolarlık BBVA’yı Genç yönetecek.

Grubun ABD’nin güney eyaletlerinde yaygın bankası BBVA Compass’ın başına yönetici arayışları sırasında ibre o dönemde Garanti Bankası Genel Müdür Vekili olan Genç’e dönmüştü. Aralık 2016’daki sohbetimizde BBVA Compass’ı şöyle anlatmıştı:

- BBVA, ABD’nin güney eyaletlerinde adım adım 6 bankayı satın alıp, onlardan birinin, Compass’ın çatısı altında birleştirmiş. 90 milyar dolarlık aktifi var. Yönetim merkezleri Houston (Texas) ve Birmingham’da (Alabama). Arizona, California, Colorado, Florida eyaletlerini de kucaklıyor.

Türk bankacılık sektörüne pay çıkarmayı da ihmal etmemişti:

Yazının devamı...