"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Hakkınızda açılmış tek dava görmedik ortak olmak isteriz

8 Temmuz 2018

- Metal ambalaj üretimi için Nippon Steel’den malzeme alıyorsunuz. Söz konusu ticaret bizim üzerimizden geçiyor. Yani, sizi yakından izliyoruz.

İzlemeyi zamanla araştırmaya dönüştürdükleri anlaşıldı:

- Sizinle ilgili her türlü ayrıntıyı araştırdık. İlkokulu nerede bitirdiğinize, hakkınızda açılmış tek bir dava olmadığına kadar birçok ayrıntıyı biliyoruz.

Sarıbekir şaşkınlık içinde düşündü:

- Mitsui, müşterilerini neden bu kadar detaylı araştırıyor acaba?

İçinden geçen sorunun yanıtı, az sonra yapılan teklifle anlaşıldı:

- Mitsui olarak Sarten Ambalaj’a ortak olmak istiyoruz.

Sarıbekir

Yazının devamı...

‘Yaşlı ana-baba huzurevine gitsin’ vaazını benimseyen olur mu

6 Temmuz 2018

O dönemde aynı zamanda İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti’nde bulunan Zeki Sayın, konuyu orada gündeme taşıdı. Mütevelli Heyeti, Sayın’a kira bedelini sordu, şu yanıtı aldı:

- Ayda 150 bin liraya üst kullanım hakkı ile arsa olarak kiraya verebiliriz.

O dönemde İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi olan İsmail Kahraman itiraz etti:

- Bu kira bedeli çok yüksek Zeki Bey. Siz, üniversitenin mi, yoksa vakfın mı çıkarını koruyorsunuz?

Sayın, yanıt verdi:

- Kira bedelini söylerken başında bulunduğum vakfın çıkarını korumak durumundayım. Üniversite mütevelli heyetinde de üzerime düşen görevi yapmaya çalışıyorum.

Bu pazarlık bir süre sonra kesildi. İstanbul Ticaret Üniversitesi, kampüsünü Altunizade’de yapmaktan vazgeçti. Daha sonra Bahçeşehir Üniversitesi aynı mekan ile ilgilendi. Ancak, o görüşmelerde de kiralama aşamasına ulaşılamadı.

Yazının devamı...

Tepebaşı’ndaki örgütü kapatmayı unuttunuz Paşam

2 Temmuz 2018

- Yarın sabah erkenden özel bir iş için görüşmemiz gerekiyor.

Çelikel, ertesi sabah erkenden şirkete gitti. Ortağı Mimi Ovadia, Mustafa Bayramoğlu, Erbil Töre, sekreteri Fatoş Eray ve Mehmet Eşsiz başta olmak üzere bütün personel kendisini bekliyordu. Eşsiz, konuyu aktardı:

- Dün akşam Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Orgeneral Necip Torumtay ile görüştüm. Bana, “TÜSİAD, senin patrondan rahatsız” dedi. TÜSİAD Başkanı Ali Koçman, bir toplantıda Kenan Evren’in ekibine, “Bütün sivil toplum örgütlerini kapattınız ama Tepebaşı’ndakini unuttunuz Paşam” demiş.

Eşsiz, Koçman’ın komutanlara söylediği şu sözü de aktardı:

- Ali Bey, sizini adınızı da vermiş: “Orada Murtaza Çelikel enine boyuna politika yapıyor. Üzüntüm o ki, öyle bir adam taraftar da buluyor.”

Çelikel, şaşırdı, canı sıkıldı. Dahası tedirgin oldu:

- Çünkü, askeri yönetimin sebepsiz yere gözaltına aldığı insanlar vardı. Gidenlerin bir bölümünden haber de alınamıyordu.

Çelikel,

Yazının devamı...

Kapitalist gibi kazan sosyalist gibi paylaş

1 Temmuz 2018

Davetliler arasında Kaya Erdem, Yavuz Canevi, Lütfullah Kayalar, Nurhan Motugan, Prof. Emre Gönensay, Şerif Egeli, Prof. Çelik Kurtoğlu, Prof. Mustafa Aysan, Tufan Türenç ve Şeref Özgencil gibi isimler var.

Tara, o günlerde henüz fotokopiyle çoğaltılmış, basım hazırlığı süren bir kitap taslağını uzattı:

- Bir göz at bakalım.

Çiğdem Tüzün ve Sühan Muratlı imzalı kitabın adı bana göre iyi seçilmişti:

- Şarık Tara: Sınırların Ötesinde.

Kitapta Enka İnşaat ve Enka Grubu’nun yurtdışındaki başarıları ve Tara’nın iş ilişkisiyle dış dünyada genişleyen siyasi çevresinin Türkiye’ye sağladığı katkı ele alınıyordu.

Ben kitaba bakarken Tara, Rusya’da iş yapmaya başladığı ilk günlerden itibaren sosyalizm ve kapitalizmi daha iyi tahlil ettiğini vurguladı:

- Şu kanıya vardım:

Yazının devamı...

Türkiye’nin muazzam potansiyeli ve etkileyici ekonomik gücü var

29 Haziran 2018

- Birleşik Devletler ile Türkiye arasındaki güçlü ekonomik bağları teşvik etmek bizim için onurdur.

Davis, ABD’nin Türkiye’den aldığı çelik başta olmak üzere bazı ürünlere koyduğu “gümrük duvarı”na, kendilerine ülkemizden verilen aynı tonda yanıta girmek yerine, artan ticaret hacmine değindi:

- 2017’de yüzde 18’lik artışla 20.6 milyar dolara ulaşan ikili ticaret hacmimiz, ekonomik işbirliğimizin gücünü gösteriyor. Bunu, Türkiye’nin Birleşik Devletler’e ihracatındaki yüzde 31’lik artış sürükledi. Ortak çabalarımızla gelecek yıllarda ekonomik ilişkimizi geliştirmeye devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Davis konuşurken, katılımcıların kimler olduğuna baktım:

* Rona Yırcalı, Murat Gigin, Ali Kibar, Ahmet Çalık, Batu Aksoy, Sinan Uzan, Mehmet Ali Berkman, Hakan Binbaşgil, Haydar Yenigün, Kaan Terzioğlu, Sedat Aloğlu, Ali Eren, Agah Uğur, Mehmet Önder, Prof. İlter Turan, Serra Akçaoğlu, Yılmaz Argüden, Şerif Egeli, Davut Ökütçü, Aykut Eken, Ayşem Sargın, Aylin Tülay Özden, İsmail Esin, Hamdi Aydın, Burak Talu, Burak Küntay, Nurdan Erbuğ.

Davis, Türkiye’nin etkileyici şekilde güçlü ekonomiye sahip olduğunu vurguladı:

- Düşük kamu borç seviyesi, dinamik ve genç nüfusu, güçlü iş ahlakı ve sağlıklı girişimcilik ruhuyla Türkiye’nin muazzam bir ekonomik potansiyeli bulunuyor.

24 Haziran seçimine yüzde 87’lik katılımın inanılmaz etkileyici olduğunu kaydetti:

Yazının devamı...

Küsmeyin, partiler üstü kalmaya bakın

26 Haziran 2018

- ABD’deki Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Organ Nakli Merkezi’nin kurucusu Prof. Şükrü Emre burada. Kendisiyle tanışmanızı, sohbet etmenizi isterim.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ve Arslan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Arslan’la birlikte İnönü Üniversitesi’ne gittik. Rektör Prof. Ahmet Kızılay, üniversitenin Karaciğer Nakil Enstitüsü Müdürü Prof. Sezai Yılmaz, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Mahmut Durmuş, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Hakan Parlakpınar, Malatya Valisi Ali Kaban, Emniyet Müdürü Ömer Urhal ve Prof. Emre ile sohbet ettik.

Prof. Kızılay, Prof. Emre’ye fahri doktora unvanı verdiklerini aktardı:

- Hocamıza belgesini takdim edememiştik. Şimdi takdim edeceğiz. Ayrıca Hocamız, üniversitemizde “misafir öğretim üyesi” olarak ders veriyor. Bize çok önemli katkıları oluyor.

Prof. Emre, ABD’ye gitmeden önce İstanbul Tıp Fakültesi’nde doçent olarak görev yaptığını vurguladı:

- ABD’de Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Organ Nakli Merkezi’ni kurdum. Halen orada görev yapıyorum.

Prof. Kızılay araya girdi:

- Şükrü Hocamız, ABD’nin

Yazının devamı...

80 yaşındayım, yine sandık görevlisiyim

25 Haziran 2018

O anda odalarında bulunduğum Hürriyet Yazıişleri Müdürleri Arif Dizdaroğlu, Cenk Öz, İzzet Doğan, Ateş Yalazan, Gökçe Aytulu, Doğaner Gönen ve Haber Koordinatörü Şehriban Oğhan’a ekranda gördüğüm sandık görevlisini işaret ettim:

- Ekranda gördüğünüz Malatyalı işadamı Muammer Şahin...

1980’li yıllarda Hububat ve Bakliyat İhracatçıları Birliği Başkanlığı, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Üyeliği görevlerinde bulunan, ANAP’lı yıllarda Turgut Özal’ın yanında yer alan Muammer Şahin’i aradım, görev yerini sordum, yanıtladı:

- Florya’da Tevfik Ercan Anadolu Lisesi’nde sandık müşahidiyim.

Bulunduğu bölgede en yaşlı sandık görevlisi olarak ilan edildiğini söyleyince yaşını merak ettim, paylaştı:

- 80 yaşındayım, sandıkta görevimin başındayım.

Malatya Eğitim Vakfı (MEV) Kurucular Kurulu Üyesi, Doğanşehir Vakfı (DOVAK) Başkanı Muammer Şahin’e sandık başında ne zamandan beri görev aldığını sordum, anlattı:

- 20 yıldır seçimlerde sandık müşahidi olurum. Son 4 yıldır da Tevfik Ercan Anadolu Lisesi’nde görev yapıyorum.

Yazının devamı...

Bir bitki türü bile eksilse doğanın dengesi bozulur

24 Haziran 2018

- Eşim Nezahat Hanım adına kurduğumuz bu alana başlangıçta “Hatıra Parkı” niyetiyle girdik. 2003 yılında “Botanik Bahçesi” levhası astık.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Müdürü Prof. Adil Güner’in de onayını alarak, şu noktanın altını çizdi:

- Burası 460 dönüm. 1600 çeşit bitki var. Burada “Botanik Bahçe” fonksiyonlarının hepsi yer alıyor. Herbaryum, tohum bankası, kütüphane, araştırma alanları, koleksiyonlar...

93 yaşındaki Nihat Gökyiğit, kızı Vahide Gigin’in yardımıyla bize bahçenin tüm önemli noktalarını gezdirirken şu konuya dikkat çekti:

- Türkiye, dünya kara sathının yüzde 0.6’sına sahip. Bu alanda dünyadaki bitki türlerinin yüzde 2.6’sını yaşatıyor. Yani, biyolojik çeşitlilik açısından ülkemiz çok değerli bir varlığı elinde bulunduruyor.

Biyolojik çeşitliliğin dünyadaki, doğadaki önemine işaret etti:

- Doğanın çok önemli bir dengesi var. Doğadaki varlıkların hepsi birbirine muhtaç. Örneğin, biyolojik çeşitliliği oluşturan varlıklardan biri bile eksilse, doğanın dengesi bozulur. Doğal afetlerin sayısı ve şiddeti artar. Su kıtlığı gündeme gelebilir.

Türkiye’de botanik bahçe sayısının 10’u bile bulmadığını kaydetti:

Yazının devamı...