"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Kızılay altın ve girişim fonları ile atağa geçiyor

28 Ekim 2018

- 3 bin 500 dolayında kirada olan gayrimenkulümüz var. Bir AVM hariç, hepsi TL ile kirada. Banka hesaplarımız da TL. Bu aşırı dalga bizi olumsuz etkiliyor.

Bunun üzerine ekibiyle birlikte bir çalışma yaptı, şu formülü buldu:

- En iyisi biz Kızılay olarak bir “Altın Fonu” kuralım. Bu fonda hem Kızılay’ın nakit kaynaklarını, gelen bağışları değerlendirelim, hem de vatandaşın yastık altındaki altını için güvenli bir adres oluşturalım.

Kerem Kınık, Kızılay’ın 150’inci kuruluş yıldönümü ziyaretleri çerçevesinde gazeteye uğradığında “altın fonu” planını anlattı:

- “Kızılay Altın Fonu” kurmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurumuzu yaptık. İzin çıkınca fonumuz devreye girecek.

Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beştepe’deki “30 Ağustos Zafer Bayramı” resepsiyonunda Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut’la sohbet sırasında ipucunu verdiği konuya girdi:

- “Kızılay Girişim Sermayesi Yatırım Fonu” kurmak üzere harekete geçtik. İlk aşamada 200-300 milyon liralık bir fon olabilir. Daha sonra büyüyebilir. Bu konuda Kuveyt Türk’ün KT Portföy adlı şirketi ile çalışacağız.

“Girişim Sermayesi Yatırım Fonu”

Yazının devamı...

Mazıdağı’na 1.2 milyar dolar yatırdı kilosu 70 dolara kobalt satacak

26 Ekim 2018

- Bakır ile birlikte çıkarılan yan ürün “pirit”tir.

Ekip, “pirit”in özelliğini açıkladı:

- “Pirit”, ekonomik değeri sınırlı bir ürün. Genelde içindeki zengin kükürtten dolayı gübre üretiminde kullanılan sülfürik asitin elde edilmesinde değerlendirilir.

Küre’deki “pirit”in daha zengin içerikli olduğu anlaşıldı:

- Küre’deki “pirit”in ana özelliği kobalt, bakır, çinko gibi değerli metaller içermesi.

Küre’deki “pirit” depolanırken Cengiz, gübre üretimi için arayışa girdi. 2011 yılında Mazıdağı Fosfat Tesisleri’nin ihalesi gündeme geldi. Cengiz Holding, 30 yıl kapalı kalmış tesisi, fosfat varlığı için ihaleden satın aldı.

Holding, Mardin Mazıdağı’na ilk aşamada fosfat içerikli gübre üretimi için yatırım yapmayı düşündü. Fizibilite çalışmaları yapılırken yatırımın gübre üretimiyle sınırlı kalmaması üzerinde duruldu:

- Küre’den

Yazının devamı...

Ofisindeki dürbünle inşaat vinçlerinin yönünü gözetliyor

22 Ekim 2018

- Bu dürbünle İzmir’deki inşaatların vinçlerinin yönünü gözetliyor, izliyorum.

Ben bu tutumunu anlamaya çalışırken, açıkladı:

- Eğer bir inşaattaki vinçlerin hepsi aynı yöne dönük duruyorsa, orada çalışmaya mola verildiğini anlarım.

O sırada dürbünle “vinç taraması” yapıp, sürdürdü:

- Projelerin çoğunda işlerin durduğunu gördükçe üzülüyorum. Bizim İzmir’de 7 şantiyemiz var. Hepsi çalışıyor.

Bir süredir duran bazı projelerle ilgili şu yorumu yaptı:

- Boyundan büyük büyümeye kalkarsan, gün gelir onun acısını çekersin. Sektörümüzde bazı şirketler onun acısını çekiyor.

Folkart’ın 2007’den bugüne İzmir’de 4 milyar liralık proje yaptığını vurguladı:

Yazının devamı...

140 milyon Euro’luk anahtar teslim fabrikada ‘tesellüm’ tartışması çıktı

21 Ekim 2018

- Fabrikanın 140 milyon Euro’luk bölümünü anahtar teslim sizin yapmanızı istiyorum. Sözleşmenin dili Almanca olsun. Ayrıca, aramızda pürüz çıktığında gidilecek mahkemeyi Almanya’dan, sizin bulunduğunuz eyaletten seçelim.

Tyssen Krupp yöneticileri iki konuda da seçimi şöyle yaptı:

- Sözleşmenin dili İngilizce olacak. Aramızda pürüz çıkarsa, İsviçre’deki tahkim merkezi yetkili kılınacak.

İmzalar atıldı, 3 Mart 2013’teki temel atma töreninden sonra Tyssen Krupp’un Bandırma’daki fabrikayı anahtar teslim tamamlama takvimi işlemeye başladı. Fabrikanın tamamlanması için 2015 yılı ortaları planlandı. Derken 2016 Ocak-Şubat aylarında test aşamasına varıldı.

Kemal Gençer, testlerde dikkatini çeken eksikleri Tyssen Krupp’a sıraladı:

- Günlük üretimin 2000 ton olması gerekiyor. 1600-1700 tonu geçmiyor. Buradan çıkan gübrede topaklanma oluyor. Ayrıca, emisyon değerleri de taahhüt edilenin üzerinde.

Yazının devamı...

Senin malın ise neye direniyorsun?

20 Ekim 2018

- MHP, CHP’nin İş Bankası’ndaki hisselerinin Hazine’ye devri konusunda size desteği söz konusu. CHP de, “Direneceğiz” diyor. Yorumunuzu alabilir miyiz?

Erdoğan, yanıta şöyle girdi:

- Ben görevimi yaptım. Arkadaşlarıma, “Çalışmanızı yapın, Parlamento’ya taşıyalım” dedim. Başta Adalet Bakanım olmak üzere hukukçu arkadaşlarımızı çalıştırıyoruz. CHP direnebilir. Neye direniyorsun? Direnmek niye olur? Bir şeyi hak etmeyen direnir. Senin malın, mülkünse niye direneceksin? Yani, kendilerinin malı mülkü olmadığına inanıyorlar, onun için direnmenin yollarını arıyorlar.

Yapılacak işin “milletin hakkını sahibine teslim etmek olduğunu” vurgulayıp, sürdürdü:

- Bu milletin hakkı olan bir şeyin gideceği yer neresidir? Hazine... Yani, bizim AK Parti’ye gelsin diye bir gayretimiz var mı? Yok... “Bu milletindir ve Hazine’nindir” diyoruz.

Konunun taraflarından ikisinin altını çizdi:

- Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu zikrediliyor deniyor yasal düzenlemede. İşte 1933’te yapılmış bir yasal düzenleme var. Daha sonra 1966’da yapılmış...

AK Parti Sözcüsü

Yazının devamı...

Moldova’da 350 milyon dolarlık yatırımla 3’üncüyüz

19 Ekim 2018

- Summa olarak 1994’ten beri Moldova’da iş yapıyoruz. Buraya ilk geldiğimizde 20’li yaşlarımın başındaydım. Bu otel daha önce Dedeman’dı. Daha sonra biz alıp yeniledik.

Summa’nın Moldova’da yaptığı işleri merak ettim, özetledi:

- Konut, AVM, havalimanı, yol, hastane, ofis binası, okul yaptık. Halen 5 bin kişilik Kişinev Arena’yı yapıyoruz.

Selim Bora, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşlik eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nu karşılarken Haziran 2005’teki Moldova seyahatimi anımsadım.

Ece Seramik’in fabrika açılışı için dönemin dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’le birlikte katıldığım Kişinev seyahati sırasında yazdığım yazıya baktım:

- Moldova, yoksulluğu yeşil örtüyle gizlemiş...

Prof. Kenan Mortan’ın hazırladığı rapordan şu cümleyi almışım:

- Moldovalı, bizim Mardinli’den daha yoksul. Aralarında 200 dolar fark var.

Yazının devamı...

İlk ihracat bölümü 30 dolarla başladı 1 milyar doları gözlüyor

16 Ekim 2018

 Gülgen, yurt dışına ilk dizi ihracatı yaptığı günlere döndü:

- İlk TV dizisi ihracatını 2001 yılında yaptım. O günlerde ihracata bölüm başına 30 dolar ile başladık.

Avdagiç, 2011’den beri “İTO şemsiyesi” açarak “milli katılım” sağladıkları fuar vesilesiyle edindiği bilgilerden şimdilerde ulaşılan gelir düzeyini düşündü:

- Bugün iyi bir dizi bölüm başına 400-500 bin dolara ihraç edilebiliyor. Uzun soluklu iyi bir dizinin cirosu 50 milyon doları aşabiliyor.

Avdagiç, 30 Türk dizi-film şirketini çatısı altında toplayan “milli katılım standı”nda ev sahipliği yapmak üzere Cannes’a, İTO Başkan Yardımcıları Dursun Topçu, İsrafil Kuralay, Meclis Üyeleri Mahmut Özden ve Muharrem Ender Karvar ile birlikte gitti. Cannes’da yaptığımız sohbette söze MIPCOM’a katlımın öneminden girdi:

- MIPCOM’da 110 ülkeden 14 bin katılımcı yer alıyor. 5 bini alıcılar olmak üzere 7 bin ziyaretci çekiyor. Dolayısıyla bu fuar, TV dizilerimiz için ihracata dönük önemli bir vitrin özelliği taşıyor.

Türkiye’nin TV dizisi ihracat gelirinin 2008 yılında 100 bin dolar düzeyinde olduğunu anımsattı:

- Dizi ve film ihracatımız 250-300 milyon dolar düzeyine çıktı. Dizi ihracatında İngiltere, ABD, Fransa ve Almanya ile birlikte dünyada ilk 5 ülkeden biriyiz.

Yazının devamı...

Senegal’de demir-çelike 2 milyar dolar yatıracak

15 Ekim 2018

- Fuat Bey, bak Sayın Sall’ın senden istekleri var.

Tosyalı, sordu:

- Buyursunlar efendim, ne istiyorlar?

Sall, yanıtladı:

- Tosyalı Grubu olarak Cezayir’e yaptığınız gibi Senegal’e de demir-çelik yatırımı ile gelmenizi bekliyoruz.

Erdoğan araya girdi:

- Sayın Sall, öncelikle Tosyalı’nın ülkenize yatırım yapması için ne teklif edeceğinizi öğrenmesinde fayda var. Yatırımı çekecek ne tür teşvikleriniz olacak?

Yazının devamı...