"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Belediye, yatırıma ‘arsa birleştirme’ takozu koydu

3 Şubat 2019

Tepe’ler yatırım hazırlığına giriştiğinde arsa konusunda şok yaşadı:

- Arnavutköy Belediyesi, bizim arsayı yandakilerle birleştirmiş, 4 dönüme çıkarmıştı. Tanımadığımız 3 kişi ile arsa ortağı olmuştuk.

Sultan Tepe, belediyenin bu kararı nasıl aldığını araştırmaya koyuldu, hukukçular İmar Yasası’nın “Arazi ve Arsa Düzenlemesi” başlıklı bölümündeki maddeyi buldu:

İmar hududu içinde bulunan binalı veya binasız arsa ve arazileri malikleri veya diğer hak sahiplerinin muvafakatı aranmaksızın, birbirleri ile, yol fazlaları ile, kamu kurumlarına veya belediyelere ait bulunan yerlerle birleştirmeye, yeniden imar planına uygun ada veya parsellere ayırmaya, müstakil, hisseli veya kat mülkiyeti esaslarına göre hak sahiplerine dağıtmaya ve re’sen tescil işlemlerini yaptırmaya belediyeler yetkilidir.

Tepe, Arnavutköy Belediyesi’ne başvurdu:

- 3 dönümlük arsamız bizim için yeterliydi. Mevcut şirket idari binamızı ortak kullanarak burada üretim yapabilecektik.

Belediyedeki yetkililer yanıt verdi:

Yazının devamı...

‘Damat’ın Volkswagen heyecanı

1 Şubat 2019

- Almanya ile siyasi ilişkiler bugünlerde gergin. Açılış için biraz beklesek mi?

Almanya’daki ekip ısrar etti:

- Açılışı yapalım.

Orakçıoğlu, Stuttgart’a gitti, açılışa katılan Porsche Denetleme Konseyi Başkan Yardımcısı Uwe Hück, şu mesajı verdi:

- Siyasi gerginlik beni rahatsız ediyor. Çözüm için bir şeyler yapmak isterim.

 Orakçıoğlu, Hück’ü Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM), “İnovasyon ve Girişimcilik Haftası”na davet etti. Kapanış oturumunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı dinleyen konuğunu akşam Boğaz’da yemeğe götürdü. Hück, yemek sırasında yakın arkadaşı olan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’i aradı, telefonu Orakçıoğlu’na uzattı. Karşılıklı iyi dilekler dile getirildi.

Daha sonraki günlerde Almanya-Türkiye siyasi ilişkilerinde yumuşama başlayınca, Orakçıoğlu düşündü:

- Bu işte Uwe Hück’ün katkısı oldu sanıyorum.

Yazının devamı...

10 yılda dışarıda 350 milyar dolarlık proje hedefimiz var

30 Ocak 2019

- Nijerya’da konut projelerini üstlenmek için TOKİ öncülük etsin.

Erdoğan itiraz etti:

- Kesinlikle olmaz.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün’e döndü:

- Sizi büyük bir rakipten kurtardım.

Yenigün, teşekkür edip, kendi formülünü aktardı:

- Efendim, TOKİ konutta ülkemizin önemli markası. TOKİ, Nijerya’da işi üstlenmesin ancak ismini müteahhitlerimizin yanına koysun. TOKİ’nin marka gücünden yararlanalım.

Yenigün,

Yazının devamı...

Çin’deki restoranları 1000’i geçti Kuveyt’e Suluova köftesi verdi

28 Ocak 2019

- Başta Burger King olmak üzere zincir restoranlarımızın tedarik istikrarını sağlamak üzere ekmek, patates, süt ve salata üretimine girmiştik. Amasya Et Ürünleri olarak bilinen Ekur’u da aynı strateji kapsamında kurduk.

Ekur Et Entegre CEO’su Erhan Cansu, 2016’da tesisi kurarken neden Suluova’yı seçtiklerini anlattı:

- Bölge tarım ve hayvancılıkta güçlü. Yakın çevrede 200 bin civarında büyükbaş hayvan var. 200 kilometrelik Samsun, Kırşehir, Yozgat, Kars ve Erzurum aksında besi hayvanı varlığı 1 milyonu buluyor.

Erhan Kurdoğlu, sürdürdü:

- 40 bin metrekaresi kapalı, 92 bin metrekare alana kurulu Ekur’a 80 milyon dolar yatırım yaptık. Yılda 120 bin büyükbaş hayvan kesimi, 36 bin ton karkas et işleme kapasitemiz var.

Cansu, Ekur’un besicilik de yaptığını belirtti:

- Şu anda buradaki çiftliğimizde 5 bin büyükbaş besi hayvanımız var.

Kurdoğlu,

Yazının devamı...

Hikâyesi iyi olana sıkıntıda bile dış kaynak buluyoruz

27 Ocak 2019

- Bu dönem, müşteriyi rüyasında bile yakalama dönemi. Sıkıntıda olan şirketleri inceleyelim. Hikâyesi iyi olanın arkasında duralım. Kefil olalım.

Mesajına şunu da ekledi:

- E&Y, dünyada kredibilitesi yüksek bir kurum. Türkiye’de bu dönemde satın alma-şirket birleşme işleri yavaşlıyor. Öyleyse biz de Hikâyesi iyi olan şirketlere borç para bulmaya yüklenelim.

Borç para bulunacak şirketlerle ilgili yol haritasını da çizdi:

- Biz araya girince alacaklı banka veya bankalar ikna olur. Önce şirketin mevcut kredi borçları için iskonto görüşmeleri yapalım. Ardından kredinin vadesini uzatmaya çalışalım. Tabi işleri yeniden canlandırmaya dönük kredi sağlanması için devrede olalım.

Şu noktanın altını çizdi:

- Kredisini yapılandırıp, taze kredi kapısını araladığımız şirketlere yönetim desteği verelim. Yeniden yoldan sapmasına müsaade etmeyelim. Aktiflerini verimli kullanmasına özen gösterelim.

Canoğulları,

Yazının devamı...

SGK’lı ‘er’lik ve 600 lira harçlık planı

26 Ocak 2019

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla dün tanıtımı yapılan “HGM Atlas” ve “HGM Küre”nin hazırlıkları sırasında ilgili birimdeki üst düzey subaylar Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la kuşkularını paylaştı:

- Komutanım, bizim haritalar “çok gizli”dir. Bunları kullanıma açmak ne kadar doğru olur?

Akar, kuşkuları gidermek için Google’ı örnek gösterdi:

- Google’a girince dünyanın her tarafını uydu fotoğrafları, ona göre hazırlanmış haritalarla görebiliyor herkes. Bu çağda haritanın “çok gizli”si mi olur.

Ardından ekledi:

- Günümüzde çok gizli kalması gereken “maksat ve hedef”tir. Onun dışındaki birçok veri herkes tarafından kolaylıkla görülüyor, izleniyor, elde ediliyor.

Bu noktada Ortadoğu’dan bir ülkenin Genelkurmay Başkanı ile görüşmesini aktardı:

- Görüşme sırasında yeri geldi konuk Genelkurmay Başkanı’na ülkesinin uçak ve tank sayısını sordum. Paylaşmak istemedi ve geçiştirdi. O sırada bizim arkadaşlardan biri sayıları ortaya koydu. Konuğumuz şaşırdı. Ben de kendisine,

Yazının devamı...

İyi bir frekans yakaladık!

25 Ocak 2019

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, önceki gece Moskova’dan Ankara’ya dönüş yolunda kendisine eşlik eden gazetecilerle sohbet ederken Türkiye-Rusya ilişkilerinin ekonomik yönüne dikkat çekti:

- Rusya Federasyonu ile ticaretimiz şu an 26 milyar doları aşmış vaziyette. Burada hedefimiz inşallah 100 milyar doları yakalamak.

Heyetindeki isimlere işaret etti:

- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le başbaşa görüşmenin yanısıra Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gıda ve Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli muhataplarıyla görüşmeler yaptı. Rusya ile ekonomik ilişkilerimiz güçlenmeye devam edecek.

2019’un Rusya ile karşılıklı “Kültür ve Turizm Yılı” ilan edildiğini anımsattı:

- Sayın Putin’le turizmde yakaladığımız ivmenin devam ettirilmesi konusunda mutabakatımız var. 2019’u karşılıklı “Kültür ve Turizm Yılı” ilan etmemiz sebebiyle bunun üzerinde hassasiyetle duracağız.

Rusya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısının altını çizdi:

Yazının devamı...

İhracatcı mobilyacı 13 bini aştı, kilo başı gelir 3 doları buldu

21 Ocak 2019

- 2000 yılında ihracatımız 180, ithalatımız 260 milyon dolardı. Yani, 80 milyon dolar dış ticaret açığı veren bir sektördük.

2018 sonu verilerine baktı:

- Geçen yılı 3 milyar 134 milyon dolarlık ihracatla kapattık. İthalatımız ise 800 milyon dolar civarında. 2 milyar 324 milyon dolar dış ticaret fazlamız var.

Sektörün dünya ihracat ligindeki yerini düşündü:

- Bir zamanlar dünyada 23’üncü idik. Şimdi 12’nci sıradayız.

2007’den bir veriyi anımsadı:

- 2007’de ihracat yapan mobilyacı sayısı 3 bin 500-4 bin arasındaydı. Bugün 36 bin üreticiden 13 bin 500’ü ihracat yapıyor.

İstanbul İhracatçı Birlikleri Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri Şube Müdür

Yazının devamı...