"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Teşvike hazır 108 milyar liralık 21 stratejik proje var

17 Mart 2018

- Söz konusu paketle ilgili ayrıntı verebilir misiniz?

Çalışmaların önemli ölçüde olgunlaştığını belirtip, sürdürdü:

- Ama son şeklini henüz vermedik. 2017’de olduğu 2018’de de çeşitli sektörlere yönelik bazı kolaylıklar getireceğiz. Bunu yapmakla bazı sektörlerin durgunluk sorunları çözüme kavuşturulacak.

Araya girip, faizlerle ilgili yakınmaları anımsattık, yanıtladı:

- Yüksek enflasyon, yüksek faiz ve kur baskısıyla ilgili köklü bir çözüm üzerinde çalışıyoruz. Kur oynaklığı yüksek faiz ve enflasyonu da körüklüyor. Bu da yatırımcının gelecek öngörülerini ve kararlarını bazen ertelemesine neden oluyor. 2003-2012  döneminde dolar kurunda kayda değer bir değişiklik olmadı. Özel sektör bu dönemde dolar üzerinden borçlanmayı tercih etti. Kurda geçen yıl sınırlı bir dalgalanma oldu. Bu yıl içerisinde oluşabilecek benzer bir gelişmeye karşı Merkez Bankamız ve ekonomi yönetimimiz tedbirleri alıyor.

Ekonominin güçlü ve geçici şoklara karşı hazırlıklı olduğunu vurguladı:

- Hedefimiz 2018’de büyümeye devam etmek. Büyüme, Orta Vadeli Program hedeflerinde olduğu gibi yüzde 5’ten az olmayacak. Yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik kapsamlı bir reform yaptık. Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülkeler arasında ciddi bir iyileşme olmasını bekliyoruz. Meclis’teki torba yasa, KDV reformu ve diğer kanunların amacı yatırımcıyı rahatlatmak.

Teşviklerle ilgili adımlara işaret etti:

Yazının devamı...

Azerbaycan 10.1 milyar getirdi 11.7 milyar dolar çekti

16 Mart 2018

- Başbakan Binali Yıldırım’la Bakü’deyim. Tekfen’in inşa ettiği açık deniz petrol ve doğalgaz platformları Hazar Denizi’nin Bakü’den 120 kilometre mesafede olan noktasında çalışıyor. Bu konuda yeni projeler söz konusu mu?

O sırada Katar’da otoyol şantiyesi ziyareti yapan Birgili’den şu yanıt geldi:

- Azerbaycan’da şu anda deniz platformu işimiz yok. Önümüzdeki yıl yenisine başlamayı programımıza alıyoruz. Şu anda Tekfen İnşaat, Bakü’de Vergi Bakanlığı’nın kulesini inşa ediyor.

Başbakan Yıldırım’ın programında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev başta olmak üzere, Arnavutluk, Moldova, Makedonya cumhurbaşkanları ile ikili görüşmeler ve “6. Küresel Bakü Forumu” oturumlarının yanı sıra iş insanlarıyla buluşmayı da görünce Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Basın Danışmanı İlke Özkan’a mesaj yazıp sordum:

- DEİK, Başbakan’ın Azerbaycan seyahati vesilesiyle toplantı düzenliyor mu?

Şu yanıtı aldım:

- DEİK’in geniş bir organizasyonu söz konusu değil. Ancak, “Türkiye-Azerbaycan İş Konseyi” Başkanımız Selçuk Akat şu anda Bakü’de.

Akat

Yazının devamı...

İstanbul’a ‘Yatırıma En Uygun Şehir’ ödülü

15 Mart 2018

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Erdoğan ve Ahmet Uzer’e dönüp, şu mesajın altını çizdi:

- Dünyada artık şehirler yarışıyor. MIPIM, şehirlerin tanıtım, yatırımcı çekme yarışına girdikleri bir ortam.

İTO Başkanı Öztürk Oran, gruptaki şirket ve kurum temsilcilerine işaret etti:

- Türkiye’den 250 şirket ve kurum, 700 temsilcisiyle MIPIM’de yerini aldı.

Özhaseki ve Oran’ı izleyen gruptaki isimlere dikkat ettim:

- GYODER Başkanı ve Halk GYO Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, Esas Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Kamışlı, DKY İnşaat Onursal Başkanı İbrahim Dumankaya, Oyak Gayrimenkul Geliştirme Koordinatörü Ali Seydi Karaoğlu, İTO Başkan Yardımcıları Dursun Topçu ve Murat Kalsın, mimarlar Gökhan Avcıoğlu ve Kayhan Çakanel, JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş, MIPIM’in Türkiye temsilciliğini de yürüten Alkaş Perakende Hizmetleri’nin Genel Müdürü Yonca Aközer.

Özhaseki, özellikle proje sahiplerine şu mesajı verdi:

- MIPIM’i sadece alışveriş alanı gibi görmeyin. Burada tanıtıma odaklanın.

Yazının devamı...

Devlet bir çukurdan 35.2 milyar Euro alacak dünya ‘Vay be’ diyecek

12 Mart 2018

İnşaatın ilk fazının yüzde 80’inin tamamlandığı bölgeyi düşündü:

- 3’üncü havalimanı yeri olarak seçilmeden önce İstanbul için hiçbir değeri olmayan bir alandı. Projenin gerçekleştirilmesi açısından çok zor bir zemindi.

İnşaat maliyeti ve kira bedeli üzerinde durdu:

- Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu, inşaata 10.2 milyar Euro harcayacak. Havalimanını işletme süresince devlete toplam 25 milyar Euro kira ödeyecek. Yani, devlet bir çukurdan 35.2 milyar Euro almış olacak.

Tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak projenin Türk insanının özgüvenini artıracağına inandı:

- Dünyaya, “Vay be, Türkler yaptı” dedirtecek.

Projenin sağlayacağı istihdam beklentisine baktı:

Yazının devamı...

Mersin Mut’tan Karaman’a her gün çalışmaya giden var

11 Mart 2018

Mersin milletvekili olan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sabri Tekli’ye sordu:

- Yatırımcıların sizden yer talebi var mı yeni yatırımlar için?

Tekli yanıt verdi:

- Evet Sayın Bakanım ama talepleri karşılayamıyoruz.

Elvan soruyu sürdürdü:

- Neden talepleri karşılayamıyorsunuz?

Tekli

Yazının devamı...

Türkiye’yi ‘hamburger müşterisi ligi’nde 119 ülkenin lideri yaptı

9 Mart 2018

- McDonald’s, Türkiye’ye 32 yıl önce girdi. 2009’dan beri müşteri kaybı yaşıyor.

Bu saptamanın ardından şu soruya yanıt aradı:

- Müşteriyi bizden vazgeçiren en önemli etken ne?

Şu yanıt çıktı:

- Fast food zincirlerine giden müşterilerin sadece yüzde 8’i Big Mac’in fiyatını ‘adil’ buluyor. Yüzde 92’si, Big Mac fiyatının yüksek olduğunu düşünüyor.

Uçanlar, bu yanıtı şöyle değerlendirdi:

- “Fiyat-kalite dengesi”

Yazının devamı...

Dünya Başkanlığı konuşmamda ağzım yamuk ve kan doluydu

5 Mart 2018

Doktoruna 17 Eylül 2016’nın çok önemli bir tarih olduğunu söyledi:

- 17 Eylül’de Kopenhag’ta olmalıyım. Uluslararası İşverenler Teşkilatı’nın (IOE) toplantısı var. O toplantıda başkan adaylığım açıklanacak.

Başkan adaylığı konusunda Almanya İşveren Teşkilatı’nın yaptığı teklifi anımsadı:

- IOE’de Avrupa ve Orta Asya’yı temsil eden gruptayım. Aynı grupta yer aldığımız Almanya İşveren Teşkilatı Başkanı, “Başkanlık sırası bizim bölgede. Diğer ülke temsilcileriyle ortak karar aldık. Bizim adayımız sizsiniz ve tek adaysınız” şeklinde teklifini yaptı.

Doktoru kortizon tedavisi uyguladı, 17 Eylül’de Kopenhag’taki (Danimarka) toplantıya gitti. IOE Başkanlığına resmen aday gösterildiği o gün beynine kazındı:

- Felçten yamulmuş ağızla kürsüye çıktım. Teşekkür konuşması yaptım. Konuşurken dudağımı ısırdığım için ağzım kan doluyordu.

Erol Kiresepi, Santa Farma İlaç İcra Komitesi Başkan Yardımcısı oğlu Sami Kiresepi’nin de katıldığı sohbette felç geçirdiği günü, o vaziyette Kopenhag’ta toplantıya katılışını anlatınca sordum:

- Sizi aday gösterenlere, IOE yönetimine,

Yazının devamı...

Senegal’e 400 milyon dolarlık kredi açtık

4 Mart 2018

Yıldırım, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ile sohbet ederken bana döndü:

- Senegal’de kredi kullandırdığımız projelerin şantiyelerini gezeceğiz.

Türk şirketlerinin Senegal’deki projeleri için açtıkları kredi toplamının 400 milyon dolar olduğunu belirtti:

- Biliyorsunuz krediyi, kullanılan malzemenin Türkiye’den alınması şartıyla kullandırıyoruz. Projeler ilerledikçe, Türkiye’den alım yapıldıkça kredi devreye giriyor.

Yıldırım’ın ilk uğrayacağı şantiye Doğanlar Yatırım Holding’in “Hal Kompleksi ve TIR Parkı Projesi”ydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı gün Senegal’den ayrılmadan kendisine eşlik eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’la söz konusu şantiyeyi gezdi.

Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan’a projeyi sordum, anlattı:

- Proje 340 bin metrekarelik alanı kapsıyor. 47 bin 500 metrekaresi hal binası olacak. Toplam bedeli 105.9 milyon dolar.

Erdoğan,

Yazının devamı...