"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Zor gün dostu!

27 Mart 2017

NEF İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, Londra’da European bank for Reconstuction and Development’ın (EBRD-Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) Türkiye’de “sat-yap”cılığa adım atmasını sağlayan imzayı attıktan hemen sonra Bankanın Başkanı Suma Chakrabarti’nin ofisine geçti.

EBRD Başkanı Chakrabarti, Timur ve Intus Capital’deki ortağı Bülent Kozlu’yu kutladı:

- Ortaklık anlaşması beni memnun etti.

Chakrabarti, ardından bizi ofisine davet etti, ilk cümlesi şu oldu:

- Türkiye, EBRD için çok önemli bir ülke. Türkiye’nin bizdeki yeri başka.

2009’dan beri Türkiye’ye yatırdıkları kaynağın altını çizdi:

- Türkiye’ye 7 milyar Euro yatırdık. Türkiye, en fazla yatırım yaptığımız ülke konumunda. Bunda Rusya’dan çekilmiş olmamızın yanı sıra ülkenizdeki potansiyelin rolü var.

İstanbul’da üst düzey temsilcilik şeklinde yönetilen birimin yanısıra Ankara ve Gaziantep’te ofislerinin olduğunu vurguladı:

- Geçen yılki zorlu koşullarda bile Türkiye’deki 43’ü aşkın projeye 1.9 milyar Euro yatırdık. Ayrıca, 750 milyon Euro da diğer kaynaklardan Türkiye’ye yönlendirdik. Geçen yıl ülkenize EBRD kaynaklı 2 milyar 650 milyon Euro girmiş oldu.

Bankanın kaynaklarını yönlendirme stratejisinde şu ayrıntıyı aktardı:

- Kaynakların en az yüzde 60’ını özel sektöre yönlendirmek gerekiyor. Şu anda bu oran ortalama yüzde 80 düzeyinde. Türkiye’de ise yüzde 98’e ulaşıyor. Özel sektöre kaynak konusunda en yüksek oran Türkiye’de.

Ülkemizde odaklandıkları 5 temel önceliği sıraladı:

- Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjiye yatırım, sektördeki reformlara destek; özel sektörün katılımıyla altyapıda kalite iyileştirmeleri; inovasyon ve kurumsal yönetişimi geliştirerek özel sektörün rekabetçiliğini artırmak; uzun vadeli büyümeyi desteklemek amacıyla bölgesel katılım, gençlerin katılımı ve cinsiyet eşitliğini desteklemek; sermaye piyasalarını ve yerli piyasaları derinleştirmek.

Bankanın bir kuralının daha altını çizdi:

- Türkiye, iki yıldır yatırımlarımızda ilk sırada ama hiçbir ülkeye aşırı yatırım yapmamaya özen gösteriyoruz.

Bankanın adının yapısını tam yansıtmadığını kaydetti:

- Adımız “Avrupa” ama biz sadece Avrupa’nın bankası değiliz. En büyük hissedarımız ABD. Japonya’nın da büyük hissesi var.

Türkiye’deki yatırımlarının şu ayrıntısına vurgu yaptı:

- Ülkenizde 21 şirkette özsermaye yatırımcısıyız. Özsermaye yatırımlarımız, toplam içinde yüzde 15 pay alıyor.

Noktayı bu yıla dönük olumlu mesajla koydu:

- Türkiye’ye yatırımlarımız sürecek. Bu yıl da EBRD’nin yatırım yaptığı ülkeler liginde birinci olursunuz.

Başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkeleriyle yaşanan siyasi gerginlik iş dünyasını tedirgin ediyor. ABD ve İngiltere’nin İstanbul Atatürk Havalimanı’nı riskliler arasına koyması kanımıza dokunuyor... Bu ortamda EBRD’nin, “Türkiye, 1 numaralı yatırım ülkemiz” tavrı moral veriyor...


EBRD Başkanı Suma Chakrabarti’ye referendumu anımsattık, şu yorumu yaptı: “Son 4 yılda ülkenizde art arda seçimler yaşandı. Seçim ortamları EBRD’nin Türkiye ile ilişkisini olumsuz etkilemedi. Referandum için de aynı şeyi düşünüyorum. Belki de istikrar getirir.”

 

 

TÜRKİYE BİZİM ÇOK ÖNEMLİ LABORATUVARIMIZ

 

SUMA Chakrabarti, iş hayatında kadınların desteklenmesi, KOBİ’lere dönük projeler gibi birçok konuda devreye giren uygulamaları önce Türkiye’de denediklerini  belirtti:

- Türkiye, EBRD için çok önemli bir laboratuvar. Bazı uygulamalarımız Türkiye’de başarılı olunca, diğer ülkelere de taşıyoruz. Nef’le Türkiye’de ilk kez deneyeceğimiz gayrimenkul sektörüne yatırım, diğer ülkelere de model olabilir.

 

EBRD, HANGİ ŞİRKETLERDE VAR

 

SUMA Chakrabarti, EBRD’nin Türkiye’de ortak olduğu bazı şirketleri sıraladı:

- Akfen Enerji, Borsa İstanbul, Arkel, Fibabanka, Odeabank, Global Liman İşletmeleri, BRN Yatak, Graniser, Paşabahçe, Hisarlar, TAM Factoring, Hepsiburada, Onedio, Trendyol, MS Pharma.

AVRUPA İLE GERGİNLİK EKONOMİYE YANSIMAZ

EBRD Başkanı Suma Chakrabarti’ye Türkiye’nin Almanya ve Hollanda’yla başlayarak Avrupa ülkeleriyle yaşadığı gerginliği sorduk:- Yaşanan gerginlik, EBRD’nin ülkemize olumlu bakışını etkiler mi?- Gerginlik elbette bize yardımcı olmuyor.Ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin sözlerini anımsattı:

- Yaşanan siyasi gerginliğin ekonomik ilişkilere yansımasını beklemiyoruz. Ekonomi Bakanınız Nihat Zeybekci de bu yönde mesaj verdi.

5 YILDIR CİDDİ BAŞARISIZLIK YAŞAMADIK

SUMA Chakrabarti, 5 yıldır EBRD’nin başında olduğunu belirtip, ekledi:
- Görev sürem boyunca Türkiye’de yatırım yaptığımız şirketler, kullandırdığımız kaynak konusunda 1-2 küçük vaka dışında olumsuzluk yaşamadık. Çoğunlukla başarılı olduk.

Yazının devamı...

Dışarıya para götürmüyoruz beynimizi satıyoruz

26 Mart 2017

- Türkiye’ye gelin, mimari projesine imza attığımız işleri görün.

Gladstone, davete uydu, 3-4 gün İstanbul’da farklı projeleri gezdi. Tabanlıoğlu Mimarlık’ın çeşitli projelerde birlikte çalıştığı işadamlarıyla sohbetlere katıldı. Ardından kararını verdi:

- New York’taki yeni projem 18E59th Street Residences’ın mimari tasarımını sizin yapmanızı istiyorum.

Tabanlıoğlu, proje için Gladstone’a şu öneriyi götürdü:

- Daha önceki projelerinize baktım. Manhattan’da en ucuzu 5-6 milyon dolar olan daireler yapmışsınız. Gelin yeni binayı 1+1, 1+2 dairelerin yoğun olduğu şekle dönüştürelim.

Tabanlıoğlu Mimarlık’ın imza attığı tasarım, Cannes’daki emlak fuarı MIPIM’de konut dalında ödüle uzanırken, Murat Tabanlıoğlu, beni Gladstone ile tanıştırdı:

- Robert, New York’ta imza attığımız ilk projenin yatırımcısı. Umarım son olmaz, New York’ta, ABD’nin farklı noktalarında başka işler de yaparız.

Daha sonra Murat Tabanlıoğlu, Gladstone, Madison Equities’ten Çağrı Kanver, Tabanlıoğlu Mimarlık’ın ortağı Melkan Gürsel ve bir dönem Donald Trump’ın gayrimenkul projelerine iletişim danışmanlığı yapan Rubenstein’in Başkan Yardımcısı Alan Segan’la sohbet ettik.

Tabanlıoğlu, New York’taki projeyi şöyle tanımladı:

- Hamdi Akın’ın (Akfen Holding), İstanbul’daki Levent Loft’unu biz tasarlamıştık. New York’taki proje, onun gökdelene dönüşmüş hali olacak.

Gladstone, projenin Manhattan için yeni bir soluk olacağını savundu:

- Tabanlıoğlu, New York’a yeni bir stil ve soluk getirecek. Taze bir mimari ve tasarım anlayışıyla kent dokusuna pozitif ivme kazandıracak.

Binanın yatırım değerini sordum, Çağrı Kanver tahmini bedeli paylaştı:

- 150 milyon dolar dolayında.

Tabanlıoğlu, mimarların yurtdışında iş yapmasının ne anlama geldiğinin altını çizdi:

- Biz, yatırım yapmak için yurtdışına para, kaynak götürmüyoruz. Beynimizi satıyoruz.

Mimarların yurtdışı projelerdeki belirleyici rolünün ihracatı tetikleyici yanına dikkat çekti:

- Yurtdışındaki projelerde öncelikle Türkiye’deki ürünlerin, markaların yer almasına özen gösteriyoruz.

New York’taki yeni projede de aynı tutumu sürdüreceklerini kaydedip, Gladstone’ndan bir kez daha teyit aldı:

- Mimarımıza uyar, istediği ürünü kullanırız.

Tabanlıoğlu Mimarlık, MIPIM’de “Baksı, Hüsame Köklü Kadın İstihdam Merkezi”, Aydın Doğan Vakfı’nın desteklediği “Beyazıt Kütüphanesi Renovasyon Projesi” dahil 4 ödülle döndü.

Murat Tabanlıoğlu, New York’taki projeye ilişkin şu mesajla noktayı koydu:

- Hem bizim, hem de Türk endüstrisi için önemli iş olacak.

Melkan Gürsel ekledi:

- Türkiye, mimari üretimin rüzgarıyla, malzemesi ile birlikte inşaat know-how’ını ihraç potansiyelini arttırıyor.

Dış cephe alüminyumu, cam, mobilya, mermer, seramik derken birçok Türk ürününe 150 milyon dolarlık proje için New York yolu göründü...

Murat Tabanlıoğlu, Çağrı Kanver, Melkan Gürsel ve Robert Gladstone (Soldan sağa)

NEREYE GİTSEK TÜRK ÜRÜNÜ KURALI KOYUYORUZ

İGA Havalimanı İşletmesi’nin davetiyle gittiğim Cannes’deki emlak fuarı MIPIM’de GAD’ın standına uğradım, patron mimar Gökhan Avcıoğlu ile sohbet ettim. Avcıoğlu, son dönem projelerini anlatmaya Antalya’dan başladı:

- Kundu’da bir tarım kenti projesi yapıyoruz. Ayrıca AHK’ya (Haldun Kilit), kendine yeten villalar tasarladık. 38 evle başlıyoruz. Hepsi güneş enerjili olacak.

Ardından Moskova’ya uzandı:

- Kremlin’in yanıbaşında bir proje tapıyoruz. Terör ve Rusya Büyükelçisi’nin öldürülmesi, projemizi sekteye uğratmadı. Aynı yatırımcı ile Monaco’da bir proje hazırlığı yapıyoruz.

Yakınındaki Montenegro standını işaret etti:

- Montenegro’da bir otel projesi hazırladık.

Yurtdışı projelerdeki tutumuna dikkat çekti:

- Yurtdışındaki her projede Türk müteahhitlerini öneriyoruz. Türkiye’den ürünlerin kullanılması kuralı koyuyoruz. Yurtdışı projelerimizde Türk ürünü oranı yüzde 60-70’i buluyor.

Sonra İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) bir projesini paylaştı:

- İTO’nun medya, yayıncılıkla ilgili meslek komitesinden talep olmuş. Başkan İbrahim Çağlar ve İTO yönetimi proje hazırlamamızı istedi. “Medya Kenti-Kitap Kenti” gibi bir proje olacak.

GAD, “Medya Kenti” ile MIPIM’den ödülle döndü...

İLK İŞE HÜRRİYET İK İLE GİRDİ, ŞİMDİ HSBC TÜRKİYE’Yİ YÖNETİYOR

GEÇEN yıl temmuz ayında HSBC Türkiye’nin başına geçen Selim Kervancı’dan sektöre ilk girişinde Hürriyet İK’nın rolünün olduğunu dinledim:

- İTÜ Elektrik’te lisans, Brüksel Vrije Üniversitesi’nde yüksek lisans sonrası askere gittim. 1996 yılı ikinci yarısında Hürriyet İK’da gördüğüm Midland Bank ilanı ile sektöre ilk adımı attım.

Hürriyet İK, yayına girdiği ilk günden itibaren etkisini, gücünü gösterdi. Bu etki, krizlerde de sürdü. Hürriyet İK, şimdi yenilendi, yeni ekonomi ile daha da güçlendi.

Yeni ekonominin yarattığı tüm fırsatlar, “Hürriyet İK & Yeni Ekonomi” gazetesinde yer alıyor.

İzleyin, yeni kapıları aralayın...

Yazının devamı...

Avrupa İmar Bankası Türkiye’de 600 milyon dolarlık ‘sat-yap’a girdi

24 Mart 2017

- Sizin gibi deneyimli isimlerden bir kurul oluşturmak istiyoruz.

Cem Kozlu, genç yaşında gayrimenkul sektörüne iddialı giren Timur’a olumlu yanıt verirken, oğlu Bülent Kozlu’yu da tanıştırdı. Türkven’de Başkan Yardımcısı olan Bülent Kozlu, 2 yıl önce ayrılıp Timur’la “Intus Capital”i kurdu.


Claudia Pendred, Jean-Marc Peterschimtt, Erden Timur, Bülent Kozlu

Timur-Kozlu ikilisi Intus’a fon için öncelikle European Bank for Reconstruction and Development’ı (EBRD-Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) koydu. Mevcut projeleri ve gelecek planları sunumuyla bankanın Londra’daki merkezine gidip talepte bulundu:

- EBRD’nin Intus Capital’e fon koymasını bekliyoruz.

Bankanın ilgili birimleri  konuyu görüşüp, karşı teklif götürdü:

- Türkiye’de gayrimenkul sektörüne girişi fon desteğinin ötesine taşıyabiliriz. Yeni bir şirket kurun, biz de ortak olalım. Hem özsermaye desteği, hem de yeni projeler için fon verelim.

Bu teklif Timur ve Kozlu’yu mutlu etti. EBRD’den Jean-Marc Peterschmitt ve Claudia Pendred’in başında bulunduğu ekip Nef’in projelerini inceledi. Çalışma sistemleri, çevreye saygı, iş güvenliği gibi tüm ayrıntılar gözden geçirildi. 18 aylık inceleme ve görüşme sonunda Erden Timur, ortaklık imzası için Londra’ya çağrıldı.

İmza masasına EBRD’den Peterschmitt ve Pendred, Nef adına Timur ve Kozlu oturdu. Törende Nef Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Çelik ve Intus Capital’den Mehmet Morgül de hazır bulundu.

EBRD Endüstri, Ticaret ve Tarımdan Sorumlu Genel Müdürü Peterschmitt, EBRD’nin Türkiye’ye bugüne kadar 9 milyar Euro yatırım yaptığını belirtip ekledi:

- Nef ortaklılığı ile Türkiye’de ilk kez gayrimenkul sektörüne giriyoruz.

Türkiye’nin EBRD’nin yatırım liginde son 2 yıldır lider olduğunu vurguladı:

- Türkiye, bizim için çok önemli bir ülke. Sanayi, finans ve altyapıya kadar birçok projeye kaynak sağladık, ortaklıklar yaptık.

Gayrimenkul projelerinin de EBRD’nin temel hedeflerine uygun olduğunu kaydetti:

- Nef’le Türkiye’de orta gelirli insanlara konut ve öğrencilere yurt projeleri gerçekleştireceğiz. Bu, kapsayıcılık ilkemize uygun.

Erden Timur, atılan imzayı piyasa diliyle özetledi:

- EBRD, Türkiye’de bir anlamda “yap-sat”, daha doğrusu “sat-yap” işine girmiş olacak.

Pendred, kısa süre önce Polonya’da bir öğrenci yurdu projesine girdiklerini aktardı:

- Nef’in projelerinde depreme dayanıklılık, sürdürülebilirlik, fiyatların orta gelirliler için ulaşılabilir olması ve öğrenci yurtları bizim için önemliydi.

Kozlu, atılan imzanın parasal detayını anlattı:

- EBRD 60, Nef de 60 olmak üzere, 120 milyon dolarlık özkaynakla ortaklık başlayacak. 5 yılda İstanbul ve Anadolu’da 5 bin konut, 6 bin öğrenci yatağı ortaya çıkaracak projeler gündeme gelecek. 120 milyon dolarla 600 milyon dolarlık yatırım tetiklenecek.

EBRD Başkanı Suma Chakrabarti, imza sonrası Timur’a şu mesajı verdi:

- Türkiye’de sizinle gayrimenkule girmekten memnunuz.

Türkiye, Almanya ve Hollanda derken AB ülkeleriyle siyasi gerginlik yaşıyor.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, 9 milyar Euro yatırdığı ülkemizde “yap-sat”çı da oluyor.

Bu adım, EBRD’nin Türkiye’ye “güçlü güven”ini gösteriyor...

ŞİRKETİN YÜZDE 65’İ NEF’İN

NEF CEO’su Erden Timur, EBRD’yle Türkiye’de yeni şirketi kurduklarını belirtti:

- Yeni şirketimizin adı, Nef-EBRD Gayrimenkul AŞ Yüzde 65 hisse bizim, yüzde 35 de EBRD’nin.

Hisse oranlarını öğrenince sorduk:

- İki taraf da 60’ar milyon dolar kaynak ayırıyor. Hisse oranlarında farklılık nereden kaynaklanıyor?

- EBRD’nin 60 milyon dolarının bir bölümü şirketimize öz sermaye oluyor. Kalan bölümü de kredi şeklinde geliyor.

Nef Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kozlu, ortaklığın süresine değindi:

- Uzun vadeli bir ortaklık söz konusu ama şu anda gelecek 5 yılı planlıyoruz.

DARBE GİRİŞİMİ OLUNCA ‘DÜŞÜNELİM’ DEMEDİK

EBRD Gayrimenkul ve Turizm Direktörü Claudia Pendred’e Nef’le 18 ay süren görüşmeleri sırasında Türkiye’de darbe girişimi yaşandığını anımsatıp, sorduk:

- Darbe girişimi üzerine, “Bir kez daha düşünelim, bekleyelim” dediniz mi?

- Gelişmeler ne olursa olsun, ülkenizde insanların depreme dayanıklı binalara ihtiyacı olacak. “Düşünelim, bekleyelim” demedik. İşimize odaklandık.

BAŞKA GAYRİMENKUL PROJELERİNE DE BAKARIZ

EBRD Gayrimenkul ve Turizm Direktörü Claudia Pendred’e sorduk:

- Türkiye’de başka şirketlerin gayrimenkul projelerine de ortak olacak mısınız?

- Eğer başka iyi projeler gelirse, onlara da yatırım yapmayı düşünebiliriz.

Yazının devamı...

Kutsal topraklar bereket getirdi

20 Mart 2017

Önce babası ve grubun kurucusu Sabri Ülker’in bölgeyle ilgili sözünü aktardı:

- Babam, “Bu kutsal topraklarda işimiz olsa, daha sık gelip gitmeye vesile yaratsa” derdi.

Cidde’nin grubun global yolculuğunun başlangıç noktası olduğunu vurguladı:

- Bu topraklar bize bereketli geldi.

Daha sonra ekrandan veda edip, bölge ve ortaklıklarla ilgili anı-yorumlarını not olarak gönderdi:

- Babamın Suudi Arabistan’a dönük iş yapması zorunluluktan başladı. İhracat karşılığı kredi alıp, makineleri yenilemiş, çeşitleri arttırmıştık. Ortadoğu ülkelerinde geniş muhiti olan Şanlıurfa eski milletvekili Salih Özcan’la bölgeye gitti. Lübnan, Kuveyt, Bahreyn ve Suudi Arabistan’ı gezip, bir sürü numune ve bozuk moralle döndü.

Babasının moral bozukluğunun nedenini paylaştı:

- Suudi Arabistan’da şimdi bizim olan United Biscuits’in pazar hakimiyetini görmüş, onlarla rekabet edemeyeceğimizi düşünmüştü. İşe bir kamyon bisküvi göndermekle başladık.

Suudi Arabistan’a ilk 1970’li yıllarda gittiğini belirtti:

- İlk gittiğimde 5 milyon dolarlık ihracatımız vardı. Bir yılda 2 katına çıkardık. Yaptığımız iş kamyonların depoyu bulmasını sağlamaktı. Çünkü, kamyonların Cidde’de kaybolmadan yolunu bulmasını, müşteriye zamanında gitmesini sağlayan sistemi kurmak epey çaba gerektirmişti.

İhracatın artmasıyla birlikte babasının Suudi Arabistan’da üretime kafa yorduğunu aktarıp ekledi:

- Kayınpederim ve kayınvalidemi haca götürmüştüm. Cidde’de bir yağ fabrikasının sonra çikolataya döndüğünü ama başarılı olmadığını öğrendim. O fabrikayı inceledim. Bir günde pazarlığı bitirip fabrikayı aldım.

Cidde ve Riyad’da üretime geçmenin doğru adım olduğunu Şu saptamayla ortaya koydu:

- Dünyada 3 yerde bisküvi pazarında lideriz. Türkiye, İngiltere ve Suudi Arabistan. Dünyanın en büyük cirolu Godiva dükkanı Riyad’da. Yani gelişmeye çok açık bir pazardayız.

Suudi Arabistan’daki 140 milyon dolarlık ciro, Pladis için “kutsal toprakların bereketi”ni kanıtlıyor...

 BEYOĞLU’NUN YÜZDE 50’Sİ 2024’TE YENİLENMİŞ OLUR

BEYOĞLU Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Cannes’daki emlak fuarı MIPIM’deki BIG (Beyoğlu Investors Group) standından Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat ile sohbet ederken, projelerin yer aldığı maketi işaret etti:

- Galataport’tan Haliçport’a, Piyalepaşa’dan Tarlabaşı’na şu anda 35 yatırımcının 47 projesi yürüyor. Projelerin yatırım değeri 10 milyar doları aşıyor. Saydığım 4 proje, 10 bin bağımsız birimin dönüşümünü sağlıyor.

Makette Okmeydanı’nı gösterdi:

- Okmeydanı’nda 25 bin bağımsız birim var. Yenilenme sonrası bağımsız birim sayısı 40 bine çıkacak. Yürüyen projeler 50 bin bağımsız birimi yenileyecek.

Ardından ekledi:

- İlçemizde 32 bin bina, 125 bin bağımsız birim var. 2024’te Beyoğlu’nun yüzde 50’si yenilenmiş olacak.

 İLK ZAMANLAR İŞ GÖRÜŞMESİNDE ACIMDAN ÖLÜRDÜM

YILDIZ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Suudi Arabistan ve bölge ülkelerindeki ilk iş görüşmelerine döndü:

- Arap ülkelerindeki iş görüşmelerinde acımdan öldüğümü hatırlarım.

Bunun nedenini anlattı:

- Bizde iş yemeğinde sohbet edilir, kahveye geçilince iş konuşulur. Arap ülkelerinde ise gece yarısına kadar iş konuşulur, sonra yemeğe geçilir. Yemeği biten elini yıkar, “Allahaısmarladık” der ve çıkar. Yemekten sonra oturmak ayıp sayılır. İlk zamanlar bunu bilmediğim için zorlanmıştım.

 ORTAKLIKTA ‘BIÇAK PAYI’ KRİTERİ İYİDİR

MURAT Ülker, karşılıklı saygı ve güvenin ortaklıkların en temel noktası olduğunu vurgulayıp, babasından öğrendiği kriteri aktardı:

- “Bıçak payı” kuralı babamın nasihatidir. Pastayı keserken ince bir bıçak payı kalır. Babam, o payın ortağa bırakılması gerektiğini söyler, “Çok minimum paydır ama iyi niyeti gösterir” derdi.

 İSPANYA VE TÜRKİYE’DE ASIK SURAT MUTEBER

MURAT Ülker, 130 ülke ile doğrudan iş yaptıklarını belirtip, şu saptamalarını paylaştı:

- ABD’de güler yüz şarttır. İspanya ve Türkiye’de asık surat muteberdir.

Toplantı sürelerine işaret etti:

- Türk, İtalyan ve Araplarla toplantı uzun olur. Çünkü, üçü de pazarlıkçıdır. Suskun ve biraz sıkıcı geçse de en kısa toplantı Japonlarla olur.

Yazının devamı...

Airport City 6 milyar Euro yatırım çekecek

19 Mart 2017

Kürsüde Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu’nun 3’üncü havalimanı için kurduğu İGA’nın İcra Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu var. Kalyon Grubu’nun Yönetim Kurulu Üyesi de olan Kalyoncu, salondaki yatırımcılara şu mesajı verdi:

- Airport City’ye yatırıma gelen, bakanlıklar, bürokrasi ve belediye ile değil, sadece bizimle muhatap olacak.

Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut da 3’üncü havalimanının İstanbul’a açacağı yeni ufka işaret etti:

- Coca-Cola’dan Microsoft’a birçok dünya devi, 80-90 ülkeyi İstanbul’dan yönetiyor. İstanbul artık global merkeze dönüşecek.

Toplantı sonrası Kalyoncu, İGA Havalimani İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin ve Airport City Müdürü Ayhan Ökmen’le, “Bu şehirde tek muhatap biziz” mesajının içeriğini konuştuk. Kalyoncu, 10.5 milyon metrekarelik alanla ilgili şu detayı paylaştı:

- Havalimanı için işletme süremiz 25 yıl. Airport City alanında üst kullanım hakkı kiralama süresi 49 yıla çıkabilecek. O durumda 25 yıldan sonra ortaya çıkacak gelir DHMİ’ye gidecek.

Keskin araya girdi:

- Airport City’de 3 otel, bir büyük hastane, 2 bin 500 konut, alışveriş merkezi, lojistik merkezi ve serbest bölge gibi alanlar olacak. Bunlara yabancı yatırımcıların da gelmesini hedefliyoruz. MIPIM’e bu amaçla katıldık.

İGA’nın kiracı olduğu bir alana yine üst kullanım hakkıyla nasıl yatırımcı çekeceğini merak ettim, Kalyoncu yanıtladı:

- Ana yüklenici olarak söz konusu alanı her türlü altyapı işini, hukuki süreçlerini tamamlayıp, yatırıma hazır hale getireceğiz. Yaptığımız harcamaya göre belirlenecek bedelle yatırımcılara kiralayacağız.

Airport City’nin 2.5 milyon metrekarelik bölümünün “şehir parkı”na ayrılacağını kaydetti:

- 3 ayrı fazdan oluşan yatırım alanımız var. Bu bölümlerin kendi içinde yeşil alan dengesine ayrıca dikkat edilecek.

Planlanan tüm alana talip bulmaları halinde ulaşılacak yatırım büyüklüğünü sordum, hesapladı:

- 6 milyar Euro’luk yatırım söz konusu olur.

İGA’nın ortaklarını anımsattım:

- Cengiz, MAPA, Limak, Kolin ve Kalyon, Airport City’e ayrıca yatırım düşünmüyor mu?

- Onların önceliği 3’üncü havalimanı gibi mega projeyi tamamlayıp, işletmeye başlamak. Aiport City’ye yabancı ya da yerli başka yatırımcıları çekmek önceliğimiz.

İGA, 3’üncü havalimanına toplam 10.3 milyar Euro yatıracak...

DHMİ’den aldığı 49 yıllık imtiyazla Airport City’ye 6 milyar Euro yatırım çekmeye çalışacak.

Havalimanı şehri” yabancı yatırımcıya cazip gelir mi?

SERBEST BÖLGE ORUCU’NU BOZACAK

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, 4.5 milyon metrekarelik alana lojistik merkezi ve serbest bölge kuracaklarını belirtti:

- Devlet 2000 yılından beri yeni serbest bölge lisansı vermiyor. Türkiye’de 19 serbest bölge var. 3’üncü havalimanına yakın serbest bölge fikri yatırımcılara çok cazip geldi. Raylı sistem, lojistik merkez ve serbest bölge için büyük avantaj olacak. Ayrıca, denizde de bir limanımız devreye girecek. Demir-deniz-havayolu bütünleşecek.

YEME-İÇME ALANI ‘AZIK’A KİRALANDI

İGA İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, 3’üncü havalimanındaki kiralık alanların büyüklüğüne örnek verdi:

- Tek kalemde 32 bin metrekarelik yeme-içme alanını kiraya verdik.

Kiracıyı İGA İcra Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu aktardı:

- TU’M ve IC Grubu.

TU’M’un ortaklarını paylaştı:

- Kalyon, Cengiz, Saat & Saat.

Keskin, TU’M’un açılımına işaret etti:

- Talha (Kaya), Uğur (Cengiz), Mehmet (Kalyoncu). 3 ortağın isimlerinin başharfleri.

Kalyoncu, TU’M’un Osmanlıca’daki anlamına dikkat çekti:

- Azık.

4 ÇOCUK BEREKETTİR

CANNES dönüşü Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’ın oğlu Mahmutcan ile Kazım Özer’in kızı Dila’nın nikah törenine gittim.

Salona girdiğimde şahitler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Binali Yıldırım ile nikahı kıyan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş görevi bitirip gitmişti. Konuklar arasındaki Enerji Bakanı Berat Albayrak, AB Bakanı Ömer Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile Orman Bakanı Veysel Eroğlu da salondan çıkmıştı.

Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve Abdurrahim Albayrak’ın masasına geçtim.

Sohbet ettiğim konuklara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nikahta verdiği mesajı sordum, yanıt ortaktı:

- Sayın Cumhurbaşkanı artık “En az 3 çocuk” tavsiyesi yerine “4 çocuk berekettir” diyor. Dila ve Mahmutcan’a da bu mesajı verdi.

Yazının devamı...

Cirosu 2.5 milyar liraya çıktı, yeni hastaneye 200 milyon dolar yatırdı

17 Mart 2017

- Polonezköy’de 200 yataklı eğitim birimimiz var. Değeri 10 milyon dolar var. Bedelsiz şekilde vakfınıza verelim. Altunizade’deki alanı bize 30 yıllığına kiraya verin.

İTO ve Huzur Vakfı yönetimi, huzurevindeki yaşlıları düşündü, kararını verdi:

- Altunizade’deki yaşlıları Polonezköy’e nakledebiliriz.

Aydınlar, kira sözleşmesini imzalayıp kolları sıvadı:

- 98 bin metrekare kapalı alanla özel sektörün en büyük hastanesini 200 milyon dolara yapacağız. Burası hastane zincirimizin 22’nci halkası olacak.

Mehmet Ali Aydınlar, 14 Mart 2017’de hizmete giren Acıbadem Altunizade’yi gezmek üzere buluştuğumuzda grubun yıllık yatırım temposunu aktardı:

- Her yıl 300-350 milyon liralık yatırım yapıyoruz.

Grubun büyümesine işaret etti:

- 2016’da yüzde 22 büyüdük. Bu yıl yüzde 20 büyüme hedefi koyduk. 22 hastanenin yanı sıra 21 de tıp merkezimiz var. Geçen yıl 4.8 milyon hasta tedavi ettik. 118 bin ameliyat yaptık.

Grubun 2016 cirosunu paylaştı:

- Geçen yılı 2.5 milyar lira ciroyla bitirdik. Bunun yüzde 15’i yurtdışı hastanelerimiz, yüzde 10’u yabancı hastalardan sağlandı. Amacımız dış ve yabancı hasta gelirini yüzde 50’ye çıkarmak.

Kartal ve Ataşehir’de yeni hastane yatırımının gündemlerinde olduğunu kaydetti:

- 2017 ciromuzu 3 milyar lira planladık.

Grubun istihdamının 22 bine ulaştığını vurguladı:

- Bunun 3 bin 500’ü hekimlerden oluşuyor. Personelin yüzde 60’ı kadın.

Sağlık sektörüne dışarıdan 1 milyar doları aşan yatırım sağladığını anımsattı:

- Sektörde ilk halka açılan biz olduk. İlk yabancı fona (Abraaj) hisse satışını gerçekleştirdik. Daha sonra yabancı stratejik ortak getirdik.

Grubun ortaklık yapısının altını çizdi:

- 2001 yılı sonuna doğru Abraaj bizdeki yüzde 50 hissesini Integrated Healthcare Holding’e (IHH) sattı. Ben de IHH’ya hisse verdim. Böylece Grubun yüzde 75’i IHH’ya geçti. Ancak, yönetim hakları bende kaldı.

IHH’nın yapısını açtı:

- Çoğunluk hisse Malezya Yatırım Fonu Khazanah’a ait. İkinci büyük ortak da Japon Mitsui & Co. Ben de IHH’dan hisse aldım, yönetim ve icra kuruluna girdim.

Khazanah ve Mitsui’nin Türkiye’ye bakışının altını çizdi:

- Ortaklarımız Türkiye’ye inanıyor, yatırımlarımıza uzun vadeli bakıyor.

Grubun 200 milyon dolarlık son yatırımı bu bakışın en önemli kanıtını oluşturuyor...

HOLLANDA’DA 10 MİLYON EURO’YA KLİNİK AÇIYOR

ACIBADEM Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, dış yatırımlarına işaret etti:

- Üsküp, Sofya ve Süleymaniye’de hastanemiz var. 125 milyon Euro ile Bulgaristan’ın en büyük yatırımcısıyız. Ülkedeki sağlık hizmetlerinin yüzde 20’sini biz veriyoruz.

Hollanda’da “deneme yatırımı” yaptıklarını belirtti:

- Amstredam’da 10 milyon Euro’ya bir klinik açıyoruz. Açılış bu ay sonunda.

Hollanda ile yaşanan gerilimi anımsattık, yanıtladı:

- Biz işimize bakıyoruz.

Sırbistan’da bir şirket almayı planladıklarını kaydedip ekledi:

- Rusya’da yatırım planlamıştık. Uçak krizi nedeniyle beklemeye aldık. Şimdi devlet yatırım ofisi ve Rönesans Grubu’yla Moskova’da hastane yatırımı için görüşüyoruz.

KAPI KOLU BAKTERİYİ ÖLDÜRÜYOR

MEHMET Ali Aydınlar, hasta odalarını gösterirken kapı kollarına dikkat çekti:

- Mikrop yayan en önemli noktalardan biri kapı kollarıdır. Bu kapı kolu bakteri öldürüyor.

Fiyatını merak ettik, aktardı:

- Bu kapı kolu 75 Euro...

1 MİLYAR DOLARA HASTANE YÖNETİM SİSTEMİ SATABİLİRİZ

MEHMET Ali Aydınlar, Altunizade Acıbadem Hastanesi’ni gezerken üzerinde “A Store” yazan cihazın önünde durdu:

- Bu, yazılım ve makinenin tasarımıyla bizim geliştirdiğimiz bir ilaç yönetim sistemi. Hastaya eksik, fazla, yanlış ve zamansız ilaç verme olasılığı ortadan kaldırıyor. Bu sistemi başka hastanelere satıyoruz.

Grupta 200’ü aşkın IT (bilgi teknolojileri) elemanı çalıştığını vurguladı:

-  IT’ye yaptığımız yatırım 400 milyon doları bulmuştur.

Acıbadem Teknoloji adlı bir şirketlerinin faaliyet gösterdiğine değinip ekledi:

- Bir ülke ile tüm kamu hastanelerine yönetim sistemi ve yazılımı satmak için görüşüyoruz. Anlaşırsak 1 milyar dolarlık satış söz konusu olacak.

İki ülke ile laboratuvar işletmesi için görüştüklerini kaydetti:

- Anlaşırsak, o ülkelerin kamu hastanesi laboratuvarlarını işleteceğiz. Bunlardan birinin parasal büyüklüğü 100 milyon Euro’yu buluyor.

BİR YABANCI HASTA 8-10 BİN DOLAR BIRAKIYOR

MEHMET Ali Aydınlar, 105 milyon dolarlık yıllık yabancı hasta geliriyle “hizmet ihracatı ödülü” adlıklarını belirtti:

- Bir yabancı hasta 8-10 din dolar bırakıyor.

Cibuti Sağlık Bakanlığı ile yeni anlaşma imzaladıklarını bildirdi:

- Cibuti, daha önce Hindistan’a gönderdiği hastalarını bize yönlendirecek.

Sağlık turizmi için 24 ülkede 38 ofisle hizmet verdiklerini vurguladı:

- Sağlık turizmi gelirimizi 5 yılda 500 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz.

Yazının devamı...

‘Global yol’a Cidde’den çıktı, bölgede 320 milyon doları buldu

16 Mart 2017


- Neden Cidde’deyiz?

Ardından yanıtı verdi:

- Çünkü, Ülker global yolculuğa bu bölgeden çıktı. 1978’de 200 bin dolarlık ilk ihracatını Kuveyt’e yaptı. 1999’da da ilk dış üretimini Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde başlattı.

Pladis’in 2016’da ulaştığı büyüklüğe işaret etti:

- 13 ülke, 34 fabrika, 26 bin çalışanla 2016 yılını 14.1 milyar lira brüt satışla geride bıraktık. Bu rakamın yüzde 38’ini Türkiye, MENA ve Orta Asya bölgesinden geldi. MENA’nın tek başına payı yüzde 7 oldu.

İngiltere ve Türkiye’nin Pladis’in iki ana pazarı olduğunu vurguladı:

- MENA’nın payı 2019’da yüzde 12’ye yükselecek. MENA bölgesindeki satışlarımız geçen yıl 320 milyon dolara ulaştı. Burası 3’üncü ana pazarımıza dönüşecek.

Suudi Arabistan’da iki fabrikada üretim yaptıklarını kaydetti:

- Cidde’deki fabrika alındığında oldukça küçüktü. Neredeyse sıfırdan yatırım yapılmış oldu. Riyad’daki fabrika ise United Biscuits alımıyla bize geçti. O tesisi de Borsa İstanbul’da halka açık olan Ülker’in bünyesine katacağız.

Ülker’in Mısır’da da bir fabrikasının bulunduğuna dikkat çekip sürdürdü:

- Ortadoğu’da atıştırmalık pazarı 3.5 milyar dolar. Suudi Arabistan’da bisküvi ve çikolata pazarı 1 milyar, Mısır’da 900 milyon doları buluyor. Bizim için bu bölgede gidilecek çok yol var.

Pladis’in 3  yıl için yılda yüzde 15 büyümeyi hedeflediğini aktardı, Pladis Ortadoğu Başkanı Mert Altınkılıç ekledi:

- Bisküvide pazar lideri olduğumuz Suudi Arabistan’da bu yıl yüzde 23 büyümeyi planlıyoruz. Suudi Arabistan’da geçen yılı 140 milyon dolar ciroyla kapattık.

Tütüncü, bölgede Suudi Arabistan’ın yanı sıra Lübnan, Katar, Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde Ülker’in pazar lideri oluğuna değindi:

- 2014’te United Biscuits’in satın alımıyla pazarın diğer güçlü oyuncusu McVitie’s markası bize katıldı. Bölgedeki liderliğimiz perçinlendi.

Cidde’de Tütüncü ve Altınkılıç’ın sunumu sonrası Ülker FMC fabrikasını gezdik. Ben Cidde’den döndüm, meslektaşlarım Riyad’daki fabrika turuna da katıldı...

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker’in rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı Suudi Arabistan’daki fabrika turundan şu mesajı çıkardım:

- Global yolculuğa kutsal topraklardan çıktığımızı görün. Pladis için İngiltere’yi merkez seçmemizi farklı yorumlamayın.

MISIR’DA HURMALI BİSKÜVİ ÜRETİYOR

MEHMET Tütüncü, Pladis’in Ülker, McVities ve Godiva markalarıyla global oyunculuk yolunda ilerlediğini belirtti:

- 120 ülkede ürünlerimiz satılıyor. Bulunduğumuz pazarlarda yerel davranıp, ürünleri farklılaştırıyoruz. Örneğin, Mısır’daki fabrikamızda hurmalı bisküvi de üretiyoruz. 1 yıl önce piyasaya sunduğumuz bu ürünü bölge ülkelerine de gönderiyoruz.

Bunun üzerine sorduk:

- Hurmalı bisküvi Türkiye’ye de gelecek mi?

- Şimdilik ülkemiz pazarında öyle bir talep görmüyoruz.

PLADİS’İN CEO YARDIMCISI OLDU

YILDIZ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Cidde’deki toplantıya Mehmet Tütüncü’nün sunumu öncesi görüntülü bağlanıp şu bilgiyi verdi:

- Mehmet Tütüncü, Pladis’in Türkiye, MENA ve Orta Asya CEO’suydu. Kendisinin görev alanı genişledi ve  CEO Yardımcısı oldu. Tütüncü, Pladis’in CEO’su Cem Karakaş’la birlikte çalışacak. Güney  Amerika, Hindistan ve Pakistan’dan da sorumlu olacak.

ŞİRKET ALIMI İÇİN FIRSATLARA BAKARIZ

PLADİS CEO Yardımcısı Mehmet Tütüncü, şirket satın almalarıyla ilgili soru üzerine şu mesajı verdi:

- Finansal gücü olan bir şirket, büyümesini destekleyecek fırsat görürse, stratejisine de uygunsa şirket alımlarını değerlendirir. Biz de fırsatlar olursa bakarız.

PLADİS’İN KUR RİSKİ YOK

MEHMET Tütüncü, bir soru üzerine kur dalgasının etkisini yorumladı:

- Pladis’in gelirlerinin yüzde 40’ı yurtdışından sağlanıyor. Yani, döviz geliri var. Kur riski yok. Elbette her zaman dikkatliyiz.

Ülker’in hisselerinin Borsa İstanbul’da işlem girdüğünü anımsattı:

- Ülker, kârda kur kaynaklı bir düşüş yaşadı. Geçen yılı 230 milyon lira kârla kapattı.

Yazının devamı...

Parasızlık yüzünden ‘iki çocuk’ta kaldık

13 Mart 2017

 O günlerde eşi Gülseren Özdemir ilk çocuklarına hamileydi. Prof. Erbakan, arada eşinin hatırını soruyor, bebeğin doğumunu merak ediyordu. Gülseren Özdemir’in kızları Ebru’yu dünyaya getirdiği gün Erbakan, Nihat Özdemir’e sordu:

- Ne oldu? Kız mı, erkek mi?

Özdemir yanıtladı:

- Kızımız oldu Hocam.

Erbakan, Özdemir’in sırtını sıvazladı:

- İyi mühendisin kızı olur... Allah analı-babalı büyütsün.

Nihat Özdemir, bu anısını EgonZhender’in “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” nedeniyle düzenlediği, “Liderler ve Kızları” buluşmasında anlattı. Ardından ekledi:

- O günlerde eşim de ben de asistandık. Paramız yoktu. O nedenle iki çocuktan fazlasına cesaret edemedik. Bugün, “Keşke 3-4 çocuk sahibi olabilseydik” diyorum.

Nihat Özdemir, kızı ve Limak Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’le birlikte katıldığı buluşmada, EgonZhender Türkiye Ofis Lideri Murat Yeşildere ve ofisin önde genel isimlerinden Ayşe Güçlü Onur’un sorularını yanıtlarken, Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’nden (şimdiki Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi) mezun olduğu günlere döndü:

- Haziran döneminde mezun oldum. Okulda asistanlık görevine başladım. Asistan iken İzmir’e kısa dönem askere gittim. Ben haftada 50 lira harcayabilirken, aynı okuldan mezun arkadaşlarım 1000 lira harcıyordu. Bunun üzerine, “Nihat, tren kaçıyor, özel sektörü denemelisin” diye düşündüm.

Askerden dönünce konuyu yakın arkadaşı Sezai Bacaksız’a açtı:

- Hayalimiz üniversitede kariyer yapmaktı ama bizim şirket kurup, özel sektörü denememiz lazım.

Limak’ın ilk yıllarında kendilerine Kiska ve Yüksel İnşaat’ı örnek aldıklarını vurguladı:

- İnşaat sektöründe Kiska ve Yüksel’in iş modellerini benimsedik. Zamanla turizm, enerji derken farklı sektörlere girdik.

Yapı Merkezi ve iki Koreli ortakla birlikte ihalesini kazandıkları 18 Mart Çanakkale Köprüsü’ne dikkat çekti:

- Otoyol yaparsınız, kullanan “Kim yapmış?” diye sormaz. Baraj yapılır, kimse inşaat firmasını merak etmez. Ancak, 3’üncü havalimanı, 18 Mart Çanakkale Köprüsü gibi abide projelerde inşaatı yapanlar da hatırlanır.

Nihat Özdemir’le Sezai Bacaksız’ın kurduğu 41 yaşındaki Limak Grubu 4 milyar dolar ciroya ulaşıyor.

Özdemir, geçmişi anımsadıkça, “Parasızlıktan iki çocukta kaldık” diye iç geçiriyor...

Bu durum, iyi eğitimli anne-babaların, “Çocuğum iyi koşullarda yetişmeli” kaygısından kaynaklanıyor..

“FAİZ YÜZDE 0.60’A İNSE 20 YIL VADE İLGİ ÇEKERDİ”

FORUM İstanbul 2023 Platformu’nun kurucusu Şeref Özgencil, İcra Kurulu’ndan Haluk Sur, Özlem Özgencil ve Çetin Kımızzade ile Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum’la sohbete gittik. Kurum, 31 Mart’ta sona erecek kampanyanın konut sektörünü canlandırdığını belirtti:

- 2017’de 10 bin konut satmayı hedefliyorduk. Yüzde 25’ini tutturmuş olduk.

Emlak Konut’un verdiği destekle bankaların konut kredisi faizlerini aşağı çektiğini anımsattı:

- Kampanya çerçevesinde konut alan vatandaşların yüzde 50’si “0” faizli 5 yıl vadeyi seçti. 10 yıl vadede aylık faiz yüzde 0.45. Vade 20 yıla çıkınca faiz 0.79 oluyor. Vatandaş yüzde 0.79’u yüksek buldu. 20 yıla ilgi göstermedi. 0.60’a çekebilseydik, 20 yıla da ilgi olurdu.

Buradan şu mesajı çıkardı:

- Vatandaş faiz ödemek istemiyor.

TRİKOYU KİLO BAŞI 25-30 DOLARA İHRAÇ EDİYORUZ

COLLEZIONE’nin patronu Ekrem Akyiğit aradı:

- Türkiye’de trikonun önde gelen ismi Uğur Balkuv’u tanımanı, üretimini görmeni isterim.

Sözleştik, birlikte şirketin merkezine gittik. Uğur Balkuv’un ofisinde İstanbul Tekstil ve Hambez İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle’yle de buluştuk. Balkuv, Yeşildirek günlerini anımsadı:

- 17 yaşında Yeşildirek’te tezgahtar oldum. 1980-85 döneminde babamın yanında çalıştım. 1986’da şirketimi kurdum. 1998’de perakendeyi bırakıp sadece üretim ve ihracata döndük.

Kendisine ait 3 fabrika ve 60 tedarikçiye iş vererek üretimi sürdürdüğünü belirtti:

- 3 yıl öncesine kadar yüzde 98 ihracata çalışıyorduk. Şimdi yüzde 22-23 iç piyasaya çalışıyoruz. 50 milyon dolar dolayında ihracatımız var. Kilo başına ihracatımız 25-30 dolar civarında. Zara’nın önde gelen tedarikçisiyiz.

1200 personelin 100’ünün Ar-Ge ve tasarımda çalıştığını kaydetti:

- Teknolojiyi iyi kullanıyoruz, modayı izleyip yorumluyoruz. Türkiye’ye gelme konusunda tedirginlik yaşayan dış alıcılara kendimiz gidiyoruz..

Yazının devamı...