"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

150 milyon dolar yatırdı, ikinci ‘dijital kale’ Ankara’da olacak

20 Ocak 2019

- Şirketi 2005’te kurduk. Onun öncesinde profesyonel yöneticiydim. Girişimciliğe adım attıktan sonra şansım da yaver gitti. İşbirlikleri ile işimizi kısa sürede büyüttük.

2013’ü anımsadı:

- Şirketimizin yüzde 70’ini ADM Ventures’a devretmek, bizim için büyük adım oldu.

İş ortakları Rus CROC’a dikkat çekti:

- CROC’la işbirliği, ADM Ventures’un büyük hissemizi alması bize Türkiye’de büyük çaplı bir data center (veri merkezi) yatırımının yolunu açtı.

Yatırım için İstanbul’da bir yıl arazi aradıkları üzerinde durdu:

- Sonunda Tuzla’da Tepeören’i belirledik. “Star of Bosphorus” için 110 milyon dolar yatırım yaptık. Bugüne kadar toplam yatırımımız 150 milyon doları buldu.

Müfit Süer, “dijital kale”

Yazının devamı...

İhracatı 109 milyon dolara çıktı, Afrika’da SKD’yi gündeme aldı

18 Ocak 2019

- Yükselen gümrük vergileri, ülkede otobüs fiyatımızı da çok yukarı çekti. Bu durumda ihracat şansımız çok düştü. Acaba Kuzey Afrika’da, belki de Cezayir’de SKD (semi-knocked-down), CKD (complete-knock-down) üretimi mi düşünsek? Yani, Türkçesi montaj hattı mı kursak?

Tuğrul Arıkan, konuyu Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ve Otomotiv Grubu Başkanı Bora Koçak’a açtı:

- Afrika’da örneğin Cezayir gümrük mevzuatını değiştirdi. Yükselen gümrük vergisi ihracatımızı zorlaştırdı. Acaba Kuzey Afrika’da SKD-CKD üretimi düşünsek mi?

Özilhan ve Koçak, konunun gündeme alınmasından yana mesaj verdi:

- SKD-CKD üretim Kuzey Afrika’da da, Orta Asya ülkelerinden birinde de düşünülebilir. Bu konuda çalışma yapalım.

Anadolu Isuzu, bu hafta 44 ülkeden distribütörlerini İstanbul’da topladı. Özilhan, Koçak, Anadolu Holding Başkan Yardımcısı Kamil Yazıcı ve Yönetim Kurulu Üyesi Efe Yazıcı ile buluşturdu. Distribütörlere 2023 hedefi verildi:

- İhracatımızı ikiye katlamış olmak istiyoruz.

Yazının devamı...

TEV’e 250 bin lira bağışlayan Murat Boz siz misiniz?

17 Ocak 2019

TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, Genel Müdür Yardımcısı Şenol Özdemir önce bağışın kendilerine yapıldığından emin olmak istedi.

Özdemir, Boz’a ulaştı, ilk sorusu şu oldu:

- Siz, bizim bildiğimiz, şarkıcı, söz yazarı, oyuncu Murat Boz musunuz?

Telefondaki ses doğruladı:

- Evet...

İkinci soru yatırılan para ile ilgiliydi:

- TEV’in hesabına 250 bin lira yatırmış görünüyorsunuz. Bu parayı gerçekten TEV’e mi gönderdiniz?

Boz,

Yazının devamı...

Konukoğlu’ndan seçim gerginliğini frenleyen formül

14 Ocak 2019

- Odamız meclisine girmek üzere aday olanların hepsi sandıktan çıkmış değil. Seçimi kazanamayan arkadaşların “Danışma Kurulu Üyesi” sıfatıyla meclis toplantılarımıza katılmasını teklif ediyorum.

Teklifine şu formülü de ekledi:

- Ayrıca bundan sonra mecliste, başkanlık divanında, yönetim kurulunda görev yapıp, süresini tamamlayanlar “Danışma Kurulu Doğal Üyesi” olarak meclisimizin çalışmalarına katkıda bulunmayı sürdürmeli.

Ardından “Danışma Kurulu” oluşmasını oyladı. Katılımcılığı sağlayan teklif anında kabul gördü. Ancak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) o dönemki Başkanı Fuat Miras, bu adıma itiraz etti:

- Eski köye yeni adet mi getiriyorsunuz. “Danışma Kurulu Üyesi” sıfatıyla seçilememiş kişileri meclis toplantısına almak bizim kanun ve tüzüklerimize uymaz.

Konukoğlu, hemen hukukçuları topladı. TOBB Kanun ve tüzüklerini inceletti, çıkan sonucu Miras’la paylaştı:

- Fuat Başkanım, kanun ve tüzüklerde, “Danışma Kurulu kurulabilir veya kurulamaz” diye bir detay yok. Kanunumuzda, “Kurulamaz” denilmediğine göre ben “Danışma Kurulu”nu faaliyete geçiriyorum.

Böylece 1998’den itibaren Gaziantep Sanayi Odası Meclisi’nde

Yazının devamı...

İtin kursağı yağ götürür mü

13 Ocak 2019

 

- İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu.

Tekel Evleri’ndeki karşı komşumuz, kirvem Maksut Ayeri’nin torunu Ali Ayeri de o gün eve ulaşan zarfı açtı:

- İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Siyasi Bilimler Yüksek Okulu (Şişli Siyasal).

1976-1977 öğrenim yılının başlayacağı tarih yaklaştıkça İstanbul’da konaklama telaşına düştük. İmdadımıza Yıldız Üniversitesi’nde mühendislik öğrencisi mahalleden abimiz Namık Kemal Özerdem yetişti:

- Feriköy’de Malatyalı öğrenci arkadaşlarla ortak kiraladığımız bir evimiz var. Gelin, aynı odayı bir süre paylaşırız.

Ali Ayeri

Yazının devamı...

‘Beton’ 20 milyar dolar getirdi 75 daha getirecek

11 Ocak 2019

Masada Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı, Posta Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Emre İskeçeli, Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Gökçe Aytulu, Demirören Medya Gazete Reklam Grup Başkanı Gürcan Korkmaz var.

Altan Elmas, sektörün “beton ekonomisi” tanımlamasıyla değersizleştirildiğinden dert yanarak verileri ortaya koymaya başladı:

- İnşaat sektörüne yönelen kredilerin toplamı 220 milyar lira. Bunun 135-137 milyar liralık (25 milyar dolar) bölümü, alışveriş merkezi, ofis binaları ve lojistik depoları için kullanılan uzun vadeli dış kaynak.

Konuta yönelen kredileri irdeledi:

- Konut kredileri toplamı da 193 milyar lira dolayında. Bunun birinci el satışlara tekabül eden bölümü yaklaşık 90 milyar lira.

Bankaların kullandırdığı toplam kredi büyüklüğünün 2.5 trilyon lira dolayında olduğunun altını çizdi:

- Sektörümüz toplam kredilerden doğrudan yüzde 3.6 pay alıyor. Yüzde 3.6’lık bölümü de vatandaşların kullandığı konut kredileri oluşturuyor. Sektörümüzün kredilerden aldığı pay toplamda yüzde 7.2’yi buluyor.

Ardından dış borçlara döndü:

Yazının devamı...

61 ilacı ‘yerel’ üretti 1.4 milyar liralık yeni yatırıma soyundu

7 Ocak 2019

- Esenyurt’taki tesislerimiz için bugüne kadar yaptığımız yatırım 3 milyar lirayı buldu.

AbdiBio’yu Mayıs 2018’de üretime geçirirken Steril Enjektabl ve Onkoloji Tesisi’nin de temelini attıklarını belirtti:

- 48 bin metrekarelik yeni kapalı alan inşa ettiğimiz bu yatırım 900 milyon liraya mal olacak. Bu tesiste üretim 2020’de başlayacak.

Esenyurt’ta süren yeni yatırımları sıraladı:

- Steril Oftalmoloji & Steril İnhalasyon Tesisi’ni tamamlamak üzereyiz. Burada steril göz damlaları üreteceğiz. Ayrıca konvansiyonel ilaç üretim tesisimize yaptığımız kapasite artırımı yatırımı da 2020’de bitecek. Söz konusu yatırımlar 1.4 milyar liraya tamamlanacak.

Abdi İbrahim’in son iki yıllık performansının altını çizdi:

- Geçen yıl ocak-kasım döneminde TL bazında yüzde 28.6 büyüdük. 2017’de 2 milyar 20 milyon lira (547 milyon dolar) olan ciromuz, 2018’de 2 milyar 682 milyon lirayı (555 milyon dolar) buluyor.

15 uluslararası firma ile 61 ilacın üretimi için anlaşma imzaladıklarını bildirdi:

Yazının devamı...

İhracatçı ticari banka mektubuna bağımlı olmaktan kurtulacak

6 Ocak 2019

- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile TBB’nin 10 ilde gerçekleşen toplantılarının bazılarına katıldım. Hüseyin Bey, ihracatçıya teminat mektubu şikayetleri üzerine, “Eximbank, bizi aradan çıkarsın” cümlesini bana da söyledi.

Yıldırım, Aydın’a şaka yollu şu yanıtı verdiğini paylaştı:

- Bankalar başlangıçta ihracatçıya yüzde 0.5-1’le teminat mektubu verirdi. Geçen yıl ağustos ayından itibaren oranlar yüzde 5-6’ları buldu. Ne oldu da teminat mektubu komisyonu bu kadar çok arttı? Mektubun kağıt fiyatı mı çok yükseldi?

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun önerdiği uzlaşma formülünü aktardı:

- Rifat Bey, bankalarla teminat mektubu komisyonlarının yüzde 1’i aşmaması konusunda bir protokol imzalamayı teklif etti.

Ardından dünyanın her yerinde “exim”lerin bankacılık ve finans sistemiyle çalıştığını vurguladı:

- “Exim”ler ticari banka olmadığı için şube sayıları azdır. Biz ihracat destek kuruluşuyuz. Sistemdeki 51 banka gibi olamayız-olmamalıyız.

Teminat mektubunun yıllardır sadece

Yazının devamı...