"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Hintli’ye uçak mutfağı sattı, Pakistan’a koltuk satışını kıl payı kaçırdı

24 Nisan 2017

 - Sayın Şerif’e girdiğiniz uçak koltuğu ihalesini anlat...

Aycı, hızla konuya girdi:

- TSİ Uçak Koltuk Üretim A.Ş. (Assan Hanil’le ortak), THY’nin Boeing tipi uçaklarına ekonomi koltuğu veriyor. Şirketimiz Pakistan Hava Yolları’nın filosundaki Boeing 777-300 ER uçaklarının ekonomi koltukları ihalesine girdi.

15-20 milyon dolarlık ihalede 3-4 şirketin yarıştığını belirtti:

- Desteğinizi bekliyoruz efendim.

Aycı, Pakistan yolunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a konuyu anlatırken, ihalenin önemine şöyle vurgulamıştı:

- İhaleyi kazanırsak, uçak koltuğu şirketimiz ilk ihracatını gerçekleştirmiş olacak. Yani, ihracat kapısını açacak.

İlker Aycı

Yazının devamı...

Birileri ‘arkadan itti’ Bolu’da seruma 12 milyon dolar yatırdı

23 Nisan 2017

- İSO Meclsi Üyesi Nurettin Çetinkaya’nın Bolu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki serum fabrikasına gideceğiz.

Bolulu olan Metin, İSO’dan bir grubun memleketine gitmesine memnun oldu:

- Aynı gün ben de orada olacağım.

Bahçıvan ve Metin, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Başkanvekili Tahsin Öztiryaki, İDDMİB Başkanı Rıdvan Mertöz, İSO Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanvekili Dursun Topçu’nun bulunduğu masada bana döndü:

- Siz de bizimle Bolu’ya gelin.

Bahçıvan, Özhamaratlı, İSO Başkan Yardımcısı Adnan Dalgakıran, Yönetim Kurulu Üyeleri Aydın Aslandağ, Bekir Yelken, Nahit Kemalbay, Nurhan Kaya, İSO Meclis Divan Üyesi Kemal Akar, Disiplin Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Bayram’ın yer aldığı bir ekiple Bolu’ya gittik.

Önce Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş, Başkan Yardımcıları Lebine Özçağlar ve Mustafa Özkoparan’ın ev sahipliğinde Ekonomi Bakan Yardımcısı Metin’le buluştuk. Ateş ve Metin’den Bolu’yu, kentin potansiyelini dinledik.

Daha sonra İstanbul Yenibosna’daki Çetinkaya Nakış’ın kurucusu

Yazının devamı...

7 bin metrekare mermeri söküp attım, çünkü...

22 Nisan 2017

- Buyurun, benden size 1 dolar, 5 dolar siftah parası...

Kahyaoğlu’nun amacı, fuarın tamamı Türk olan katılımcıları arasında tanımadıklarıyla ilişki kurmaktı. Aynı düşünceyle Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER)  standına da uğradı, Başkan Aziz Torun’la ilk kez bu vesileyle tanıştı.

Bu yıl dünyaya 2.2 milyar dolarlık Türk doğaltaşı ihraç etmek için sektörüne önderlik yapan Ali Kahyaoğlu, yurtiçindeki büyük ve lüks projelerde yerli mermer kullanmayanlara dönük eleştirisini Torun’a da tekrarladı.

İki sektörün başkanının ilk kez Doha’da tanışmalarına tanıklık edince Kahyaoğlu’na takıldım:

- GYODER’in Başkanı ile bugüne kadar tanışmamışsınız, hâlâ “Neden yerli mermer kullanmıyorlar?” diye dert yanıyorsunuz. Sektörünüzde pazarlama eksikliği var galiba?

Torun, yerli mermerle ilgili yaşadıkları sıkıntıyı aktardı:

- İstanbul Torium’da zeminde kullandığımız 7 bin metrekare mermer zamanla çok kötü bir görüntü oluşturmaya başladı. Biz de mecburen söküp, yerine seramik döşedik...

İşin ustalarının söküm sırasında kendilerini uyardığını belirtti:

Yazının devamı...

Katar’da 5 milyar dolarlık projeyle ilk sıraya oturdu

21 Nisan 2017

- Başkent Doha’daki fuar merkezinin sahibi olan grup “Expo Turkey by Qatar ve Liderler Zirvesi” düzenlememizi talep etti. 19-21 Nisan 2017’de ilkini düzenliyoruz.

19 Nisan sabahı 05.00’te Doha’ya indik. Öğlene doğru fuar alanına giderken Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, Tekfen Grup Şirketler Başkanı Osman Birgili ve Tekfen İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Özdemir’le haberleştik. Kısa otoyol turu önerdiler:

- Bitirmek üzere olduğumuz otoyol projesinin bir bölümünü görmenizi isteriz.

Expo’ya aralarında Holding Başkan Yardımcısı Cahit Oklap ve Tekfen İnşaat Genel Müdürü Levent Kafkaslı’nın da bulunduğu yönetim kadrosuyla katılan Murat Gigin, bir yandan Katar Kuzey Otoylu’nu, diğer yandan ülkedeki 12 yıllık iş geçmişlerini anlattı:

- 12 yılda toplam 2.4 milyar dolarlık 7 proje tamamladık. Bunun en önemli bölümünü Katar Kuzey Otoyolu’nun 1.8 milyar dolarlık dilimi oluşturuyor.

Tamamladıkları diğer projeleri sıraladı:

- Ras Laffan-Mesaieed Etan Gazı Boru Hattı, Umm Bab-Mesaieed Ham Petrol Boru Hattı, Katar Petrokimya Şirleti Düşük Yoğunluklu Polietilen Tesisi, Merasim Yolu.

2011’de 10 ayda tamamladıkları 155 milyon dolarlık Merasim Yolu’ndan ayrıntı verdi:

Yazının devamı...

İşçi işi yerine kopan parmağı düşünebilecek mi

17 Nisan 2017

Bir işçinin 4 parmağı koptu. Fabrika müdürü hızla işçiyi ve kopan parmakları alıp, mikrocerrahi işleminin yapılacağı hastaneye doğru yola koyuldu. İşçinin 4 parmağı kopan elinden kan, gözünden yaş akıyordu. Fabrika müdürü hastaneye yetişme telaşındayken, işçi acısını unutup sordu:

- Müdürüm, bu durumda beni sakat sayıp, işten atacak mısınız?

16 yıl önce yaşanan bu olayı referandumdan 4 gün önce sohbet ettiğimiz AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak’tan dinledim. Olpak, bu olayı anlattıktan sonra şu mesajı verdi:

- Anlattığım olay krizin, belirsizlik ortamının işçi penceresinden nasıl göründüğünü çok acı şekilde ortaya koyuyor. İşten atılma korkusu, kopan parmakların, yaşanan acının önüne geçiyor.

Ardından ekledi:

- Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye’de sık sık seçim yapılması gereğini ortadan kaldıracak. 2019’da tüm seçimler yapılacak. Sonra 5 yıl seçimsiz dönem yaşayacağız. Türkiye’de istikrar tam anlamıyla oturacak.

“Evet” de çıksa, “Hayır” da çıksa erken seçimin gündeme gelebileceğine ilişkin soru üzerine şu yanıtı verdi:

- Ben iki durumda da erken seçim beklemiyorum. Olmaması için dua edeceğim.

Yazının devamı...

ABD’de 250 milyon dolarlık akaryakıt zinciri sahibi oldu

16 Nisan 2017

- İstanbul’da önemli gayrimenkul projelerine imza attık. New York’ta da gayrimenkul projesi düşünüyorum.

Doktor olan babasının New York’ta emeklilik günleri için satın aldığı bir-iki akaryakıt istasyonundan deneyimli olan kayınbirader, taramayı o gözle yaptı:

- New York’ta bir akaryakıt istasyonu buldum. İçinde Dunkin Donats şubesi de var. İstersen satın alalım. Daha sonra orada ofis veya rezidans yapabiliriz.

Tahincioğlu, kayınbiraderi ile birlikte istasyon sahibiyle masaya oturdu. İstasyon sahibi şartını ortaya koydu:

- Benim böyle 3 akaryakıt istasyonum var. 3’ünü de alırsanız satarım.

Enişte-kayınbirader birbirine baktı, kararı verdi:

- Alıyoruz...

Yazının devamı...

170 milyon dolarlık mal gidiyor, 500 bin dolarlık mal geliyor

14 Nisan 2017

- Bizim buralarda sanayi kültürü yok. Oluşması da zaman alır. İşsizlik yüksek ama sanayi işçisi bulmak da zor olur. Sınır ticaretini kolaylaştırın, o zaman buralar canlanır.

Tüfenkci, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı GTİ’nin modernize ettiği Esendere Gümrük Kapısı’nın açılışı vesilesiyle sınır ticareti verilerini bir kez daha inceledi:

- Hakkari’nin yıllık ihracatı 190 milyon dolar. Bunun 170 milyon doları sınır ticaretinden sağlanıyor. Sınır ticareti ile İran’dan gerçekleşen ithalat 500 bin doları geçmiyor.

Bunun üzerine sınır ticaretinin daha sistematik hale getirilmesi kararı alındı:

- Sınır Ticareti Müteşebbis Heyeti kurulacak. Heyet, kamu kurumları temsilcileri ile işadamlarından oluşacak. Sınır ticareti yapanlara belge verilecek. Bir “sınır tüccarı”nın İran’dan mal getirme frekansı ayda 4-5 defa ile sınırlanacak.

Tüfenkci’yle, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, TİSK Başkanı Kudret Önen’in de aralarında bulunduğu 15 sivil toplum örgütü başkan ve temsilcilerinin katıldığı “Üreten Türkiye Konuşuyor” platformu Bursa toplantısı sonrası sohbet ettik. Tüfenkci, “sınır ticareti” planlarını aktardı:

- Şu anda sınır ticaretine tabi olan ürün sayısı az. İthalatın yapısını bozmadan sınır ticaretiyle gelecek ürün sayısını artıracağız ama miktar sınırı olacak. Kotaya bağlanacak.

Sınır ticareti ile getirilecek ürünün, sınır ili dışına çıkarılmasına izin verilmeyeceğini belirtti:

Yazının devamı...

Jobs’u 2 kez reddettim

10 Nisan 2017

1980’lerin başı, San Francisco’daki Stanford Üniversitesi... İstanbul Moda doğumlu Magdalena Yeşil, 1976’da Üsküdar Amerikan Koleji’ni bitirdikten sonra tıp-biyoloji öğrenimi için Chicago’ya gitmiş, oradan San Francisco’daki Stanford Üniversitesi’ne geçmiş,  endüstri mühendisliğini bitirip, lisans üstü eğitimini de elektrik mühendisliği dalında tamamlamıştı.

Lisansüstü eğitimini tamamladığı yıl, üniversitede yeni eleman avına çıkan 7 farklı şirketten iş teklifi aldı. O günleri hiç unutmadı:

- Teklifin biri, küçük bir şirkettendi. Adı “Apple”dı. İki adamla görüştüm. Steve Jobs ve Steve Wozniak. Maaş teklifleri de iyi görünüyordu.

Üniversitedeki danışman hocasına Apple’ın teklifini anlattı, şu yanıtı aldı:

- Senin çalışacağın şirketin ismi bir meyve (elma) olmamalı. Bu çok saçma. Doğru dürüst bir şirkete gir.

Hocasını dinledi, AMD adlı şirkete girdi. Kısa bir deneyim sonrası ayrılıp, MBA niyetine Booz Allen Hamilton’a geçti. Çok fazla sürmeden oradan ayrılıp kendi danışmanlık şirketini kurdu:

- Teknolojik tüketici ürünleri konusunda danışmanlık veriyordum. İki kez ofisime hırsız girdi, büyük darbe yedim. Sıfıra insem de yılmadım.

Daha sonra bir konferansta karşılaştığı kişiyle internet erişim şirketi kurdu:

Yazının devamı...