"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

140 milyon Euro’luk anahtar teslim fabrikada ‘tesellüm’ tartışması çıktı

21 Ekim 2018

- Fabrikanın 140 milyon Euro’luk bölümünü anahtar teslim sizin yapmanızı istiyorum. Sözleşmenin dili Almanca olsun. Ayrıca, aramızda pürüz çıktığında gidilecek mahkemeyi Almanya’dan, sizin bulunduğunuz eyaletten seçelim.

Tyssen Krupp yöneticileri iki konuda da seçimi şöyle yaptı:

- Sözleşmenin dili İngilizce olacak. Aramızda pürüz çıkarsa, İsviçre’deki tahkim merkezi yetkili kılınacak.

İmzalar atıldı, 3 Mart 2013’teki temel atma töreninden sonra Tyssen Krupp’un Bandırma’daki fabrikayı anahtar teslim tamamlama takvimi işlemeye başladı. Fabrikanın tamamlanması için 2015 yılı ortaları planlandı. Derken 2016 Ocak-Şubat aylarında test aşamasına varıldı.

Kemal Gençer, testlerde dikkatini çeken eksikleri Tyssen Krupp’a sıraladı:

- Günlük üretimin 2000 ton olması gerekiyor. 1600-1700 tonu geçmiyor. Buradan çıkan gübrede topaklanma oluyor. Ayrıca, emisyon değerleri de taahhüt edilenin üzerinde.

Yazının devamı...

Senin malın ise neye direniyorsun?

20 Ekim 2018

- MHP, CHP’nin İş Bankası’ndaki hisselerinin Hazine’ye devri konusunda size desteği söz konusu. CHP de, “Direneceğiz” diyor. Yorumunuzu alabilir miyiz?

Erdoğan, yanıta şöyle girdi:

- Ben görevimi yaptım. Arkadaşlarıma, “Çalışmanızı yapın, Parlamento’ya taşıyalım” dedim. Başta Adalet Bakanım olmak üzere hukukçu arkadaşlarımızı çalıştırıyoruz. CHP direnebilir. Neye direniyorsun? Direnmek niye olur? Bir şeyi hak etmeyen direnir. Senin malın, mülkünse niye direneceksin? Yani, kendilerinin malı mülkü olmadığına inanıyorlar, onun için direnmenin yollarını arıyorlar.

Yapılacak işin “milletin hakkını sahibine teslim etmek olduğunu” vurgulayıp, sürdürdü:

- Bu milletin hakkı olan bir şeyin gideceği yer neresidir? Hazine... Yani, bizim AK Parti’ye gelsin diye bir gayretimiz var mı? Yok... “Bu milletindir ve Hazine’nindir” diyoruz.

Konunun taraflarından ikisinin altını çizdi:

- Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu zikrediliyor deniyor yasal düzenlemede. İşte 1933’te yapılmış bir yasal düzenleme var. Daha sonra 1966’da yapılmış...

AK Parti Sözcüsü

Yazının devamı...

Moldova’da 350 milyon dolarlık yatırımla 3’üncüyüz

19 Ekim 2018

- Summa olarak 1994’ten beri Moldova’da iş yapıyoruz. Buraya ilk geldiğimizde 20’li yaşlarımın başındaydım. Bu otel daha önce Dedeman’dı. Daha sonra biz alıp yeniledik.

Summa’nın Moldova’da yaptığı işleri merak ettim, özetledi:

- Konut, AVM, havalimanı, yol, hastane, ofis binası, okul yaptık. Halen 5 bin kişilik Kişinev Arena’yı yapıyoruz.

Selim Bora, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşlik eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nu karşılarken Haziran 2005’teki Moldova seyahatimi anımsadım.

Ece Seramik’in fabrika açılışı için dönemin dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’le birlikte katıldığım Kişinev seyahati sırasında yazdığım yazıya baktım:

- Moldova, yoksulluğu yeşil örtüyle gizlemiş...

Prof. Kenan Mortan’ın hazırladığı rapordan şu cümleyi almışım:

- Moldovalı, bizim Mardinli’den daha yoksul. Aralarında 200 dolar fark var.

Yazının devamı...

İlk ihracat bölümü 30 dolarla başladı 1 milyar doları gözlüyor

16 Ekim 2018

 Gülgen, yurt dışına ilk dizi ihracatı yaptığı günlere döndü:

- İlk TV dizisi ihracatını 2001 yılında yaptım. O günlerde ihracata bölüm başına 30 dolar ile başladık.

Avdagiç, 2011’den beri “İTO şemsiyesi” açarak “milli katılım” sağladıkları fuar vesilesiyle edindiği bilgilerden şimdilerde ulaşılan gelir düzeyini düşündü:

- Bugün iyi bir dizi bölüm başına 400-500 bin dolara ihraç edilebiliyor. Uzun soluklu iyi bir dizinin cirosu 50 milyon doları aşabiliyor.

Avdagiç, 30 Türk dizi-film şirketini çatısı altında toplayan “milli katılım standı”nda ev sahipliği yapmak üzere Cannes’a, İTO Başkan Yardımcıları Dursun Topçu, İsrafil Kuralay, Meclis Üyeleri Mahmut Özden ve Muharrem Ender Karvar ile birlikte gitti. Cannes’da yaptığımız sohbette söze MIPCOM’a katlımın öneminden girdi:

- MIPCOM’da 110 ülkeden 14 bin katılımcı yer alıyor. 5 bini alıcılar olmak üzere 7 bin ziyaretci çekiyor. Dolayısıyla bu fuar, TV dizilerimiz için ihracata dönük önemli bir vitrin özelliği taşıyor.

Türkiye’nin TV dizisi ihracat gelirinin 2008 yılında 100 bin dolar düzeyinde olduğunu anımsattı:

- Dizi ve film ihracatımız 250-300 milyon dolar düzeyine çıktı. Dizi ihracatında İngiltere, ABD, Fransa ve Almanya ile birlikte dünyada ilk 5 ülkeden biriyiz.

Yazının devamı...

Senegal’de demir-çelike 2 milyar dolar yatıracak

15 Ekim 2018

- Fuat Bey, bak Sayın Sall’ın senden istekleri var.

Tosyalı, sordu:

- Buyursunlar efendim, ne istiyorlar?

Sall, yanıtladı:

- Tosyalı Grubu olarak Cezayir’e yaptığınız gibi Senegal’e de demir-çelik yatırımı ile gelmenizi bekliyoruz.

Erdoğan araya girdi:

- Sayın Sall, öncelikle Tosyalı’nın ülkenize yatırım yapması için ne teklif edeceğinizi öğrenmesinde fayda var. Yatırımı çekecek ne tür teşvikleriniz olacak?

Yazının devamı...

Kâhta, bademde 311 milyon dolarlık ithalata kafa tutuyor

14 Ekim 2018

- Birlik olalım, Kâhta’da (Adıyaman) badem üretimini arttıralım.

Ekip 2 Nisan 2014’te önemli bir adım attı:

- Kâhta Sert Kabuklu Meyve Üreticileri Birliği (Badem Birliği) kuruldu.

Mehmet Sena Yıldırım başkanlığındaki Birlik, önüne şu hedefi koydu:

- Kâhta’da 2 bin 800 dekarda badem üretiliyor. 10 yılda badem üretilen alanı 20 bin dekara çıkaralım. Bademi satarken fiyatı belirleme gücünü elde edelim.

İki yılda bu hedeflere ulaşılınca yeni planlar hazırlandı. 2017’de “Kâhta Bademi” tescil ettirilip, fabrika yatırımı yapıldı:

- 2017’de Tarım Kredi Birlik A.Ş.’yi kurup, badem işleme fabrikasını devreye aldık.

Birlik, bu yıl tüm ürünlerini Tarım Kredi Birlik A.Ş.’ye satarken, bölgede iki badem işleme tesisi daha devreye girdi. Kâhta Badem Birliği, 2017’ye önemli bir işi daha ortaya koydu:

Yazının devamı...

Herkese açık küresel finans

12 Ekim 2018

Geçen yılın nisan ayında G-20’de yeni bir grup oluşturuldu:
- Eminent Persons Group on Global Financial Governance (Küresel Finansal Yönetim Seçkin İnsanlar Grubu).
Avrupa Merkez Bankası (ECB) eski Başkanı Jean Claude Trichet, ABD’li ünlü iktisatçı, “Taylor Kuralı”nı ortaya koyan John B. Taylor, Hindistan Merkez Bankası eski Başkanı Raghuram Rajan ve ekonomiden sorumlu eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın aralarında bulunduğu 16 kişilik “akil insanlar” grubu, 1.5 yıl boyunca dünyanın farklı kentlerinde

8 kez bir araya geldi. Söz konusu çalışma sonucunda bugün Endonezya’da IMF-Dünya Bankası toplantısında dağıtılacak rapor ortaya çıktı:
- Making The Global Financial System Work for All. (Küresel finans sistemini herkesin yararlanacağı hale getirmek)
G-20’nin talebiyle hazırlanan tavsiye niteliğindeki rapor, küresel finansal mimari ve uluslararası kurumların yönetimiyle ilgili kapsamlı öneriler içeren “yol haritası”na dönüştü.

Tamamen bağımsız çalışan grubun hazırladığı rapordaki tavsiyelerin hedefi şöyle belirlendi:

Yazının devamı...

Macaristan, Osmanlı eserlerini ‘Gül Baba’ çatısı altında topluyor

8 Ekim 2018

- Türbenin iyi bir bakıma ihtiyacı var. Bu bakımı üstlenelim.

Holding, çevre temizliği ve düzenlemesi ile boya-badana işini yaparken Polat, daha ötesini düşündü:
- Gül Baba Türbesi için ciddi bir restorasyon gerekiyor.

Bunun üzerine dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e gidip konuyu anlattı. Demirel, Polat’ı dinledikten sonra Kültür Bakanlığı’nın devreye girmesini istedi:
- Budapeşte’deki Gül Baba Türbesi’ni restore edelim.

Demirel, restorasyon tamamlandıktan sonra 1997 yılında dönemin Macaristan Devlet Başkanı Göncz Arpad’ın davetiyle Budapeşte’ye gitti. Ziyaret sırasında “Gül Baba Türbesi”nin açılışını yaptı. O günlerde Polat ve Karakuş da bir açılış gerçekleştirdi:
- Ege Seramik’in Doğu Avrupa ve Balkanlar Lojistik Merkezi faaliyete geçti.

Yazının devamı...