"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Çarklar dönsün diye ‘kol’ kestik

23 Ekim 2017

- Bu arsayı bugünün 2-3 dairesi fiyatına 1996 yılında almıştım. Bugün projeden yaptığım hasılatla o arsayı alamam.

Attığı bu adım için şu benzetmeyi yaptı:

- Arsayı 1996’da aldığımız için, projeden konut alan müşterilere arsa bedelini bugünkü fiyatlardan yansıtmadık. Yani, bir anlamda kol kestik.

Ali Ağaoğlu, grubun CEO’su Hasan Rahvalı ve Genel Müdür Yardımcısı Barlas Yurtsever’le projelerini, piyasadaki son durumu bize anlatırken “kol” kesmesinin nedenini paylaştı:

- Çarkların dönmesi için bunu yapmak gerekiyordu. Neyse ki bizde arsa çok.

Elindeki arsaların sayısını, büyüklüğünü merak ettik, Rahvalı yanıtladı:

- Sadece Bodrum’daki arsa varlığımız 12 milyon metrekare. Gerisini siz düşünün.

Ali Aağaoğlu

Yazının devamı...

İranlı CinnaGen 100 milyon dolara ‘biyo ilaç’ üretecek

22 Ekim 2017

- Abdi İbrahim İlaç’ın yeni deposunu gezmiştiniz. Ar-Ge bölümünde size rehberlik yapmıştım. O günlerde Abdi İbrahim’de Ar-Ge Direktörü idim.

Ardından Tebriz doğumlu, İran Azeri Türkleri’nden olduğunu belirtti:

- Üniversite için ABD’ye gitmek üzere İstanbul’a gelmiştim. Bir arkadaşım Türkiye’de üniversite sınavlarına girmemi önerdi. Girdim, Hacettepe Üniversitesi eczacılık bölümünü kazandım. Türkiye’de kaldım.

35 yıldır Türkiye’de yaşadığını, 3 farklı ilaç şirletinin Ar-Ge bölümlerinin kuruluşunda görev aldığını kaydetti:

- En son Abdi İbrahim’de Genel Müdür Yardımcısı iken Tahran merkezli GinnaGen İlaç’ın Türkiye’deki şirketine bir yıl öne CEO olarak transfer oldum.

Sonra sunumun ilk slaytını gösterdi:

- İbn-i Sina’dan CinnaGen’e...

İbn-i Sina

Yazının devamı...

Bir fincan kahve ile başladı, devlet nişanına uzandı

21 Ekim 2017

- Cemal Bey, bir kahvemi içer misiniz?

Özgörkey, Brezilya’nın Ankara Büyükelçisi’nden aldığı davet üzerine heyecanlandı:

- Sayın Büyükelçi beni neden davet etti acaba?

Kafasındaki soruların yanıtını buluşmada aldı:

- Breziyla’nın fahri konsolosu olur musunuz?

Tekliften gurur duydu ama görevi yürütme konusunda tedirgindi:

- Sayın Büyükelçi, nasıl olacak bu iş? Ne yapacağım?

Yanıt netti:

Yazının devamı...

2.2 milyon metrekare 4 tesis, 3 bin yatak 4 bin çalışan var, fiyat kırmak yok

20 Ekim 2017

- Şeker sınırında olduğumu öğrenince koşmaya 10 kilometre ile başladım. Yarı maraton ve maratonla spora yoğunlaştım. Şimdi de “Ironman” (demir adam) oldum.

“Ironman”i duyunca anlatmasını istedim, özetledi:

- Yüzme, bisiklet ve koşudan oluşan bir yarış. Yani, triatlon. Bu yıl (2015) ilk kez Türkiye’de, Antalya’da yapılacak.

O günlerde, “Yalçıntaş Ironman oldu” başlığıyla yazdım. Birkaç gün sonra Özaltın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özaltın’dan mektup aldım:

- Ironman yarışlarını ülkemize grubumuza bağlı Gloria Hotels getiriyor.

Nuri Özaltın, Ironman yarışlarını torunu Elif Özdemir’le birlikte izlemiş, Antalya Belek’teki Gloria Golf & Resort Hotels’de gerçekleşmesini sağlamıştı. Nuri Özaltın’ın 2016 ortalarında vefatı sonrasında kızı Öznur Özdemir Özaltın ve Elif Özdemir, Ironman yarışlarına ev sahipliğini devam ettirdi.

Özaltın Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Otel İşletmeleri Genel Müdürü Öznur Özaltın ve kızı, Özaltın Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Gloria Sports Arena Proje Yöneticisi Elif Özdemir’in davetiyle bu yılki yarışları izledim.

Gloria’ya girdiğimde, 2012 Mayıs’ını anımsadım. O yıl Dünya Kupası’nda 3’üncü olan Milli Takımımız, turnuva öncesi Gloria’da kampa girmişti. O dönemde iki otel vardı. Alanın büyüklüğü dikkatimi çekmişti:

Yazının devamı...

Denenmişe takılı kalanlar kanlı okyanusa sürüklenir

16 Ekim 2017

 - “Zamanın An’ları Sergisi”ne bekliyoruz.

Faruk Malhan yönetimindeki Koleksiyon tasarım ekibinin eserlerinde oluşan sergi davetiyesinde iki kardeşin konumları şöyleydi:

- Koray Malhan (Sanat Yönetmeni), Doruk Malhan (Yönetim Kurulu Başkanı).

Koleksiyon Mobilya ile 1971’de tasarım ve üretim yolculuğuna çıkan Faruk Malhan, şirketin yönetimini bir süre önce çocuklarına bırakıp, kendisi yeniden tasarımcı kimliği ile öne çıkmayı yeğledi.

“Zamanın An’ları” sergisiyle yeni akıma dikkat çekmek istedi:

- Şimdi artık “tasarım mağazaları” dönemi başlıyor. Bardaktan seramiğe, mobilyadan giyim eşyasına tüm tasarım ürünleri aynı mekanda vitrine çıkıyor.

Şirketin İstanbul Tarabya’daki merkezinde örnek tasarım mağazasını gezerken, tasarım ve tasarımcıya bakışını paylaştı:

- Tasarım, aklın düşünceye, ellerin işe, yüreklerin yaratıma yükseldiği evredir. Tasarımcı, üretici ile tüketici arasında bir aktördür, akıl toplumsal akla, ürün toplumsal kültüre mal olur.

Yazının devamı...

Fasonla mucize yarattık daha ileri gidemeyiz

15 Ekim 2017

- Bakıyorum, şu anda, toplantıda bile cep telefonlarınızla ilgileniyorsunuz.

Bu gözlemden Türkiye’deki tüketim alışkanlığına geçti:

- Ülkemizde neredeyse kişi başına 2’şer cep telefonu kullanıyoruz.

Ardından Çin’den başlamak üzere, ihracatta gelişen trend üzerinde durdu:

- Bugün Çin, ihracatının yüzde 22’sini e-ticaret yöntemiyle gerçekleştiriyor. Gelişmiş ülkelerde bu oran ortalama yüzde 11-12. Gelişmekte olan ülkelerdeki e-ihracat ortalaması, toplamın yüzde 7’si dolayında. Ülkemizde ise e-ihracat oranı sadece yüzde 1.5.

Yeniden cep telefonu kullanımına döndü:

- Cep telefonu kullanımında çok kabiliyetliyiz. Ancak, aynı başarıyı e-ihracatta gösteremiyoruz. Bazı ülkelerde e-ihracat oranı hızla yüzde 50’ye çıkacak. Bizim de buna ayak uydurmamız gerekiyor. O ihracatçılarımızın e-ihracata geçişe dönük harcamalarının yüzde 80’ini Bakanlığımız karşılıyor.

Türkiye’nin tüm sektörlerde üretim ve ihracatta yüksek teknolojiye dayanan, katma değeri yüksek ürünlere ağırlık vermesi gerektiğinin altını çizdi:

Yazının devamı...

4 milyon lira verdi 35 genç için ‘İlk Fırsat’ kapısı açıldı

13 Ekim 2017

- 2016’da üniversiteden yeni mezun 15 gencimiz “İlk Fırsat”tan yararlandı. 15’i de bir yıl bizim desteğimizle sivil toplum kuruluşlarında çalıştı. Sonrasında 15’i de işe girdi. Mustafa, o gençlerden biri.

“İlk Fırsat” projesini anımsattı:

- Esas Sosyal’i kurduğumuz 2015 yılında üniversite mezunlarının işsizlik oranı yüzde 24’tü. 2016’da yüzde 28’e, bu yıl yüzde 35’e çıktı. Şirketler, ilk 10-15 dışındaki üniversitelerin mezunlarını işe almıyor. Yeni mezuna 2-3 yıllık deneyim soruyor. “İlk Fırsat”la daha alt sıralardaki üniversitelerden mezun gençlere maaş verip STK’larda çalışmalarını sağlıyoruz.

Projenin iki yönüne dikkat çekti:

- Bitirdiği üniversite ünlü olmadığından ve deneyim eksikliğinden dolayı  iş bulamayan gençlerin bu açıklarını gideriyoruz. Sivil toplum kuruluşlarının bütçesine de katkımız oluyor.

Erik’e döndü:

- Mustafa, “İlk Fırsat” mülakatında ilginç bir benzetme yapmıştın.

Erik

Yazının devamı...

MÜSİAD 'insani finans' için girişim sermayesine giriyor

11 Ekim 2017

- İnsani finans...

Ardından bu tanımı şöyle açtı:

- “İnsani finans”, İslami finans ya da faizsiz bankacılık olarak sınırlandırılamayacak faizsiz bir finansal sistemin adıdır. Nihai hedef asla parayı arttırmak değildir. Para ve sermaye sayesinde insanın mutluluğunu, sürdürülebilir refahını ve ekonominin üretim kapasitesini arttırmayı odak alır.

Bu tanımlamayı duyunca sordum:

Yazının devamı...