"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Makineye yakayla girdi, bakterileri ‘tünel’de bitirdi

20 Ağustos 2017

- Bize ürettiğiniz gömleklerde yaka makinesi kullanın.

Almanya’dan 15-16 bin mark bedelle yaka makinesi alındı. Ancak, Akın ailesinin yaka makinesine geçmesi sorunu tam olarak çözmedi. Çünkü, yabancı markalardan aldıkları siparişlerin bir bölümünü başka atölyelere ürettiriyorlardı. Kendi fabrikalarında yakalar makineyle yapılıyor, atölyelerde yine işler el emeği ile yürüyordu.

Atölyelerin gücü yaka makinesi almaya yetecek gibi değildi. Haluk Akın, konuyu kafaya taktı, kolları sıvadı:

- Yaka makinesinin bir benzerini üretebilirim.

Gömlek fabrikasının arkasında oluşturduğu atölyede bir süre çalıştı, sonunda Almanya’dan aldıkları yaka makinesinin benzerini yaptı. İlk ürettiği bir-iki makineyi Akın ailesine fason gömlek üreten atölyelere verdi. Atölyeler makineden memnun kalınca yönünü çizdi:

- Artık yaka makinesinin seri üretimini yapabilirim.

Makine işinde kendini geliştirmek için önce bir İtalyan ve Alman markasının Türkiye distribütörlüğünü üstlendi:

- Distribütör olunca fabrikalarını rahatça gezdim. Amacım hırsızlık yapmak değil, görerek kendimi geliştirmekti. Nitekim hiçbir yabancı makineyi birebir kopyalamadım.

Yazının devamı...

Rusya'ya 'Maraş'la girdi, 825 milyon dolarlık 'iş'e ulaştı

18 Ağustos 2017

Özdemir, şantiye yönetim binası girişinde bekleyenlerden iki kişiyi bize özellikle tanıttı:

- Selçuk Karaca ve Ertan Ökkeş Ertem, bizim Rusya’daki ortağımız.

Ertan Ökkeş Ertem, yeni havalimanına doğru yürürken Rusya deneyimini özetledi:

- Ben Enka İnşaat’ta yetiştim. 1990’lardan beri Rusya’dayım.

Yazının devamı...

Telefondaki erkek sesi, evli kadınları pohpohlayabilir mi

14 Ağustos 2017

- Telefonda sana iltifat eden erkek kim?

Kadın, anlatmaya çalıştı:

- Bu, Turkcell’in “Pohpohla Beni” adlı programı. Uygulamaya girip, bir tuşa basınca kadınları pohpohlayan sesli mesajlar çıkıyor.

Erkek durumu anlayıp, eşine olumsuz bir şey söylemese de suratı asıldı. Kadın bunun üzerine Turkcell’i aradı:

- “Pohpohla Beni” uygulamanızda erkek sesinden vazgeçin. Bu uygulama evlilikleri tehlikeye sokabilir.

Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu, bu olayı Orhan Gorbon’un liderliğinde düzenlenen “Turkcell Platinum Bodrum Chalenge” (Yelken Yarışı) nedeniyle gerçekleşen buluşmada anlatıp ekledi:

- Kadınlardan gelen uyarılar üzerine “Pohpohla Beni” uygulamasında yazılı mesaja geçtik.

Turkcell’in pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Yazının devamı...

Hedefimiz global şirket çıkarmak

13 Ağustos 2017

HAFTA içinde Türkiye Varlık Fonu (TVF) Yönetimi A.Ş. Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Bostan’la karşılaşınca kamuoyundaki yaygın kuşkuyu anımsattım:

- Kurulduğu ilk günden beri kamuoyunda TVF’ye, “borçlanma fonu” bakışı yaygın. Bu izlenimi ortadan kaldırabilecek adımlar atabilecek misiniz?

Yanıta “Strateji Planı”ndan girdi:

- Strateji Planımızı Nisan 2017’de Başbakanlığın görüş ve onayına sunduk. Onay sonrası hedeflerimize doğru adımları atacağız.

Ardından TVF’nin kuruluş amaçlarına döndü:

- Hedefimiz ülkemizin dünyada ilk 10 ekonomi arasına girmesinde önemli rol oynamak. Bunun için varlıklarımızı küresel ölçekte rekabet edebilir duruma getirmeyi hedefliyoruz. Varlıklarımız arasındaki sinerjiden yararlanırken, stratejik önemdeki endüstriler için lokomotif olacağız.

Çeşitli ülkelerdeki benzer varlık fonlarına değindi:

- Varlık fonlarının öncelikli amaçları devlet varlıklarını özel sektör anlayışıyla yönetip değerini artırmak. Şu anda ise, dünyanın önemli finans ve girişimcilik merkezlerinde (New York, Londra, Silikon Vadisi) ofisleri olan ve yatırım ekosisteminde önemli konumda bulunan fonlar haline gelmiş durumdalar.

Yazının devamı...

600 milyon dolarlık CERN pazarı ‘küçük Türk’e büyük koz oldu

11 Ağustos 2017

- Evrenin sırlarını inceleyen ve parçacık fiziği araştırmaları ile tanınan Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü’nden (CERN) 1.5 yılda 6 Türk şirketi 7 ihale kazandı. CERN’de ihale kazanmak o şirketleri nasıl etkiledi?

Şirketlerin yılda 600 milyon dolarlık CERN pazarına girmesine rehberlik yapan “TOBB CERN Sanayi İrtibat Ofisi”, Hisarcıklıoğlu’na CERN’in araştırmasını aktardı:

- CERN’e iş yapan şirketlerin yüzde 38’i yeni ürün geliştirdi. Yüzde 42’sinin uluslararası görünürlüğü arttı. Yüzde 44’ü teknolojik öğrenme ve gelişme sağladı. Yüzde 52’si CERN referansı ile daha yüksek satış performansı yakaladı. Yüzde 17’si yeni pazarlara girdi. Yüzde 60’ı yeni müşteriler edindi.

Hisarcıklıoğlu, CERN’den ihale kazanan şirketleri gözden geçirdi:

- Albaksan ve Dora Makine geçen yıl, Gözüküçük Makina, Mistel Kablo, EGE ve GEMA Endüstriyel Kontrol ve Asaş Alüminyum bu yıl ihale kazandı.

İhalelerin toplam değerine baktı, şu yorumu yaptı:

- 6 şirketin kazandığı ihalelerin toplamı 800 bin Euro civarında. Burada tutar çok önemli değil. CERN’e iş yapmak dünyada referans kabul ediliyor. Yüksek teknolojiye odaklı, orta büyüklükte ve yeni pazarlara açılmak isteyen firmalar CERN’e yönelmeli.

Yazının devamı...

Stadyum boş kalırsa yandınız

8 Ağustos 2017

- Cumhurbaşkanımız 5 Ağustos’ta Malatya’da olacak. Ahmet Çalık’ın uçağıyla gideceğiz, sen de gel.

5 Ağustos cumartesi sabahı Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD) Başkanı Yunus Akdaş, Malatya Eğitim Vakfı (MEV) Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Taçyıldız, ER TV’nin patronu Şenol Erdoğan ve Şahin Nalbant’la Malatya’ya gittik.

Malatya’ya inince Nalbant ve Akdaş’la birlikte İnönü Üniversitesi’ne geçip Rektör Prof. Ahmet Kızılay’la buluştuk. Şahin Nalbant’ın MİAD’ın öncülüğünde Turgut Özal Tıp Merkezi’nin yanıbaşına hasta yakınlarının konaklaması için yaptıracağı yeni Konukevi’nin hafriyat alanını gezdik.

Saat 17.00’de havalimanına dönüp Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı apronda karşılayan ekip arasına katıldık. Ardından Cumhurbaşkanlığı otobüsünün arkasında oluşan konvoyu izleyip miting alanına geçtik.

Erdoğan, toplu açılışın 120 milyon lira bedelle en büyük dilimi olan yeni stadyumdan söz ederken, görüntüsünün canlı olarak meydandaki dev ekrana yansıtılmasını istedi. Stadyumdaki seyirci koltuklarının rengi dikkatini çekti:

- Koltuklar sarı-kırmızı, şimdi ne olacak?

O anda Evkur Yeni Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek’in hazırlattığı atkı ve forma Cumhurbaşkanı’na sunuldu. Formanın sırt numarasına takıldı:

- Sırt numarasının 53 (Rize’nin plakası) olması gerekmez miydi.

Yazının devamı...

Exim’de düşük faizi gören araya ‘kaynak’ yapmaya çalışıyor

7 Ağustos 2017

- Kaynağımızın yüzde 73’ü Merkez Bankası reeskontlarından, yüzde 7’si kendi öz sermayemizden, yüzde 20’si de muhtelif borçlanmalardan oluşur.

Bankanın öz sermayesinin 5.4 milyar lira olduğunu belirtti:

- Kaynağımızın yüzde 73’nün vadesi 8 aydır. Kalanı 1 yıla doğru uzar. Kayıtlı sermayemizi 10 milyar liraya çıkarma konusunda karar aldık.

Bu hafta Çin Kalkınma Bankası’yla 200 milyon dolarlık kredi anlaşması imzalayacaklarını vurguladı:

- Borçlanmalarımızın vadesi genelde 1 yıl da olsa, çevirdikçe ihracatçıya, döviz kazandırıcı faaliyeti olanlara daha uzun vadeli kredi verebiliyoruz.

Genel Müdür Yardımcısı Ertan Tanrıyakul araya girdi:

- Bu yılın haziran ayında Societe Generale’den 3 yıl vadeli 200 milyon dolar kredi sağladık.

Yazının devamı...

Türkiye bize bereketli geldi, 5 şirketten 800 milyon dolarla çıktık

6 Ağustos 2017

- Dünya nüfusunun  1.6 milyarı Türkiye’ye en fazla 4 saatlik uçuşla ulaşılan ülkelerde yaşıyor. Bu ülkelerin milli gelirleri toplamı 27 trilyon dolara ulaşıyor. Bölgenin ticaret hacmi de 8 trilyon doları buluyor. Türkiye’de dünyaya açık bir lojistik şirketine ortak olursak büyütüp, fon sahiplerimize iyi gelir sağlayabiliriz.

Türkiye’deki altyapı yatırımlarına işaret etti:

- Hızlı tren, konteyner limanı yatırımları, otoyol yatırımları, devletin lojistik sektörünün önünü açtığını gösteriyor. Türkiye’de lojistik sektörü henüz büyümenin başında.

Ardından Türkiye’nin Abraaj Group’a bereketli geldiğini savundu:

- Türkiye’de 2008’den buyana 11 şirkete yatırım yaptık. Bunların 5’inden hisselerimizi satarak çıktık. 5 şirketten sağladığımız ana para artı kâr toplamı 800 milyon dolar oldu.

Abraaj Group ortakları Yorgancıoğlu’na yeşil ışık yaktı:

- Araştırın, uygun şirket bulursanız ortak olalım.

Yorgancıoğlu

Yazının devamı...