"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Pakistan’da milyar doları yakaladı 9 ülkeden 50 milyon dolar kâr getirdi

20 Nisan 2018

- Coca-Cola İçecek, Türkiye dahil 10 ülkedeki 26 fabrikada, 9 bin çalışanla üretim yapıyor. Dünyadaki Coca-Cola Sistemi içindeki 6’ncı büyük şişeleyiciyiz.

2017 verilerini paylaştı:

- 780 bin noktada 7 milyar litrelik satış yaptık. Ciromuz 8.5 milyar lirayı buldu.

10 yılda 10 ülkeye 2 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını belirtip, Pakistan’a odaklandı:

- Pakistan’ı 2007 sonunda devraldık. Bugün 6 fabrikanın 2.5 milyar litrelik ürününü 380 bin satış noktasında tüketiciye ulaştırıyoruz.

Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 2010’daki Pakistan seyahatini anımsatıp, Anadolu Holding ve CCI Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’a sordum:

- O zaman Lahor’daki fabrikayı gezmiştik. İlk devraldığınızda kaç fabrika vardı?

Yazının devamı...

3.5 milyar Euro’luk yüke fren koyduk yeni dava açacağız

16 Nisan 2018

- Avrupa Adalet Divanı, Türk araçlarından Macaristan’da alınan ve ihracatımızı pahalılaştıran haksız ücrete “dur” dedi.

Aslında Avrupa Adalet Divanı söz konusu kararı 19 Ekim 2017 tarihliydi ama UND’nin ilanı kısa süre önce vermesinin önemli nedeni vardı. O neden de ilandaki teşekkür bölümünde dikkati çekti:

- Varna’da 26 Mart 2018’de düzenlenen Türkiye-AB Liderler Zirvesi’nde ihracatımızın önündeki haksız geçiş ücretleri, kota kısıtlamaları ve sürücü vize engellerinin kaldırılması için Avrupa’yı göreve çağırarak bizlere güç veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımızı sunarız.

Bu ilandan bir kaç gün sonra Avusturyalı hukuk bürosu Schönherr ile işbirliği bulunan Türkoğlu & Çelepçi Avukatlık Ortaklığı’nın kurucusu Erhan Türkoğlu aradı:

- Avrupa Adalet Divanı’nda içtihat oluşturacak bir dava kazandık.

Türkoğlu ve ortağı Levent Çelepçi ile buluştuk. Çelepçi, UND’nin ilanlarına konu olan davayı Türkoğlu & Çelepçi Avukatlık Ortaklığı’nın açıp takip ettiğini belirtti:

- Davayı İstanbul Lojistik adına, Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve UND desteğiyle Macar Ulusal Vergi ve Gümrük İdaresi aleyhine açmıştık.

Yazının devamı...

WeWalk, Edison Ödülü aldı, ABD’li fonla dünyadaki görme engelliye ulaşacak

15 Nisan 2018

Eren Erdoğan, Emre Zorlu, Şule Zorlu, Kürşat Ceylan, Tunç Berman ve Gökhan Meriçliler (Soldan sağa)

- Kürşat, YGA gönüllüsü. Kendisine mentor ol.

Zorlu, Kürşat Ceylan’la her ay buluşmaya başladı. Kendi deneyim ve bilgisini Ceylan’la paylaşırken, bir yandan da onu dinleyip görme engellilerin günlük hayattaki ihtiyaçlarını anlamaya çalıştı.

Ceylan, buluşmalarından birinde sordu:

- Zorlu Grubu’na bağlı Vestel’in ürettiği çamaşır makinesini görme engelliler de kullanabilir mi?

Derken kafa kafaya verip görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak bir ürün geliştirme kararı aldılar. Bunun için öncelikle bilgisayar “hacker”larının maratonu diye de tanımlanan “hackathon” için duyuru yapıldı. Başvuran 660 kişi arasından 60 kişi belirlendi.

Aralarında 10 görme engellinin de bulunduğu 60 kişi, 48 saat bir arada geliştirilebilecek ürünü konuştu, tartıştı. “Engelli yüzüğü” ve “akıllı gözlük” öne çıktı:

- Yüzük, görme engellinin bulunduğu ortamdaki objeleri tanır, bilgi verir. Gözlük de görme engellinin önündeki engelleri algılayıp, haber verir.

Yazının devamı...

Cevherden çelik üreten ilk özel sektör tesisini kuran ben olacağım

13 Nisan 2018

- Tosyalı, Entegre Madencilik Yatırımı, Osmaniye, 28 milyar lira...

Belgeleri Başbakan Binali Yıldırım ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile birlikte veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salona girmeden Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı’yı aradım. O anda diğer yatırımcılarla sohbet eden Tosyalı’ya sordum:

- Listedeki 28 milyar liralık (6.8 milyar dolar) yatırımı yeni mi yapacaksınız? Rakama Osmaniye’deki son yatırımlarınız da dahil mi?

- Mevcut yatırımlar dahil olur mu? Tablodaki rakam sıfırdan yapacağımız yatırıma aittir.

Osmaniye’de gezdiğim tesislerini anımsattım:

- Sıfırdan yapacağınız yatırımın farkı ne olacak?

- Yeni yatırımla üretim artık madenden başlayacak. Maden, yani demir cevheri girecek, son ürün demir-çelike dönüşecek.

Yatırımın özelliğini biraz daha açmasını sağlamaya çalıştım:

Yazının devamı...

20 bin öğretmenle 170 bin öğrenciye ulaştı, 540 milyon lira daha yatırıyor

9 Nisan 2018

- 20 bini aşkın öğretmen, 170 bin öğrenci ile Avrupa’nın en büyük eğitim kurumu olduk.

O an 1990’lı yılların ilk yarısını, Aydın Ayaydın’ın Emlak Bankası Genel Müdürü olduğu dönemi anımsadım. Ayaydın, bankanın Süzer Grubu’nun arazisindeki Bahçeşehir projesinde okula dikkatimi çekmişti:

- Uğur Dershaneleri’nin patronu Enver Yücel, burada ilk “Bahçeşehir Koleji”ni açıyor.

Yücel, masada bulunan Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ ve BAU International Başkanı Sinem Vatanartıran’a döndü:

- ABD, Almanya, Gürcistan ve KKTC’de de eğitim kurumlarımız var.

Eğitim sektöründe iki zincirinin olduğunu anımsattı:

- Ana okulundan liseye uzanan, yani K12’de iki kurumumuz var. Bahçeşehir Koleji ve Uğur Okulları...

Özlem Dağ

Yazının devamı...

‘Sen ölürsen işinin başına kim geçecek’

8 Nisan 2018

1957’de Alanya’da kurulan Hacıince Et’in Konya’da 41 milyon dolarlık yatırıma başladığı günlerde Ata Grubu ve TAB Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Kurdoğlu, Ahmet Hacıince’ye aralarındaki işbirliği ile ilgili kararını bildirdi:

- Bünyemizdeki Burger King’in köftelerini sizden alıyorduk. Artık kendi tesislerimizi kurduk. Köfteleri kendimiz yapacağız.

Hacıince Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacıince, yeni yatırıma başladığına dikkat çekti:

- Yeni yatırım yapıyorum. 18 yıldır köfteyi bizden alıyorsunuz. Nereden çıktı bu?

Kurdoğlu yanıtladı:

- Ürünlerinle ilgili hiçbir sorun yok. Çok memnunuz. Ancak, ekmek dahil restoranlarımızda kullandığımız ürünleri kendimiz üretme kararı aldık. Bu, şirket stratejimizle ilgili bir durum.

Hacıince

Yazının devamı...

Milli gemiye milli motor

6 Nisan 2018

Anadolu Shipyard CEO’su Süalp Ürkmez, “TAIS, motor fabrikası yatırımına hazırlanıyor. 2.5 yıl sonra ilk prototip ortaya çıkar. 4.5 yıl sonra da seri üretime geçeriz” dedi.

İSTANBUL ve Marmara,  Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, önce Turkish Associated International Shipyards’ı (TAIS) oluşturan şirketleri sıraladı:

- Sedef, Anadolu, Sefine, Selah, İstanbul...

Ardından şu noktanın altını çizdi:

- Motor fabrikası olmayan tek gemi inşa ülkesiyiz...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ısrarını anımsattı:

- Bedeli ne olursa olsun milli üretim yapın.

Yazının devamı...

Türk ordusu orada olursa hemen döneriz

4 Nisan 2018

- Kilis’in nüfusu 93 bin 400. Misafir ettiğimiz Suriyeli 130 bini buldu...

Toplantı sonrası Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan öncülüğünde, Mehmet Büyükekşi, TİM Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Abdülkadir Çıkmaz, TİM Denetim Kurulu Üyesi Burak Sertbaş, Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sami Konukoğlu ile Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan’ın da yer aldığı kalabalık bir heyetle Öncüpınar Kapısı’ndan Suriye tarafına doğru yürüdük.

Vali Tekinarslan, Suriye ile aramızdaki tampon bölgede Afrin’e “Zeytin Dalı Harekatı”nın ilk başladığı günlerde kısa sürede terörden temizlenen Burseya Dağı’na işaret etti:

- Burseya Dağı’nın Kilis’e uzaklığı kuş uçuşu 4-5 kilometre. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), ÖSO ile birlikte Burseya Dağı’nı ele geçirdiğinde orada teröristlerin silah varlığını hep birlikte gördük. Bölge terörden temizlendi, Kilis rahatladı.

TSK ve ÖSO’nun Afrin merkezini de teröristlerden temizlemesi sonrası Kilis’teki Suriyeli mültecilerle sohbet ettiğini belirtti:

- Kendilerine, “Memleketinize döner misiniz?” diye soruyorum. Verdikleri cevap, “Türk ordusu orada olacaksa hemen döneriz” oluyor.

Ardından Büyükekşi’ye döndü:

- Sayın Başkan mart ayı ihracat verilerini Kilis’te açıklamayı düşündüklerini söylediğinde, toplantıyı Öncüpınar Gümrük Kapısı’nda, açık havada yapmalarını istedim.

Yazının devamı...