"Aynur Tartan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aynur Tartan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aynur Tartan

Ege’nin ekim ajandası

12 Ekim 2019

4. Uluslararası 1 Festival İzmir’e geri sayım başladı
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nin ev sahipliğinde 4’üncü Uluslararası 1 Festival İzmir, 14 Ekim’de Işın Karaca ve Metropolitan Orkestrası’yla açılış yapacak. 15 Ekim’de 4 Grammy ödüllü Stanley Clark, 16 Ekim’de huzurlu ses Melihat Gülses ve Tanini Trio, 17 Ekim’de Türkiye’de ilk kez sahne alacak Antonio Lizana Band ve 18 Ekim’de New York Gypsy All Stars feat. Ara Dinkjian konseriyle devam edecek. Tüm etkinlikler saat 20.00’de başlayacak; biletler Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi ve İzmir Sanat gişelerinde satışta olacak.
Ayvalık Uluslararası
Zeytin Hasat Festivali’ne...


Yılın en çok bu ayını, bu zamanını seviyorum, bekliyorum. Kristal Yağları’nın izinde 24–26 Ekim tarihlerinde Ayvalık’a doğru çok lezzetli, çok sağlıklı, çok Egeli bir yolculuğa çıkacağız. Ayvalık’ın, Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Festivali’nin ve ‘fidandan soframıza’ zeytininin hikâyesinin tadını çıkaracağız.

Yazının devamı...

Ege’nin sonbahar potpurisi

28 Eylül 2019

GEZİN
-Her yanı, her köşesi iyilik, güzellik, yardımlaşma, paylaşma olan Urla Barbaros Köyü’nü keşfedin. Ama çat kapı kalplerini, kapılarını çalmadan önce Barbaros Emek Kültür ve Sanat Evi’ni, Hobbit House Barbaros’u ve Toruncukköy Urla’yı ziyaret edin.
- Çeşme’nin o telaşlı, kalabalık, hırpalanmış, talan edilmiş ruhundan çok uzakta, sessiz sakin, kendi halinde bir balıkçı köyü Ildır’a gidin. Antik kenti gezin, Manzara Cafe’de diyetleri rafa kaldırıp gözlemeye, lokmaya gömülün.
-Tarih tutkunlarının sevgilisi Selçuk’u rotanıza ekleyin. St. John Bazilikası, Selçuk Kalesi, İsa Bey Camii, Artemis Tapınağı, Efes Antik Kenti, Meryem Ana Evi, Efes Arkeoloji Müzesi ve Yedi Uyuyanlar Mağaraları’nı gezin, İbri Boutique otelde konaklayın; kahvaltısına, sıcaklığına hayran kalın. Yolda mutlaka çöp şiş yuvarlayın.
- Ege’nin neşesi, doğanın sürprizi, sonbahar güzeli Köyceğiz’i ziyaret edin. Köyceğiz Gölü’nde gündoğumunu ve günbatımını seyredin. Yürüyüş yapın, balık tutun. Göldeki ufak teknelere atlayıp şöyle bir Dalyan’a uzanın.

- Yazın kalabalığını, telaşını bünyeden atmanın en güzel yolu, “Kendime yeni bir ben lazım!” diyenlerin buluşma noktası Afyonkarahisar’ı görün. O termal senin, bu termal benim gezin, Frig Vadisi’nde turlayın, sucukla, kaymakla, lokumla bomba gibi olun.

Yazının devamı...

Yaşasın İzmir, yaşasın Picasso!

21 Eylül 2019


Sanatseverler ‘Matador’un önünde.

Paris-Picasso Ulusal Müzesi başkanlığında 2017’de başlatılan ‘Picasso-Méditerranée Projesi’ çokyönlü kültürel bir döngü... Ünlü sanatçının yaşamına ve sanatçıya ilham veren yerlere uzanan... Akdeniz’in bütün kıyılarını birbirine yakınlaştırma arzusunda olan bir yolculuk... Bu yolculukta 10 ülkeden 70 kurum bir araya geldi ve ortaya 45’in üzerinde sergi çıktı.

İzmir yolculuğun son durağı. Arkas Sanat Merkezi’nin ev sahipliğinde, Türk Hava Yolları, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Allianz’ın destekleriyle açılan sergi, kapanış sergisi... Paris Picasso Müzesi Müdürü Laurent Le Bon, “Tesadüf yoktur, randevular vardır” diyor ve Picasso’nun Atatürk’le aynı yıl doğduğunu hatırlatıyor. Picasso’nun bütün ihtişamıyla sergilenmesinin tam zamanı olduğunu söylüyor. Ve evet, İzmir’in bu muhteşem yolculuğun son durağı olması bir tesadüf değil. İzmir ruhuyla, konumuyla, kültürüyle, Akdeniz’in en sembolik kentlerinden... İzmir Picasso’ya, Picasso da İzmir’e çok yakışacak. Laurent Le Bon’un coşkusuna ben de tüm kalbimle katılıyorum: Yaşasın İzmir! Yaşasın Picasso!

◊ Baştan söyleyeyim, ‘Picasso: Gösteri Sanatı’ sergisinde bambaşka bir Picasso bizi bekliyor. Jean Luc Maeso’nun küratörlüğü ve Müjde Unustası’nın direktörlüğünde Picasso’nun sanat yaşamını derinden etkileyen gösteri dünyasının kapılarını aralayacağız. Paris Picasso Müzesi, Fondation Julio Gonzalez, Opera Garnier ve Brüksel’de yer alan Kontaxopoulos-Prokopchuk Koleksiyonu’ndan 83 eserle... Picasso’nun yazarlarla, şairlerle, müzisyenlerle yakın bağ kurduğunu belgeleyen fotoğraflarla tanışacağız. Tablolar, maketler, eskizler, heykeller, fotoğraflar, filmler, kostümler, videolar ve daha neler neler bulacağız... ‘Akrobat’, ‘Matador’, ‘Dora Maar’ tablolarını, ‘Ballets Russes’ için tasarlanan kostümleri hafızamıza kazıyacağız.

‘Mavi Şapkalı Kadın Portresi’

Yazının devamı...

Şefim, donat masayı...

7 Eylül 2019

Türkiye’nin ilk ‘gezici lokanta’sı TRATA AYVALIK

Trata Ayvalık

◊ Neden?

Kökleri, hayalleri, elinin lezzeti Ege’ye, Cunda’ya dayanan şef Tayfun Gökşin’in hayat verdiği Trata Ayvalık gezen, keşfeden, keşfettiren bir lokanta. Şefin yıllar içinde edindiği tüm deneyimler, tüm lezzetler burada. “Peki neden gezici lokanta” derseniz aslında hepimizin içinde olduğu duygu ve ruh hallerinden uzaklaşmak, yalınlaşmak isteğinden... Her geçen yıl daha da kalabalıklaşan, çoğalan, artan Ayvalık. Kalabalıkla birlikte özeni, özelliği kaybolan mekânlar, lezzetler. Ve artık pişirdiği yemeklerden o eski tadı alamayan şefimiz Tayfun Gökşin... İşte tam böyle bir ruh hali içindeyken uzaklara gitmek, uzaklarda pişirmek, sofralar kurup misafirlerini ağırlamak istemiş Gökşin. Bakir olsun, doğal olsun, doğada olsun, yeri de belli olmasın demiş. Biz konuşurken akşam Trata Ayvalık’ta 30’uncu akşam yemeği hazırlanıyordu.

Nasıl?

Bu deneyim Türkiye’de ilk. Benzeri, alternatifi şimdilik yok. Bir kere, nereye gideceğinizi, nerede yemek yiyeceğinizi bilmiyorsunuz. Konum size geliyor; siz o konuma ve bambaşka bir tecrübeye gidiyorsunuz. Yeri kim belirliyor? Tabii ki şefimiz. Peki neye göre belirliyor? Rüzgâra ve hava şartlarına göre çünkü doğada; günbatımı, deniz, ufuk, sessizlik ve sevdiklerinizle baş başa olacaksınız.

Hazırlık nasıl yapılıyor?

Hazırlık süreci tahmin edersiniz ki meşakkatli. Zeytinyağlılar ve önden pişirilmesi gerekenler üretim mutfaklarında hazırlanıyor. Hikâyenin diğer kahramanları soğuk kutularla araziye getiriliyor ve römorkun üzerindeki açık mutfakta hareket başlıyor. En tazesinden deniz ürünleriyse orada, kömür ateşinde pişiriliyor.

Yazının devamı...

Ege’nin eylül ajandası

31 Ağustos 2019

2. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali bitmeden... Kalbimizin, ruhumuzun en sıcağına, en sanatına kök salan Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali 3 Eylül’de son buluyor. Bugün (31 Ağustos) Efes Celsus Kütüphanesi’nde ‘Genç Opera Yıldızları Konseri’ ve 3 Eylül’de Bornova Kültür ve Sanat Merkezi’nde Verdi’nin ‘La Traviata’sı kaçırılmıyor. Biletler için www.biletiva.com’a tıklanıyor.
Türkiye’de ilk ve tek Uluslararası ZurnaZen Festivali... Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 5. Uluslararası ZurnaZen Festivali, 2-5 Eylül tarihlerinde Milas’tan Marmaris’e, Marmaris’ten Fethiye’ye kulaklarımızın pasını silecek. Türk ve yabancı 12 zurna üstadının katılacağı festivalin 4 Eylül Menteşe durağında Hüsnü Şenlendirici sahne alacak.
Süslü Kadınlar pedala kuvvet...2013’te bir hayalle İzmir’de hayat bulan ve kısa zamanda Sema Gür ve Pınar Pinzuti’nin emeğiyle, gönüllü kadınların inancı ve desteğiyle tüm Türkiye’ye ve hatta dünyaya kök salan ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’, 22 Eyüll Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde, yaklaşık 100 şehirde eşzamanlı yapılacak. Türkiye’den dünyaya detaylı tur takvimi ve daha fazla bilgi için www.suslukadinlarbisikletturu.com’u ziyaret edin...
Bodrum ve Urla cazlanıyor... Sonbaharda nazlanmak değil, cazlanmak isteyenler... Aklına, kalbine Bodrum düşenler... 3. Bodrum Caz Festivali yarın (1 Eylül) başlıyor, 9 Eylül’e kadar sürecek. ‘Saz ve Caz’ temasıyla Rhodes Jazz Festivali’yle kardeş festival. Dimitri Vassilakis Quartet, Kula Baraka ve Stanpolites Project gibi cazın önemli isimleri soluğu sahnede alıyor. 27-28-29 Eylül’deyse Urla Caz Festivali’nde buluşuyoruz: Erkan Oğur, Bülent Ortaçgil, Kerem Görsev, Birsen Tezer, Ricky Ford, Fatih Erkoç; üstüne de atölye ve etkinlikler...
Bodrum Kraft Yaşam Festivali... 13-14-15 Eylül’de Kraft Yaşam Festival Alanı’nda gerçekleşecek festivalde müzik, sanat ve gastronomi yine, yeniden el ele, kalp kalbe... DJ performansları, ödüllü yarışmalar, workshoplar, oyunlar, konserler, gösteriler neşeyle, eğlenceyle... Biletler Biletix’te.
Komşuyla sinema keyfi... Türk filmlerini Bodrum ve Kos Adası’yla buluşturan, 19-27 Eylül’deki Bodrum Türk Filmleri Haftası, bu sene 9’uncu yaşını kutluyor. Film seçkisi ve program için: www.bodrumturkfilmleri.com
Alaçatı Big Fish 13’üncü kez ‘Vira’ diyor... Türkiye’deki sportif balıkçılık turnuvaları arasında ‘Yakala-Bırak-Yaşat’ uygulamasını ilke edinen tek turnuva Alaçatı Big Fish, 12-15 Eylül’de Port Alaçatı Marina’da gerçekleşecek; 80 tekneye ve 350 katılımcıya ev sahipliği yapacak. Atölyeler, etkinlikler, konserler, çocuklara özel mini turnuvalar ve Offshore Fishing Expo turnuvanın bingosu olacak. Daha fazlası için: alacatifishing.com

Yazının devamı...

Çeşme-Alaçatı’dan sezon sonu ‘yapmadan dönmeyin’ notları

24 Ağustos 2019

Alaçatı’dan ev alayım’ kafasına veda etmeden... Çayırlı Butik Otel’i Alaçatı’daki ikinci eviniz ilan etmeden... Ege’nin kalbinde Anadolu sıcaklığını, samimiyetini, misafirperverliğini yaşamadan...

Eritrina Alaçatı’da bir başka Alaçatı’ya, Alaçatı’nın sadeliğine, sakinliğine, huzuruna uzanmadan... 5 çayının dostluğuyla, sohbetiyle tatlanmadan...

◊ Denizden babası çıksa affetmeyenler! Rotanızı Sota’ya çevirmeden... Tam tekmil deniz ürünleri ve kabuklularıyla lezzet ve afrodizyak patlaması yaşamadan... Kabuklu yeme işinin kuralına kaidesine uymadan... Oyunu kuralına göre oynamadan...

Alaçatı Yeniyer’de müziğin, lezzetin, ortamın en tazesiyle, en yenisiyle tanışmadan, kaynaşmadan... Bahçeden ve vejetaryen lezzetlerle buluşmadan... Tek Masa’da yerinizi almadan... Sohbeti, lezzeti paylaşmadan...

◊ Esnaf’ın plajında, gecesinde, eğlencesinde vur patlasın çal oynasın sezonun kurtlarını dökmeden...

Hazır plaj demişken Plage Isolee’de kendinizle uzlaşmadan, uzaklaşmadan ve bronzlaşmadan...

◊ Ressam Ertuğrul Ateş’in atölyesinde sanatla kucaklaşmadan...

Yazının devamı...

Ege’nin iyilik hareketi

17 Ağustos 2019

Ütopyalar güzeldir…
HOBBIT HOUSE BARBAROS
 Nasıl hayat buldu?
İstanbul’dan Urla’ya iyilik yolculuğu: Sinem Can ve Murat Asilcan... İki iyi ve güzel ruh... Sinem sinema – televizyon mezunu, Murat ressam... Her şey dezavantajlı çocuklar için bir aşevi, her şeyin ücretsiz olduğu bir ütopya düşleyerek başlamış. Ve Balat’taki ‘Ütopya Çocuk Aşevi’ hayat bulmuş. Proje başarılı olunca aşevini yanlarında çalışan bir anneye armağan ederek kendilerini yollara, hayallere, düşlere ve iyiliğe bırakmışlar. İstanbul’dan Toroslar’a köy köy gezmişler, eko-yerleşkelerle kucaklaşmışlar. Yolun sonunda İzmir’e, Urla’nın Bademler Köyü’ne varmışlar. Bademler Köyü’ne Çocuk Etnografya Müzesi ve Açıkhava Köy Sineması armağan etmişler. Ve Bademler’den çok sevdikleri ve sevildikleri Barbaros Köyü’ne devam etmişler.

Hobbit House Barbaros’ta neler var?
Hayata ve iyiliğe kök salmış bir kahvaltı evi ve pansiyon var. El emeği, el yapımı, üreterek, dayanışarak, paylaşarak hikâyesi olan ürünler, lezzetler var. Hobbit House Barbaros, Kadın Kooperatifi ve üretici annelerle el ele veriyor. İneği olan anne süt getiriyor, peynir yapıyor. Eli lezzetli anne reçel kaynatıyor. Bir başka anne ekolojik karabuğday unundan gözleme yapıyor. Pansiyon olarak hizmet veren üç tane anneanne odaları var. Sonra ihtiyacı olan gezginler ve dünyanın her yerinden gelen, çocuklara karşılıksız atölyeler düzenleyen, onlarla proje yapan gönüllüler için ücretsiz konaklama ve yemek sağlıyorlar. Çocuklara ücretsiz resim, masal, drama, İngilizce gibi birçok atölye düzenliyorlar. Onları müzisyenlerle, pandomim sanatçılarıyla, palyaçolarla, neşeyle buluşturuyorlar.

Yazının devamı...

Bayramın sofralarının iki yıldızı

10 Ağustos 2019

Her devrin liste başı

SAÇ KAVURMA

Tarif, Doğan Kitap’tan çıkan ilk kitabım ‘Bak Mutfakta Kim Var!’dan geliyor. Maaile afiyetle yeniyor, parmakları da yedirtiyor.Malzemeler:
· 1 kg kuzu eti · 4-5 adet yeşilbiber
· 2-3 adet domates · 5-6 diş sarmısak
· 3 çorba kaşığı tereyağı · Karabiber, tuz, kekik

Yapılışı

Yazının devamı...