İstanbul Kalkınma Ajansı

 • Tasarımın İstanbul hâli - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Tasarımın İstanbul hâli17.01.2015
  Keyifİstanbul Tasarım Akademisi, sergi ve atölye çalışmalarıyla İstanbul’u tasarımla ön plana çıkarmaya hazırlanıyor.Etkinliklerin ilk adımı olan ‘Design Spirit İstanbul’ sergisi, Türkiye’den 40 yaş altı 40 tasarımcının ürünlerini Eski Şapka Fabrikası’nda bir araya getiriyor.
 • Bakan Nabi Avcı: Bilim merkezleri artacak - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Bakan Nabi Avcı: Bilim merkezleri artacak15.01.2015
  EğitimBakan Nabi Avcı, “Önümüzdeki dönemlerde bilim merkezlerinin sayısını olabildiğince arttıracağız” dedi.
 • Bayrampaşa'da deprem tatbikatı - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Bayrampaşa'da deprem tatbikatı12.01.2015
  GündemBayrampaşa Belediyesi ve ilçe kaymakamlığının düzenlediği Arama Kurtarma Eğitmenleri Projesi kapsamında deprem tatbikatı yapıldı.
 • İstanbullulara özel uygulama - İstanbul Kalkınma Ajansı
  İstanbullulara özel uygulama15.12.2014
  Teknolojiİstanbul Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından İstanbullulara özel İOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar için ücretsiz afet uygulaması başlatıldı.
 • Bu buluşlar yatırımcı arıyor - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Bu buluşlar yatırımcı arıyor10.11.2014
  Ekonomiİnsansız alışveriş robotundan, Türkiye’de üretilen kalp piline kadar, bir damla kan ile, insan vücudundaki 25 kanser türünü tespit eden 'Portatif Biyosensör’e kadar insan hayatını kolaylaştıracak 450 yeni buluş İstanbul’daki fuarda sergilenecek.
 • Oyun, 500 çocuğun ilacı oldu - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Oyun, 500 çocuğun ilacı oldu07.11.2014
  Eğitim‘Oyun Benim İlacım’ projesiyle, üç farklı yaş grubundan kanser tedavisi gören 500 çocuğa ulaşıldı.Programla çocukların duygusal ve sosyal gelişimleri desteklenerek, kendilerini ve duygularını ifade etme becerilerini geliştirmelerine destek verildi.
 • Lütfi Kırdar’da dijital devrim - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Lütfi Kırdar’da dijital devrim29.10.2014
  Ekonomi KobiLÜTFİ Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı tarafından, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle, 750 bin TL’lik yatırımla, Küresel Turizm Merkezi İstanbul Mali Destek Programı çerçevesinde “Dijital Yönetim Sistemi” projesi tamamlandı.
 • “Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları” tartışılacak - İstanbul Kalkınma Ajansı
  “Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları” tartışılacak22.10.2014
  EğitimBoğaziçi Üniversitesi, "IV.Uluslararası Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi Konferansı"na ev sahipliği yapacak.
 • BATAMER hizmete açıldı - İstanbul Kalkınma Ajansı
  BATAMER hizmete açıldı14.10.2014
  Gündemİstanbul Kalkınma Ajansı ile Üsküdar Üniversitesi iş birliğiyle hayata geçirilen "Toksik ve Bağımlılık Yapan Maddelerin Kanıta Dayalı Tayin, Tarama ve Danışma Merkezi" (BATAMER) hizmete açıldı.
 • Üniversiteliler ‘madde bağımsızlık bayrağı’ açtılar - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Üniversiteliler ‘madde bağımsızlık bayrağı’ açtılar14.10.2014
  EğitimÜniversitenin 2014-2015 akademik yılı açılışında öğrenciler tarafından açılan ‘Bağımsızlık Bayrağı’ ve okunan manifesto ile gençlere, bağımlı bir hayat yerine madde bağımsız bir hayat seçme çağrısı yapıldı.
 • Müze, saray ve camilere 'engel' kalktı - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Müze, saray ve camilere 'engel' kalktı01.10.2014
  EkonomiTürkiye'nin en büyük turizm merkezlerine sahip ünlü saraylar, kütüphane ve camilere erişimi kolaylaştıran proje hayata geçiriliyor.
 • DEİK’in yeni başkanı Ömer Cihad Vardan - İstanbul Kalkınma Ajansı
  DEİK’in yeni başkanı Ömer Cihad Vardan29.09.2014
  EkonomiDış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) Ekonomi Bakanlığı'na bağlanmasının ardından bugün gerçekleştirilen toplantı sonrasında DEİK Başkanlığı'na eski MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan getirildi.
 • Yüzyıllık Aşk: Türkiye'de Sinema Sergisi açıldı - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Yüzyıllık Aşk: Türkiye'de Sinema Sergisi açıldı24.09.2014
  Hayat"Yüzyıllık Aşk: Türkiye'de Sinema ve Seyirci İlişkisi" sergisi açıldı.Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, sinema mirasının korunmasının çok önemli olduğunu ve Türk sinema mirasının bugüne kadar iyi korunamadığını ve sinema hafızasının ciddi bir şekilde hasar gördüğünü belirterek, "Bunun korunmasıyla ilgili bir adım atıyoruz.Sinema Genel Müdürlüğümüz bünyesinde bir Sinema Arşiv Müzesi oluşturacağız" dedi.
 • İYTE'den dev buluş - İstanbul Kalkınma Ajansı
  İYTE'den dev buluş24.09.2014
  EgeİZMİR Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Fen Fakültesi Kimya Bölümü’nce gerçekleştirilen ve ‘Elektronik Burun’ diye nitelendirilen tek kullanımlık nefes analiz sensörü projesiyle, akciğer kanseri ve diyabetin tanısı insanın nefesiyle konulabilecek.
 • Hastalıkları koklayarak anlayacak - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Hastalıkları koklayarak anlayacak23.09.2014
  Sağlıkİzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Fen Fakültesi Kimya Bölümü'nce gerçekleştirilen ve "Elektronik burun" diye nitelendirilen "Tek Kullanımlık Nefes Analiz Sensörü" projesiyle, akciğer kanseri ve diyabetin tanısı insanın nefesiyle konulabilecek.
 • Atatürk Kitaplığı '7 gün 24 saat' hizmet verecek - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Atatürk Kitaplığı '7 gün 24 saat' hizmet verecek14.09.2014
  Keyifİstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı, kütüphane kullanıcılarının ve araştırmacılarının daha rahat bir ortamda çalışabilmeleri için çalışma saatlerini yeniden düzenledi.Atatürk Kitaplığı ile Türkiye’de ilk kez bir kütüphane 7/24 hizmet vermiş olacak.
 • Çocukların aşkı keşfetmesine izin verin - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Çocukların aşkı keşfetmesine izin verin31.08.2014
  EğitimUzmanlara göre çocuklar, daha çok okullarında kendi sınıflarındakilere âşık oluyorlar.Bu duygularını karşısındakini öperek, “Biz evleneceğiz” diyerek gösteriyorlar.Yetişkinlerin ise bu süreçte çocukları anlamaya çalışarak, onların bu hislerini yaşamasına izin vermeleri gerekiyor.
 • Vahap MUNYAR

  Formülü kiliselerde denedi, Türkiye’de cami güçlendiriyor - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Formülü kiliselerde denedi, Türkiye’de cami güçlendiriyor16.08.2014
  YazarlarLIHTENŞTAYN’da 1941’de Martin Hilti tarafından kurulan Hilti’nin Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Mehmetçik Kalay’la buluşmak üzere Ataşehir’deki şirket merkezine girince “açık ofis” uygulaması dikkatimi çekti.
 • Ayşegül DOMANİÇ YELÇE

  Taşların tılsımı ses vermeye başladı… - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Taşların tılsımı ses vermeye başladı…14.08.2014
  Yazarlar
 • Mücevher ihracatçıları engelleri aştı - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Mücevher ihracatçıları engelleri aştı12.08.2014
  EkonomiMücevher İhracatçıları Birliği’nin toplumdaki dezavantajlı grupların istihdam edilmesini amaçlayarak yola çıktığı “Taşların Tılsımını Duymak” projesi kapsamında kurulan “Değerli Taş Kesim Merkezi” açıldı.Türkiye'nin en büyük taş kesim merkezi ile Mücevher İhracatçıları'nın kullandıkları taşlar ham olarak alınacak ve Türkiye'de işlenerek katma değer yaratılacak.Merkez sayesinde sadece Kalsedon taşı ihracatı bin kat değer kazanacak ve kilogramı 10 dolar olan Kalsedon'un gramı 10 dolara ihraç edilecek.
 • Taşların tılsımı ses vermeye başlıyor - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Taşların tılsımı ses vermeye başlıyor10.08.2014
  Keyifİşitme engelliler ve diğer engelli bireylerin mücevher taşı işlemeciliği eğitimi alabileceği Değerli Taş Kesim Merkezi yarın açılıyor.
 • Bir tıkla binlerce kitaba ulaşma imkanı - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Bir tıkla binlerce kitaba ulaşma imkanı05.08.2014
  Eğitimİçerisinde 12 bin kitap barındıran "hiperkitap" adlı e-kütüphanede, Harvard ve Yale Üniversiteleri gibi birçok üniversiteye hizmet veriliyor.
 • Tarhan: "Bonzai, eroinden daha tehlikeli" - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Tarhan: "Bonzai, eroinden daha tehlikeli"08.07.2014
  GündemÜsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof.Dr.Nevzat Tarhan, bonzainin eroinden daha fazla yan etkiye sahip olduğunu belirterek, "Bonzai, özellikle genetik yatkınlığı olan veya yüksek dozda madde kullanan kişilerde, şizofreni benzeri durumlar ortaya çıkartabiliyor" dedi.
 • Türkiye'nin ilk Fablab'ı kuruldu - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Türkiye'nin ilk Fablab'ı kuruldu16.06.2014
  TeknolojiTürkiye’nin ilk ve tek FabLab’i “FabLab Istanbul” Kadir Has Üniversitesi’nde, Cibali Kampüsü’nde kuruldu.Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ile Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin ortak projesi olan FabLab İstanbul, üniversitenin tümüne ve tüm dış paydaşlara açık olacak.Kadir Has Üniversitesi’nin açılışı ile yalnızca 34 ülkede 125 adet olan FabLab’lerin bulunduğu haritaya Türkiye de girdi.
 • Üniversitede “FabLab” kuruldu - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Üniversitede “FabLab” kuruldu16.06.2014
  EğitimKadir Has Üniversitesi’nde “FabLab Istanbul” kuruldu.34 ülkede 125 adet olan üretim laboratuvarı arasına Türkiye de katıldı.Üniversitenin Mühendislik ve Doğa Bilimleri ile Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin ortak projesi olan FabLab İstanbul, üniversite ve dışarıdan katılımcılara açık olacak.
 • Bakan Avcı: Tek tip eğitim zorunluluk olmaktan çıktı - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Bakan Avcı: Tek tip eğitim zorunluluk olmaktan çıktı06.06.2014
  EğitimMilli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Bizler de 10 yıldır eğitim sistemimizde yapmaya çalıştığımız özellikle bireysel farklılıkları gözönüne alarak, çocukların, engellilerin kendi özelliklerine, yeteneklerine uygun bir eğitim verme imkanı yaratmak.Tek tipçi eğitim anlayışı aslında bir dönem zorunluydu ve eğitime ister istemez yansımıştı.Ancak bugün bu durum bir zorunluluk olmaktan çıktı” dedi.
 • 38 bin çocuğa müjde - İstanbul Kalkınma Ajansı
  38 bin çocuğa müjde01.06.2014
  Futbolİstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İbrahim İlhami Koç öncülüğünde kurulan Proje-ARGE Koordinasyon Birimi tarafından hazırlanan "Çocuklar Sporla Elele" projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından onaylandı.
 • KOBİ’ler tasarım yeteneklerini geliştirmek zorunda - İstanbul Kalkınma Ajansı
  KOBİ’ler tasarım yeteneklerini geliştirmek zorunda24.05.2014
  EkonomiTÜRKİYE’nin 10 büyük ekonomi arasına girme hedefine ulaşmak için ‘tasarım’ gücünü hızla artırması gerekiyor.Tasarım, şirketler bazında da çok önemli.Özellikle ürün tasarımındaki başarı rekabette bir anda öne geçirebiliyor.
 • Ayşegül DOMANİÇ YELÇE

  Sanıyorum ki, bu Türkiye’de bir ilk… - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Sanıyorum ki, bu Türkiye’de bir ilk…22.05.2014
  YazarlarMerhabalar sevgili okurlar.
 • İstanbul'un tepeleri elektrikli bisikletle aşılacak - İstanbul Kalkınma Ajansı
  İstanbul'un tepeleri elektrikli bisikletle aşılacak21.05.2014
  GündemİSPARK, trafik sorununa çözüm olarak ürettiği akıllı bisiklet sistemine elektrikli bisikletleri de dahil ediyor.Avrupa’nın birçok kentinde kullanılan elektrikli bisikletlerle daha uzun mesafeli bisiklet turları hedefleniyor.
 • Üniversitede düzenlenen yatırım zirvesinde Soma protestosu - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Üniversitede düzenlenen yatırım zirvesinde Soma protestosu20.05.2014
  Eğitimİstanbul Üniversitesi’nde, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle düzenlenen İstanbul Yatırım Zirvesi, Öğrenci Kolektifleri üyesi biri erkek 6 öğrenci tarafından protesto edildi.İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Sedat Murat konuşma yaparken, protestoculardan biri kürsüye yumurta atınca, özel güvenlik görevlileri eylemcileri salondan çıkarttı.
 • Otizmli çocuklar için ‘Kavram Öğretimi’ - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Otizmli çocuklar için ‘Kavram Öğretimi’10.05.2014
  EğitimKalkınma Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın finanse ettiği 2012 yılı Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yönelik Bilgi ve İletişim Teknolojileri Odaklı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Tohum Otizm Vakfı tarafından yürütülen ‘Teknoloji Yoluyla Otizmli Çocukların Öğrenme Fırsatlarının Artırılması Projesi’ tamamlandı.
 • Medyalı sistemle havaya musluk - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Medyalı sistemle havaya musluk24.03.2014
  EkonomiMETALÜRJİ Mühendisi Şefik Doğan, atmosferden (havadan) su elde etmek için kullanılan ‘kondens’ sisteminin yerine ‘medyalı’ adı verilen ve enerji maliyetini yüzde 50 azaltan yeni bir sistem geliştirdi ve dünya patenti için başvurdu.
 • 57 öğrenciye tablet - İstanbul Kalkınma Ajansı
  57 öğrenciye tablet22.03.2014
  EğitimBaşakşehir Belediyesi’nin ‘Online Eğitim ile Engelleri Aşıyoruz’ projesi kapsamında tertip ettiği programda 57 bedensel engelli öğrenciye tablet dağıtıldı.Projeyi Türkiye Beyazay Derneği, İstanbul Kalkınma Ajansı ve İstanbul Valiliği yürütüyor.
 • İTÜ'den engelliler için özel çalışma - İstanbul Kalkınma Ajansı
  İTÜ'den engelliler için özel çalışma08.03.2014
  Ekonomiİstanbul Teknik Üniversitesi öncülüğünde hayata geçirilen ‘Engelsiz Tekstil’ sosyal sorumluluk projesi, 11 Mart salı günü İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde “Engelli Bireyler için Giysi Tasarım Çalıştayı” ile ilk adımını atmış olacak.
 • Engellilere online eğitim desteği - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Engellilere online eğitim desteği26.01.2014
  EğitimTürkiye Beyazay Derneği’nin, İstanbul Kalkınma Ajansı ve İstanbul Valiliği işbirliğiyle hazırladığı, "Online Eğitim ile Engelleri Aşıyoruz" Projesi kapsamında, 431 bedensel engelli öğrenciye tablet bilgisayar dağıttı.
 • Egemen Bağış'tan 17 Aralık açıklaması - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Egemen Bağış'tan 17 Aralık açıklaması22.12.2013
  GündemAvrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 'Devlet Himayesi Altındaki Genç Kızlara Meslek Edindirme Projesi Sertifika Töreni'ne katıldı.Bağış burada yaptığı açıklamada, "Gezi adı altındaki darbe girişimi milli irade duvarına nasıl tosladıysa bugün ki girişimlerde Allah'ın izniyle aynı şekilde toslayacaktır.Bizim alnımız ak, başımız dik.Bizim hamdolsun abdestimizden de şüphemiz yok, namazımızdan da itikadımızdan da" dedi.
 • İstanbul kar yağışını bekliyor - İstanbul Kalkınma Ajansı
  İstanbul kar yağışını bekliyor09.12.2013
  GündemBatı Akdeniz bölgesinde iç kesimlerde don ve buzlanma, denizlerde ise fırtına uyarısında bulunuldu.İstanbul'un bir çok yerinde sabah saatlerinde başlayan yağmur ise etkisini sürdürüyor.Perşembe, cuma günleri ise İstanbul'da yoğun kar yağışı bekleniyor.Vali Mutlu ise, "Şayet eğitim-öğretimi engelleyecek düzeyde bir kar yağışı varsa, elbette ki gereğini o vakit düşünürüz." dedi.
 • Kent ve tasarım kültürü arasında bir köprü - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Kent ve tasarım kültürü arasında bir köprü23.11.2013
  Keyif_Bu yıl sekizincisi gerçekleştirilecek olan İstanbul Design Week (IDW) 27 Kasım’da başlıyor.
 • ‘Akran eğitimli’ bağımlı mücadelesi - İstanbul Kalkınma Ajansı
  ‘Akran eğitimli’ bağımlı mücadelesi19.11.2013
  GündemTürkiye Yeşilay Cemiyeti’nin İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) mali desteğiyle yürüttüğü “İstanbul’daki Resmi İlköğretim Okulları’nın Yeşilay Kulüpleri Aracılığıyla Madde Bağımlılığı Mücadelesi Projesi” tamamlandı.
 • Ayşegül DOMANİÇ YELÇE

  “Taşların Tılsımını Duymak” - İstanbul Kalkınma Ajansı
  “Taşların Tılsımını Duymak”17.11.2013
  YazarlarMerhabalar sevgili okurlar.
 • Abant’ta ‘festival’ mesaisi - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Abant’ta ‘festival’ mesaisi10.11.2013
  Ekonomiİstanbul Shopping Fest (İSF- İstanbul Alışveriş Festivali) 2014 yılında dördüncü kez yapılacak.Markalar, alışveriş merkezleri ve festivalin beyin takımı Abant’ta bir araya gelerek arama konferansı yaptı.
 • Abant’ta ‘festival’ mesaisi - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Abant’ta ‘festival’ mesaisi09.11.2013
  Ekonomiİstanbul Shopping Fest (İSF- İstanbul Alışveriş Festivali) 2014 yılında dördüncü kez yapılacak.
 • Boğaziçi Üniversitesi’nden ikinci bahar eğitimi - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Boğaziçi Üniversitesi’nden ikinci bahar eğitimi03.11.2013
  GündemÖnceliği emeklilere olan Harvard Üniversitesi ile ortaklaşa programa katılanlar hem Boğaziçi, hem de Harvard Üniversitesi’nin sertifikasını alacak.
 • Boğaziçi Üniversitesi’nden ikinci bahar eğitimi - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Boğaziçi Üniversitesi’nden ikinci bahar eğitimi03.11.2013
  EğitimÖnceliği emeklilere olan Harvard Üniversitesi ile ortaklaşa programa katılanlar hem Boğaziçi, hem de Harvard Üniversitesi’nin sertifikasını alacak.
 • Öğrencilerin yüzde 68’i boş zamanlarında televizyon izliyor - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Öğrencilerin yüzde 68’i boş zamanlarında televizyon izliyor31.10.2013
  EğitimHer yaş grubundan 2 bin 500 öğrenci üzerinde yapılan araştırmaya göre okul öncesi çocukların yüzde 69’u boş zamanlarında televizyon izliyor.İlk, orta ve lise öğrencilerde ise bu oran yüzde 68.Araştırmaya katılan çocukların yüzde 91’i yaşadığı yerlerde hayvanlar ve daha fazla bitki olsaydı, daha mutlu olacaklarını söylüyor.7-17 yaş grubunun yüzde 76’sı ise doğa ve canlılara karşı sorumluluk hissediyor.
 • Ayşegül DOMANİÇ YELÇE

  “Cerebral Palsy Farkındalık Yürüyüşü” - İstanbul Kalkınma Ajansı
  “Cerebral Palsy Farkındalık Yürüyüşü”27.10.2013
  YazarlarMerhabalar sevgili okurlar.
 • Birbirinden ilginç ürünler bu fuarda - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Birbirinden ilginç ürünler bu fuarda22.10.2013
  EkonomiBu yıl 24-27 Ekim'de ikincisi düzenlenecek olan İnovasyon Türkiye Fuarı'nda bir birinden ilginç ürünler sergilenecek.Merdiven çıkan bavul, otomatik karıştırıcılı tencere ve görüntü oynatabilen tepsi ziyaretçilerle buluşacak.
 • Bağcılar’a ücretsiz internet - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Bağcılar’a ücretsiz internet11.10.2013
  EkonomiBağcılar Belediyesi, tüm mahallelerine şifresiz ve ücretsiz internet erişimi sağlayacak.
 • Ve geleceğin moda tasarımcıları. - İstanbul Kalkınma Ajansı
  Ve geleceğin moda tasarımcıları.05.10.2013
  PazarOnlar adını daha sık duyacağınız 10 moda tasarımcısı.İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından seçildiler.İstanbul Fashion Incube projesiyle desteklenecek ekibin ilk icraatı İstanbul Fashion Week’de karşımıza çıkacak.
içinde

İstanbul Kalkınma Ajansı


geçen her haberden
Mind ile anında haberdar olabilirsiniz