Arşiv

istanbul_kalkinma_ajansi

haberleri ve son dakika gelişmeleri
417 adet haber bulundu.
Mehmet Şimşek Kimdir?

Mehmet Şimşek Kimdir?

64. Hükümet'in yeni kabinesi açıklandı. Bazı bakanlıklara ve başbakan yardımcılıklarına yeni isimler getirildi. Peki, yeni başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek kimdir?

24.11.2015Bilgi
Sağlık turizmi için hazırlık

Sağlık turizmi için hazırlık

İzmir'in sağlık ve turizm kuruluşları temsilcileri, İstanbul'da 7. Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi'ne İzmir Kalkınma Ajansı koordinasyonunda katıldı.

24.11.2015Ege
Atlantik Zirvesi'nde önemli açıklamalar

Atlantik Zirvesi'nde önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin insani krizler karşısında verdiği onurlu mücadelesinde yalnız bırakıldığını belirterek, "Yaklaşık 5 yıldır Suriye ve Irak'tan gelen 2,5 milyon göçmenin yol açtığı ekonomik ve sosyal yükün tamamını ülke olarak tek başımıza karşıladık, sırtlandık" dedi.     

19.11.2015Ekonomi
Şimdi yatırım zamanı

Şimdi yatırım zamanı

TÜRKİYE’de ekonomik büyümenin, işsizliği azaltmasının ve global rekabette güçlenmenin, kısaca ekonomik hedeflerin gerçekleşmesinin yolu her ülkede olduğu gibi yeni yatırımdan geçiyor.

19.11.2015Kobi
Uçmakdere'de ister uçun, ister yürüyün

Uçmakdere'de ister uçun, ister yürüyün

Sıcak yaz günlerini geride bıraktığımız bugünlerde seyahat severleri, gezginleri, doğaseverleri çok da kimselerin bilmediği alternatif yerler bekliyor. Bu seçenekler içinde ön plana çıkanı Uçmakdere... Doğa yürüyüş alanları ve yamaç paraşütüyle burada hem uçacak hem de yeşillikler içinde kendinizi yenileyeceksiniz.

18.11.2015Seyahat
İZKA Japon tur operatörlerini ağırladı

İZKA Japon tur operatörlerini ağırladı

İZMİR Kalkınma Ajansı (İZKA), bölgenin turizm potansiyelinin tanıtılması ve yeni tur programları oluşturulması amacıyla Japonya turizm sektörünün en önemli kurumu JATA üyelerine Efes ve Bergama’yı tanıttı.

13.11.2015Ege
Van'da

Van'da "tedavi tanı kiti" üretilmeye başlandı

YYÜ Teknokent bünyesinde DAKA desteğiyle kurulan şirket, hastane laboratuvarında yoğun kullanılan tedavi tanı kitlerini, Van'da üretmeye başladı.

7.11.2015Sağlık
Dünya basını seçimleri böyle gördü!

Dünya basını seçimleri böyle gördü!

Türkiye'deki 1 Kasım genel seçim sonuçları AK Parti'nin zaferi olarak değerlendirildi.

2.11.2015Avrupa
Mutfakta artık genç fikirler var

Mutfakta artık genç fikirler var

Mutfak sektöründe başlatılan “Endüstriyel Tasarımda Toplam Kalite ve İnovasyon” (ETKİ) projesi ilk meyvelerini verdi.

27.10.2015Kobi
Beynini çalıştır kendini yenile

Beynini çalıştır kendini yenile

Üsküdar Üniversitesi, Türkiye’nin ilk bilişsel onarım projesini hayata geçiriyor.

22.10.2015Gündem
1.1 milyar insan karanlıkta

1.1 milyar insan karanlıkta

Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun, enerjinin insanlığın bir sorunu olduğuna dikkat çekerek, dünyada hâlâ elektriğe erişimi olmayan yerler olduğunun altını çizdi. Alaboyun, “Uluslararası Enerji Ajansı’nın verilerine göre dünyada 1.1 milyar insanın elektriğe erişimi yok, 2.6 milyar insan ise temiz yemek yapma imkânı bulamıyor” dedi.

1.10.2015Ekonomi
Obama'dan BM Genel Kurulu'nda Esad için sert sözler: Masum çocukların üzerine bomba atan bir tiran

Obama'dan BM Genel Kurulu'nda Esad için sert sözler: Masum çocukların üzerine bomba atan bir tiran

ABD Başkanı Barack Obama BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad için "üzerlerine varil bombaları atarak masum çocukları katleden bir tiran" ifadesini kullandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin son 10 yıldır ilk kez bir BM Genel Kurulu'na hitap etti. Putin 'Hepimiz farklıyız ve bu farklılığa saygı duymalıyız. Gücümüz farklılıklarımızdan geliyor. Rusya diğer ülkelerle çalışmaya hazırdır. Suriye Hükümeti'yle iş birliği yapmamak dünya için bir hatadır' dedi.

28.9.2015Dünya
Borsa İstanbul Başkanı'ndan finans modeli açıklaması

Borsa İstanbul Başkanı'ndan finans modeli açıklaması

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Talat Ulussever, "Sadece İslami kurallara uygun hisse senetlerinin veya sukukların işlem gördüğü bir borsacılık yerine, tüm borsa faaliyetlerinin İslami kurallara daha uygun bir yapıda yeniden oluşturulacağı bir mekanizma, bir model geliştirmeliyiz" diye konuştu.

9.9.2015Ekonomi
Hürriyet'e saldırı dış basında:

Hürriyet'e saldırı dış basında: "Kendisine demokrasi adı veren hiçbir ülkede bakış açısı nedeniyle kimse saldırıya uğramamalıdır"

Hürriyet gazetesine önceki akşam düzenlenen taşlı sopalı saldırı dış basında büyük yankı buldu. Uluslararası Haber Medya Birliği (INMA) ve Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) de olayı kınayan kuruluşlar arasında yer aldı. Dış basında yer alan belli başı yorumlar şöyle:

8.9.2015Dünya
Ankara turizmle marka kent olur

Ankara turizmle marka kent olur

ATO ve Gençlerbirliği yöneticilerinden turizmci Ali Rıza Koç, Ankara turizmi için belediye, ilgili kurumlar ve Ankaralıları ortak çalışmaya davet etti: “Ankara, turizmle marka kent olur. Turizm destinasyonları dünya çapında tanıtılmalı. Tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkılmalı, direkt uçuşlar sağlanmalı.”

3.9.2015Ankara
Çocuk Kâşifler Sanal Dünyada

Çocuk Kâşifler Sanal Dünyada

KAÇUV’un kronik hastalıkları sebebiyle, hastanede ya da evlerinde tedavileri aylarca süren çocuklar için tasarladığı ‘Çocuk Kâşifler Sanal Dünyada’ projesi tamamlandı.

1.9.2015Eğitim
Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu açıldı

Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu açıldı

Avcılar Belediyesi, İstanbul Kalkınma Ajansı, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) işbirliği ile Firuzköy Mahallesi’nde yaptırılan Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu’nun açılış törenine katıldı. Marmara Denizi’nde bulunan fay hattına 10 kilometre uzakta kurulan, yeraltı hareketleri izleyerek, olası bir depremin önceden tespiti ve şiddetinin belirlenmesi hedefleyen istasyonun sürekli veri toplayacağı ifade edildi. Gündoğdu, 'siyasette, teknik konuda hafızamız 17 günlük' dedi. Öte yandan Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, kullanacakları son dönem teknoloji ve sistemlerle faylardaki enerji birikimini yüksek duyarlıklı belirleyebileceklerini ve nerede, ne büyüklükte bir deprem olabileceğini daha doğru tahmin edebileceklerini söyledi.

15.8.2015Gündem
Kandilli’de “Depremi Uydudan Takip” Dönemi Başlıyor

Kandilli’de “Depremi Uydudan Takip” Dönemi Başlıyor

Türkiye, deprem tehlikesinin saptanması ve olası bir depremin önceden tahmini konusunda yeni bir döneme giriyor. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, “Kullanacağımız GNSS (Global Navigation Satellite System) ve son dönem teknolojiler ile faylar üzerindeki enerji birikimini yüksek duyarlıkla belirleyebilecek ve nerede, ne büyüklükte bir deprem olabileceğini daha doğru olarak tahmin edebileceğiz” dedi.

14.8.2015Gündem
Çocukların eserleri sergilenecek

Çocukların eserleri sergilenecek

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Düş Gezgini Projesi kapsamında İstanbul Esenler, Bağcılar ve Gaziosmanpaşa’daki dört okulun öğrencilerinin hazırladığı 200 eser sergilenecek.

30.5.2015Eğitim
Üniversitelilerden ‘Sürdürülebilir Urla’ projesi

Üniversitelilerden ‘Sürdürülebilir Urla’ projesi

İzmir Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi öğrencileri, İZKA desteği ile sürdürülen ‘Yaşayan Laboratuvar Olarak Kent’ projesi kapsamında çalışmalarına ‘Sürdürülebilir Urla’ ile başladı.

13.5.2015Eğitim
Aycı:

Aycı: "Ajans'taki başkanlığım devam etmeyecek, devredeceğim"

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ve Dünya Yatırım Ajansları Birliği (WAIPA) Başkanı İlker Aycı, "Ajans'taki başkanlığım devam etmeyecek, devredeceğim. Sayın Başbakanımız ne zaman diyorsa biz hazırız, bekliyoruz. Başbakanımız takdir ettikten sonra devredeceğim" dedi.

27.4.2015Ekonomi
Aycı: Türkiye yeni bir hikaye peşinde

Aycı: Türkiye yeni bir hikaye peşinde

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı, Türkiye'nin doğrudan yatırımda yeni bir hikaye peşinde olduğunu söyledi.

27.4.2015Ekonomi
Reuters'tan ilginç haber

Reuters'tan ilginç haber

Ünlü haber ajansı Reuters, Türkiye’de ekonomi yönetiminin geleceğiyle ilgili ilginç bir haber yayımladı. Reuters Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı'nın, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı'nın birleştirilebileceğini yazdı. Öte yandan AK Parti’den milletvekili adayı olan Borsa İstanbul’un eski Başkanı İbrahim Turhan’ın Hazine’den sorumlu Devlet Bakanı olabileceği iddia edildi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ekonomi yönetiminde başka bir yere geçerse yerine ise Naci Ağbal’ın ismi konuşuluyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın ise ekonomi yönetimine dışarıdan destek verebileceği ifade ediliyor.

9.4.2015Ekonomi
AK Parti'de ünlü isimler aday listesine giremedi

AK Parti'de ünlü isimler aday listesine giremedi

AK Parti aday adayları arasında pek çok gazeteci de vardı. AK Parti'den aday olmak için görevlerinden ayrılan 7 rektörden 6'sı ise liste dışı kaldı. Bu isimler rektörlük görevlerine deri dönemeyecek.

8.4.2015Gündem
İSO Başkanı Bahçıvan: 'Rekabet gücü için destek lazım'

İSO Başkanı Bahçıvan: 'Rekabet gücü için destek lazım'

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye’de üretilen katma değerin dörtte birini gerçekleştiren İstanbul’un tek başına küresel rekabet gücü kazanmasının imkansız olduğuna dikkat çekti.

28.3.2015Ekonomi
İstanbul Kalkınma Ajansı'nda grev kararı

İstanbul Kalkınma Ajansı'nda grev kararı

Kalkınma Bakanlığı’na bağlı 26 kalkınma ajansından biri olan İstanbul Kalkınma Ajansı'nda (İSTKA) dokuz aydır süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin olumlu sonuçlanmaması üzerine Türk-İş'e bağlı Koop-İş sendikası, dün itibari ile grev uygulamasını başlattı.

17.3.2015Ekonomi
Yatırım İçin Büyük Yolculuk

Yatırım İçin Büyük Yolculuk

Türkiye'ye Dünyanın Yatırımını Çekmek İçin Büyük Yolculuk Başlıyor.

26.2.2015Advertorial
Başsavcılık'tan flaş 'operasyon' açıklaması

Başsavcılık'tan flaş 'operasyon' açıklaması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılısı Hadi Salihoğlu, dün 29 polisin gözaltına alınmasına ilişkin operasyonun detaylarına ilişkin 2 sayfalık yazılı açıklama yaptı.

9.2.2015Gündem
Türkiye 2023: Birleşik Krallık Türkiye’nin başarılı olmasını neden ister

Türkiye 2023: Birleşik Krallık Türkiye’nin başarılı olmasını neden ister

İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner hurriyet.com.tr için bir yazı kaleme aldı. Turner yazısında Türkiye’nin 2023 hedeflerini ve İngiltere Türkiye ilişkilerini değerlendirdi. İşte Turner’ın o yazısı…

30.1.2015Ekonomi
Bodrum EMİTT Fuarı'nda

Bodrum EMİTT Fuarı'nda

İSTANBUL'da, bu yıl 19'uncusu düzenlenen 19. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT) ilk gün etkinlikleri renkli görüntülere sahne olurken Bodrum standı ziyaretçi akınına uğradı.

24.1.2015Ege
AKA’da gezi rotaları

AKA’da gezi rotaları

Ankara Kalkınma Ajansı (AKA), “Ankara’da Gezilecek Çok Yer Var” başlıklı tanıtım faaliyetleri düzenliyor.

21.1.2015Ankara
Mandi'nin İstanbul macerası

Mandi'nin İstanbul macerası

Menderes Belediyesi tarafından ilçenin tanıtıma yönelik gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Maskot Mandi İstanbul’un dört bir yanında vatandaşlarla buluştu, mandalina dağıttı.

21.1.2015Ege
Mandi'yi İstanbullular da çok sevdi

Mandi'yi İstanbullular da çok sevdi

Menderes Belediyesi tarafından ilçenin tanıtıma yönelik gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Maskot Mandi İstanbul'un dört bir yanında vatandaşlarla buluştu, mandalina dağıttı.

19.1.2015Ege
Tasarımın İstanbul hâli

Tasarımın İstanbul hâli

İstanbul Tasarım Akademisi, sergi ve atölye çalışmalarıyla İstanbul’u tasarımla ön plana çıkarmaya hazırlanıyor. Etkinliklerin ilk adımı olan ‘Design Spirit İstanbul’ sergisi, Türkiye’den 40 yaş altı 40 tasarımcının ürünlerini Eski Şapka Fabrikası’nda bir araya getiriyor.

18.1.2015Keyif
Bakan Nabi Avcı: Bilim merkezleri artacak

Bakan Nabi Avcı: Bilim merkezleri artacak

Bakan Nabi Avcı, “Önümüzdeki dönemlerde bilim merkezlerinin sayısını olabildiğince arttıracağız” dedi.

16.1.2015Eğitim
Bayrampaşa'da deprem tatbikatı

Bayrampaşa'da deprem tatbikatı

Bayrampaşa Belediyesi ve ilçe kaymakamlığının düzenlediği Arama Kurtarma Eğitmenleri Projesi kapsamında deprem tatbikatı yapıldı.

13.1.2015Gündem
Egeliler Almanya’yı sevdi

Egeliler Almanya’yı sevdi

Sahip olduğu potansiyelle son dönemde adından sıkça söz ettiren Ege, bir yandan yatırımcı çekiyor, bir yandan da sektöründe önemli marka haline gelen firmalarını yurt dışına taşıyor.

9.1.2015Ege
Taze projeler pazara çıktı

Taze projeler pazara çıktı

Kalkınma Ajansı’nın Ankara’daki beş teknoloji geliştirme bölgesi, dört organize sanayi bölgesi, TTGV, TÜBİTAK, Borsa İstanbul, ATO ve ASO ile ortaklaşa gerçekleştirdiği 4. TechAnkara Proje Pazarı’nda 144 yenilikçi proje sahibi girişimci, yatırımcılar ve iş adamlarıyla buluştu.

29.12.2014Ankara
İzmir'de tarihi imza

İzmir'de tarihi imza

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, İZKA desteğiyle hayata geçireceği, yenilikçi bir yaklaşımla hem mesleki eğitim hem de tasarım ve ürün geliştirme çalışmaları alanında hizmet verecek İzmir Kent Koleji projesi için protokol imzalandı.

26.12.2014Ege
İstanbullulara özel uygulama

İstanbullulara özel uygulama

İstanbul Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından İstanbullulara özel İOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar için ücretsiz afet uygulaması başlatıldı.

16.12.2014Teknoloji
TechAnkara İstanbul yolcusu

TechAnkara İstanbul yolcusu

Ankara Kalkınma Ajansı, Ankara’nın bilişim alanında faaliyet gösteren önemli kurum ve kuruluşlarını TechAnkara markası altında MÜSİAD Yüksek Teknoloji Fuarı’nda tanıtacak.

22.11.2014Ankara

Yazar Sonuçları

Bu Sergiyi Kaçırmayın !

Bu Sergiyi Kaçırmayın !

“Eskiye rağbet olsa, bit pazarına nûr yağardı…” deyimi, bir dönem akla yakın ve kulağa hoş gelmiş olsa da, sadece “bir kuşak öncesinin, yemeni, konsol, radyo ve sobalarına” küçük çaplı servetler ödeyenlerin yaşadığı “hoyrat ve kıymet bilmez”  bir toplum için, artık hiç de gerçeği yansıtmıyor.

15.11.2015Ege
İtibarımızı milyarlarca dolara değişmeyiz

İtibarımızı milyarlarca dolara değişmeyiz

ANADOLU Grubu’na bağlı Adel Kalemcilik’in İstanbul Kartal’daki arazisinin satışı için geçen temmuz ayının ikinci haftasında gerçekleşen ihale... Anadolu Grubu, ihalenin tarafsız ve şeffaf gerçekleşmesi için Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’ndan (TSKB) bu konuda hizmet almayı yeğlemiş...

27.9.2015Vahap MUNYAR
“Önerileri dikkate almazsanız kaybedersiniz…”

“Önerileri dikkate almazsanız kaybedersiniz…”

Bu haftaki röportaj konuğumuz Seyhan Otel Genel Müdürü Can Akşit aynı zamanda SKAL Türkiye Başkanı. Üniversite yıllarında girdiği otelcilik işi bugünlere kadar uzanıyor. Üstelik tam 25 senedir de aynı otelde.

Mahalle'de şenlik var

Mahalle'de şenlik var

Nişantaşı’nda hizmet veren City’s Mahalle, yeni yıla yenilenen yüzüyle girdi. İstanbul’un eğlencesine yön veren isimler, aynı adreste buluştu.

Kafamın içindeki cüce ve Afrika izlenimleri

Kafamın içindeki cüce ve Afrika izlenimleri

ŞU bizim Descartes iddiasında haklıysa şayet, yani kafamın içinde aklımdan geçenleri okuyan, zihnime yansıyanları seyreden bir cüce varsa, eminim şöyle diyordur:

24.1.2015Akif BEKİ
Cibuti’nin İstanbul Meydanı’nda bir Burhan Bey bulvarı

Cibuti’nin İstanbul Meydanı’nda bir Burhan Bey bulvarı

AFRİKA Boynuzu’ndaki ilk Osmanlı diplomatının adı Ahmet Mazhar Bey, 1910’larda Habeş şehri Harrar’a başkonsolos atanmış ve Cibuti’de sömürgeciler tarafından vurularak öldürülmüş...

23.1.2015Akif BEKİ
Oysa Edirne’nin hayalleri vardı

Oysa Edirne’nin hayalleri vardı

ŞEHİRLERİN hayalleri aslında yöneticilerinin vizyonu.

25.11.2014Gila BENMAYOR