MENÜ
Arşiv

Fransa

Fransa ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fransa haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 109.692 Fransa haberi bulunmuştur.

Fransa , Fransa Cumhuriyeti, ya da resmî olarak Fransız Cumhuriyeti, anakara toprakları Batı Avrupa'da bulunan ve dünyanın pek çok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülkedir.

Kıta Fransası, güneyde Akdeniz'den kuzeyde Manş Denizi ve Kuzey Denizi'ne, doğuda Ren Nehri'nden batıda Atlas Okyanusu'na kadar yayılan topraklarda yer alır. Fransızlar, ülkelerini topraklarının biçiminden ötürü Altıgen olarak adlandırırlar.

Fransa, yönetimde yarı-başkanlık sisteminin uygulandığı üniter bir devlettir. Ülkenin başlıca ilke ve ülküleri İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi'nde açıklanmıştır.

Fransa'nın Avrupa kıtasındaki komşuları Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, İspanya, Monako ve Andorra'dır. Akdeniz'de İtalya'ya ait Sardinya adası'ndan sadece 12 km uzaktaki Korsika adası da Fransa'ya aittir. Sahip olduğu denizaşırı illerde de, Fransız Guyanası aracılığıyla Brezilya ve Surinam'a, Saint Martin Adası aracılığıyla da Hollanda Antilleri'ne sınırı vardır. Fransa, Manş Denizi'nde deniz yüzeyinin altından geçen Manş Tüneli'yle Birleşik Krallık'a bağlanmaktadır.

Fransa, 17. yüzyılın ikinci yarısından bu yana dünya genelinde uluslararası ilişkiler alanında önde gelen ülkelerden olmuştur. 18. ve 19. yüzyıllar arasında, Fransa dönemin en büyük sömürge imparatorluklarından birini kurmuştur. Bu dönemlerde Fransa'nın sınırları batı Afrika'dan, güneydoğu Asya'ya kadar uzanmış, etki ettiği bölgelerdeki toplumların kültür ve siyasetlerinde belirgin izler bırakmıştır.

Dünya sıralamasında 6. sırada bulunan nominal gayrisafi yurtiçi hasılası ve 8. sırada yer alan satın alma gücü paritesi ile ileri bir ekonomiye sahiptir ve gelişmiş ülkeler sınıfında yer almaktadır.

İş gezileri için gelenler dâhil, ülkede yirmi dört saatten az kalanlar hariç tutulmak üzere, yıllık olarak ağırladığı yaklaşık 82 milyon turistle Fransa, dünyada en çok ziyaret edilen ülkedir.

Fransa, Avrupa Birliği adlı siyasi ve ekonomik örgütlenmenin kurucu üyelerinden biridir ve birlik üyesi ülkeler içinde yüzölçümü en büyük olanıdır. Ülke, bunun yanında Birleşmiş Milletler'in de kurucu üyelerinden, Frankofon'un, G8 Zirveleri'nin, Latin Birliği'nin ve NATO'nun da katılımcılarındandır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinden biridir. 360 etkin savaş başlığı ve 59 nükleer santraliyle önemli bir nükleer güçtür.

Fransa Haberleri

Sarkozy’nin ‘kara kutusu’na cezaevi yolu göründü

Sarkozy’nin ‘kara kutusu’na cezaevi yolu göründü

Fransa’da temyiz mahkemesi, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin ‘kara kutusu’ olarak bilinen Claude Gueant’ın yolsuzluk davasında, ilk derece mahkemesi tarafından verilen iki yıl tecilli hapis cezasının bir yılının tecilini kaldırdı.

24.1.2017Dünya
36 saatte San Sebastián

36 saatte San Sebastián

San Sebastian’ın kaderi 100 yıl önce İspanyol kraliyet ailesi sayesinde değişti. Yazlarını okyanus kıyısındaki bu ıssız koyda geçirmeye başladılar. Bask bölgesinin Donostia’sı dünya çapında gastronomik cennete dönüştü. Geçen yıl San Sebastian Avrupa Kültür Başkenti seçildi. Manzarası, restoran ve mezecileriyle meşhur şehirde ocak ayı yemek, mart film şöleniyle kutlanıyor. İşte size San Sebastian gezi rehberi…

24.1.2017Seyahat
Halep’in simgesi, Türkiye’de en sevdiklerini anlattı: Güven, barış ve kar

Halep’in simgesi, Türkiye’de en sevdiklerini anlattı: Güven, barış ve kar

Kuşatma altındaki Halep’ten attığı sosyal medya mesajlarıyla savaşın simgelerinden olan 7 yaşındaki Bana Alabed, artık Türkiye’de yaşıyor. Bana ve annesi Fatemah ile yeni hayatlarını konuşmak için buluştuk; savaşın nasıl yıkım ve acı getirdiğini bir ailenin anlatımıyla dinledik. Annesi savaşta hayatta kalmayı, bana ise en sevdiklerini anlattı.

23.1.2017Gündem
Bellona AGÜ Spor, Cavigal Nice’i Konuk Ediyor

Bellona AGÜ Spor, Cavigal Nice’i Konuk Ediyor

Bellona AGÜ Spor, Cavigal Nice’i Konuk Ediyor

23.1.2017Kayseri
Kazada ölen çocuklara devlet töreni

Kazada ölen çocuklara devlet töreni

İtalya’da kaza yapan otobüste hayatını kaybeden Macaristan vatandaşı 16 öğrenci için Budapeşte’de yas töreni düzenlendi.

23.1.2017Dünya
29 yaşındaki ‘çömez’in büyük başarısı

29 yaşındaki ‘çömez’in büyük başarısı

Julian Nagelsmann, 28 yaşındayken Bundesliga’nın ‘en genç teknik adamı’ olarak adını yazdırdı. Herkes ‘çömez’ gözüyle bakarken, öyle bir başarı yakaladı ki...

23.1.2017Spor
Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı 2 ay sonra açılıyor

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı 2 ay sonra açılıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan: "(Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı) Yaklaşık 2 aylık bir işimiz kaldı. Şu anda yoğun bir şekilde çalışıyoruz ama kış şartlarının zorluklarını da hesaba katarak mart, nisan gibi inşaatı bitirmeyi planlıyoruz" açıklamasında bulundu.

23.1.2017Ekonomi
Hamon birinci, Valls ikinci

Hamon birinci, Valls ikinci

Fransa’da iktidardaki Sosyalist Parti’nin (PS) cumhurbaşkanı adayının belirleneceği ön seçimin birinci turunu, açıklanan ilk sonuçlara göre adaylardan eski Eğitim Bakanı Benoit Hamon kazandı.

23.1.2017Dünya
Le Pen: AB ‘Hayır’ derse Fransa’nın üyeliğini oylatırım

Le Pen: AB ‘Hayır’ derse Fransa’nın üyeliğini oylatırım

Fransa’daki aşırı sağcı Ulusal Cephe’nin (FN) lideri Marine Le Pen, Avrupa Birliği’nin (AB) öldüğünü ama bunu kendisinin henüz bilmediğini söyledi.

23.1.2017Dünya
Yurt dışındaki en güzel kış festivalleri

Yurt dışındaki en güzel kış festivalleri

Havada uçuşan rengârenk boyalar, birbirinden ilginç maskeler, gelin gibi giydirilmiş filler... En önemlisi ise mutluluklarını ve dileklerini paylaşmak isteyen insanlar... Her ülkenin gelenekleri farklı, sevinme ve üzülme ritüelleri de. Dolayısıyla dünyanın dört bir yanında birbirinden ilginç festivallerin varlığına şaşkınlıkla tanık olabilirsiniz. Tam da kış dönemini yaşadığımız şu günlerde işte size en güzel 10 festival…

23.1.2017Seyahat
Bir peri masalının içindeymiş gibi: Annecy (Fransa)

Bir peri masalının içindeymiş gibi: Annecy (Fransa)

Annecy, Cenevre’ye 50 kilometre, Lyon’a 125 km uzaklıkta, Fransa’nın Venedik’i olarak bilinen bir masal diyarı. Eğer bir peri masalında, masal kahramanı olsaydım kesinlikle Annecy’nin kahramanı olmak isterdim. Gelin bu masal diyarını birlikte gezelim.

23.1.2017Seyahat
Fransa’yı karıştırdı

Fransa’yı karıştırdı

POLONYA asıllı yönetmen, senarist, yapımcı Roman Polanski’nin, Fransız Sinema Sanatları ve Teknolojileri Akademisi tarafından 1976’dan beri gerçekleştirilen Cesar Ödülleri’ne jüri başkanı olması tepkilere yol açtı.

22.1.2017Dünya
Ağlatan rekor

Ağlatan rekor!

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın hedefindeki Meksika otomotiv sektörü, 2016 yılını üretim, ihracat ve satış anlamında rekorlarla tamamladı. Ancak Trump’ın, Twitter üzerinden otomotiv devlerine yönelik tehditleri sonucu yatırımların birer birer ABD’ye geri dönmesinin şokunu yaşayan ülke, rekorlara sevinemedi. Otomotiv ihracatının yüzde 77.1’ini ABD’ye olan Meksika, şimdi kara kara ne yapacağını düşünüyor.

22.1.2017Ekonomi
AB öldü ama henüz kendisi bilmiyor

"AB öldü ama henüz kendisi bilmiyor"

Fransa'daki Ulusal Cephe Başkanı Marine Le Pen, ''AB öldü ama henüz kendisi bilmiyor'' dedi.

22.1.2017Dünya

PKK’nın katlettiği ‘Yüzler’ Avrupa’da sergilenecek

Avrupa Konseyi’nde PKK terör örgütünün Türkiye’de katlettiği kişilerin portrelerinin sergileneceği fotoğraf sergisi ve terör örgütünün Avrupa için oluşturduğu tehditlerin konuşulacağı bir konferans düzenlenecek.

22.1.2017Dünya
Avrupa’daki Kosovalılar Haradinaj için buluştu

Avrupa’daki Kosovalılar Haradinaj için buluştu

Fransa’da gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest kalan eski Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj için yargılandığı Colmar kentinde destek gösterisi düzenlendi.

22.1.2017Dünya
Macaristanda bugün ulusal yas

Macaristan'da bugün ulusal yas

İtalya’daki otobüs kazasında hayatını kaybeden öğrenciler için Macaristan’da bir günlük ulusal yas ilan edildi.

22.1.2017Dünya
Avrupa’da kadınlar Trump’a karşı yürüdü

Avrupa’da kadınlar Trump’a karşı yürüdü

Avrupa’nın birçok kentinde çoğunluğu kadınlardan oluşan binlerce kişi, 20 Ocak’ta Barack Obama’dan görevi devralan yeni ABD Başkanı Donald Trump’ı protesto etmek için meydanlara çıktı.

22.1.2017Dünya
İtalyada şimdi de otobüs faciası

İtalya'da şimdi de otobüs faciası

Günlerdir, deprem ve ardından yaşanan çığ felaketiyle gündemde olan İtalya’dan, önceki gün de bir kaza haberi geldi.

21.1.2017Dünya
Kadınlar Trump karşıtı gösterilerde sokaklara indi

Kadınlar Trump karşıtı gösterilerde sokaklara indi

ABD Başkanlık koltuğuna oturan Donald Trump'ı dünyanın dört bir yanından kadınlar protesto ediyor. 'Women's march' adı verilen gösteriler Avustralya'dan Kenya'ya Fransa'dan Hindistan'a kadar düzenleniyor. Gösterilerin merkezinde ise ABD'nin başkenti Washington var. Sayıları yarım milyona yaklaşan Washington'daki kadın protestocuların yürüyüşü halen sürüyor.

21.1.2017Dünya
Trump karşıtı kadınlar sokağa indi

Trump karşıtı kadınlar sokağa indi

ABD'de başkanlık koltuğuna oturan Donald Trump'ı dünyanın dört bir yanından kadınlar protesto etti. 'Women's march' adıyla gerçekleştirilen ve sayıları 600'ü bulan gösteriler Avustralya'dan Kenya'ya, Fransa'dan Hindistan'a kadar birçok ülkede düzenlendi. Protestoların merkezindeki ABD'de ise 2 milyonu aşkın kişinin sokak gösterilerine katıldığı bildirildi.

21.1.2017Dünya
Balotelliden ırkçılık tepkisi

Balotelli'den ırkçılık tepkisi

Nice'in Gana asıllı İtalyan oyuncusu Balotelli, Bastia karşılaşmasında rakip taraftarların kendisine yönelik yaptığı ırkçı hareketler nedeniyle sosyal medya üzerinden açıklama yaptı.

21.1.2017Futbol

Aşırı sağ, Trump’ın zaferiyle umutlandı

Avrupa’daki sağcı popülist ve ırkçı partilerin liderleri Koblenz’de biraraya gelerek “Yeni bir Avrupa” kuracakları mesajını verdiler. Kent sokaklarında ise binlerce kişi, aşırı sağcı partileri proteso etti.

21.1.2017Dünya
Bylock ile ilgili iddianame: Ekşi, İnci ve Uludağ Sözlükte 15 Temmuz öncesi bulunamadı

Bylock ile ilgili iddianame: Ekşi, İnci ve Uludağ Sözlük'te 15 Temmuz öncesi bulunamadı

"Bylock" kullandıkları tespit edilen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) çalışanı 26 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede, şifreli haberleşme programı ile ilgili oldukça ayrıntılı bilgilere yer verildi. Buna göre şu ana kadar ulaşılan 215 bin 92 kullanıcıdan, parolası çözümlenebilen kullanıcı sayısının 184 bin 298 olduğu belirtildi. İddianamede Ekşi Sözlük, Uludağ Sözlük ve İnci Sözlük gibi platformların da incelendiği ve bu programa dair bilgilere 15 Temmuz öncesinde rastlanmadığına dikkat çekildi.

21.1.2017Gündem
Doğu Karadenizde üretilen çay, 85 ülkede içiliyor

Doğu Karadeniz'de üretilen çay, 85 ülkede içiliyor

ÇAYKUR, Türk çayının dünya pazarlarında yerini alabilmesi için başlattığı yurt dışı tanıtım atağı ile 85 ülkede, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde üretilen çayın içilmesini sağladı. Çaykur, 2017 yılı sonunda kuru çay ve soğuk çay ihracatı yapılan ülke sayısını 100’e çıkarmayı hedefliyor.

21.1.2017Ekonomi
Doğu Karadeniz’de üretilen çay, 85 ülkede içiliyor

Doğu Karadeniz’de üretilen çay, 85 ülkede içiliyor

Doğu Karadeniz’de üretilen çay, 85 ülkede içiliyor

21.1.2017Rize
İtalya’da katliam gibi kaza

İtalya’da katliam gibi kaza

İtalya’nın kuzeyinde okul gezisinden dönen Macar gençleri taşıyan bir otobüsün, köprü sütununa çarparak alev alması sonucu 16 kişi öldü.

21.1.2017Dünya
İtalyada otobüs kazası: 16 ölü

İtalya'da otobüs kazası: 16 ölü

İtalya'nın kuzeyinde okul gezisinden dönen Macar gençleri taşıyan bir otobüsün, köprü sütununa çarparak alev alması sonucu 16 kişi öldü.

21.1.2017Dünya
Arkasspor zorlu sınavda

Arkasspor zorlu sınavda

Arkasspor zorlu sınavda

21.1.2017İzmir
Sandıklıda sömestir yoğunluğu

Sandıklı'da sömestir yoğunluğu

Sandıklı'da sömestir yoğunluğu

21.1.2017Afyon
Le Pen için ‘dokunulmazlık’ başvurusu

Le Pen için ‘dokunulmazlık’ başvurusu

Fransa’nın Nice kentindeki Asliye Ceza Mahkemesi, aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi Lideri Marine Le Pen’in dokunulmazlığının kaldırılması için Avrupa Parlamentosu’na talepte bulundu.

21.1.2017Dünya
Koblenz’de müzikli, danslı protesto

Koblenz’de müzikli, danslı protesto

Avrupa’daki aşırı sağcı partileri bir araya getiren Özgürlükler ve Uluslar Avrupası (ENF) grubunun bugün Almanya’nın Koblenz kentinde gerçekleştireceği kongre, radikal sol gruplar tarafından protesto edildi.

21.1.2017Dünya
Erzincanlı Kaderin sevinci

Erzincanlı Kader'in sevinci

Erzincanlı Kader'in sevinci

21.1.2017Erzincan
Belçikada gündemin birinci maddesi terör

Belçika'da gündemin birinci maddesi terör

Noel öncesi Berlin’de, yılbaşı gecesi İstanbul’da kanlı terör saldırıları Avrupa’da tartışmalı sıkı güvenlik önlemlerini gündeme getirdi. Reina saldırısında hayatını kaybeden Mehmet Kerim Akyıl üzerine sosyal medyadaki nefret yazıları Belçika’yı harekete geçirdi.

21.1.2017Dünya
Almanyada sığınmacı kavgası bitmedi

Almanya'da sığınmacı kavgası bitmedi

İnsan hakları, özgürlük ve demokrasi savunucusu geçinen birçok Avrupa ülkesi, hayatta kalabilmek için savaştan kaçan insanlara kapılarını kapatırken, Almanya Başbakanı Angela Merkel, doğru ve duyarlı bir tutum sergiledi.

21.1.2017Dünya
20 bin kadına 60 milyon euro tazminat

20 bin kadına 60 milyon euro tazminat

Fransa’nın Toulon kentinde bir mahkeme, sağlığa zararlı göğüs protezi üreten Fransız ‘Poly Implant Prothese’ (PIP) protezlerini denetleyen Alman Teknik Denetim Kurumu ‘TÜV’ü, davacı olan 20 bin kadın için toplam 60 milyon Euro tazminat ödemeye mahkum etti.

21.1.2017Dünya
Şubat ayında Güney Fransa nasıl gezilir

Şubat ayında Güney Fransa nasıl gezilir?

Güney Fransa'nın Akdeniz’e kıyısı olan rüya gibi sahilleri, şubat ayında etrafı süsleyen sarı küçük topçukları olan mimozalı parkları, ünlü müzeleri, ünlü mekanları ve doğal güzellikleri nasıl gezilir? İşte 'Güney Fransa şubat ayında nasıl gezilir'in cevabı...

21.1.2017Seyahat
Lambada’nın solistini parası için öldürmüşler

Lambada’nın solistini parası için öldürmüşler

Lambada şarkısı ile 1990'lı yıllarda üne kavuşan Latin dans müziği grubu Kaoma'nın Brezilyalı solisti Loalwa Braz (63), Rio de Janeiro kentinde yanmış aracının içinde ölü bulundu. Polis, kundaklama ihtimali nedeniyle başlattığı soruşturmada üç kişiyi tutukladı.

21.1.2017Dünya
İvedikte üretip NASAya satıyor

İvedik'te üretip NASA'ya satıyor

Ankaralı nanoteknoloji firması, yaklaşık 10 yıllık çalışmanın ardından nesneleri atomlarına kadar görüntüleyebilme özelliğine sahip mikroskop üretti. İvedik OSB’de imalat yapan firma, ürünlerini NASA'ya satma başarısını gösterdi.

20.1.2017Ankara

Yazar Sonuçları

Doğru kampanya yapan kazanır

Doğru kampanya yapan kazanır

TÜRKİYE’yi bir tek adam yönetimi altında parti devletine dönüştürecek “sistem değişikliği” artık referandumu bekliyor.

23.1.2017Haber Yazıları
Referandum stratejileri

Referandum stratejileri

ANAYASA değişikliği Meclis’ten geçtiği günden itibaren referandum için kollar sıvandı.

23.1.2017Haber Yazıları
Türk tarımı ‘eşek sırtında’ sanılıyor

Türk tarımı ‘eşek sırtında’ sanılıyor

Geçen hafta İzmir’deki Tarım Fuarı’nda kelimenin tam anlamıyla şov vardı. Gaziemir’deki yeni fuarın geniş alanlarını kullanan traktör, biçerdöver gibi büyük boyutlarda zirai araçlar üreten firmalar, ürünleriyle Türkiye’nin dört bir yanından gelen çiftçilerin gözlerini kamaştırdı. 

23.1.2017İzmir
Dünyayı kadınlar kurtaracak

Dünyayı kadınlar kurtaracak

ABD tarihindeki en büyük protesto eylemi cumartesi günü gerçekleşti. Ve bu, kadınlar sayesinde oldu. Washington’da Donald Trump’a karşı yürüyen 200 bin kadına Londra’da 100 bin kadın sokağa çıkarak destek verdi. Dünyada toplam 600 kentte kadınlar ‘Benim bedenim, benim kararım, bizim gücümüz’ yazılı pankartlar taşıdı.

22.1.2017Haber Yazıları
Gastronomik mutfak

Gastronomik mutfak

Günümüzün ‘gastronomik’ lokantalarının büyük çoğunluğu yüksek fiyatlı ama ruhsuz. Ama kimse “Kral çıplak” demiyor. Neden?

21.1.2017Pazar Yazıları
Sevinin ABD ‘üst akıl’lıktan çekiliyor

Sevinin ABD ‘üst akıl’lıktan çekiliyor

TRUMP’ın yemin törenindeki konuşmasından ne anladın, vaat ettiği dış politikayı bir cümleyle özetle derseniz...

21.1.2017Haber Yazıları
Davos bitti, dönüyorum ve evde Tansu’yla fena kapışacağım

Davos bitti, dönüyorum ve evde Tansu’yla fena kapışacağım

MÜSAADENİZLE bugün, ailemizi yıllardır bölen bir tartışmayı sizin hakemliğinize sunmak istiyorum.

21.1.2017Haber Yazıları
Yemek kültür yarışmaları

Yemek kültür yarışmaları

Anadolu’nun çok farklı şehirlerinde, kadınlarla yaptığım etkinliklerde en sevdiğim bölüm “Bunları biliyor musunuz?” soru başlığıyla yaptığımız yemek kültür yarışmalarıdır.

21.1.2017Kelebek Yazıları
Avrupa’nın, hatta dünyanın en iyisi olacağım

Avrupa’nın, hatta dünyanın en iyisi olacağım

Ve huzurlarınızda Nusret…

21.1.2017Pazar Yazıları
Romantik sulara açılırken…

Romantik sulara açılırken…

Gişe için geçerli akçenin ‘komedi filmleri’ sayıldığı bir piyasada onca yapım vizyon şansı yakaladı yakalamasına ama popüler kültür hafızamızda da sinema tarihimizde de en küçük bir heyecan yaratamadan ‘sıradanlar mezarlığı’ndaki yerini aldı.

20.1.2017Cumartesi Yazıları
Trump, yeni dönem, ilk sınav ve Türkiye

Trump, yeni dönem, ilk sınav ve Türkiye

Her ABD Başkanlık seçimi dünya siyaseti ve ekonomisi için önem taşımıştır.

20.1.2017Haber Yazıları