MENÜ

Unesco Dünya Mirası Listesi

Unesco Dünya Mirası Listesi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Unesco Dünya Mirası Listesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Unesco Dünya Mirası Listesi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 540 Unesco Dünya Mirası Listesi haberi bulunmuştur.

Unesco Dünya Mirası Listesi Haberleri

Sarıca Kilisesi’ne Europa Nostra ödülü

Sarıca Kilisesi’ne Europa Nostra ödülü

2002 yılında kültür turizmine kazandırılan Kapadokya’daki Sarıca Kilisesi’nin restorasyon projesi, Avrupa Birliği ve Tüm-Avrupa Kültür Mirası Federasyonu Europa Nostra tarafından Kültürel Miras Büyük Ödülü’nü kazandı.

13.05.2007Gündem
Komşularda yılbaşı ve bayram

Komşularda yılbaşı ve bayram

Hürriyet Seyahat, yılbaşı ve Kurban Bayramı tatili önerilerine devam ediyor. Bu sayfalarda, Rumeli ve Balkanlar’da yıllarca iç içe yaşadığımız, hırçın Karadeniz’de sınırları paylaştığımız, Osmanlı zamanında izler bıraktığımız komşularımız, çok yakınımızda bize benzer renkler taşıyan ülkeler var.

17.12.2006Seyahat
Editör

Editör

29.09.2006Spor
Pamukkale 24 saat 3 vardiya korunacak

Pamukkale 24 saat 3 vardiya korunacak

UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne aldığı Denizli’deki Pamukkale’nin güvenliği valiliğin yaptığı ihaleyle Özel Pamukkale Güvenlik Şirketi’ne emanet edildi.

22.09.2006Gündem
Zaman tünelinde yolculuk Küba

Zaman tünelinde yolculuk Küba

Herkes, kafasında farklı bir Küba imajıyla seyahate başlıyor. Ancak dönüş yolunda, Jose Marti Havaalanı’nda, hemen hemen aynı ortak paydada buluşuluyor: Burası, dünyada yaşam savaşı vermeye çalışan son birkaç sosyalist ülkeden biri olan Küba mı? Yoksa, biz yanlış bir yere mi geldik? Çünkü hemen herkesin zihninde, yarı kapitalist düşüncenin oluştuğu bir Küba portresi ortaya çıkıyor.

13.08.2006Seyahat
Okyanus ile nehir arasında İstanbul gibi 7 tepe üzerinde Lizbon

Okyanus ile nehir arasında İstanbul gibi 7 tepe üzerinde Lizbon

Milattan önce 1200’lerde Romalılar tarafından kurulmuş, İstanbul gibi yedi tepe üzerine oturan, geçmişte 450 yıl da Arap egemenliğinde kalmış Lizbon’dayız. Yaklaşık iki milyon civarında bir nüfusa sahip, İber Yarımadası’nın ucuna sıkışmış, geçmişi deniz keşifleriyle dolu bir ülkenin, Portekiz’in başkenti Lizbon...

14.05.2006Seyahat
Otoparkta 1676 yıllık tarih

Otoparkta 1676 yıllık tarih

İstanbul’da Roma ve Bizans döneminin görkemli yapısı Hipodrom’un günümüze ulaşan en büyük parçası "Sfendon" duvarına dikkat çekmek için, Sultanahmet Rotary Kulübü bir proje hazırladı.

7.05.2006Gündem
İtibarın servetten kıymetli olduğu ülke TUNUS

İtibarın servetten kıymetli olduğu ülke TUNUS

10 milyonluk Tunus, 162 bin kilometrekarelik bir alana yayılıyor. Küçük bir ülke ama kayda değer bir destinasyon. Ülke sınırları içinde, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde bulunan tam sekiz nokta var. Hem Afrika hem de Akdeniz renkleriyle dolu. Çölün dalga dalga ilerleyen kumulları yakıyorsa, hurmalarla ağırlaşmış palmiyelerin gölgesi ve Akdeniz’in mavisi serinletiyor.

16.04.2006Kelebek
Libya keşfedilmeyi bekleyen ülke

Libya keşfedilmeyi bekleyen ülke

Aynur Koç yıllarca Milliyet Gazetesi’nin reklam müdürlüğünü yaptıktan sonra yoğun iş hayatına ara verdi. Şimdi danışmanlık yapıyor. Son olarak uluslararası Superbrands Projesi’nin Türkiye koordinatörlüğünü yaptı. 25 senelik profesyonel Judo dönemi ve Milli Takımlar Antrenörlüğü var kesesinde. "9-6 çalışma düzenine son verdim çünkü seyahat edemiyordum ve hayat kaçıyordu" diyor. 1998’de başlamış gezmeye.

9.04.2006Seyahat
İstanbul için UNESCO’ya S.O.S

İstanbul için UNESCO’ya S.O.S

İstanbul Çevre Konseyi Sekreteri Zafer Murat Çetintaş, İstanbul’un Dünya Kültür Mirası Listesi’nden çıkarılabileceğini belirterek, "UNESCO’dan kırmızı kart yemeye beş var" dedi.

8.04.2006Gündem
Bayram tatili için ideal seçenekler

Bayram tatili için ideal seçenekler

Ocak ayının 10’unda başlayacak Kurban Bayramı tatilinin haftasonuyla birleşerek dokuz güne çıkması, bir kış tatili yapmak isteyenler için de şahane bir fırsat yarattı. Ancak seyahate çıkacaklar için akıllardaki soru, ‘Nereye gitmeli?’ Hürriyet Seyahat, okurları için konuyla ilgili kişilere sordu.

18.12.2005Seyahat
Teknolojiyi geleneklerle dans ettiren dünya devi

Teknolojiyi geleneklerle dans ettiren dünya devi

1890 yılında Japonya’yı ziyaret eden Osmanlı Donanması’na ait Ertuğrul Firkateyni ile başlayan Türk- Japon ilişkileri, büyük bir faciayla start almıştı. Tayfuna yakalanıp batan gemimizde 649 denizciden sadece 69’u kurtulmuş ve onlar da Japon Donanması’na ait bir gemiyle Türkiye’ye yollanmıştı. Bu acı olayın üzerinden tam 115 yıl geçti ve siyasi arenada hiçbir sorun yaşamadığımız Japonya ile ilişkiler, en fazla ekonomik alanda gelişti.

13.11.2005Seyahat
Aynı zamanda tapınak zengini

Aynı zamanda tapınak zengini

Gezimize Hoysala’nın önde gelen kentlerinden biri olan Belur’le devam edelim. Hoysala sanatının göz alıcı bir örneği olan Çennakeşava Tapınağı’nın tamamlanması yüzyıldan uzun sürmüş. Merkezde yeralan tapınağın çevresinde bir sarnıç, doğal kaynak ve birçok küçük tapınak bulunuyor. Belur yakınlarındaki Halebid de zenginliğiyle dikkat çeken bir kent.

29.05.2005Seyahat
Göz kamaştıran tropikal büyü Seyşel adaları

Göz kamaştıran tropikal büyü Seyşel adaları

Zarif bir şekilde gökyüzüne yükselen palmiyelere bakarak, ‘’Biliyor musun, hindistancevizi ağacı seni hiç yarı yolda bırakmaz’’ dedi Lia, ‘’Kölen gibidir, kessen de büyümeye devam eder. Kafana düşmez, kendisi yiyecek, yaprakları evine çatı, kabuğu kap kacak, düğme olur. İnsanlar birbirini kandırabilir ama bu ağaç hiç hayal kırıklığına uğratmaz.’’

22.05.2005Seyahat
Roma’nın kalıntıları Hıristiyanlığın izleri Osmanlı’nın görkemi: SURİYE

Roma’nın kalıntıları Hıristiyanlığın izleri Osmanlı’nın görkemi: SURİYE

Suriye, Roma İmparatorluğu’nun kalıntıları, Hıristiyanlığın izleri ve Osmanlı’nın görkemiyle kuşatılmış bir ülke. Akdeniz dünyasının en önemli kalıntılarından biri olan Çöl Kraliçesi Zenobia’nın şehri Palmira, geleneksel pazarları, kalesi, müzesi ve çok iyi korunmuş taş evleriyle dünyanın en eski şehri unvanına sahip olan 4000 yıllık Halep, Bizans döneminden kalma onlarca hayalet şehir, Suriye’nin batıya dönük yüzünü yansıtan Lazkiye, Haçlı Seferlerinin Ortadoğu’daki en önemli izi olan Krak des Chevaliers kalesi Suriye’nin bende bıraktığı izlerden bazıları.

1.05.2005Seyahat
Bu eşsiz semt, İkinci Dünya Savaşı sonrasının bombalarla yerle bir edilmiş Berlin’i gibi

Bu eşsiz semt, İkinci Dünya Savaşı sonrasının bombalarla yerle bir edilmiş Berlin’i gibi

Türk kent kültürünün zirvesidir Süleymaniye. Dünyanın en zarif ve haşmetli camii buradadır. İstanbul, Unesco’nun ‘Dünya Kültür Mirası Listesi’ne büyük oranda Süleymaniye’nin yüzü suyu hürmetine girmiştir. Ahşap mimarisi üzerine çalışan her ulustan mimarın kayıtsız şartsız kabe olarak kabul ettiği bir beldedir burası.

5.03.2005Kelebek
Turizme iki yeni soluk

Turizme iki yeni soluk

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nden çıkarılması söz konusu olan Tarihi Yarımada’nın içinde yer alan Tekfur Sarayı ve Anemas Zindanları’nın restore ettirilerek turizme açılacağını açıkladı.

31.01.2005Kelebek
Kültür varlıkları depreme karşı korunacak

Kültür varlıkları depreme karşı korunacak

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) rektörleri, kültür varlıklarını tehdit eden deprem riskinin azaltılmasına yönelik ortaklaşa yürütülecek çalışmalar ve ulusal bir enstitü kurulması konusunda protokol imzalayacak.

24.11.2004Gündem
Biz dalmaya gittik ama esas görülecek şeyler karada

Biz dalmaya gittik ama esas görülecek şeyler karada

Müzisyen Volkan Hürsever doğayla haşır neşir olacağı ve fotoğraf çekebileceği seyahatleri seviyor. Kendi tabiriyle ‘fazla insan sevmediği’ için, sık sık dalmaya, tırmanmaya gidiyor. Londra, Paris gibi şehirlerde gezmeyi sevmiyor, sadece konserler veya ekipman satın almak söz konusu olunca gidiyor oralara. Kısa seyahatlere de vakti yok, o süreleri biriktirip uzun seyahatlere çıkmayı tercih ediyor.

21.11.2004Seyahat
Nemrutta onarım sürüyor

Nemrut'ta onarım sürüyor

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde bulunan Nemrut ören yerindeki kabartma eserlerden kopan kumtaşı parçalarının yerlerinin belirlenmesi için çalışma başlatıldı. Adıyaman Arkeoloji Müzesi Müdürü Fehmi Eraslan, çalışmayı Amsterdam Üniversitesi'nden Prof. Dr. Eric Moorman ve ekibinin gerçekleştirdiğini söyledi.

27.07.2004Gündem
Nemrutta kazı yapılmasını bilim adamı kabul edemez

Nemrut'ta kazı yapılmasını bilim adamı kabul edemez

Akdeniz Üniversitesi Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sencer Şahin, Adıyaman'ın Káhta İlçesi'ndeki Nemrut ören yerinde yürütülen restorasyon çalışmalarının bilimsellikten uzak olduğunu savundu.

10.10.2003Gündem
Şehri turist için değil kendimiz için korumalıyız

Şehri turist için değil kendimiz için korumalıyız

Kaymakamlığı sırasında farklı bir strateji izleyerek Bodrum'u uluslararası marka haline getirmişti. Dokuz aydır İstanbul'un turizm gelirlerini artırmak için sivil toplum örgütleri, işadamları ve aydınlarla proje geliştiriyor.

13.09.2003Spor Arena
Tanrıların Göksel Tahtında festival

"Tanrıların Göksel Tahtı"nda festival

Adıyaman'ın Kahta İlçesi'nde düzenlenen 11. Uluslararası Nemrut Kommagene Festivali, 5 ile 7 Eylül tarihlerinde yapılacak.Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere çok sayıda kurum ve kuruluşun destek verdiği festival kapsamında, Tuluyhan Uğurlu ve Leman Sam ''Tanrıların Göksel Tahtı'' olarak da anılan Nemrut Dağı ören yerinde konser verecekler.

22.08.2003Gündem
Mardinde çarpık yapılaşmaya savaş

Mardin'de çarpık yapılaşmaya savaş

UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'ne adaylığı, hazırlanan olumsuz rapor nedeniyle Türkiye tarafından geri çekilen Mardin'de, valilik ve belediye, tarihi dokuyu bozan çarpık kentleşmeye savaş açtı.

1.07.2003Gündem
Reddedilmedi geri çekildi

Reddedilmedi geri çekildi

Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı, Mardin'in "Dünya Miras Listesi"nden çıkarılmadığını, reddedilme ihtimaline karşılık Kültür Bakanlığı'nca geri çekildiğini söyledi.

30.06.2003Gündem

Yazar Sonuçları

Nobel kime, neden verildi

Özellikle Nobel Edebiyat Ödülü’nün verildiği belli olunca, bunu duyanların, okuyanların, öğrenenlerin aklına iki soru birden gelir:

12.01.2007

50 bilim adamıyla Kapadokya çalışıyorum

TUNUS'un Matmata bölgesinde tarihi 700 yıl geriye uzanan Berberi evindeyiz.

2.10.2003