MENÜ
Arşiv

Unesco

Unesco ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Unesco haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.119 Unesco haberi bulunmuştur.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü ya da UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization), Birleşmiş Milletler'in özel bir kurumu olarak 1946 yılında kurulmuştur.

Unesco Haberleri

Ukrayna, Rus film ve dizilerine yasak getirdi

Ukrayna, Rus film ve dizilerine yasak getirdi

Devlet Sinematografi Komitesi Başkanı Philip Ilyenko, Ukrayna genelinde yayın yapan sinemalarda ve TV kanallarında 139 adet Rus film ve dizinin yayınlanmasının yasaklandığını açıkladı.

18.01.2019Dünya
Nazım Hikmet doğum gününde şiirleriyle anılıyor

Nazım Hikmet doğum gününde şiirleriyle anılıyor

Türk şiirinin Mavi Gözlü Dev'i Nazım Hikmet, 117’nci doğum gününde birçok şehirde bugün ve farklı tarihlerde gerçekleştirilecek çeşitli etkinliklerle anılıyor. Sosyal medyada da Nazım Hikmet’in şiirleri paylaşılıyor. İşte, çağdaş Türk şiirinin en önemli isimlerinden biri olan Nazım Hikmet’in eserlerine ilişkin bilgiler ve şiirlerinden derlemeler…

15.01.2019Gündem
Troyada son 10 yılın ziyaretçi rekoru kırıldı

Troya'da son 10 yılın ziyaretçi rekoru kırıldı

Çanakkale'de bulunan Troya Antik Kenti'nin geçen yıl 531 bin 530 kişi tarafından ziyaret edildi.

10.01.2019Seyahat
ABD ve İsrail’in UNESCO’dan ayrılması

ABD ve İsrail’in UNESCO’dan ayrılması

ABD ve İsrail, UNESCO'nun İsrail karşıtı önyargıları güçlendirdiği gerekçesiyle Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’dan resmi olarak ayrıldı. Ayrılma neticesinde UNESCO'nun 80 milyon dolarlık geliri kesildi.

8.01.2019Dünya
Dede Korkut kimdir

Dede Korkut kimdir?

UNESCO'nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'nde yer alan Dede Korkut, Türk tarihi için önemli karakterlerden biri olarak dikkat çekiyor. Türk dünyasının yüzlerce yıllık kültürel kimliğinin taşıyıcısı ve ortak mirası olan Dede Korkut hakkında bilgi almak isteyen kişiler, konuya dair internette araştırma yapıyor. Peki, Dede Korkut kimdir?

7.01.2019Gündem
Troya, 531 bin 530 ziyaretçiyle rekor kırdı

Troya, 531 bin 530 ziyaretçiyle rekor kırdı

Çanakkale Merkez’e bağlı Tevfikiye köyü sınırları içerisinde yer alan 5 bin yıllık geçmişe sahip Troya Ören Yeri’nde, 2018 yılında 531 bin 530 ziyaretçi sayısıyla son 10 yılın rekoru kırıldı.

7.01.2019Ekonomi
Yarıyıl tatilinin kültürel rotası: Gaziantep ve Şanlıurfa

Yarıyıl tatilinin kültürel rotası: Gaziantep ve Şanlıurfa

Lezzetli ve gösterişli sofralarıyla adeta birbiriyle yarışan Gaziantep ve Şanlıurfa, sahip oldukları tarihi ve kültürel değerlerle de yarıyıl tatilini değerlendirmek isteyenleri bekliyor.

7.01.2019Seyahat
Türkiyede şifalı tatilin en güzel adresi

Türkiye'de 'şifalı' tatilin en güzel adresi

UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'nde yer alan Pamukkale'yi bünyesinde barındıran Denizli, tarihi zenginliği ve doğal güzelliklerinin yanı sıra geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan termal sularıyla antik çağlardan bu yana şifa merkezi olarak ilgi görüyor. Çeşitli rahatsızlıklarına termal sularda şifa bulmak isteyenler ile kaplıcada yorgunluk atmayı planlayanlar, yarıyıl tatilini fırsat bilerek kentteki otellere rezervasyon yaptırıyor.

4.01.2019Seyahat
Zariften ABDye: Tehdit tehdidi doğurur

Zarif'ten ABD'ye: "Tehdit tehdidi doğurur"

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun İran'la ilgili açıklamasını eleştirerek, ülkesinin füze denemesinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2231 sayılı kararını ihlal etmediğini savundu.

3.01.2019Dünya
ABD ve İsrail UNESCOdan ayrıldı

ABD ve İsrail UNESCO'dan ayrıldı

ABD ve İsrail'in Birleşmiş Milletler (BM) Bilim ve Kültür Teşkilatına (UNESCO) üyeliğinden ayrılmak üzere başlattığı süreç sonuçlandı.

2.01.2019Keyif
Kapılar, pencereler bile buz tuttu Kış turizminin gözdesi dondu...

Kapılar, pencereler bile buz tuttu! Kış turizminin gözdesi dondu...

Adıyaman’da bir grup dağcı eksi 22 derece soğuk, kar ve tipinin hakim olduğu Nemrut Dağı’na tırmanış gerçekleştirdi. Zirvedeki devasa heykeller buz kestiği gözlenirken, zirveye yakın 3 farklı bölgede çığ düştü. Karın Karşılama Merkezinin kapılarını kapattığı, tipi nedeniyle eski karşılama merkezinin karla kaplandığı görüldü.

2.01.2019Gündem
Zariften ABD ile İsrailin UNESCOdan çıkışına kinayeli yorum

Zarif'ten ABD ile İsrail'in UNESCO'dan çıkışına kinayeli yorum

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail'in Birleşmiş Milletler (BM) Bilim ve Kültür Teşkilatından (UNESCO) ayrılmasıyla ilgili "Acaba Trump ve onun çırağı rejimin ayrılmadığı başka bir şey kaldı mı? Belki de ikisi birlikte Dünya gezegeninden?" ifadelerini kullandı.

1.01.2019Dünya
Son dakika... ABD ve İsrail, UNESCOdan ayrıldı

Son dakika... ABD ve İsrail, UNESCO'dan ayrıldı

ABD ve İsrail, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'dan resmi olarak ayrıldılar.

1.01.2019Dünya
Şehzadeler şehri 650 bin turist ağırladı

Şehzadeler şehri 650 bin turist ağırladı

Kültür turizminde marka haline gelen, Harşena Dağı, Pontus Kral Kaya Mezarları bulunan ve UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan ‘Şehzadeler şehri’ Amasya, 2018 yılının 11 ayında 650 bin turist ağırladı.

31.12.2018Seyahat
Odunpazarı Modern Müze sanal gerçeklikle tanıtıldı

Odunpazarı Modern Müze sanal gerçeklikle tanıtıldı

Eskişehir’de 2019 yılında kapılarını açmayı planlayan OMM - Odunpazarı Modern Müze, önceki gün İstanbul’da gerçekleşen bir davetle basın mensupları, sanatçılar, kültür sanat profesyonelleri, iş dünyasını bir araya getirdi. Davete katılan konuklar sanal gerçeklik uygulamasıyla OMM'u keşfetti.

28.12.2018Kitap Sanat
Justinianus Köprüsü UNESCO’ya  hazırlanıyor

Justinianus Köprüsü UNESCO’ya hazırlanıyor

Sakarya'nın Serdivan ilçesinden geçen nehrin eski yatağı üzerine Roma döneminde kurulan Justinianus Köprüsü'nde devam eden kazı çalışmalarıyla bölgenin tarihi gün yüzüne çıkarılıyor.

25.12.2018Kitap Sanat
Troya Antik Kenti turist akınına uğradı

'Troya Antik Kenti' turist akınına uğradı

Troya Antik Kenti, Çanakkale'nin turizmdeki lokomotifi olmaya devam ediyor. '2018 Troya Yılı' kapsamında ziyaretçi akınına uğrayan ören yerini bu yılın ilk 11 ayında 512 bin 776 kişi ziyaret etti.

24.12.2018Seyahat
Pompeiide taşlaşmış at bulundu

Pompeii'de taşlaşmış at bulundu

İtalya'da antik Pompeii kentindeki kazılarda, bir villanın ahırında üzerinde koşum takımları olan taşlaşmış bir at ve eyer bulundu.

24.12.2018Dünya
Keşkek nasıl yapılır Keşkek tarifi

Keşkek nasıl yapılır? Keşkek tarifi

Keşkek, UNESCO’nun “somut olmayan kültürel miras” listesine bile girmiş, en muhteşem lezzetlerimizin başında geliyor. Peki Anadolu’nun farklı yerlerinde düğün yemeği olarak sık sık karşımıza çıkan keşkek nasıl yapılır? Kıvamıyla ve lezzetiyle herkesin ayakta alkışlayacağı bir keşkek yapmanın püf noktaları nelerdir? Siz de “Keşkek nasıl yapılır?” diye arama motorlarına danışanlardansanız, aradığınızı içeriğimizde bulabilirsiniz.

20.12.2018Mutfak Tüyoları
Troya Antik Kentine 512 bin 776 ziyaretçi

Troya Antik Kenti'ne 512 bin 776 ziyaretçi

TROYA Antik Kenti, Çanakkale'nin turizmdeki lokomotifi olmaya devam ediyor. '2018 Troya Yılı' kapsamında ziyaretçi akınına uğrayan ören yerini bu yılın ilk 11 ayında 512 bin 776 kişi ziyaret etti.

20.12.2018Kitap Sanat
Tahrandan Şiraza uzanan yolculuk

Tahran'dan Şiraz'a uzanan yolculuk

Tahran’dan başlayan ve yine Tahran’da sonlanan İran yolculuğumuz Şiraz’da kaldığı yerden devam ediyor.

18.12.2018Seyahat
İshak Paşa Sarayı’nın manzarası büyülüyor

İshak Paşa Sarayı’nın manzarası büyülüyor

Ağrı ve çevresinde etkili olan sis, İshak Paşa Sarayı'nı da kaplayarak tarihi binayı muhteşem güzelliğe bürüdü.

18.12.2018Seyahat
Medeniyetler Beşiği’ne turist akını

Medeniyetler Beşiği’ne turist akını

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve ‘Medeniyetler Beşiği’ olarak adlandırılan Kars'taki Ani Ören Yeri, bölgede etkili olan yoğun kar yağışının ardından beyaz gelinliğini giyince adeta göz kamaştırdı.

18.12.2018Seyahat
İshak Paşa Sarayı görüntüsüyle dikkat çekiyor

İshak Paşa Sarayı görüntüsüyle dikkat çekiyor

Türkiye'nin en doğusunda bulunan ve UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan İshak Paşa Sarayı, oluşan sis bulutu içinde muhteşem manzara sergiledi.

17.12.2018Gündem
Newton, Torricelli, Galileo ve Copernicusun ilham kaynağı: El-Biruni

Newton, Torricelli, Galileo ve Copernicus'un ilham kaynağı: El-Biruni

Kendisinden asırlar sonra gelen fizikçi Isaac Newton, Evangelista Torricelli, bilim insanı Nicolaus Copernicus ve matematikçi Galileo Galilei gibi filozoflara ilham kaynağı olan El-Biruni, vefatının 970. yılında anılıyor.

13.12.2018Teknoloji
Kalede bulundu... Ziyaretçi sayısı 1 milyona ulaştı

Kalede bulundu... Ziyaretçi sayısı 1 milyona ulaştı

Ordu'da, 2 bin 300 yıllık Kurul Kalesi'nde son 2 yıldır sürdürülen arkeolojik kazıda 2 bin yıllık Ana Tanrıça Kibele Heykeli, Dionysos ile Tanrı Pan figürü bulundu. Türkiye'den ve dünyanın değişik kentlerinden son 2 yılda Ordu'ya gelen yaklaşık 1 milyon kişi, kaleyi ziyaret etti. Kalenin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmasıyla ilgili çalışmalar da başlatıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, kalede bulunan eserlerin Ordu'ya yapılacak Arkeoloji Müzesi'nde sergileneceğini açıkladı.

13.12.2018Gündem
Anadolunun piramitleri keşfedilmeyi bekliyor

Anadolu'nun piramitleri keşfedilmeyi bekliyor

Manisa'nın Salihli ilçesindeki 3 bin yıllık mezar alanı olan Bin Tepe Tümülüsleri UNESCO'nun Dünya Mirası Aday Adayı olarak 5 yıldır beklerken eşsiz güzellikleriyle havadan görüntülendi. Ancak Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Haçlılar tarafından talan edilen tümülüsler şimdi de definecilerin verdiği zararlarla karşı karşıya…

11.12.2018Gündem
Filistinden UNESCOya çağrı

Filistin'den UNESCO'ya çağrı

Filistin yönetimi BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'ne işgal altındaki Batı Şeria'nın El Halil kentinde bulunan ve sık sık İsrail'in ihlallerine maruz kalan "Harem-i İbrahim Camisi'ni koruma" çağrısında bulundu.

4.12.2018Dünya

Tarihi Yarımadaya ‘miras’ raporu

Tarihi Alan Başkanlığı, ‘imar barışı’nın İstanbul’da tarihi yarımadayı nasıl etkileyeceğine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan rapor istedi. Başkanlık ‘dünya mirası’ listesindeki bölgeye ilişkin raporun UNESCO rehberine göre hazırlanmasını talep etti.

4.12.2018Gündem
Bakan Ersoy açıkladı: İlk 3 çeyrekte 32 milyon turist misafir ettik

Bakan Ersoy açıkladı: İlk 3 çeyrekte 32 milyon turist misafir ettik

Dünya Turizm ve Kültür Konferansı İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: “Göçlerin, savaşların, ticaretin, inançların ve kahramanlık destanlarının anayurdu olan topraklarımız kültürel anlamda da çok bereketli” açıklamasında bulundu.

3.12.2018Ekonomi
Orta Asyada keşfedilmeyi bekleyen hazine

Orta Asya'da keşfedilmeyi bekleyen hazine

Orta Asya'da kadim tarihi, eşsiz mutfağı ve misafirperver halkıyla özel bir yere sahip Özbekistan, ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.

30.11.2018Seyahat
Eskişehirde UNESCO sevinci

Eskişehir'de UNESCO sevinci

Türk destanı Dede Korkut'un, UNESCO tarafından "Somut Olmayan Kültürel Miras Temsili Listesi"ne kabul edilmesi, Dede Korkut Parkı'nda destanı anlatan anıt duvara ev sahipliği yapan Eskişehir'de sevinçle karşılandı.

29.11.2018Gündem
Dede Korkut mirasına sahip çıkan Eskişehirde liste sevinci

Dede Korkut mirasına sahip çıkan Eskişehir'de 'liste' sevinci

Türk destanı Dede Korkut'un, UNESCO tarafından "Somut Olmayan Kültürel Miras Temsili Listesi"ne kabul edilmesi, Dede Korkut Parkı'nda destanı anlatan anıt duvara ev sahipliği yapan Eskişehir'de sevinçle karşılandı.

29.11.2018Seyahat
Dede Korkut UNESCO listesine girdi

Dede Korkut UNESCO listesine girdi

Türk Destanı ‘Dede Korkut’ UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi’ne oy birliğiyle kabul edildi.

28.11.2018Gündem
Manisanın Yanık Ülkesi sonbahara renklerine büründü

Manisa'nın 'Yanık Ülke'si sonbahara renklerine büründü

Manisa'nın Kula ilçesinde 'Yanık Ülke' olarak da tanımlanan Kula Volkanik Jeoparkı, sonbaharla birlikte renkli manzaralara ev sahipliği yapıyor.

26.11.2018Seyahat
Öğretmenlerin mesleki gelişimi yeniden yapılandırılıyor

Öğretmenlerin mesleki gelişimi yeniden yapılandırılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı, öğretmenlerin mesleki gelişimini yeniden yapılandırdıklarını belirterek, "Temel olarak yüz yüze ve uzaktan eğitimin bir arada kullanıldığı karma bir mesleki gelişim modelini benimsiyoruz" dedi.

26.11.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

Akdeniz’in incisi: Antalya

Yarıyıl tatili için plan yapmadıysanız size çok güzel bir önerim var. Şifalı mağaralardan antik kentlere, Hristiyanlığın hac merkezinden doğa harikası şelalelerine uzanan yeryüzünün cennetten köşelerinden Antalya... Masmavi duru suları, yemyeşil çimenleri, doğal güzellikleri ve tarihi birikimiyle Antalya’ya gitmeye ne dersiniz? İşte detaylar...

15.01.2019

Tabanca’dan Eskişehir’e damgasını  vuracak  Modern Sanat Müzesi

Eskişehir önümüzdeki haziran ayında dünyanın önde gelen mimarlarından Japon Kengo Kuma’nın imzasını taşıyan Modern Sanat Müzesine kavuşuyor.

30.12.2018

Edirne’de yeni yılı karşılarken...

Her yeni bir yıla farklı bir kültürde girmeyi severim. Bu kez Osmanlının en değerli şehirlerinden, bir tarih ve kültür şehri Edirne’deyiz. Edirne gördükçe, okudukça, dinledikçe dibi belli olmayan bir kuyu gibi uçsuz, bucaksız…

19.12.2018

Ortaçağ bilgini Ali Kuşçu

Ortaçağ bilgini Ali Kuşçu her şeyini beraberinde yani kafasında ve yanındaki küçük çıkınında taşıyarak gezen deruni bir adamdı. Dünyanın yüzeyi, meridyenler ve paralellerin hesaplanması onun getirdiği bilgilerdir. Hükümdarla Ali Kuşçu’nun diyaloğu ve düşünce değişimi sonsuzdur. Bugünkü Türkiye 15. asırdaki son parlamanın eseridir.

16.12.2018

Dünyanın en göz kamaştırıcı kanyonu: Grand Kanyon Ulusal Parkı

Sayısız Amerikan filminin çekildiği, kovboyların atlarıyla gezindiği, Kızılderililerin bir zamanlar yaşadığı o ikonik yer neresi diye sorsalar akıllara hemen Grand Kanyon Ulusal Parkı gelirdi. Bu park öylesine büyük ki, başındaki İngilizce ‘grand’ yani büyük anlamına gelen sıfat bile kanyonun devliğini vurgulamak için yeterli gelmiyor. Kanyonun uzunluğu 446 km iken eni 29 km’lik bir alana yayılıyor.

14.12.2018

Bir yemek bir müze döngüsünde 48 saatte Gaziantep

Gaziantep’te bir söz vardır. “Biz 20 saat yeriz, dört saat ne yiyeceğimizi düşünürüz” o hesap. Öyle net bir rehber hazırlıyorum ki, bir yemek bir müze. Sonra yine bir yemek yine bir müze. Bu döngüye hazırsanız başlıyorum.

14.12.2018

Bulutların üzerindeki kayıp şehir: Machu Picchu

Machu Picchu, Peru’nun simgesi, ülkenin en önemli değerlerinden birisi. Bu gizemli şehrin nasıl ve neden yapıldığı günümüzde halen araştırılmaya devam edilse de İnkaların bu mucizevi şehri ‘Dünyanın 7 Harikası’ içerisine girmeyi kesinlikle hak etmiş. İşte hayallerimizi süsleyen Machu Picchu gezi rehberimiz…

29.11.2018