MENÜ

Türk Dil Kurumu

Türk Dil Kurumu ile ilgili tüm haberleri, son dakika Türk Dil Kurumu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Türk Dil Kurumu haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 4.437 Türk Dil Kurumu haberi bulunmuştur.

Türk Dil Kurumu Haberleri

İtidal nedir İtidal ne demektir

İtidal nedir? İtidal ne demektir?

İtidal, son günlerde sıkça kullanılması sebebiyle merakla araştırılan kelimeler arasında yer aldı. İtidal ne demek sorusuna cevap arayan vatandaşlar, konuyla ilgilli detayları internet sitesi üzerinden araştırmaya başladı. Peki, İtidal nedir ve ne anlama gelmektedir? İşte, TDK'nın yayımlamış olduğu bazı bilgiler

21.01.2018Gündem
Bakan Yılmaz: Türk dili ve edebiyatı ders sayılarını artırdık

Bakan Yılmaz: Türk dili ve edebiyatı ders sayılarını artırdık

‘Dilimiz Kimliğimizdir’ konulu ‘Türkçeyi doğru ve Güzel Kullanma Makale ve Deneme Yarışması Ödül Töreni’ne katılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Öğrencilerin ana dilde iletişim yeterliliğini kazanmalarını istiyoruz. Bu kapsamda Türk dili ve edebiyatı ders sayılarını artırdık. Ortaokullarda seçmeli okuma becerisi, yazarlık ve yazma becerileri, iletişim ve sunum becerileri, drama, düşünme eğitimi, Anadolu liselerinde zorunlu ve seçmeli Türk dili ve edebiyatı, diksiyon ve hitabet ile seçmeli Osmanlı Türkçesi dersleri var” dedi.

17.01.2018Eğitim
Ortaylı: O ruhu borçlu olduğumuz bir adam var

Ortaylı: O ruhu borçlu olduğumuz bir adam var

Tarihçi, akademisyen, yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye'nin, bir şeyler yapan, ortalığı karıştıran, sağa sola giden, kimsenin keyif için bile gezmeye cüret edemeyeceği, cesaret gösteremeyeceği, Sibirya'nın steplerini aşıp iş arayan, iş yaratan insanlar ülkesi haline geldiğini belirterek, "Bütün bunlarda bir ruh var ve o ruhu borçlu olduğumuz bir adam (Atatürk) var." dedi.

16.01.2018Gündem
Cemal Süreya vefatının 28. yılında sözleri ve şiirleriyle anılıyor... İşte Cemal Süreyanın gerçek ismi

Cemal Süreya vefatının 28. yılında sözleri ve şiirleriyle anılıyor... İşte Cemal Süreya'nın gerçek ismi

Hayat kısa kuşlar uçuyor… Cemal Süreya, ölümünün 28. yılında kendi şiirleri ve sözleriyle anılıyor. Aşkın en güzel tanımı hala Cemal Süreya şiirleriyle yapılıyor. İkinci Yeni akımının usta ismi Cemal Süreya’nın bilinmeyenlerini ve sözlerini derledik.

9.01.2018Gündem
‘Kürdistan’da küçük harf tartışması

‘Kürdistan’da küçük harf tartışması

Kürdistan kelimesinin TBMM tutanaklarında yazılış şekli HDP ile Meclis Başkanlığı arasında tartışma yaşattı.

25.12.2017Gündem
Taşeron işçilere kadro kimleri kapsıyor KİTlerin son durumu ne oldu

Taşeron işçilere kadro kimleri kapsıyor? KİT'lerin son durumu ne oldu?

Taşeron düzenlemesi ile bazı gelişmelere tanık olan işçiler, düzenleme içerisinde yer alan maddeleri sorguluyor. Taşeron işçilere kadro kimleri kapsıyor sorusuna cevap arayan vatandaşlar, son durum hakkında bilgi edinmek istiyor. Peki, KİT'lerin son durumu ne oldu? İşte, taşeron işçilere kadro konusunda detaylı bilgiler

25.12.2017Ekonomi
Taşerona kadro kapsamında belediyelere kadro var verilecek mi Bakan açıkladı

Taşerona kadro kapsamında belediyelere kadro var verilecek mi? Bakan açıkladı

Taşerona kadro kapsamında Resmi Gazete'de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile düzenlemeler hayata geçti. Yayımlanan taşeron düzenlemesinin ardından açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, kadroya geçme hakkının verileceği kurumların ismini duyurdu. Peki, taşerona kadro kapsamında belediyelere ve KİT'lere kadro verilecek mi? İşte, taşeron işçilerin maaşları ve merak edilen tüm detaylar

24.12.2017Ekonomi
Taşeron düzenlemesinde belediyelere kadro verilecek mi Taşeron maaşları artacak

Taşeron düzenlemesinde belediyelere kadro verilecek mi? Taşeron maaşları artacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron düzenlemesini kapsayan kurumlar hakkında açıklama yaptı. TBMM başta olmak üzere birçok kurumun adını açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron kapsamında kadroya geçen kurumların yanı sıra sınavlar ve belediye çalışanlarına da değindi. Peki, taşerona kadro çerçevesinde hangi kurumlar kadroya alınacak? İşte, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Sarıeroğlu'dan taşeron işçilere kadronun detayları

24.12.2017Ekonomi
Eşref saati ne demek

Eşref saati ne demek?

Eşref saati terimi Vatanım Sensin dizisiyle yeniden gündeme geldi. Dizide sık sık kullanılan eşref saatinin anlamı merak konusu oldu. Peki eşref saati ne demek?

22.11.2017Gündem
KYK burs sonuçları ne zaman hangi gün açıklanacak 2018 KYK burs ücreti ne kadar

KYK burs sonuçları ne zaman hangi gün açıklanacak? 2018 KYK burs ücreti ne kadar?

Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun değerlendirmesine devam ettiği KYK burs başvuru sonuçları için süreç devam ediyor. Geçtiğimiz yıl ayı aşkın bir sürede açıklanan KYK burs başvuru sonuçları, bu yıl Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun değerlendirme hızına göre değişiklik gösterebilecek. Peki, VGM Başbakanlık ile birlikte KYK burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, detaylı bilgiler

11.11.2017Gündem
KYK burs sonuçları için bekleyenler TDK fırsatı KYK burs sonuçları ne zaman açıklanır

KYK burs sonuçları için bekleyenler TDK fırsatı! KYK burs sonuçları ne zaman açıklanır?

KYK burs sonuçları için araştırmalar devam ediyor. Milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği KYK burs sonuçları, Kredi ve Yurtlar Kurumu internet sitesi üzerinden adayların erişimine açılacak. Peki, öğrencilerin üniversite yaşamında maddi kaynaklarının birçoğunu oluşturacak olan KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, konuyla ilgili bazı bilgier

8.11.2017 Gündem
KYK burs başvuru sonuçlarını bekleyenler için yeni fırsat | TDK burs başvurusu

KYK burs başvuru sonuçlarını bekleyenler için yeni fırsat | TDK burs başvurusu

KYK burs başvuruları için heyecanlı bekleyiş sürerken farklı alternatifleri de değerlendirmek isteyen öğrenciler için TDK'dan yeni bir fırsat geldi. Türk Dil Kurum, hem resmi sayfasından hem de resmi Twitter adresinden burs başvuru duyurusu yayımladı. Peki KYK burs başvuru sonuçlarıyla ilgili son durum ne? TDK burs başvuruları ne zaman başlayacak?

7.11.2017Gündem
273 üniversiteliye burs

273 üniversiteliye burs

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından 2018 yılında toplam 273 lisans, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası araştırma bursu verileceğini açıkladı.

1.11.2017Eğitim
Cumhuriyetimizin 94. yılı en güzel mesajlarla coşkuyla kutlanıyor

Cumhuriyetimizin 94. yılı en güzel mesajlarla coşkuyla kutlanıyor

Türkiye Cumhuriyeti'nin 94. yılı Google tarafından da unutulmadı. 29 Ekim 1923'te ilan edilen Cumhuriyet'i Türk Bayraklı doodle ile hatırlatan doodle Türk kullanıcıları tarafından büyük bir övgü aldı. Öte yandan ünlü isimler de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusunu sosyal medya hesaplarından paylaştı.

28.10.2017Gündem
Özel markalı ürünler ucuz fiyat imajından kurtulacak

Özel markalı ürünler 'ucuz fiyat' imajından kurtulacak

Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği (PLAT) tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen olan Private Label Zirvesi 2017 perakende sektörünün önde gelen isimlerini buluşturdu. PLAT Derneği Başkanı M. İmer Özer, “Zincir market ve üreticilerin birbirine daha fazla kulak vermesi, ucuz fiyat imajından sıyrılması gerekiyor” diye konuştu.

26.10.2017Ekonomi
Seçim çağrısı

Seçim çağrısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a erken seçim çağrısı yaparak, “Şimdi teklif ediyorum, demokrasiyi koruyalım, 17 ay beklemeyelim yerel seçimler için” dedi. Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında şöyle konuştu:

24.10.2017Gündem
’Cafe’ ismi ’Otağı’ olarak değiştirildi

’Cafe’ ismi ’Otağı’ olarak değiştirildi

SİVAS Belediyesi’nce kent meydanına yaptırılan ’Kitap Cafe’nin ismi, Türk DilKurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin’in de katıldığı törenle ’Kitap Otağı’ olarak değiştirildi.

17.10.2017Gündem
Kitap fuarının bu yılki onur konuğu Fransa

Kitap fuarının bu yılki onur konuğu Fransa

Bu yıl 69’uncu kez düzenlenecek Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı, onur konuğu olan Fransa’nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in katılacağı törenle 10 Ekim salı günü açılacak.

6.10.2017Dünya
Türk Dil Kurumu da bunu yaparsa

Türk Dil Kurumu da bunu yaparsa!

Türkçe'nin doğru kullanımı için başlıca başvuru kaynağı olan Türk Dil Kurumu'nun düzenlediği bir yarışmanın, kurumun sosyal medya hesabı üzerinden yapılan duyurusundaki bir hata, "Doğru Türkçe" adlı bir kullanıcı hesabının radarına takıldı. Amaçları arasında "Türkçenin doğru, güzel ve kurallara uygun kullanılması" da bulunan yarışmanın duyurusundaki hata, "Doğru Türkçe" tarafından düzeltildi.

30.09.2017Gündem
Mevsimlerden TDK

Mevsimlerden TDK

TDK yeni sözcük ayarlama mevsimine girdi. Işıl ışıl yeni kelimelerimiz var. Hayırlı olsun...

30.09.2017Hürriyet Pazar
Bunun adını bulana kadar Türk Dil Kurumunun adeta göbeği çatladı

Bunun adını bulana kadar Türk Dil Kurumu'nun adeta göbeği çatladı

Türk Dil Kurumu, bazı yabancı sözcüklere yeni Türkçe karşılıklar belirledi. "Petrol"e "yer yağı", SMS’e “kısa bilgi”, "doğal gaz"a "yer gazı", "hyperloop"’a "hız kovanı" denilmesi kararlaştırıldı. Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan Kaçalin kendilerini en çok "hyperloop"un uğraştırdığını söyledi.

27.09.2017Gündem
Türk Dil Bayramı ne zaman Türk Dil Bayramı tarihçesi

Türk Dil Bayramı ne zaman? Türk Dil Bayramı tarihçesi

Türk Dil Bayramı, Twitter’ın ‘trend topic’ listesinde yer aldı. Pek çok siyasi isim de Türk Dil Bayramı ile ilgili mesajlar verdi. Peki tarihi 1932 yılına dayanan Türk Dil Bayramı ne zaman kutlanır?

26.09.2017Gündem
RTÜK, o dizi ve filmlere teşvik verecek

RTÜK, o dizi ve filmlere teşvik verecek!

RTÜK Başkanı Yerlikaya, aile dostu dizi ve filmlere sağlanacak teşvikle ilgili “Uygulamanın hayata geçirilmesi için önümüzde çok fazla engel kalmadığını düşünüyorum. İnşallah 2018 yılı içerisinde teşvik verilmesine başlayacağız. Bütçemize koyuyoruz. Önce ilkeleri belirleyeceğiz" dedi.

21.09.2017Gündem

Yazar Sonuçları

İlk Yarının Ardından: Takıma Genel Bakış-2

Bir önceki yazıda geride kalan ilk yarının değerlendirmesine başlamış, takımın kale ve savunmasına odaklanarak giriş yapmıştık. Gelelim orta saha ve forvete…

30.12.2017

Doğu-Batı köprüsü Finlandiya

Finlandiya’nın yakın tarihini anlamak için Çarlık rejiminin yıkılışını ve Bolşevik İhtilali’ni anlamak lazım. Onlar da zaten bunu dünyaya anlatmak istiyor. Çünkü Finlandiya’da cumhuriyet, Bolşevik İhtilali’yle yaşıt. İkisi de bu sene 100 yaşında. Bunun sebebini gözler önüne seren bir sempozyum için Helsinki’deydim.

18.11.2017

Balonla hayata röveşata

“Bize, bizi anımsatan sevgili arkadaşım... Senin röveşatan çocukluğumuza hoyratça bir özlemdir. Kim bilir hangi sorunlardan geliyorsun, evini terk ettiğin söyleniyor. Hayata röveşatadır seninki... Varsın yarım kalsın. O son omuz hareketin de bize yeter...”

15.11.2017

Tutkum defter yapmaktı vazgeçmedim, başardım

BUGÜN cuma, yine kadın girişimciler var huzurlarınızda.

2.11.2017

Kitabevlerimiz yeniden düzenlenmeli

GEÇEN hafta gerek Avrupa gerek Anadolu yakasındaki kitapçıları gezdim.

28.09.2017

Kraldan izin gelmiş

SUUDİ Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz kadınların otomobil kullanmasına izin vermiş.

27.09.2017

Dil Bayramı

1277: Bir devlet adamı, Karamanoğlu Mehmet Bey, fermanla kıvılcım çakmış. “Her yerde Türkçe kullanılsın!” Kıvılcım ateşe dönüşememiş. 700 yıl önce Yunus Emre, 500 yıl önce Karacaoğlan veya 400 yıl önce Dadaloğlu gibi ozanlarla bu güzel dil ışıldamaya devam etmiş elbet.

25.09.2017