MENÜ

Tüketici Hakları

Tüketici Hakları ile ilgili tüm haberleri, son dakika Tüketici Hakları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Tüketici Hakları haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.999 Tüketici Hakları haberi bulunmuştur.

Tüketici Hakları Haberleri

Alışveriş yapacaklar dikkat Çok önemli uyarı geldi

Alışveriş yapacaklar dikkat! Çok önemli uyarı geldi

TÜKETİCİ Hakları Derneği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, dünyayla beraber Türkiye’yi de saran büyük indirimlerin yapıldığı çılgın alışveriş kampanyalarının çoğunun tüketicinin zaaflarını suistimal ettiğini söyledi. Ağaoğlu, iki gündür devam eden ’11.11’ ve ’Efsane Cuma’ olarak bilinen Kasım ayı indirimlerinin de aldatmacadan ibaret olduğunu söyledi.

10.11.2019Ekonomi
Siz bebeği izlerken ‘hacker’lar sizi izlemesin

Siz bebeği izlerken ‘hacker’lar sizi izlemesin

Çin yapımı güvenlik ve bebek kameralarının hacker’lar tarafından kolayca ele geçirilebileceği iddia edildi.

2.10.2019Dünya
Romada turistlere iki tabak makarna ve su için 2700 TL hesap

Roma'da turistlere 'iki tabak makarna ve su için 2700 TL hesap'

İtalya'nın başkenti Roma'da iki turiste iddiaya göre iki tabak makarna ve bir su için yaklaşık 430 Euro hesap çıkaran restorana tepkiler büyüyor. Restoran cezalandırılabilir.

28.09.2019Dünya
İngiliz turistlerin asılsız iddiaları davalara neden oluyor

İngiliz turistlerin asılsız iddiaları davalara neden oluyor

İngiliz turistlerin Türkiye'de tatil yaptıktan sonra ülkelerine dönünce kaldıkları oteller aleyhinde yalan beyanlarda bulunup dava açılmasının önüne geçmek için turizmciler mücadele ediyor.

27.08.2019Ekonomi
Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı 2019 araştırması: Yeni korku iklim değişikliği

Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı 2019 araştırması: Yeni korku iklim değişikliği

Araştırma şirketi KONDA’nın yaptığı ‘Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı 2019’ araştırmasına göre Türkiye’deki her 10 kişiden 6’sı iklim değişikliğinden endişeleniyor. Her iki kişiden biri de iklim krizinin etkilerini yaşadığını belirtiyor. Üniversitelilerde farkındalık daha yüksek olurken iklim değişikliği ve afetlerin etkisini hissetmediğini söyleyenlerin cevabı “İklim değişikliğinin ne olduğunu bilmiyorum” yönünde.

12.07.2019Gündem
Yeni teknolojiler sigorta poliçelerini kişiselleştirir mi

Yeni teknolojiler sigorta poliçelerini kişiselleştirir mi?

Günümüzde ilgi odağı olan AR (Artırılmış Gerçeklik), nesnelerin interneti (IoT), 5G ve otonom araçlarla birlikte daha fazla kullanım alanına sahip olacağının sinyallerini veriyor. Yaşam şeklimizi değiştirecek gibi görünen AR teknolojisinin uygulanabildiği pek çok alan mevcut. Bunların içerisinde kullanma ya da ürün montaj kılavuzlarından, sürücüsüz araçların ön camına AR entegre edilmesine kadar uzanan geniş bir yelpaze var. Peki AR, IoT, AI ile donatılmış yeni uygulama veya ürünleri kullanırken yaşanabilecek olası aksilikleri sigortalar karşılayacak mı?

19.06.2019Teknoloji
Bilinçli tüketici ‘yerli’ istiyor

Bilinçli tüketici ‘yerli’ istiyor

Ticaret Bakanlığı’nca yapılan tüketicilerin bilinç düzeyi araştırması, bilinç düzeyi arttıkça yerli ürün kullanımı ve talebinin arttığını gösterdi. Araştırmaya göre yüksek bilinç düzeyindeki tüketicilerin yüzde 42.2’si yerli tercih ediyor. Düşük bilinç düzeyinin ise yüzde 65’i aldıkları ürünün menşeine bakmıyor.

8.04.2019Ekonomi
Bilinç düzeyi yükseldikçe yerli ürün kullanımı artıyor

Bilinç düzeyi yükseldikçe yerli ürün kullanımı artıyor

Ticaret Bakanlığınca hazırlanan Tüketici Profili ve Bilinç Düzeyi Araştırma Raporu'na göre, Türkiye'de tüketicilerin yüzde 37'si yerli ürün tercih ederken, yüksek bilinç düzeyindekilerde bu oran yüzde 42,2'ye çıktı. Tüketiciler açısından markanın en fazla önem taşıdığı ürün grubunun gıda olduğu görüldü.

7.04.2019Ekonomi
Alan küçük ödül büyük

Alan küçük ödül büyük

Bir meşrubat firması tarafından promosyon olarak verilen bardakları almak için kapak toplayan ancak hediyesini alamayan 9 yaşındaki Elif Deniz Akyol’a Ticaret Bakanlığı tarafından ‘Bilinçli Tüketici Ödülü’ verildi.

17.03.2019Gündem
Bakan Pekcan açıkladı: En kısa zamanda tüketicimizin hizmetinde olacak

Bakan Pekcan açıkladı: En kısa zamanda tüketicimizin hizmetinde olacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Ürün Güvenliği Kanun Tasarısı ile ilgili çalışmamızı tüm paydaşlarımızın görüşlerini alarak tamamlamış bulunuyoruz, inşallah en kısa zamanda tüketicimizin hizmetinde olacak. Geçen yıl tüketici hakem heyetlerine 560 bin başvuru oldu, bunların yüzde 67'si tüketici lehine sonuçlandı" açıklamasında bulundu.

15.03.2019Ekonomi
Hakem heyetlerine başvuran tüketicilerin yüzde 70i haklı çıkıyor

Hakem heyetlerine başvuran tüketicilerin yüzde 70'i haklı çıkıyor

TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal "Tüketicinin mağdur olduğunda, son yıllarda ismi sıkça gündeme gelen, verdiği kararlar ilam hükmünde olan tüketici hakem heyetlerine başvurması çok önemli" dedi.

15.03.2019Ekonomi
Herkesi ilgilendiriyor BTKdan çok önemli tarife ücreti uyarısı

Herkesi ilgilendiriyor! BTK'dan çok önemli tarife ücreti uyarısı

GSM firmalarının târife ücretlerindeki değişiklikleri abonelere SMS ile duyurması gerektiğini açıklayan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), açıklamanın zamdan mâkul bir süre önceden yapılması gerektiğini bildirdi.

14.03.2019Ekonomi
İnsanları tüketici hakları konusunda bilinçlendirmeyi amaçlayan hafta hangisidir

İnsanları tüketici hakları konusunda bilinçlendirmeyi amaçlayan hafta hangisidir?

Ülkemizde tüketicinin korunması amacıyla 1995 yılında ‘Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’ çıkarılmıştır. Kanunla, satışa sunulan ürünlere çeşitli standartlar getirilmiş, Tüketici Konseyi, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti ve Tüketici Mahkemeleri kurulmuştur. 15-21 Mart tarihi her yıl, Tüketiciyi Koruma Haftası olarak kutlanmaktadır. ABD Başkanı John Kennedy tarafından ilk olarak kullanılan tüketiciyi koruma kavramı, Amerika’dan tüm dünyaya yayılmıştır.

13.03.2019Gündem
Tüketici ödülleri sahiplerini buluyor

Tüketici ödülleri sahiplerini buluyor

Ticaret Bakanlığınca bu yıl 22'ncisi düzenlenecek "Geleneksel Tüketici Ödülleri", 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü'nde sahiplerine verilecek.

13.03.2019Ekonomi
Tüketici ödülleri sahiplerini buluyor

Tüketici ödülleri sahiplerini buluyor

Ticaret Bakanlığınca bu yıl 22'ncisi düzenlenecek "Geleneksel Tüketici Ödülleri", 15 Mart'ta sahiplerini bulacak.

13.03.2019Ekonomi
Uber Davası ertelendi

Uber Davası ertelendi

UBER'in yasal olmadığı iddiasıyla açılan davada yeniden bilirkişi heyeti seçildi ve dava raporun hazırlanması için ertelendi.

21.02.2019Ekonomi
Mahkemede ilginç anlar Halıyı gördüğümde şoka girdim

Mahkemede ilginç anlar! 'Halıyı gördüğümde şoka girdim'

Edirne'de bir kişi, temizletmek için verdiği halının hasara uğradığını görünce yıkama firmasına dava açtı. Duruşma salonuna getirilen halı, bilirkişi ve hakim tarafından incelendi. Davacı İ.Y. "Halıyı poşetten çıkardığımda halıyı gördüğümde şoka girdim. Çünkü halı yırtılmıştı. Ben emek ederek aldığım halının parasını istiyorum" dedi.

28.12.2018Gündem
Aman dikkat Hesabındaki 96 bin lira böyle buhar oldu

Aman dikkat! Hesabındaki 96 bin lira böyle buhar oldu

ANTALYA'nın Alanya ilçesinde yaşayan işçi emeklisi Ömer Seçkin(63), telefonla arayıp, kendilerini 'banka görevlisi' olarak tanıtan dolandırıcılara 96 bin TL kaptırdı. Seçkin, polise şikayetçi olduğunu ve hukuki sürecin başladığını söyledi.

19.12.2018Gündem
Coğrafi işaretli ürünlere Ticaret Bakanlığı denetimi

Coğrafi işaretli ürünlere Ticaret Bakanlığı denetimi

TÜRKPATENT Başkanı Habip Asan: "Ticaret Bakanlığımız vatandaşların tükettiği coğrafi işaretli ürünlerin gerektiği gibi olup olmadığını denetleyecek. Bu, sistemi daha da güçlendirecek" açıklamasında bulundu.

29.11.2018Ekonomi
Hukuk öğrencilerinden gönüllü destek

Hukuk öğrencilerinden gönüllü destek

Hukuk Fakültesi öğrencilerinin mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmeye yönelik yeni bir iş birliği protokolü imzalandı. İstanbul Barosu’yla yapılan işbirliği kapsamında hukuk fakültesi öğrencileri, gönüllü avukatların ücretsiz üstlendikleri ‘Pro Bono’ dava dosyalarını onlarla birlikte takip edecek.

29.11.2018Eğitim
Senetle konut alanlar dikkat

Senetle konut alanlar dikkat!

Tüketici ve Çevre Koruma Derneği Başkanı Osman İlhan, Tüketici Mahkemesi’nin konutu teslim edilemeyen kişi için verdiği emsal kararla ilgili "Tüketici için beklenen ve yerinde bir karar. İnanıyorum ki artık mağduriyetler daha da azalacak. Biz tüketiciler olarak memnunuz" dedi.

19.11.2018Ekonomi
Turist olarak taksiye bindik bakın başımıza neler geldi...

Turist olarak taksiye bindik bakın başımıza neler geldi...

Eminönü’nden Sultanahmet’e, 10 liralık yola 70 lira ödedik. Türkçe bilmediğimizi sanan şoförden duyduklarımıza inanamadık.

18.11.2018Hürriyet Pazar
Yargıtay: GSM şirketi kota aşımını aboneye bildirmekle yükümlüdür

Yargıtay: GSM şirketi kota aşımını aboneye bildirmekle yükümlüdür!

Yurt dışına çıkmadan abonesi olduğu GSM şirketinden özel konuşma ve internet paketi alan tüketici, kota aşımı sebebiyle gelen 7 bin liralık faturayla sarsıldı. Mahkemenin yolunu tutan mağdur aboneye müjdeli haber Yargıtay'dan geldi. Yüksek mahkeme, kota aşımını aboneye bildirmeyen GSM firmasını kusurlu buldu.

27.10.2018Ekonomi
Söylentisi bile yetti ‘Fiyatlar gevşemeye başladı’

Söylentisi bile yetti! ‘Fiyatlar gevşemeye başladı’

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı komisyoncuyu aradan çıkaracak Hal Yasası hazırlıkları sebze ve meyve fiyatlarında gevşemeye neden oldu.

17.10.2018Ekonomi
Hal Yasası nedir

Hal Yasası nedir?

Gündemdeki haberler ardından hal yasasına ilişkin detaylar merak konusu oldu. Hükümetin 100 Günlük İcraat Programı'nda da yer alan ‘Hal Yasası’ ile fırsatçılığın önüne geçilecek, hallerin altyapısı yenilenecek ve modernizasyonu sağlanacak. Peki, hal yasası tam olarak nedir?

15.10.2018Ekonomi
Hal Yasası düzenlemesiyle fırsatçılığa son verilecek

Hal Yasası düzenlemesiyle fırsatçılığa son verilecek

Meclis gündemine bu ay gelecek, sebze ve meyve piyasasında revizyon niteliğindeki yeni "Hal Yasası" ile fırsatçılığın önüne geçilecek, hallerin altyapısı yenilenecek ve modernizasyonu sağlanacak.

11.10.2018Ekonomi
ABD, OPECi dava edecek yasa hazırlamayı düşünüyor

ABD, OPEC'i dava edecek yasa hazırlamayı düşünüyor

Petrol fiyatları dört yılın zirvesine çıkarken, OPEC üyesi ülkeleri dava etmeye imkan verecek bir yasayı geçirme fikri, Amerikan Kongresi'nde yeniden rağbet görüyor.

2.10.2018Ekonomi
Ön ödemeli sayaçlarla ilgili önemli açıklama

Ön ödemeli sayaçlarla ilgili önemli açıklama

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, EPDK’nin ön ödemeli ile faturalı sayaç kullanan tüketiciler arasındaki eşitsizlik ve farklı uygulamaları ortadan kaldırma amacıyla yaptığı düzenlemeye ilişkin, “Kartlı-ön ödemeli doğal gaz sayacı kullanan tüketiciler cezalandırılıyor” açıklamasında bulundu.

1.08.2018Ekonomi
Tüketici hakem heyetlerinin niteliklerini artırdık

Tüketici hakem heyetlerinin niteliklerini artırdık

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci: "Tüketici sorunlarının çözümünün kamusal ve özel paydaşlarla sivil toplum örgütleri arasında iş birliğini zorunlu kıldığını görüyoruz." "Tüketici hakem heyetlerini tüketici lehine daha pratik kararlar almaları noktasında yeniden yapılandırdık, sayılarını düşürdük, niteliklerini artırdık."

29.06.2018Ekonomi
CHPden Anadolu kalkınma kuşağı

CHP'den Anadolu kalkınma kuşağı

CHP’nin ekonomi, demokrasi, eğitim, toplumsal barış ve dış politika konularındaki beş temel soruna çözüm önerilerine yer verilen seçim bildirgesinde, ekonomik vaatler dikkat çekti. Bildirgede ‘Anadolu Kalkınma Kuşakları Projesi’ yer aldı. Projeye göre Türkiye beş kalkınma bölgesine ayrılacak ve buna göre politikalar izlenecek.

26.05.2018Gündem
İşte CHPnin seçim bildirgesi

İşte CHP'nin seçim bildirgesi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Haziran seçimleri için seçim bildirgesini açıkladı.

26.05.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Sağlıklı gıda için ‘Zehirsiz Sofralar’

BUGÜN herkesin sağlığını ilgilendiren önemli bir projeden söz edeceğim. Konumuz, gıdalardaki tarım ilacı artıkları. Sosyal medyadan projeyi ve amacını özetliyorum:

17.09.2019

Zayıflatmayan diyetisyeni, dil öğretmeyen kursu şikâyet hakkı var mı?

“Bir ayda 7 kilo verin”, “Hiçbir efor harcamadan zayıflayın. Ücretsiz diyetisyen”, “Bir günde on yaş gençleşin”, “Bir ayda bülbül gibi İngilizce konuşun”... Tüketiciler internetten bu tip ürün, uygulama ve kurs reklamlarının bombardımanı altında. Okurlarımdan e-posta ve telefon yoluyla bu tip hizmet alarak mağdur oldukları yönünde onlarca şikâyet geliyor.

25.02.2019

Sipahi, Çekmeköy DP adayı oldu

ESKİ Beşiktaş meclis üyesi Hüseyin Avni Sipahi, Demokrat Parti’den Çekmeköy Belediye Başkanlığı’na aday olduğunu açıklayarak “2009’da CHP’den 308 oyla kaybettiğim seçimi, 10 yıl belediye başkanlığı yaptığım yerde yeniden kazanacağım” dedi.

7.02.2019

Bir gün düşünüp 14 gün içinde vazgeçebilirsiniz

Devremülk aldınız, vazgeçmek istiyorsunuz. 14 gün içinde cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Bu süreyi geçirmemeye dikkat edin, sözleşme bedelinin yüzde 2’si oranında tazminat ödemek zorunda kalırsınız...

4.02.2019

Trafik cezası hukuku: Radar uyarısı var mı?

Radar cezası aldıysanız şunlara dikkat:

30.09.2018

Bilinçli tüketici hakları

İlk kez giydiğiniz ayakkabı ayağınızı vurduysa, bir kez kullandığınız çantanın sapı koptuysa kaldırıp çöpe mi atıyorsunuz? Kim uğraşacak hakem heyetiyle mi diyorsunuz? Demeyin. Tek sayfalık bir form doldurup ücretsiz hakem heyetine başvurun. Bilinçli bir tüketici olarak hakkınızı arayın.

3.06.2018