MENÜ

İdil Türkmenoğlu

İdil Türkmenoğlu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İdil Türkmenoğlu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 37 İdil Türkmenoğlu haberi bulunmuştur.

İdil Türkmenoğlu Haberleri

Nasıl çevre yapılır

Nasıl çevre yapılır?

Networking (çevre) konusunda eğitimler veren Işıl Taysever ile Boğaziçi Üniversitesi’nde part-time dersler veren insan kaynakları profesyoneli İdil Türkmenoğlu, “Torpil Değil Networking” adlı bir kitap yazdılar. Taysever ve Türkmenoğlu, gençlere iş bulma süreçlerinde ve iş hayatında nasıl networking yapılacağına dair pratik bilgiler veriyorlar. İdil Türkmenoğlu, sorularımızı cevapladı.

‘İnsana dönüş’ zirvesi

‘İnsana dönüş’ zirvesi

Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin düzenlediği 5. İnsan Kaynakları Zirvesi, 22 Mart tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’nde yapıldı. ‘Back to the Human’ (İnsana dönüş) temasıyla yola çıkılan zirvede Endüstri 4.0’dan kurum içi girişimciliğe insan kaynaklarındaki son trendler konuşuldu.

Perakendede çok iş var

Perakendede çok iş var

TÜİK verilerine göre toptan ve perakende ticaret sektörü, 2015’te 106 bin ek istihdam oluşturdu. 2016’da ise siyasi ve ekonomik nedenlerle bu sayı 66 bine gerilese de 2017’nin ilk 8 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre sektördeki insan kaynağı 195 bin gibi çok önemli bir oranda artış gösterdi. Gelecek yıl 24 alışveriş merkezi ve yaklaşık 3 bin yeni mağaza açılmasını bekleniyor. Her yıl ortalama 50 bin yeni istihdam yaratan perakende sektörü gençlere pek çok kariyer fırsatı sunuyor. Sektör temsilcileri esnek çalışma, insan ilişkileri ve satışı görme açısından perakendenin çok önemli olduğunu vurguluyorlar.

Deneyim mi eğitim mi

Deneyim mi eğitim mi?

Üniversite hayatınız boyunca derslerinize çalıştınız, okulunuzu 4 yılda çok iyi bir derece ile bitirdiniz ve iş başvurusu yapmak için CV’nizi hazırladınız. Sizce işe alımda en önemli şey okul ve mezuniyet dereceniz mi? İnsan kaynakları uzmanları CV’deki en önemli şeyin okul değil deneyim olduğuna inanıyor. Pek çoğunuz yeni mezunda deneyim mi arıyorlar diye soruyor olabilir şu an.. Ama burada deneyimden kasıt okul hayatı boyunca edindiği tecrübeler. Örneğin 4 yıl boyunca hiç staj yapmadıysanız, hiçbir kulübe katılmayıp, hiçbir sosyal sorumluluk ve gönüllülük faaliyetinde bulunmadıysanız, part-time çalışmadıysanız işiniz zor. İyi bir üniversiteden iyi bir dereceyle mezun olup işinizin hazır olduğu dönemler çoktan geride kaldı. Artık iyi okullardan mezun olmuş pek çok kişi var. Kendini sadece teorik anlamda değil her alanda geliştirenler, iş dünyasına üniversite sıralarındayken hazırlananlar mezun olduklarında diğer adaylardan sıyrılıp, bir adım öne geçiyorlar. En çok çalışılmak istenen şirketlerin insan kaynakları direktörlerine, grup başkanlarına bir yeni mezunun CV’sinde en çok neye baktıklarını sorduk.

İşten ayrılanı geri alır mısınız

İşten ayrılanı geri alır mısınız?

Şirketler yıllarca işten kendi isteğiyle ayrılan personeli, özellikle de rakibe geçenleri işe geri almamayı seçtiler. Şimdi ise pek çok şirket, sektör tecrübesi edinmiş eski bir çalışanı tekrar işe almanın hem şirkete bilgi birikim getireceğini, hem de motivasyonu ve bağlılığı arttıracağını düşünüyor. Tabii, tam tersi bunun bağlılığı azaltacağını ve içeride adaletsizlik yaratacağını düşünen şirketler de çok.

PERYÖNün yeni yönetimi belli oldu

PERYÖN'ün yeni yönetimi belli oldu

PERYÖN, Türkiye İnsan Yönetimi Derneği’nin 24. Dönem Yönetim Kurulu konusunda karara varıldı. STFA Holding Strateji ve İnsan Kaynakları Başkanı Berna Öztınaz, PERYÖN’ün Yeni Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.

17.05.2017Ekonomi
İKda gözler bu Zirvede

İK'da gözler bu Zirve'de

Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü, Humanspire İnsan Kaynakları Zirvesi’nin ilkini düzenleniyor. 11-12 Mart tarihleri arasında Albert Long Hall’de yapılacak Zirve'nin konuşmacıları arasında Hürriyet İnsan Kaynakları Direktörü Tuba Köseoğlu Okçu da yer alıyor.

20.02.2017Ekonomi
Perakendede hedef 2023

Perakendede hedef 2023

2016 yılında yaşanan terör olayları, darbe girişimi ve son olarak dolar kurundaki artış, pek çok sektörü olumsuz etkiledi. Perakendede ise bir yandan kapanan firmalar olurken, bir yandan da tam gaz mağaza açılışlarına devam eden ve yeni istihdam yaratan şirketler oldu. Kriz kimileri için fırsat yarattı. Perakendeciler 2017’den umutlu. Markalar her yıl olduğu gibi 2017’de de on binlerce kişiyi işe alacaklar. Tüm perakende sektörünün 2023’de ise 1 milyon 250 bin yeni istihdam yaratması bekleniyor.

4.12.2016Ekonomi
Sektör liderleri bu zirvede buluştu

Sektör liderleri bu zirvede buluştu

Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi tarafından düzenlenen ‘Kurumiçi Girişimcilik Konferansı’nın bu yıl 4’üncüsü yapıldı. Sektörlerin liderlerini buluşturan ve Türkiye’de bu konudaki ilk etkinlik olan konferansta, sektörlerinde lider kurumlardan üst düzey temsilciler; yaptıkları yeniliklerle şirketlerine rekabet avantajı sağlayan uygulamaları, yön gösterici deneyimlerini ve mevcut stratejileri sorgulatacak yeni trendleri katılımcılara aktardılar.

23.11.2016Ekonomi
Şirket akademisi online eğitim platformu oldu

Şirket akademisi online eğitim platformu oldu

Turkcell Akademi, 2006 yılında Turkcell Grup çalışanlarına eğitim vermek için kuruldu. Şu anda neredeyse her büyük şirketin bir akademisi olsa da o dönem şirket akademileri yeni yeni kuruluyordu.

Şirketlerde pozitif yönetim zamanı

Şirketlerde pozitif yönetim zamanı

Çalışanların eksik ve zayıf yönlerine değil de halihazırda ‘güçlü’ olan yönlerine odaklanmak ve bu yönleri daha da parlatmak, bir takdir kültürü yaratmak diye özetleyebileceğimiz ‘pozitif psikoloji’yi benimseyen şirketlerin verimliliklerinde ve çalışan bağlılıklarında ciddi artışlar oluyor. Son dönemde pozitif psikolojiyi keşfeden ve yavaş yavaş adım atan şirket sayısı hızla artıyor.

Perakendede fırsat çok

Perakendede fırsat çok

Bünyesinde Altınyıldız, AY Marka Mağazacılık, Beymen, Boyner Büyük Mağazacılık, BR Mağazacılık, Hopi ve Morhipo markalarını barındıran Boyner Grup’un 12 bin çalışanı var. Bu yıl da bin kişilik bir alım planladıklarını söyleyen Boyner Grup İK, Kurumsal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik’ten Sorumlu Başkan Yardımcısı İdil Türkmenoğlu, “Perakendeye ilgi artıyor. Perakendede iş var” diyor.

Boyner ve Boğaziçi Üniversitesinden dijital pazarlamada iş birliği

Boyner ve Boğaziçi Üniversitesi'nden dijital pazarlamada iş birliği

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Dijital Pazarlama dersini Boyner Grup iş birliğiyle tamamladı.

29.01.2016Teknoloji
Boğaziçi’nde Hero İnsan Kaynakları Zirvesi

Boğaziçi’nde Hero İnsan Kaynakları Zirvesi

Boğaziçi Üniversite’sinde yapılacak Hero İnsan Kaynakları Zirvesi 28 Kasım’da başlıyor. İki gün sürecek etkinliğe dünyanın önde gelen şirketleri katılacak. Yetkililer, öğrencilerle buluşacak.

26.11.2015Eğitim
İK’da ezber bozan bakış açıları tartışıldı

İK’da ezber bozan bakış açıları tartışıldı

Boğaziçi Üniversitesi, İnsan Kaynakları Zirvesi’nin ikincisi 9 Nisan Perşembe günü Albert Long Hall’de yapıldı.

İşyerinde pozitif psikoloji zamanı

İşyerinde pozitif psikoloji zamanı

İş Yerinde Pozitif Psikoloji Zirvesi’nde konuşan Boyner Grup, İK, Kurumsal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcısı İdil Tükmenoğlu, “Kötü hissettirdiğimiz anların üç katı kadar iyi anlar yaşarsak bağlı çalışanlar yaratabiliyoruz” diyor.

Personel yönetiminden stratejİk İK’ya

Personel yönetiminden stratejİk İK’ya

Hürriyet İK’nın 1 Ekim 1995 tarihinde yayımlanan 1. sayısında bu yana tam 1.000 sayı geçti. Toplam 19 yıl eder. Bu 19 yılda çalışma hayatı da insan kaynakları da büyük bir değişim ve dönüşüm geçirdi. O zaman birçok şirkette personel müdürlüğü yerini insan kaynakları departmanına bırakmıştı ama çoğunlukla bu bir tabela değişikliğinden ibaretti, bugün ise insan kaynakları, şirketlerde stratejik bir ortak olarak konumlanıyor. 19 yıl önce yeni yeni konuşulan kavramlar bugün yerine oturmuş durumda. İK, 19 yılda nereden nereye geldi, sektörün deneyimli isimleri ile konuştuk.

Teşekkür etmeyi bilin

Teşekkür etmeyi bilin

Çalışanı bir başarısından veya davranışından dolayı takdir etmek onun hem motivasyonunu arttırıyor, hem de şirkete bağlılığını. Takdir etmek için kimi zaman bir küçük teşekkür bile yetiyor.

Yenilenme zamanı

Yenilenme zamanı

10, 20 hatta 30 yıldır aktif olarak iş hayatındasınız diyelim. Onca yıl hem işte başarılı olacağım hem evde diyerek hep bir şeylerin peşinden koşturdunuz, didindiniz durdunuz. Ve ne çok şeyi ıskaladınız, kim bilir nelere özlem duydunuz. Mesela çocukları okuldan almak, kitap okumak, bütün gün film izlemek, bir kafede boş boş oturup kahvenizi içmek, o çok istediğiniz eğitime katılmak, hamur açmak... Elinize bir fırsat geçse, hep ertelediğiniz şeyleri yapmanız için işinize 6 ay, 1 yıl ara verseniz, kafanızı dinleseniz, sonra yenilenmiş olarak işe dönseniz ne güzel olurdu değil mi? Bunu yapabilenlerimiz var. Çalışanların verdikleri bu kariyer molasına batılılar ‘sabbatical leave’ diyorlar.

Dijital İK Konferansı 28 Kasımda

Dijital İK Konferansı 28 Kasım'da

İnsan Kaynakları sektörünün dijitalleşme sürecini mercek altına alan Dijital İK Konferansı 28 Kasım’da gerçekleşecek.

15.11.2013Ekonomi
PERYÖN yeni dönemde kadın, çocuk ve engelli istihdamına odaklanacak

PERYÖN yeni dönemde kadın, çocuk ve engelli istihdamına odaklanacak

PERYÖN'ün yeni Başkan Yiğit Oğuz Duman,derneğin yeni dönemde Türkiye’nin en önemli gündemi olan istihdam ile kadın, genç ve engelli istihdamına odaklanacağını, çok hızlı değişen iş koşulları doğrultusunda çalışanların sürekli gelişimi konusunda da daha aktif olacağını söyledi.

28.03.2012Ekonomi
Dr. Robert Türkiyeye geliyor

Dr. Robert Türkiye'ye geliyor

İnsan kaynakları yönetiminin Indiana Jones'u Dr. Robert Biswas-Diener Türkiye'ye geliyor.

11.08.2011Ekonomi
Momy bana ball at

Momy bana ball at

Ne kadar snob bulursanız bulun, son zamanlarda eğilim çok dilli çocuk yetiştirmek. Aileler ve özellikle anneler bu yola baş koymuş durumda. Hamileyken çocuğuyla İngilizce konuşmaya başlayan bile var. Yeter ki İngilizce öğrensin. Annesi veya babası yabancı olup evde doğal bir ortamda iki dili birden duyan çocuklardan söz etmiyoruz. Anne de baba da Türk; ama çocuklarına daha doğar doğmaz başka bir dil öğretmek için rolleri paylaşıyorlar. Biri çocukla İngilizce, diğeri Türkçe konuşuyor. Peki bir insanın çocuğuyla başka bir dilde iletişim kurması zor değil mi?

1.09.2007Kelebek
Yüzmede Avrupa Şampiyonası kadrosu belli oldu

Yüzmede Avrupa Şampiyonası kadrosu belli oldu

Finlandiya'da 4-8 Temmuz tarihlerinde yapılacak Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası'nda mücadele edecek milli takım kadrosunda 34 sporcu yer alıyor

11.06.2018Diğer
Hürriyet Kardeşlik Mahallesi Kampanyası

Hürriyet Kardeşlik Mahallesi Kampanyası

Hürriyet Kardeşlik Mahallesi Kampanyası kapsamında Pakistan'daki sel felaketi için yardım gönderenlerin isim listesi aşağıdadır.

24.08.2010Gündem
Gökdelenlerin gölgesinde kış tatili CHICAGO

Gökdelenlerin gölgesinde kış tatili CHICAGO

Arkadaşlarımız Nil ve Cem, İstanbul’dan ziyarete geldi. Biz üç aylığına buradayız, buralı olmuşuz ya...

1.03.2010Seyahat
İşte belediye başkan adayları

İşte belediye başkan adayları

Siyasi partilerin 28 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde büyükşehir belediyeleri, merkez ilçe belediyeleri, alt kademe belediyeleri, il ve ilçe belediye başkan adayları belli oldu.

24.02.2004Gündem