MENÜ

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Göç İdaresi Genel Müdürlüğü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 513 Göç İdaresi Genel Müdürlüğü haberi bulunmuştur.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Haberleri

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı: Ülkemiz göç yönetimi ile dünyaya örnek oldu

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı: Ülkemiz göç yönetimi ile dünyaya örnek oldu

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Türkiye’nin devasa kitlesel bir göçü, toplumsal, siyasal, güvenlik sorunları yaşamadan yönetmeyi başardığını belirterek, "Ülkemiz atmış olduğu adımlarla kültürüne ve tarihine özgü karakterleri içeren kendine has göç yönetimi geliştirmiş ve tüm dünyaya örnek olmuştur" dedi.

14.01.2020Gündem
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü uzman yardımcısı alacak Başvuru şartları neler

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü uzman yardımcısı alacak! Başvuru şartları neler?

İçişleri Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Göç İdaresi Genel Müdürlüğü uzman yardımcısı istihdam edecek. Merkez ve taşra teşkilatında boş bulunan kadrolar için yapılacak alımlara başvuru yapabilmek için, kurumun belirlediği şartları taşımak gerekiyor. Peki, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü uzman yardımcısı alımı başvuru şartları neler?

24.12.2019Gündem
Türkiyede 10 yılda 35 bin göçmen kaçakçısı yakalandı

Türkiye'de 10 yılda 35 bin göçmen kaçakçısı yakalandı

Türkiye’de 10 yılda yakalanan göçmen kaçakçısı sayısının 35 bini buldu. 2010 yılında 1711 göçmen kaçakçısının yakalandığı Türkiye'de bu yıl rakamın rekor düzeyde artarak 11 Aralık itibariyle 8 bin 604'e çıktı. 15 yılda yakalanan düzensiz göçmen sayısı ise 1 milyon 726 bin 917 oldu. En fazla yakalananlar ise 6 yılda 418 bin kişi ile Afganistan uyruklulardan oluştu.

20.12.2019Gündem
Son dakika haberi: İzmirdeki skandal yazı ile ilgili Bakan Soyludan çok sert tepki

Son dakika haberi: İzmir'deki skandal yazı ile ilgili Bakan Soylu'dan çok sert tepki

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı İzmir'de yaşanan tepki çeken olayla ilgili "O eve yapılan işareti, kendi evime yapılmış işaret olarak görüyorum. Arkadaşlarımız o kişiyi bulacaktır. İçişleri Bakanlığı olarak bizatihi tarafız bu olaya hukuken de tarafız. Adaletin önüne o kişi çıkacak ve bunun bedelini ödeyecek" dedi.

28.11.2019Gündem
Komisyonda kabul edildi

Komisyonda kabul edildi

İçişleri Bakanlığına ilişkin yeni düzenlemeleri de içeren, Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, İçişleri Komisyonunda kabul edildi.

21.11.2019Gündem
Derneklere şehit ve gazi ayarı

Derneklere şehit ve gazi ayarı

İçişleri Bakanlığı’yla ilgili düzenlemeler içeren bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair teklif TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Yapılacak değişiklikle derneklerde “şehit” ve “gazi” kelimeleri izinle kullanılabilecek. Memur ve kamu görevlilerinin yargılanmasında izin yetkisi yeniden düzenleniyor.

20.11.2019Gündem
Göç İdaresi sözleşmeli memur alımı yapacak | Başvuru şartları neler

Göç İdaresi sözleşmeli memur alımı yapacak | Başvuru şartları neler?

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'ne sözleşmeli personel alımı yapılacak. 40'ı büro memuru, 8'i Sosyal Çalışmacı pozisyonlarında toplam 48 kişinin istihdam edileceği alımlar için başvurular yarın sonra erecek. Peki, Göç İdaresi sözleşmeli memur alımı başvuru şartları neler?

14.11.2019Gündem
Göç İdaresi 48 memur alımı yapıyor Başvuru şartları neler

Göç İdaresi 48 memur alımı yapıyor! Başvuru şartları neler?

Göç İdaresi 48 memur alımı için başvuru süreci devam ediyor. 40 büro memuru ve 8 Sosyal Çalışmacı memur alımı yapacak olan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, dalım yapılacak olan iller ve pozisyon sayısını yayımladı. Peki, Göç İdaresi memur alımı başvurusu nasıl yapılır ve şartları nelerdir? İşte, personel alımı süreci hakkında bazı bilgiler

12.11.2019Gündem
DEAŞlılara jet iade

DEAŞ'lılara jet iade

Terör örgütü DEAŞ’ın yabancı teröristleri için vatandaşı oldukları ülkelere gönderilme süreci dün başladı. Almanya, ABD ve Danimarka vatandaşı 3 DEAŞ’lı ülkelerine gönderildi. İlk aşamada 813 DEAŞ’lı iade listesinde. Cezaevlerindeki 1287 DEAŞ’lı için de iade çalışması sürüyor.

12.11.2019Gündem
İçişleri Bakanlığı personel alımı başvuru şartları neler

İçişleri Bakanlığı personel alımı başvuru şartları neler?

İçişleri Bakanlığınca 45 uzman yardımcısı istihdam edilecek. Söz konusu alım hakkında detayların Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından, İçişleri Bakanlığı uzman yardımcısı alımının ayrıntıları merak konusu oldu. Peki, İçişleri Bakanlığı personel alımı başvuru şartları neler?

20.10.2019Gündem
İçişleri Bakanlığı 45 Göç Uzmanı yardımcısı alacak - Sınav başvuru şartları neler

İçişleri Bakanlığı 45 Göç Uzmanı yardımcısı alacak - Sınav başvuru şartları neler?

İçişleri Bakanlığına bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Devlet Personel Başkanlığı’nın resmi sayfası üzerinden personel alımı ilanı yayınladı. İlana göre, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, (45) İl Göç Uzman Yardımcısını bünyesinde istihdam edecek. Peki, 45 Göç Uzmanı yardımcısı sınavı için başvuru şartları neler?

17.10.2019Gündem
İçişleri Bakanı Soylu: Türkiyenin göç politikasının ana ekseninde değişiklik yok

İçişleri Bakanı Soylu: Türkiye'nin göç politikasının ana ekseninde değişiklik yok

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Türkiye'nin göç politikasının ana ekseninde hiçbir değişiklik söz konusu değildir." dedi.

21.08.2019Gündem
Bir milyon yabancı, yatırım ve yaşam için Türkiyeyi seçti

"Bir milyon yabancı, yatırım ve yaşam için Türkiye'yi seçti"

GİGM Uyum ve İletişim Dairesi Başkan Vekili Ali Rıza Beşkat, "Sayıları 1 milyonu geçen ikamet izni sahibi dediğimiz düzenli göçle gelen savaş, zulüm gibi gerekçeleri olmadan ülkemize gelen insanlar bugün bizim topraklarımızda yaşamaktadır. Bu kişiler, çalışıp iş kurup, turizmle uğraşıp, bir kısmı emekliliğini burada geçiriyor, ekonomimize katkı sağlıyor" açıklamasında bulundu.

12.08.2019Ekonomi
İstanbul Valiliğinden son dakika açıklaması: 12 bin 474 kaçak göçmen geri gönderildi

İstanbul Valiliği'nden son dakika açıklaması: 12 bin 474 kaçak göçmen geri gönderildi

İstanbul Valiliği, kaçak göçmenlerle ilgili yapılan çalışmalarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Düzensiz göçle gelen 12 bin 474 kaçak göçmen geri gönderme merkezlerinin bulunduğu illere sevk edildi" denildi.

1.08.2019Gündem
Göç İdaresi Genel Müdürlüğünden ‘deport’ açıklaması

Göç İdaresi Genel Müdürlüğünden ‘deport’ açıklaması

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada "Ülkesine geri gönderilmesi halinde can güvenliği olmayan, işkence ve insanlık dışı muameleye maruz kalabilecek hiçbir yabancının iade edilmesi söz konusu olmamış ve olmayacaktır" ifadeleri kullanıldı.

28.07.2019Gündem
Hedef kayıt dışı 1 milyon kişi

Hedef kayıt dışı 1 milyon kişi

‘Düzensiz Göçle Mücadele Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı’ hayata geçirilirken yasa dışı yollardan Türkiye’ye giriş yapan yaklaşık 1 milyon göçmenin yakalanarak sınır dışı edilmesi çalışmaları yürütülüyor.

25.07.2019Gündem
‘Profil’le sınır dışı mahkemeden döndü

‘Profil’le sınır dışı mahkemeden döndü

‘Türkiye'ye girişi sakıncalı’ denilerek, sınır dışı edilen Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Sekreteri Selçuk Duman hakkındaki karar, idari mahkemece iptal edildi. Kararda, Duman’ın güvenlik tehdidi oluşturduğuna dair bir tespit ya da kanıt olmadığı, yalnızca havalimanında bir polisin sosyal medya hesaplarından ‘profil değerlendirmesi’yle sınır dışı edildiği belirtildi.

17.07.2019Gündem
Sığınmacılara sıkı denetim

Sığınmacılara sıkı denetim

BAŞTA Suriyeliler olmak üzere Türkiye’ye gelen yabancı göçmen sayısı 4 milyonu geçerken, ‘Düzensiz Göçle Mücadele Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı’ devreye sokuldu.

7.07.2019Gündem
Dünya Mülteciler Günü’nde Suriyeli efsaneleri

Dünya Mülteciler Günü’nde Suriyeli efsaneleri

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü kapsamında İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Mülteci Hakları Derneği ortak bir çalışmaya imza atarak ‘Ülkemizde Geçici Koruma Kapsamında Bulunan Suriye Uyruklu Yabancılar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar’ adlı kitapçık hazırladı.

20.06.2019Gündem
Suriyeli sayısı 7 ilde yüzde 10’u geçti

Suriyeli sayısı 7 ilde yüzde 10’u geçti

İçişleri Bakanlığı’nın son göç verilerine göre Suriyeli sığınmacılar 81 ilin yedisinde nüfusun yüzde 10’unu geçti.

3.06.2019Gündem
LGS sınavında kalem veriliyor mu

LGS sınavında kalem veriliyor mu?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, ortaöğretime giriş sistemi için düzenlenecek olan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) 1 Haziran günü gerçekleşecek. Sınava girecek adaylar toplam 90 soruya yanıt arayacak. Sınavın yaklaşması ile beraber, LGS'ye katılım sağlayacak öğrenciler, sınav günü yanlarında bulundurması gereken malzemeleri araştırmaya başladı. Peki, LGS sınavında kalem veriliyor mu? İşte, konu ile ilgili detaylar.

31.05.2019Gündem
Eski kimlikle LGSye girilir mi

Eski kimlikle LGS'ye girilir mi?

Eski kimlikle LGS'ye girilir mi sorusu, 1 Haziran tarihinde sınava girecek olan birçok öğrenci ve velilerinin gündemindeki konu olmaya başladı. Yeni kimlik kartının artık birçok kişi tarafından kullanılıyor olması dolayısıyla LGS'ye eski kimlik kartı ile girilip girilmeyeceğini merak eden birçok vatandaş, internet üzerinden bilgi edinmek istiyor. Peki, eski kimlikle LGS'ye girilir mi? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

30.05.2019Gündem
Cemalettin Sarar ve eşine işkence yapanlar tanıdık çıktı FBI yöntemini kullandılar...

Cemalettin Sarar ve eşine işkence yapanlar tanıdık çıktı! FBI yöntemini kullandılar...

Hem işkenceye hem de soyguna uğrayan Sarar ailesi hakkında son dakika haberleri üst üste geliyor! Eskişehir'de gerçekleşen olayda SARAR Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar ve eşi Zehra Sarar, evlerinde işkence görmüş ve soyguna uğramıştı. Polis ekipleri olayın peşini bırakmadı ve FBI yöntemiyle olayın kilit ismi olan Moldovalı hizmetçi Iulia Dragusan'ı tespit etti. Cemalettin Sarar da ifadesinde tanıdık birisinin bu caniliği yaptığını ifade etmişti; peki hırsızlar 7 güvenlik görevlisi 30 bekçinin olduğu villaya nasıl girdiler? İşte soygunun detayları...

22.05.2019Gündem
Anayasa Mahkemesinden Yapuquan için ihlal kararı

Anayasa Mahkemesinden Yapuquan için ihlal kararı

Anayasa Mahkemesi, Uygur kökenli Çin vatandaşının idari gözetim altında tutulmasının hukuki olmaması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

17.05.2019Gündem
Yabancı ziyaretçi sayısında Ruslar zirvede

Yabancı ziyaretçi sayısında Ruslar zirvede

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2018 yılında kara, hava, deniz ve demiryolunu kullanarak 39 milyon 468 bin 492 yabancı Türkiye'ye giriş, 39 milyon 315 bin 104 kişi ise çıkış yaptı. Türkiye'yi ziyaret eden yabancılar arasında 5 milyon 986 bin 184 kişiyle Ruslar ilk sırada yer alırken 4 milyon 489 bin 71 kişiyle Almanlar ikinci, 2 milyon 412 bin 45 kişiyle Bulgarlar üçüncü sırada yer aldı.

24.01.2019Ekonomi
Artık Türkiyeli olan Suriyeli çocuklar anlatıyor: Suriye’yi hiç hatırlamıyorum, orası neresi bilmiyorum; ben bir tek bu sokağı biliyorum

Artık Türkiyeli olan Suriyeli çocuklar anlatıyor: Suriye’yi hiç hatırlamıyorum, orası neresi bilmiyorum; ben bir tek bu sokağı biliyorum

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün resmi verilerine göre Türkiye’de 18 yaş altında 1 milyon 646 bin 53 Suriyeli çocuk yaşıyor. Mayıs 2011-Ocak 2019 arasında ülkemizde 410 bin Suriyeli bebek doğdu. Geri kalanların çoğu da çok küçük yaşta buraya göç ettiği için kendi ülkelerine dair hiçbir hatıraları yok. Artık Türkçe konuşan, Türk kültürüyle yetişen ve kendilerini Türk hissettiklerini söyleyen Suriyeli çocuklarla konuştuk.

20.01.2019Hürriyet Pazar
AK Parti Akyurt Belediye Başkan Adayı Hilal Ayık kimdir

AK Parti Akyurt Belediye Başkan Adayı Hilal Ayık kimdir?

AK Parti'nin Ankara Akyurt Belediye Başkan Adayı Hilal Ayık oldu. AK Parti Akyurt Belediye Başkan Adayı’nın açıklanması ardından gözler Hilal Ayık’ın hayatına çevrildi. Peki, AK Parti Akyurt Belediye Başkan Adayı Hilal Ayık kimdir?

1.01.2019Gündem
Yılbaşı gecesi için önemli açıklama... Tam 255 bin kişi

Yılbaşı gecesi için önemli açıklama... Tam 255 bin kişi

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, yılbaşı gecesinin huzur ve güven içinde geçirilmesi için 41 bin 214 asayiş ve trafik timi, 390 hava aracı, 124 deniz aracı, bin 101 motosiklet, 519 detektör köpeği ve ülke genelinde toplam 255 bin 804 kolluk personelinin görevlendirildiğini bildirdi.

31.12.2018Gündem
Üniversiteliler göçmen çocuklara boyama yaptı

Üniversiteliler göçmen çocuklara boyama yaptı

Üniversite öğrencileri, İzmir Göç İdaresi Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde barnan göçmen çocuklarla birlikte t-shirt boyadı. Göçmen çocukların hafızalarında güzel anılar yer edinmesini amaçlayan üniversiteliler, ayrıca onlarla oyun da oynadı.

21.12.2018Eğitim
Dönene destek Kızılay’dan

Dönene destek Kızılay’dan

Türkiye’den ülkelerine dönmek isteyen Afgan göçmenlere yönelik destek projesi başlatıldı. Türk Kızılayı’nın hayata geçirdiği projeyle ilk etapta geri dönen 10 Afgan’ın hayalleri gerçekleştirilerek ülkesinde iş veya işyeri sahibi olması sağlandı.

16.12.2018Gündem
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü personel alımı | Sınavla uzman yardımcısı alınacak

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü personel alımı | Sınavla uzman yardımcısı alınacak

İçişleri Bakanlığına bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatına yazılı ve sözlü sınavla 45 il göç uzman yardımcısı alınacak. Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, başvuru için belli lisans bölümlerinden mezun olmak gerekiyor. Peki, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü personel alım şartları neler?

27.11.2018Gündem
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne 45 personel alıyor

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'ne 45 personel alıyor

İçişleri Bakanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü bünyesine 45 personel alımı yapmaya hazırlanıyor. Uzman Yardımcısı kadrolarına yapılacak olan alımlar hakkında ilan detaylarını yayımlayan İçişleri Bakanlığı, bu süreçte KPSS puanlarına ağırlık verecek. Peki, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü personel alımı süreci nasıl işleyecek? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

23.11.2018Gündem
Bakan Soylu: 3600 sözümüzün arkasındayız

Bakan Soylu: '3600' sözümüzün arkasındayız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Polislerle ilgili biz 3600 konusunda söz verdik, bunu en kısa zamanda yerine getireceğiz. Bu bir sözdür. Bu sözün arkasındayız." dedi.

15.11.2018Gündem
ODTÜ mezunundan göçmen sorununa çözüm

ODTÜ mezunundan 'göçmen sorunu'na çözüm

Eğitim için 6 yıl önce Makedonya'dan Türkiye'ye gelen Türk asıllı Berat Kjamili, yaşadıklarından yola çıkarak göçmenlerin sorunlarına çözüm bulmak için geliştirdiği projelerle dikkat çekiyor.

11.11.2018Kampüs
Suriye’yle ilgili hiçbir hatıraları yok

Suriye’yle ilgili hiçbir hatıraları yok

“Bizim askerimiz Suriye’de savaşırken onlar nargile içiyor... Ucuza çalışıp Türkleri işsiz bırakıyorlar... Nitelikli olanları Avrupa’yı, eğitimsizler Türkiye’yi seçiyor... Bu kadar fakirlerse neden çok çocuk yapıyorlar...” TÜBİTAK ile birlikte ‘1003 Entegrasyon Projesi’nin startını veren Koç Üniversitesi Göç Araştırmaları Merkezi’nden Doç. Dr. Şebnem Köşer Akçapar’a göre bu düşüncelerin çoğu Türkiye’deki Suriyelilerle ilgili yanlış bir algıdan besleniyor ve suç oranları sanıldığının aksine çok düşük: “Büyük kısmı burada yaşamaya devam edecek. 5-9 yaş arası 478 bin çocuk var. Bunların bir kısmı burada doğdu, bir kısmı çok küçükken geldi. Suriye ile ilgili hiçbir hatıraları yok. Bir an önce entegrasyon şart.”

14.10.2018Gündem
600 binden fazla Suriyeli öğrenci ders başı yaptı

600 binden fazla Suriyeli öğrenci ders başı yaptı

MEB verilerine göre, Türkiye genelinde 600 binin üzerinde Suriyeli öğrenci ders başı yaptı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Eylül 2018 verilerine göre 1 milyon 47 bin eğitim çağındaki Suriyeli nüfusun kademeli olarak resmi okullara kaydedilmesi çalışmaları devam ediyor. Türkiye genelindeki 282 geçici eğitim merkezinde 100 bin 678 öğrenci yoğun Türkçe öğretimi temelli eğitim görüyor.

26.09.2018Eğitim
Türk ve Suriyelilere tarım eğitimi

Türk ve Suriyelilere tarım eğitimi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Adana Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinde yürütülen tarım eğitimi projesi kapsamında Türk ve Suriyeli 75 kişiye eğitim verilmeye başlandı.

5.09.2018Ekonomi
610 bin Suriyeli çocuğa eğitim

610 bin Suriyeli çocuğa eğitim

GÖÇ İdaresi Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de 976 bin 200 eğitim çağında Suriyeli çocuk bulunuyor. 2017-2018 eğitim öğretim yılında 610 bin 278 Suriyeli öğrenci Türk eğitim sisteminde yararlandı. Bu öğrencilerin yüzde 49.54’ünü (302 bin 305) kız, yüzde 50.46’sını (307 bin 973) erkek çocuklar oluşturdu.

25.08.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Suriyeli mültecilerin sayısındaki artış sürüyor

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın son dönemde sıkça tekrarladığı konulardan birini Türkiye’de yaşayan Suriyeli mültecilerin sınırın Suriye tarafında kurulacak güvenli bölgeye yerleştirilmesi teması oluşturuyor.

30.01.2019

Suriye’yle ilgili hiçbir hatıraları yok

“Bizim askerimiz Suriye’de savaşırken onlar nargile içiyor... Ucuza çalışıp Türkleri işsiz bırakıyorlar... Nitelikli olanları Avrupa’yı, eğitimsizler Türkiye’yi seçiyor... Bu kadar fakirlerse neden çok çocuk yapıyorlar...” TÜBİTAK ile birlikte ‘1003 Entegrasyon Projesi’nin startını veren Koç Üniversitesi Göç Araştırmaları Merkezi’nden Doç. Dr. Şebnem Köşer Akçapar’a göre bu düşüncelerin çoğu Türkiye’deki Suriyelilerle ilgili yanlış bir algıdan besleniyor ve suç oranları sanıldığının aksine çok düşük: “Büyük kısmı burada yaşamaya devam edecek. 5-9 yaş arası 478 bin çocuk var. Bunların bir kısmı burada doğdu, bir kısmı çok küçükken geldi. Suriye ile ilgili hiçbir hatıraları yok. Bir an önce entegrasyon şart.”

15.10.2018