MENÜ

Fransa

Fransa ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fransa haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 112.667 Fransa haberi bulunmuştur.

Fransa , Fransa Cumhuriyeti, ya da resmî olarak Fransız Cumhuriyeti, anakara toprakları Batı Avrupa'da bulunan ve dünyanın pek çok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülkedir.

Kıta Fransası, güneyde Akdeniz'den kuzeyde Manş Denizi ve Kuzey Denizi'ne, doğuda Ren Nehri'nden batıda Atlas Okyanusu'na kadar yayılan topraklarda yer alır. Fransızlar, ülkelerini topraklarının biçiminden ötürü Altıgen olarak adlandırırlar.

Fransa, yönetimde yarı-başkanlık sisteminin uygulandığı üniter bir devlettir. Ülkenin başlıca ilke ve ülküleri İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi'nde açıklanmıştır.

Fransa'nın Avrupa kıtasındaki komşuları Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, İspanya, Monako ve Andorra'dır. Akdeniz'de İtalya'ya ait Sardinya adası'ndan sadece 12 km uzaktaki Korsika adası da Fransa'ya aittir. Sahip olduğu denizaşırı illerde de, Fransız Guyanası aracılığıyla Brezilya ve Surinam'a, Saint Martin Adası aracılığıyla da Hollanda Antilleri'ne sınırı vardır. Fransa, Manş Denizi'nde deniz yüzeyinin altından geçen Manş Tüneli'yle Birleşik Krallık'a bağlanmaktadır.

Fransa, 17. yüzyılın ikinci yarısından bu yana dünya genelinde uluslararası ilişkiler alanında önde gelen ülkelerden olmuştur. 18. ve 19. yüzyıllar arasında, Fransa dönemin en büyük sömürge imparatorluklarından birini kurmuştur. Bu dönemlerde Fransa'nın sınırları batı Afrika'dan, güneydoğu Asya'ya kadar uzanmış, etki ettiği bölgelerdeki toplumların kültür ve siyasetlerinde belirgin izler bırakmıştır.

Dünya sıralamasında 6. sırada bulunan nominal gayrisafi yurtiçi hasılası ve 8. sırada yer alan satın alma gücü paritesi ile ileri bir ekonomiye sahiptir ve gelişmiş ülkeler sınıfında yer almaktadır.

İş gezileri için gelenler dâhil, ülkede yirmi dört saatten az kalanlar hariç tutulmak üzere, yıllık olarak ağırladığı yaklaşık 82 milyon turistle Fransa, dünyada en çok ziyaret edilen ülkedir.

Fransa, Avrupa Birliği adlı siyasi ve ekonomik örgütlenmenin kurucu üyelerinden biridir ve birlik üyesi ülkeler içinde yüzölçümü en büyük olanıdır. Ülke, bunun yanında Birleşmiş Milletler'in de kurucu üyelerinden, Frankofon'un, G8 Zirveleri'nin, Latin Birliği'nin ve NATO'nun da katılımcılarındandır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinden biridir. 360 etkin savaş başlığı ve 59 nükleer santraliyle önemli bir nükleer güçtür.

Fransa Haberleri

TZOB: Tarımda gümrük vergisi indirimi üreticiyi olumsuz etkiler

TZOB: Tarımda gümrük vergisi indirimi üreticiyi olumsuz etkiler

TZOB: Tarımda gümrük vergisi indirimi üreticiyi olumsuz etkiler

29.6.2017Merkez
Tecrit ve korumacılıkla sorunlar çözülemez

Tecrit ve korumacılıkla sorunlar çözülemez

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Meclis’te yaptığı açıklamada, isim vermeden ABD Başkanı Donald Trump’ı hedef aldı. Merkel, “Kim dünyanın sorunlarını tecrit ve korumacılıkla çözeceğine inanıyorsa muazzam yanılgı içindedir” dedi.

29.6.2017Dünya
Merkel, Trumpı eleştirdi

Merkel, Trump'ı eleştirdi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, dünyanın sorunlarının tecrit ve korumacılıkla çözülemeyeceğini söyleyerek ABD Başkanı Donald Trump'ı eleştirdi.

29.6.2017Dünya
Boccede Türkiyenin ilk madalyası Kahramankazandan

Bocce'de Türkiye'nin ilk madalyası Kahramankazan'dan

Bocce'de Türkiye'nin ilk madalyası Kahramankazan'dan

29.6.2017Kahramankazan
Galatasaray bir transferi daha bitiriyor Tek sorun...

Galatasaray bir transferi daha bitiriyor! Tek sorun...

Sarı kırmızılılar uzun süredir aradığı orta sahaya kavuşmak için artık gün sayıyor...

29.6.2017Futbol
Akdenizin kıyısında masal köyü

Akdeniz'in kıyısında masal köyü

Güney Fransa güzelliğiyle tüm dünyanın dilinde… Cote d’Azur sahilleri her mevsim turistlerin gözdesi, hele de yazın. Turkuaz sahil boyunca yan yana dizilmiş ünlü şehirleri, mis kokulu lavanta tarlaları, lüks evleri ve yatlarıyla Fransız Rivierası görenleri kendine hayran bırakıyor. Tüm bunlar içerisine gizlenmiş küçük Ezé Köyü ise taş evleri ve manzarasıyla akıllara kazınıyor. İşte size Fransız güzeli Ezé Köyü gezi rehberi…

29.6.2017Seyahat

Sıcak havalara dikkat... İşte öneriler

Kuzey Afrika üzerinden gelecek etkili sıcak havaya karşı kalp ve damar rahatsızlığı ile kronik hastalıkları bulunanların, kilolu ve aşırı zayıf kişilerin dikkatli olması gerekiyor. Bu yıl geçen senenin yazından daha sıcak geçecek. Cuma gününden itibaren hava sıcaklıkları ortalamanın 10 derece üstünde çıkıyor. Uzmanlardan önemli uyarılar var: "Açık renk ve bol elbiseler giymeyi tercih edin. Vücudunuzla elbise arasında hava boşluğu olsun. Şapkasız ve gözlüksüz kesinlikle dışarı çıkmayın" Gölgede hissedilen sıcaklık değerlerinin İstanbul'da 37, İzmir'de 41, Ankara'da 40 derece olması bekleniyor.

29.6.2017Gündem
The Business of Fashion moda eğitiminde dünyanın en iyi 10’unu seçti: Bu okullar çok ‘moda’

The Business of Fashion moda eğitiminde dünyanın en iyi 10’unu seçti: Bu okullar çok ‘moda’

Moda endüstrisinin büyüklüğü sizce kaç trilyondur? Yanıt aklınızı başınızdan alabilir; 2015’te toplam hacim 3 trilyon dolar civarındaydı. Bunun yaklaşık 621 milyar doları kadın, 402 milyar doları ise erkek giyiminden oluştu. Haliyle moda eğitimi de geleceği olan meslekler arasında yerini aldı. İşte The Business of Fashion’ın belirlediği dünyanın en iyi 10 moda okulu.

29.6.2017Eğitim
Ben Arfadan kötü haber Manajeri konuştu..

Ben Arfa'dan kötü haber! Manajeri konuştu..

Fransa Ligue 1'da Paris Saint-Germain forması giyen ve ismi sık sık Türk kulüpleriyle anılan Hatem Ben Arfa hakkında menajeri Eurosport Fransa'ya önemli açıklamalar yaptı.

29.6.2017Futbol
Hatice madalyayı garantiledi

Hatice madalyayı garantiledi 

Hatice madalyayı garantiledi 

29.6.2017İstanbul
İlk insanların dikitlerle inşa ettiği yapı bulundu

İlk insanların dikitlerle inşa ettiği yapı bulundu!

Güneybatı Fransa’daki Bruniquel Mağarası’nda yapılan araştırmalarda, 175 bin yıl önce yaşayan ilk insanların inşa ettiği, taştan yapılmış dairesel yapı kalıntıları bulundu. Dairesel yapılar, mağaranın zemininden koparılmış yaklaşık 400 adet dikitin üst üste yığılarak, bunlarla basit bir duvar yapılmasıyla inşa edilmiş. İşte detaylar…

29.6.2017Seyahat
Sürücüsüz minibüsler yollara çıkıyor

Sürücüsüz minibüsler yollara çıkıyor!

Paris’te iş merkezi olarak bilinen Defense bölgesinde artık sürücüsüz minibüsler çalışacak. Deneme sürecindeki bu araçlar elektrikle çalışıyor.

29.6.2017Teknoloji
14 Temmuz’da Fransa’daki kutlamalara katılacak

14 Temmuz’da Fransa’daki kutlamalara katılacak

Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı, ABD Başkanı Donald Trump’ın, ‘14 Temmuz Ulusal Gün’ kutlamalarına katılmak üzere Paris’e geleceğini açıkladı.

29.6.2017Dünya
Kohl’ün ismi, törenle o köprüye verilecek

Kohl’ün ismi, törenle o köprüye verilecek

16 Haziran’da yaşamını yitiren Almanya’nın eski Başbakanı Helmut Kohl’ün ismi, dünya liderlerinin katıldığı törenle, Almanya ve Fransa’yı bağlayan köprüye verilecek.

29.6.2017Dünya
Çinliler, Süper Lig’e yaklaşıyor

Çinliler, Süper Lig’e yaklaşıyor!

Avrupa’da birçok kulübü satın alan Çinli milyarderler gözünü Türkiye’ye çevirdi. Türkiye’den futbol kulübü satın almak için uluslararası danışmanlık şirketleri aracılığıyla nabız yoklayan Çinliler, bazı futbol kulüpleri ile görüştü.

29.6.2017Futbol
‘Dokunulursa güçler ayrılığı zarar görür’

‘Dokunulursa güçler ayrılığı zarar görür’

Fransa’da aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisinin (FN) lideri Marine Le Pen, milletvekili dokunulmazlığın kaldırılmasına karşı olduğunu belirtti.

29.6.2017Dünya
Vodafone aboneleri bayramda 7,2 milyon GB mobil internet kullandı

Vodafone aboneleri bayramda 7,2 milyon GB mobil internet kullandı

Vodafone aboneleri, arife günü ve Ramazan Bayramı'nı kapsayan 4 günde yaklaşık 868 milyon dakika ses, 533 milyon SMS ve 7,2 milyon GB mobil internet kullandı.

29.6.2017Teknoloji
FİFA Konfederasyon Kupası nedir, kaç yılda bir düzenlenir

FİFA Konfederasyon Kupası nedir, kaç yılda bir düzenlenir?

FIFA Konfederasyonlar Kupası, her dört yılda bir FIFA tarafından organize edilen futbol turnuvasıdır.

29.6.2017Spor Arena
Bafetimbi Gomis İstanbula geldi

Bafetimbi Gomis İstanbul'a geldi

Bafetimbi Gomis İstanbul'a geldi

28.6.2017İstanbul
Lise öğrencisi dünya şampiyonu oldu

Lise öğrencisi dünya şampiyonu oldu

Lise öğrencisi dünya şampiyonu oldu

28.6.2017Mersin
GSnin Gomisi geldi

GS'nin Gomis'i geldi

GS'nin Gomis'i geldi

28.6.2017Bakırköy
Paris havacılık fuarında sipariş rekoru

Paris havacılık fuarında sipariş rekoru

Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen 52. Havacılık Fuarında yapılan siparişlerin cirosu 150 milyar dolara ulaştı.

28.6.2017Ekonomi
Gomis İstanbulda işte ilk görüntüler

Gomis İstanbul'da işte ilk görüntüler!

Galatasaray'ın yeni transferi Bafetimbi Gomis, İstanbul'a iniş yaptı. Fransız golcüyü büyük bir taraftar grubu karşıladı!

28.6.2017Futbol
Ali Özgentürk Kemal Sunalın son anlarını anlattı

Ali Özgentürk Kemal Sunal'ın son anlarını anlattı

Sanat hayatının 50’nci yılını kutlayan yönetmen Ali Özgentürk’le baş başa...

28.6.2017Magazin
Kayserisporda kaleci Ahamadaya ayrılma kararı

Kayserispor'da kaleci Ahamada'ya ayrılma kararı

2 sezon sarı kırmızılı takımın kalesini koruyan Fransız file bekçisi Ali Ahamada ile yollarını ayırma kararı aldı.

28.6.2017Futbol
Boğaziçiden insanlığa bir hizmet daha

Boğaziçi'den insanlığa bir hizmet daha

Tedavi edilmediğinde kanser, diyabet ve kalp rahatsızlıkları gibi sağlık sorunlarına yol açan Obstrüktif Uyku Apnesi sendromuna etkili ve kullanımı rahat yeni bir çözüm Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü’nde görev yapan Türk bilim insanları tarafından geliştirildi. Boğaziçi Üniversitesi Öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Özgür Kocatürk, Doç. Dr. Albert Güveniş ve doktora öğrencisi Sefa Zülfikar’ın geliştirdikleri ağız içi aparat kolay kullanımı ile hastalığın çok daha kolay tedavi edilmesini sağlıyor. Dünyada başka bir örneği olmayan, uyku konforundan ödün vermeden kullanılabilen ürün, horlamaların şiddetini de büyük oranda azaltıyor.

28.6.2017Kampüs
Bursaspor Le Guen’i bekliyor

Bursaspor Le Guen’i bekliyor

Bursaspor Le Guen’i bekliyor

28.6.2017Merkez
Yazlıkta gözde bölgeler İzmir, Antalya ve Didim

"Yazlıkta gözde bölgeler İzmir, Antalya ve Didim"

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, yaz mevsiminin gelmesiyle yazlık konut piyasasında hareketliliğin başladığını belirterek, bu yıl en çok talep gören yazlık bölgeler arasında Antalya, Didim ve İzmir'in yer aldığını kaydetti.

28.6.2017Ekonomi
Beyaz eşya sektörünün gözü Ortadoğuda

Beyaz eşya sektörünün gözü Ortadoğu'da

Beyaz Eşya Yan Sanayicileri Derneği (BEYSAD) Başkanı Şeref Burak Özaydemir, komşu ülkelerdeki politik durumlar düzeldiğinde ihracatta daha iyi ve farklı potansiyeller oluşacağını söyledi.

28.6.2017Ekonomi
Bafetimbi Gomis kimdir, kaç yaşında

Bafetimbi Gomis kimdir, kaç yaşında?

Bafetimbi Gomis, Galatasaray'a transfer haberleri sonrası sorgulanan isimler arasında yer aldı. Santrafor mevkinde forma giyen tecrübeli futbolcu, kariyeri boyunca birçok takımda forma giydi. Peki, Bafetimbi Gomis kimdir? İşte, boyu ve kariyeriyle Bafetimbi Gomis

28.6.2017Spor Arena
Lavanta bahçelerinde bayram yoğunluğu

Lavanta bahçelerinde bayram yoğunluğu

Lavanta bahçelerinde bayram yoğunluğu

28.6.2017Burdur
Kayserisporda kaleci Ahamataya ayrılma kararı

Kayserispor'da kaleci Ahamata'ya ayrılma kararı

Kayserispor'da kaleci Ahamata'ya ayrılma kararı

28.6.2017Kayseri
Bisikletiyle dünyayı geziyor

Bisikletiyle dünyayı geziyor

Bisikletiyle dünyayı geziyor

28.6.2017Ağrı
Partimi bırakıyorum ya da o beni bırakıyor

Partimi bırakıyorum ya da o beni bırakıyor!

Fransa’da eski Başbakan Manuel Valls, Sosyalist Parti’den istifa etti. Valls, Macron’un hareketini destekleyeceğini açıkladı.

28.6.2017Dünya
Bu sezon EuroLeague Women’da mücadele edecek olan 14 takım belli oldu

Bu sezon EuroLeague Women’da mücadele edecek olan 14 takım belli oldu!

Kadın basketbolunda Avrupa’nın zirvesi olan EuroLeague Women’ın gelecek sezonunda mücadele edecek 16 takımın 14’ü belli oldu. Bu 14 takımın içinde Galatasaray, Fenerbahçe ve Yakın Doğu Üniversitesi de var!

28.6.2017Basketbol
Macron ve Trump Suriye için anlaştı

Macron ve Trump Suriye için anlaştı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'de kimyasal saldırı gerçekleşmesi halinde koordineli biçimde ortak karşılık verme kararı aldı.

28.6.2017Dünya
Googlea Avrupadan çok ağır ceza: 2.42 milyar euro

Google'a Avrupa'dan çok ağır ceza: 2.42 milyar euro!

Google, rekabet kurallarını ihlâl ettiği gerekçesiyle Avrupa Birliği tarafından 2.42 milyar euro tutarında cezaya çarptırıldı. Google'ın bu cezaya cevabı ise bakın ne oldu?

28.6.2017Teknoloji
Dünyanın en ürkütücü evleri

Dünyanın en ürkütücü evleri

Le Figaro gazetesi dünyanın çeşitli ülkelerinden en ürkütücü evleri derledi. Kurgusal dünyanın çok sevdiği, popüler bir konu olan perili evlerin insanları korkutmanın yanı sıra cezbettikleri de bir gerçek. İşte Le Figaro gazetesinin derlediği, dünyanın çeşitli ülkelerinden en ürkütücü o evler.

28.6.2017Seyahat
Sürücüsüz hızlı tren yollara çıkıyor

Sürücüsüz hızlı tren yollara çıkıyor!

Fransa'da devlete bağlı firmanın geliştirdiği otomatik hızlı trenler 2023'de raylarda olacak!

28.6.2017Teknoloji
İki lider anlaştı... Suriyeyi ortak vururuz

İki lider anlaştı... 'Suriye'yi ortak vururuz'

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'de kimyasal saldırı gerçekleşmesi halinde koordineli biçimde ortak karşılık verme kararı aldı.

27.6.2017Dünya
Bilgisayarlar yoğun saldırı altında... Türkiye de etkilendi

Bilgisayarlar yoğun saldırı altında... Türkiye de etkilendi

Geçen Mayıs ayında yaşanan ve yaklaşık 200 bin bilgisayarı etkileyen fidye yazılımına benzer bir yazılımla uluslararası çapta bir siber saldırı daha gerçekleştirildi. Dünya çapında bilgisayar sitemleri saldırı altında. Etkilenen ülkeler arasında Türkiye'nin de bulunduğu iddia ediliyor.

27.6.2017Ekonomi
2. büyük siber saldırı

2. büyük siber saldırı

GEÇEN ay, işletim sistemlerindeki bir açıktan faydalanarak 74 ülkedeki bilgisayarları ‘WannaCry’ adındaki zararlı yazılımla kilitleyen korsanlar, bu kez farklı bir saldırı türüyle birçok ülkeyi etkilemeyi başardı.

27.6.2017Ekonomi
Yabancı sermayeli şirket artıyor

Yabancı sermayeli şirket artıyor

ANTALYA’da yabancı sermayeli şirket sayısı Haziran’da 2016’nın aynı ayına göre yüzde 4.3 artarak 3 bin 100’e ulaştı.

27.6.2017Ekonomi
İşte Googlea rekor cezanın detayları Şimdi ne olacak...

İşte Google'a rekor cezanın detayları! Şimdi ne olacak...

Dünya teknoloji devi Google’a karşılaştırmalı alışveriş imkanı sunan “Google Shopping” hizmeti ile ilgili rekor ceza kesildi. AB Komisyonu tarafından kesilen 2.4 milyar Euro’luk cezanın gerekçesi olarak da, şirketin aynı koşullarda reklam aldığı e-ticaret platformlarını, eşit olmayan şartlarda listelediği öne sürüldü.

27.6.2017Ekonomi
Belhanda kimdir, kaç yaşında

Belhanda kimdir, kaç yaşında?

Belhanda, transfer iddialarıyla gündemde yer almaya devam ediyor. Fransa, Almanya ve Ukrayna liglerinde top koşturan Younes Belhanda, son olarak Galatasaray'ın kancasına takıldı. Fas Milli Takımı'nda da forma giyen genç futbolcu, transfer gündeminin ilk sıralarında yer alıyor. Peki, Belhanda kimdir, kaç yaşındadır? İşte, futbolcu hakkında detaylı bilgiler

27.6.2017Spor Arena
Galatasaray transferi resmen açıkladı

Galatasaray transferi resmen açıkladı!

Galatasaray, Faslı oyuncu Belhanda'nın transferini resmen duyurdu. Sarı-kırmızılılar Belhanda ile görüşmelere başlandığını KAP'a bildirdi! Younes Belhanda, perşembe günü saat 16.20'de İstanbul'a gelecek.

27.6.2017Futbol
Sarı-Kırmızılı ekipte Asamoah Gyan bombası

Sarı-Kırmızılı ekipte Asamoah Gyan bombası

Transferde şu ana kadar hiçbir futbolcuya imza attıramayan Süper Lig'in yeni ekibi Göztepe, taraftarlarını heyecanlandıran hamleyi gerçekleştirdi, sarı kırmızılı takımın Ganalı golcü Asamoah Gyan ile ilgilendiği bildirildi.

27.6.2017Futbol
Göztepeden Gyan hamlesi

Göztepe'den Gyan hamlesi

Göztepe'den Gyan hamlesi

27.6.2017İzmir
Evkur Yeni Malatyaspor Issiar Diayla anlaştı

Evkur Yeni Malatyaspor Issiar Dia'yla anlaştı

Spor Toto Süper Lig'in yeni takımı Evkur Yeni Malatyaspor, bir dönem Fenerbahçe’de de forma giyen 30 yaşındaki Issiar Dia'yla 3 yıllık sözleşme imzaladı.

27.6.2017Futbol
Evkur Yeni Malatyaspor Issiar Diayla anlaştı

Evkur Yeni Malatyaspor Issiar Dia'yla anlaştı

Evkur Yeni Malatyaspor Issiar Dia'yla anlaştı

27.6.2017Merkez