MENÜ

Fransa

Fransa ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fransa haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 122.766 Fransa haberi bulunmuştur.

Fransa , Fransa Cumhuriyeti, ya da resmî olarak Fransız Cumhuriyeti, anakara toprakları Batı Avrupa'da bulunan ve dünyanın pek çok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülkedir.

Kıta Fransası, güneyde Akdeniz'den kuzeyde Manş Denizi ve Kuzey Denizi'ne, doğuda Ren Nehri'nden batıda Atlas Okyanusu'na kadar yayılan topraklarda yer alır. Fransızlar, ülkelerini topraklarının biçiminden ötürü Altıgen olarak adlandırırlar.

Fransa, yönetimde yarı-başkanlık sisteminin uygulandığı üniter bir devlettir. Ülkenin başlıca ilke ve ülküleri İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi'nde açıklanmıştır.

Fransa'nın Avrupa kıtasındaki komşuları Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, İspanya, Monako ve Andorra'dır. Akdeniz'de İtalya'ya ait Sardinya adası'ndan sadece 12 km uzaktaki Korsika adası da Fransa'ya aittir. Sahip olduğu denizaşırı illerde de, Fransız Guyanası aracılığıyla Brezilya ve Surinam'a, Saint Martin Adası aracılığıyla da Hollanda Antilleri'ne sınırı vardır. Fransa, Manş Denizi'nde deniz yüzeyinin altından geçen Manş Tüneli'yle Birleşik Krallık'a bağlanmaktadır.

Fransa, 17. yüzyılın ikinci yarısından bu yana dünya genelinde uluslararası ilişkiler alanında önde gelen ülkelerden olmuştur. 18. ve 19. yüzyıllar arasında, Fransa dönemin en büyük sömürge imparatorluklarından birini kurmuştur. Bu dönemlerde Fransa'nın sınırları batı Afrika'dan, güneydoğu Asya'ya kadar uzanmış, etki ettiği bölgelerdeki toplumların kültür ve siyasetlerinde belirgin izler bırakmıştır.

Dünya sıralamasında 6. sırada bulunan nominal gayrisafi yurtiçi hasılası ve 8. sırada yer alan satın alma gücü paritesi ile ileri bir ekonomiye sahiptir ve gelişmiş ülkeler sınıfında yer almaktadır.

İş gezileri için gelenler dâhil, ülkede yirmi dört saatten az kalanlar hariç tutulmak üzere, yıllık olarak ağırladığı yaklaşık 82 milyon turistle Fransa, dünyada en çok ziyaret edilen ülkedir.

Fransa, Avrupa Birliği adlı siyasi ve ekonomik örgütlenmenin kurucu üyelerinden biridir ve birlik üyesi ülkeler içinde yüzölçümü en büyük olanıdır. Ülke, bunun yanında Birleşmiş Milletler'in de kurucu üyelerinden, Frankofon'un, G8 Zirveleri'nin, Latin Birliği'nin ve NATO'nun da katılımcılarındandır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinden biridir. 360 etkin savaş başlığı ve 59 nükleer santraliyle önemli bir nükleer güçtür.

Fransa Haberleri

Fransa Maliye Bakanından zehir zemberek sözler

Fransa Maliye Bakanı'ndan zehir zemberek sözler!

Fransa Maliye Bakanı Le Maire Carlos Ghosn'un Japonya'da tutuklanmasının ardından Renault'daki RENA.PA görevinde kalmaması gerektiğini belirterek, Renault'u zararı sınırlamak için kendi içinde geçici bir yönetim ekibi kurma konusunda hızlıca harekete geçmeye çağırdı.

20.11.2018Ekonomi
FrancEducation ödülü sahibini buldu

FrancEducation ödülü sahibini buldu

Çift dilli Fransız okullarının eğitim niteliğini ödüllendirmek için verilen FrancEducation, 22 Kasım’da yapılacak törenle sahibini bulacak.

20.11.2018Eğitim
Dev maçta müthiş son

Dev maçta müthiş son!

UEFA Uluslar A Ligi'nde Hollanda, 2-0 geriye düştüğü Almanya deplasmanından 2-2'lik eşitlikle döndü ve yarı finale yükseldi.

20.11.2018Avrupa
Efe bir oyuncuyumdur

"Efe bir oyuncuyumdur"

Yıllardır ekranlarda izlediğimiz, eksiksiz diksiyonuyla milyonların sevgisini kazanan Çiğdem Tunç’la; iki yıl önce kurduğu Çiğdem Tunç Tiyatrosu’nu, bu günlerde sahneye koyup rol aldığı, heyecanını yaşadığı yeni oyunu Binbir Gece Masalları’nı ve hayatı konuştuk.

20.11.2018Keyif
Can Öncünün başarısı dünya basınında

Can Öncü'nün başarısı dünya basınında

Moto3 Dünya Şampiyonası'nda yarışan ve birinciliğe ulaşan en genç pilot olarak tarihe geçen milli motosikletçi Can Öncü'nün başarısı, dünya basınında geniş yer buldu.

20.11.2018Diğer
Öyle bir şey yaptı ki, onları hatırlattı Maradona ve Hagi...

Öyle bir şey yaptı ki, onları hatırlattı! Maradona ve Hagi...

Fransa ekibi Monaco ile yaşadığı ilk teknik direktörlük deneyimine iyi başlangıç yapamayan Fransız Thierry Henry, teknik adamlık deneyimlerinde bekleneni veremeyen yıldız futbolcuları hatırlattı. İşte futbolculuk dönemlerinde yıldız, teknik adamlıklarında hayal kırıklığı yaratan o isimler...

20.11.2018Futbol
Fransa eğitim ücretlerini artırıyor

Fransa eğitim ücretlerini artırıyor

Fransa, Eylül 2019 öğretim dönemi itibariyle eğitim ücretlerine 17 kat zam yapma kararı aldı.

20.11.2018Dünya
Dubainin günlük sütü Gökçeadadan

Dubai'nin günlük sütü Gökçeada'dan

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde 3 bin 100 dönümlük arazide organik üretim yapılan tesisten her hafta Dubai'ye 1,5 ton günlük süt ile yoğurt, kefir ve peynir gönderiliyor.

20.11.2018Ekonomi
Voleybol Şampiyonlar Ligi maçları ne zaman, hangi kanalda

Voleybol Şampiyonlar Ligi maçları ne zaman, hangi kanalda?

Ülkemizi 2019 CEV Şampiyonlar Ligi erkekler kategorisinde temsil eden Arkas Spor ve Halkbank ile 2019 CEV Şampiyonlar Ligi bayanlar kategorisinde temsil eden Eczacıbaşı VitrA, Fenerbahçe ve VakıfBank, 20-21-22 Kasım 2018 tarihlerinde Avrupa sahnesinde sahaya çıkacaklar. Bu maçlar D-Smart ekranlarından voleybolseverlerle buluşacak.

20.11.2018Voleybol
Arkas Sporun rakibi Tours VB

Arkas Spor'un rakibi Tours VB

Arkas Spor Erkek Voleybol Takımı, CEV Şampiyonlar Ligi E Grubu ilk maçında yarın Fransa'dan Tours VB'yi konuk edecek.

20.11.2018Voleybol
Yemende taraflar çatışmasızlık sözünü tutmadı

Yemen'de taraflar 'çatışmasızlık' sözünü tutmadı

İsyancı Şii Husiler ve Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon, Yemen'in en büyük limanı Hudeyda'da saldırıları durdurma sözü vermelerine rağmen çatışmaya devam etti.

20.11.2018Dünya
Yemen için umut

Yemen için umut

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudiler tarafından öldürüldüğünün ortaya çıkması Suudi Arabistan’ın Yemen’de sürdürdüğü savaşın sona erdirilmesi için baskıları arttırdı. Suudiler, İran destekli Husilerin kontrolündeki Hudeyde’ye saldırıyı kesti, Husiler ise Suudilere füze atmayacağını duyurdu. Suudi Kralı Selman da barış girişimlerini desteklediğini söyledi.

20.11.2018Dünya
Hazır giyim ihracatı 15 milyar doları buldu

Hazır giyim ihracatı 15 milyar doları buldu

Sektörün 10 aylık ihracat performansını değerlendiren İstanbul Hazır Giyim Ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, 3 yıllık durağan dönemin ardından ihracatta yeni bir sıçrama hamlesi yakaladıklarını bildirdi.

20.11.2018Ekonomi
Almanya’dan S. Arabistan’a çifte yaptırım

Almanya’dan S. Arabistan’a çifte yaptırım

Almanya, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilişkisi bulunan 18 kişiye, Avrupa’da Schengen bölgesine dahil 26 ülkeye giriş yasağı getirdi.

20.11.2018Dünya
Efsane CEO tutuklandı

Efsane CEO tutuklandı

Otomotiv dünyasının en güçlü ismi olarak tanınan Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının ‘Maliyet Katili’ lakaplı efsane CEO’su Carlos Ghosn, firma kazancını şahsi kullanımında göstermek ve geliri hakkında yalan bilgi vermek suçlamasından Japonya’da tutuklandı. Nissan, tutuklama kararını teyit ederek, Ghosn’un istifasının isteneceğini açıkladı.

20.11.2018Ekonomi
100 yıl geciken mektuplar

100 yıl geciken mektuplar

Osmanlı İmparatorluğu, Balkan Savaşları’ndan Kurtuluş Savaşı’na kadar yaklaşık 300 bin esir verdi. Hem Osmanlı İmparatorluğu’nun verdiği esirler hem de imparatorluğa esir düşen yabancıların aileleriyle haberleşme hakkını sağlamak, o zamanın Hilal-i Ahmer’inin, yani bugünkü Kızılay’ın göreviydi. Ancak her mektup sahibine ulaşamadı. Kızılay’ın elinde çeşitli sebeplerle gidememiş 30 bin esir mektubu bulunuyor. Kurum, bugünlerde bu mektupları 100 yıl sonra varislerine ulaştırmak için çalışıyor. 150’nci yaşını kutlayan Türk Kızılayı’nın arşivlerine girdik, esir mektuplarıyla birlikte 300 binin üzerinde esir kartını inceledik.

20.11.2018Gündem
4lü finali bakın kimler kaldı UEFA Uluslar Liginde...

4'lü finali bakın kimler kaldı! UEFA Uluslar Ligi'nde...

UEFA Uluslar Ligi - Portekiz, İngiltere ve İsviçre'nin ardından Hollanda, yarı finale kalan son takım oldu.

20.11.2018Futbol
Fransa: Hızlı bir şekilde birçok yaptırım uygulayacağız

Fransa: Hızlı bir şekilde birçok yaptırım uygulayacağız

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Kaşıkçı cinayetine ilişkin, "Biz de bildiklerimizle hızlı bir şekilde birçok yaptırım uygulayacağız" dedi.

19.11.2018Dünya
Hazır giyimde yıl sonu ihracat beklentisi 18 milyar dolar

Hazır giyimde yıl sonu ihracat beklentisi 18 milyar dolar

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe: "Hazır giyim ihracatında 3 yıllık durağan dönemin ardından yeni bir sıçrama hamlesi yakaladık. 10 ayda yaklaşık 14,8 milyar dolarlık ihracata imza attık.2018 sonunda 18 milyar dolara ulaşırız. 2019'da ise 19 milyar doların üzerine çıkacağımızı öngörüyoruz." açıklamalarında bulundu.

19.11.2018Ekonomi
Avrupa genelinde hafta sonu protestolar düzenlendi

Avrupa genelinde hafta sonu protestolar düzenlendi

Avrupa'da hafta sonu çeşitli ülkelerde yapılan gösterilerde, zamlar, hükümet politikaları, yolsuzluk ve ırkçılık protesto edildi.

19.11.2018Dünya
Çalıntı Picasso tablosu Romanyada bulundu haberi şaka çıktı

'Çalıntı Picasso tablosu Romanya'da bulundu' haberi şaka çıktı

Hollanda'da 6 yıl önce çalınan İspanyol ressam Pablo Picasso'ya ait "Tête d'Arlequin" adlı tablonun Romanya'da bulunduğu yolundaki haberin, Belçikalı bir tiyatro grubunun şakası olduğu ortaya çıktı.

19.11.2018Dünya
Avrupada inşaat üretimi eylülde arttı

Avrupa'da inşaat üretimi eylülde arttı

İnşaat üretimi, eylülde bir önceki aya göre Avro Bölgesi'nde yüzde 2, AB'de ise yüzde 1,7 artış kaydetti.

19.11.2018Ekonomi
İki müzayededen bir haftada 2 milyar dolarlık rekor satış

İki müzayededen bir haftada 2 milyar dolarlık rekor satış

DÜNYANIN en büyük müzayede salonlarından Christie’s ve Sothebys geçtiğimiz hafta düzenledikleri müzayedelerde yaklaşık 2 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi.

19.11.2018Ekonomi
Son dakika... Almanyadan Kaşıkçı yaptırımı

Son dakika... Almanya'dan 'Kaşıkçı' yaptırımı

Almanya, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak 18 Suudi vatandaşına seyahat yasağı getirdi.

19.11.2018Dünya
Efsane CEO tutuklandı: İlk açıklama Macrondan geldi

Efsane CEO tutuklandı: İlk açıklama Macron'dan geldi

Dünya otomotiv devi Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının efsane CEO ve Başkanı Carlos Ghosn’un mali ihlallerden dolayı Japonya’da tutuklandı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise Carlos Ghosn’un tutuklanmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Fransa olarak bu konuda son derece ihtiyatlı olacağız” dedi.

19.11.2018Ekonomi
Deyrizorda şiddetli saldırılar devam ediyor

Deyrizor'da şiddetli saldırılar devam ediyor

ABD ve müttefiki terör örgütü YPG/PKK, Deyrizor'daki terör örgütü DEAŞ hedeflerine şiddetli saldırılar düzenliyor.

19.11.2018Dünya
Helal Expo Fuarı küresel helal pazarını şekillendirecek

Helal Expo Fuarı küresel helal pazarını şekillendirecek

Dünya Helal Zirvesi ve bu zirve kapsamında düzenlenecek Helal Expo, 29 Kasım-2 Aralık'ta Yenikapı’daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde yerli ve yabancı ekonomi paydaşlarını ağırlayacak. Bu yıl 80'in üzerinde yabancı ülkenin temsilcilerinin katılacağı fuar ve zirvenin açılış konuşmasını müzisyen Yusuf İslam yapacak. Discover Events Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete: "Temiz, sağlıklı, güvenilir ve risksiz olması sebebiyle helal ürün, hizmet ya da sistem, Müslümanların yanı sıra gayrimüslimlerin de ortak menfaatinedir. Türkiye olarak helal ürün ve hizmetler konusunda farkındalığımız ve regülasyon çalışmalarımız artıyor. Ülke olarak helal konusunda dünyaya öncülük edebileceğimize inanıyorum.Türkiye’de yakın süre önce Helal Akreditasyon Kurumu'nun (HAK) kurulması, fevkalade önemli bir hizmet." açıklamalarında bulundu.

19.11.2018Ekonomi
Filede Şampiyonlar Ligi başlıyor

Filede Şampiyonlar Ligi başlıyor

Avrupa voleybolunun kulüp düzeyindeki en önemli organizasyonu CEV Şampiyonlar Ligi'nin grup etabındaki ilk maçlar, yarından itibaren oynanacak.

19.11.2018Voleybol
Hollanda, B Ligine düşen Almanyaya yenilmezse...

Hollanda, B Ligi'ne düşen Almanya'ya yenilmezse...

UEFA Uluslar A Ligi 1. Grup'tan, B Ligi'ne düşen Almanya, liderlik iddiası devam eden Hollanda'yı ağırlıyor. Kritik maç öncesi son gelişmelere göz atalım...

19.11.2018Futbol
İşte Avrupanın en golcü takımları...

İşte Avrupa'nın en golcü takımları...

Sezona 13'te 13 yaparak başlayan PSG, attığı 45 golle, Avrupa'nın en önemli 5 liginde en fazla ağları sarsan takım olarak zirvede yer alıyor. UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Manchester City, UEFA Avrupa Ligi'nde ise Sevilla, en çok gol atan takımlar olarak öne çıkıyor.

19.11.2018Futbol
Süper Lige yabancı damgası

Süper Lig'e "yabancı" damgası

Spor Toto Süper Lig'in geride kalan 12 haftasında 221 yabancı, 190 Türk futbolcu forma giydi. En fazla yabancı futbolcu Fenerbahçe'de, en çok yerli oyuncu ise Bursaspor'da görev yaptı.

19.11.2018Futbol
Aracı yumruklanınca ‘Sarı Yelekli’yi ezmiş

Aracı yumruklanınca ‘Sarı Yelekli’yi ezmiş!

Fransa’da akaryakıt zammını protesto için sokaklara çıkan ‘Sarı Yelekliler’in eyleminde aracıyla 63 yaşındaki bir protestocuyu ezerek öldüren kadın sürücü hakkında soruşturma başlatıldı.

19.11.2018Avrupa
‘Kızgınlığı anlıyorum ama reformlara devam’

‘Kızgınlığı anlıyorum ama reformlara devam’

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, önceki gün ülke genelinde akaryakıt zammı protestolarına katılan göstericilerin kızgınlıklarını anladığını ancak hedefledikleri reformları sürdürmekte kararlı olduğunu belirtti.

19.11.2018Avrupa
‘Sarı Yelekliler’, Belçika’da siyasete girme kararı aldı

‘Sarı Yelekliler’, Belçika’da siyasete girme kararı aldı

Belçika’da hayat pahalılığını protesto ederek kendilerine ‘Sarı Yelekliler’ diyen protestocular, bir sonraki federal seçimlerde vatandaşların sesini duyurmak için siyasi bir hareket başlatacaklarını açıkladı.

19.11.2018Avrupa
Zenginlerin yeni trendi tartışma konusu oldu Ülke ayağa kalktı

Zenginlerin yeni trendi tartışma konusu oldu! Ülke ayağa kalktı

Fransa'da son zamanlarda pahalı otomobilleri ile aslan yavrularını paylaşan kişiler tartışma konusu oldu. Zenginlik göstergesi olarak kullanılan aslanlarla olan pozlardan beğeni almaya çalışanlar STK'lar tarafından da eleştiri alıyor.

19.11.2018Ekonomi
Türk Telekomun rakibi LDLC Asvel

Türk Telekom'un rakibi LDLC Asvel

Türk temsilcisi, ULEB Avrupa Kupası C Grubu'ndaki 8. maçında yarın Fransa'nın LDLC Asvel takımını konuk edecek

19.11.2018Basketbol
Macron: Yeni bir sayfa açmalıyız

Macron: Yeni bir sayfa açmalıyız

Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 100’üncü yılı vesilesiyle 48 ülkeden yüzlerce genç Almanya’nın başkenti Berlin’de “Gençler Barış İçin” toplantısında buluştu.

19.11.2018Dünya

Yazar Sonuçları

Kaşıkçı cinayeti ve Libya'da gelişmeler

Geçen hafta Türk kamuoyunun dikkatleri yine Suudi gazeteci Kaşıkçı cinayeti üzerinde toplanmıştı.

20.11.2018

Medyaya yeni kaynak

Dijital evrenin devleri ve Batılı meslek örgütleri arasında dijital yayınlarda telif hakları sorunu uzun süredir tartışılıyordu. Avrupa Parlamentosu yeni düzenlemeler konusunda sona yaklaştı.

19.11.2018