MENÜ

Fransa

Fransa ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fransa haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 124.423 Fransa haberi bulunmuştur.

Fransa , Fransa Cumhuriyeti, ya da resmî olarak Fransız Cumhuriyeti, anakara toprakları Batı Avrupa'da bulunan ve dünyanın pek çok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülkedir.

Kıta Fransası, güneyde Akdeniz'den kuzeyde Manş Denizi ve Kuzey Denizi'ne, doğuda Ren Nehri'nden batıda Atlas Okyanusu'na kadar yayılan topraklarda yer alır. Fransızlar, ülkelerini topraklarının biçiminden ötürü Altıgen olarak adlandırırlar.

Fransa, yönetimde yarı-başkanlık sisteminin uygulandığı üniter bir devlettir. Ülkenin başlıca ilke ve ülküleri İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi'nde açıklanmıştır.

Fransa'nın Avrupa kıtasındaki komşuları Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, İspanya, Monako ve Andorra'dır. Akdeniz'de İtalya'ya ait Sardinya adası'ndan sadece 12 km uzaktaki Korsika adası da Fransa'ya aittir. Sahip olduğu denizaşırı illerde de, Fransız Guyanası aracılığıyla Brezilya ve Surinam'a, Saint Martin Adası aracılığıyla da Hollanda Antilleri'ne sınırı vardır. Fransa, Manş Denizi'nde deniz yüzeyinin altından geçen Manş Tüneli'yle Birleşik Krallık'a bağlanmaktadır.

Fransa, 17. yüzyılın ikinci yarısından bu yana dünya genelinde uluslararası ilişkiler alanında önde gelen ülkelerden olmuştur. 18. ve 19. yüzyıllar arasında, Fransa dönemin en büyük sömürge imparatorluklarından birini kurmuştur. Bu dönemlerde Fransa'nın sınırları batı Afrika'dan, güneydoğu Asya'ya kadar uzanmış, etki ettiği bölgelerdeki toplumların kültür ve siyasetlerinde belirgin izler bırakmıştır.

Dünya sıralamasında 6. sırada bulunan nominal gayrisafi yurtiçi hasılası ve 8. sırada yer alan satın alma gücü paritesi ile ileri bir ekonomiye sahiptir ve gelişmiş ülkeler sınıfında yer almaktadır.

İş gezileri için gelenler dâhil, ülkede yirmi dört saatten az kalanlar hariç tutulmak üzere, yıllık olarak ağırladığı yaklaşık 82 milyon turistle Fransa, dünyada en çok ziyaret edilen ülkedir.

Fransa, Avrupa Birliği adlı siyasi ve ekonomik örgütlenmenin kurucu üyelerinden biridir ve birlik üyesi ülkeler içinde yüzölçümü en büyük olanıdır. Ülke, bunun yanında Birleşmiş Milletler'in de kurucu üyelerinden, Frankofon'un, G8 Zirveleri'nin, Latin Birliği'nin ve NATO'nun da katılımcılarındandır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinden biridir. 360 etkin savaş başlığı ve 59 nükleer santraliyle önemli bir nükleer güçtür.

Fransa Haberleri

CNR Avrasya Boat Show kapılarını araladı

CNR Avrasya Boat Show kapılarını araladı

Deniz tutkunlarını buluşturan ve alanında dünyanın en büyük ikinci fuarı olma özelliği taşıyan CNR Avrasya Boat Show başladı.

22.02.2019Ekonomi
Suudi Veliahttan üç ülkeye on milyarlarca dolarlık vaad

Suudi Veliaht'tan üç ülkeye on milyarlarca dolarlık vaad

Gazeteci Kaşıkçı cinayeti sonrasında okların çevrildiği Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Pakistan, Hindistan ve Çin'i kapsayan bölge turunda on milyarlarca dolarlık yatırım vaadinde bulundu.

22.02.2019Dünya
Sağlık Bakanı Kocadan Yıldız Tilbeye bedava grip ilacı yanıtı

Sağlık Bakanı Koca'dan Yıldız Tilbe'ye 'bedava grip ilacı' yanıtı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sanatçı Yıldız Tilbe'nin grip için bedava ilaç isteğine yanıt verdi.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Sanatçımıza geçmiş olsun temennilerimi buradan iletmiş oluyorum. Sayın Yıldız hanım aile hekimine müracaat ederse oradan ücretsiz zaten alabilir veya herhangi bir hekim reçete yazdığında geri ödeme kurumu bunu ödüyor ama gripten korunmanın en önemli unsuru elleri sık sık yıkamak, istirahat ve bol sıvı." diye konuştu.Grip hastalığıyla ilgili de bilgi veren Bakan Koca, "Geçen haftalara göre yüzde 20'ye yakın grip hastasının azaldığını söyleyebilirim. Bizde giderek daha azalan ama Avrupa'da Almanya ve Fransa'da hala etkisini gösteren bir salgın. Bizim için bir risk şu an oluşturmuyor. Bununla ilgili grip eylem planımız devrede." dedi.

22.02.2019Haber
Son dakika... Merkel ve Macron bir araya gelecek

Son dakika... Merkel ve Macron bir araya gelecek

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya şansölyesi Merkel 27 Şubat'ta görüşecek.

22.02.2019Dünya
ABde enflasyon ocakta yüzde 1,5e indi

AB'de enflasyon ocakta yüzde 1,5'e indi

Avrupa Birliği'nde (AB) yıllık enflasyon, bu yılın ocak ayında yüzde 1,5'e düştü.

22.02.2019Ekonomi
Fransız tütüncüler kripto para satmaya başladı

Fransız tütüncüler kripto para satmaya başladı

Fransa genelindeki 10 bin tütün dükkanı, aralarında Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple ve DASH’in de bulunduğu kripto para birimlerini satmaya başladı. Bitcoin Cash ve Monero da yakında listeye eklenecek.

22.02.2019Avrupa
Sağlık Bakanı Kocadan Yıldız Tilbeye bedava grip ilacı yanıtı

Sağlık Bakanı Koca'dan Yıldız Tilbe'ye 'bedava grip ilacı' yanıtı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sanatçı Yıldız Tilbe'nin grip için bedava ilaç isteğine yanıt verdi.

22.02.2019Gündem
‘Boyun Eğmeyen’lerin teklifine ret

‘Boyun Eğmeyen’lerin teklifine ret

Fransa’da ana muhalefetteki aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa Hareketinin (LFI) ‘vatandaşların yasa teklif edebilmesi ve yürürlükte olan bir yasayı kaldırabilmesine imkân sağlayacak’ referandum düzenlenmesi için Ulusal Meclis’e sunduğu yasa teklifi reddedildi.

22.02.2019Avrupa
Belediye binalarındaki portrelerini çaldılar

Belediye binalarındaki portrelerini çaldılar

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bazı belediye binalarındaki portreleri çalındı.

22.02.2019Avrupa
Küresel piyasalar ECB ve Fede odaklandı

Küresel piyasalar ECB ve Fed'e odaklandı

Küresel piyasalar, dün açıklanan verilerin ekonomik aktiviteye ilişkin endişeleri artırması sonrası bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi ve ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin konuşmalarına odaklandı.

22.02.2019Ekonomi
Trump’ın talebi reddedildi: Avrupa’dan tampon bölgeye asker yok

Trump’ın talebi reddedildi: Avrupa’dan tampon bölgeye asker yok

Amerikan Washington Post’un haberine göre, ABD Başkanı Trump’ın Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan tampon bölgede Almanya, İngiltere ve Fransa ordusunun görev yapması girişimi üç ülke tarafından reddedildi.

22.02.2019Dünya
Sarı-kırmızılı ekip, turnuvaya veda etti

Sarı-kırmızılı ekip, turnuvaya veda etti

Basketbolda FIBA Kadınlar Avrupa Kupası son 8 turu rövanşında Galatasaray, konuk olduğu Fransa ekibi BLMA'ya 70-57 yenilerek turnuvaya veda etti.

21.02.2019Basketbol
Avrupa Liginde Son 16 Turuna yükselen takımlar şöyle

Avrupa Ligi'nde Son 16 Turu'na yükselen takımlar şöyle

UEFA Avrupa Ligi son 32 turu rövanş maçları tamamlandı ve tur atlayan takımlar belli oldu. Zenit, Arsenal, Napoli, Villarreal, Valencia, Eintracht Frankfurt, Salzburg, Dinamo Zagreb, Benfica, Chelsea, Inter, Dinamo Kiev, Rennes, Krasnodar ve Slavia Prag adlarını son 16 turuna yazdırdı

21.02.2019Futbol
Uluslararası Dijital Bahar Konferansı başlıyor

Uluslararası Dijital Bahar Konferansı başlıyor

‘Uluslararası Dijital Bahar Konferansı’ 22-24 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Programda 63 atölye çalışması ve iki konferans yer alacak.

21.02.2019Eğitim
ABde yabancılar yoksulluk riski altında

AB'de yabancılar yoksulluk riski altında

Avrupa Birliği ülkelerinde yabancılar geçim sıkıntısı içinde bulunuyor.

21.02.2019Ekonomi
ABde yabancılar yoksulluk riski altında

AB'de yabancılar yoksulluk riski altında

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerdeki yabancıların yüzde 41,2'si yoksulluk riski altında yaşıyor.

21.02.2019Dünya
Gazeteci, devrimci ve ‘freak’

Gazeteci, devrimci ve ‘freak’

Asu Maro’nun nehir şöylesi kitabı ‘Tuğrul Eryılmaz - 68’li ve Gazeteci’, Türkiye’nin en iyi ve en farklı gazetecilerinden Eryılmaz’ın hayatını anlatırken, memleketin 70 yıllık siyaseti ve sosyolojisini de veriyor. Tüm renkleriyle gazeteci Eryılmaz, bir çırpıda merakla okunuyor.

21.02.2019Kitap Sanat
Huawei CEO’su Eric Xu: Aklımız 6G’de

Huawei CEO’su Eric Xu: Aklımız 6G’de

Huawei CEO’su Eric Xu, İngiltere’de gerçekleştirdiği basın toplantısında gündemde yer alan konularla ilgili açıklamalarda bulundu. Eric Xu, şirketin yazılım mühendisliği yeteneklerinin geliştirilmesi, Ar-Ge operasyonları, Siber Güvenlik ve ABD özelinde yaşanan sorunları değerlendirdi.

21.02.2019Teknoloji
Almanlar Türkiyeye yöneliyor

Almanlar Türkiye'ye yöneliyor

Alman turizm piyasasında Yunanistan ve İspanya gerilerken Türkiye'ye yönelik yükseliş devam ediyor.

21.02.2019Ekonomi
Bu hafta hangi filmler vizyona girecek Haftanın filmleri

Bu hafta hangi filmler vizyona girecek? Haftanın filmleri

Bu hafta vizyona girecek filmler, hafta sonu öncesi sinemaseverlerin merak ettiği konu olarak dikkat çekiyor. Bu hafta 7 yeni film vizyona girecek ve filmseverlerle buluşacak. Peki, Bu hafta hangi filmler vizyona girecek?

21.02.2019Televizyon
Sarkozy, Kaddafiden 8 milyon dolar aldı

"Sarkozy, Kaddafi'den 8 milyon dolar aldı"

Libya devrik liderinin İstihbarat Başkanı Abdullah es-Sennusi, eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin seçim kampanyası için Muammer Kaddafi'den 8 milyon dolar aldığını açıkladığı bildirildi.

21.02.2019Dünya

Türkiye rüzgarda kapasitesini artırdı

Türkiye, geçen yıl rüzgarda ilave kurulu güç bakımından AB ülkeleri, aday ülkeler ve Rusya ile Ukrayna'nın da aralarında bulunduğu 38 ülke içinde altıncı sırada yer aldı.

21.02.2019Ekonomi
Koalisyon güçleri de Suriyeden çekilecek iddiası

"Koalisyon güçleri de Suriye'den çekilecek" iddiası

Suriye'den birliklerini geri çekme kararı aldığını duyuran ABD'nin Avrupalı müttefiklerine Suriye'deki boşluğu doldurmalarını talep ettiğini fakat Avrupa ülkelerinin bu talebi geri çevirdiği belirtildi.

21.02.2019Dünya
Messinin arkasında bıraktığı çaresiz futbolcular

Messi'nin arkasında bıraktığı çaresiz futbolcular

Barcelona'nın dünyaca yıldızı Lionel Messi, dar alanda attığı çalımlarla rakip futbolcuları çaresiz bırakmayı seviyor.

21.02.2019Avrupa
Macron tam destek vermişti Tutuklandılar

Macron tam destek vermişti! Tutuklandılar

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un eski Kabine Şefi Yardımcısı Alexandre Benalla ve iktidar partisi LRAM’in eski Güvenlik Sorumlusu Vincent Crase, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

21.02.2019Avrupa
FIBA Kadınlar Euroleaguede Fenerbahçe, ZVVZ USK Prag ile eşleşti

FIBA Kadınlar Euroleague'de Fenerbahçe, ZVVZ USK Prag ile eşleşti!

Basketbol FIBA Kadınlar Avrupa Ligi'nde çeyrek final eşleşmeleri belli oldu.

21.02.2019Basketbol
Küresel piyasalar, Fed tutanakları sonrası pozitif seyrediyor

Küresel piyasalar, Fed tutanakları sonrası pozitif seyrediyor

Küresel piyasalar, dün akşam yayımlanan ABD Merkez Bankasının (Fed) toplantı tutanaklarının, "güvercin duruşun devam edeceğine" işaret etmesi sonrası pozitif seyrediyor.

21.02.2019Ekonomi
DEAŞ’ın Fransızları anlattı

DEAŞ’ın Fransızları anlattı

Suriye’de ABD’nin desteklediği terör örgütü YPG’nin ana unsur olduğu SDG, terör örgütü DEAŞ ile mücadelede sona yaklaşırken yabancı kökenli DEAŞ’lılar da ülkelerine dönmenin yolunu arıyor. Hürriyet, ocak ayı başında Bursa’da yakalanan Fransa vatandaşı DEAŞ mensuplarının ifadelerine ulaştı.

21.02.2019Dünya
Fransada grip salgını 2 bin 800 can aldı

Fransa'da grip salgını 2 bin 800 can aldı

Fransa'da, kış mevsiminde "H3N2" virüsünün sebep olduğu grip salgınında 2 bin 800 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

21.02.2019Dünya
Zenit Fenerbahçe maçı ne zaman saat kaçta hangi kanalda canlı olarak yayınlanacak Fenerbahçe maçı şifresiz mi

Zenit Fenerbahçe maçı ne zaman saat kaçta hangi kanalda canlı olarak yayınlanacak? Fenerbahçe maçı şifresiz mi?

Zenit Fenerbahçe maçı, UEFA Avrupa Ligi Son 32 Turunda mücadele eden temsilcimiz için büyük önem arz ediyor. Kazanan takımın Son 16 Turunda mücadele edeceği UEFA Avrupa Liginde, Sarı Lacivertli temsilcimizin beraberlik alması da tur atlaması için yeterli olabilecek. Peki, Zenit Petersburg Fenerbahçe maçı ne zaman saat kaçta hangi kanalda? İşte, karşılaşma hakkında bazı bilgiler

20.02.2019Spor Arena
Fransa’da İsviçreli bankaya 3,7 milyar avroluk ceza

Fransa’da İsviçreli bankaya 3,7 milyar avroluk ceza

Fransa’da mahkeme, İsviçre’nin en büyük bankası UBS’e vergi kaçakçılığı ve para akladığı gerekçesiyle 3,7 milyar avro para cezası verdi.

20.02.2019Dünya
Cahit Arf kimdir İşte Cahit Arfin hayatına ilişkin bilgiler

Cahit Arf kimdir? İşte Cahit Arf'in hayatına ilişkin bilgiler

Cahit Arf, matematik alanında uzmanlaşmış ülkemizin sayılı isimlerinden birisidir. 1910 – 1997 yılları arasında yaşayan Cahit Arf, bilimin ve bilimsel düşüncenin yayılması için ömrü boyunca çabalamıştır. İşte, Cahit Arf'in hayatına ilişkin bilgiler

20.02.2019Gündem
3500 deniz aracı fuarda sergilenecek

3500 deniz aracı fuarda sergilenecek

Deniz ve tekne tutkunlarının ilgisini çekecek olan CNR Avrasya Boat Show 23 Şubat’ta başlıyor.

20.02.2019Ekonomi
Türkiyenin en eski şirketi Hacı Bekir, 242 yıldır ağızları tatlandırıyor

Türkiye'nin en eski şirketi Hacı Bekir, 242 yıldır ağızları tatlandırıyor

Türkiye'nin bilinen en eski firması ve dünyanın da en eski markalarından biri olan şekerci Ali Muhiddin Hacı Bekir, 2,5 asırdır değişmeyen lezzeti ile ağızları tatlandırmaya devam ediyor.

20.02.2019Seyahat
Üniversitelerin kalite dereceleri belirleniyor

Üniversitelerin kalite dereceleri belirleniyor

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, "Şu ana kadar 115 üniversitenin dış değerlendirmesini tamamladık. Bu yıl haziran sonuna kadar kalan 45 üniversiteyi de değerlendirerek ilk turu tamamlamış olacağız" dedi.

20.02.2019Eğitim
Suriyeye tatil turu Fransayı karıştırdı

Suriye'ye tatil turu Fransa'yı karıştırdı

Suriye'nin güvenli bir yer olduğu konusunda ısrarcı olan Fransa merkezli tur operatörü Clio, Fransa Dışişleri Bakanlığı'nın uyarılarına rağmen önümüzdeki sonbahar sezonunda Suriye'ye kültürel turlar düzenlemeye başlayacağını duyurdu.

20.02.2019Dünya
Ferrari SF90, 2019da Mercedesten hızlı

Ferrari SF90, 2019'da Mercedes'ten hızlı!

Formula 1'de 2019 sezonunun başlamasına 1 aydan kısa süre kala Ferrari'nin yeni motoru, son yılları domine eden Mercedes'e 1 saniye fark attı.

20.02.2019 Avrupa
Türkiyenin rakibi iddiasız Slovenya FIBA Dünya Kupası elemeleri...

Türkiye'nin rakibi iddiasız Slovenya! FIBA Dünya Kupası elemeleri...

Basketbolda 2019 FIBA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri 2. turuna 5. hafta maçlarıyla devam edilecek.

20.02.2019Basketbol
5 kişiyi bıçakladı, polise ateş edeceği sırada...

5 kişiyi bıçakladı, polise ateş edeceği sırada...

Fransa’nın Marsilya kentinde 5 kişiyi bıçaklayan saldırgan, polisin açtığı ateş sonucu öldü.

20.02.2019Avrupa
Fransa’da her yıl 41 bin kişi alkolden ölüyor

Fransa’da her yıl 41 bin kişi alkolden ölüyor

Sağlık Bakanlığına bağlı Fransa Halk Sağlığının yayımladığı raporda, alkol tüketiminin insan sağlığı üzerindeki etkileri değerlendirildi. 2015-2017 yıllarında yapılan araştırmaya dayandırılan raporda, her yıl 30 bini erkek ve 11 bini kadın olmak üzere toplam 41 bin kişinin alkol tüketimine bağlı hastalıklar nedeniyle yaşımını yitirdiği belirtildi.

20.02.2019Avrupa
Sadece Almanya’da değil, her yerde ırkçılığa hayır

Sadece Almanya’da değil, her yerde ırkçılığa hayır

SSC Napoli takımında oynayan Senegalli Kalidou Koulibaly, geçen yıl Noel yortusu öncesi deplasmanda Milan ile San Siro Stadyumunda oynadıkları maçta ırkçıların hakaret dolu sözlü saldırılarına hedef oldu.

20.02.2019Avrupa
UEFA Avrupa Liginde son 32 turu heyecanı

UEFA Avrupa Ligi'nde son 32 turu heyecanı

Avrupa futbolunun iki numaralı kupasında son 32 turu yarın oynanacak 15 rövanş maçıyla sona erecek - Fenerbahçe, Rusya'nın Zenit takımına, Galatasaray ise Portekiz temsilcisi Benfica'ya konuk olacak

20.02.2019Futbol
Kobe Bryant ve Jason Derulo FIBA Dünya Kupası kura çekiminde bir araya gelecek

Kobe Bryant ve Jason Derulo FIBA Dünya Kupası kura çekiminde bir araya gelecek

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) 2019 Basketbol Dünya Kupası’nın kura çekiminde, birçok yıldızın katılımıyla gerçekleşecek şovda, Amerika’nın ünlü şarkıcısı/söz yazarı Jason Derulo ve organizasyonun global elçisi olan spor ikonu Kobe Bryant bir araya gelecek.

20.02.2019Basketbol
Küresel piyasalar, Fed tutanaklarına odaklandı

Küresel piyasalar, Fed tutanaklarına odaklandı

Veri açısından sakin günde ABD Merkez Bankası'nın Ocak ayı toplantı tutanakları takip edilecek.

20.02.2019Ekonomi

Yazar Sonuçları

Kırtasiye Fuarı’nı gezdim

ÇARŞAMBA günü saat 12.00’de bu yıl kuruluşunun 40. yılını kutlayan TÜYAP’ta, TÜKİD’in düzenlediği Kırtasiye ve Ofis Fuarı’na gittim, açılışta konuştum.

22.02.2019

Kuş kızın hikâyesi

Haftanın en iyi filmi hiç kuşkusuz “Sibel”. Yılın en merakla beklenen yerli yapımlarından olan film, Adana Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” seçilen Damla Sönmez’in kusursuz performansıyla öne çıkıyor. Haftanın diğer seçeceği “Ölüm Günün Kutlu Olsun 2”, korku filmi tutkunlarını memnun edecek.

22.02.2019

Hangisi daha güzel? (4)

Dışişleri Bakanlığı’nda diplomat olarak görev gördüğüm 37 yıllık süre içinde bulunduğum ülkeler ve şehirlerle ilgili bazı düşünce ve anılarımı aktarmaya başladığım yazı dizime bugün de devam ediyorum.

21.02.2019

Hocam, 'helal disko' mu 'loş mekan' mı istiyorlar

Mütedeyyin âlemin yeni “hayat tarzı gurusu” Abdurrahman Dilipak dün Akit gazetesindeki köşesinden ilan etti:

21.02.2019

Bali’de hayalin bir tık ötesinde tek başıma

Kalpleri aynı şeyler için çarpanlar; Bali’de hayalleriyle, sörf tahtalarıyla, gökyüzündeki bulutlarla sarmaşıkken, kumlarda yalınayak dans eder, birbirlerine sessizce gözleriyle ve dudaklarından çıkanlarla varoluşlarına, sezgilerine, iç enerjilerine, doğaya, insana ve elbette sözcüklerin gücüne teşekkür eder. Onlar, her gün heyecan duydukları dünyanın öteki ucundaki gün batımı için yerlerini alır ve en güzel yerden seyreder. Bu gizemli tropik adanın bendeki hikâyesini, size kelimelerimle yaşatmamı ister misiniz?

20.02.2019