MENÜ

En Iyi Üniversiteler

En Iyi Üniversiteler ile ilgili tüm haberleri, son dakika En Iyi Üniversiteler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün En Iyi Üniversiteler haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 3.199 En Iyi Üniversiteler haberi bulunmuştur.

En Iyi Üniversiteler Haberleri

Türk üniversiteleri dünya sıralamalarında... Koç ve Sabancı QS’de ilk 100’de

Türk üniversiteleri dünya sıralamalarında... Koç ve Sabancı QS’de ilk 100’de

Türk üniversiteleri, uluslararası kuruluşların listelerinde yer almaya devam ediyor. THE’nın ‘Sanat ve Beşeri Bilimlerde En İyi Üniversiteler 2020’ sıralamasında Bilkent, Boğaziçi ve ODTÜ ilk 400’e; Gazi ve İTÜ ilk 500’e girdi. QS ise işletme yüksek lisansında beş programda en iyileri seçti. Koç ve Sabancı üç listede ilk 100’de yer aldı.

8.10.2019Eğitim
Türkiyeden 6 üniversite var... ‘İstihdamda lider’ üniversiteler açıklandı

Türkiye'den 6 üniversite var... ‘İstihdamda lider’ üniversiteler açıklandı

Dünya üniversitelerini değerlendiren QS, 2020 yılı ‘Mezunların İstihdam Derecelendirmesi’ sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Türkiye’den altı yükseköğretim kurumu istihdamda en iyi üniversiteler arasına girdi.

21.09.2019Eğitim
Yapay zeka mühendisliği nedir

Yapay zeka mühendisliği nedir?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın, lisans ve ön lisansta geleceğin meslekleri programları arasında gösterdiği 'yapay zeka mühendisliği' bölümü, Hacettepe Üniversitesinde açılacak. Programının açılacağı Hacettepe Üniversitesinde müfredat hazırlıkları tamamlandı. Peki, yapay zeka mühendisliği nedir?

23.07.2019Gündem
Mühendislikte iyi durumdayız

Mühendislikte iyi durumdayız

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS, ‘Alanlara Göre En İyi Üniversiteler 2019’ sıralamasını yayımladı. Buna göre Türk üniversitelerinin yarısı geçen yılki konumlarını korurken, yüzde 30’u daha iyi bir sıraya yerleşti. En iyi dereceler mühendislik, mimarlık ve eğitim alanlarında geldi. Türk üniversiteleri bu yıl değerlendirilen 48 alanın 22’sinde yer buldu.

28.02.2019Eğitim
Asya-Pasifik’in en iyi üniversiteler zirvesinde Çin var

Asya-Pasifik’in en iyi üniversiteler zirvesinde Çin var

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) ‘Asya-Pasifik’te En İyi Üniversiteler 2019’ sıralamasını açıkladı. İlk 10’da Çin, Avustralya ve Hong Kong öne çıktı. Bölgenin lideri Çin Tsinghua Üniversitesi oldu.

27.02.2019Eğitim
THE Yükselen Ekonomilerde En İyi Üniversiteler 2019: 23 Türk üniversitesi listede

THE Yükselen Ekonomilerde En İyi Üniversiteler 2019: 23 Türk üniversitesi listede

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) ‘Yükselen Ekonomilerde En İyi Üniversiteler 2019’ sıralamasını yayınladı. Türkiye’den 23 üniversitenin olduğu sıralamada en iyi dereceyi 20’ncilikle Sabancı elde etti. Koç 26; Bilkent ve Boğaziçi ise 71’inci sırada yer aldı. Ancak Hacettepe hariç ilk 100’deki Türk üniversiteleri geçen yıla göre sıra kaybetti.

16.01.2019Eğitim
‘Alanlara Göre En İyiler Sıralaması’: Tıpta ve psikolojide ilk 400

‘Alanlara Göre En İyiler Sıralaması’: Tıpta ve psikolojide ilk 400

THE ‘Alanlara Göre En İyi Üniversiteler Sıralaması 2019’da yeni 4 bölümü daha açıkladı. Buna göre Türk üniversiteleri tıp ve psikoloji de ilk 400’e girerken, yaşam bilimleri ile fiziktede birçok yükseköğretim kurumu ilk 600’de yer aldı. Dört listede de Oxford, Stanford ve Harvard öne çıktı.

13.11.2018Eğitim
THE ‘Alanlara Göre En İyiler Sıralaması’: İlk 200’de iki Türk üniversitesi

THE ‘Alanlara Göre En İyiler Sıralaması’: İlk 200’de iki Türk üniversitesi

THE ‘Alanlara Göre En İyi Üniversiteler Sıralaması 2019’da ilk dört bölümü açıkladı. Türkiye’den Koç sosyal bilimlerde; ODTÜ eğitimde ilk 200’e girdi. Bazı Türk üniversiteleri hukuk hariç işletme, eğitim ve sosyal bilimlerde ilk 500’de yer aldı. Dört listede de Stanford, Oxford ile MIT ilk sıraları kimseye bırakmadı.

22.10.2018Eğitim
Sonucu gören ikinci üniversiteyi arattı

Sonucu gören ikinci üniversiteyi arattı!

Geçen hafta açıklanan üniversite yerleştirme sınav sonuçları milyonların geleceğini belirlerken, dijital pazarlama platformu SEMrush, Türkiye’nin üniversite arama trendlerini mercek altına aldı.

4.09.2018Ekonomi
URAPdan üniversite alan sıralaması

URAP'dan üniversite alan sıralaması

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde çalışmalarını sürdüren ‘URAP Araştırma Laboratuvarı’nın yayınladığı ‘Alanlara Göre En İyi Üniversiteler Sıralaması 2018’de 61 alanın 29’unda Türk üniversiteleri yer aldı. ABD en iyi performansa sahip ülke olurken, Harvard 15 alanda birinci oldu.

13.06.2018Eğitim
‘Gelişen ekonomilerin en iyileri’nde Türkiye’den 22 üniversite

‘Gelişen ekonomilerin en iyileri’nde Türkiye’den 22 üniversite

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education ‘Gelişen Ekonomilerde En İyi Üniversiteler 2018’ sıralamasını yayınladı. Türkiye’den Koç Üniversitesi 16’ncılıkla en iyi dereceyi elde ederken, Sabancı 18’inci oldu. Bu yılki listeye Türkiye’den 22 yükseköğretim kurumu girdi. Çin’den Pekin Üniversitesi ise ilk sıradaki yerini korudu.

9.05.2018Eğitim
Arap dünyasının en iyileri belli oldu... Suudi Arabistan zirvede

Arap dünyasının en iyileri belli oldu... Suudi Arabistan zirvede

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) ‘Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın En İyi Üniversiteler 2018’ sıralamasını açıkladı. Bölgenin en iyisi, geçen yılki konumunu koruyan Suudi Arabistan’dan Kral Abdulaziz Üniversitesi oldu. Onu, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Khalifa ile Katar üniversiteleri takip etti.

21.03.2018Eğitim
Türk üniversiteleri mühendislikte önde

Türk üniversiteleri mühendislikte önde

QS’in bu yıl sekizincisini yayınladığı ‘Alanlara Göre En İyi Üniversiteler Sıralaması’nda sürpriz yaşanmadı. Türk üniversiteleri geçen yıl olduğu gibi mühendislikte öne çıktı. İTÜ, 5 sıra kaybetse de mineral-maden mühendisliğindeki 36’ncılığıyla Türkiye’den en iyi dereceyi elde eden üniversite oldu. 48 bölümde yapılan sıralamalarda en iyi temsil ise 13 alanla ODTÜ’ye ait.

1.03.2018Eğitim
‘Almanya eğitim cenneti, faydalanmalıyız’

‘Almanya eğitim cenneti, faydalanmalıyız’

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Almanya’da eyalet hükümet yetkilileri ve Türk sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle görüşme turuna çıktı. Büyükelçi Aydın’ın ilk durağı Bavyera oldu.

20.02.2018Dünya
İşletmede dünyanın en iyileri arasında Türkiye’den iki üniversite

İşletmede dünyanın en iyileri arasında Türkiye’den iki üniversite

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS; ‘İşletme Yüksek Lisans Programlarında En İyi Üniversiteler 2018’ sıralamasını yayınladı. Buna göre ‘finans yüksek lisansı’nda Koç 52; Sabancı Üniversitesi ise 77’nci sırada yer aldı. Ayrıca Koç Üniversitesi yönetim lisans programları listesinde de 93’üncü sırada temsil edildi. QS, dünyanın en iyi MBA programlarını da seçti. ‘En İyi MBA Programları 2018’e 151-200 bandıyla Sabancı girdi.

20.12.2017Eğitim
Türk üniversiteleri mühendislikte öne çıktı

Türk üniversiteleri mühendislikte öne çıktı

Çin merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu ShanghaiRanking Consultancy ‘Alanlarına Göre En İyi Üniversiteler 2017 Sıralaması’nı yayınladı. 5 temel, 52 alt alanda yapılan sıralamada en iyi dereceyi deniz mühendisliğindeki 43’üncülükle İTÜ elde etti. Türk üniversiteleri 52 alandan 22’sinde temsil edilirken, Harvard 15 alandaki birincilikle dünyada en iyi görünüme sahip yükseköğretim kurumu oldu. Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2017’de (ARWU) ise ilk sırada 401-500 sıra bandı İstanbul Üniversitesi yer aldı.

18.08.2017Eğitim
Asistanın çilesi

Asistanın çilesi

YÖK, tıpta asistan eğitimi çalıştayının raporunu yayınladı. 1.145 asistanla yapılan anketin de yer aldığı çalışmaya göre asistan/araştırma görevlilerinin yüzde 15.4’ü ‘neredeyse hiç’ öğretim üyeleriyle çalışmıyor. Yüzde 84.6’sı en az bir defa sözlü şiddete maruz kalıyor. YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu’nun (YÖK), tıp fakültelerindeki mezuniyet sonrası eğitimin değerlendirilmesi için düzenlediği ‘Tıp Dallarında Asistan Eğitimi Çalıştayı’nın sonucu rapor haline getirildi.

17.08.2017Eğitim
Dünyaca ünlü en iyi 12 üniversite kabul etti

Dünyaca ünlü en iyi 12 üniversite kabul etti

Dünyanın en iyi 12 üniversitesinden kabul alan Üsküdar Amerikan Lisesi son sınıf öğrencisi Mustafa Ömer Gül, aralarında Harvard, Columbia, Cornell, Pensilvanya, UCLA, Carnegie Melon, Michigan Üniversitesi’nin de bulunduğu seçenekleri reddederek Stanford’u tercih etti.

31.05.2017Eğitim
Üniversitelerin fotoğrafı kütüphanelerine yansıyor

Üniversitelerin fotoğrafı kütüphanelerine yansıyor

2017 yılı verilerine göre ülkemizde 118’i devlet, 65’i vakıf olmak üzere toplam 183 üniversite bulunuyor. Ancak bunlardan kaçının dünya ile rekabet edebilir bir eğitim, öğretim ve araştırma altyapısına sahip olduğu tartışılır. Nitekim 183 üniversitemiz olmasına rağmen, yükseköğretim derecelendirme kuruluşlarının değişik kriterlere göre yaptığı en iyi üniversiteler sıralamasında Türk yükseköğretim kurumlarını üst sıralarda görmek mümkün olmuyor.

27.03.2017Eğitim
Atılım Üniversitesi’nin kurucusu Zaim: Kaliteli üniversite için 100 milyon dolar yatırım yapmalı

Atılım Üniversitesi’nin kurucusu Zaim: Kaliteli üniversite için 100 milyon dolar yatırım yapmalı

Yalçın Zaim, Kadıköy Yeldeğirmeni İlkokulu’nun ardından ortaokul ve liseyi Saint Joseph Lisesi’nde, lisans ve yüksek lisans öğrenimimi İstanbul Teknik Üniversitesinde tamamladı. Maden Teknik ve Arama Genel Müdürlüğü Kiska’da çalıştı. 15 km uzunluğunda ve Türkiye’de ilk defa yumuşak zeminde açılan Kınık Tüneli, Konya İçme Suyu Arıtma Tesisi, Dicle Barajı, Erzincan Barajı gibi projeleri yürüttü. Şu anda Atılım Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Atılım Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı yapıyor.

20.03.2017Eğitim
Mühendislikte öne çıktık

Mühendislikte öne çıktık

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS’in ‘Alanlara Göre En İyi Üniversiteler Sıralaması 2017’de Türkiye, değerlendirmeye alınan 46 disiplinin 24’ünde temsil edildi. Türk üniversiteleri özellikle mühendislikte öne çıkarken, en iyi dereceler mineral ve maden mühendisliğinde geldi. Türk üniversiteleri geçen yılki sıralamada 42 alandan 13’ünde vardı.

9.03.2017Eğitim
BRICSe Türkiyeden 16 üniversite

BRICS'e Türkiye'den 16 üniversite

‘BRICS ve Yükselen Ekonomilerde En İyi Üniversiteler Sıralaması 2017 yayınlandı. Tüm dünyadan 300 yükseköğretim kurumunun sıralandığı, ilk sırayı Pekin Üniversitesi’nin aldığı listeye, Türkiye’den 16 üniversite girmeyi başardı.

30.11.2016Eğitim
Mühendislik alanında Türkiyenin en iyi üniversitesi hangisi

Mühendislik alanında Türkiye'nin en iyi üniversitesi hangisi?

URAP üniversiteleri alanlarına göre sıraladı. İşte Mühendislik alanında en iyi üniversiteler.

21.07.2016Kampüs
Im sorry president (Üzgünüm başkan)

"I'm sorry president" (Üzgünüm başkan)

Ertuğrul Özkök, Fenerbahçe ile CSKA Moskova arasındaki THY Euroleague final maçınında yaşananları yazdı: Yıldırım'la içeri girdik. Obra iki elini yana açıp Başkan'a "I'm sorry president" (üzgünüm başkanım) dedi. Başkan, hocanın koluna içtenlikle dokundu ve birbirlerine sarıldılar. Berlin'de gördüm ki, Final Four'un en Avrupai, en modern takımı Fenerbahçe'ydi.

16.05.2016Futbol
ODTÜ ve İTÜ mühendislikte ilk 100 gururu

ODTÜ ve İTÜ mühendislikte ilk 100 gururu

Yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS’in ‘Bölümlere Göre En İyi Üniversiteler Sıralaması’nda Türkiye’den sekiz üniversite 13 farklı bölümle yer aldı. ODTÜ ve İTÜ mineral-maden mühendisliğinde ilk 100, Bilkent ise politika-uluslararası ilişkiler alanında ilk 150 sıralamasına girdi.

21.03.2016Eğitim
6 alanda dünyanın en iyileri

6 alanda dünyanın en iyileri

Times Higher Education’ın alan bazında en iyi üniversiteler sıralamasında ABD ve İngiltere kimseye yer bırakmıyor.

11.12.2015Eğitim
Üniversiteler ‘geri sayıyor’

Üniversiteler ‘geri sayıyor’

Uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu ‘THE’, ‘Yükselen Ekonomilerde En İyi Üniversiteler 2016 sıralaması’nı açıkladı. Türk üniversiteleri bu sene gerilere düştü.

2.12.2015Dünya
Üniversiteler ‘geri sayıyor’

Üniversiteler ‘geri sayıyor’

Uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu ‘THE’, ‘Yükselen Ekonomilerde En İyi Üniversiteler 2016 sıralaması’nı açıkladı. Türk üniversiteleri bu sene gerilere düştü.

2.12.2015Gündem
Üniversiteler ‘geri sayıyor’

Üniversiteler ‘geri sayıyor’

Times Higher Education’ın (THE) ‘BRICS ve Yükselen Ekonomilerde En İyi Üniversiteler 2016’ listesinde geçen yıl ilk 10’da yer alan Türk üniversiteleri, bu sene ilk 50’ye bile giremedi. ODTÜ 3’üncü sıradan 64’e geriledi. Türkiye’de en iyi dereceyi 29’unculuktan gelerek 13’üncü sıraya yerleşen Koç Üniversitesi yaptı. THE’nın sıralama kriterlerinde yaptığı değişiklik yükselen ekonomiler sıralamasını da etkiledi.

2.12.2015Eğitim
YÖK Başkanı’ndan Akdeniz Üniversitesi’ne tebrik

YÖK Başkanı’ndan Akdeniz Üniversitesi’ne tebrik

Akdeniz Üniversitesi, Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS’in hazırladığı Yükselen Avrupa ve Merkez Asya’da en iyi 150 üniversite arasında yer alarak alanında önemli bir başarıya imza attı.

27.10.2015Eğitim
YÖK Başkanı rektörleri tebrik etti

YÖK Başkanı rektörleri tebrik etti

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, QS’te dereceye giren üniversitelerin rektörlerini kutladı.

23.10.2015Eğitim
QS’in Yükselen Avrupa listesinde 16 Türk üniversitesi

QS’in Yükselen Avrupa listesinde 16 Türk üniversitesi

QS’in ‘Yükselen Avrupa ve Merkez Asya 2015-2016’ sıralamasına Türkiye’den 16 üniversite girdi. En başarılı Türk üniversiteleri 11’inci sırada yer alan Bilkent ve Orta Doğu Teknik oldu. Listenin tepesine ise, Rusya’nın, Mihail Gorbaçov gibi birçok önemli mezuna sahip Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi yerleşti.

22.10.2015Eğitim
Türkler yükseliyor

Türkler yükseliyor

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS, ‘Yükselen Avrupa ve Merkez Asya En İyi Üniversiteler 2015-2016’ sıralamasını Boğaziçi Üniversitesi’nde açıkladı.

22.10.2015Avrupa
Türkler yükseliyor

Türkler yükseliyor

LONDRA merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS, ‘Yükselen Avrupa ve Merkez Asya En İyi Üniversiteler 2015-2016’ sıralamasını Boğaziçi Üniversitesi’nde açıkladı.

21.10.2015Dünya
QS’in Yükselen Avrupa listesinde 16 Türk üniversitesi

QS’in Yükselen Avrupa listesinde 16 Türk üniversitesi

QS’in ‘Yükselen Avrupa ve Merkez Asya 2015-2016’ sıralamasına Türkiye’den 16 üniversite girdi. En başarılı Türk üniversiteleri 11’inci sırada yer alan Bilkent ve Orta Doğu Teknik oldu.

21.10.2015Eğitim
Üniversite sıralamasında güven bunalımı

Üniversite sıralamasında güven bunalımı

Yükseköğretim derecelendirme kuruluşu THE’nın,‘2015-2016 Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nda, Türkiye ile birlikte bazı ülkelerdeki üniversiteler büyük düşüş yaşadı. Akademisyenler, bu yıl değerlendirmede yapılan değişikliklerin dünyada güven bunalımı doğurduğunu belirtiyor. Boğaziçi Üniversitesi uluslararası ilişkilerden sorumlu akademik işler koordinatörü Prof. Dr. Taner Bilgiç de, “THE, altımızdaki halıyı çekti” diyor.

12.10.2015Eğitim
Üniversiteleriniz araştırmaya daha çok kaynak ayırmalı

Üniversiteleriniz araştırmaya daha çok kaynak ayırmalı

The Times Higher Education (THE) dünyanın önde gelen üniversite derecelendirme kuruluşlarından. Dünya çapında yaptığı farklı sıralamalarda üniversiteleri; uluslararası görünürlük, araştırma etkisi, endüstri bağlantısı, atıf oranı gibi kriterlere göre değerlendiriyor. THE’nın farklı listelerinde Türkiye’den de üniversiteler bulunuyor. ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi, Bilkent, Koç ve Sabancı listede en sık adı geçen üniversiteler. THE’nın Baş Editörü Phil Baty, Türk üniversitelerinin son yıllarda özellikle araştırma etkileriyle ön plana çıktığını ve sağlıklı bir gelişim yaşadığını söylüyor. Ancak Baty’e göre Türkiye’nin yükseköğretimde üst sıralarda yer alması için rehavete kapılacak zamanı yok. Baty, Hürriyet’in e-posta ile yolladığı soruları yanıtladı.

7.09.2015Eğitim
İstanbul Üniversitesi, dünyanın en iyi 415’inci üniversitesi oldu

İstanbul Üniversitesi, dünyanın en iyi 415’inci üniversitesi oldu

İstanbul Üniversitesi (İÜ), “dünyanın en iyi 500 üniversitesi” sıralamasında 415’inci oldu.

17.08.2015Eğitim

En iyi üniversiteler arasında 10 okul Türkiye'den

Center for World University Rankings, dünyanın en iyi 1000 üniversitesini sıraladı.

18.07.2015Ekonomi
Şimdi sıra seçilmişlerde

Şimdi sıra seçilmişlerde

7 Haziran’da yapılan seçimlere seçmenin yüksek bir katılım gösterdiğine dikkat çeken Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Seçmen üzerine düşeni yaptı. Seçilmişlerden en kısa sürede uzlaşarak hükümet kurmalarını bekliyoruz” diye konuştu.

20.06.2015Ekonomi
Güler Sabancıdan seçim açıklaması

Güler Sabancı'dan seçim açıklaması

Sabancı Holding Yönetim Kurulu ve Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, "Seçilmişlerden en kısa sürede uzlaşarak hükümet kurmalarını ve Türkiye'nin daha fazla vakit kaybetmeden her alanda çalışmaya başlamasını bekliyoruz" dedi.

20.06.2015Ekonomi

Yazar Sonuçları

I’M SORRY PRESIDENT

KAYBEDİLEN bir maçın en dramatik anı, sahada değil, soyunma odasında yaşanır.

16.05.2016