MENÜ

Coğrafya Dersi

Coğrafya Dersi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Coğrafya Dersi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Coğrafya Dersi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 405 Coğrafya Dersi haberi bulunmuştur.

Coğrafya Dersi Haberleri

Doğada coğrafya dersi

Doğada coğrafya dersi

Antalya’da 32 yıllık coğrafya öğretmeni Mehmet Aydın, teorik olarak sınıfta işlediği coğrafya derslerini, 10 yıldır arazi gezileriyle pratiğe dönüştürüyor.

8.04.2019Eğitim
Coğrafya dersinde çiftçilik yapıyorlar

Coğrafya dersinde çiftçilik yapıyorlar

Bursa’nın İnegöl ilçesinde bulunan Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi’nde öğrenciler, coğrafya dersi kapsamında okul bahçesine kurdukları seralarda ürün yetiştiriyor. Sınıftaki teorik derslerin dışında günlerini seralarda geçiren öğrenciler yaklaşık iki ay sonra ektikleri ürünlerin hasadını yapacak.

20.03.2019Eğitim
Kızıldenizin kuzey versiyonu: İbrice Koyu

Kızıldeniz'in kuzey versiyonu: İbrice Koyu

Coğrafya dersleri sağolsun 'Saros körfezi' adını duymayan yoktur ama coğrafya dersi alalı çok olanlar arasında hala bu körfez Marmara’da mı yoksa Ege’de mi emin olamayanların sayısı da maalesef bir o kadar çoktur. Öncelikle hatırlatalım: Saros körfezi, Ege Denizi’nin başlangıç noktasında yer alıyor. Güneyde Gelibolu yarımadası, kuzeyde Trakya arasına yerleşmiş, Çanakkale boğazına paralel uzanan, üçgen biçiminde bir körfez burası. Ama Saros, bize göre sadece bir körfez değil aynı zamanda eşsiz bir akvaryum!

13.06.2018Seyahat
Değişikliğin değişikliği

Değişikliğin değişikliği

Son birkaç aydır eğitim sisteminde “değişiklikler” gündemimizde. Olası değişiklikleri, revizyonlar hatta sil baştan yapılanlar izledi. İş uzadı, yeni sınav sisteminde “değişikliğin değişikliği” gündemden düşmüyor. “Son”, “en son”, “enn sonun sonu” demekten yorulduk.

17.11.2017Eğitim
Öğrenciler eğitim materyalleri tasarladı

Öğrenciler eğitim materyalleri tasarladı

Üniversite öğrencileri okul öncesinden liseye kadar, farklı dersler için kullanılabilecek eğitim materyalleri tasarladı. Üç boyutlu besin zincirinden element yarışmasına kadar birçok materyal Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde sergilendi.

10.05.2017Eğitim
Lise coğrafya ve tarih müfredatı yenileniyor

Lise coğrafya ve tarih müfredatı yenileniyor

MEB müfredat çalışmaları kapsamında lise kademesinde tüm sınıflar için coğrafya ve tarih taslak öğretim programlarını hazırladı.

18.03.2016Eğitim
Uzmanlar soruları değerlendirdi: Din kültürü zorladı

Uzmanlar soruları değerlendirdi: Din kültürü zorladı

Üniversiteye girişin ilk ayağı olan YGS bitti. Uzmanların yorumlarına göre, bu yılki din kültürü ve ahlak bilgisi soruları adayları zorladı. Uzmanlar, “Genel olarak kolay sayılabilecek tarih soruları ise son 3 yıla göre daha zordu. Türkçe de ise bu seneki paragraf soruları daha anlaşılır türdendi. Matematikte 3 seçici soru sorulmuş. Biyolojide bilgi içerikli soru sayısı ise fazlaydı” dedi.

13.03.2016Eğitim
Okula gitmek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı

Okula gitmek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı

Eğitim araçları artık sadece sıra, tahta ve kitaplarla sınırlı değil. Öğrencilerin ilgisini çekmek, başarılı bireyler yetiştirmek için bundan fazlasına ihtiyaç var. İstanbul’daki Cenap Şahabettin İlkokulu ve Büyük Reşitpaşa Ortaokulu ile Ankara’daki Kazım Karabekir İlkokulu öğrencilerine sağladığı imkânlarla okula gitmeyi eğlenceli hale getiriyor. Okul içinde öğrencilere buz pistinden zumbaya, üç boyutlu laboratuvardan dijital panoyla duyuru yapmaya kadar birbirinden farklı etkinlikler sunuluyor. Üstelik bunlar devlet okulu. İşte öğrencilerin severek gittiği ve hem öğrenip, hem eğlendiği üç okul.

22.02.2016Eğitim
Başbakan  Davutoğludan Coğrafya dersi

Başbakan Davutoğlu'dan Coğrafya dersi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Tevfik İleriAnadolu İmam Hatip Lisesi'ni ziyaret etti. Davutoğlu, ziyareti sırasındaöğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Coğrafya dersinin işlendiği bir sınıfıziyaret eden Davutoğlu, bazı öğrencilere coğrafya dersiyle ilgili sorularyöneltti. Coğrafya atlası üzerinden öğrencilere bir süre dünyanın şekli vekonumu hakkında bilgiler veren Başbakan Davutoğlu, öğrencilerle sınıfiçerisinde fotoğraf çektirdi. Daha sonra Türkçe dersinin işlendiği başka birsınıfı ziyaret eden Davutoğlu'na ziyaretleri sırasında Başbakan YardımcısıNuman Kurtulmuş da eşlik etti. 

20.11.2015Haber
Ücretsiz eğitimle üniversiteyi kazandırttılar

Ücretsiz eğitimle üniversiteyi kazandırttılar

Şırnak'ta görev yapan iki öğretmen, 10 yıldan bu yana okuldan arta kalan zamanlarda ilin eğitim seviyesinin yükseltilmesi amacıyla ücretsiz eğitim vererek çok sayıda öğrencinin üniversiteyi kazanmasına katkı sundu.

23.12.2014Eğitim
Ankaranın coğrafyası zayıf

Ankara'nın 'coğrafyası' zayıf

Ankara'daki öğrencilerin “Coğrafya” dersi “zayıf” çıktı. Türkiye genelinde liseler arasında üniversiteye giriş sınavı sonuçlarına göre yapılan değerlendirmede Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinde ilk sırayı alan Ankara, Coğrafya dersinde 39. oldu.

23.07.2011Gündem
Kız hafızlara Kabe işlemeli kolye

Kız hafızlara Kabe işlemeli kolye

MERSİN’in Mezitli İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen Kuran kurslarını bitirerek, hafız olmaya hak kazanan 10 kız ve 10 erkeğe belge ve ödülleri verildi. Hafız olmaya hak kazanan 10 kıza, Umreden getirilmiş Kabe resmi işlemeli birer altın kolye ve hayırseverlerin bağışladığı çeyrek altınlar hediye edildi. Tören, kaymakamlığın internet sitesinden de ‘Mezitli’nin hafız kızları taçlarını giydi’ başlığıyla duyuruldu.

11.01.2010Gündem
Zeytin kardeşliği

Zeytin kardeşliği

Asiye Hüseyin Akyüz İlköğretim Okulu öğrencileri, İtalya, Letonya ve Slovakya’daki yaşıtları ile zeytin toplayıp, sıkarak kardeşlik bağlarını geliştirecek.

3.10.2008Ege
MEB’den bu kez ’tarihi’ bir hata

MEB’den bu kez ’tarihi’ bir hata

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ilköğretim ders kitabında inanılmaz bir hataya daha imza attı. Geçtiğimiz günlerde Coğrafya ders kitabında Ağrı Dağı’nı Ararat yapan MEB, bu kez de Matematik ders kitabına Türkiye Cumhuriyeti’nin 29 Ekim 1920’de kurulduğunu yazdı.

3.05.2008Gündem
MEB’in ’Ararat’ı

MEB’in ’Ararat’ı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı 11. sınıf coğrafya kitabının 133. sayfasındaki Türkiye haritasında Ağrı Dağı’nın adı Ararat olarak geçiyor. Bakanlık yetkilileri kitabın yeni baskılarında hatanın düzeltileceğini, ayrıca kitabı yazan, inceleyen ve onaylayanlar hakkında inceleme başlatıldığını açıkladı.

7.04.2008Eğitim
İKV: AB yolunda kısacası zor bir dönemdeyiz

İKV: AB yolunda kısacası zor bir dönemdeyiz

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik yolunda özel sektörü temsil etmek üzere 1965 yılında kurulan İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) üyelik müzakerelerinde yeterince temsil edilememekten yakındı.

9.07.2007Gündem
Tsunami kahramanları

Tsunami kahramanları

Güney Asya’yı 26 Aralık 2004’te vuran büyük tsunami faciasını anmak için bugün Tayland’da yapılacak törende, yüzlerce kişiyi kurtaran İngiliz kız çocuğu ile dalgaların içinden kurtulan Taylandlı bir erkek çocuk şiirler okuyacak.

25.12.2005Dünya
Türkiyede coğrafya öğretimi yetersiz

Türkiye'de coğrafya öğretimi yetersiz

Türkiye'de ilköğretim okullarında coğrafya öğretiminin yetersiz olduğu bildirildi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Coğrafya Bölümü, Türk Coğrafya Kurumu ile Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlediği ”Çanakkale Coğrafya Toplantısı”nın sonuç bildirgesi açıklandı.

20.07.2004Gündem
Öğrenci öğretmenler

Öğrenci öğretmenler

Yüksek özel ders ücretlerini karşılayamayan aileler, çocuklarına üniversite öğrencilerinden ders aldırmayı tercih ediyor. Öğrenciler ayda 200-800 milyon lira arası para kazanıyor.

4.05.2002Gündem
Bir Türk dünyayı gezer gezerken de aşkı bulur

Bir Türk dünyayı gezer gezerken de aşkı bulur

Coğrafya öğretmeni ve fotoğrafçı Mustafa Andıç cebinde 1800 dolarla Uzakdoğu yollarına düştü, 7 ay gezdi. Yağmurlu bir Cakarta gününde, saçlarından yağmur damlaları akan Erni'ye rastladı ve aşık oldu. Şimdi onun İstanbul'a geleceği günü iple çekiyor...

12.04.2002Gündem
Matematik tartışması

Matematik tartışması

Yeni lise sistemi açıklandıktan sonra en fazla tartışılan konu ‘matematik’ oldu.

21.05.2019Eğitim
Meğer severmişiz biz dünyayı…

Meğer severmişiz biz dünyayı…

Beliz Güçbilmez’in yazıp Uluç Esen’in yönettiği Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu oyunu ‘Beni Bekleme Kaptan’ memleket hasretiyle son nefesini veren; Piraye’nin, Münevver’in, Vera’nın aşkı, Memed’in babası, insandan umutlu, hem sevmenin hem sıkılı bir yumruğun şairi Nazım Hikmet’in soluğunu taşıyor sahneye.

24.04.2019Kitap Sanat
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Omuz omuza olmamız gerekirken başka mecralara yönelenleri görüyorum

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Omuz omuza olmamız gerekirken başka mecralara yönelenleri görüyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde düzenlenen Önder İmam Hatipliler Derneği Genel Kurulu'na katılarak konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İmam hatipli olmak demek dava adamı ve buna talip olmak demektir. Bakıyoruz bazı yerlerde seçimlerde; Allah selamet versin. Hemen anında sendika değiştirmeler filan falan herkes bir yere savrulmaya başladı. Bu dava adamı olmak değil. Böyle olur mu?" dedi. Erdoğan ayrıca, "Omuz omuza olmamız gerekirken başka mecralara yönelenler olduğunu görüyorum. Ülkemize kazandırdığımız en büyük cami olan Çamlıca Camii'ne bile 'gereksiz' diyecek kadar savrulduklarını görüyoruz" diye konuştu.

13.04.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Saklı ve güzel prenslik: Andorra

Çocukluk yıllarımın vazgeçilmez kahramanıydı Heidi. Aklımda ise hep bir kare kalmış nedense. Hadi kapatın gözlerinizi birlikte hayal edelim… Fonda bembeyaz karlı ve dik dağlar. Bu dağların önünde fıstık yeşili bir orman. Şekerimsi pembe bir etekten oluşan, üst kısmı kırmızı bir elbise, içinde sarı bir tişört. Kocaman bir gülücük ve gülümseyen zeytinimsi siyah gözler. Dağlardan çıplak ve minicik ayaklarıyla koşan mutlu bir kız. Açtım gözlerimi ve dedim ki kendime “Heidi bence bu dağlarda da koşmuş olmalı, bu kadar özgürce…” Özgürlüktü burada olmak, buranın havasını solumak. Burası gerçekten çok güzel bir ülke, evet evet anlata anlata bitiremeyeceğim bu ülke, küçük bir prenslik aslında. İspanya’nın kuzeyinde, Fransa’nın güneyinde ve Pirene Dağları’nda, denize kıyısı olmayan ve bir zamanlar kendini dünyadan soyutlamış olan Andorra…

22.11.2018

Kızıldeniz'in kuzey versiyonu: İbrice Koyu

Coğrafya dersleri sağolsun 'Saros körfezi' adını duymayan yoktur ama coğrafya dersi alalı çok olanlar arasında hala bu körfez Marmara’da mı yoksa Ege’de mi emin olamayanların sayısı da maalesef bir o kadar çoktur. Öncelikle hatırlatalım: Saros körfezi, Ege Denizi’nin başlangıç noktasında yer alıyor. Güneyde Gelibolu yarımadası, kuzeyde Trakya arasına yerleşmiş, Çanakkale boğazına paralel uzanan, üçgen biçiminde bir körfez burası. Ama Saros, bize göre sadece bir körfez değil aynı zamanda eşsiz bir akvaryum!

12.06.2018

48 @ Himalayalar*

48 yaş doğum günüm için beni Himalayalar’a götürdü sevgilim.

15.12.2017

Değişikliğin değişikliği

Son birkaç aydır eğitim sisteminde “değişiklikler” gündemimizde. Olası değişiklikleri, revizyonlar hatta sil baştan yapılanlar izledi. İş uzadı, yeni sınav sisteminde “değişikliğin değişikliği” gündemden düşmüyor. “Son”, “en son”, “enn sonun sonu” demekten yorulduk.

16.11.2017

Coğrafyaya infaz

DERS kitaplarıyla ilgili çoğu haber, bizde “skandal” kelimesi eşliğinde gelir.

16.04.2016

Hayaller Che Guevara gerçekler Pablo Escobar

İlk olarak dizinin “Don Corleone”si Bahri Umman’ı canlandıran Musa Uzunlar ile oturduk muhabbete. Öylesine ağırbaşlı ve vakur bir adam vardı ki karşımda, “Çocukken de mi böyleydiniz?” diye sormaktan kendimi alamadım.

3.11.2015

Ege her zaman iyidir

Ankara’dan otomobille yola çıktım.

27.06.2013

Keşke bana kamyon çarpsa!

Geçen hafta bir öğrenci facebook sayfasına ‘İnşallah bana yarın kamyon çarpar da okula gitmem.’ yazmış.

26.12.2012

Ha Abdullah ha Recep...

Başbakanlık’la Genelkurmay siperlerini “kırmızı çizgi” gibi birbirinden ayıran “Milli Müdafaa” caddesindeki “Planlı” Yaş Tatbikatı’nın sızma, püskürtme, indirme, çıkarma manevraları sona erdi.

10.08.2010

Cinayetin idamın katmerlisi Amerika’da

MİLLETÇE gene hop oturup hop kalkıyoruz. Amerika’daki Türklerden söz ediyorum.

5.02.2005

Maveraünnehir nereye dökülür

ATLAS Dergisi'nin son sayısında okudum. Sayıları 202 binmiş. Birinci Dünya Savaşı'nda Burma'dan Malta'ya, Mısır'dan Sibirya'ya uzanan kamplarda esaret çeken Türklerin sayısı buymuş.

28.07.2001

Matematik tartışması

Yeni lise sistemi açıklandıktan sonra en fazla tartışılan konu ‘matematik’ oldu.

21.05.2019