MENÜ

Bilim

Bilim ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Bilim haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 287.168 Bilim haberi bulunmuştur.

Bilim Haberleri

Washington Posttan ABD Kongresine Cemal Kaşıkçı çağrısı: Orada bir örtbas operasyonu var

Washington Post'tan ABD Kongresi'ne Cemal Kaşıkçı çağrısı: 'Orada bir örtbas operasyonu var'

Washington Post Yayın Kurulu, ABD Kongresine, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini ele alması ve olayın arkasında Suudi Arabistan yönetiminin olması halinde gerekli adımları atması çağrısında bulundu, "Aslında Trump yönetiminin de çok iyi bildiği gibi ortada Suudiler'in yürüttüğü bir soruşturma da yok, sadece kendini beceriksiz bir şekilde soruşturma kılığına sokmuş bir örtbas operasyonu var." ifadeleri kullanıldı.

12.11.2018Dünya
AB, ABD ile her seviyede görüşüyor

'AB, ABD ile her seviyede görüşüyor'

AB Komisyonu Başkanı Juncker, "Beyaz Saray yetkilileri ile her seviyede görüşmeler yapıyoruz. Bu ay sonunda Arjantin'de yapılacak G20 Liderler Zirvesi'nde Trump ile tekrar görüşeceğim." dedi.

12.11.2018Dünya
Merkel: Meclisteki kadın sayısı Sudan seviyesinde

Merkel: Meclisteki kadın sayısı Sudan seviyesinde

Başbakan Angela Merkel, Almanya’da kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 100’üncü yılı dolayısıyla yaptığı konuşmasında, Federal Meclisteki kadın sayısına değindi: “Sudan seviyesindeyiz.”

12.11.2018Avrupa
Türkiyeden ABDye başsağlığı

Türkiye'den ABD'ye başsağlığı

Dışişleri Bakanlığı, Kaliforniya'daki yangın felaketinden dolayı başsağlığı mesajı yayımladı.

12.11.2018Dünya
Filipinler Devlet Başkanı Duterte: Savaşa hazır değiliz

Filipinler Devlet Başkanı Duterte: Savaşa hazır değiliz!

Filipinler Devlet Başkanı Duterte, "Güney Çin Denizi'nde patlak verecek bir savaşa hazır olmadığımızı fark ettim. Bu savaşı yönetemez ve kontrol edemeyiz. Onun için beladan uzak duralım." dedi.

12.11.2018Dünya
Ünlü milyarderden Bitcoin tahmini

Ünlü milyarderden Bitcoin tahmini

ÜNLÜ girişimci ve milyarder Tim Draper (60), 2022 yılına kadar sanal para birimi Bitcoin'in değerinin 250 bin dolara ulaşacağını öne sürdü.

12.11.2018Ekonomi
Mevlid-i Nebi Haftası nedir

Mevlid-i Nebi Haftası nedir?

Mevlid-i Nebi Haftası, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın öncülüğünde planlanıp uygulamaya konulan haftadır. 1989 yılında Diyanet tarafından Kutlu Doğum Haftası ismiyle ortaya çıkan bu hafta, kanunların verdiği yetkiyle yürürlüğe girmiştir. 'Hz. Peygamber'i anmaktan anlamaya' düsturuyla ortaya çıkan bu hafta da, sempozyumlar, konferanslar ve paneller düzenlenmektedir. İşte, Mevlid-i Nebi Haftası ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan alınan bazı bilgiler

12.11.2018Gündem
Son dakika... Trumptan sert çıkış

Son dakika... Trump'tan sert çıkış

ABD Başkanı Donald Trump, Paris seyahati sorası Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

12.11.2018Dünya
Dünyanın sadece yüzde 23üne el değmemiş

Dünyanın sadece yüzde 23'üne el değmemiş

Çevre bilimciler ilk kez dünya üzerinde denizde ve karada el değmemiş olarak nitelendirilecek bölgelerin hassas ölçekli haritası çıkarıldı. Buna göre dünyadaki kara parçalarının sadece yüzde 23'ü el değmemiş durumda bulunuyor. Bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre bu bölgelerin yüzde 70'i Rusya, Kanada, Avustralya, ABD ve Brezilya'da bulunuyor.

12.11.2018Seyahat
Son dakika... Trudeau: Kaşıkçı kayıtlarını dinledik

Son dakika... Trudeau: Kaşıkçı kayıtlarını dinledik

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ülkesinin, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili kayıtları dinlediğini açıkladı.

12.11.2018Dünya
İran Milli Bankasına SWIFT yasağı

İran Milli Bankası'na SWIFT yasağı

Dünya çapında bankalar arasında elektronik fon transferi sağlayan SWIFT'in ABD yaptırımlarına uyması nedeniyle İran Milli Bankası'nın sisteme erişimi kesiliyor ancak AB'nin kuracağını açıkladığı özel ticari mekanizmayla ilgili bir gelişme olmadı.

12.11.2018Dünya
Sudan kara listeden çıkarılmak için ABD ile görüşmek istiyor

Sudan 'kara listeden' çıkarılmak için ABD ile görüşmek istiyor

ABD'den gelen "Sudan'ı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarabileceği" yönündeki açıklamalardan sonra Hartum yönetimi söz konusu listeden çıkmak için ABD ile görüşme trafiğine hız verdi.

12.11.2018Dünya
Öğrencileri fuara götüren otobüsler çarpıştı: 11 yaralı

Öğrencileri fuara götüren otobüsler çarpıştı: 11 yaralı

BOLU'nun Mudurnu ilçesinde, öğrencileri bir alışveriş merkezindeki bilim fuarına götüren 3 otobüsün çarpışması sonucu 11 öğrenci hafif yaralandı.

12.11.2018Gündem
Washington Posttan İsraile Kaşıkçı eleştirisi

Washington Post'tan İsrail'e Kaşıkçı eleştirisi

ABD'de Washington Post gazetesinde İsrail hükümetinin Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı korumaya yönelik tutumunu eleştiren bir yorum yazısı yayımlandı.

12.11.2018Dünya
100 yıllık yaşam için 50 öneri

100 yıllık yaşam için 50 öneri

Kalp ve Damar Cerrahisi alanında uzman olan Prof. Dr. Murat Aksoy, insanoğlu için bir hayal olan 100 yaşını görmenin artık bir hayalin ötesine taşındığını okurlarına aktarıyor.

12.11.2018Keyif
Justin Trudeaudan Trumpa yağmur göndermesi

Justin Trudeau'dan Trump'a 'yağmur' göndermesi

ABD askerlerinin anıt mezarına, kötü hava koşullarını mazeret göstererek katılmayan Başkan Trump olay yarattı.

12.11.2018Dünya
Seçimi kazandı, Washingtona gidecek parası yok

Seçimi kazandı, Washington'a gidecek parası yok!

ABD'nin New York Eyaleti'nden Temsilciler Meclisi'ne seçilen ve garsonluk yaparak hayatını idame ettiren Alexandria Ocasio-Cortez, ilk maaşını alana kadar Washington DC'ye taşınamayacağını açıkladı.

12.11.2018Dünya
CNN’in, Trump yönetimini mahkemeye verdiği iddia edildi

CNN’in, Trump yönetimini mahkemeye verdiği iddia edildi

Beyaz Saray’da Başkan Donald Trump ve CNN Muhabiri Jim Acosta arasında yaşanan tartışmanın mahkemeye taşındığı iddia edildi.

12.11.2018Dünya
Alibabanın ünlü alışveriş etkinliğindeki satışlar yüzde 26 arttı

Alibabanın ünlü alışveriş etkinliğindeki satışlar yüzde 26 arttı

Çin merkezli e-ticaret devi Alibabanın küresel alışveriş etkinliğinde bu yıl, geçen yıla göre yüzde 26'lık bir artışla toplam 30.7 milyar dolar (213.5 milyar yuan) satış yapıldı.

12.11.2018Ekonomi
Moody’s: Küresel kredi koşulları 2019’da zayıflayacak

Moody’s: Küresel kredi koşulları 2019’da zayıflayacak

Moody’s Investors Service, küresel kredi koşullarının 2019 yılında, "ekonomik büyümenin yavaşlaması, fonlama maliyetlerinin artması, likidite şartlarının sıkılaşması ve piyasa oynaklığının geri dönmesi"nin etkisi ile "zayıflayacağı uyarısı" yaptı.

12.11.2018Ekonomi
Dolar ve Euro yeni haftaya böyle başladı

Dolar ve Euro yeni haftaya böyle başladı

Dolar fiyatları şu dakikalarda 5.46 TL seviyesinde bulunurken, Euro fiyatları 6.15 TL seviyesinde hareket ediyor.

12.11.2018Ekonomi
Çocuklar için erken müzik eğitimi

Çocuklar için erken müzik eğitimi

Müzik tarihine şöyle bir göz attığımızda yetenekleriyle hayranlık uyandıran ve parıldayan ‘minik dâhilere’ rastlarız. Bu isimler arasında en ünlüsü hiç şüphesiz Wolfgang Amadeus Mozart’tır. Çok küçük yaşlarda kendisi gibi yetenekli bir müzisyen olan ablası Maria Anna ile neredeyse Avrupa’nın bütün önemli müzik merkezlerinde konserler verir. Bu küçük dâhi 10 yaşına geldiğinde senfoni, konçerto ve opera türünde besteler yapmaya başlamıştı bile.

12.11.2018Eğitim
Otizmli ailelerin komisyondan beklentileri

Otizmli ailelerin komisyondan beklentileri

TBMM’de kurulan Otizm, Down Sendromu ve Diğer Gelişimsel Bozuklukları Araştırma Komisyonu bizleri çok mutlu etti ve umutlandırdı. Ülkemizde otizm konusunda ilgili tüm bakanlıkların ne gibi tedbirler alması gerektiğiyle ilgili kapsamlı bir çalışmamız oldu. Tohum Otizm Vakfı’nın da içinde bulunduğu otizm konusunda çalışan 22 dernek ve vakıf yaklaşık iki sene süren bir çalışmadan sonra otizm konusunda yapılması gerekenleri bir eylem planı haline getirdi.

12.11.2018Eğitim
Yurt içi piyasalar ödemeler dengesi verilerine odaklandı

Yurt içi piyasalar ödemeler dengesi verilerine odaklandı

AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, eylülde cari işlemler dengesinin 1,97 milyar dolar fazla vermesini bekliyor.

12.11.2018Ekonomi
Avrupalı müttefikleri Trumpı dışladı

'Avrupalı müttefikleri Trump'ı dışladı'

Paris'te I. Dünya Savaşı'nı sona erdiren ateşkes anlaşmasının 100. yıl dönümü sırasında Avrupalı liderlerin milliyetçilik karşıtı mesajlar vermesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın 'müttefikleri tarafından yalnız bırakıldığı' yönünde yorumlandı.

12.11.2018Dünya
Fed finansal istikrar raporu yayınlamaya başlayacak

Fed "finansal istikrar raporu" yayınlamaya başlayacak

ABD Merkez Bankası (Fed), ekonomik büyüme ilerledikçe karşı karşıya kalınabilecek "potansiyel risklerin üzerine ışık tutmak için" periyodik olarak "finansal istikrar raporu" yayınlamaya başlayacağını duyurdu.

12.11.2018Ekonomi
Suudi Veliaht Prense yakın isimler İranlılara karşı da suikast planlamış

Suudi Veliaht Prens'e yakın isimler İranlılara karşı da suikast planlamış

İran karşıtı bazı iş adamlarının İran ekonomisini çökertmek için yaptıkları plan çerçevesinde BAE, ABD ve Suudi Arabistanlı yetkililerle görüştüğü, veliaht prense yakın bazı isimlerin ise bu dönemde İranlılara karşı suikast planladığı ileri sürüldü.

12.11.2018Dünya
Son dakika... Japonyada ABD jeti düştü

Son dakika... Japonya'da ABD jeti düştü

Japonya medyası, ülkenin Okinawa kenti yakınlarında bir ABD savaş uçağının düştüğünü duyurdu.

12.11.2018Dünya
Türk çeliğinde Latin rüzgarı

Türk çeliğinde Latin rüzgarı

ABD başta olmak üzere artan korumacılık eğiliminden en çok etkilenen sektör olan Türk çelik sektörü, rotayı yıllık 31 milyar dolar çelik ithal eden Latin Amerika’ya kırdı. Panama’dan Kolombiya’ya, Şili’den Paraguay’a kadar Latin Amerika’da yüzde 4 olan pazar payını yüzde 12’ye çıkarmak için kolları sıvayan sektör, bu pazara olan ihracatı ikiye katlayacak.

12.11.2018Ekonomi