"Tarkan Güveloğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Tarkan Güveloğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Tarkan Güveloğlu

Tarkan Güveloğlu

Yoğurt ve Kefirle Hastalıklara Savaş Açın

25 Mart 2019

Sade atıştırmalıkların yanı sıra, sos ve tatlıların bir bileşeni olarak da kullanılmaktadır. Yoğurdun mucidi Türkler'dir. Avrupa'ya ve tüm dünyaya Anadolu ve orta Asya'dan yayılmıştır. Uzun ve sağlıklı yaşayan insanların ne yiyip içtikleri araştırıldığında karşımıza sıklıkla yoğurt çıkmaktadır. Yoğurt ve kefirdeki faydalı bakterilerin sindirim sistemimiz için sayısız faydaları var.. Çok fazlaca kalsiyum ve B grubu vitaminleri barındırır. Süt yağı, protein ve laktik asit içeriğiyle en başta sindirim sistemi kanserlerine karşı koruyucu etki sağlar.

Kemik ve kas gelişimi için mükemmel

Yoğurt zengin bir protein kaynağıdır. Tam sütten yapılan bir bardak (245 gram) sade yoğurt yaklaşık 8,5 gram protein içerir. Yoğurttaki bakteriler bağırsağın iç yüzeyine yapışmış halde bulunan bağışıklık sistemi hücrelerinin işlevini artırmaktadırlar. Bu muhteşem besin, vücuttaki toksit maddeleri atıcı özelliğe sahiptir. Bir nevi detox etkisi yapar. Özellikle protein ve kalsiyum içeriğiyle büyüme çağındaki çocukların kemik ve kas gelişimini için mükemmel bir besindir. Yoğurt yemeyi reddeden çocuklar için su ve biraz tuz ile ayran yapılıp içirilebilir.

Çocuklara sevdirmek zor değil

Yoğurda meyve parçaları koyulup sevdirilebilir. Mümkün olduğunca ev yoğurdu yapmalısınız. Çiğ süt alıp kaynattıktan sonra mayalayarak yoğurt elde etmek çok kolaydır. Hazır yoğurt alıyorsanız çeşitli markaları deneyiniz. Bir süre sonra ekşimeye başlayan yoğurtları tercih ediniz. Yoğurdun ekşimesi demek bahsettiğimiz faydalı bakterilerin çoğalıyor olması demektir. Yani koruyucu maddelerin daha az olduğunun göstergesidir.

Keçi sütüyle mayalanan kefir

Kafkasya yöresinde ortaya çıkan probiyotik bir içecek olan Kefir, Yoğurttan çok daha fazla, bağırsaklarımız için faydalı probiyotik bakteriler içerir. İyi bir bağırsak yapısının insan sağlığı için önemi son yıllarda iyice ortaya çıkarılmıştır. Kefir tüm bağırsak geçişini iyileştirir, Kalsiyum,B12 Vitamini, protein ve böylece bağışıklığı büyük ölçüde artırır. Ayrıca çocuklar için önemli. Ancak bağırsağın işleyişini gözlemlemek gerekir. Kefir, özellikle bağışıklıkta olmak üzere, vücutta çok sayıda yararlı etkisi olur.

Yazının devamı...

Hafızayı Güçlendirmenin Yolları

12 Şubat 2019

Anahtarlarınızı sık sık nereye koyduğunuzu unutuyor musunuz? Telefonunuzu veya gözlüklerinizi her defasında bulmakta zorluk mu çekiyorsunuz? Zayıf hafıza, dünyadaki milyonlarca insanı etkileyen önemli bir sorun. Bellek güçsüzlüğü yaşla birlikte artıyor. Yaşın yanı sıra belleği zayıflatan birçok farklı unsur da var. Uyku problemleri, stres, depresyon, B vitamini eksikliği, alkol, sigara ve bazı ilaçlar (yan etkileri) sağlıklı bir belleğin düşmanı. Bu yazımda size formda bir zihin için ihtiyacınız olan besinlerden ve şifalı bitkilerden söz edeceğim.

Biberiye uçucu yağı ve kokusu

Biberiye de tüm dünyada “rosmarin” diye tanınan çok kıymetli uçucu yağ. Bu yağ kozmetikte ve ilaç sanayinde kullanılır. Çocukluğumda rahmetli babamla bitki özleri fabrikamızda en çok işlediğimiz ve uçucu yağını özel damıtma usulüyle çıkardığımız bitkilerdendi.

İngiltere'de biberiye uçucu yağının öğrenme ve hafıza yeteneğini artırdığına dair yapılan ilginç bir çalışmaya dikkat çekmek istiyorum; Kokusunun verildiği bir deney odasında çalışan insanların okuduğunu anlama ve aklında tutma oranının normal deney odasındaki (kokunun yer almadığı) insanlara göre yüzde 15 arttığı gözlemlenmiş. Benzer deneysel çalışmalar gül üzerine de yapıldı. Gül yağı ve gülsuyu kokusunun da hafızayı güçlendirdiği bilimsel deneyle de ortaya çıktı. Kullanım şekli çok basit: gül veya biberiye uçucu yağından bir pamuğa 4-5 damla damlatarak odanızın bir köşesine koymanız yeterli olacaktır.

Bademi, cevizi hergün tüketin

Beynimiz karmaşık bir biyolojik makinedir. Düzgün çalışması için yeterli oksijene ve özel besinlere ihtiyacı vardır. Beyin için özellikle iyi olan ve doğal olarak hafızayı güçlendiren besinler arasında kuruyemişler de var.. “Yağlı tohum” olarak adlandırılan kuruyemişler bellek gücünü korumada önem taşıyor. Bunlar arasında badem, ceviz, fındık ve ayçekirdeği bilinen iyi kaynaklar hafıza geliştirmede. Örneğin, bademler beyin aktivitesini artırır, gelişimini destekler. Yüksek besin yoğunluğundan dolayı konsantrasyonu yükseltir. Badem antioksidanlar, Omega 3 bakımından zengindir. Magnezyum, önemli anti-oksidanlar ve vitaminler içerir. Hergün 1 avuç badem yerseniz bunun faydasını 1 veya 2 ay sonra fark edeceksiniz. Cevizi de unutmayalım, hafıza dostu gıdalarda o da her daim en üst sıralarda.

Balık yağı ve bellek

Yazının devamı...

Isırgan Bir Demir Bombası!

15 Ocak 2019

Isırgan, doğal bir ilaç deposu. Organik asitler, B1 ve B2, C, E, K vitaminleri içerir. Daha da fazlası var. Flavonoidler, klorofil ve önemli mineralleri barındırır. Çok sayıda değerli vitamine, minerale ve mikro besine sahip bu yabani ot, ıspanaktan yedi kat daha fazla demir, sütten daha fazla kalsiyum ve portakaldan üç kat daha fazla C vitamini içerir. Birçok ilaç fabrikası tarafından kullanılan bu doğal bitki, iyileştirici etkilere sahiptir. Kansızlığa, kelliğe, geç iyileşen yaralara, ülserlere olumlu etkisi vardır.

Kansızlık için her gün bir bardak

Yüksek demir içeriği nedeniyle kansızlığa iyi gelir. Bu nedenle anemilerde faydalıdır. Isırganın suyu yaralara, siyah noktalara, sivilcelere de çok faydalı. Taze yapraklarının ılık çayı sivilceli bölgelere sürülmeli. Cilt yaralarını iyileştirmeye de yardımcı olduğu için bu dertten muzdarip olanlar da faydalanmalı. Isırgan bize enerji veren süper gıdaların ilk 10'u arasında yer alır. Çünkü zengin bir antioksidan, vitamin ve mineral kaynağıdır. Isırgandan harika ve son derece besleyici bir çorba yapabilirsiniz. Besin konsantrasyonunun yüksek olması, enerji verici içerikleri ve barındırdığı elementleri ile bu enerjiyi sağlar. Sabahları, kahvaltıdan yarım saat önce, bir bardak ısırgan otu çayı da beklediğiniz enerjiyi kazandırır. Çorbanın yanısıra, böreği, yemeği ve çeşitli türde kavurmaları da yapılır.

Menopoz semptomlarını azaltır

Günümüzde ısırgan otu, idrar yolu hastalıklarının, saman nezlesinin tedavisinde modern uygulayıcılar tarafından bile sıklıkla kullanılmakta. Ayrıca menopoz semptomlarının azaltılmasının yanı sıra, iyi huylu prostat büyümesinim gerilemesinde yardımcı . Isırgan otu çayı, böbreklerdeki kuma çok yardımcı olur. Aynı zamanda her türlü egzamayaı da iyi gelir. En iyi kan temizleyicilerinden biridir. Artrit ve eklem ağrılarını da yatıştırır. Saç dökülmesi üzerinde çok iyi bir etkisi vardır. Saçınızı üç ay boyunca suyu ile yıkarsanız dökülmeyi nasıl durdurduğunu göreceksiniz.

İlginç gelenek

Bazı köylerde romatizma ağrısı çeken kişiler, ağrılı eklemlerine yeni koparılmış ısırgan otu saplarından tutarak vururlar. Bu şekilde romatizma ağrılarının azaldığı söylenir. Bunun sebebi ısırgan otunun yaprakları üzerindeki küçük iğne gibi o yakan tüylerdeki histamin ve formik asitin deriyi yakması ve o bölgede kan dolaşımını hızlandırmasıdır.

Yazının devamı...

‘Alkali Su’ Diye Size Satılan Nedir?

26 Kasım 2018

Bir detox modasıdır gidiyor! Detox nedir? Her ne kadar zayıflama odaklı ürünlerin satışı için dile getirilen bir şey olsa da detox bir zayıflama yöntemi değildir. Detox vücudumuzdaki zararlı maddeleri, toksinleri atmak, uzaklaştırmak demektir. Günlük yediğimiz gıdalara dikkat etmeden, yeterli oksijen solumadan, hareket etmeden bir hap içeyim, 2 liralık maliyeti olan alkali su içeren ürünlere bir sürü paralar döküp içeyim ya da 2-3 bitki çayını karıştırıp içeyim detox olup kurtulayım düşüncesi sizce mantıklı mıdır? İlla ki alkali su içeceğim derseniz internetten reklamlarla abartılmış ürünler almayın. 2 lt suya 1 çay kaşığı karbonat karıştırıp içebilirsiniz. Alkali su diye satılan şey budur.

İLK HEDEF SU

Detox olayını kafanızda büyütmeyin, psikolojinizi bozmayın, paranızı boşa harcamayın. Amerikada bazı kliniklerde detox takıntılı bazı insanlara 500 dolara tuzlu su içeren serumların takıldığını bile duymaktayız, görmekteyiz. Vücudumuz zaten içtiğimiz suyla, yediğimiz maydanozla, salatayla bile her gün detox yapıyor. Fakat çok kötü bir beslenme tarzınız var ise, sigara, alkol kullanıyor, sürekli kızartma, kırmızı et, salam, sosis, sucuk, karbonhidrat, şeker, glikoz tarzı besleniyorsanız detox olayına biraz daha özen gösterebilirsiniz. En başta yeterli su içebilirsiniz.Günde 1 defa bulunduğunuz mevsimin karışık sebzelerinden yapılmış çorba içebilirsiniz. Maydanoz, kereviz, enginar tüketimini artırabilirsiniz. Sirkeli, limonlu, maydanozlu, sızma zeytinyağlı salatanızı masanızdan eksik etmeyebilirsiniz. Haftada 1 defa ormanlık alanlarda uzun yürüyüşler yaparak, mis gibi temiz hava soluyarak, taze meyveler, sebzeler tüketerek detox'un en güzelini yapmış olursunuz.

ARI POLENİ DETOX ETKİSİ YAPIYOR

Maydanoz, enginar, kereviz karaciğer dostu olan, vücuttan artık maddelerin atılmasını hızlandıran, karaciğeri temizleyen sebzelerdir.

Yazının devamı...

Tepeden Tırnağa Güzelliğin Doğal Sırları

16 Mart 2018

En çok bakılan yeriniz ayaklarınız

Yorgun ayaklarınızdaki ölü cildi gevşetmek için harika bir yoldur soda. Bir küçük leğen sıcak suya yarım bardak soda ve 2 çorba kaşığı da deniz tuzu katın. Yaklaşık yirmi dakika boyunca ayağınızı suya batırın. İşlemden ılık su ile yıkayıp sonra kurulayın. Shea yağı ile nemlendirin. Böylece ayaklarınız yumuşaklık hissetirecektir. Bütün gün ayağınızı sıkan ayakkabınızın getirdiği stres, acı ve yorgunluğun da gittiğini göreceksiniz. Parlayan deri, estetik bir görüntü kazanan ayaklar da cabası.

Elma sirkesi sivilce savaşçısı

Sivilce için doğal ilaç; elma sirkesi. Eğer çok hassas bir cildiniz varsa sirkeyi biraz suyla seyreltebilirsiniz. Bu doğal sıvıyla sivilce ve akne gibi cilt enfeksiyonlarının bulunduğu bölgeyi temizlerseniz, derinizin o bölgesinde güçlü birantibakteriyel etki sağlarsınız.

Kuru ve kırılan tırnaklarınıza

Tırnaklarınızı hindistan cevizi yağı ile güçlendirebilirsiniz. Bu doğal yağ, kalıcı nem sağlayacak ve cildi güçlendiren derin besleyici bir tedavi sağlayacaktır. Akşamları tırnaklarınıza sürün. Bir eldiven giyin ve yatın. Sabah kalkınca yıkayın.

Ciltteki kuruluğa

Doğal cilt bakımı için kaymaklı ev yoğurdu çok faydalı olacaktır. En hassas cilt tiplerinde bile kullanabilir. İki çorba kaşığı doğal yoğurtu bir çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı kaymak karıştırın ve bu doğal tedaviyi cildinize yaklaşık beş dakika süreyle uygulayın. 15 dakika sonra yumuşak darbelerle durulayın.

Yazının devamı...

Gençleştiren 'Hyaluronik Asit' Kaynağı Bitkiler!

17 Ağustos 2017

Sağlığı ve güzelliği geri yükleyen doğanın bu çözümlerinin en simge ismi antik çağ kraliçesi Kleopatra'dır. Siyah ve parlak saçlarını, mükemmel cildini onda daimi kılan, saklayan; söz ettiğimiz "geleneksel" yöntemler oldu. O dönemler, bitki yağları, tohumlar, kınalar en çok kullanılan yollardı. Saç ya da diğer estetik sorunlar için, bitkiler ve ot bileşenleri, yaşlanmayı geciktirici takviyeler oldular asırlarca.

Eski kültürlerde doğa adeta bir "anne" gibiydi. Bağrında yetişen farklı yüzlerce ot, "sağlık ve güzellik" hizmeti sağlardı. Asırlar da geçse, değişmeyen gelenekler, zamanın koşullarında yenilenerek sürdü, sürüyor. Sağlığı ve güzelliği geri yükleyen doğanın bu çözümlerinin en simge ismi antik çağ kraliçesi Kleopatra'dır. Siyah ve parlak saçlarını, mükemmel cildini onda daimi kılan, saklayan; söz ettiğimiz "geleneksel" yöntemler oldu. O dönemler, bitki yağları, tohumlar, kınalar en çok kullanılan yollardı. Saç ya da diğer estetik sorunlar için, bitkiler ve ot bileşenleri, yaşlanmayı geciktirici takviyeler oldular asırlarca. 

Şırıngayla değil doğal maskeyle alın

Şimdi ise doğanın bir çok gençlik sağlayan maddesinin "kimyasal isimler"le anıldığını görüyoruz. Güzellik kliniklerinde deri altına enjekte edilen ve gençleştiren, bir çok gençlik düşkünü ünlünün de vazgeçilmezi olan "Hyaluronik asit", aslında erişilmez medikal bir malzeme değil! Bazı deniz ürünlerinden ve bitkilerden elde ediliyor. Cildi parlayan, genç görünen bir arkadaşınıza sırrını sorduğunuzda, "Hyaluronik asit"in deri altına enjekte edildiği medikal uygulamalardan faydalandığını söyleyecektir muhtemelen.

Hyaluronik asit, vücudun her dokusunda bulunur ve bazı aktiviteleri gerçekleştirmekten sorumludur. Cilt yaşlanmasını azaltılması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesinde kullanılır. Bu gençlik kaynağı olan özel sıvı, bitkilerde de var. Hyaluronik asit'i hergün yiyerek tüketeceğinizi, bu besinlerle cilr maskeleri yapabileceğinizi biliyor musunuz? Size Hyalüronik asit, içeren bazı besinleri anlatmak istiyorum sizlere.

Dünya Starları 'Kıvırcık Lahana' Tketiyor

Yazının devamı...

Deniz Tuzunun Faydaları

21 Temmuz 2016

Ölü deniz tuzu , mucizevi şifa etkileri ile bilinen Antik çağdan bu yana kullanılan vazgeçilmez bir unsurdur. Gözenekleri temizler, temel eser elementlerle cildi esnek hale getirir. Sodyum klorür minerallerinin en büyük kaynağı olmasının yanısıra, vücut sağlığı için gerekli olan bir çok maddeyi, minerali taşır.Güzel bir vücuda ve yüze sahip olmak istiyorsanız doğanın en güzel hediyelerinden biri olan tuza başvurun. Deniz tuzu cildin koruyucu fonksiyonunu güçlendirir, deride sorunları azaltır ve daha elastik hale getirir. Bunlarla sınırlı değil; tırnaklar ve saçlarda sorun varsa yine büyük yardımcınız olur. İşte tuz mucizesiyle yapacağınız güzellik tarifleri.

Dirilik ve gençlik

300 gram deniz tuzunu banyoda eritin. 10-15 dakika bu suda dinlenin. Deri bu uygulamada mineral ile doyacaktır. Pürüzsüz ve parlak hale gelecektir. Ayrıca, bu işlem selülitlere karşı da etkili. Greyfurt esansiyel yağı ile bütünleştirilmiş deniz tuzu ise cilde dirilik ve gençlik kazandırır.İpeksi saçlara

Denizden gelen bu nimet saçlar için de kullanılır. Bunun için basit bir maske yapabilirsiniz. Biraz deniz tuzunu 1 kase çok ılık suya atın. Tam erimeden alın ve kafa derisini ovun. Hareket nazik, yeterince yumuşak olmalıdır. Bu uygulama yağlı saçlara çok iyi gelir. Eğer saçlarınız kuruysa tuzu zeytinyağı, yoğurt veya hint yağı ile karıştırarak saça masaj yapabilirsiniz. Saçlarınız daha hızlı büyüyecek, daha yumuşak ve ipeksi olacak, kırılmalardan kurtulacaksınız.Balla karıştırınÖlü deniz tuzu kozmetik işlemler için çok etkili. Zeytinyağı ve deniz tuzunu karıştırıp hafif masaj hareketleriyle yüze uygularsanız cilt gençleşir. Eğer yağlı yüze sahipseniz ise bal ile karıştırıp sürün. 20 dakika süre ile maske kalsın sonra yıkayın. Haftada bir kez yapabilirsiniz.

Cilt kuruysa

Biraz süt, yumurta sarısı ve balı bir kaba koyun. İçine bir miktar deniz tuzu ilave edin. 15 dakika yüzünde bekletin. Ilık su ile yıkayın. Cilt çok kuru ise, deniz tuzunu saf halde kullanmayın. Mutlaka zeytin yağı ya da argan yağı ekleyin. Elle yapılan uygulama dışında yumuşak bir fırçayla da fırçalayabilirsiniz. Deniz tuzu cildin sarkmasında mucizeler yaratır. Ama haftada 2 kez düzenli kullanmak şartıyla. Banyo öncesi vücudunuzu da tuzla fırçalamayı ihmal etmeyin.

Tırnaklar kaya gibi olur

Tırnaklarınız kırılıyorsa tuz banyosu gerekiyor. Ilık suya biraz deniz tuz ekleyin. İçine tırnaklarınızı batırın 10-15 dakika bekleyin. Haftada 2 kez yaparsanız sağlıklı, kaya gibi tırnaklara kavuşursunuz.

Yazının devamı...

Ahududu Maskesini Denediniz Mi?

17 Kasım 2015

Kırışıklıklara karşı
Sıktığınız taze ahududu suyundan 1 yemek kaşığı alın ve bir kaba koyun. .1 yemek kaşığı da ince yulaf ezmesi ekleyin içine. Bir kaç damla üzüm çekirdeği yağı, 5-6 damla zeytinyağı ve 1 tutam zerdeçal ilave edin, iyice karıştırın. Bu maske 15-20 dakika yüz ve boyuna yapılır. Haftada 2 kez uygulanmalı. Eğer düzenli olarak yaparsanız, birkaç hafta sonra kırışıklıklar ve ince çizgiler yavaş yavaş kaybolur.

Bir blendırda ezeceğiniz ahududuyu alıp bir kaba koyun. İçine bir şeker kaşığı bal ekleyin ve iyice karıştırın. Elde edilen püreyi, 10-20 dakika süreyle yüz ve boyun üzerinde tutun. Sonra ılık su ile durulayın.
Doğal yoğurtla karıştırın
1 kilo ahududunun püresini elde elip dolapta 1 hafta saklayabilir, kullanırken içinden alabilirsiniz. Bu süre içinde bozulmaz. 1 ay boyunca bir güzellik kürü yapın bu malzemeyle. 1 çorba kaşığı püreye 1 çorba kaşığı doğal yoğurt ekleyin ve iyice karıştırı. Ve yüzünüze hafifçe masaj yapın. Cildinizde 15 dakika kaldıktan sonra yıkayın Aynı püreden(yoğurtlu) hergün bir kaşık yiyerek kürü içten güçlendirin. 1 ay sonra her türlü sorunu giderecek, size tazelik verecektir.
Badem püresi
Bu arada güzellikte badem yağı çok faydalı ama yemiş olarak da bazı tarifler var. Bir bardak bademi sıcak suya bırakın. Yarım saat sonra çıkarın.(Tuzsuz badem olmalı) Bir havanda dövün. Püreye biraz gülsuyu ve bir kaç damla ısırgan tohumu yağı ekleyin ve iyice karıştırıp süzün. Bu losyon cilt için yeniden yapılandırmayı sağlar. Her gece sürebilirsiniz.

Yazının devamı...