Sevil Erdoğan

İkilem Şarkıları En Yakın Yol Arkadaşımız Oldu

1 Haziran 2022
‘Bir Sebebi Var’dan bugüne kadar yaptıkları her şarkı çok dinlendi ve sevildi. ‘Kaybolurum Gülüşünde’, ‘Bu Saatten Sonra’, ‘Geçemem Senden’ şarkıları listelerin en tepesinden giriş yapıp aylarca en çok dinlenenler arasında yer aldı. İşte bu şahane şarkılara imza atan İkilem’den sevgili Uğur Ateş ve Serhat Karan’la bir araya gelip çok samimi bir söyleşi yaptık. Üstelik ilk defa bize söyledikleri bir de totemlerinden bahsettiler. Şarkılarını yayınlamadan önce arabayla dolaşıp çıkaracakları şarkılarını mutlaka bir de yollarda dinliyorlarmış. Demek boşuna değilmiş yol listelerimizin en vazgeçilmezi olmaları.

Sevgili Cemile Gelgeç ile birlikte bu tatlı söyleşiyi yaptık Uğur ve Serhat’la. Hem müziklerini hem de hayatlarını konuştuk. İkilem severler sizi buraya alalım...

Sevgili Serhat ve Uğur arkadaşlığınız nerde ne zaman başladı? Bu arkadaşlık birlikte müzik yapmaya nasıl dönüştü? Ya da direk müzik yapmak için mi bir araya geldiniz?

Uğur: İkimiz 2005’te konservatuvarda tanıştık, Haliç Üniversitesi Türk Müziği Konservatuvarı’nda. Sınıf arkadaşıydık, aynı dönemde okuduk. Aslında arkadaşlığımız oradan başladı beraber çok vakit geçiriyorduk. Yakın dosttuk. Farklı projelerde bulunmaya başladık. 2008-2009’da reklam müziği yapmaya başladık. Belgesel müziği o tür şeyleri merak ediyorduk nasıl oluyor bu stüdyo tarafı. Oradan başlayan bir süreç hala da devam ediyor beraberiz.

Nasıl İkilem oldunuz? Birtakım projelerde çalışırken buraya nasıl gelindi? Biz müzik yapıyoruz neden bir araya gelmeyelim neden İkilem olmayalım mı dediniz?

Uğur: Cevabı sen verdin gibi oldu. (Gülüşmeler)

Serhat: Tabi ki bir şeyler birikmeye başladı. Biz görüntüye müzik yapıyorduk reklam, belgesel, dizi uzun metraj. Ama minik minik de telefona kaydetmeler bir iki bir şey karalamalar sözler bunlardan bağımsız olarak başlamıştı. 2015’te biz eteğimizdeki taşları dökmeye başladık yavaş yavaş. Sonra bunları küçük küçük kaydetmeler başladı ama sektörün öbür tarafı o kadar hızlıydı ki bizim için.

Sektörün öbür tarafı işiniz gibiydi değil mi?

Yazının Devamını Oku

Yazı Selamlayan Şarkılar

18 Mayıs 2022
Yaza sayılı günlerin kaldığı şu günlerde ‘Yazın En Güzeli’ Bora Duran’dan geliyor. Su Soley ‘Kabuk’la dinleyicisini selamlıyor. Uğur Özçelik ise taze teklisi ‘Yanar’ı müzikseverlerle paylaştı. Hepsi yazının devamında...

Su Soley’in ‘Kabuk’u

Su Soley’in yeni albümü ‘Kabuk’ kendi kabuğunu kırmak isteyenler için önereceğim bir çalışma. ‘Kabuk’ta en sevdiklerim ‘Pardon’ ve ‘Nerde’ oldu. Alternatif müziğin güçlü kadın vokallerinden Su Soley'in ‘Kabuk’ isimli albümü tüm dijital platformlarda dinleyicisiyle buluşmaya hazır. Albüm 7 şarkıdan oluşuyor. Su Soley, neo disco, RnB, soul, disco funk ve daha birçok tarzdan beslenerek oluşturduğu yeni albümü ‘Kabuk’ hakkında “Bütün yaralarımın kabuğu bu albüm” diyor. Su Soley’in bu albümü, sanatçının müzikal anlamda yaşadığı önemli bir kırılma noktasını ve değişimini ifade ederek, yenilikçi bir bakış açısıyla oluşturulan soundlar ile farklı bir groove ve tarzı müzikseverlere sunuyor.

Bilgelik ve zekayı temsil eden baykuşlu fotoğrafında Su Soley, geçmişin bıraktığı yaraların acısını ve ayağının takılıp düştüğü anları yaşayan bir kadının yine kendi gücü ile ayağa kalkmasını yansıtıyor. Su Soley, albümü hakkında şu cümleleri kuruyor: ''Hangi renk olursan ol yolun hep aynı. Kimsenin kimseden bir farkı yok. Herkes yürüyor ve herkesin illaki bir yerlerde ayağı takılıyor, sendeliyor. Tatlı tatlı kaşımak yerine üzerine nazikçe üfleyerek, öperek kapattığım bütün yaralarımın kabuğu bu albüm. Saklamak, gizlemek, üzerine yara bandı takmaktansa izlerim, kabuklarım ve kalkanlarımla varım bu albümde.''

Albümde Su Soley'e ait olan yepyeni şarkılarının yanı sıra Ajda Pekkan'ın 1981 yılında yayınlanan ‘Sen Mutlu Ol’ albümünde seslendirdiği ‘Gerçek ve Düş’ şarkısının iki farklı versiyonu yer alıyor. Albümün intro şarkısı ise Genco Arı imzası taşıyor. Evrencan Gündüz, ‘Nerde’ şarkısında gitarları çalarak ve aynı zamanda ‘Pardon’ ve ‘Kabuk’ şarkılarında ise back vokal yaparak albümde yer alıyor.

‘Yazın En Güzeli’ Bora Duran’dan Geldi

Bora Duran yayınladığı yeni şarkısıyla yaza hızlı bir giriş yapıyor. ‘Yazın En Güzeli’ reggae alt yapısı ve melodileri ile kıpır kıpır bir şarkı. Bu şarkıyı dinlerken içim açılıyor, mutlu oluyorum ve olduğum yerde dans etmeye başlıyorum. ‘Yazın En Güzeli’ sıcacık bir yaz aşkı hikayesini anlatan sözleri ile bizi dansa davet ediyor. Söz ve müziği Hande Karaatlı ile Bora Duran’a ait şarkı bu yaz çok aşka eşlik edecek. ‘Gül Senin Tenin’, ‘Sen de Gidersen’, ‘Sana Doğru’, ‘Başgan’,

Yazının Devamını Oku

‘Kafesine Uçan Kuş’un T’arafındayım

11 Mayıs 2022
“Bu albümde müzikal olarak çeşitliliği yüksek tutmak istedim, hikayeyi farklı tarzlar arasında köprüler kurarak anlatmaya çabaladım. O yüzden dinlerken film müziği dinliyor gibi hissederseniz bu başardığımın ifadesi olacaktır. Kime ulaşır, kimi düşündürür, kimi yorar kime dokunur bilmeden başladığım bir albüm, sadece kendi duygularımı akıttığım bir boya kasesiydi şimdi duvarda duruyor ve artık merak ediyorum; kime nasıl ulaşacak, kime ne hissettirecek diye. Umarım hepsini dinleyecek vaktiniz olur sadece bir iki şarkıyı değil albümü tümüyle dinlersiniz.”

‘Kafesine Uçan Kuş’ hakkında sanatçının kendi sözleriyle başlamak istedim yazıya. Doğan Duru’nun hikayelerini onun etkileyici vokaliyle dinliyoruz bu albümde de. Doğan Duru ikinci solo albümü ‘Kafesine Uçan Kuş’un tamamını dijital platformlarda dinleyicinin beğenisine sundu. ‘Epoch’ Doğan Duru’nun ilk solo çalışmasıydı ve bu albümü de hala bayılarak dinlediğimi de belirtmek istiyorum. Bir Doğan Duru albümü dinlerken kendimi tamamen sanatçının dünyasının içinde buluyorum. Duru’nun şarkıları kulağımdayken başka bir düşünceyle ilgilenmek pek mümkün değil çünkü kendimi şarkıya tümüyle kaptırıyorum. ‘Kafesine Uçan Kuş’ gönül rahatlığıyla baştan sona dinleyin çok güzel olmuş dediğim albümlerden biri.

“Tek Başıma Boyadığım Bir Duvar Bu”

“Tek başıma kalıp anlattığım bir öykü. Öğrenmeyi hiç bırakmadığım müzikle yaşamaktan asla vazgeçmediğim hayatın birlikte anlattığı bir öykü albümü. Müziğe çok geç başladım, şimdi olduğum yerden bakınca ne çok yol aldığımı görmek için tek başına üstesinden geldiğim bir eser ortaya koymak benim için çok önemli. Evet bu ikincisi hem de 'Epoch' sonrası ikinci solo albümüm. Sözlerini yazdığım, müziklerini, düzenlemelerini yaptığım, enstrümanlarını çaldığım, miksini yaptığım, tek başıma boyadığım bir duvar bu” diyor Doğan Duru.

Alternatif sahnenin güçlü ve sevilen gruplarından Redd’in solisti, müzisyen, şarkı yazarı, besteci ve prodüktör Doğan Duru, ikinci solo albümü ‘Kafesine Uçan Kuş’la yeniden dinleyicisinin karşısında. Müzisyen, ‘Kafesine Uçan Kuş’tan ilk şarkıyı 3 Eylül 2021’de yayınladı.

Bugüne kadar kısa aralıklarla albümde yer alan 12 şarkıyı art arda yayınlayan Doğan Duru albüme adını veren şarkı ‘Kafesine Uçan Kuş’ da dahil 3 yeni şarkı yayını ile beraber 6 Mayıs’ta albümün tamamını yayınladı. Albümde 15 şarkı yer alıyor ve benim bu 15 şarkı arasında dönüp tekrar tekrar dinlediğim şarkıların ‘Taraf’, ‘Kafesine Uçan Kuş’ ve ‘Diken’ olduğunu söylemeliyim. Albümün tamamını dinledikten sonra kendimi daha yakın hissettiğim bu şarkılar benim için öne çıktı. ‘Kafesine Uçan Kuş’, ilk solo albümü ‘Epoch’ ile birlikte yakın bir zamanda plak formatında da müzik marketlerde yerini alacak. İlgilisine bu bilgiyi de vermiş olayım.

 

Yazının Devamını Oku

Radarıma Takılan Yeni Şarkılar

28 Nisan 2022
Yeni şarkılar müzikseverlerle buluşmaya devam ediyor. Bu hafta da yine çok seveceğiniz çalışmalardan bahsettiğim bir yazı ile karşınızdayım. İşte o şarkılar...

Erkin Arslan’dan ‘Sessiz Sedasız’

Besteci ve söz yazarı Erkin Arslan, yeni şarkısı ‘Sessiz Sedasız’ı müzikseverlerle paylaştı. Sözü ve müziği Erkin Arslan’a ait olan şarkının düzenlemelerini Gürsel Çelik üstlenirken projenin mix ve mastering’i ise Özgur Yurtoğlu imzası taşıyor. Erkin Arslan, şarkılarında aşkı anlatmaya devam ediyor. Sanatçı, ‘Sessiz Sedasız’ ile her şeye rağmen aşık olabilmenin gücünü dinleyicisiyle paylaşıyor. Olgu Baran yönetmenliğinde kameralar karşısına geçen Erkin Arslan’a klibi boyunca birbirine aşık bir çift eşlik ediyor.

Işıl Ayman’dan ‘Sensizliğin En Dibi’

Işıl Ayman, yakın zamanda yayınlanacak ve dört yeni şarkıdan oluşan ‘GECE’ EP’sinden ilk şarkısı ‘Sensizliğin En Dibi’ni dinleyiciyle paylaştı. Şarkının sözü ve bestesi Işıl Ayman, düzenlemesi Oya Erkaya imzası taşıyor. Müzisyen bir ailede büyüyen Işıl Ayman “Müzik benim için hayatla başa çıkma yöntemi. Duygularımı yazarak şarkılara dönüştürdüğümde her şey çok daha anlaşılır ve katlanılır oluyor. İnandığım yolda yürüyüp hikayelerimi anlatmaya devam ederken, yaşıtlarıma da sevdiğimiz şeyleri özgürce yapabilme konusunda güç verebilmek istiyorum” diyor.

‘Serçe ve Aşk’ Dinleyiciyle Buluştu

Müzik, sinema, resim ve edebiyatın duayen ismi Mehmet Güreli ile Sony Music Türkiye - Elma Yapım iş birliğiyle gerçekleşen, toplam on iki parçadan oluşacak olan ve Cem Adrian’la başlayıp Pamela, Doğan Duru, Eda Baba, İklim Tamkan & Senem Demircioğlu, Hande Mehan ile devam eden ‘Mehmet Güreli ile Buluşmalar’ın altıncısı genç jenerasyonun yetenekli isimlerinden Ayça Özefe ve düet şarkı ‘Serçe ve Aşk’ müzikseverlerle buluştu. Bestesi Mehmet Güreli, sözleri Görkem Yeltan’a ve aranjesi Erkan Tatoğlu’na ait olan şarkıyı tüm dijital müzik platformlarında dinleyebilirsiniz.

Yazının Devamını Oku

Hayaller Mutlu Bir Aşk Hayatlar Mahşer Yeri

21 Nisan 2022
Başlık her şeyi anlatıyor. Bazen kurduğumuz hayallerle yaşadığımız hayatlar arasında öyle farklar vardır ki ne siz sorun ne ben anlatayım. En iyisi şarkılar ruh halimize tercüman olsunlar… Bu hafta sizler için şahane şarkılardan bahsettim.

Gökhan Türkmen ‘Mahşer’ ile Kalbimizi Yakıyor

Gökhan Türkmen’den aşk, ayrılık şarkıları dinlemeyi çok seviyorum. Bunu baştan belirteyim. Gerçi Türkmen’in elektronik altyapılı dans parçalarına da bayılıyorum. ‘Deli’yi az dinlemedim. Bütün bu giriş ne içindi elbette sanatçının yenisi ‘Mahşer’in ne kadar güzel bir aşk şarkısı olduğundan bahsetmek içindi. ‘Mahşer’i dinlediğim ilk andan itibaren “Yalnızlık senden kolay hiç yorma kendini / Kaldırdım duvardaki en güzel resmini / Yakında kalbimden de silerim ismini / Boşver / Senin yanın mahşer yeri” sözleri kafamın içinde dönüp duruyor.

Sözü Mert Carim’e, müziği Gökhan Türkmen’e düzenlemesi ise Alper Anık’a ait olan şarkı ilk dinlemede insanı hemen ele geçiriyor. Sadece galiba o resimler artık duvarda pek durmuyorlar daha çok telefonumuzdalar ve fotoğrafı sil dediğimizde silebiliyoruz. Ama asıl mesele o kişiyi kalpten silmek. Duygu yüklü bu şarkı tüm dijital platformlarda yerini aldı. Türkmen yeni şarkısı için “Can yakar, yaktıkça da yansın istersiniz. Mahşer gibi.” diyerek şarkının yakıcılığı hakkında müzikseverlere ipucu veriyor. Şarkıya bir de klip çekildi.

‘Hayaller İstanbul Hallerim Gazapistan’

Can Bonomo yeni teklisi ‘Gazapistan’ı yayınladı. Video klibini de takipçileri ile paylaşan Can Bonomo’ya klipte sanatçının ekip arkadaşları ve aile dostları eşlik etti. Bonomo duygularını şu sözlerle ifade etti: “Bu insanlar benim ailem. Yan yana, can cana beraber büyüdük biz. Ben henüz 20'li yaşlarımın başında, kalbinde birkaç şarkı çalan, ufacık bir çocuktum tanıştığımızda. Yıllar geçti üzerinden. Can dostlarımız, eşlerimiz katıldı aramıza. Genişledik, büyüdük. Canımızdan çok sevdiğimiz çocuklar getirdik dünyaya. Müzikle, barış ve dostlukla büyüteceğiz onları. Hep beraber... Kuşlar konsun yollarınıza canım ailem. Melekler korusun bizleri... “ Söz ve müziği Can Bonomo'ya, düzenlemesi ise Can Saban'a ait olan şarkının kayıtları Ali Rıza Şahenk'in sahibi olduğu The FatLab Stüdyosu'nda yapıldı. Kapak illüstrasyonu da yine Can Bonomo imzası taşıyor.

Yazının Devamını Oku

Lider Şahin ve Selami Şahin’den Muhteşem Bir Düet ‘Rezil Rüsva’

13 Nisan 2022
Lider Şahin, sözü ve müziği kendisine ait olan ‘Rezil Rüsva’yı babası Selami Şahin’in sürpriz düeti eşliğinde dinleyiciyle paylaştı. Şarkıya, arkadaşları ve ailesinin yer aldığı bir de klip çeken Lider Şahin, klibin sonunda ise masasında babası Selami Şahin’i ağırlıyor. “Yanımızda bize sorgusuz sualsiz destek olan dostlarımız varken canımızı kimse yakamaz aslında. Klipte bu temayı üreterek dinleyicileri masamıza davet etmek istedik” diyen sevgili Lider Şahin sorularımı yanıtladı.

Sevgili Lider Şahin, ‘Rezil Rüsva’ baban Selami Şahin’le düet yaptığın bir şarkı olarak yakın zamanda klibiyle birlikte yayınlandı. Düet yapma fikri son anda sürpriz bir şekilde ortaya çıksa da senin aklından şarkıyı yaparken bir düet yapsak düşüncesi hiç geçti mi?

Babamla düet yapmanın hayallerini çocukluğumdan beri kuruyordum. Yani aklımda hep vardı aslında. 10 yıl kadar babamın vokalliğini yaptım, sahnede düetlerimiz de oldu. Fakat beraber bir şarkı çıkarmak bambaşka bir deneyim elbette. ‘Rezil Rüsva’yı yazıp bestelediğimde şarkının bir Selami Şahin şarkısı ruhuna sahip olduğunu hissettim. Babama dinlettim, o da çok beğenince kolları sıvadık. Kariyerim için de dördüncü şarkımda bir Selami Şahin dokunuşunun olması beni çok mutlu ediyor. Çocukluk hayalimin heyecanını hala taşıyorum.

‘Rezil Rüsva’ damar diye tabir ettiğimiz o şarkılardan ve acı çekmiş yanımız ve buna sebep olanlar hakkında. Bu şarkıyı sana yazdıran duygulardan, durumlardan bahseder misin? Sana bu şarkıyı yazdıran ne oldu?

Genelde şarkı sözlerinin bir kadın erkek ilişkisini çağrıştırdığı söyleniyor. Fakat ‘Rezil Rüsva’yı tek bir olay veya ilişkiye yönelik olarak yazmadım. Hepimizin güvendiği, değer verdiği bir insan tarafından hayal kırıklığına uğradığı olmuştur. Şarkının sözlerini bu tema etrafında şekillendirdim. Bu bir arkadaş da olabilir, bir sevgili de.

Gelelim o can alıcıyı soruya. Selami Şahin gibi herkesin sevdiği büyük bir isimle düet yapma, karşılıklı şarkı söyleme hissi nasıl bir deneyimdi? Elbette babanla çok şarkılar söylemişsindir ama böyle profesyonel bir işte biraya gelince ne hissettin ve babanın da ne hissettiğini merak ediyoruz. Yani şarkıyı okudunuz bitirdiniz ve acaba ne diyecek, ne yorum yapacak diye düşündün mü? İşte iş o aşamaya geldiğinde neler konuşuldu?

Babam kariyerim boyunca hem arkadaşım hem öğretmenim oldu. Bütün bu süreçlerde de hep yanımdaydı, desteğini hep hissettirdi. Onun her bir sözü benim için çok kıymetli. Hal böyle olunca elbette ne diyeceğini merakla bekliyorsunuz. Şanslıyım ki, şarkıyı ilk dinlediğinde de kayıt sürecinden sonra da hem onun hem benim içime sinen bir iş oldu. Bir de yılların verdiği sahne tecrübesiyle beraber birbirimizi müzikal anlamda da tanıyoruz.

Yazının Devamını Oku

Bahar Yeni Şarkılarla Daha da Güzel

7 Nisan 2022
Lafı uzatmadan hemen yeni çıkan şarkılara başlıyorum. Gece Yolcuları’nın solisti Edis İlhan ‘Kırgınım’ ile dinleyiciyi hüzünlü bir yolculuğa çıkarıyor. Amo988, ‘Habibi’ isimli yeni şarkısını yayınladı. Alternatif müziğin sevilen isimlerinden Mert Tunçmakas, ‘İnan’ı müzikseverlerle paylaştı. Kemal Bozkurt, Erol Evgin’in sevilen şarkılarından biri olan ‘İşte Öyle Bir Şey’in yeniden yorumu ile karşımızda. Deeperise, Elyas & Taha ‘Uzak Olmasın Aralarımız’ isimli şarkıda bir araya geldi.

Edis İlhan’dan ‘Kırgınım’

Edis İlhan ‘Kırgınım’ ile dinleyiciyi hüzünlü bir yolculuğa çıkarıyor. Gece Yolcuları’nın solisti Edis İlhan ilk solo çalışması ‘Kırgınım’ı yayınladı. Güçlü ve duygusal yorumu ile seslendirdiği tüm şarkıların ruhunu dinleyiciye hissettiren sanatçı yeni şarkısıyla da bu geleneği bozmuyor. Yapımcılığını Sony Music Türkiye’nin üstlendiği şarkının söz, müzik ve bestesinde Edis İlhan’ın imzası var. Edis İlhan, ‘Kırgınım’ hakkında şu cümleleri kuruyor: “İlk solo çalışmam ‘Kırgınım’ın sözleri ve müziği ile dinleyicileri hüzünlü bir yolculuğa çıkaracağını düşünüyorum.”

Amo988 ‘Habibi’yi Yayınladı

Trap, arabesk ve pop müziği harmanlayarak ürettiği başarılı şarkıları ile dijital platformlarında milyonlar tıklanan Amo988, geçtiğimiz günlerde ‘Habibi’ ismini verdiği yeni şarkısını dinleyiciler ile buluşturdu. ‘Yalancı’, ‘Bıktım’ ve ‘İnanırım’ gibi yeni jenerasyon şarkılarıyla beğeni toplayan Amo988, ‘Habibi’ şarkısını yaşadığı ülke olan Almanya'da kaleme aldı ve Polonyalı müzisyen arkadaşı Mati ile birlikte tamamladı. Tüm şarkılarını kendi yaşadığı gerçek hikayelerden ve duygulardan yaratan Amo988, ‘Habibi’ şarkısı ile ilgili şunları söylüyor: ''Benim ve milyonlarca insanın yaşadıklarını kelimelere döktüm. Çoğu insan sevgilisi tarafından ya terk ediliyor ya da sevgilisinden kendi isteği ile ayrılıyor ama biten bir ilişki tekrar başladıktan sonra hisler aynı kalıyor ve hiç kaybolmuyor. İlişki kaybolsa bile sevgi her zaman baki kalıyor.''

Mert Tunçmakas’ın ‘İnan’ı Dinleyiciyi Selamlıyor

Alternatif müziğin sevilen isimlerinden Mert Tunçmakas, ‘İnan’ adlı yeni şarkısını 1 Nisan’da tüm dijital müzik platformlarında yayınladı. Şarkı sanatçının kendi ifadesiyle uykuya dalmadan masalın bitmesini istemeyenlerin çabasını anlatıyor. Sözü ve müziği kendisine ait olan ‘İnan’ın mastering’i Başar Yakupoğlu imzalı. Tunçmakas, şarkısıyla ilgili açıklamasında şöyle diyor: “İnan, uykuya dalmadan masalın bitmesini istemeyenlerin naif çabasını anlatıyor. Şarkı gitar tınılarıyla süslenmiş elektronik pop türünde.” Mert Tunçmakas, 2020 yılında müzikseverlerle paylaştığı ‘Kaç Kere’ adlı çıkış şarkısının ardından günümüze kadar 6 şarkı daha yayınladı.

Yazının Devamını Oku

Sera Savaş ‘Başkasının Rüyası Olmasana’ Diyor

30 Mart 2022
Sera Savaş’ın yeni şarkısı Başkasının Rüyası çalma listeme en üst sıralardan giriş yaptı. Şarkı da, klip de, Sera’nın yorumu da sade. İşte, Başkasının Rüyası’nın gücü de bu sadelikten geliyor. “İnsan rüyadayken başka hiçbir şeyi düşünemiyor, kendisiyle baş başa kalıyor ve hatta çoğu zaman bu rüya halinin hiç bitmesini istemiyor. Aşk da böyle bir şey bana göre. Saf bir duygu, içindeyken hep devam edecek gibi hissettiriyor ve kendisiyle yüzleşiyor insan çoğu zaman. Bu şarkıda ise işte bu rüyayı başkasının da yaşadığını görmenin çaresizliğinden, yani senin de dediğin gibi ulaşılamaz bir aşktan bahsediyorum.” Şarkıyı bize bu sözlerle anlatan sevgili Sera Savaş, sorularımı yanıtladı.

Sevgili Sera, Başkasının Rüyası şarkını yayınladın. Başkasının Rüyası dinleyene göre anlam kazanacak bir şarkı bana göre. Şöyle ki; ben dinleyince sevip ama duygularını açamayan birinin hisleri gibi dinlerken birileri de karşılıksız ya da ulaşılmaz bir aşk olarak dinleyebilir. Hangi duygular sana bu şarkıyı yazdırdı?

Sevgili Sevil, aslında Başkasının Rüyası’nı yazarken tam anlamıyla bir rüyadan bahsediyordum. İnsan rüyadayken başka hiçbir şeyi düşünemiyor, kendisiyle baş başa kalıyor ve hatta çoğu zaman bu rüya halinin hiç bitmesini istemiyor. Aşk da böyle bir şey bana göre. Saf bir duygu, içindeyken hep devam edecek gibi hissettiriyor ve kendisiyle yüzleşiyor insan çoğu zaman. Bu şarkıda ise işte bu rüyayı başkasının da yaşadığını görmenin çaresizliğinden, yani senin de dediğin gibi ulaşılamaz bir aşktan bahsediyorum.

Şarkı da, klip de, senin yorumun da sade aynı zamanda vurucu ve etkileyici. Bana kalırsa şarkının gücü buradan geliyor? Sence Başkasının Rüyası’nın gücü nereden geliyor?

Bence şarkının gücü sözlerin içtenliğinden geliyor. Şarkının hissettirdiği duygular insanlara çok da uzak değil. Herkesin belki zamanında, belki şu an yaşadığı tanıdık bir his bu. Şarkıyı dinlerken kendinden parçalar bulabiliyorsa insan, özel bir bağ oluşuyor şarkıyla arasında. Bir şarkıyı dinlerken birisine "işte ben tam da böyle hissediyorum” hissini vermek bence şarkıların en büyük gücü.

Kendimiz de ‘başkasının rüyası’ olmuşsak ama bunu bize söylemek, duyurmak, kendisini fark ettirmek isteyen birileri varsa bunu nasıl anlarız acaba bu duruma uyanabilir miyiz? (Şarkıyı dinlerken düşündüklerimden)

‘Başkasının Rüyası’ olmak, farkında olmadan başka birinin hayatında çok önemli bir yerde olmak. Bunu fark edebilmek için önce fark etmeyi istemek lazım. Ya da birisini çok sevmek, hatta belki de senin başkasına ait bir rüyan olmalı. Daha önce hiç sevmemiş, rüya görmemiş birisine uzak olabilir bu duygular. Hayatta çoğu zaman hissettiklerinle hissettirdiklerin peş peşe gidiyor bence. Bu her sevgi karşılıklı demek değil belki ama sevebilen birisi yarın öbür gün onu seven birisi karşısına çıktığında bu duyguları öylesine görmezden gelmez gibi geliyor bana.

Yazının Devamını Oku